0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #40 -: Септември 18, 2011, 14:54:53 pm »
Да, показателите от спермалния анализ отговарят на критериите:

2. стерилитет, свързан с мъжки фактор (МКБ-X: N97.4):
а) обструктивна аzoospermia, при положение че са налице данни (клинични и хистологични) за наличие на достатъчна сперматогенеза;
б) олиго- и/или астено-, и/или тератозооспермия, налагаща АРТ чрез IVF или ICSI с поне два от следните параметри:
аа) обем на еякулата < 1,0 ml;
бб) концентрация на сперматозоидите < 20 милиона/ml;
вв) сперматозоиди с добра подвижност < 40 % (grade 1 - 2);
гг) сперматозоиди с добра морфология < 30 % (по СЗО) или < 15 % (по Крюгер);
дд) наличие на спермоантитела при мъжа и/или жената;

Кандидатстването за финансиране от Фонда става чрез заявление, към което се прилага за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2 /това е вашата точка/ - документи от извършването на два или повече спермални анализа с най-малко един месец между тях в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето, последният от които е извършен преди не по-повече една година преди подаване на заявлението; ползват се критериите на Световната здравна организация (СЗО) за нормоспермия, като е желателно поне едно от изследванията да е с морфология, оценена по стриктните критерии на Крюгер.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #41 -: Септември 29, 2011, 14:58:19 pm »
Д-р Даскалова, бих искала да Ви попитам следното:
Съпругът ми е с тератозоспермия /лоша морфология при всички изследвания от последните 2 години/, а в някои от спермограмите е добавена и астеноспермия /малко под нормата са показателите за подвижност/. В клиниката по стерилитет, чиито пациенти сме, ни убеждават, че проблема при него не е сериозен - правиха една инсеминация и ин-витро на естествен цикъл, като не приложиха икси. Преди това имаме три неуспешни опита /ин-витро и икси при друг лекар/. Аз съм с една отстранена тръба, а друга уж функционира, но кой знае...така или иначе прекарала съм хламидия и сугурно е засегната и тя.Причината за стерилитета се отдава преди всичко на този мой тубарен проблем. Сама попитах дали съпругът ми да направи СДИ-тест и лекарят ми каза, че не е лошо, но още не е направено това изследване. Ще съм благодарна за Вашето мнение за това, как е добре да се процедира от тук нататък - нужни ли са консултации за съпруга ми, ще му бъдат ли от полза някакви лекарства или добавки, СДИ-тестът ще допринесе ли с нещо за по-добро планиране на следваща АРП.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #42 -: Октомври 06, 2011, 09:35:40 am »
Здравейте отново д-р Даскалова, предварително се извинявам, че ви притеснявам отново, но ми е необходимо вашето мнение. През месец май-юни лекувахме трихомони и след това направихме контролна микробиология, която показа отрицателен резултат както и контролна спермограма - сравнително добра предвид това, че първата беше много срашна. Сега близо 3месеца по късно направихме нова и резултатите по зле.  Възможно ли е според вас, ако опитите в този месец не са били особено много, това да даде подобно отражение!? Моля ви за коментар!

07.07.2011
Въздържание (дни) 3
Обем на еякулата 3.4 (норма 2-6мл.)
Цвят: нормален
Вискозитет 3 (нормален до 2см.)
Времена втечняване 20мин.
Концентрация на сперматозоиди: 8млн./мл. (норма>20*10 6 в мл.)
Общ брой сперматозоиди в еякулата: 27.20млн. (норма >40*10 6 в мл.)
Обща подвижност на сперматозоиди 35%
 * нормокенеза 28 (норма >50%)
 * хипокинеза 7
 * акинеза 65
Брой нормокинетични сперматозоиди 2240000 (норма10*10 6 в мл.)
Общ брой нормокенетични сперматозоиди 7616000 (норма10*10 6 в мл.)
Аглунетация на сперматозоиди Не
Агрегация на сперматозоиди Не
Левкоцити 5-6 (норма 1*10 6 в мл.)
Епителни клетки <1
Еритроцити и др. не
Желатиноми контломерати: Не
Незрели клетки в спермогенезата Не
Диагноза : Oligoasthenozoospermia
 
