0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #20 -: Май 05, 2011, 17:24:12 pm »
Мели, огромно благодаря за отзивчивостта и готовността ти за помощ, която ми оказа на ЛС.  :wink: Бъди здрава!  :)


*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #21 -: Май 09, 2011, 14:52:46 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,
Трудно ми е да синтезирам в няколко думи нашия случай но ще опитам - лоши СГ, вариращи между отклонения във всички показатели до отклонения само в морфологията и концентрацията. Консултации с андролози, 6-месечен прием на добавки. След това липсва трайно подобрение - отново различни диагнози на СГ, различни степени на олигозооспермията, различни индекси на тератозооспермия. Правени са и други тестове - HBA, Mar, ДНК-фрагментация - там резултатите са около граничните. При резултатите от хормонални изследвания според мен има някои отклонения/гранични стойности, но при консултацията с ендокринолог същият отрече причината да се открие в тази насока и каза, че в противен случай отклоненията от нормата биха били по-драстични.

Далеч съм от идеята да получа от Вас заключение и консултация само по този път, но искам да попитам за Вашето мнение по въпроса дали можем и има смисъл да търсим и открием причината за лошите показатели? Възможно ли е да се открие и да се вземат мерки или трябва да се примирим с неизяснеността на ситуацията и да насочим усилията си изцяло към АРТ? Благодаря Ви предварително!

П.П. В момента сме в процедура по инсеминация, но не знам какви са шансовете ни при материал, отделен за процедура 7 млн. преди обработката и неясно колко след обработката.
« Последна редакция: Май 09, 2011, 15:08:49 pm от Apr »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #22 -: Юни 06, 2011, 11:43:55 am »
Д-р Даскалова здравейте  :) да задам въпроса си и тук
Ние, сме с лоша морфология, досега имаме вече 2 опита инв, като последният беше с положителен тест и спонтанен аборт впоследстиве в 7 г.с ... Като причина се смята, че е лошата ни морфология :? но преди посл ни опит бяхме на 3 месечен курс на лечение с Проклсийд плюс и Ликопен и имаше някакво "уж" подобрение.

Моля ви, кажете ни, тези показатели могат ли, да се подобрят и с горните добавки, които сме пили или с други? Какво друго да направим? Имаме и SDI тест също.
Какво лечение вие, ни препоръчвате за да можем след това да пристъпим към следващият и дано последен инв опит ...

Дес, а и всички, които правят опити с донорски яйцеклетки, препоръката ми към вас е да обърнете повече внимание на мъжа. Моето мнение е, че преди да се пристъпи към опита, трябва да се направят изследвания при мъжа в по-голям обем, отколкото ако се ползва собствена яйцеклетка. Мотивите ми за това са следните:
 - донорите са малко, всички знаете това
 - чакането е повече
 - опитите са по-скъпи заради разходите по донора
 - не се финансират от държавата
 - не се знае дали донорката не носи някои предразположение, като примерно към кистозна фиброза или таласемия.

Затова към този опит трябва да се подхожда с особено внимание.
Ето някои Препоръчителни генетични изследвания преди асистирана репродукция.

Колкото до изписването на хранителни добавки без изясняване причините за влошената морфология за мен е упражнение със съмнителна полза и показва непознаване на проблемите при мъжа. Първо диагностика, после лечение, обратното е неправилна медицина.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #23 -: Юни 06, 2011, 11:48:58 am »
Здравейте, д-р Даскалова,
Трудно ми е да синтезирам в няколко думи нашия случай но ще опитам - лоши СГ, вариращи между отклонения във всички показатели до отклонения само в морфологията и концентрацията. Консултации с андролози, 6-месечен прием на добавки. След това липсва трайно подобрение - отново различни диагнози на СГ, различни степени на олигозооспермията, различни индекси на тератозооспермия. Правени са и други тестове - HBA, Mar, ДНК-фрагментация - там резултатите са около граничните. При резултатите от хормонални изследвания според мен има някои отклонения/гранични стойности, но при консултацията с ендокринолог същият отрече причината да се открие в тази насока и каза, че в противен случай отклоненията от нормата биха били по-драстични.

Далеч съм от идеята да получа от Вас заключение и консултация само по този път, но искам да попитам за Вашето мнение по въпроса дали можем и има смисъл да търсим и открием причината за лошите показатели? Възможно ли е да се открие и да се вземат мерки или трябва да се примирим с неизяснеността на ситуацията и да насочим усилията си изцяло към АРТ? Благодаря Ви предварително!

П.П. В момента сме в процедура по инсеминация, но не знам какви са шансовете ни при материал, отделен за процедура 7 млн. преди обработката и неясно колко след обработката.

Неизяснен означава, че сме направили всички възможни изследвания и не сме открили причина за влошените показатели. Не пречи да се правят инсеминации и успоредно с това да се търсят причините, медицината върви напред и все повече тестове влизат в практиката. Затова от време на време трябва да спираме и да правим нещо като оценка на ситуацията - т.е. да преглеждаме направеното досега и да преценяваме какво още би могло да се предложи.

Може да се мисли и за междинни варианти, като замразяване на сперматозоидите и инсеминация с размразен и пресен материал и т.н.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #24 -: Юни 14, 2011, 23:03:16 pm »
Уважаема Д-р Даскалова,
Много се радвам че отделяте от времето си и ни помагате ... огромно благодаря!
Ето и нашия случай : 4 инсеминации и 2 инвитро/икси опита - всичките неуспешни, чхг 0,00, не настъпва бременност. Според спермограмата на МЦАР нормозооспермия, норм.форми 54%, критерии СЗО 1992г. Решихме да направим спермограма според WHO 5то издание в София и резултата ни шокира - тератозооспермия, само 2% нормална морфология, прикачила съм спермограмата. Според ембриолозите там сме категорично за икси, въпреки че и двата ни опита бяха комбинирани инвитро/икси за да сме по-сигурни и всички яйцеклетки се оплождаха и по двата начина, но деленето им беше малко по-бавно - на 3 ден трансфер, разделени на 6 клетки, не искаха да изчакаме до 5 ден. Терапия не ни беше предписана. При консултация в друг център направо ни казаха че с такава спермограма не започват изобщо опит, защото е обречен на провал. Генетичните и имунологичните изследвания на мъжа ми са ОК. Много сме объркани и сме на кръстопът, не знаем на кого да вярваме и какво да правим от тук нататък. Четох че в чужбина вече прилагат метод ИМСИ и в случаи като нашия се прави много стриктен сперм.подбор със специален микроскоп с многократно по-голямо увеличение от нормалните микроскопи и шансовете за успех се увеличават. Има ли център в България който разполага с тази техника и прилага метода ИМСИ? Какво бихте ни посъветвали, благодаря!
« Последна редакция: Юни 14, 2011, 23:11:36 pm от bamboo »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #25 -: Юли 05, 2011, 09:26:42 am »
Здравей, bamboo!

Доколкото разбирам, вие сте с неизяснен стерилитет?

Аз бих подходила по друг начичн - с изясняване на проблемите в сперматогенезата и тяхното евентуално отстраняване. Преодоляването на лошата морфология чрез методи на асистирано оплождане не винаги дава резултат /ти виждаш това и от своя опит/. Също така бих търсила допълнително редки причини от страна на жената преди следващ опит.

Разбира се, ИМСИ в някаква степен може да е от полза, но не съм чувала да се прилага у нас.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #26 -: Юли 05, 2011, 16:59:25 pm »
Здравей Мели!

А как трябва да подходим за допълнително изясняване на проблемите в сперматогенезата? Пропуснах да спомена че мъжът ми е с отстранена щит.жлеза и е на доживотна хормонална заместителна терапия с Л-Тироксин.
Да, при имунологичните изследвания при мен излязоха повишени НК клетки, ТАТ и МАТ, които трябва да проследя преди следващия ни опит.

Благодаря още веднъж за съветите и отделеното време!


Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #27 -: Август 24, 2011, 17:14:37 pm »
Здравейте д-р Даскалова
След много четене реших и аз да ви помоля за коментар на нашата спермограма:
правена е в КИРМ-Плевен
време на въздържание:5 дни
ph:8.5
втечняване:20 мин
вискозитет:N
левкоцити:1,4.10/6
незрели кл.на сперматогенезата:да
детрит:да
нормокинетични:12,9%
хипокинетични:16,1%
акинетични:71%
виталност:60%живи,40%мъртви
с нормална морфология:3%
с абнормална морфология:97%
с главични дефекти:96%
с дефекти на шийна част:17%
с опашни дефекти:11%
с цитоплазмен остатък:3%
TZI:1,31
закл:Астенотератозооспермия,Левкоцитоспермия,Хипоспермия
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #28 -: Август 25, 2011, 12:14:03 pm »
Здравейте д-р Даскалова
След много четене реших и аз да ви помоля за коментар на нашата спермограма:
правена е в КИРМ-Плевен
време на въздържание:5 дни
ph:8.5
втечняване:20 мин
вискозитет:N
левкоцити:1,4.10/6
незрели кл.на сперматогенезата:да
детрит:да
нормокинетични:12,9%
хипокинетични:16,1%
акинетични:71%
виталност:60%живи,40%мъртви
с нормална морфология:3%
с абнормална морфология:97%
с главични дефекти:96%
с дефекти на шийна част:17%
с опашни дефекти:11%
с цитоплазмен остатък:3%
TZI:1,31
закл:Астенотератозооспермия,Левкоцитоспермия,Хипоспермия


Още една спермограма в друг лицензиран център /нека са минали минимум 30 дни от първата/ и после предстои да се открият причините за съответните отклонения. Това става с поредица прегледи и изследвания, които лекарят ще ти назначи, за да се установи къде точно е проблемът.

С тези показатели с партньорката си можете да кандидатствате за финансиране към ЦФАР.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #29 -: Август 26, 2011, 12:51:48 pm »
Здравейте д-р Даскалова, благодаря за отзивчивостта и времето, което отделяте на форума.

Въпросът ми е относно лекарствата, които се предписват при панически пристъпи. Съпруга ми приема вече трети месец Ципралекс, а лечението ще продължи най-малко шест месеца. На листовката е споменато, че не може да повлияят негативно върху ерекцията, но как влияят на спермограмата. Единственото отклонение в неговата спермограма, правена няколко месеца преди да започне това лечение, е морфологията по Крюгер - 10%. Успоредно с тези лекарства всяка година от края на месец април до средата на октомври приема лекарства за алергия към полените - Ксизал.
Предварително ви благодаря за отговора.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #30 -: Август 26, 2011, 23:11:43 pm »
Разбира се, ИМСИ в някаква степен може да е от полза, но не съм чувала да се прилага у нас.

Поправям се - практикува се у нас, в СБАЛАГ Селена Пловдив. Може би и на други места.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #31 -: Август 26, 2011, 23:32:01 pm »
Здравейте д-р Даскалова, благодаря за отзивчивостта и времето, което отделяте на форума.

Въпросът ми е относно лекарствата, които се предписват при панически пристъпи. Съпруга ми приема вече трети месец Ципралекс, а лечението ще продължи най-малко шест месеца. На листовката е споменато, че не може да повлияят негативно върху ерекцията, но как влияят на спермограмата. Единственото отклонение в неговата спермограма, правена няколко месеца преди да започне това лечение, е морфологията по Крюгер - 10%. Успоредно с тези лекарства всяка година от края на месец април до средата на октомври приема лекарства за алергия към полените - Ксизал.
Предварително ви благодаря за отговора.

Здравей, Цвети!

Не съм чела българската листовка на препарата, но със сигурност може да повлияе негативно ерекцията, както и да доведе до преждевременна еякулация и намалено либидо. Това е един от страничните ефекти на иначе хубавото лекарство. Разбира се, проявата му не е задължителна.

Доколкото има противоречиви данни за цялата група селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина /SSRI/, какъвто препарат е и ципралекс, относно влиянието им върху пролактиновата секреция в посока да я увеличават, аз проследявам периодично нивата на пролактин в кръвта на мъжете, приемащи SSRI. И при хиперпролактинемия /това е една от причините за тестикуларна хипофункция/ обсъждам с психиатъра назначаването на допаминов агонист.

Тази статия може да ти е интересна - Лекарства и сперматогенеза.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #32 -: Август 28, 2011, 14:16:45 pm »
 Здравейте д-р Даскалова, изчела съм много теми във форума, направила съм своите заключения, много неща разбрах и научих благодарение на отзивчиви хора като Вас. Благодаря за това, което правите за това, че помагате на хората и за това, че отделяте от времето си заради нас.
 Бих искала да споделя с Вас нашият проблем и да помоля за мнение, ако е удобно. С мъжът ми от една година и три месеца се опитваме да имаме дете. След като 6м. нямахме резултат се обърнахме към специалист установи се, че при мен няма физически проблеми (хормони, хидротубация и т.н).
 Направихме две сперомграми:
Първата 14 Март 2011:
въздържание 3 дни
обем 3мл.
анализ на концентрацията и подвижност
статични 52, непрогресивни 12, прогресивни 14
скорост
бърси 10, средни 11, бавни 5, статични 52
мисиони в 1лм 8,4
WHO
Type A - 3, Type B - 11, Type C - 12, Type D - 52
Average values of diferent parapeters
Curvilinear Velocity 27,4 Straight-line 10,60 Average Path 15,7 Round Cells 14,5
Заключение Oligoasthenozoospermia
Слад това заключение от март до момента мъжът ми приема Ferilade 3*1.
На 28 май направихме пълна микробиология и се откри Трихомони вагиналис при съпругът ми. Проведохме курс на лечение и следващата микробиология беше отрицателна.
15 дни след лечението на трихомони направихме нова спермограма.

Втора 07 Юли 2011г.
Въздържание - 3 дни
Обем 3,4мл.
Концентрация 8мил.
Общ брой на сперматозоидите в уякулата 27,2
Обща подвижност на сператозоидите 35%
-нормокинеза 28%
-хипокинеза 7%
-акинеза 65%
Брой нормокинични сператозоиди 2240000
Общ брой нормокенетични сператозоиди 7616000
Заключение Oligoasthenozoospermia

След направена консултация с ардолог, неговото мнение е, че нещата се подобряват и препоръчва преди да преминем към инвитро процедури да пробваме с няколко инсеминации. Изписа му за 1м. Сарженор, Витамин А и Витамин Е и контролна сперограма след това. Другото което ме озадачи, че забеляза Варикоцеле 2 степен, което според него в момента няма влияние и не ни препоръча операция.

Моля ви да кажете какво мисли за нашата ситуация и ако е въжможно да ми дадете някаква насока, какво да правим, как са според Вас спермограмите, дали действително се вижда положително подобрение или по скоро не.

Предварително благодарим,
Краси и Боби
Краси

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #33 -: Август 30, 2011, 14:49:44 pm »
Моля ви да кажете какво мисли за нашата ситуация и ако е въжможно да ми дадете някаква насока, какво да правим, как са според Вас спермограмите, дали действително се вижда положително подобрение или по скоро не.

Предварително благодарим,
Краси и Боби

Здравейте, Краси и Боби!

Да, наистина има тенденция към подобряване на показателите, така че има логика да се изчака малко, преди да се премине към "тежката артилерия", както и да се направят инсеминации /ако останалите необходими условия са налице - наличие на овулация, проходими маточни тръби и т.н./

Възможно е да се замразяват сперматозоиди и да се използват при инсеминация, наред с прясно отделения материал, с идеята да се получат про-добри показатели в момента на процедурата. Обмислете и този вариант, той е лесен, не е скъп, а дава добри резултати.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #34 -: Август 30, 2011, 15:49:25 pm »
здравей д-р мели   , имам някои безпокойства   ,
имаме един опит икси по къс протокол от април, завършил без трансфер   , причина – не настъпи оплождане, причината за неоплождането казаха – случайност или некачествени сперматозоиди   ,
предлага се за следващ опит при наличие на достатъчно яйцеклетки да се пробват паралелно с донор,
след това ни бяха назначени цитогенетични изследвания - кариотип 46, ХХ и кариотип 46, ХY, без системни бройни и структурни аномалии   . понеже не ни назначиха други изследвания реших да попитам и теб какво ще ни препоръчаш? нужно ли е още нещо да проверим, много ни е страх нещата да не се повторят   

имам и още един въпрос   . имаме замразен материал от мецан /беше с олигоспермия, азооспермия, на последната спермограма пише – астенозооспермия/, платили сме до средата на октомври. въпреки, че за опита е имало живи в еякулата, смятаме да имаме нещо във фризера за застраховка. 
добре ли ще е да направим магнитна сепарация на сперматозоиди и да замразим нов материал - при наличие на такъв? или е възможно да се направи такава сепарация при размразяване?

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #35 -: Август 30, 2011, 16:15:57 pm »
Мели, много благодаря за отделеното време!
Краси

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #36 -: Август 30, 2011, 16:34:44 pm »
здравей д-р мели   , имам някои безпокойства   ,
имаме един опит икси по къс протокол от април, завършил без трансфер   , причина – не настъпи оплождане, причината за неоплождането казаха – случайност или некачествени сперматозоиди   ,
предлага се за следващ опит при наличие на достатъчно яйцеклетки да се пробват паралелно с донор,
след това ни бяха назначени цитогенетични изследвания - кариотип 46, ХХ и кариотип 46, ХY, без системни бройни и структурни аномалии   . понеже не ни назначиха други изследвания реших да попитам и теб какво ще ни препоръчаш? нужно ли е още нещо да проверим, много ни е страх нещата да не се повторят   

имам и още един въпрос   . имаме замразен материал от мецан /беше с олигоспермия, азооспермия, на последната спермограма пише – астенозооспермия/, платили сме до средата на октомври. въпреки, че за опита е имало живи в еякулата, смятаме да имаме нещо във фризера за застраховка. 
добре ли ще е да направим магнитна сепарация на сперматозоиди и да замразим нов материал - при наличие на такъв? или е възможно да се направи такава сепарация при размразяване?

По отношение на генетиката аз бих направила и тест за микроделеции на Y хромозома. Има и доста сериозен панел генетични изследвания при хипогонадизъм, който не добива популярност заради високата цена, липсата на задълбочени изследвания в областта на мъжкия стерилитет и недостатъчният брой андролози у нас. Той може да включва примерно:
    * Synaptonemal Complex Protein 3 /SYCP3/
    * Ubiquitin-Specific Protease 9, Y Chromosome /USP9Y/
    * Androgen Receptor, X Chromosome /AR/
    * AR – CAG repeats, exon 1
    * Gonadotropin-Releasing Hormone Receptor /GnRHR/
    * Luteinizing Hormone, Beta Polypeptide /LHB/
    * Follicle-Stimulating Hormone, Beta Polypeptide /FSHB/
    * Cystic Fibrosis Trans-membrane Regulator /CFTR/.
Можеш да ги видиш тук Генетични изследвания.

На втория въпрос отговорът е да, могат да се сепарират сперматозоиди след размразяване чрез MACS (magnetic activated cell sorting). Но няма пречка и да се замразява при всеки удобен случай.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #37 -: Август 30, 2011, 22:42:21 pm »
Здравейте д-р Даскалова!Аз съм с няколко неуспешни опита ИКСИ-женски и мъжки фактор.Мъжа ми е с диагноза астенозоспермия,вероятна тератозооспермия.След операция на крака,при него се налага болнично лечение с венозен антибиотик.Планувахме нов опит в началото на м.септември и сега незнам дали е необходимо да отложим опита,заради най-вероятно влошаване на показателите на спермограмата.При нас не настъпва оплождане в ин витро среда и със сигурност ще е ИКСИ.Има ли смисъл да правим спермограма,за да видим доколко са влошени показателите?
« Последна редакция: Август 30, 2011, 22:47:17 pm от pavka »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #38 -: Август 31, 2011, 22:09:40 pm »
Да, една спермограма преди опита би дала информация, евентуално ако показателите са лоши, да се мисли за замразяване, да се дадат ударно някои лекарства или да се приложат методики за селекция на сперматозоидите. В лошия случай е може би по-добре да се отложи с няколко месеца опита /разбира се, ако има такава възможност/, отколкото да се пристъпва към опит, обречен на неуспех.
« Последна редакция: Септември 18, 2011, 14:48:11 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #39 -: Септември 18, 2011, 08:15:48 am »
Здравейте Мели, бихте ли ми казали с тази спермограма, като стойности, може ли да се кандидатства по фонда с мъжки фактор?
-обем 2.0
-pH 7.5
-втечняване 10
-детрит  да
-конц. в мл 15 135 000
-общ брой в еякулата 30 270 000
-подвижност:
нормокинетични сперм. 37%
непрогресивно подвижни 18%
неподвижни 45%
-конц.прогресивно подвижни в мл.  5 599 950
- общ бр.прогресивно подвижни в еякулата 11 199 900
- морфология Kruger's strict criteria  7/200= 3.5%
-тестове за антиспермални автоантитела
директен sperm MAR IgG test   отрицателен
директен sperm MAR IgА test   отрицателен
 
Имаме още е дна от преди година с морфология по СЗО критерий 22%    >30%
Диагноза и на двете Олиготератоастенозооспермия