0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #100 -: Февруари 21, 2012, 14:23:45 pm »
Здравейте, имам следния въпрос: Мъжът ми е болен с висока температура и назначени лекарства - антибиотик. Смятахме този цикъл т.е. от утре да започнем стимулация за инвитро процедура. Дали антибиотика и температурата ще окажат влияние или е по-добре да отложим процедурата?
Благодаря!
Благодарим Ви д-р Александров, д-р Кисьов, д-р Ковачев, Малена и Ани - МЦАР Варна.


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #101 -: Февруари 24, 2012, 10:18:12 am »
Няма еднозначен отговор на този въпрос. Зависи от това, какъв антибиотик е изписан, понякога целенасочено се дава антибиотик пред асистирано оплождане. Зависи и от вида заболяване, доколко е висока температурата и т.н. Може и да не се налага да се отложи процедурата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #102 -: Февруари 24, 2012, 10:42:53 am »
Благодаря, така реши и моя лекар.
Благодарим Ви д-р Александров, д-р Кисьов, д-р Ковачев, Малена и Ани - МЦАР Варна.


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #103 -: Февруари 24, 2012, 10:45:30 am »
Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #104 -: Февруари 25, 2012, 18:37:26 pm »
  Здравейте д-р Даскалова. Писала съм в друга тема, като се надявах там да ми отговорите, но днес видях, че тук е точното място. Ако модераторите смятат нека изтрият поста ми от другата тема. Накратко. Хич не сме наясно със термините и изследванията. Посетихме клиника София при д-р Владимиров. Там ми направиха проверка за проходимост на тръбите, кръвна картина и хормонални изследвания. Всичко е в норма според него. На съпруга ми една спермограма. Ще я приложа по долу. Вече изминаха над 6 месеца и нямаме забременяване. Малко се отчайваме вече. Молбата ми е да коментирате приложената спермограма. Евентуално трябва ли да се подобрява в нея нещо и как? Също и какви изследвания да направим още. Въобще, какво бихте ни посъветвали Вие? Предварително Ви благодаря. 

-възраст - 37 г.
-период на въздържание - 5 дни
-обем еякулата - 2 мл
-цвят - нормален
-вискозитет - 2
-pH - 7,7
-време на втечняване - 30 мин. при стайна темп.
-концентрация на сперматозоиди - 28 млн./мл.
-общ брой - 56 млн.
-обща подвижност - 64%
    -нормокинеза - 50%
    -хипокинеза  - 14%
    -акинеза     - 36%
-брой нормокинетични сперматозоиди - 14 млн.
-общ брой нормокинетични сперматозоиди - 28 млн.
-левкоцити - 3-4
-епителни клетки - <1
-еритроцити - не
-желатинови конгломерати - не
-незрели клетки - не

И по Крюгер:
-сперматозоиди с нормална морфология - 16%
-сперматозоиди с отклонения в морфологията - 84%
-teratozoospermia index 1,22
заключение - Normozoospermia
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #105 -: Февруари 27, 2012, 13:43:28 pm »
Здравейте!Аз нямам проблем със забременяването а с износването. Имам 2 аборта - мисед в края на 3-тия месец и един в края на 5-тия.Има ли причина за мъжки фактор? Притеснява ме анормалната морфология на сперматозоидите и сперматозоидите с главични дефекти.Моля за коментар на изследването.Благодаря Ви предварително.

Време на сексуално въздържание: 3 (норма 3-5 дни) pH: 8.0 (норма 7.2-8.0)
Обем на еякулата: 4.0 (N 1.5 -6 ml) ;Цвят:  сл.кост
Втечняване: 20 мин. (норма до 60 мин.) Агрегация:  НЕ
Незрели кл. на сперматогенезата: ДА ; Желатинови телца: ДА ; Детрит: ДА
Брой сперматозоиди: 75 000 000 /ml (норма>15.106/ml)
Брой сперматозоиди: 300 000 000 /еякулат (норма>39.106)
Подвижност (групи по СЗО):
Нормокинетични сперматозоиди – гр. [ a+b ] 46.0 % (норма>32%)
брой: 34 500 000 /ml брой: 138 000 000 /еякулат
Хипокинетични сперматозоиди – гр. c 26.7 %; Акинетични сперматозоиди – гр. d 27.3 %
Брой изследвани сперматозоиди 200 ;с дефекти на шийна/средна част 26 %
с нормална морфология (N>4%) 8 %; с опашни дефекти 4 %;
с абнормална морфология 92 %; с цитоплазмен остатък 5 %;
с главични дефекти 92 %; TZI (N<1.6) 1.38;
*Преобладаващи дефекти - Пириформени, аморфни, вакуолизирани главички, сперматозоиди със задебелен среден сегмент.
Заключение: Нормозооспермия.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #106 -: Февруари 28, 2012, 12:36:37 pm »
  Здравейте д-р Даскалова. Писала съм в друга тема, като се надявах там да ми отговорите, но днес видях, че тук е точното място. Ако модераторите смятат нека изтрият поста ми от другата тема. Накратко. Хич не сме наясно със термините и изследванията. Посетихме клиника София при д-р Владимиров. Там ми направиха проверка за проходимост на тръбите, кръвна картина и хормонални изследвания. Всичко е в норма според него. На съпруга ми една спермограма. Ще я приложа по долу. Вече изминаха над 6 месеца и нямаме забременяване. Малко се отчайваме вече. Молбата ми е да коментирате приложената спермограма. Евентуално трябва ли да се подобрява в нея нещо и как? Също и какви изследвания да направим още. Въобще, какво бихте ни посъветвали Вие? Предварително Ви благодаря. 

