0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #120 -: Април 10, 2012, 16:41:58 pm »
Д-р Даскалова, урологът предписа на мъжа ми омнадрен инжекции, по 1 на всеки 15 дни. Според него общото състояние е добро, а лошите показатели на спермограмата са някакво моментно състояние, което може да се коригира с тези инжекции и спимен форте. Докторът е убеден, че след 3 месечно лечение ще има поразяващи резултати в спермограмата. Вие какво мислите, да бием ли инжекциите или не? И това лечение е назначено без хормонални изследвания, което не ми се струва много редно, знам ли.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #121 -: Април 13, 2012, 19:53:42 pm »
Преди повече от 3-4 години бях опериран от варикоцеле. Въпроса ми е дали симптомите за болестта могат да се върнат и изобщо след опрецията сигурно ли е, че не може да се повтори този проблем.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #122 -: Април 15, 2012, 22:24:28 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
От две години и половина правим опити да забременея, но единствения резултат са два спонтанни аборта в около 5та седмица и вече от година никакъв резултат. Помолихме лекаря ни да ни назначи спермограма, но отговора му беше категоричен, че няма смисъл, понеже това не било от съпруга ми а от мен, че не може да се задържи бебето.
Напълно ли е изключено при нарушения някакви в сперматозоидите или знам ли, някакви показатели, да е причина да не се задържа плода. И наистина ли в случая е толкова маловажно да му се направи това изследване.

Благодаря ви предварително!

Аз съм на противоположното мнение - причините за спонтанните аборти са много и част от тях могат да се дължат на проблеми от страна на мъжа. Вярно, по-малка част, но все пак идеята на диагностиката е да не се стига до повтарящи се спонтанни аборти. Предполагам твоят лекар не е репродуктивен специалист, съветвам те да се обърнеш към такъв и успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #123 -: Април 15, 2012, 22:27:42 pm »
... въпреки че имахме въздържание от 16 часа докторката ни каза да направим спермограмата,а ние отидохме,за да ни напише какви изследвания да правим.Може би трябваше да си тръгнем и да я направим след 3 дни ...

Да, трябвало е да си тръгнете и да направите спермалния анализ след 3 дни. Определеният срок на сексуално въздържание трябва да се спазва, за да бъдат достоверни резултатите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #124 -: Април 15, 2012, 22:34:06 pm »
Д-р Даскалова, урологът предписа на мъжа ми омнадрен инжекции, по 1 на всеки 15 дни. Според него общото състояние е добро, а лошите показатели на спермограмата са някакво моментно състояние, което може да се коригира с тези инжекции и спимен форте. Докторът е убеден, че след 3 месечно лечение ще има поразяващи резултати в спермограмата. Вие какво мислите, да бием ли инжекциите или не? И това лечение е назначено без хормонални изследвания, което не ми се струва много редно, знам ли.

Ще кажа нещо, което съм казвала сигурно милион пъти - първо диагностиката, после лечението. Предписването на хормонзаместителна терапия, в случая тестостерон /в препарата омнадрен има 4 тестостеронови естера/ без да е доказана необходимостта от такова заместване е неправилен медициски подход, който доста често води до обратен ефект. А дали лошите спермални показатели са моментно състояние или израз на сериозно увреждане на сперматогенезата не може да се каже при урологичния преглед, затова втора спермограма месец след първата /както се изисква за фонда/ ще ви даде повече яснота.
« Последна редакция: Април 15, 2012, 22:45:55 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #125 -: Април 15, 2012, 22:35:32 pm »
Преди повече от 3-4 години бях опериран от варикоцеле. Въпроса ми е дали симптомите за болестта могат да се върнат и изобщо след опрецията сигурно ли е, че не може да се повтори този проблем.

Да, за съжаление състоянието може да се повтори, както и да се получи варикоцеле от другата страна, противоположна на оперираната.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #126 -: Април 16, 2012, 12:51:48 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
От две години и половина правим опити да забременея, но единствения резултат са два спонтанни аборта в около 5та седмица и вече от година никакъв резултат. Помолихме лекаря ни да ни назначи спермограма, но отговора му беше категоричен, че няма смисъл, понеже това не било от съпруга ми а от мен, че не може да се задържи бебето.
Напълно ли е изключено при нарушения някакви в сперматозоидите или знам ли, някакви показатели, да е причина да не се задържа плода. И наистина ли в случая е толкова маловажно да му се направи това изследване.

Благодаря ви предварително!

Аз съм на противоположното мнение - причините за спонтанните аборти са много и част от тях могат да се дължат на проблеми от страна на мъжа. Вярно, по-малка част, но все пак идеята на диагностиката е да не се стига до повтарящи се спонтанни аборти. Предполагам твоят лекар не е репродуктивен специалист, съветвам те да се обърнеш към такъв и успех!

Хиляди благодарства за отговора Д р Даскалова.
Миналата седмица най накрая с малко помощ от приятел, ни пуснаха спермограма.
Та на 9-ти май ни е часът и сме много доволни  :D

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #127 -: Април 17, 2012, 19:50:46 pm »
Здравейте Д-р Даскалова
Можете ли да погледнете и коментирате и нашите резултати от спермограма имаме час чак за 05.05.2012, а се притесняваме
Полово въздържание - 4 дни
Обем на еякулата:2,5 мл     Цвят: нормален  рН: 7,4   Вискозитет: 2
Време на втечняване:30
Концентрация на сперматозоидите: 43 млн./мл
Общ брой на сперматозоиди в еякулата: 107,5 млн.
Обща подвижност на сперматозоидите (%) 46
            % сперматозоиди с нормокинеза 40
            % сперматозоиди с хипокинеза 6
            % сперматозоиди с акинеза 54
Брой нормокинетични сперматозоиди: 17200000
Общ брой нормокинетични сперматозоиди: 43000000
Аглутенация на сперматозоиди: Не
Агрегация на сперматозоиди: Не

Левкоцити: 4-5
Епителни клетки: <1
Еритроцити и др. : не
Желатинови конгломерати: Не       Незрели клетки на сперматогенезата: Не

                 КРЮГЕР

5 % сперматозоиди с нормална морфология
95 % сперматозоиди с отклонения в морфологията
От тях:
28 % сперматозоиди с главични дефекти
   аморфни главички                  22
   микроцефалия                      16
   макроцефалия                      13
   двойни главички                    3
   главички с еленгирана форма        7
   отсъствие на акрозома             12
   малка акрозомна област            10
   вакуолизация                       7
   елонгирана постакрозомална област 10
23 % сперматозоиди с шийни дефекти
   пречупени шийки                   32
   аморфни шийки                     37
   асиметрично залавяне              31
21 % сперматозоиди с опашни дефекти
   пречупени опашки                  52
   спираловидни опашки               33
   двойни опашки                     15
20 % сперматозоиди с цитоплазмен остатък
   проксимален                       84
   дистален                          16
3 % клетки на сперматогенезата

Teratozoospermia index  1,56
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #128 -: Април 18, 2012, 12:04:00 pm »
Здравейте, отново! Аз вечно имам някакъв въпрос. Та този път е следния: Втората спермограма с период от какво въздържание трябва да бъде? Същото като първата (така мисля аз) или различно? Благодаря!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #129 -: Април 18, 2012, 12:29:02 pm »
Не съм Мели, но всяка спермограма се прави след въздържание между 3 и 5 дни.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #130 -: Април 18, 2012, 16:27:49 pm »
Благодаря ти, но това ми е ясно. Исках да кажа,че първата е след въздържание от 4 дни, втората пак след 4 ли трябва да бъде или може и по - малко. Някъде из форума четох, че при мъже с идентични на нашите проблеми се препоръчва по - малко въздържание. Но аз все си мисля,че реално сравнение ще може да се направи ако и периодът на въздържание на втората спермограма е еднакъв с периода на втората. Тоест 4 при първата, 4 при втората. Ако не съм права, моля поправете ме. Може би първият ми пост не е бил достатъчно ясен.  :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #131 -: Април 23, 2012, 11:12:49 am »
Здравейте Д-р Даскалова
Можете ли да погледнете и коментирате и нашите резултати от спермограма имаме час чак за 05.05.2012, а се притесняваме

Добра ви е спермограмата. Ако колегите имат някакви съображения относно подвижността и леко забавеното втечняване /макар и в норма/, ще ви препоръчат допълнителни изследвания. Не виждам основание да се притеснявате.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #132 -: Април 23, 2012, 11:14:42 am »
Здравейте, отново! Аз вечно имам някакъв въпрос. Та този път е следния: Втората спермограма с период от какво въздържание трябва да бъде? Същото като първата (така мисля аз) или различно? Благодаря!

Да, препоръката на СЗО е спермалните анализи да се правят при еднакъв срок на сексуално въздържание. Разбира се, става въпрос за първоначалната диагностика, след това лекарят може да поиска спермален анализ при друго въздържание според преценката му кога показателите ще са по-добри.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #133 -: Април 23, 2012, 11:48:06 am »
Безкрайно Ви благодаря за отзивчивостта!  :)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #134 -: Април 23, 2012, 16:13:44 pm »
Привет днес мъжа ми си направи спермограма по Крюгер (първата не беше) ето и резултата.

Период на полово въздържание :4     Цвят: нормален PH :7,5  Вицкозитет:2
Време на втечняване :30
Концентрация на сперматозоиди: 16 млн/мл
Общ брой на сперматозоидите в еякулата : 67,2 млн.
Обща подвижност на сперматозоиди : 42%
    % сперматозоиди с нормокинеза: 37
    %сперматозоиди с хипокинеза: 5
    %прерматозоиди с акинеза : 58
Брой нормокинетични сперматозоиди : 5920000
Общ брой нормокинетични сперматозоиди : 24864000
Левкоцити : 2-3
Епителни клетки : <1

По КРЮГЕР :

11%  сперматозоиди с нормална морфология

29% с главични дефекти
19% с шийни дефекти
17 % с опашни дефекти
22% с цитоплазмен остатък

Teratozoospermia index 1,29

Заключение и препоръки :

Olygoazthenozoospermia

Ако посоката, в която си се запътил ти носи радост, не питай какъв ще е пътят, просто върви!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #135 -: Април 24, 2012, 21:24:00 pm »
Здравейте д-р Даскалова. Нуждаем се отново от съвет и пояснение, какво да правим.Ще приложа изследванията на мъжа ми- две спермограми, MAR-тест HBA-тест и ДНК фрагментация. Ето ги и тях:

1-ва спермограма
-възраст - 37 г.
-период на въздържание - 5 дни
-обем еякулата - 2 мл
-цвят - нормален
-вискозитет - 2
-pH - 7,7
-време на втечняване - 30 мин. при стайна темп.
-концентрация на сперматозоиди - 28 млн./мл.
-общ брой - 56 млн.
-обща подвижност - 64%
    -нормокинеза - 50%
    -хипокинеза  - 14%
    -акинеза     - 36%
-брой нормокинетични сперматозоиди - 14 млн.
-общ брой нормокинетични сперматозоиди - 28 млн.
-левкоцити - 3-4
-епителни клетки - <1
-еритроцити - не
-желатинови конгломерати - не
-незрели клетки - не
-аглутенация - не - забравила съм да го впиша от миналия път

И по Крюгер:
-сперматозоиди с нормална морфология - 16%
-сперматозоиди с отклонения в морфологията - 84%
-teratozoospermia index 1,22
заключение - Normozoospermia

2-ра спермограма  -  12 мес. след първата
-възраст - 38 г.
-период на въздържание - 4 дни
-обем еякулата - 3 мл
-цвят - нормален
-вискозитет - 2
-pH - 7,4
-време на втечняване - 30 мин. при стайна темп.
-концентрация на сперматозоиди - 47 млн./мл.
-общ брой - 141 млн.
-обща подвижност - 53%
    -нормокинеза - 50%
    -хипокинеза  - 3%
    -акинеза     - 47%
-брой нормокинетични сперматозоиди - 23,5 млн.
-общ брой нормокинетични сперматозоиди - 70,5 млн.
-левкоцити - 7-8
-епителни клетки - <1
-еритроцити - не
-желатинови конгломерати - не
-незрели клетки - не
-аглутенация - да - от всеки тип

И по Крюгер:
-сперматозоиди с нормална морфология - 16%
-сперматозоиди с отклонения в морфологията - 84%
-teratozoospermia index 1,21
заключение - Normozoospermia

От двете спермограми е видно, че при втората има подобрение, но ... има аглутенация на сперматозоидите
Почти година съпруга ми приема Цинк-15мг, Вит C-600мг и по 250мл сок от моркови. Също и от около 3 мес- мед с орехови ядки, пшеничен зародиш и пчелен прашец.
Предполагаме, че тези съставки са повлияли на резултата от втората спермограма.