29.09.2011
Въздържание (дни) 3
Обем на еякулата 4 (норма 2-6мл.)
Цвят: нормален
Вискозитет 2 (нормален до 2см.)
Времена втечняване 20мин.
Концентрация на сперматозоиди: 8млн./мл. (норма>20*10 6 в мл.)
Общ брой сперматозоиди в еякулата: 32млн. (норма >40*10 6 в мл.)
Обща подвижност на сперматозоиди 29%
 * нормокенеза 19 (норма >50%)
 * хипокинеза 10
 * акинеза 71
Брой нормокинетични сперматозоиди 1520000 (норма10*10 6 в мл.)
Общ брой нормокенетични сперматозоиди 6080000 (норма10*10 6 в мл.)
Аглунетация на сперматозоиди Не
Агрегация на сперматозоиди Не
Левкоцити 2-3 (норма 1*10 6 в мл.)
Епителни клетки <1
Еритроцити и др. не
Желатиноми контломерати: Не
Незрели клетки в спермогенезата Не
Диагноза : Oligoasthenozoospermia

Пуснахме нова микробиология за да видим дали не са се завърнали трихомоните, вчера я пуснахме надявам се до края на седмицата да има резултат. Мъжът ми ще ходи при уролога в петък да видим какво ще му каже и да вземе бележката за фонда. Лекарят бил много учуден от това, че резултатите му сега са по лоши от миналия път (От февруари до август мъжът ми приема фертилейд, а през септември го спря по желание на лекуващия лекар и приемаше Сержинор, Витамин А и Витамин Е)  . Ще видим. За сега ми остава само надеждата, че ще  стане чудо...друго нямам!

« Последна редакция: Октомври 06, 2011, 09:49:49 am от krasunka »
Краси

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #43 -: Октомври 14, 2011, 15:54:58 pm »
Д-р Даскалова, бих искала да Ви попитам следното:
Съпругът ми е с тератозоспермия /лоша морфология при всички изследвания от последните 2 години/, а в някои от спермограмите е добавена и астеноспермия /малко под нормата са показателите за подвижност/. В клиниката по стерилитет, чиито пациенти сме, ни убеждават, че проблема при него не е сериозен - правиха една инсеминация и ин-витро на естествен цикъл, като не приложиха икси. Преди това имаме три неуспешни опита /ин-витро и икси при друг лекар/. Аз съм с една отстранена тръба, а друга уж функционира, но кой знае...така или иначе прекарала съм хламидия и сугурно е засегната и тя.Причината за стерилитета се отдава преди всичко на този мой тубарен проблем. Сама попитах дали съпругът ми да направи СДИ-тест и лекарят ми каза, че не е лошо, но още не е направено това изследване. Ще съм благодарна за Вашето мнение за това, как е добре да се процедира от тук нататък - нужни ли са консултации за съпруга ми, ще му бъдат ли от полза някакви лекарства или добавки, СДИ-тестът ще допринесе ли с нещо за по-добро планиране на следваща АРП.

Да, ако съветът на лекаря, който се занимава с вас, е да се задълбочат изследванията по отношение на сперматогенезата, добре е това да се направи преди следващ опит за асистирано оплождане. Оценката на спермалния хроматин е допълнителен тест /независимо дали е СДИ или друг/, който може да внесе известна яснота за проблемите при мъжа и евентуално, на базата на резултатите, да се започне терапия с цел подобряване на показателите. Или, още по-правилно, да се потърсят причините за влошената морфология и ако е възможно, да се отстранят чрез лечение.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #44 -: Октомври 14, 2011, 16:02:28 pm »
Здравейте отново д-р Даскалова, предварително се извинявам, че ви притеснявам отново, но ми е необходимо вашето мнение. През месец май-юни лекувахме трихомони и след това направихме контролна микробиология, която показа отрицателен резултат както и контролна спермограма - сравнително добра предвид това, че първата беше много срашна. Сега близо 3месеца по късно направихме нова и резултатите по зле.  Възможно ли е според вас, ако опитите в този месец не са били особено много, това да даде подобно отражение!? Моля ви за коментар!

