0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #80 -: Юни 22, 2013, 22:33:28 pm »
Здравей 47 Smiles!
Ще си кажа мнението по твоята публикация - дали да избереш ин витро или золадекс.
Най-важното в случая е лекаря, който ще те консултира, насочвайки те към решение, да е добър наистина в ендометриозните въпроси, така да се каже. Трябва ти точна преценка относно степента на ендометриозата, състоянието на тръбите и др.
Ако се избере директно ин витро да бъде в наистина разумни /кратки/ срокове.
При мен ин витрото беше неуспешно и в моя случай беше добре, че проведох лечението, като при мен не е имало алтернативи.
При всички случаи е по-добре да забременееш, без да проведеш лечение - пожелавам ти така и да стане!
ПП Сега прочетох, че си избрала ин витро още този месец - мисля, че това е правилно, дано и наистина така се окаже!
« Последна редакция: Юни 22, 2013, 22:37:49 pm от kkk29 »
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #81 -: Юни 24, 2013, 09:12:33 am »
Здравей 47 Smiles!
Ще си кажа мнението по твоята публикация - дали да избереш ин витро или золадекс.
Най-важното в случая е лекаря, който ще те консултира, насочвайки те към решение, да е добър наистина в ендометриозните въпроси, така да се каже. Трябва ти точна преценка относно степента на ендометриозата, състоянието на тръбите и др.
Ако се избере директно ин витро да бъде в наистина разумни /кратки/ срокове.
При мен ин витрото беше неуспешно и в моя случай беше добре, че проведох лечението, като при мен не е имало алтернативи.
При всички случаи е по-добре да забременееш, без да проведеш лечение - пожелавам ти така и да стане!
ПП Сега прочетох, че си избрала ин витро още този месец - мисля, че това е правилно, дано и наистина така се окаже!
Здравей kkk29,
Благодаря много за мнението, което изказваш!
Да, ще пробваме при следващ цикъл директно ин витрото и ако не се получат нещата пак ще го мислим.
Степента ми казаха, че е между 1-ва и 2-ра. Имам еднометриозни огнища общо 5 с големина до 0.5 см. Бяха ми срастнали яйчниците и тръбите, но въпреки това тръбите са проходими.
И двамата ми лекари, този, който прави лапарото и моята докторка от клиниката по стерилитет, казаха, че това е по-добрият вариант. Практиката показвала, че репродуктивното здраве не се подобрява много от золадекса. Не знам дали това е така или не.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #82 -: Юни 24, 2013, 10:58:09 am »
Здравейте, и аз какато повечето съм на лечение съсъ Золадекс - ендометриоза на яечник. Аз вече съм на 60 ден от последната 6-а инжекция. Страх ме е, че всички странични ефекти не намаляват - сърцебиене, горещи вълни, главоболие, отпадналост, сунота в устата, световъртеж... Кога до очаквам всичко това да отмине? Кога ще ми дойде цикъла и с каква продължителност ще е? Някой имал ли е световъртеж и тежест в главата кото мен. Много ме е страх какво се случи с мен. Вече не съм същия човек...
Моля ви за съвети!
Благодаря
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #83 -: Юни 30, 2013, 15:00:43 pm »
jens_gg, до месец два би следвало да ти дойде цикъл, а с него да отминат и вс стр ефекти. При мен беше същия като продължителност, както преди золадекса, но по-болезнен, като такава болезненост не съм чувала да има при др момичета, възможно е при мен да е било следствие на тежестта на операцията.
Успех
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #84 -: Юли 01, 2013, 12:59:44 pm »
Много благодаря! Моля се да мине по-бързо...
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #85 -: Юли 01, 2013, 13:04:39 pm »
Много благодаря!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #86 -: Август 09, 2013, 08:38:14 am »
Здравейте момичета. В bg mamma се включи едно момиче - българка от Вашионгтон. Искам да копирам тук нейния пост, в случай, че някой се заинтересува от похода за ендоментриозата.

