0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #80 -: Януари 16, 2012, 22:39:27 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
Ние сме с диагноза мъжки фактор: олиготератоастенозооспермия / тежка степен / , моите изследвания са наред за сега няма никакви проблеми всичко ми е в нормата остава ми фсх и цветна снимка да направя и ще кандидатстваме за фонда но не ни се чака толкова , и за това искам да питам дали имаме някакъв шанс за ин-витро без стимулация  :)

Здравей, Камелия!

Само по тази спермограма ми е трудно да отговоря, ще трябва да направите по-качествен и детайлен спермален анализ.

Горещо ви съветвам преди да пристъпите към асистирана репродукция, мъжът да направи някои генетични изследвания /хромозомен анализ и тест за микроделеции на У хромозома/, защото някои от тези дефекти могат да бъдат предадени в поколението.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #81 -: Януари 16, 2012, 22:51:53 pm »
 Здр. д-р Даскалова, ще ви бъда благодарна, ако коментирате спермограмата на съпруга ми, опитваме се от 08.2010г. да правим дете, Ову е всеки месец нареме, не сме пили никакви добавки или други стимулации. Той е на 27 години. не пуши и не пие, спортист е, но не ползва от 06.2010г. никакви стероиди или тем подобни. Благодаря ви предварително!
 Цвят Белезникав
  Белезникав
 
 Вискозитет Нормален
  Нормален
 
 Втечняване 11
 минути < 60
 
 pH 8.0
  > = 7.2
 
 Обем 4.0
 ml > = 1.5
 
 Концентрация 82.5
 milion/mL > = 15.0
 
 Общ брой сперматозоиди 330.0
 M/Ejac. > 40.0
 
 Подвижни сперматозоиди ( a+b+c )% 49.0
 % > = 40.0
 
 Бързо прогресиращо подвижни сперматозоиди ( a ) 25.5
 % > = 25.0
 
 Бавно прогресиращо подвижни сперматозоиди ( b ) 14.7
 % 5.0 - 25.0
 
 Непрогресиращо подвижни сперматозоиди ( c ) 8.8
 % < 5.0
 
 Неподвижни сперматозоиди 51.0
 %  
 
 Концентрация на бързоподвижните сперматозоиди ( a) 21.0
 M/mL >5 M/mL
 
 Концентрация на бавноподвижните сперматозоиди ( b) 12.1
 M/mL a+b >10 M/mL
 
 Концентрация на функционалните сперматозоиди 8.2
 M/mL >3 M/mL
 
 Подвижни сперматозоиди ( a+b+c ) 161.6
 M/Ejac.  
 
 Прогресиращо подвижни сперматозоиди ( a+b) 132.4
 M/Ejac. > 20.0
 
 Функционални сперматозоиди 32.8
 M/Ejac.  
 
 Индекс на подвижност 199.0
  > 80.0
 
 Скорост 12.0
 micron/s > 5.0
 
 Морфология - нормални форми 97
 % > 15.0
 
 Главични дефекти 2
 %  
 
 Шийни дефекти 1
 %  
 
 С цитоплазматичен остатък *
 %  
 
 Опашни дефекти *
 %  
 
 Аглутинати Не се наблюдават
  
 
 Агрегати Не се наблюдават
  
 
 Манипулации и консумативи
 
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #82 -: Януари 16, 2012, 22:56:17 pm »
Здравейте Д-Р Даскалова,Благодаря,че ни обръщате внимание..Проблема и при нас е мъжки фактор,одобрени сме за инвитро,но изследваме и съпруга ми,с много нисък процент на спермограмата е.Оказа се,че има висок пролактин и проблема идва от хипофизната жлеза,но още не е доказано 100%,предстои ядрено магнитен резонанс.Според ендокринолога това няма да е проблем при инвитро.Моля и за вашето мнение,притесняваме факта да не би ядреномагнитния резонанс да навреди на спермограмата или сега му предписаха "достинекс" временно да подтиска пролактина..
Прилагам снимки на спермограмата и на изследванията за ендокринолога..

Здравей, tanyalv!

