0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #80 -: Февруари 07, 2012, 16:07:23 pm »
Здравейте,Мели!
На 28г. съм.В 16г.с. правих БХС,като възрастовият риск за Даун ми излезе 1 от 1100,AFP MoM 0.92,Free bCG MoM 1.61
Въпросът ми е,дали отлепянията които имах почти цял месец(лежах в болницата с кървене 4сед.,вследствие на голямо отлепяне и последвалотого още едно)3,5сед. преди БХС ,може да повлияе на резултата?И също така ,дали вливането на една банка плазма(поради нисък белтък)3 сед. преди БХС може да повлияе на резултата?Благодаря ви предварително за отговора!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #81 -: Февруари 29, 2012, 23:41:23 pm »
Изчисленият възрастов риск няма връзка с нито един от посочените елементи, като кървене и вливане на биопродукти, а само и единствено с възрастта на бременната жена.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #82 -: Март 01, 2012, 00:05:04 am »
Здравейте, Мели!
Бременна съм в 5 седмица и съм много притеснена, от факта че преди да разбера за това, бях болна и се наложи да пия Далацин Ц 300мг.на 8 часа за четири дни във втората седмица от бременността, а във третата изпих един Аспирин от 325мг. Освен това съм използвала Ксилометазолин. Консултирах се с лекаря си, но той каза единствено, че мога да си направя изследвания на по-късен етап обаче, а на мен ми се иска да разбера има ли риск да съм навредила на бебето си и какъв е той или излишно се притеснявам толкова много. Знам, че Аспирина е много опасен, но не мога да си дам сметка доколко еднократния прием може да навреди, знам и че Далацин също не се употребява при бременност.
Благодаря предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #83 -: Март 05, 2012, 08:50:55 am »
Излишно се притесняваш. На този етап наистина не може да се направи нищо повече, освен да се изчака.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #84 -: Март 05, 2012, 21:17:04 pm »
Излишно се притесняваш. На този етап наистина не може да се направи нищо повече, освен да се изчака.

Благодаря за отговора, от голямо значение за мен беше да чуя още едно мнение.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #85 -: Март 07, 2012, 22:31:08 pm »
Здравей Мели!
Днес претърпях Мисед Аборт, плода беше спрял развитие в 5 седмица и няколко дни.
Препоръчаха ми изследване за тромбофилия, прогестерон и пролактин (от гърдите тече кърма).
Гинеколожката каза след 1 нормален цикъл да пусна изследване за пролактин и прогестерон.
Други ми казват 2-3 цикъла.
Кога се пуска?
[/url][/url]
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #86 -: Март 09, 2012, 10:03:04 am »
Здравейте, Мели!
Надявам се да ми бъдете от полза и да успеете да внесете яснота по някои въпроси, които ме касаят!
На 37г. съм, имам едно раждане със секцио преди 14год., а преди 2мес. претърпях аборт по медицински причини, но преди да ми бъде направен аборта прокървих, та така или иначе беше неизбежна тази ситуация. След аборта продължих да кървя 18 дни, но доста слабо(само първите 2 дни беше много силно).Посетих гинеколог и се оказа, че всичко е наред. Следващия цикъл беше след 37дни(броя дните от началото след самия аборт до идването на следващия цикъл), но кървенето беше оскъдно като количество, а като продължителност нормално и имаше малко по-различен и странен мирис(по-неприятен). Питането ми е дали е нормално всичко това?-оскъдния цикъл, странната миризма и дали ще се нормализират нещата?
Интересува ме кога може да се планува следваща бременност, защото гинеколога, който посетих каза,че най-рано след 6мес. е нормално следваща бременност,а където ми направиха аборта, казаха, че след 3мес. може да се планува бременност.
Надявам се да успеете да ми помогнете!
Благодаря Ви предварително!
Желая Ви много късмет и успехи!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #87 -: Март 09, 2012, 10:06:45 am »
П.П. Мели забравих да спомена, че аборта ми беше в 6-7г.с.!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #88 -: Март 09, 2012, 16:01:41 pm »
Здравейте, Мели,
Бременна съм 23 г.с. и 5 дни. След два ранни аборта съм (6 и 7 г.с.). По времето, когато съм забременяла, мъжът ми е бил с ешерихия коли в микробиологията (установихме го впоследствие, преди това бе провеждано неколкократно лечение и накрая уж всичко беше наред, но се оказа, че не е било така  :?). На мен на всички микробиологии  не ми излиза нищо (само от началото на бременността са ми правени две). Изключително много се страхувам от преждевременно пукане на мехура обаче и се притеснявам дали все пак не е възможно бактерията да е проникнала в матката и да не се установява при изследване на влагалищен секрет. Записах си час за консултация и провеждане на тест за фетален фибронектин след седмица при д-р Сигридов. Въпросът ми е дали тестът може да установи и индикации за преждвеременно пукане на мехура, предизвикано от евентуална бактериална инфекция? Има ли изобщо шанс да "развъждам" бактерията в матката си предвид обстоятелствата? Мога ли при евентуален отрицателен резултат да съм спокойна и налага ли се повторение на теста, ако да - кога? Предварително Ви благодаря за отговора  :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #89 -: Март 12, 2012, 22:37:52 pm »
Здравей Мели!
Днес претърпях Мисед Аборт, плода беше спрял развитие в 5 седмица и няколко дни.
Препоръчаха ми изследване за тромбофилия, прогестерон и пролактин (от гърдите тече кърма).
Гинеколожката каза след 1 нормален цикъл да пусна изследване за пролактин и прогестерон.
Други ми казват 2-3 цикъла.
Кога се пуска?

