0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #260 -: Юли 26, 2011, 13:40:59 pm »
А може ли да въвеждам ту плод, ту зеленчук, а не непременно само плодове или само зеленчуци?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #261 -: Юли 26, 2011, 13:49:25 pm »
Джам, мед не се дава заради ботулизъм, къде намеси алергиите тук? Мляко не се дава, защото е в тежест на бъбреците, а и по-тудно се усвоява. АМ е направено от мляко и деца с алергии не могат да пият обикновеното АМ и без това. Неоспорим факт е, че алергиите се увеличават, не намаляват, въпреки че захранването се прави по-късно от колкото в миналото.

медът съм го дала като пример за храна, непрепоръчвана преди 1 год.възраст. не съм намесила алергии - в отделно изречение е сложен.
мляко не се дава не заради "тежест на бъбреците", а заради необработените белтъци в него. в останалите млечни продукти тези белтъци са частично разградени и обработени, съответно имат по-малък алергизиращ ефект. именно заради това захранването на децата с АБКМ започва първо с АМ, после сирене, после кисело мляко, накрая прясно мляко - а не за да не им товарят бъбреците.

а статията, която си дала, твърди, че до 6 месеца е добре да има само кърмене/АМ. ама не пише нищо за това, че след 6-тия месец може да почваме веднага с пържолите. захранването си върви, но пак се спазва определен ред, не се почва с най-натоварващите храни, не се дават наведнъж по много храни и т.н. така че - за какво спорим? ако е за да дадем разрешение на мама Х да даде глутен на 4-месечно и сирене на 3-месечно - ОК, давам го веднага. :)

алергизирането се дължи на тоталното навлизане на химията в абсолютно всички аспекти на нашия живот - не се дължи само на храната. просто първите прояви на алергията обикновено са свързани с хранителната алергия. аз съм на 44 години, алергична съм към определени неща от 10-годишна и тогава бях единственото дете в класа с алергия - гледаха ме странно и не знаеха каква е тази дума.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #262 -: Юли 26, 2011, 14:03:30 pm »
А може ли да въвеждам ту плод, ту зеленчук, а не непременно само плодове или само зеленчуци?

можеш, аз така съм въвеждала :)
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #263 -: Юли 26, 2011, 14:27:32 pm »
Много ви благодаря момичета.
Ще опитаме да видим дали ще им хареса:)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #264 -: Юли 26, 2011, 15:11:35 pm »
А може ли да въвеждам ту плод, ту зеленчук, а не непременно само плодове или само зеленчуци?

можеш, аз така съм въвеждала :)
И аз :)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #265 -: Юли 26, 2011, 15:26:34 pm »
А може ли да въвеждам ту плод, ту зеленчук, а не непременно само плодове или само зеленчуци?

можеш, аз така съм въвеждала :)
И аз :)

бих казала - всички така са въвеждали  :P
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #266 -: Юли 26, 2011, 15:26:42 pm »
Малко в страни от темата кой прав и кой крив, ама я кажете как приготвяте/приготвяхте спанак за бебе. Попадна ми домашен и се чудя дали да е с ориз, картофи или нещо съвсем различно... Зеленчуците до тук са ни - картоф, морков,тиква, тиквичка, от зърнените ориз и царевица.
Плодове също е яла, да не кажете, че не съм и давала  :lol: ама те не са важни в момента
Спанака с ориз и морков се приемаше много добре. С картоф и морков също можеш да приготвиш. По-късно съм правила и на яхния с домат и препечено брашно.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #267 -: Юли 26, 2011, 16:01:01 pm »
Момичета, благодаря за включванията, много ми бяхте полезни :D
Илейни, имаме ДМ в Бургас, но сякаш не видях последния път като ходих тази каша. Иначе видях, че имат продукти на Милупа. Следващият път като ходя, ще огледам по-добре :lol:
Аз между другото давам готово плодове пюре, не приготвям сама, понеже нямам откъде да взема проверени продукти. Затова и предпочитам готовите, там поне има някакъв контрол...уж...Тия от пазара един Господ знае откъде са и с какво са наблъскани.
Знам, че е добре кашата да е безмлечна, заради опасността от алергии, обаче аз дадох веднъж млечна :oops: - 2-3 лъжички, за да видя дали изобщо ще я яде. Яде я и нямаше проблеми след това. Това означава, че мога да давам и в бъдеще млечна, нали?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #268 -: Юли 26, 2011, 16:21:21 pm »
а статията, която си дала, твърди, че до 6 месеца е добре да има само кърмене/АМ. ама не пише нищо за това, че след 6-тия месец може да почваме веднага с пържолите. захранването си върви, но пак се спазва определен ред, не се почва с най-натоварващите храни, не се дават наведнъж по много храни и т.н. така че - за какво спорим?
Ми спорим за това, че изрично пише, че няма как да причиниш алергия ако дадеш която и да е храна по-късно от 6м възраст ( това включва млякото). Не че детето няма да е алергично, а че ако е алергично, то ще си е алергично към тази храна независимо дали си я дала 6м или на 16м - това се опитвам да кажа от сума ти време - т.е. ти с действията си няма да си го предизвикала. 