.....

Пуснахме нова микробиология за да видим дали не са се завърнали трихомоните, вчера я пуснахме надявам се до края на седмицата да има резултат. Мъжът ми ще ходи при уролога в петък да видим какво ще му каже и да вземе бележката за фонда. Лекарят бил много учуден от това, че резултатите му сега са по лоши от миналия път (От февруари до август мъжът ми приема фертилейд, а през септември го спря по желание на лекуващия лекар и приемаше Сержинор, Витамин А и Витамин Е)  . Ще видим. За сега ми остава само надеждата, че ще  стане чудо...друго нямам!

Понякога след прием на хранителни добавки показателите се влошават, макар да очакваме да се подобряват. За съжаление, хранителните добавки не са панацея и не при всеки мъж действат благоприятно на сперматогенезата. Затова тяхното изписване трябва да става внимателно, отговорно и с оценка на индивидуалните нужди и особенсти на организма.

Ако под не особено много опити имаш предвид, че е имал дълги периоди на сексуално въздържание, това от медицинска гледна точка, разбира се, не е добре. Обичайната препоръка е да няма повече от 5 дни сексуално въздържание. Но реалността не винаги позволява това предписание да се изпълнява.

По отношение на трихомоните моят съвет е да направити PCR тест, ако не сте го направили вече. Лично аз не вярвам на нито един от другите методи за детекция на трихомонас. При нужда ще му изпратя указания как се извършва пробата дистанционно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #45 -: Октомври 14, 2011, 16:17:00 pm »
Д-р Даскалова,
имам следния проблем -  с доказан мъжки фактор съм получила заповедтта си по фонда за трети последен опит. Аз съм с Хашимото, уж добре контролирано, но... ТСХ е вече 9.6 и за пореден път ми сменят дозата, сега следват нови 45 дни чакане, после идва Коледа - клиниката не работи и после януари ще ми изтече заповедта. В нашият случай понеже сме с мъжки фактор, а не мога да започна опит поради медицинска причина при мен, възможно ли е да бъде удължена заповедта?
Ако въпросът не е за тази тема, моля модераторите да ме насочат в правилната такава.
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #46 -: Октомври 14, 2011, 16:21:06 pm »
Погледни в тази тема и в подобните на нея, мисля, че там трябва да си зададеш въпроса http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=39915.120

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #47 -: Октомври 14, 2011, 16:21:19 pm »
Мисля, че да, но не мога да съм сигурна, тъй като не работя с фонда. Правилен отговор на този въпрос ще получиш в самата клиника, тъй като те трябва да ти издадат документ за медицинските причини, които налагат удължаването на срока.

Можеш да попиташ и в тази тема Фонд за асистирана репродукция.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #48 -: Октомври 14, 2011, 16:23:09 pm »
Благодаря за бързия отговор!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #49 -: Октомври 14, 2011, 18:39:21 pm »
Здравейте, от известно време и аз се каня да пиша, но все не се престрашавах. Но ето, че се реших.
Писах и в Re: Спермограма – проблеми и решения. (стана дублиране, :oops: ако трябва единия пост да се изтрие)
Д-р Даскалова може ли коментар и за нашата спермограма, правена е в клиника по стерилитет. (имаме и други 2 спермограми със сходни резултати) Извинявам се, че ви притеснявам, но и аз бих искала да чуя вашето мнение.

