0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #60 -: Октомври 25, 2011, 19:57:48 pm »
Мели, благодаря много за отговора/мнението/. :thankyousign:
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #61 -: Ноември 02, 2011, 11:42:26 am »
Здравейте, д-р Даскалова! Имаме едно неуспешно икси през март 2010г. Сега чакаме заповед от фонда за второ икси. С мъжки фактор - олигоастенотератозооспермия. Направихме иксито с 4% по Крюгер, ТЗИ - 1.62, неуспешен поради фрагментация на ембрионите. Направиха ми доста изследвания, но при мен не се открива проблем. В рамките на 1 г. Крюгер се е закотвил на 6%, но ТЗИ е 2.94. В клиниката изобщо не се занимават със спермограмата на моя приятел, а само с мен. Сами си пускаме спермограми, последната е според новите критерии. Според Вас може ли да очакваме нещо по-различно от първия път? Има ли смъсъл да се пробва няколко пъти, при положение, че при мен няма отклонения /хормони, гинекологичен статус, имунология/, а при него нещата стоят така? Добавките даже влошават нещата. Благодаря Ви предварително за вниманието.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #62 -: Ноември 07, 2011, 20:07:46 pm »
Като ембриолог и като лекар, който се занимава изключително с мъжа в инфертилната двойка, винаги ще твърдя едно и също - и то е, че както при жената се правят изследвания и се търсят причини и после се провежда лечение, така също трябва и при мъжа да се търсят активно причините за влошената сперматогенеза и да се отстраняват независимо от вида предлагана асистирана репродукция.

Наистина хаотичното приемане на хранителни добавки понякога може да се отрази негативно на показателите.

Колкото до новите критерии за спермален анализ, това са пак старите критерии, просто долната им граница е занижена, иначе методиките на оценка са същите. Но независимо от критериите, колкото са по-качествени сперматозоидите, толкова е по-висок шансът за успех при процедурата по ин витро оплождане.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #63 -: Ноември 08, 2011, 11:39:38 am »
Здравейте, благодаря за отговора. Не сме правили самолечения с добавки, били са назначени от специалист. Въпросът ми е при това положение с крюгер 6% може ли да има евентуален успех, след като ТЗИ е 2.94? Този ТЗИ педвещава ли неуспех? Благодаря Ви отново.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #64 -: Ноември 11, 2011, 11:45:31 am »
Здравей Мели,
Ходихме на преглед при д-р Кацаров и той назначи на мъжът ми следните изследвания:
Морфология по Крюгер, ДНК Фрагментация и HBA, преди малко получихме резултатите и бих искала да те моля да си кажеш мнението.
Предишните ни спeрмограми бяха много зле, имахме една 29 - 32% подвижност, първите две които бяхме правили в началото на годината имахме едва 13% подвижност. Аз те бях молила да мнение и за тях и си получих отговора за което благодаря.
Последното заключение на лекаря, които посещаваме беше, че единствения ни шанс е ИКСИ.
Сега сменихме гинеколога, сменихме и андролога - аз посетих д-р Владимиров, а съпругът ми д-р Кацаров и двамата ни посъветваха да направим тези изследвания. Аз лично съм много развълнувана мисля, че резултатите не са лоши, но все пак бих искала разбера какво мислиш ти.
 
Благодаря ти предварително, за отделеното време и за всичко което правиш за хората с проблеми като нас.
Краси

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #65 -: Ноември 27, 2011, 14:57:26 pm »
Здравейте Д-р Даскалова, четох из темата, но никъде не срещнах какво точно показва тератозооспермалният индекс. В последната ни спермограма е 3,62. Какво означава това?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #66 -: Ноември 30, 2011, 18:16:59 pm »
Здравейте, благодаря за отговора. Не сме правили самолечения с добавки, били са назначени от специалист. Въпросът ми е при това положение с крюгер 6% може ли да има евентуален успех, след като ТЗИ е 2.94? Този ТЗИ педвещава ли неуспех? Благодаря Ви отново.