"Здравейте момичета, от много време не съм писала в този форум. Основната причина да се включа в темата е да споделя за Похода срещу ендометриозата, който се организира на 13 Март 2014 година. Хиляди жени ще участват в най-различни места по света. Аз се включих като доброволец и ще участвам в похода във Вашингтон. Все още няма представител за България. В този форум участват много жени засегнати от тази коварна болест, дали някоя/накои от вас не биха се нагьрбили с организацията на събитието в България? Мисля че колкото повече жени по света участват, толкова по-добре. Определено информация за болестта и нейното третиране не е широко разпространена, не само сред хилядите жени и момичета, които страдат от болестта, но и сред лекарите които би трябвало да я третират.

http://www.millionwomanmarch2014.org/


Без да ви занимавам с личната си история в детайли, на бьрзо ще споделя, че бях диагностицирана с тежка ендометриоза (4 степен) преди две години. След 3 неуспешни инсеминации и едно инвитро, бях насочена към лапароскопия. На ултрасаунд ясно се виждаше 4 сантиметрова ендометриома. Въпреки това ми беше казано, че тя не е проблем и така пропилях половин година (колко съм била наивна...). Лапароскопията продължи 4 часа, но ендометриомата не беше отстранена, бяха изгорени много лезии и ендо огнища, премахнат бе апандисита ми. След още 3 неуспешни цикъла инвитро, отново се подложих на лап, този път при друг хирург. Нова 4 часова операция, този път ендометриомата беше отстранена и яйчника напълно реконструиран. За 2 години имам 2 лап-а, 6 инвитрота и все още няма бебе. Най-вероятно за мен е вече твърде късно и пораженията от болестта са необратими.

За мен диагнозата ендометриоза беше гръм от ясно небе. С години съм живяла с много ясни симптоми, а не съм била диагностицирана. Умрях си от срам, защото се смятам за интелигентна и разтропана жена, а се оказа че не знаех нищо за най-очевадните симптоми на болестта.

Не съм чела всички страници на темата, но ще споделя накратко и ще дам няколко линк-а. Извинявам се ако информацията е повторение.

Ендометриозата е автоимунно заболяване, което не се лекува. Третира се, и почти винаги има рецидив. Не е ясно какво предизвиква болестта, но се знае че жените с еднометриоза имат излишен естроген. Ендометриозата влияе на забременяването по два начина:

 - създава физическа бариера (запушени тръби)
 - създава токсична среда в тялото, която влияе на качеството на яйцеклетките и на имплантацията. Жените с ендометриоза често имат имунологични проблеми както и намален яйчников резерв и не реагират добре на стимулации.

http://www.preventmiscarriage.com/Reproductive-Immunology/Non-Im … ndometriosis.aspx


Ендометриозата може да има ясно изразени симптоми или никакви симптоми. Жени с първа степен на болестта могат да имат по силно изразени симптоми от жени с 4-та степен. Проявата на болестта е различна при всяка жена.

http://www.endo-resolved.com/symptoms.html

Когато хирургическа намеса е неизбежна, важно е лезиите и ендо огнищата да не се горят, а да се изрязват. Др. Сечкин е хирургът, който направи втория ми лап:

http://www.drseckin.com/laparoscopy/what-does-deep-excision-mean

За да се намали излишния естроген и възпаление в тялото се препоръчва анти възпалителна диета без глутен, захар, кафеин, млечни продукти, алкохол. Този линк има някои интересни идеи както и препоръка за използване на серапептаза.

http://www.cureendometriosis.com/natural-healing/

Надявам се да съм била полезна и да успеем да организираме група която да участва в похода и да разтространява информация за болестта в България."
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #87 -: Декември 09, 2013, 13:28:07 pm »
Здравейте,
искам да ви попитам как се разбира или заподозрява ендометриозна или така наречена ,, шоколадова киста,, ?

Ендометриозата може да се диагностицира с лапароскопия. На няколко места , чета че ендометриоза се заподозрява с наличие на шоколадова киста, а тя как се разбира , че е такава?

На ехограф може ли да се направи разлика между шоколадова киста и друг вид киста на яйчника и каква е разликата?

Шоколадовата киста съдържа тъмна кръв от там е и името и, но как това може да се види освен лапароскопия?
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #88 -: Декември 10, 2013, 12:49:07 pm »
Ако кистата не се повлияе от лекарства, се предполага, че е ендометриозна.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #89 -: Декември 10, 2013, 12:58:29 pm »
ясно :) благодаря за отговора. Аз друго си мислех и чудех :)
Понеже навсякъде пише, че съдържа тъмна кръв си мислех, че може би има разлика в това което се вижда на ехограф при ендометриозни кисти и други :) явно при лапароскопия се вижда описаното съдържимо.
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #90 -: Декември 12, 2013, 13:10:08 pm »
ясно :) благодаря за отговора. Аз друго си мислех и чудех :)
Понеже навсякъде пише, че съдържа тъмна кръв си мислех, че може би има разлика в това което се вижда на ехограф при ендометриозни кисти и други :) явно при лапароскопия се вижда описаното съдържимо.
На добър ехограф и по-важното от добър специалист, би следвало да се разпознае ендометриозна киста с голяма точност. Ендометриозните кисти изглеждат бели на ехография, заради плътно съдържимото в тях, за разлика от фоликулярните, които са черни. Разбира се 100% гаранция дали една киста е такава се дава от хистологичното изследване след някакъв вид операция.
« Последна редакция: Декември 12, 2013, 13:13:06 pm от kkk29 »
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #91 -: Януари 18, 2014, 12:51:34 pm »
Здравейте, момичета, отдавна не съм ви чела. Бях се концентрирала върху ин витрото си, което за съжаление завърши със спряло сърце на бебето в 10 г.с.
Сега съм в процес на размисли дали грешката ми не е в това, че не си самоназначих имунологични и генетични изследвания и дали е възможно кистата ми, която е 3 см да е виновна за това. Ще съм благодарна за всички ваши мнения.
Поздрави от мен
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #92 -: Януари 20, 2014, 20:59:55 pm »
Здравей, SAB-f, съжалявам за случилото се.
В повечето случаи  имунологични и генетични изследвания биват назначавани след първи неуспешен опит. Не се самообвиянвай, че не си ги направила.
Не мога да изкажа мнение относно ендометриозната киста и спиране развитието на ембриона.

Успех следващия път!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #93 -: Март 04, 2014, 10:48:00 am »
И аз съм с открита ЕМ втора степен, но прочетох нещо, което ме уплаши. Според някои специалисти ЕМ е предраково заболяване. Моля Ви, които имате повече инфо, успокойте ме. Много се притесних!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #94 -: Март 04, 2014, 15:11:26 pm »
Глупости! ЕМ няма нищо общо с рак!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #95 -: Юли 20, 2014, 21:51:45 pm »
Здравейте дами,

Като още една от вас, реших да се посъветвам за нещата, които ме очакват. При мен всичко започна края на миналата година, за съжаление нямах си и идея, че имам ендометриоза. Разбрах го случайно, след 3 месеца ходене по лекари, които ме лекуваха от болни бъбреци. Но уви накрая се оказа ендометриоза. След неуспешния опит на лекарите всичко да мине чрез лапароскопия, се събудих в реанимация с разрязан корем почти от край докрай. За мой късмет въпреки напредналия стадии на болестта |V са ми оставили части и от двата яйчника. Миналата седмица ми сложиха последната 6-та инжекция Золадекс и реших да се обърна към миналите вече по този път, за да ми дадат съвети за очакващото ме. От Золадекса получавам повечето странични реакции като главоболие, топли вълни, разсеяност, честа смяна на настроенията, сънливост, отпадналост и т.н. Най-тежко преживявам косопада, имам чувството, че от един месец насам косата ми пада в изобилие и става все по-зле и по-зле. Дайте съвет как да запазя поне това което е останало от нея, докато спре действието на лекарството. Колко време след като ми се възстанови цикъла можем да започваме работа по въпроса с бебчето? Каква е вероятността това да стане по естествен път? Винаги ли се стига до ин витро?
Благодаря ви!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #96 -: Август 01, 2014, 10:16:42 am »
Здравейте дами,