Дни на въздържание …..2,5
Втечняване…. 15 (˂ 60 мин.)
Обем ….3 (2-6 мл.)
Вискозитет…. 0 …(0,1,2,3)
Ph….  8 …. (7,2-7,8)
Желатин….– не….
Цвят……. – б.о. ….
Мирис…. – б.о. ….
Аглутинати…. не ……. Тип…….
Незрели кл. от сперматогенезата ……..
Левкоцити ……….. (3-5/поле)
Други……..
Обща концентр-я на сперм.  ……….– 43,9 x 106/мл (20x106  /мл)
Нормокин. Сперматозоиди (А+Б)  …- 34  (˃ 50%)
А) бързи линеарни постъпателни движения….  23%
Б) бавни (ЛПД)  …...11 %
В) хипокинетични ….7 %
Г) акинетични  ….....59 %
Каонцентр. (А+Б/мл.) на сперм.  ….14,92 x 106 (10 x 106/мл)
Общ брой нормокин . сперм. ……...44,77  (20 x 106 в обем)
SWIM UP:
-   сперм. конц./мл. 12,7 x 106/мл
-   нормокинет. сперм ………. x 106
-   % хиперактивирани ….60….%...

Подвижност на сператоз. в еякулата на:
2-ри час …….. 20%
4-ти час ……...16%
6-ти час ……....7%
Биологична прижевяемост на сперм. след SWIM UP на 24-ти час………0 ……  %

Морфология на сперматозоидите по критериите на Крюгер:
С нормална морфология ……... 40 бр. …… 20 %.  (˃ 14%)
С анормална морфология ……160 бр. ……80 %

С макроцефалия ……..…..…. бр.
С двойни глави ………..….12 бр.
С шиловидни глави ….…..29 бр.
С шийни дефекти ………..40 бр.   
С микроцефалия ………….……18 бр.
С аморфни глави ………….….….. бр.
С опашни дефекти …………….25 бр.
С цитоплазматичен остатък …..36 бр.

Заключение:    Asthenozoospermia

И при двамата: микробиология - чиста, изследвания за хламидия, уреаплазма и микоплазма – отрицателни. При мен хормони в норма, проходими тръби. При  прегледа му при уролог - добро общо състояние, без данни за варикоцела.

Искам да попитам тази резултати подходящи ли са за инсеминация , или сме за ин витро/икси,( имаме ли шанс и без процедури).
Дали витамините биха помогнали (Спимен, вит. А, Е, C, селен, цинк;  може и да е глупав въпрос, но се чудя дали пък ако ги пие няма да навредят, да се влошат резултатите). Благодаря Ви предварително.
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #50 -: Октомври 14, 2011, 20:30:58 pm »
д-р Даскалова, имам въпрос - завишените антиспермални тема проблем ли са и с икси ще успеем ли да решим проблема? спермограмата е добра, нормоспермия, само се наблююдава аглутинация в резултата на която откриха и завишените антиспермални тела. благодаря предварително  :)
никога не отстъпвай на принципите си!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #51 -: Октомври 16, 2011, 13:17:02 pm »
Благодаря за мнението Мели!
Краси

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #52 -: Октомври 17, 2011, 10:02:35 am »
Д-р Даскалова, бих искала да Ви попитам следното:
Съпругът ми е с тератозоспермия /лоша морфология при всички изследвания от последните 2 години/, а в някои от спермограмите е добавена и астеноспермия /малко под нормата са показателите за подвижност/. В клиниката по стерилитет, чиито пациенти сме, ни убеждават, че проблема при него не е сериозен - правиха една инсеминация и ин-витро на естествен цикъл, като не приложиха икси. Преди това имаме три неуспешни опита /ин-витро и икси при друг лекар/. Аз съм с една отстранена тръба, а друга уж функционира, но кой знае...така или иначе прекарала съм хламидия и сугурно е засегната и тя.Причината за стерилитета се отдава преди всичко на този мой тубарен проблем. Сама попитах дали съпругът ми да направи СДИ-тест и лекарят ми каза, че не е лошо, но още не е направено това изследване. Ще съм благодарна за Вашето мнение за това, как е добре да се процедира от тук нататък - нужни ли са консултации за съпруга ми, ще му бъдат ли от полза някакви лекарства или добавки, СДИ-тестът ще допринесе ли с нещо за по-добро планиране на следваща АРП.