Разбира се, нямам предвид, че сте провеждали самолечение. Понякога и специалистите изписваме хранителни добавки на практика без нужна - ако сме открили причината за влошената сперматогенеза, но поради някакви обстоятелства не можем да ги премахнем, а не искаме да бездействаме, например мъжът:
- има варикоцеле, но не желае да се оперира
- пуши, но не желае да спре
- работи във вредна среда, но няма как да го изкараме оттам
- провежда химиотерапия и няма как да му се назначи агресивно лечение
и т.н.

Колкото до ТЗИ отговорът е не, не предвещава неуспех при процедурата по ин витро оплождане. Още повече, че оценката на спермалната морфология e в норма. Но трябва да се вземе предвид в цялата картина на влошена сперматогенеза и да се положат усилия да се подобри.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #67 -: Ноември 30, 2011, 18:18:27 pm »
Аз лично съм много развълнувана мисля, че резултатите не са лоши, но все пак бих искала разбера какво мислиш ти.

Така е. Резултатите не са лоши.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #68 -: Ноември 30, 2011, 18:40:43 pm »
Здравейте Д-р Даскалова, четох из темата, но никъде не срещнах какво точно показва тератозооспермалният индекс. В последната ни спермограма е 3,62. Какво означава това?

Дидони, това е един от индексите за множествени спермални дефекети. Когато оценяваме спермалната морфология по Kruger /Tygerberg/, отчитаме по 1 дефект на сперматозоид, което не е много точно като оценка, тъй като всеки сперматозоид може да има повече от 1 дефект от изброените по-долу.

Морфология на сперматозоидите /Kruger's strict criteria/
Дефекти на главичката
Аморфни главички
Елонгирани главички
Пириформени главички
Кръгли главички без акрозома
Кръгли главички с малка акрозома
Малка акрозомна област
Вакуолизирани главички
Дефекти на шийката и средния сегмент
Пречупени шийки
Асиметрично залавяне
Дебел среден сегмент
Тънък среден сегмент
Опашни дефекти
Къса опашка
Пречупена опашка
Спираловидна опашка
Цитоплазматичен остатък
Pinhead

Затова са разработени по-детайлни методики за оценка на спермалната морфология и това са индексите за множествени спермални дефекти. При методиката за оценка на TZI е възможно отчитането на 4 дефекта за всеки сперматозоид. Така максималната скорова оценка е 4.

Във вашата ситуация TZI е много близо до горната граница.

Поздрави!  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #69 -: Декември 02, 2011, 07:36:14 am »
Здравейте д-р Даскалова ! Радвам се, че успявате да отделите време и да помагате на нуждаещите се и оттук ! Накратко и нашият проблем : едногодишни опити за бебе без резултат. Въпросът ми е свързан с мъжкия фактор. Прилагам резултат от спермограма, който бихме желали да коментирате (по-конкретно отклоненията във времето на втечняване, PH, увеличен вискозитет, за които урологът който посетихме смята,че не представляват проблем  8O).
Резултат от хормонални изследвания :
Testosteron 3.05ng/mL (Реф.стойности - 1.75-7.81ng/ml)
hFSH 2.24IU/L (Реф.стойности - 1.27-19.26mIU/mL)
hLH 3.44IU/L (Реф.стойности - 1.24-8.62IU/L)
Микробиология (посявка)на еякулат : Стерилни посявки
Варикоцеле - няма.
В момента единственото, което приема съпругът ми е FertilAid за мъже(назначен от уролог). Оттук нататък накъде да продължим ?
БЛАГОДАРЯ !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #70 -: Декември 03, 2011, 15:44:44 pm »
Здравейте д-р Даскалова ! Радвам се, че успявате да отделите време и да помагате на нуждаещите се и оттук !