Като още една от вас, реших да се посъветвам за нещата, които ме очакват. При мен всичко започна края на миналата година, за съжаление нямах си и идея, че имам ендометриоза. Разбрах го случайно, след 3 месеца ходене по лекари, които ме лекуваха от болни бъбреци. Но уви накрая се оказа ендометриоза. След неуспешния опит на лекарите всичко да мине чрез лапароскопия, се събудих в реанимация с разрязан корем почти от край докрай. За мой късмет въпреки напредналия стадии на болестта |V са ми оставили части и от двата яйчника. Миналата седмица ми сложиха последната 6-та инжекция Золадекс и реших да се обърна към миналите вече по този път, за да ми дадат съвети за очакващото ме. От Золадекса получавам повечето странични реакции като главоболие, топли вълни, разсеяност, честа смяна на настроенията, сънливост, отпадналост и т.н. Най-тежко преживявам косопада, имам чувството, че от един месец насам косата ми пада в изобилие и става все по-зле и по-зле. Дайте съвет как да запазя поне това което е останало от нея, докато спре действието на лекарството. Колко време след като ми се възстанови цикъла можем да започваме работа по въпроса с бебчето? Каква е вероятността това да стане по естествен път? Винаги ли се стига до ин витро?
Благодаря ви!

Косопада не е страничен ефект на инжекциите, аз за първи път чувам за подобно нещо...
Както и други момичета са казали по-нагоре, може да започнете с опити веднага след последната инжекция, пък когато стане. :) Имам позната, която в следствие на едно и един яйчник колкото нокът на малкия пръст забременя естествено. Все пак може и да опитате една ИНСЕ, ако всичко с мъжа е наред.
Успех!  :bighug:
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #97 -: Август 11, 2014, 09:59:50 am »
Благодаря:)
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #98 -: Септември 14, 2014, 17:36:14 pm »
  Здравейте, :)
Аз съм от Варна,на 32гд. Имам диагностицирана чрез лапароскопия ендометриоза минимална степен през 2009 от д-р Александров и януари месец ми откриха ендометриозна киста около 2,5 см.
 Имам цветни снимки,лапароскопия и куп други изследвания. Лекарите в Плевен и в Тутракан са на мнение,че проблемът при мен не е в тръбите ,а по-скоро се съмняват за ЛУФ синдром. Почти всеки месец от както се помня съм с кисти. През всичките години,всички гинеколози във Варна при които съм ходила,са твърдели ,че това са обикновени кисти на жълтото тяло.В Плевен и в Тутракан ми препоръчаха фоликулометрия. Ако се окаже,че фоликулите не се пукат-стимулация с Прегнил ,ако не се получи,тогава казаха инвитро. Оказа се обаче,че не мога да намеря лекар,който да ми прави фоликулометрията във Варна.Не знам как ще ви прозвучи това,но когато разберат,че съм ходила в тези две клиники ме гледат или пренебрежително,или ми казват,че само ще си губя времето с тая фоликулометрия и ме пращат директно от врата за инвитро,или ми предлагат инсеминации и какво ли още не. Бихте ли ме насочили към някой лекар ,който може да ми направи фоликулометрията?
 С мъжът ми правим опити от април месец.При последният ми цикъл и три ехографии се оказа,че имам един задържан фоликул и един който се е пукнал на 18-тия ден. Моята менструация обикновено е на 26 дена и последният лекар ми каза,че за моят цикъл това е много късна овулация и че яйцеклетката е негодна и стара. Имах един единствен преглед при него и още преди прегледа ми обясни каква е схемата за най-лесно кандидатстване по здравна каса за инвитро .  :o  Не знам какво да правя!
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #99 -: Ноември 10, 2014, 22:27:25 pm »
Има ли някой тук с 3 или повече лапароскопии на ендометрозни кисти?