Б.
« Последна редакция: Юли 26, 2011, 16:27:40 pm от Bobbie »


  
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #269 -: Юли 26, 2011, 16:29:42 pm »
А може ли да въвеждам ту плод, ту зеленчук, а не непременно само плодове или само зеленчуци?

можеш, аз така съм въвеждала :)
И аз :)

бих казала - всички така са въвеждали  :P
Ей, модераторска работа, бе - що ни отряза така, можеше всички да вдигнат ръка! :lol:

Сори за спама, да разведрим малко  8)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #270 -: Юли 26, 2011, 16:44:16 pm »
а статията, която си дала, твърди, че до 6 месеца е добре да има само кърмене/АМ. ама не пише нищо за това, че след 6-тия месец може да почваме веднага с пържолите. захранването си върви, но пак се спазва определен ред, не се почва с най-натоварващите храни, не се дават наведнъж по много храни и т.н. така че - за какво спорим?
Ми спорим за това, че изрично пише, че няма как да причиниш алергия ако дадеш която и да е храна по-късно от 6м възраст ( това включва млякото). Не че детето няма да е алергично, а че ако е алергично, то ще си е алергично към тази храна независимо дали си я дала 6м или на 16м - това се опитвам да кажа от сума ти време - т.е. ти с действията си няма да си го предизвикала. 

Б.
Бях решила да не пиша повече, но, Боби, има разлика на каква възраст се дават храните. Моите деца са жив пример за това как на 8 месеца направиха алергия към сурова ябълка, а след годината нямаше проблеми да я ядат...
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #271 -: Юли 26, 2011, 17:17:24 pm »
Бях решила да не пиша повече, но, Боби, има разлика на каква възраст се дават храните. Моите деца са жив пример за това как на 8 месеца направиха алергия към сурова ябълка, а след годината нямаше проблеми да я ядат...
Това не е нещо, което съм отрекла че може да се случи - затова се дава по малко и се наблюдава. Нали затова започнахме разговора с това какво толкова ще се  случи - ми нищо толкова не се случва. Детето се обрива, спираш храната и пробваш пак по-късно. Но този пример точно показва, че не е ясно защо спорим, като сме съгласни една с друга. Имали са чувствителност, израстнали са я - малко е различно от истинска алергия, която остава за цял живот.  Сега сама казваш, че нямат проблем с ябълката, въпреки, че си им я дала на възраст, в която са имали проблем. Значи пак излиза, че ти не можеш да им причиниш никакво трайно увреждане и да „алергизираш“  за в бъдеще, защото това е генетично, не зависи от това какво си има дала. Ако беше обратното, сега децата ти шяха да са алргични към ябълка.

Съгласна съм , че няма смисъл да се пише повече. Изписахме каквото изписахме, не се убедихме една друга. Аз и не съм се опитвала, просто изпротестирах от обвиненията към други майки. Хайде мир да има и ми стискайте палци тези дни да стигна до болницата преди да родя някъде по магистралите в колата, че вече 5ти ден  съм с 4см разкритие :-)
« Последна редакция: Юли 26, 2011, 17:29:25 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #272 -: Юли 26, 2011, 18:54:32 pm »
Да се отчета за спанака. Тръгнах с ориз и тиквичка да го давам, пюрето стана изключително рядко, та и картоф сложих, да ви кажа никак не е лошо, изяде го и за още пита. За днес го направих само с ориз и тиквичка и пак и хареса, утре мисля да го забъркам с картоф.
На всякъде чета, че след въведен плод/зеленчук правят почивка, може ли някой да ми каже с 2 думи как става това, ден само на мляко ли е или аз нещо не разбирам.
И още нещо д-р Бърди ме съветва да махна кашата и да давам само плод за следобедна закуска. Има ли някоя мама да дава или да е давала около нашата възраст за мнение, че  не съм много наясно дали ще я засити. Аз до сега съм давала каша с плодово пюре. Педиатърката ни твърди, че плодовете са десерт и няма как да са самостоятелно хранене, било то и следобедна закуска... съвсем ме обърка...