Правя каквото мога.  :)

Накратко и нашият проблем : едногодишни опити за бебе без резултат. Въпросът ми е свързан с мъжкия фактор. Прилагам резултат от спермограма, който бихме желали да коментирате (по-конкретно отклоненията във времето на втечняване, PH, увеличен вискозитет, за които урологът който посетихме смята,че не представляват проблем  8O).
Резултат от хормонални изследвания :
Testosteron 3.05ng/mL (Реф.стойности - 1.75-7.81ng/ml)
hFSH 2.24IU/L (Реф.стойности - 1.27-19.26mIU/mL)
hLH 3.44IU/L (Реф.стойности - 1.24-8.62IU/L)
Микробиология (посявка)на еякулат : Стерилни посявки
Варикоцеле - няма.
В момента единственото, което приема съпругът ми е FertilAid за мъже(назначен от уролог). Оттук нататък накъде да продължим ?
БЛАГОДАРЯ !

Няколко неща трябва да бъдат коментирани в тази "спермограма" - поставям я в кавички, защото това не е точно спермограма, а някакво подобие на такава.

1. "Не може да се проведе анализа, поради невтечняване на материала". Това не може да е основателна причина. Има разработени методики за втечняване на еякулата, за да може да се оцени спермалната концентрация. Недопустимо е в един спермален анализ да няма брой или концентрация на сперматозоиди, това е несериозно.

2. "Втечняване над 60 мин.". Това противоречи на горецитираното твърдение и не става ясно еякулатът втечнил ли се е с време над 60 мин. или не се е втечнил.

3. "Морфология: Нормални по форма 75%" - няма такова нещо дори и при донорите на сперматозоиди.

4. Левкоцитите не са клетки на сперматогенезата и техният брой се изчислява отделно от сперматзоидите.

5. "Клетки на сперматогенезата 1%" - ако се има предвид незрели клетки на сперматогенезата /тъй като клетки на сперматогенезата изобщо са вкл. и сперматозоидите/, то те се оценяват отделно и техният брой не се прибавя към оценените за морфология сперматозоиди.

6. "Ориентировъчно от оцветените препарати може да се приеме, че спермалната концентрация е в референтен интервал - наличие на доста сперматозоиди на препаратаите". Колко точно е доста според провелия анализа - 5, 10, 50, 100 ...? И какво означава ориентировъчно, спермограмата е нещо сериозно като изследване, не можем да спекулираме с показателите, да предполагаме и да си играем с пациентите.

7. Някои показатели, като време на втечняване, вискозитет, рН и подвижност зависят от методиките за отделяне, транспортиране и оценка на еякулата /напр. стерилен контейнер, специална стая за отделяне на пробата с необходимите за целта условия, температура на съхранение на пробата, време на отчитане на отделните показатели и т.н./. При неспазени условия показателите могат да бъдат погрешно интерпретирани.

Изобщо това е емблематичен пример как не трябва да се прави спермограма. Неправилно сте избрали мястото за това специализирано изследване /вероятно не по ваша вина, а сте били насочени от лекар, но ползите и най-вече вредите са за ваша сметка/.

Много години наред и аз лично, и сдружение Зачатие се борим да променим нещо в тази област, за да не могат обикновените клинични лаборатории да правят спермограми, защото това не е тяхна работа, те нямат нито кадри, нито апаратура и реактиви за това изследване. За жалост напредъкът в тази област е нулев, а контрата винаги е в пациента.

Затова приемете, че просто нямате направена спермограма.
Изберете си място от посочените в линка Центрове по репродуктивно здраве.
Направете истински спермален анализ и пак ще говорим.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #71 -: Декември 03, 2011, 20:07:14 pm »
Искрено БЛАГОДАРЯ ! Ще послушаме вашия съвет !!! Спокойна вечер ви желая докторе !
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #72 -: Декември 13, 2011, 16:26:24 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!