Да, ако съветът на лекаря, който се занимава с вас, е да се задълбочат изследванията по отношение на сперматогенезата, добре е това да се направи преди следващ опит за асистирано оплождане. Оценката на спермалния хроматин е допълнителен тест /независимо дали е СДИ или друг/, който може да внесе известна яснота за проблемите при мъжа и евентуално, на базата на резултатите, да се започне терапия с цел подобряване на показателите. Или, още по-правилно, да се потърсят причините за влошената морфология и ако е възможно, да се отстранят чрез лечение.

Успех! :)
Благодаря ви за отговора, но бихте ли обяснили какви биха могли да са тези вероятни приничи за лошата морфология и как можем да ги открием. Някакви изследвания препоръчвате ли?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #53 -: Октомври 17, 2011, 14:16:16 pm »
Здравейте д-р Даскалова бих искала да коментирате и нашата спермограма.Бихте ли ми казали какви са ни шансовете при инсеминация?
Спермограмата е правена в Пирогов при д-р Ромил Станиславов.

Въздаржание :4 дни
обем : 4,6 мл                       при референтни стойности (1,5-6,0)
вискозитет:нормален
PH :7,6                             при референтни стойности (7,2-7,8)
концентрация: 27 млн/мл             при референтни стойности (40- 120)
общ брой: 124,2 млн в еякулата      при референтни стойности (80- 720)
подвижност:
а)бързо подвижни :5%                при референтни стойности  >60(а+б)
б)слабо подвижни :5%
с)непрогресиращо подвижни:10%       
д)неподвижни :80%

концентрация на подвижните сперматозоиди:2,7 млн/мл            (>24)
морфология:нормална 4%
           главични дефекти:69%
           шийни/средно парче дефекти:8%
           с цитоплозматичен остатък: 16%
           опашни дефекти:3%
концентрация на сперматозоидите с нормална морфология:1,1млн/мл   (>24)
клетки на сперматогенезата: 0,8млн/мл                             (<1)
левкоцити:0,7млн/мл                                               (<1)
HOS тест 21 %                   (>60)
TZI(тератозооспермичен индекс) :2,1 %                            (<1,6)
FI(фертилен индекс):инфертилен

Заключение:Oligoasthenoteratozoospermia
           
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #54 -: Октомври 20, 2011, 18:43:42 pm »
Благодаря ви за отговора, но бихте ли обяснили какви биха могли да са тези вероятни приничи за лошата морфология и как можем да ги открием. Някакви изследвания препоръчвате ли?

Причини за лоша морфология има много, като започнем от фактори на околната среда, начин на живот, професионални вредности, общи заболявания, лекарства, хормонални нарушения, вродени заболявания, възпалителни процеси в половата система и т.н. Погледни тази статия, тук накратко са изброени основни причини за влошена сперматогенеза - Причини за инфертилитет при мъжа.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #55 -: Октомври 20, 2011, 19:00:05 pm »
Здравейте д-р Даскалова бих искала да коментирате и нашата спермограма.Бихте ли ми казали какви са ни шансовете при инсеминация?
Спермограмата е правена в Пирогов при д-р Ромил Станиславов.

Моят съвет е да направите спермограма на друго място, можете да си изберете клиника от тази тема - Центрове по репродуктивно здраве в България и пак ще говорим.