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #273 -: Юли 26, 2011, 20:54:40 pm »
Момичета, дайте ми съвет! Каква каша да давам на Ан-Мари? Тя е на кърма, но не мога да се цедя, за да правя безмлечни каши с кърма, просто един час едва изцеждам 50 мл.Тя е пила АМ, когато я дохранвах в началото. Проблем ли е да й давам млечни каши с Ам и кои са те ? В съдържанието на млечните каши на Хип например не пише АМ, а преходно мляко. Това едно  и също ли е?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #274 -: Юли 26, 2011, 21:19:34 pm »
Не че детето няма да е алергично, а че ако е алергично, то ще си е алергично към тази храна независимо дали си я дала 6м или на 16м - това се опитвам да кажа от сума ти време - т.е. ти с действията си няма да си го предизвикала.  

моето дете ще те опровергае. на 2 месеца го диагностицираха с алергия към белтъка на кравето мляко. изключихме го от храненето (само АМ с разградена белтъчна молекула давах) и започнахме постепенно да го привикваме към този белтък след навършване на 1 година. в момента НЯМА алергия към белтъка на кравето мляко.

било е алергично, спрян е достъпът до алергена и в последствие е направена постепенна десенсибилизация с малки, нарастващи дози, вече не е алергично. ако бях продължила да му давам кравешки белтък, щяхме да задълбочим проявите на алергията и да ги разширим в други области. така поне казаха алерголозите, ама те какво ли знаят толкова?

п.п. успешно раждане! :)
« Последна редакция: Юли 26, 2011, 21:22:37 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #275 -: Юли 26, 2011, 23:10:50 pm »
Дори да оставим алергиите настрана, според мен стомаха не е пазарска чанта, която може да напълним с каквито продукти ни падне. Дори ние като възрастни знаете, че ако се подложим на диета само на течности /примерно/ месец или повече, след това започваме бавно и постепенно да се захранваме, и като количество и като вид храни. В противен случай рискуваме дори живота си. Бих казала на всеки, който не вярва да пробва /за доказателство/, но не съм толкова жестока ;)

Зайче, на Милупа кашите са с АМ. Свилен ядеше изключително тях. Купувам само зърнени, ако реша я правя плодова с истински плод или плодово пюре. Някак не си представям банана или пък прасковата на прах ;) Друг вариант е да купуваш безмлечни каши и да ги правиш с АМ, което си ползвала. И така съм правела в началото. Сега доста харесваме кашите на Хумана, но те са с обезмаслено мляко.


Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #276 -: Юли 26, 2011, 23:21:19 pm »
Момичета, дайте ми съвет! Каква каша да давам на Ан-Мари? Тя е на кърма, но не мога да се цедя, за да правя безмлечни каши с кърма, просто един час едва изцеждам 50 мл.Тя е пила АМ, когато я дохранвах в началото. Проблем ли е да й давам млечни каши с Ам и кои са те ? В съдържанието на млечните каши на Хип например не пише АМ, а преходно мляко. Това едно  и също ли е?
Можеш да даваш каши с АМ, но нека са безмлечни. Можеш и само избраната каша да даваш без АМ/кърма.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #277 -: Юли 27, 2011, 00:04:30 am »
ако бях продължила да му давам кравешки белтък, щяхме да задълбочим проявите на алергията и да ги разширим в други области. така поне казаха алерголозите, ама те какво ли знаят толкова?

п.п. успешно раждане! :)

Не смея нищо да твърдя за тази ранна възраст ( говорехме за 6м), въпреки че повечето деца на АМ не се алергизират, нито и тези дето им дават сокчета от двумесечни и чайчета от копър и анасон за коликите. 

Мерси. То това мое раждане вече пословично стана - от 2 седмици все ми казват да съм готова :-)


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #278 -: Юли 27, 2011, 08:35:09 am »
Зайче, можеш да смесваш безмлечните каши с определено АМ, което ти купуваш. Аз млечни каши не съм купувала и не могада ти кажа кои са добри, но ако взимах щяха да са Хумана или Милупа.
Адито, на вашата възраст тепърва почвахме с плод и то само плод следобяд. Оризова каша въведох по-късно и тогава слагах само по 1-2 лъжици в плодовото пюре, колкото да се сгъсти. Ако смяташ, че не се засища само с плода можеш да даваш и малко АМ след това или да скъсиш интервала до следващото хранане. Като порасне така или иначе около 4-5 часа пак ще яде плод или нещо по-леко. Идеята е да не се засити, защото после няма да вечеря.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #279 -: Юли 27, 2011, 08:51:17 am »
Адито, аз давах само плод следобед, защото бяхме малко дебелички и не исках да яде каша, но аз заместих следобедно хранене някъде към 6.5-7м., но това няма значение според мен де. Ако си въвела банан можеш да го мешиш него с друг плод, т.е. слагаш половин банан и 1/2 ябълка и пасираш, или от бурканче. Все пак банана е малко по-засищащ, а и сгъстява другия плод. Давай само плод щом имаш притеснения относно теглото.