ЯМР няма как да навреди, може само да помогне за изясняване на състоянието му. Все пак първо трябва да е жив и здрав, после да мисли за деца. Диагностично е важно да се уточни състоянието на хипофизната жлеза, има или не пролактином, ако да къде е разположен, колко е голям, има ли промени в зрението и т.н.

От друга страна измежду всички хормонални проблеми хиперпролактинемията е може би най-проучваното и лесно за овладяване състояние.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #83 -: Януари 16, 2012, 23:02:09 pm »
Здр. д-р Даскалова, ще ви бъда благодарна, ако коментирате спермограмата на съпруга ми, опитваме се от 08.2010г. да правим дете, Ову е всеки месец нареме, не сме пили никакви добавки или други стимулации. Той е на 27 години. не пуши и не пие, спортист е, но не ползва от 06.2010г. никакви стероиди или тем подобни. Благодаря ви предварително!

Здравей, shmon1973!

Нека направи истинска спермограма /цитираната не е такава/, за да имаме реални резултати и тогава ще мога да коментирам.

Адресите на репродуктивните клиники можеш да намериш тук - http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #84 -: Януари 16, 2012, 23:20:37 pm »
Здравейте Д-Р Даскалова,Благодаря,че ни обръщате внимание..Проблема и при нас е мъжки фактор,одобрени сме за инвитро,но изследваме и съпруга ми,с много нисък процент на спермограмата е.Оказа се,че има висок пролактин и проблема идва от хипофизната жлеза,но още не е доказано 100%,предстои ядрено магнитен резонанс.Според ендокринолога това няма да е проблем при инвитро.Моля и за вашето мнение,притесняваме факта да не би ядреномагнитния резонанс да навреди на спермограмата или сега му предписаха "достинекс" временно да подтиска пролактина..
Прилагам снимки на спермограмата и на изследванията за ендокринолога..


Здравей, tanyalv!

ЯМР няма как да навреди, може само да помогне за изясняване на състоянието му. Все пак първо трябва да е жив и здрав, после да мисли за деца. Диагностично е важно да се уточни състоянието на хипофизната жлеза, има или не пролактином, ако да къде е разположен, колко е голям, има ли промени в зрението и т.н.


Извинявам се,че пак ще питам,но по резултатите от спермограмите които съм приложила според вас нещата с какъв шанс за успех са..
От друга страна измежду всички хормонални проблеми хиперпролактинемията е може би най-проучваното и лесно за овладяване състояние.

Успех!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #85 -: Януари 16, 2012, 23:21:27 pm »
  МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ!!!
Много ни успокоихте, ще направим в специализирана клиника, и ще ви потърсим отново!
Лека вечер!
  
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #86 -: Януари 16, 2012, 23:22:39 pm »
Здравейте Д-Р Даскалова,Благодаря,че ни обръщате внимание..Проблема и при нас е мъжки фактор,одобрени сме за инвитро,но изследваме и съпруга ми,с много нисък процент на спермограмата е.Оказа се,че има висок пролактин и проблема идва от хипофизната жлеза,но още не е доказано 100%,предстои ядрено магнитен резонанс.Според ендокринолога това няма да е проблем при инвитро.Моля и за вашето мнение,притесняваме факта да не би ядреномагнитния резонанс да навреди на спермограмата или сега му предписаха "достинекс" временно да подтиска пролактина..
Прилагам снимки на спермограмата и на изследванията за ендокринолога..


Здравей, tanyalv!

ЯМР няма как да навреди, може само да помогне за изясняване на състоянието му. Все пак първо трябва да е жив и здрав, после да мисли за деца. Диагностично е важно да се уточни състоянието на хипофизната жлеза, има или не пролактином, ако да къде е разположен, колко е голям, има ли промени в зрението и т.н.



От друга страна измежду всички хормонални проблеми хиперпролактинемията е може би най-проучваното и лесно за овладяване състояние.

Успех!

Много благодаря за отговора..  :)

Естествено,че здравето е най-важно,аз се надявам,че всичко ще е наред и според мен ще е така и затова се интересувам за след това...Извинявам се,че пак ще питам,но по резултатите от спермограмите които съм приложила според вас нещата с какъв шанс за успех са..
« Последна редакция: Януари 16, 2012, 23:25:23 pm от tanyalv »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #87 -: Януари 16, 2012, 23:29:46 pm »
Резултатите му са абсолютно прилични за целите на ин витро оплождането, а след контрола върху секрецията на пролактина ще бъдат и още по-добри.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #88 -: Януари 17, 2012, 06:40:32 am »
Резултатите му са абсолютно прилични за целите на ин витро оплождането, а след контрола върху секрецията на пролактина ще бъдат и още по-добри.

Много благодаря за отговора д-р Даскалова,много по спокойна съм сега... :youwoman:
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #89 -: Януари 17, 2012, 17:00:36 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
Ние сме с диагноза мъжки фактор: олиготератоастенозооспермия / тежка степен / , моите изследвания са наред за сега няма никакви проблеми всичко ми е в нормата остава ми фсх и цветна снимка да направя и ще кандидатстваме за фонда но не ни се чака толкова , и за това искам да питам дали имаме някакъв шанс за ин-витро без стимулация  :)

Здравей, Камелия!

Само по тази спермограма ми е трудно да отговоря, ще трябва да направите по-качествен и детайлен спермален анализ.

Горещо ви съветвам преди да пристъпите към асистирана репродукция, мъжът да направи някои генетични изследвания /хромозомен анализ и тест за микроделеции на У хромозома/, защото някои от тези дефекти могат да бъдат предадени в поколението.

Успех!

като малак са му били тостестерон в тестисите защото единия не е бил слязъл и след това са му правили операция за да го свалят , но сигурно е наследствено защото на трима от шестимата му племенника им правиха същата операция , в края на месеца ще ходим в ин-витро център и ще видим какво ще стане ще кандидатстваме за фонда и дано не чакаме дълго . благодаря за бързия отговор :)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #90 -: Януари 17, 2012, 21:13:35 pm »
Уважаема д-р Даскалова,


Моля,  да ме насочите какви допълнителни изследвания да направим?!
В известна степен се притеснявам, че въпросът ми е  излишен, защото нееднократно сте давали насоки за необходимите изследвания във форума,  но към момента ми е трудно да реша откъде да започна. Това, което ми хрумва е хормонални и кариотип, но доколко е смислено – не знам.
По –долу давам двете спермограми, които имаме до момента. Спазени  са изискванията за въздържание.

Изследванията за хламидии са отрицателни, микробиологичното изследване на еякулат също. При преглед с ехограф не се установиха проблеми.
Направихме тест за микроделеции на Y хромозомата- не се установи проблем.
Съпругът ми не пуши от 20години. /пушил е от 15 до 18 годишен/.
Употребява алкохол умерено, даже рядко.
Няма вредни въздействия в работната си среда.
Няма заболявания/поне такива за които да знаем/ и претърпяни операции.

Благодаря Ви предварително!

Спермограма м. Ноември 2010

Обем            1,5 мл          
Втечняване   Донесен втечнен   
Вискозитет   Нисък          
Цвят           норма        
Частици           Повишено количество   
Аглутинати   Повишени + агрегати   
РН           7,4
СПЕРМАТОЗОИДИ                                     
Концентрация                   12х10 6 мл           
Общ брой                     18х10 6          
Подвижност                                     
(прогресивно+непрогресивно)       10%   
Прогресивно подвижни                 4%           
Непрогресивно подвижни                96%   
Неподвижни                        90%          
МОРФОЛОГИЯ       
Нормални форми                         1% норма - ≥4%
Кръгли клетки                     ≤1х106 мл          

Влошени са всички показатели на спермограмата.
Повишено е количеството на аглутинирани сперматозоиди.
Олиго-терато-астенозооспермия умерена степен.

Спермограма м. Януари 2011г.

втечняване....15...(<60мин)             обща концентр-я на сперм...61,5....х106/мл(20х106/мл)
обем.......2......(2-6мл)                      нормокин. сперматозоиди(А+Б)................17......(>50%)
вискозитет...0....(0,1,2,3)                 А) бързи линеарни постъпателни движения......-......%
рН........8.....(7,2-7,8)                         Б) бавни (ЛПД)...................................................17.......%
желатин........не..                              В) хипокинетични..............................................13........%
цвят .........б.о...                                Г) акинетични.....................................................70........%
мирис......б.о....                                 концентр.(А+Б/мл)на сперм...10,45.....х106(10х106/мл)
                                                          общ брой нормокин.сперм......20,91....(20х106 в обема)
аглутинати......не.....тип...............
незрели кл.от сперматогенезата.....
левкоцити...............16-18............(3-5)
други..........................................

SWIM UP:                                                     Подвижност на сперматоз.в еякулата на:

-сперм.конц./мл ....11..х106/мл.....                                                        2-ри час..........15.....%
-нормокинет.сперм ...........х106...                                                         4-ти час..........10......%
-% хиперактивирани  ..35.%.....                                                           6-ти час............6......%

Биологична преживяемост на сперм.след SWIM UP на 24-ти час..........................0........%

Морфология на сперматозоидите по критериите на Крюгер:

С нормална морфология...........26......бр....13........(>14%)
С анормална морфология.......174......бр....87..........%

С макроцефалия ......................................бр         с микроцефалия........................15...бр
С двойни глави...............................10.....бр         с аморфни глави........................19...бр
С шиловидни глави.................................бр         с опашни дефекти.....................70....бр
С шийни дефекти...........................30......бр         с цитоплазматичен остатък.. ..30....бр

Заключение :...............Astheno.Teratozoospermia........................................................



Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #91 -: Януари 23, 2012, 14:35:50 pm »
Здравейте д-р Даскалова,много отдавна се каня да пиша тук ,но след последните изследвания и спермограми стана наложително.С мъжки фактор сме опитите ни са от 8 год.,имаме един неуспешен опит ин витро ,първоначално ни казаха ,че лошите спермограми  се дължат на варикоцеле,направихме операция,последва хидроцеле ,направихме втора операция ,след което откриха бактерии ,лекувахме с антибиотик , отървахме се и от тях,подобрение никакво,последва лечение с фертилаид,сарженор и много други ,отново без резултат ,6 месеца курс с клостилбегит,тогава нещата дори се влошиха ,последната диагноза изведнъж се оказа намален обем на тестисите,което аз не мога да приема.Минахме през толкова лекари,андролози светила уролози и никой не констатира ,че има намален обем на тестисите а изведнъж ,когато явно нямаше какво да ни кажат констатираха това.Направи ми впечатление ,че никой не назначи например хормони.Преди седмица направихме генетични не са установени делеции в изследваните локуси върху Y-хромозомата,свързани със сперматогенеза.Спермограмите стават все по-зле въпреки спирането на цигарите,остана само да изолираме и наднорменото тегло ,но сме се заели и с този въпрос,моля за съвет ,какво изтърваме ,къде да търсим още ,защото аз смятам ,че трябва да има причина за влошаването на спермограмата?Ще приложа една от първите ни спермограми ,втората е тази със SDI теста и тази ,която направихме преди седмица.
« Последна редакция: Януари 23, 2012, 14:37:38 pm от валерия »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #92 -: Януари 25, 2012, 11:44:39 am »
Д-р Даскалова, бихте ли коментирали какво означават релутатите SDI DFI: 31,2 % и HDS:57%, както и кръгли/стволови кл. /млн/мл/6,6 при норма  1-5 и WBC 1.5 при норма по-малко от 1.
Също така ми е нужен съвет какво да преприеме съпряг ми при диагноза "левкоцитосремия". Никъде в резултатите от изследването обаче не видях конкретни данни за бр. левкоцити или нещо подобно. Има повишен вискозитет и pH - това има ли връзка с левкоцитите.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #93 -: Февруари 03, 2012, 10:05:52 am »
Уважаема д-р Даскалова,

Моля,  да ме насочите какви допълнителни изследвания да направим?!
В известна степен се притеснявам, че въпросът ми е  излишен, защото нееднократно сте давали насоки за необходимите изследвания във форума,  но към момента ми е трудно да реша откъде да започна. Това, което ми хрумва е хормонални и кариотип, но доколко е смислено – не знам.

Здравей, Камелия?

Аз бих предложила следното, ако не е направено вече:
1. Консултация с уролог.
2. Тестове за микоплазми /уреаплазми/, гонококи и трихомонас от еякулат, PCR анализ.
3. Биохимичен анализ на еякулата - изследване на биохимичните маркери фруктоза, лимонена киселина и неукрална алфа-глюкозидаза в семенна плазма.
4. Хормонален статус.
5. Анамнеза за токсини.
6. Кариотип /това най-накрая, ако не се открие нищо друго/.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #94 -: Февруари 03, 2012, 10:14:49 am »
Здравейте д-р Даскалова,много отдавна се каня да пиша тук ,но след последните изследвания и спермограми стана наложително.

Валерия, а хромозомен анализ направен ли е или само тест за микроделеции на Y хромозома? Ако не, направете и него. Разбира се, хормонален статус трябва да има непременно при тази ситуация, консултация с ендокринолог заради наднорменото тегло, за да се види дали няма метаболитни причини за него. Трябва да се проследят също нивата на холестерол, триглицериди, кръвна захар, ОГТТ с IRI трикратно и още някои маркери, което трябва да се назначи от ендокринолога. Да се проследи артериалното налягане и ако е високо, да се вземат мерки. И помислете за замразяване на сперматозоиди.



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #95 -: Февруари 03, 2012, 10:48:07 am »
Д-р Даскалова, бихте ли коментирали какво означават релутатите SDI DFI: 31,2 % и HDS:57%, както и кръгли/стволови кл. /млн/мл/6,6 при норма  1-5 и WBC 1.5 при норма по-малко от 1.
Също така ми е нужен съвет какво да преприеме съпряг ми при диагноза "левкоцитосремия". Никъде в резултатите от изследването обаче не видях конкретни данни за бр. левкоцити или нещо подобно. Има повишен вискозитет и pH - това има ли връзка с левкоцитите.

Хоуп, левкоцитите във вашата спермограма са означени с WBC /скращения от англ. White Blood Cells - бели кръвни клетки/. Повишените вискозитет и рН могат да имат връзка с наличието на левкоцити над горните референтни граници.

За уточняването им трябва да се направи микробиологична посявка с антибиограма от еякулат, евентуално от уретрален секрет, както и тестове за хламидии, микоплазми /уреаплазми/, гонококи и трихомонас, по възможност PCR. След което консултация с уролог /може и преди това, но урологът все едно ще иска да знае има или няма микроорганизми/.

В еякулата освен сперматозоиди може да има и други клетки, епителни и кръвни, като специално внимание обръщаме на герминативните клетки /не знам какво имат предвид под стволови, предпполагам е грешка в превода и става въпрос за незрели клетки на сперматогенезата или герминативни клетки/. Общият термин кръгли клетки включва левкоцитите и герминативните клетки, тъй като и двата вида изглеждат кръгли на нативен препарат.

При наличие на левкоцити в еякулата оценката на спермалния хроматин почти винаги е лоша, както и може да има кръгли клетки над горните референтни граници, така че първо се заемете с този проблем.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #96 -: Февруари 03, 2012, 11:01:01 am »
Много ви благодаря. На мен съвесм скоро, малко след този тест на съпруга ми, ми бе правено изследване за хламидии, уреа и мико-плазма и резултатите са отрицателни, но той не ги е изследвал. Ще направи това, което препоръчвате.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #97 -: Февруари 03, 2012, 14:47:58 pm »
Д-р Даскалова, бихте ли казали къде може да направи съпруга ми всички тези изследвания , които изброявате в предишния си отговор и какво е PCR?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #98 -: Февруари 05, 2012, 13:10:35 pm »
PCR (polymerase chain reaction) е методика за ДНК анализ /революционна техника с приложение в множество области на науката, за която двама учени бяха номинирани за Нобелова награда/. За целта ние ползваме лаборатория Геника, http://www.genicalab.com.

На теория, когато партньорите правят секс без предпазни средста и единият от тях е заразен, логично е да зарази другия. На практика, макар и рядко, има двойки, при които само единият има инфекция. Обясненията са две - или има фалшиво отрицателни резултати, или по някаква причина здравият партньор не е възприемчив спрямо съответния микроорганизъм.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #99 -: Февруари 10, 2012, 00:36:06 am »
Уважаема д-р Даскалова
Благодаря Ви за отговора.
Благодаря за отделеното време и усилия.