Както и колегите са ви казали, спермограмата е добра, нямам какво повече да добавя. Направили сте първоначалните изследвания, щом там няма проблем, но няма и бременност, ще трябва да задълбочите изследванията с допълнителни тестове /напр. посткоитален тест, оценка на спермален хроматин/. Не бива да се отчайвате, понякога е малко по-трудно да открием причината за липсата на бременност. Евентуално обсъдете с колегите, които посещавате, какви тестове биха ви препоръчали и дали да не преминете към някакъв вид асистирана репродукция, напр. инсеминация.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #107 -: Февруари 28, 2012, 12:49:47 pm »
Имам 2 аборта - мисед в края на 3-тия месец и един в края на 5-тия.

Съжалявам за преживяното. Изяснени ли са причините за неизносване? Правени ли са изследвания на плода - патоанатомични, генетични? А при вас двамата?

Притеснява ме анормалната морфология на сперматозоидите и сперматозоидите с главични дефекти.

Защо? Какво конкретно те притеснява? Някой коментира ли това изследване с вас или направихте само спермограма?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #108 -: Март 03, 2012, 20:09:56 pm »
 Благодаря Ви много за отговора д-р Даскалова. Определено мислим да продължим с изследванията. Надявам се да имаме успех. След доста ровене в нета съпруга ми е решил да започне да пие морковен сок, да взема по лъжица мед със смляни орехи, пчелен прашец и пшеничен зародиш. Би ли могло да даде "сили" на сперматозоидите? Според Вас има ли смисъл от една такава хранителна добавка? Благодаря Ви!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #109 -: Март 05, 2012, 17:07:15 pm »
Здравейте,доктор Мели!
Миналата седмица бяхме на ЕЦ-при пункцията се извади хубава-според докторите яйцеклетка но не се получи оплождане след това.Спермограмата ни е отлична-нормозооспермия.Така и не разбрах обаче защо се случи така.При условие,че няма проблем със спермограмата,защо сперматозоидите не могат да оплодят?
Благодаря Ви предварително!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #110 -: Март 09, 2012, 14:43:28 pm »
Здравейте доктор Мели, моля да коментирате и нашата спермограма. Първите два фаила са от последната спермограма, следващите два от миналата година. Обръщам се към вас, защото сме леко объркани, новата спермограма е с влошени показатели според мен, но специалисти от клиниката, в която е правена твърдят, че е перфектна и няма основание за АРТ процедури. Днес я показах на моя лекар (от друга специализирана клиника)и той твърдо се изказа, че не е добра и да задълбочим изследванията. Някак потвърди и моите опасения. А аз се обърках как така веднъж крюгер е с 14% долна граница, а тази година вече е 4%? Според вас подходяща ли е за инсеминации, или да преминем към по-тежката артилерия?

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #111 -: Март 12, 2012, 22:26:25 pm »
Здравейте,доктор Мели!
Миналата седмица бяхме на ЕЦ-при пункцията се извади хубава-според докторите яйцеклетка но не се получи оплождане след това.Спермограмата ни е отлична-нормозооспермия.Така и не разбрах обаче защо се случи така.При условие,че няма проблем със спермограмата,защо сперматозоидите не могат да оплодят?
Благодаря Ви предварително!

Има много причини за липсата на оплождане - напр. яйцеклетката да е със задебелена обвивка, сперматозоидите да нямат достатъчна акрозомна реакция и т.н. Конкретно при тебе защо се е получило така могат да кажат само ембриозолите, работили с вашите гамети.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #112 -: Март 12, 2012, 22:35:43 pm »
Здравейте доктор Мели, моля да коментирате и нашата спермограма. Първите два фаила са от последната спермограма, следващите два от миналата година. Обръщам се към вас, защото сме леко объркани, новата спермограма е с влошени показатели според мен, но специалисти от клиниката, в която е правена твърдят, че е перфектна и няма основание за АРТ процедури. Днес я показах на моя лекар (от друга специализирана клиника)и той твърдо се изказа, че не е добра и да задълбочим изследванията. Някак потвърди и моите опасения. А аз се обърках как така веднъж крюгер е с 14% долна граница, а тази година вече е 4%? Според вас подходяща ли е за инсеминации, или да преминем към по-тежката артилерия?

Спермограмата е с влошени параметри. Аз, естествено, винаги търся причините за това и после давам насоки да се пристъпи към асистирана репродукция. С тези показатели може да се опита да се направи инсеминация, но преценката е сложна и в зависимост от възрастта на партньорите, имало ли е бременност, има ли други проблеми /репродуктивни и общоздравословни/ и т.н.

Колкото до морфологията, предишната граница от 14% беше завишена, сегашната по мое мнение пък е занижена, може би истината е някъде по средата и най-вече в комплексната оценка на спермалните показатели.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #113 -: Март 13, 2012, 10:01:28 am »
Здравейте,доктор Мели!
Миналата седмица бяхме на ЕЦ-при пункцията се извади хубава-според докторите яйцеклетка но не се получи оплождане след това.Спермограмата ни е отлична-нормозооспермия.Така и не разбрах обаче защо се случи така.При условие,че няма проблем със спермограмата,защо сперматозоидите не могат да оплодят?
Благодаря Ви предварително!

Има много причини за липсата на оплождане - напр. яйцеклетката да е със задебелена обвивка, сперматозоидите да нямат достатъчна акрозомна реакция и т.н. Конкретно при тебе защо се е получило така могат да кажат само ембриозолите, работили с вашите гамети.

Благодаря Ви!За мен е много учудващо,че няма оплождане при условие,че имам едно дете от същия мъж и една инсеминация завършила със спонтанен аборт.Как тогава е имало а сега няма оплождане.Това ме учуди и смути.За това търся отговори.Сега ще правим ИКСИ,каква е гаранцията,че тогава ще има оплождане?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #114 -: Март 13, 2012, 15:06:53 pm »
Много ви благодаря за отделеното време. Само още един въприс, който може би вълнува и останалите момичета. Сигурно сме избързали със спермограмата, защото мъжът ми пи антибиотик и имаше висока температура около седмица преди спермограмата (не съобразихме, пък и имаше час...) Доктора ни назначи допълнителни изследвания SDI, антиспремални тела и т.н., колко трябва да изчакаме преди да ги пуснем, за да се "изчисти" влиянието на антибиотика и температурата - 3 седмици достатъчни ли са?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #115 -: Март 20, 2012, 18:08:50 pm »
Три седмици са достатъчни.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #116 -: Март 20, 2012, 18:11:03 pm »
Благодаря Ви!За мен е много учудващо,че няма оплождане при условие,че имам едно дете от същия мъж и една инсеминация завършила със спонтанен аборт.Как тогава е имало а сега няма оплождане.Това ме учуди и смути.За това търся отговори.Сега ще правим ИКСИ,каква е гаранцията,че тогава ще има оплождане?

Разбирам. Гаранция няма. На всички други конкретни въпроси трябва да потърсиш отговор от специалистите, които се занимават с вашия конкретен проблем.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #117 -: Март 30, 2012, 08:49:42 am »
Здравейте, д-р Мели! Надявам се мога да се обръщам така. Имам един глупав въпрос. Как точно ще протече прегледа при уролога?  :) Знам, че е глупаво да питам такива неща, но разберете ме - интересува ме живо всичко свързано с проблема или по - точно с изясняването му и последствие с решаването му.  :)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #118 -: Април 05, 2012, 19:10:21 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
От две години и половина правим опити да забременея, но единствения резултат са два спонтанни аборта в около 5та седмица и вече от година никакъв резултат. Помолихме лекаря ни да ни назначи спермограма, но отговора му беше категоричен, че няма смисъл, понеже това не било от съпруга ми а от мен, че не може да се задържи бебето.
Напълно ли е изключено при нарушения някакви в сперматозоидите или знам ли, някакви показатели, да е причина да не се задържа плода. И наистина ли в случая е толкова маловажно да му се направи това изследване.

Благодаря ви предварително!

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #119 -: Април 05, 2012, 22:41:17 pm »
здравейте доктор Даскалова преди година мъжът ми си прави разширена спермограма при Вас,всичко беше ок.Кандидатствахме за фонда с женски фактор.И така тази година започнахме.Мъжът ми е шофьор на 44 години,въпреки че имахме въздържание от 16 часа докторката ни каза да направим спермограмата,а ние отидохме,за да ни напише какви изследвания да правим.Може би трябваше да си тръгнем и да я направим след 3 дни,но както и да е.Ще Ви напиша резултатите,като въпросът ми е тези според мен лоши резултати дали се дължат на почти никаквото въздържание:ph 8.0,обем на еякулата 1.8 норма N 1.5-6 ml,цвят слонова кост,втечняване 20 минути,агрегация не,вискозитет N,аглутинати не,левкоцити N,епителни клетки N,незрели кл.на сперматогенезата да,желатинови телца не,детрит да,брой сперматозоиди5 160 000,брой сперматозоиди в еякулат 9 288 000,подвижност групи по СЗО-нормокинетични сперматозоиди 33.3%,брой 1 718 280/ml,,брой 3 092 904/еякулат,хипокинетични сперматозоиди 13.3%,акинетични сперматозоиди 53.4%,виталност 64% живи,36%мъртви,брой изследвани сперматозоиди 200,с нормална морфология 2%,с абнормална морфология 98%,с главични дефекти 98%,с дефекти на шийна/средна част 8%,с опашни дефекти 1%,с цитоплазмен остатък 2%,TZI 1.11.Преобладаващи дефекти елонгирани,пириформени,аморфни главички.Заключение олиготератозооспермия-средна степен.Благодаря Ви предварително.