Накратко за проблема:
Предстои да направя трети опит ИКСИ с диагноза мъжки фактор: олигоастенотератозооспермия (дано го написах вярно!).
При мъжът от спермограмите в видно следното:
TZI - 1.54
Деформационен индекс - 1.48
HZA - 52
коментара е: нисък процент хиперкинетични сперматозоиди след селективна обработка, прикрепяемост към ZP на яйцеклетката - биологична преживяемост.
По Крюгер 4% и ДНК фрагментация на сперматозоиди 20%(правени 2009год.)

Бяхме на консулация в клиниката и независимо от моите настоявания да пуснем контролна спермограма (от миналият август е последната) ми беше отговорено, че нямало нужда и в деня на пункцията ще я видим каква е!
Единствено му беше направена микробиология ня яекулат - резултат липсват бактериален растеж, кандида не се изолира. Няма варикоцеле.
В момента от 4 месеца и двамата пием Прегнакер за него и за нея по препоръка на лекуващият лекар.

Аз искам да направим сами контролна спермограма, но не знам точно каква да бъде. В лабораторията искат конкретно направление от лекар. Можете ли да ме насочете за вида на спермограмата? Според вас, необходими ли са допълнителни изследвания. Предимно изследват мен, а за него нищо! Притеснявам се, понеже двата опита са в две различни клиники и след това никой не ми даде конкретен отговор къде може да е проблема. Нито са ни назначили допълнителни изследвания.

И един въпрос встрани от тази тема. Аз имам направена цветна снимка преди 4 години. Всичко е ОК! Досега и двете клиники където бяхме не смятат за необходимо да ми назначат нова такава. Според вас трябва ли да направя нова цветна снимка.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #73 -: Декември 14, 2011, 12:02:35 pm »
Здравейте доктор Даскалова.

Накратко проблемът при нас е следният:
От 2 години и половина правим опити, но не се получава. Досега сме направили множество изслредвания.При мен имаше малки хормонални смущения, но сеге всичко е в норма. Направиха ми цветна снимка, всичко е ок, но  При съпруга ми  има проблем. Направихме спермограма, която показа, че има проблем с обема, но която в последствие разбрах, че не достоверна, защото не е правена в клиника. Направихме консултация с андролог и последва операция от варикоцеле. Една година след това направихме контролна спермограма,(разширена),  но този път в клиника Малинов.
От нея е видно, че обема се е подобрил, дори андролога каза, че е супер, подвижността също, но морфологията по крюгер е 2 %, което ме притеснява. Ембриолога от клиниката каза, че СГ е добре и може да стане естествено забременяване, но да напровим консултация с андролог. Той, като я видя, изписа на мъжа ми фертилейд, който пие от август месец до сега. Според него с тези показатели може да стане естествено забременяване, ако не да пробваме с инсеминация. Въпреки това, че и мен ме стимулират, все още не се получава. Доктора каза да опитаме така 3 мес, ака не стане ще правим инсе.
Това е накратко. Според вас има ли смисъл с тази СГ да правим опити за естествено забременяване, или направо да правим инсе ? 
Благодаря Ви предварително за отговора.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #74 -: Декември 14, 2011, 21:45:19 pm »
Здравейте,д-р Даскалова, бихте ли ми отговорили каква е разликата между методите имси и макс при избор на сперматозоиди и при висок индекс на фрагментации-над 50% кои от двата би имал по-добур ефект?Наясно сьм,че в Бг.имси няма кои да направи,но само макс дали ще е достатьчен?Вече сме минали на вариант донорска яйцеклетка поради вьзрастта ми-над 40г.,но и с този мьжки фактор не знам как че се справяме-само знам,че нямаме право на грешки при процедура-ограничено ни е времето и финансите,а отчаяно искаме да успеем!                                             
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #75 -: Януари 09, 2012, 22:47:20 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!

Накратко за проблема:
Предстои да направя трети опит ИКСИ с диагноза мъжки фактор: олигоастенотератозооспермия (дано го написах вярно!).
При мъжът от спермограмите в видно следното:
TZI - 1.54
Деформационен индекс - 1.48
HZA - 52
коментара е: нисък процент хиперкинетични сперматозоиди след селективна обработка, прикрепяемост към ZP на яйцеклетката - биологична преживяемост.
По Крюгер 4% и ДНК фрагментация на сперматозоиди 20%(правени 2009год.)

Бяхме на консулация в клиниката и независимо от моите настоявания да пуснем контролна спермограма (от миналият август е последната) ми беше отговорено, че нямало нужда и в деня на пункцията ще я видим каква е!
Единствено му беше направена микробиология ня яекулат - резултат липсват бактериален растеж, кандида не се изолира. Няма варикоцеле.
В момента от 4 месеца и двамата пием Прегнакер за него и за нея по препоръка на лекуващият лекар.

Аз искам да направим сами контролна спермограма, но не знам точно каква да бъде. В лабораторията искат конкретно направление от лекар. Можете ли да ме насочете за вида на спермограмата? Според вас, необходими ли са допълнителни изследвания. Предимно изследват мен, а за него нищо! Притеснявам се, понеже двата опита са в две различни клиники и след това никой не ми даде конкретен отговор къде може да е проблема. Нито са ни назначили допълнителни изследвания.

И един въпрос встрани от тази тема. Аз имам направена цветна снимка преди 4 години. Всичко е ОК! Досега и двете клиники където бяхме не смятат за необходимо да ми назначат нова такава. Според вас трябва ли да направя нова цветна снимка.

Здравей, stoeka71!

Относно изследванията при мъжа - тук ще трябва да кажа отново нещо, което сме дъвкали до безкрайност, до втръсване на потребителите като огромен пропуск в здравеозаването и по който няма абсилютно никаква светлина в тунела. В България няма специалност андрология, съответно няма специалисти андролози. Изключително малкото на брой колеги, специализирали в чужбина, ако и да работят без почвика, не могат по никакъв начин да отговорят на обществените нуждите. По тази причина у нас не се обръща внимание на мъжа като част от двойката, на неговите заболявания, причини за влошена сперматогенеза, не се правят опити за лечение и т.н. От друга страна в центровете по репродуктивна медицина се предлага единствено преодоляване на мъжкия фактор на инфертилитета чрез методите на асистирана репродукция.

Не упреквам колегите си, логично е когато една двойка е стигнала до асистирана репродукция, тя да е извървяла целия сложен и дълъг път по диагностика и лечение на мъжа. Когато това не се случва поради липса на специалисти, се увеличава броят на хората, които се подлагат на ин витро оплождане, вместо част от тях да бъдат излекувани преди да стигнат до "тежката артилерия". В този абсурд всичко, което се опитваме да направим по отношение на мъжа е в известен смисъл непрофесионално.

Тази празнина в здравеопазването ни може да се преодолее единствено с волята на държавата, респективно министерството на здравеопазването, в чиито правомощия е да добавя медицински специалности.

По отношение на теста за проходимост на маточните тръби не пречи да се повтори, минало е доста време.

Успех!



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #76 -: Януари 09, 2012, 22:53:04 pm »
Здравейте доктор Даскалова.

Накратко проблемът при нас е следният:
От 2 години и половина правим опити, но не се получава. Досега сме направили множество изслредвания.При мен имаше малки хормонални смущения, но сеге всичко е в норма. Направиха ми цветна снимка, всичко е ок, но  При съпруга ми  има проблем. Направихме спермограма, която показа, че има проблем с обема, но която в последствие разбрах, че не достоверна, защото не е правена в клиника. Направихме консултация с андролог и последва операция от варикоцеле. Една година след това направихме контролна спермограма,(разширена),  но този път в клиника Малинов.
От нея е видно, че обема се е подобрил, дори андролога каза, че е супер, подвижността също, но морфологията по крюгер е 2 %, което ме притеснява. Ембриолога от клиниката каза, че СГ е добре и може да стане естествено забременяване, но да напровим консултация с андролог. Той, като я видя, изписа на мъжа ми фертилейд, който пие от август месец до сега. Според него с тези показатели може да стане естествено забременяване, ако не да пробваме с инсеминация. Въпреки това, че и мен ме стимулират, все още не се получава. Доктора каза да опитаме така 3 мес, ака не стане ще правим инсе.
Това е накратко. Според вас има ли смисъл с тази СГ да правим опити за естествено забременяване, или направо да правим инсе ? 
Благодаря Ви предварително за отговора.

Здравей, daisy86!

Не си дала конкретни данни от спермалните анализи, но няма пречка да се направят няколко месеца опити за спонтанно забременяване след подобрение на показателите, освен ако по други причини се налага да бързате /напр. възраст, общи заболявания, продължително отсъствие на единия пъртньор и т.н./.

Все пак да отбележа, че ако при жената се прилага стимулация на овулацията, това е вид асистирана репродукция. Част от препаратите за стимулация влошават други показатели, примерно сгъстяват цервикалната слуз, намаляват дебелината на ендометриума и т.н. Което означава, че стимулация без инсеминация е метод с ограничено приложение в репродуктивната медицина.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #77 -: Януари 09, 2012, 23:01:25 pm »
Здравейте,д-р Даскалова, бихте ли ми отговорили каква е разликата между методите имси и макс при избор на сперматозоиди и при висок индекс на фрагментации-над 50% кои от двата би имал по-добур ефект?Наясно сьм,че в Бг.имси няма кои да направи,но само макс дали ще е достатьчен?Вече сме минали на вариант донорска яйцеклетка поради вьзрастта ми-над 40г.,но и с този мьжки фактор не знам как че се справяме-само знам,че нямаме право на грешки при процедура-ограничено ни е времето и финансите,а отчаяно искаме да успеем!                                             

Здравей, dani42!

Напоследък медицината отбеляза сериозен напредък в развитието на нови методи за селекция на сперматозоиди за целите на ин витро оплождане. Това даде основание да се говори за нова ера в АРТ. Но въпреки първоначалния ентусиазъм, разработените и приложени досега методики са още в началото на своето развитие и внедряване в практиката и ще е нужно малко повече време и натрупване на данни, за да можем да кажем кога, в какви ситуации кой от методите ще бъде приложим с идеята да се повиши малко успеваемостта от асистираната репродуктивна методика.

Все пак във вашата ситуация може би е по-добре да се приложи метод на селекция, какъвто и да е, отколкото да опитвате без него.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #78 -: Януари 14, 2012, 20:06:09 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
Ние сме с диагноза мъжки фактор: олиготератоастенозооспермия / тежка степен / , моите изследвания са наред за сега няма никакви проблеми всичко ми е в нормата остава ми фсх и цветна снимка да направя и ще кандидатстваме за фонда но не ни се чака толкова , и за това искам да питам дали имаме някакъв шанс за ин-витро без стимулация  :)
« Последна редакция: Януари 14, 2012, 20:08:22 pm от kameliq_stefanova1984 »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #79 -: Януари 14, 2012, 22:15:47 pm »
Здравейте Д-Р Даскалова,Благодаря,че ни обръщате внимание..Проблема и при нас е мъжки фактор,одобрени сме за инвитро,но изследваме и съпруга ми,с много нисък процент на спермограмата е.Оказа се,че има висок пролактин и проблема идва от хипофизната жлеза,но още не е доказано 100%,предстои ядрено магнитен резонанс.Според ендокринолога това няма да е проблем при инвитро.Моля и за вашето мнение,притесняваме факта да не би ядреномагнитния резонанс да навреди на спермограмата или сега му предписаха "достинекс" временно да подтиска пролактина..
Прилагам снимки на спермограмата и на изследванията за ендокринолога..
« Последна редакция: Януари 14, 2012, 22:26:31 pm от tanyalv »