След като нивата на ЧХГ в кръвта се нормализират до референтните за небременни жени.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #90 -: Март 12, 2012, 22:43:10 pm »
Здравейте, Мели!
Надявам се да ми бъдете от полза и да успеете да внесете яснота по някои въпроси, които ме касаят!
На 37г. съм, имам едно раждане със секцио преди 14год., а преди 2мес. претърпях аборт по медицински причини, но преди да ми бъде направен аборта прокървих, та така или иначе беше неизбежна тази ситуация. След аборта продължих да кървя 18 дни, но доста слабо(само първите 2 дни беше много силно).Посетих гинеколог и се оказа, че всичко е наред. Следващия цикъл беше след 37дни(броя дните от началото след самия аборт до идването на следващия цикъл), но кървенето беше оскъдно като количество, а като продължителност нормално и имаше малко по-различен и странен мирис(по-неприятен). Питането ми е дали е нормално всичко това?-оскъдния цикъл, странната миризма и дали ще се нормализират нещата?
Интересува ме кога може да се планува следваща бременност, защото гинеколога, който посетих каза,че най-рано след 6мес. е нормално следваща бременност,а където ми направиха аборта, казаха, че след 3мес. може да се планува бременност.
Надявам се да успеете да ми помогнете!
Благодаря Ви предварително!
Желая Ви много късмет и успехи!

Дона, на всички въпроси ще може да отговори гинекологът ти. По принцип е възможно да има периоди на неправилни кръвотечения след аборт, но доколко това е нормално или е проблем може да се каже само след преглед.

Препоръките за изчакване за следващо забременяване са също индивидуални.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #91 -: Март 12, 2012, 22:59:08 pm »
Здравейте, Мели,
Бременна съм 23 г.с. и 5 дни. След два ранни аборта съм (6 и 7 г.с.). По времето, когато съм забременяла, мъжът ми е бил с ешерихия коли в микробиологията (установихме го впоследствие, преди това бе провеждано неколкократно лечение и накрая уж всичко беше наред, но се оказа, че не е било така  :?). На мен на всички микробиологии  не ми излиза нищо (само от началото на бременността са ми правени две). Изключително много се страхувам от преждевременно пукане на мехура обаче и се притеснявам дали все пак не е възможно бактерията да е проникнала в матката и да не се установява при изследване на влагалищен секрет. Записах си час за консултация и провеждане на тест за фетален фибронектин след седмица при д-р Сигридов. Въпросът ми е дали тестът може да установи и индикации за преждвеременно пукане на мехура, предизвикано от евентуална бактериална инфекция? Има ли изобщо шанс да "развъждам" бактерията в матката си предвид обстоятелствата? Мога ли при евентуален отрицателен резултат да съм спокойна и налага ли се повторение на теста, ако да - кога? Предварително Ви благодаря за отговора  :)

Тестът за фетален фибронектин установява само наличието или липсата на този гликопротеин, но не и причините за наличието му в срок от бременността, в който не трябва да се открива. Оценката на риска от преждевременно раждане е комплексна, ако имаш желание, можеш да прочетеш тук - Преждевременно раждане - изследвания, профилактика, както и в свързаните с това статии.

Редовно следене чрез микробиологични посявки от вагинален секрет и от урина ще ти помогнат да си значително по-спокойна за бременността.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #92 -: Март 22, 2012, 18:38:12 pm »
Здравей, Мели.
Изчетох информацията за теста за фетален фибронектин на вашият сайт. В списъка с лекарства видях че е включен и магнезият. Интересува ме как и по какъв начин приемът му влияе върху резултатът от теста. Проблемът е че аз правих такъв тест, но на фона на прием на Магнерот. Резултатът е отрицателен. До колко мога да му е доверя?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #93 -: Март 28, 2012, 18:29:11 pm »
Предупреждението е по отношение на точно определени субстанции, за които фирмата производител е направила тестове и е дала стойностите, под които тези субстанции не влияят на теста. В препарата магнерот има магнезиев оротат, това е различно химично съединение от посоченото на сайта /MgSO4•7H2O, магнезиев сулфат хептахидрат/. Можеш да приемеш теста за достоверен. Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #94 -: Март 28, 2012, 19:17:08 pm »
Сърдечно благодаря, Мели!  :balk_7:
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #95 -: Април 12, 2012, 23:41:24 pm »
Здравейте,
днес ходих на БХС с изследване на ултразвук. Резултатите от кръвните тестове ще станат известни след празниците, но аз се притеснявам от показателите от ехографа.
В първи ден на 12 г.с. съм и го знам със сигурност, тъй като съм следила овулацията с тестове, но на ехографа за фетална биометрия пише 13 г. с. Доколкото разбрах от някои постове във форумите,изпреварването в развитието на плода е също толкова притеснително както и изоставането. Почти на 33 години съм и разбира се съм силно притеснена. Другите параметри са : CRL -59,74 мм. ( На снимката обаче пише 56,74 мм, а изследването го правих в друг град и не мога просто да отида в кабинета и да попитам дали не е грешка при преписването); BPD-20,40 мм и NT - 1.54 мм. Като се има предвид, че съм едва в първи ден от 12 г. с. , стойността на NT не е ли твърде висока? Иначе по отношение на феталната морфология е подчертано "без големи видими особености". Зная, че е твърде рано да се правят заключения, особено без резултата от кръвните изследвания, но бих искал да разбера дали има нещо притеснително на база това, което в момента е известно. Ще съм Ви много признателна, ако можете да ми отговорите.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #96 -: Април 15, 2012, 22:43:28 pm »
Здравейте,
днес ходих на БХС с изследване на ултразвук. Резултатите от кръвните тестове ще станат известни след празниците, но аз се притеснявам от показателите от ехографа.
В първи ден на 12 г.с. съм и го знам със сигурност, тъй като съм следила овулацията с тестове, но на ехографа за фетална биометрия пише 13 г. с. Доколкото разбрах от някои постове във форумите,изпреварването в развитието на плода е също толкова притеснително както и изоставането. Почти на 33 години съм и разбира се съм силно притеснена. Другите параметри са : CRL -59,74 мм. ( На снимката обаче пише 56,74 мм, а изследването го правих в друг град и не мога просто да отида в кабинета и да попитам дали не е грешка при преписването); BPD-20,40 мм и NT - 1.54 мм. Като се има предвид, че съм едва в първи ден от 12 г. с. , стойността на NT не е ли твърде висока? Иначе по отношение на феталната морфология е подчертано "без големи видими особености". Зная, че е твърде рано да се правят заключения, особено без резултата от кръвните изследвания, но бих искал да разбера дали има нещо притеснително на база това, което в момента е известно. Ще съм Ви много признателна, ако можете да ми отговорите.

Нормите за показателите от феталната биометрия не са абсолютна стойност, а са в определени граници от-до, които се виждат на рапорта от ултразвуковия преглед. Имай предвид, че в базата данни се залага първият ден на последната редовна менструация, а не датата на овулация по очевидни причини - малко жени следят овулацията си, а всички знаят кога е било менструалното кървене. За разминаването на данните за CRL не мога да кажа нищо, възможно е и да е грешка при преписването, но е възможно и да е друго - повечето добри ехографисти измерват по няколко пъти и вземат средно аритметична стойност. За някои показатели това дори е задължително изискване. И стойността на NT не е висока, нормите са общи за целия период, а не са диференцирани по седмици. Не виждам основание за тревога само на базата на УЗ прегледа. Надявам се и скринингът да е пуснат на правилното място.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #97 -: Април 18, 2012, 07:55:00 am »
Здравей Мели!
Имам и аз своето притеснение и реших да чуя вашето компетентно мнение.
Бременна съм след 1 опит икси ,вече съм към финала  .Но на прегледа лекаря ми видя калцифициране на плацентата,дано правилно изписвам термина.На терапия клексан,аспирин  съм от началото на бременноста,каТо след 3-ти месец през ден редувам клексан и аспирин .Хомозиготен носител съм 4G/4G съм.лекаря  ми каза да започвам клексана всеки ден,без аспирин .
Вреди ли това на бебчето ми ,и биенето на клексана помага ли да не се образуват калцификати?Ако раждам секцио до кога трябва да бия клексана?Тъй като 3-ма лекари имат различно мнение :D?Благодаря ви предварително.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #98 -: Април 18, 2012, 15:05:34 pm »
Здравейте, Мели! Поради факта, че лекарят ми ще е на работа чак другият месец, а на мен ми излязоха в микробиологията streptococcus agalactiae и не мога да се консултирам с него, дали ще може да ми отговорите? Това е линк към изследванията ми: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=46478.20 , предпоследният и последният пост от страницата. Дали биха ми помогнали глобулите флуомизин (или макмирор) и антибиотикът ципрофлоксацин? Или във връзка с ужасната ми прекалена консумация на слънчогледови семки последния месец, поради която моя глупост ми се струва, че пипнах тези бакита, е по-удачно да приемам агументин или зинат (те разрешени ли са при бременност)? В момента съм в 16 г.с. Вие кой антибиотик бихте препоръчали в случая като най-безвреден и ефикасен при перорално приложение? Необходим ли е такъв и вагинално, ако има прием на медикамента перорално?
Извинявам се, за дългия пост. Благодаря Ви предварително за изказаното мнение!  
« Последна редакция: Април 18, 2012, 15:29:18 pm от rosefromstars »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #99 -: Април 19, 2012, 15:26:24 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
изчаквах да излязат резултатите от БХС, за да ви благодаря за отговора. Публикувам резултатите от изследването. Надявам се и за Вас в тях да няма нищо притеснително. Благодаря Ви!

Биохимичен риск за болестта на Даун - 1 от 3400
Възрастов риск за Даун - 1 от 600
Възрастов риска за Едуардс - 1 от 5400
Възрастов риск за Патау - 1 от 16000
Възрастов риск за Търнър - 1 от 6700
Възрастов риск Триплоидия (немоларна)- 1 от 100000
PAPP (плацентарен протеин )MoM -  1.89   част от медианата Мо
Free bCG (бета хорионгонадотропин)МоМ - 1.1 част от медианата Мо
NT ( нухална транслуценция)- 1,54 mm
NT (нухална транслуценция) MoM - 1 част от медианата МоМ

Здравейте,
днес ходих на БХС с изследване на ултразвук. Резултатите от кръвните тестове ще станат известни след празниците, но аз се притеснявам от показателите от ехографа.
В първи ден на 12 г.с. съм и го знам със сигурност, тъй като съм следила овулацията с тестове, но на ехографа за фетална биометрия пише 13 г. с. Доколкото разбрах от някои постове във форумите,изпреварването в развитието на плода е също толкова притеснително както и изоставането. Почти на 33 години съм и разбира се съм силно притеснена. Другите параметри са : CRL -59,74 мм. ( На снимката обаче пише 56,74 мм, а изследването го правих в друг град и не мога просто да отида в кабинета и да попитам дали не е грешка при преписването); BPD-20,40 мм и NT - 1.54 мм. Като се има предвид, че съм едва в първи ден от 12 г. с. , стойността на NT не е ли твърде висока? Иначе по отношение на феталната морфология е подчертано "без големи видими особености". Зная, че е твърде рано да се правят заключения, особено без резултата от кръвните изследвания, но бих искал да разбера дали има нещо притеснително на база това, което в момента е известно. Ще съм Ви много признателна, ако можете да ми отговорите.

Нормите за показателите от феталната биометрия не са абсолютна стойност, а са в определени граници от-до, които се виждат на рапорта от ултразвуковия преглед. Имай предвид, че в базата данни се залага първият ден на последната редовна менструация, а не датата на овулация по очевидни причини - малко жени следят овулацията си, а всички знаят кога е било менструалното кървене. За разминаването на данните за CRL не мога да кажа нищо, възможно е и да е грешка при преписването, но е възможно и да е друго - повечето добри ехографисти измерват по няколко пъти и вземат средно аритметична стойност. За някои показатели това дори е задължително изискване. И стойността на NT не е висока, нормите са общи за целия период, а не са диференцирани по седмици. Не виждам основание за тревога само на базата на УЗ прегледа. Надявам се и скринингът да е пуснат на правилното място.