HBA- тест:
-сперматозоиди с нормална зрялост и физ. функция- 85,9%

ДНК фрагментация:
-сперматозоиди без ДНК фрагментация - 74,4%
-сперматозоиди с фрагментирана ДНК - 25,6%

И накрая MAR- тест:
-Антиспермални тела
  -IgA: 15,9%
  -IgG: 17,3%

Въпросите, които ни вълнуват със съпруга са:

1.Обикновено завишените антитела са свързани и с аглутенацията на сперматозоидите. Понеже в 1-та спермограма няма аглутенация, това говори ли, че е нямало и антитела тогава (година по рано)?
2.Възможно ли е появата на антителата при съпруга ми да е следствие на приема на изброените по- горе хранителни добавки? 
3.Тези стойности на антителата могат ли да се свалят под нормата чрез лечение? Какво е то?
4.Предполагам, че всяка двойка иска да постигне естествено забременяване. Възможно ли е да имаме естествено забременяване при наличието на антиспермални антитела с тези стойности?
5.Лекуващият ни лекар ни насочи към инсеминация. Да си дадем ли шанс още няколко месеца или да пристъпим към инсеминация, ако не можем да свалим антителата. Какво мислите?

  С точните си и аргументирани съвети сте помагали на много двойки в нужда. Това е причината да поискаме и Вашето компетентно мнение тук. Очакваме отговора Ви. Поздрави!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #136 -: Април 29, 2012, 11:27:13 am »
Заключение и препоръки : Olygoazthenozoospermia

Това е заключението, препоръки няма. Следваща стъпка е да се потърсят причините за малкия брой и понижения процент нормално подвижни сперматозоиди.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #137 -: Април 29, 2012, 11:35:21 am »
Здравейте д-р Даскалова. Нуждаем се отново от съвет и пояснение, какво да правим.Ще приложа изследванията на мъжа ми- две спермограми, MAR-тест HBA-тест и ДНК фрагментация.

Въпросите, които ни вълнуват със съпруга са:

1.Обикновено завишените антитела са свързани и с аглутенацията на сперматозоидите. Понеже в 1-та спермограма няма аглутенация, това говори ли, че е нямало и антитела тогава (година по рано)?
2.Възможно ли е появата на антителата при съпруга ми да е следствие на приема на изброените по- горе хранителни добавки? 
3.Тези стойности на антителата могат ли да се свалят под нормата чрез лечение? Какво е то?
4.Предполагам, че всяка двойка иска да постигне естествено забременяване. Възможно ли е да имаме естествено забременяване при наличието на антиспермални антитела с тези стойности?
5.Лекуващият ни лекар ни насочи към инсеминация. Да си дадем ли шанс още няколко месеца или да пристъпим към инсеминация, ако не можем да свалим антителата. Какво мислите?

  С точните си и аргументирани съвети сте помагали на много двойки в нужда. Това е причината да поискаме и Вашето компетентно мнение тук. Очакваме отговора Ви. Поздрави!


Здравейте, семейство!

1. Да.
2. Не.
3. Да, може да се приложи лечение, според причината за наличието на антиспермални антитела.
4. Да.
5. На този въпрос не мога да отговоря, тъй като това е ваше решение и на лекуващия ви лекар. Но ако имате повече от година стаж в опитите за постигане на бременност и няма други причини за незабременяване, не виждам смисъл да се губи време. Не знам дали съм ясна, подходите са принципно два - търсене на причини и лечение или преминаване директно към асистирана репродукция. Първият подход е по-правилен, но по-трудно осъществим в България заради липсата на адрология.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #138 -: Април 29, 2012, 16:21:34 pm »
Благодаря много за коментара,ще потърсим специалист .

Ако посоката, в която си се запътил ти носи радост, не питай какъв ще е пътят, просто върви!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #139 -: Май 25, 2012, 15:56:36 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
Ето е имаме най после резултати от спермограмата на съпруга ми.Направена е при
3 дни въздържание. Моля ви за вашето мнение и коментар.

възръст - 37 години

Общ обем – 2,3 мл  -   (2.0-6.0)

вискозитет (каквото и да означава това :? )– нормална
Цвят – нормален

Брой – 316.20 милиона/мл   (20.00-250.00)

Индекс на necrospermia – 10%  -  (0-25)  това не го знам какво означава, но предполагам е е нещо за жизнеността  :ask:

Степен 0: Неподвижни – 10%
Степен 1: Минимално подвижни – 37%
Степен 2: Бавноподвижни – 41%
Степен 3: Нормално подвижни – 12%

Нормални – 36%   (15-100)
Анормални – 64%  (0-85)

Нашият гинеколог каза че има количество сперматозоиди и да дарява  :lol: били повече от максимума, но има голям процент с лоша морфология и за това ни прати на разширена спермограма. Не знам дали е по Крюгер - тук има друго име преполагами, но каза че това с морфологията не бива да ни притеснява понеже било много относително.

Наистина ли няма от какво да се притесняваме, или просто не иска да ни притеснява допълнително.

Благодаря предварително!

« Последна редакция: Май 25, 2012, 15:59:47 pm от Beralentinia »