Ако резултатите са подобни, по-скоро ще трябва да мислите за ин витро оплождане или да замразявате сперматозоиди и да правите инсеминация с размразени и свежи сперматозоиди /трудоемко упражнение и не знам дали ще си заслужава усилията/. Но преди да преминете към асистирана репродукция е редно да се изяснят причините за много ниската подвижност и намалената виталност на сперматозоидите, както и граничната морфология и ако може, да се отстранят.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #56 -: Октомври 20, 2011, 19:45:24 pm »
Здравейте, от известно време и аз се каня да пиша, но все не се престрашавах. Но ето, че се реших.
Писах и в Re: Спермограма – проблеми и решения. (стана дублиране, :oops: ако трябва единия пост да се изтрие)
Д-р Даскалова може ли коментар и за нашата спермограма, правена е в клиника по стерилитет. (имаме и други 2 спермограми със сходни резултати) Извинявам се, че ви притеснявам, но и аз бих искала да чуя вашето мнение.

...........

Искам да попитам тази резултати подходящи ли са за инсеминация , или сме за ин витро/икси,( имаме ли шанс и без процедури).
Дали витамините биха помогнали (Спимен, вит. А, Е, C, селен, цинк;  може и да е глупав въпрос, но се чудя дали пък ако ги пие няма да навредят, да се влошат резултатите). Благодаря Ви предварително.

Аз не хапя.  :)

При тези резултати аз бих опитала чрез инсеминация - методът е прост, безболезнен, с добра успеваемост и не е скъп. И без това нямате фактор, по кото да кандидатствате към ЦФАР. Ако възрастта или други обстоятелства не ви притискат, не пречи да опитате.

На втория въпрос за лечението не мога да дам конкретен отговор, тъй като не знам на какво се дължи намалената подвижност на сперматозоидите. И по-скоро бих работила в тази насока, както и конкретно за подобряване на подвижността, отколкото да препоръчвам лечение с витамини, микроелементи и антиоксиданти. Наистина понякога лечението на сляпо води до влошаване на показателите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #57 -: Октомври 20, 2011, 19:46:08 pm »
д-р Даскалова, имам въпрос - завишените антиспермални тема проблем ли са и с икси ще успеем ли да решим проблема? спермограмата е добра, нормоспермия, само се наблююдава аглутинация в резултата на която откриха и завишените антиспермални тела. благодаря предварително  :)

Няма да попречат.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #58 -: Октомври 20, 2011, 22:37:44 pm »
Благодаря Ви много Д-р Даскалова, за коментара, а може ли да попитам още нещо: какво бихте ни посъветвали да направим, за да се разбере на какво се дължи  намалената подвижност на сперматозоидите.

Цитат
Аз не хапя.  :)
:wink:  :) Притеснението ми беше заради това, че  предполагам не е лесно, а понякога и удачно да се дават съвети в Интернет пространството и без да сте запозната с цялото медицинско досие, ако мога така да го кажа, и не исках да Ви притеснявам и занимавам с въпросите си, но е хубаво човек да чуе и още едно професионално мнение.


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #59 -: Октомври 25, 2011, 11:04:18 am »
Благодаря Ви много Д-р Даскалова, за коментара, а може ли да попитам още нещо: какво бихте ни посъветвали да направим, за да се разбере на какво се дължи  намалената подвижност на сперматозоидите.

Цитат
Аз не хапя.  :)
:wink:  :) Притеснението ми беше заради това, че  предполагам не е лесно, а понякога и удачно да се дават съвети в Интернет пространството и без да сте запозната с цялото медицинско досие, ако мога така да го кажа, и не исках да Ви притеснявам и занимавам с въпросите си, но е хубаво човек да чуе и още едно професионално мнение.

Да, да, тук си много права, затова внимавам да давам само общи указания.

За изясняване причините за намалената подвижност могат да се направят няколко неща. Първо да се разпита мъжа за общи заболявания, лекарства, които приема или е приемал, минали травми и операции и т.н. Да се оцени общо здравословното му състояние, професионалните вредности, начина на живот и т.н. Да се направи биохимичен анализ на еякулата, за да се види как работят жлезите. Да се види хормоналния статус и т.н. С две думи, причините трябва да се търсят активно, иначе няма как да се открият.

Има и втори подход, да се опита директно да се стимулира подвижността - ефектът от него обаче е несигурен.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу