0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ендометриоза и забременяване - Част II
« -: Декември 12, 2010, 14:03:38 pm »
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=2967.0
Старата тема стана много страници, за това пускам нова, пожелавам все по-малко да са момичетата в темата и все повече успелите!
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #1 -: Декември 14, 2010, 18:43:06 pm »
Аз започнах да чета старата тема, но тук се включвам със въпрос. В момента пия оргаметрил, няколко месеца трябва да го пия непрекъснато преди лапароскопията и за да не ми идва МС. От няколко дни обаче започнах вдигам температура привечер около 37.6 и ми става много отпаднало, за няколко часа, трябва да легна и да си почина за да се почуствам по-добре. Възможно ли е според вас това да е свързано с ЕМ или оргаментрила или да търся другаде проблема?
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #2 -: Декември 15, 2010, 12:05:00 pm »
Сега като гледам темата, че е "ендометриоза и забременяване", може би трябва да преместя въпроса си в друга тема. На мен ЕМ още не ми е потвърдена и чакам лапарото. Половината от старата тема вече я изчетох и тази вечер смятам да изчета и другата половина, за да видя какво мога да очаквам ако все пак се потвърди ЕМ. Но се надявам веднага след лапарото да забременея, колкото и наивно да звучи.... директно със инсеминация, че вече изгубих всякакви желания за правене на бебе по нормален начин..... пък в момента от оргаметрила ли или от какво не знам, не ми се получава изобщо :oops:

Ако някой прочете, може ли да ме насочите към коя тема да се включа с въпроса си за температурата и отпадналостта дали са симптоми за ЕМ. Болките ми продължават, но те са стара тема, само като станат по остри и се шашкам и започвам и тях да ги мисля...
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #3 -: Декември 15, 2010, 12:15:42 pm »
Възможно е да е от оргаметрила, вероятно ще получиш и топли вълни, сигурно го пише в листовката.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #4 -: Декември 15, 2010, 12:18:22 pm »
Няма нужда да си местиш въпроса, лекуват те като за ЕМ, колкото по-бързо забременееш по-добре. Липсата на желание за секс е нормална при това лечение.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #5 -: Декември 15, 2010, 13:20:52 pm »
Много благодаря. Като има някакво развитие ще коментирам, за да може и аз да допринеса с някакво инфо в този форум, че за сега само чета и се информирам... 
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #6 -: Януари 18, 2011, 18:41:16 pm »
След последната ми инжекция Лукрин депо, вече минаха 80 дни а цикъл все още нямам, но от 10-15 дена имам станни симптоми: ПМС, чувствителност на гърдите или поскоро ме болят зърната също така и ме боли кръста но не силна а една тъпа болка. Дали може да съм забременяла преди да ми се възстанови цикъла. Ще се радвам ако някой сподели ако му се е случвало нещо подобно!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #7 -: Януари 19, 2011, 08:48:43 am »
Да има забременели преди да им се появи цикъл, колкото до симптомите, не мисля че се различават особено от ПМС. Пожелавам ти късмет, най-добре е лечението да продължи с една бременност.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #8 -: Януари 19, 2011, 14:59:24 pm »
Здравейте и от мен!
Просто да споделя, оперираха ме от ендометриоза началото на декември 2010 (лапароскопски метод), започвам лечение с ЛУКРИН - 6 инжекции на 28 дни, на 5.01.2011 (втори ден от цикъла)ми поставиха 1-та, цикъла ми спря за 2-3 дена и след това отново се появи като зацапване и до днес продължавам да го има. Незнам какво да очаквам. От всичко изчетено до тук, мога само да пожелая успех на всички които се лекуваме, и на здрави хубави бебета :wink:!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #9 -: Януари 20, 2011, 09:31:48 am »
Това е в рамките на нормалното, но ако все пак много те притеснява, консултирай се с лекар. Нещата се нормализират след втората инжекция, ако и тогава има кръвотечение, задължително се консултирай.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #10 -: Януари 20, 2011, 14:12:20 pm »
благодаря ти Ледена луна. консултирах се, казаха 4е е нормално, но продължава по дълго от очакваното. ще видя как ще съм със следващата.  :)
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #11 -: Януари 22, 2011, 20:55:53 pm »
Сандра, не се тревожи от кървенето...аз съшо съм със същата операция на киста, след първата ми инжекция (сложих я на 2-ри ден от МЦ), десетина дни след това отново прокървих и то някъде около 10 дни...след втората вече нищо нямаше, всичко си беше наред! Съвсем нормално е наистина.Цикълът ми се възтанови спонтанно на 86 ден след последната инжекция-моите бяха само 3!
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #12 -: Януари 27, 2011, 18:13:28 pm »
Здравейте, вече почти 3 месеца пия оргаметрил за да нямам цикъл (поради съмнения, но не доказана ЕМ). Болките, които имах много намаляха, направо почти изчезнаха... Та затова реших да действам така: говорих със лекаря скоро да спра оргаметрила и след първия цикъл веднага инсеминация. Дори и да има някаква ЕМ, ако забременея, ще се повияе добре. Ако пък не стане, ще му мисля. Реших така, за да не ходя на лапароскопия, както той беше казал, а първо да пробвам инсеминация, имам някакво вътрешно чуство, че ще стане и че нямам ЕМ. Особено като и не ме боли вече... може да е било нещо друго и оргаметрила да го е повлиял добре. Освен това, имам 2 макар и несполучливи бременности, така че си мисля, дори да има ЕМ, явно не пречи да забременея...   

Това, което ме обърка малко обаче е, че док преди ми беше казал, че като спра оргаметрила, първото кръвотечение ще е след 2-3 ще изглежда същото като МН, но няма да е. Истинската МН ще е по-късно...  Сега ми каза друго: като спреш оргаметрила, до 2-3 ще се неразположиш и след 13-14 дни ела да видим дали имаш овулация + изследвания на мъжа ми и да действаме с инсеминацията.  Има ли някой идея дали веднага ще е МН след 3 месеца липса или първото ще е нещо друго. 
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #13 -: Януари 27, 2011, 19:07:35 pm »
Здравейте, вече почти 3 месеца пия оргаметрил за да нямам цикъл (поради съмнения, но не доказана ЕМ). Болките, които имах много намаляха, направо почти изчезнаха... Та затова реших да действам така: говорих със лекаря скоро да спра оргаметрила и след първия цикъл веднага инсеминация. Дори и да има някаква ЕМ, ако забременея, ще се повияе добре. Ако пък не стане, ще му мисля. Реших така, за да не ходя на лапароскопия, както той беше казал, а първо да пробвам инсеминация, имам някакво вътрешно чуство, че ще стане и че нямам ЕМ. Особено като и не ме боли вече... може да е било нещо друго и оргаметрила да го е повлиял добре. Освен това, имам 2 макар и несполучливи бременности, така че си мисля, дори да има ЕМ, явно не пречи да забременея...   

Това, което ме обърка малко обаче е, че док преди ми беше казал, че като спра оргаметрила, първото кръвотечение ще е след 2-3 ще изглежда същото като МН, но няма да е. Истинската МН ще е по-късно...  Сега ми каза друго: като спреш оргаметрила, до 2-3 ще се неразположиш и след 13-14 дни ела да видим дали имаш овулация + изследвания на мъжа ми и да действаме с инсеминацията.  Има ли някой идея дали веднага ще е МН след 3 месеца липса или първото ще е нещо друго. 
Мисля  ,че трябва да смениш лекаря!
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #14 -: Януари 28, 2011, 10:34:44 am »
evita1717 заради 2-те му различни мнения ли мислиш да го сменя? Аз не че съм доволна от него, с ченгел му вадя всяка дума, повече аз говоря, а той само кима одобрително. Но от опита ми с още няколко лекаря (уж все имена), никой не ми даде обяснение от къде ми идват болките, при все че гастро, хирург и уролог са потвърдили че не е при тях проблема, и дали тези болки имат връзка с двата спонтанни аборта и т.н. Честно казано, не вярвам, че ако го сменя, ще попадна при някой който ще ме вземе присърце. Може би вместо при него, 13-14 дни след МН да взема да отида в някой от центровете по репродуктивно здраве, за Щерев съм чула добри неща. Но като цяло съм скептично настроена, и затова си мисля основно сама да се напътствам какво да правя на база на всичко което чета и споделен опит във форума. Защото годините си минават и както до сега си мислех, че до 35 е нормално да се роди, така като дойдоха се стреснах.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #15 -: Януари 28, 2011, 13:15:44 pm »
Обезателно се насочи към специализирана клиника! Не си губи времето!
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #16 -: Януари 28, 2011, 20:12:26 pm »
Благодаря Ledena Luna. Сега разгледах сайта на Клиника Малинов, за инсеминацията много подробно е написано, може би или там или във Щерев... Тук видях, че за клиника Малинов има отделна тема, ще изчета там какво е написано. Дано имам късмет да попадна лекар. Добре, че го има този форум и сайта въобще, голяма подкрепа. Аз все още не мога да съдействам, за съжаление, но се надявам скоро да мога да споделя полезна информация. За сега е основно негативна към лекарското съсловие и не искам да я споделям, защото става въпрос за лекари за които пише само хубави или поне основно хубави неща.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #17 -: Януари 28, 2011, 21:08:15 pm »
tge, всеки е свободен да споделя и хубави, и лоши впечатления от лекари. Особено второто би могло да помогне на други момичета да си спестят разочарования.

Желая ти успех!

*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #18 -: Януари 28, 2011, 23:06:23 pm »
Мерси Blue-sky. Ами ето лекарите, при които съм била до сега и от които не съм доволна :? д-р Ралчева, д-р Мажена Панова, д-р Коларов, д-р Динчо Георгиев, д-р Попов (от Шейново). Понеже не е това темата, ако някой иска повече да разкажа от какво съм недоволна, да пише, или ще потърся някъде писано за тях и  там ще се включа с повече детайли. Знам, че те са помогнали на много хора, а пък аз напоследък съм поизнервена и поизгубила търпение... но смело си казвам, не съм доволна от никой от тях.
И още нещо малко странично, понеже ме бяха посъветвали да си направя консултация с гастро, хирург и уролог, при такъв тип болка се проверявало и при тях, попаднах на много внимателни доктори. Дори повече от необходимото направиха според мен като изследвания и се потвърди, че нямам проблем в тяхната област (д-р Владимиров - гастро, д-р Лазаров - уроголог, и на хирурга не си спомням името, но от ИСУЛ беше).

И аз пожелавам успех на всички да са търпеливи да изчакат решението на проблема им и да станат майки. Аз с търпение никак не мога да се похваля напоследък :oops: та и на мен си го пожелавам:)
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #19 -: Февруари 18, 2011, 00:44:00 am »
Здравейте момичета,много съм притеснена.След една лапароскопия(с цел прекъсване на тръбите,защото ми бяха непроходими)и последвали 3 ИКСИ-та,неуспешни,сега ми откриха и ендометриоза :(.Въпроса ми е:не се ли е видяло при лапарото,че имам такава ендометриоза,та сме правили опити,или е възможно да се е появила в последствие?Последния ми опит беше юни 2010.Доктора видя тогава тази киста,но ми каза,че можем да пробваме с нея.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #20 -: Февруари 18, 2011, 19:11:58 pm »
Здравейте момичета,много съм притеснена.След една лапароскопия(с цел прекъсване на тръбите,защото ми бяха непроходими)и последвали 3 ИКСИ-та,неуспешни,сега ми откриха и ендометриоза :(.Въпроса ми е:не се ли е видяло при лапарото,че имам такава ендометриоза,та сме правили опити,или е възможно да се е появила в последствие?Последния ми опит беше юни 2010.Доктора видя тогава тази киста,но ми каза,че можем да пробваме с нея.
Кога е било лапарото?
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #21 -: Февруари 18, 2011, 23:26:12 pm »
на 6.12.2006 година.2008 първото инвитро,2009 и 2010г третото.Лапарото ми беше за прекъсване на тръбите.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #22 -: Февруари 19, 2011, 16:50:43 pm »
Щом е била толкова отдавна е възможно ендометриозата да се е появила след операцията.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #23 -: Февруари 20, 2011, 11:45:58 am »
Възможно е да се е появила сега, възможно е и при лапарото да си имала огнища, погледни си протокола. Едва ли това е причината за неуспешни процедури.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #24 -: Февруари 21, 2011, 16:35:55 pm »
Щом е била толкова отдавна е възможно ендометриозата да се е появила след операцията.

да, напълно е възможно - при мен беше така: диагн. лапаро 2005 - резултат непроходими тръби, отново лапаро 2009 - резултат ЕМ 1.степен

според една от теориите за възникването на ЕМ, може причината да е операция, при която се "пренасят" ендометриални клетки в коремната кухина, които се загнездват там и така се развива ЕМ. звучи логично :?
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #25 -: Февруари 24, 2011, 12:35:46 pm »
Момичета,

има ли случай на забременели след лечение на ендометриоза по естествен път? Ако има нека да пишат и да ни дадат малко надежда!
Аз преминах през това лечение - 6 месеца и сега вече 6 месеца опити,но нищо :(
Имаме опция и за инвитро, но много ми се иска да си стане нормално!
Прегръщам ви и пожелавам на всички чудото да се случи :)
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #26 -: Февруари 24, 2011, 14:06:45 pm »
Здравей Марина,

първо да попитам коя степен е твоята ендометриоза и дали всичко останало е наред - тръби , яйчници и т.н.
Иначе да, има забременели. Аз съм пример за това, след лечението ми с Лукрин (3 месеца)и възстановяване на менструацията след 80 дни от последната инжекция...забременях на 2-рия цикъл, ужасно бързо и спонтанно...за съжаление бременността спря да се развива много рано, но това е др. въпрос, нищо свързано с ендометриозата. Не забравяй, че надежда винаги трябва да има! :) Желая ти късмет!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #27 -: Февруари 25, 2011, 15:02:49 pm »
Здравей Марина,

първо да попитам коя степен е твоята ендометриоза и дали всичко останало е наред - тръби , яйчници и т.н.
Иначе да, има забременели. Аз съм пример за това, след лечението ми с Лукрин (3 месеца)и възстановяване на менструацията след 80 дни от последната инжекция...забременях на 2-рия цикъл, ужасно бързо и спонтанно...за съжаление бременността спря да се развива много рано, но това е др. въпрос, нищо свързано с ендометриозата. Не забравяй, че надежда винаги трябва да има! :) Желая ти късмет!
Здравей Mally,
Аз съм 4 степен, тръбите са проходими уж, яйчниците са били доста засегнати с 2 кисти ,но са запазени цели! Общо взето тежък случай!Страхувам се от рецидив.
При теб колко време мина от лечението ти? Съжалявам за това което ти се е случило!
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #28 -: Февруари 28, 2011, 15:32:22 pm »
Здравей,
при мене беше само 1 киста с размер 4х5 см. Слава Богу всичко останало беше ОК, тръби-пропускливи 100%, запазени яйчници, без сраствания. Оперираха ме средата на април 2010, май месец сложих първата инжекция, а последната (3-та) на 05.07..като цикъла ми се възстанови на 23.09.2010. На 23.10 ми дойде отново цикъл и през него съм забременяла. След случилото се, сега продължаваме за бебе, та да видим кога ще се случи :)
Късмет на всички! Невъзможното е само в главите ни, щом докторите казват, че има шанс!
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #29 -: Март 12, 2011, 14:53:04 pm »
2006г ме оперираха от ендометриоза с много големи кисти и на двата яйчника /след лапаротомията останали два яйчника и вс останало ОК/, последва лечение със золадекс и диферилин 6 месеца. Аз съм и с прекарано преди десет години автоимунно заболяване. За три години - от приключването на лечението с горепосочените инжекции минах през ЛУФ, съответно ин витро - неуспешно, биопсии на матката в клиника "Малинов" и мн др изследвания. При мен явно автоимунноста е водеща причина за проблемите, т. к. след първата биопсия резултата беше лош,последва лечение и нова биопсия с добър резултат и спонтанно забременяване на следващия цикъл, съответно и спиране на сърдечната дейност на ембриона. Четири месеца пауза и нови биопсии и на следващия цикъл ново забременяване с вливане на киовиг заради мн високи стойности на НК клетки. В момента съм в четвърти месец и мн се притеснявам заради имунологичните проблеми как ще протече всичко и дали ще е успешно, но така или иначе идеята на вс това писане от мен е, че ако фибрилния апарат като цяло е запазен - налични 1 или 2 ячника и съответно тръби към тях, ако няма др причина за незабременяване естественото такова е напълно възможно. М/у др на инвитро се подложих от една страна заради евентуален положителен резултат, но не по малко и като един вид диагностика на качество на яйцеклетките. Стана много писането ми, а всъщност се старах да е кратко и много неща изглеждат объркано, а има много подробности през периода 2006 - 2011. Успех желая на всички!
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #30 -: Март 13, 2011, 17:16:53 pm »
kkk29 , стискам ти палци всичко да бъде нормално от тук на сетне! Дано! Да се радваш на едно прекрасно бебче след няколко месеца :)Относно протокола за темата - да кажа, че аз пак успях! Отново забременях спонтанно, супер бързо, на втория цикъл от ранния спонтанен аборт. Дай Боже сега всичко да бъде наред.
Така, че мили момичета и както е казала ккк29, има ли запазен фимбриален апарат, пропускливи ли са тръбите и има ли яйчник/ци забременяванео е възможно!
Мислете позитивни и ви пожелавам успех!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #31 -: Март 15, 2011, 15:31:19 pm »
Ех че хубави новини! :D

kkk29, Mally много се радвам и стискам палци всичко да е наред! Сигурна съм че ще е наред! Аз нещо този месец се шашкам, понеже засичам симтомите отпреди операцията /дано да са внушения/. Вече 8 месец се борим за дете и почвам да се отчайвам и да си мисля ,че без инвитро не може да стане, щом досега не забременях след редовно следене на овулацията  :( . Дано всичко завърши с щастлив край!
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #32 -: Март 15, 2011, 16:26:44 pm »
Така, че мили момичета и както е казала ккк29, има ли запазен фимбриален апарат, пропускливи ли са тръбите и има ли яйчник/ци забременяванео е възможно!
Дано, дано да е така!  :bighug:
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #33 -: Март 15, 2011, 17:08:34 pm »
Моя приятелка забременя спонтанно този месец след почти едногодишно лекуване на ендометриоза и липса на овулация. Лечението беше с Лукрин. Мисля, че е втора степен, проходими тръби и имаше киста, която преди лечението пунктираха.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #34 -: Април 14, 2011, 02:33:12 am »
Здравейте, момичета, мисля, че бях задала този въпрос, но тогава май не успях да получа отговор? Ако има наличие едновременно на киста и на бременност, какво се прави? И също, някоя от вас, пробвала ли е да намали естрогенно стимулиращите козметични продукти и хранителни продукти? Прочетох доста статии, в които пише, че в тях се съдържат 'парабени', които действат на организма естрогено-стимулиращо, и това е основната причина за появата на шоколадовите кисти? Ако имате информация, за потвърждение, моля пишете.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #35 -: Април 14, 2011, 17:40:40 pm »
Първо искам да благодаря за пожеланията и стиснатите палци, имам много голяма нужда от тях!
Ако кистата е фоликулярна до 4 см е почти сигурно, че ще се абсорбира до някакъв момент от бременността. А по принцип малка или по-голяма или ендометриозна се наблюдава и при евентуално възникнал проблем като усукване или спукване се реагира оперативно. Аз самата бях с 3 см, но вече никой не ми е споменавал за нея в 5 месец, предполагам е изчезнала. Познавам много момичета с кисти и бременни и вс си им беше ок без усложнения, само едно с обикновена 8 см киста се наложи заради усукване да се отстрани, но с бременноста и вс си беше наред. Във форума мисля Красита беше с ендометриозна киста под 4 см, с която и забременя спонтанно и роди с нея. Относно естрогените мога да споделя за себе си, че те почти сигурно нямат отношение към моята ендометриоза, т. к. никога не съм се хранила с храни съдържащи много естрогени и не съм употребявала много много козметика преди появата на болестта, по скоро след това употребявах, но нямаше рецидив. Така или иначе обаче според мен трябва да се има предвид, че няма ясен отговор каква е причината за възникване на болестта, а и теориите са различни и е възможно за всеки причината за възникването и да е различна, от тази гл. т. съответно дали ограничаването на естрогените е от значение в конкретния случай.
« Последна редакция: Април 14, 2011, 17:44:30 pm от kkk29 »
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #36 -: Юни 08, 2011, 19:21:09 pm »
искам да попитам има ли моми4ета сас диагноза Аденомиоза,и дали има слу4аи на забременели след ле4ението и
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #37 -: Юни 10, 2011, 17:30:03 pm »
Здравейте,за първи път пиша във форум,за това не съм сигурна дали съм уцелила темата,но искам и аз да споделя моята история.След дълги неуспешни опити за забременяване потърсихме лекар.Първо ни откриха хламидия,излекувахме се от нея и след спермограмата и ХСГ,които бяха наред продължихме опитите,но пак нямаше резултат.Пак отидох на лекар направи ми фоликолометрия и прецени,че ще правим хормонална стимулация,тъй като откри,че имам късна оволация и къса лутеална фаза.Първия месец без успех,сега е втория месец и днес на първия ми ден от закъснението на цикъла си направих тест и отново е отрицателен.Та д-р Бързашки,който ми е лекуващия ми беше казал при последната ни среща,че ако и този месец не стане да се готвя за лапароскопия,тъй като се съмнявал сега пък за ендометриоза.Искам да ви попитам някойзнае ли дали с лапарото ще може да се излекувам или само ще подтвърди диагнозата и има ли друг начин да се установи това заболяване?Чакам вашето мнение и благодаря на всички предварително!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #38 -: Юни 17, 2011, 11:49:47 am »
За лапарото е много добра идея ! Така ще се види всъщност какво е положението. Без него няма как да разбере док дали имаш ендометриоза. Щом сте опитвали дълго време и не става значи има някаква причина. Действайте и чакаме да се похвалиш най-скоро време :)
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #39 -: Юли 20, 2011, 15:51:05 pm »
Момичета,

има ли случай на забременели след лечение на ендометриоза по естествен път? Ако има нека да пишат и да ни дадат малко надежда!
Аз преминах през това лечение - 6 месеца и сега вече 6 месеца опити,но нищо :(
Имаме опция и за инвитро, но много ми се иска да си стане нормално!
Прегръщам ви и пожелавам на всички чудото да се случи :)
Здравейте,момичета :) Януари 2011 ми направиха лапароскопия,доказана ЕМ,след което имах 2 варианта:да избера изжекциите,или да правя опити за забременяване в рамките до 1 година.Аз и мъжът ми избрахме втория вариант.Един месец след лапарото,разбрах,че съм забремеяла(още от 1 опит).Сега съм в 7 месец и очакваме момченце само след 2 месеца.Вярвайте в успеха,желая на всички ви същото щастие!
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #40 -: Юли 21, 2011, 08:49:39 am »
Много обнадеждаващо инфо, Ives. Благодаря, че сподели. Лека останала част от бременността :)



   La vita è bella
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #41 -: Септември 21, 2011, 17:19:02 pm »
Момичета, не се предавайте! Аз имах ЕМ, доказана оперативно 2007 година, премахната киста на десния яйчник и 3 миомни възела. Бях на Диферелин 6 месеца. В момента се радвам на сина си, който е на 23 дни. Отне ни 4 години да се случи чудото, но в последствие имах и други проблеми! Важното е крайният резултат, към който всички се стремим - създаването и раждането на едно прекрасно малко човече :-)


Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #42 -: Септември 28, 2011, 18:15:54 pm »
Здравейте, момичета!
Да си кажа и аз историята:
Направиха ми лапароскопия на 3и август с цел диагностика - имам ендометриозна киста 2.5 см, която кърви прекалено много за да се махне с лапароскопия каза лекарката. Сега ще започвам Золадекс за 2-3 месеца и след това пак лапароскопия за изчистване на кистата и проверка на проходимостта на тръбите. Всичко това правдоподобно ли звучи, тъй като не съм сигурна в лекарката? МЦ обикновено не е много тежък - около 3 дни, но е болезнен, особено преди него.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #43 -: Октомври 06, 2011, 15:32:07 pm »
Здравейте момичета.
Аз също вървя по трудния път към майчинството.  През 2005 г.  ми правиха хистероскопия в София, тя беше оперативна за премахване на вроден септум на маточната кухина, който се видя при бременност и ми казаха, че трябва да направя аборт защото има опасност от същия в шестия месец, тъй като този септум пречи за растежа на плода. Така при първата хистероскопия в София ми казаха, че всичко е наред и вече мога да забременея. До тази година не бях правила опити, но спокойна от това което ми бяха казали лекарите от известната клиника по стерилитет в София, решихме от тази година да започнем опитите, които се оказаха неуспешни. Юни месец тази година ми направиха диагноститична хистероскопия по повод невъзможност от забременяване и се оказа, че септума стои и заема 2/3 от маточната кухина, а също така че има множество сраствания както и ендометриум в пролиферативна фаза.Лекуващия ми лекар ми предложи лапароскопия за премахване на септума. През месец юли ми бе направена лапароскопия и хистероскопия оперативна за премахване на септума и тогава се останови, че имам множество ендометриуми с различни размери най-големия от който е 8 мм. Направена им е електрокоалгулация на същите. На първичен контролен преглед лекарят ми каза да опитаме отново. На вторичен контролен преглед ми спомена за ендометриозата и ми предписа Золадекс, който трябва да започна да слагам от този месец, ако няма бременост. Също ми обясни, че по време на лапроскопията е направил необходимото за ендометриумите, но не ми стана ясно защо пак се появяват и дали като премина през това лечение нещата ще се оправят. Притеснена съм. Четох много различни случаи и мнения тук и още повече се обърках. Дали да изчакам още няколко месеца преди да започна този медикамент или да започна още сега за да не стане късно после и да се наложи операция.Ще съм Ви благодарна ако ми съдействате със съвети.
« Последна редакция: Октомври 06, 2011, 15:35:00 pm от renince »
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #44 -: Ноември 14, 2011, 20:02:41 pm »
Здравейте,
Правил ли е някой пункция на ЕМ киста, искам да го поразпитам?!?!

"Бъди благодарен за това, което имаш. Накрая ще имаш повече.
Ако се концентрираш върху това, което нямаш, никога няма да имаш достатъчно."
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #45 -: Ноември 30, 2011, 04:24:06 am »
а защо пункция, сподели какво те мъчи все ще се намери кой да ти отговори.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #46 -: Ноември 30, 2011, 14:25:59 pm »
Имам ЕМ киста 3,5/4 см. Др. Стаменов каза, че "тази киста никак не е хубава" и че трябва да се махне. Попитах за лапаро - не, при лапарото се унищожавала голяма част от яйчника и Я, та препоръча пункция. И така замразихме 3 ембриончета, като следваше пункция на ЕМ киста и трансфер.
На последната пункция на Я, обаче, ми казаха, че няма да правим дори пункция на ЕМ киста....а направо трансфер.
Незнам... има доста момичеа забременели и с кисти и такива, които докато не направят лапаро или пункция не успяват..
Тук търся коментар, решение или незнам точно и аз какво?!?!

"Бъди благодарен за това, което имаш. Накрая ще имаш повече.
Ако се концентрираш върху това, което нямаш, никога няма да имаш достатъчно."
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #47 -: Януари 23, 2012, 15:03:39 pm »
Виждам, че въпросът е стар, но все пак да спомена. Аз имам правено лапаро за отстраняване на доста по-голяма ендометриозна киста и не ми е махната и частичка от яйчника. Така че много зависи на какъв лекар ще попаднеш.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #48 -: Януари 24, 2012, 08:04:11 am »
А ти къде си правила лапаро?!

"Бъди благодарен за това, което имаш. Накрая ще имаш повече.
Ако се концентрираш върху това, което нямаш, никога няма да имаш достатъчно."
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #49 -: Януари 24, 2012, 10:39:18 am »
В Шейново.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #50 -: Януари 25, 2012, 18:27:55 pm »
Момичета здравейте,и от мен.През 2011 ми откриха ендометриоза, последва коремна операция и съответно предписан Золадекс за 6м.Е и днес най-накрая  сложихме последната :balk_50: . Искам да попитам кога мога да започнем опитите за бебчо,защото днес докторката ми каза че можем да спрем да се пазим от днес още,но мен лично това ме притеснява защото все пак поне месец трябва да се изчака за да спре действието на Золадекса поне така си мисля аз.Оххх и да ви кажа незнам какво да правя,много искам вече бебчо и незнам какво да правя.Моля дайте съвет,благодаря ви предварително и успех на всички бъдещи маминки   :wink:
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #51 -: Януари 25, 2012, 21:01:44 pm »
Здравейте момичета,
Да си разкажа и аз историята
Началото на 2009 година ми направиха лапароскопия заради непроходими тръби след цветна снимка и 6см. киста, която се оказа епителна, според  хистологията. Отсраниха ми лявата тръба и част от левия яйчник и много сраствания. 2 месеца след операцията  отново ми се появи киста 4-5 см.  и октомври последва 2ра лапароскопия  и диагноза ендометриоза  4-та степен. 6 месеца бях на Лукрин. Почти 2 години нямах кисти, болки и гадна ендометриоза. Направихме 1 инвитро февруари месец  2011, за съжаление неуспешно... и септември ендометриозата явно се завърна, този път с 2 сантиметрова киста, отново на левия ми поорязан яйчник. Чакаме заповед от фонда за 2ри опит, надявам се март. Искам да ви попитам има ли момичета, на които е направено инвитро с ендометриозна киста. Според мойте доктори няма да пречи кистата, защото този яйчник няма да го ползват. Разчитаме само на десния,  левия е много малък и на миналата стимулация  направи само 1 фоликул.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #52 -: Януари 26, 2012, 01:48:47 am »
Момичета, а това е моята история. Да започна с това , че вече се радваме на нашето детенце. Първа лапароскопия - киста и ендометриоза, последва лечение 6м със Золадекс. След пет години се омъжих и започнахме с опитите за бебе. Последваха пет мъчителни години ходене по мъките, какво ли не беше, то кисти ли не лекувах, запушени тръби, инфекции, каквото се сетите всичко имах   :( . Последва и още една лапароскопия. Накрая отидох в клиника Малинов - д-р Персенска, като последна инстанция и реших че това ще е края, каквото и да става, там ще ходя , докато се получат нещата. И се почна поредица от нови  изследвания, трета лапароскопия, инвитро - неуспешно. След него д-р Персенска предложи или ново инвитро  , или Лукрин 3м. Тъй като нямахме финансова възможност реших да продължа с Лукрин. След лечението чаках цикъл, даже звънях в малинов да настоявам защо не ми идва, да почвам лекарства... В крайна сметка направих тест и той беше положителен. Сега се радваме на нашето слънчице. Ако имате въпроси, ще се радвам да бъда полезна.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #53 -: Януари 26, 2012, 10:24:19 am »
Olia здравей,много се радвам за тебе.Искам да те попитам кога направи теста и веднага ли след последната инжекция спряхте да се пазите.Лека бременност ти пожелавам.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #54 -: Януари 27, 2012, 01:35:21 am »
Спряхме да се пазим след последната инжекция , а тест направих два месеца след това. Наистина не предполагах че съм бременна, направих теста защото ми предстояха рентгенови изследвания, за всеки случай.
« Последна редакция: Януари 27, 2012, 01:39:13 am от olia7805 »
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #55 -: Януари 31, 2012, 22:34:19 pm »
Здравейте. Искам да се посъветвам с вас. Преди около 10г. направих аборт, защото си мислех че сам още млада, а и връзката ми беше още в самото начало. Преди 2г. ме оперираха от ендометриоза. Oт тогава пиех Ясмин с цел да се предотврати повторна поява на ендометриоза, а не предпазване от забреняване( по лекарско предписание ). Преди 3м. реших да спра да пия Ясмин-а и да започна с опитите за забременяване. След 3м на опити все оше не се получава. Интересното в цялата работа е че непрекаснато ми се гади, имам подут корем и ми се вие свят, a и да не говоря как пъпчасах ( в пубертета не сам била така ). Въпросът ми е: Възможно ли е тези симптоми да са резултат от спирането на Ясмин-а или сам се побъркала на тема БЕБЕ?
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #56 -: Февруари 01, 2012, 18:12:22 pm »
Здравей  :)
В повечето случаи, след лапароскопия и диагностициране на ендометриоза, лечението, което се назначава е с така наречените депо препарати. Може да се проведе лечение и с противозачатъчни хапчета, но те трябва да се пият продължително и без да се спират за менструално кървене. Ти колко време приема Ясмин? През периода на прием на лекарството посещаваше ли лекар? Посъветва ли се с лекар дали лечението е адекватно и дали можеш да го прекратиш на своя глава?
Не мога да ти дам отговор на въпроса, но мога де те посъветвам да посетиш специалист по ендометриоза.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #57 -: Февруари 03, 2012, 00:54:51 am »
Здравей Мецани, не съм сигурна, че пишеш до мен, но се радвам, че все някой ми отговори!
Да ти кажа честно, мен направо си ме оперираха, kистата беше доста голяма и нямаше шанс за лапароскопия. Оперираха ме в "Майчин дом" София.Доктор Славчев, не знам дали ви говори нещо, но мисля, че е име, на много жени е помогнал. Tочно той ми предписа Ясмин, който пиx в продължение на 2г. Консултации с доктор правиx всеки месец до преди 4м. В момента се намирам в чужбина, все още съм с човекът отпреди 10 г. Докторите тук могат да помогнат, но не са запознати със случаят и не знам дали могат да бъдат достатъчно обективни. Не съм се съветва с доктор дали мога да прекратя лечението, просто реших на своя глава. А към кой специалист по ендометриоза да се обърна? Познавате ли някой
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #58 -: Февруари 03, 2012, 10:00:41 am »
Да, Ale, точно до теб пишех в предишния си постинг  :)
Мога да ти препоръчам специалист по ендометриоза в София - д-р Попов ( Шейново).
Според мен лечението с Ясмин от 2 години е прекалено дълъг период. Обикновено когато лечението е с депо препарати, то продължава от 3 до 6 месеца.
В епикризата от операцията пише ли коя степен е била ендометриозата?

Тази статия ще ти бъде полезна:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=942&Itemid=104

Не знам на колко години си, но ако до няколко  месеца не се получава естествено забременяване, ще е добре  да посетите клиника по репродуктивно здраве:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=167&Itemid=52



« Последна редакция: Февруари 03, 2012, 10:03:26 am от Мецани »
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #59 -: Февруари 04, 2012, 13:27:14 pm »
Само да кажа, че по последни данни д-р Попов вече не работи в Шейново, а само във Вита. В Шейново мога да препоръчам Ненов който помогна и продължава да помага много на мен и на още две познати с ендометриоза.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #60 -: Април 11, 2012, 14:34:58 pm »
Пиша защото знам че споделеният опит е много важно нещо и може да помогне на някой, най малко с кураж. Сега съм на 34 г. 2004г. претърпях операция защото имах 2см киста и съмнения за еднометриоза. Съмненията се потвърдиха и след лапароскопията бях 6м. на Диферилин. Последваха 2005-2006г. 4 инсеминации и два неуспешни опита инвитро в Св. София. Смених клиниката и в Щерев 2009г. направих 2 инсименации и 1 успешен опит инвитро, който беше последван от доста трудна бременност и за щастие завърши с раждането на дъщеря ми. Преди инвитрото нямах кисти в яйчниците но след като се разбра че съм бременна се оказа и че в единия яйчник имам киста 2 см - вероятно от по-късно узрял и непукнат фоликул. Когато дъщеря ми навърши 1 година ни се прииска още едно бебе и юни 2011г. подадохме документи към фонда за инвитро. Не сме одобрени още..........Но януари тази година се оказах бременна, с жълто тяло в дясно и киста 3см вляво.(Ендометриозата се беше върнала още при секциото установиха сраствания) Никой не можа да повярва. Станаха 10 години откакто се опитваме да си направим бебе..... и всички тези неуспешни опити. Преди да се окажа бременна предприех серия от неща с които исках да закрепя организма си и да го подготвя в случай че ни одобрят от фонда. От 4-5 месеца пия пчелно млечице (за нормализиране на хормоните), малко тренировки - предимно зумба и сега не мога да се сетя за друго. Не знам какво наклони везните и никога няма да разбера, но от сърце пожелавам положително развитие при всяка една от вас.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #61 -: Април 11, 2012, 15:48:26 pm »
Виждам, че въпросът е стар, но все пак да спомена. Аз имам правено лапаро за отстраняване на доста по-голяма ендометриозна киста и не ми е махната и частичка от яйчника. Така че много зависи на какъв лекар ще попаднеш.

Не винаги зависи от лекаря. 2002г. Моята операция бе направена от д-р Ненов от Шейново. В стаята в която лежах всички бяха оперирани от един и същи лекарски състав. Аз имах киста 2 см и не са ми рязани яйчниците само перфорирани и е обгорена матката и заразените с ендометриоза зони. На съседното легло момичето също беше с киста 2 см и й отстраниха яйчника. Самата идея че не е отстранен целия яйчник говори за това че е имало причина да се направи рязането и желание да се запази възможно най-голяма част от яйчника здрава.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #62 -: Април 11, 2012, 23:32:44 pm »
Ами това само потвърждава думите ми, понеже и мен ме оперира Ненов. Той ми каза в прав текст, че ако съм била на повече години и съм имала поне едно дете е щял да ми отреже яйчника. Разбира се, че кистата има значение, но лекарят е много важна част от системата!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #63 -: Юли 01, 2012, 00:16:29 am »
Здравейте момичета

От 5 години страдам от големи кисти на яйчниците (5 cm), които винаги изчезват сами без медикаменти по време на менструацията. Затова докторите си мислеха, че са функционални кисти. Винаги съм имала слаби болки и напрежение в слабините по време на овулация, предменструален синдром и ужасни болки по време на цикъл. Била съм поне при 10 спецялиста и никой от тях не се осъмни, че това може да е ендометриоза. През май 2012 имах ужасни болки в слабините на 6-7ми ден от цикъла. Тогава отидох на преглед. Оказа се, че имам две големи кисти, 5 cm на левия яйчник и 6 cm на десния. 8O Лекърката ме изпрати в болница за лапароскопия. Диагнозата ендометриоза се потвърди. Ендометриозните ядра са били разпространени в цялата коремна кухина, по стените на коремната стена, в областта зад матката и в ректовагиналната област. Кистите са били слепени за червото, а тръбите много удебелени и запушени. Докторът, който направи операцията каза, че е отстранил кистите и всички ендометриозни ядра, отпушил е тръбите, след което контрастното вещество е преминало през тях и е направил фимбриопластика. Сега теоретично би трябвало да мога да забременея нормално, шанцът е 50%. Медикаменти не ми бяха предписани. Казаха ми веднага след като се възстановя от операцията да пробвам с забременяването и ако не се получи до 6 месеца, тогава invitro.

Вече минаха 4 седмици от лапарото и пробвам да забременея. Имам фертилитетсмонитор с тестове за овулация, които отчитат покачване на естрогена, 4-5 дни след това се отчита и повищаване на LH. До сега овулацията ми е била на 14, 15 и 16ти ден от цикъла и е доказвана също при медицински преглед. След операцията цикалът ми доиде на 28миа, ден както винаги, а естрогена ми беше повошен на 15, 16, 17 и 18ти ден от новиа цикъл т. е. овулацията ми закъснява. Днес на 18тия ден получих кръвотечение и много се притеснявам. Може още да не съм се възстановила напълно, затова да се получава така. Овулационно кръвитечение не може да е, защото още нямам овулация според фертилитетсмонитора. Страх ме е да не би да са останали неоткрити ендометриозни ядра, те да са се възпалили и да кървят  :balk_145:. Имала ли е някоя от вас кръвотечение през новиа цикъл след лапароскопията? osi_1 Получило ли се е с  :bori_002:бебето по нормален начин?

Ще се радвам на отговорите ви!
Много поздрави
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #64 -: Юли 02, 2012, 10:34:02 am »
bilygirl, има много момичета забременели по нормален начин, не се притеснявай.
Сега да разкажа и аз. И ние мислехме да пробваме вече за бебче, но година и половина след операцията и година след спирането на Лукрина - нова киста! Не се знае каква е, но ще видим. СА 125 е 14, а преди операцията беше 128, тоест явно при мен е показателен. Нямам от симптомите преди операцията, но съм лек отчаяна...Март месец всичко беше наред, а сега...нова киста! Какво ще ме посъветвате?
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #65 -: Юли 05, 2012, 16:07:47 pm »
Здравейте момичета,

През юли 2011 ми откриха киста на левият яйчник ( 4 см ) - как я откриха? Ами докато си бях на работа ми дойде цикъла и много се стреснах, тъй като бях останала с впечатлението, че ми идва по рано, но в последствие се оказа, че ми е дошло на време .... записах си час при гинеколожката ми ( докато бях в цикъл ) и ме прегледа на УЗ и от там установи, че имам киста. Яко шаш и паника ми вкара с тая киста. След като ми свърши цикъла отидох отново за да ме прегледа тъй като тогава не беше много сигурна ( мислеше, че е неспукан фуликул и че докато ми свърши ще се махне ). Отивам аз след цикъла и щрак КИСТА и ми каза, че трябва да се направи лапаро иначе нямало как по друг начин да стане. Тогава ми взеха всички изследвания - кръв за туморни маркери и микробиология. Всичко беше наред, без единият туморен маркер ( беше увеличен ). И така се стигна до мнението, че може би е Ендометриоза. Въпреки това ходих на още два гинеколога за да видя и тяхното мнение, тъй като от там където си ходя така ме наплашиха и натиснаха, че все 1 е на живот и смърт и трябва да се направи на момента.
И другите двама лекари потвърдиха казаното - че трябва да се направи лапаро, но когато и където аз реша.
И така до тук добре..... реших и в началото на октомври си я направих в Шейново ( при д-р Чалманов - с избор на екип ). Страхотен лекар   Много съм доволна от него ( преди операцията всичко ми обясни до най малката подробност ). След операцията ми ( на визитацията ) обясни как е минала какво точно е направил ( каза, че и на десният яйчник съм имала - 2 см. и отделно около червата е било огнището и ги е махнал ).
Около 10 - 12 дни си чакам хистологичният анализ за да може да ми каже дали ще се прибягва да инжекции. По принцип доки се надяваше ако се налагат инжекции да са само за 3 месеца и след това да забременея ....
По принцип за инжекциите съм чела и знам, че не са много Ок - смисъл има странични ефекти - виене на свят, топли и студени вълни, гадене.
А като цяло не съм имала никакви симптоми за кистата - цикъла си ми идваше на време, нищо не ме е боляло .... и доки много ми се чудеше как така са я открили без никакви симптоми.
1 година преди това имах HPV най ниска степен - имах раничка, която след 2 месеца изчезна. А и през това време пиех Биозин ( тъй като ми се случваше често да се разболявам ). Но самата киста доки каза, че най вероятно се е появила 1 - 2 месеца преди да отида и да ми я открият.

След като излезна хистологията се наложи 6 месеца да бъда на Золадекс. Изкарах курса...беше много тежко, защото всички странични ефекти бяха на лице. След последната инжекция ходих на преглед и доктора каза, че всичко е Ок. 72 дни след последната инжекция ми дойде и цикъла. Сега очаквам да ми свърши за да отида отново на преглед и да видим как ще действаме.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #66 -: Юли 10, 2012, 11:16:26 am »
Здравейте! Аз съм с 2 неуспешни опита ИКСИ. Ние сме с мъжки фактор(нисък брой сперматозоиди) и затова вниманието ни беше насочено в тази посока. Аз отговорих много лошо на стимулирането и резултата беше лошо качество на яйцеклетките. Аз лично искам да се изследвам за ендомитриоза, защото доколкото четох в различни форуми (на бългрски, английски и гръцки), виждам че повечето момичета с ендомитриоза имат същия отговор като мен (бавно нарастващи и малко на брой фоликули - 15-16 дни за 8-10 фоликула и накрая само 2 годни яйцеклетки). Има ли някой с подобен отговор при стимулация с ендомитриоза. А по въпроса със упоритите ендомитриозни кисти съм чела, че след лапароскопската операция трябва да се спре цикъла за около 3-4 месеца за да не се появят отново и е добре веднага след това да се премине към Инвитро/ИКСИ.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #67 -: Юли 12, 2012, 13:23:33 pm »
Здравейте! Аз съм с 2 неуспешни опита ИКСИ. Ние сме с мъжки фактор(нисък брой сперматозоиди) и затова вниманието ни беше насочено в тази посока. Аз отговорих много лошо на стимулирането и резултата беше лошо качество на яйцеклетките. Аз лично искам да се изследвам за ендомитриоза, защото доколкото четох в различни форуми (на бългрски, английски и гръцки), виждам че повечето момичета с ендомитриоза имат същия отговор като мен (бавно нарастващи и малко на брой фоликули - 15-16 дни за 8-10 фоликула и накрая само 2 годни яйцеклетки). Има ли някой с подобен отговор при стимулация с ендомитриоза. А по въпроса със упоритите ендомитриозни кисти съм чела, че след лапароскопската операция трябва да се спре цикъла за около 3-4 месеца за да не се появят отново и е добре веднага след това да се премине към Инвитро/ИКСИ.

Giaany,

Ами зависи. Ако всичко е Ок както при мен аз няма как да се подложа на Инвитро (проходими тръби....имам си ову)...сега доктора ни каза да опитваме, а ако не стане от следващият месец започваме фоликуметрия.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #68 -: Юли 12, 2012, 14:50:39 pm »
Така е. Аз бях 6 месеца на инжекции и година и малко след възстановяването на цикъла - нова киста! Сега ще правим втора операция и след това направо започваме с опитите. Няма да прилагаме хормонално лечение пак.Аз също съм с проходими тръби и овулация.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #69 -: Юли 15, 2012, 12:26:35 pm »
Благодаря много за отговора. Аз имам среща с доктора след 2 дни и ще го попитам. Не съм се изследвала за ендомитриоза все още, но имах лош отговор при стимулация и при къс и при дълъг протокол и не знам к'во ми остава.
Един вариант е веднага след лечение за ендомитриоза да се постъпи към инвитро. Това ми го каза специализантка по гинекология.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #70 -: Юли 23, 2012, 16:25:38 pm »
Да се похваля - оказа се, че новата ми киста не е ендометриозна и вече я няма. Почваме с бебеправенето. :)
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #71 -: Юли 25, 2012, 17:12:02 pm »
Veseto_87, страхотно, успех с бебеправенето!След моята операция и лечение с Лукрин, спиране на цикъла ми за 6 месеца приблизително, забременях веднага. В момента бебето е на 8месеца, още нямам цикъл и според доки това е страхотно за тези кисти. Блокира се пявата на нови ... дано повече никога не се появят! успех на всички!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #72 -: Юли 26, 2012, 17:42:01 pm »
Проблемът ми е друг сега - лявата ми тръга е по-нагъната! Проходима е, но по спомени след операцията - нагъната. Този месец имах доминантен фоликъл в дясно и си действаме, но ако се редуват, другия месец ще е вляво. Не знам дали да рискувам, защото с тази тръба рискувам извънматочн. А няма и как да ида на фоликулометрия, че доки е отпуска. Сега се чудя да пропускам ли месец или да си действаме... :(
Мали, твоята киста голяма ли беше? Аз имам сега притеснения дали всичко ще е наред. Иначе поздравления, за това че при теб всико се е развило толкова добре! :)
« Последна редакция: Юли 26, 2012, 17:46:13 pm от veseto_87 »
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #73 -: Август 20, 2012, 18:40:15 pm »
Моята киста беше 4*5 см., но за щастие нямах никакви поражения ( като сраствания, други огнища и т.н.)Според мен действайте, нагъната тръба  не мисля, че означава 100% извънматочна.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #74 -: Октомври 28, 2012, 09:27:12 am »
Здравейте,
Нямам диагностицирана ендометриоза (не са ми правени изследвания за такава), но още преди години един гинеколог изказа съмнения, че може да имам поради два симптома - силни болки при менструация и при полов контакт.
Следващите гинеколози, при които ходих не коментираха нищо по темата.
Всички изследвания, които правих бяха ОК. Само 1 път от 4 или 5 пъти наблюдения, нямах овулация. Имахме мъжки фактор, който се подобри с времето.
Мъжът ми отказва да пробваме икси или ин витро, иска нещата да се случат по естествен начин, но е факт, че вече 6 години няма резултат... (а съм и на 32).
Това, което ме притесни е, че последните 3-4 месеца цикълът ми съвсем се разстрои - от 25 до 37 дни продължителност. Обилно кръвотечение със съсиреци.
Винаги ми е болезнено - около 3 дни съм на болкоуспокояващи. По време на овулация и непосредствено след цикъл имам силни прерязващи болки в яйчниците.
Четох отново статии за еднометриозата и не мога да разбера дали това са характерни симптоми.
Вие какво ще ме посъветвате? :balk_81:

Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #75 -: Януари 04, 2013, 18:16:10 pm »
Здравейте и от мен. Аз съм нова в този форум и искам да споделя случилото се с мен. На 09.11.2012 ми правиха лапароскопия. Премахнаха по една шоколадова киста от двата яйчника. На хистологията пише ендометриоза.В епикризата пише че при хромопертубация и двете тъби не пропускат течността. Но лекаря който ме оперира не каза нищо такова. Това ми го съобщи след това гинеколожката, с думите че съм директно за инвитро. Също така след лапарото нямам назначено лечение. И сега идея си нямам какво да правя. Моля ви дайте ми съвет...
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #76 -: Януари 04, 2013, 23:00:06 pm »
Здравей, stop_d  :)
Хромопертубация е впръскване на оцветител и дава точна представа за проходимостта на маточните тръби. В твоята епикриза е написано, че тръбите не пропускат, т.е. естествено забременяване не може да се получи. Моят съвет е да поговориш с лекаря, правил лапароскопията и да ти обясни всичко, което те интересува.

Другият ми съвет е да се обърнеш към специалист по репродуктивна медицина. Ето клиниките по репродуктивно здраве в България :
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109

В повечето случай след премахване на ендометриозните кисти се назначава лечение. Но има случаи, я които не се назначава, а се препоръчва бързо забременяване, тъй като бременността е един вид лечение на ендометриозата.

В моя случай трябваше да избера лечение за 6 месеца или ин витро процедура( освен ендометриозна киста имах и хидросалпинкс). Предпочетох ин витрото, не казвам, че е правилно, но това беше решението ми.


Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #77 -: Януари 06, 2013, 11:54:01 am »
Благодаря ви за отговорите. Говорих с лекаря дето ме оперира и той ми каза че при положение че искам да забременявам няма смисъл да ме тъпчат с хормони. И сега започвам с лутането и подаването на документи за фонда и след това ин витро.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #78 -: Януари 06, 2013, 13:09:40 pm »
Първо избери клиника, в която ще правиш ин витро процедурата. От там ще ти подготвят документите и ще ти кажат какво е необходимо.
Желая ти успех!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #79 -: Юни 16, 2013, 07:33:01 am »
Здравейте,
Нямам диагностицирана ендометриоза (не са ми правени изследвания за такава), но още преди години един гинеколог изказа съмнения, че може да имам поради два симптома - силни болки при менструация и при полов контакт.
Следващите гинеколози, при които ходих не коментираха нищо по темата.
Всички изследвания, които правих бяха ОК. Само 1 път от 4 или 5 пъти наблюдения, нямах овулация. Имахме мъжки фактор, който се подобри с времето.
Мъжът ми отказва да пробваме икси или ин витро, иска нещата да се случат по естествен начин, но е факт, че вече 6 години няма резултат... (а съм и на 32).
Това, което ме притесни е, че последните 3-4 месеца цикълът ми съвсем се разстрои - от 25 до 37 дни продължителност. Обилно кръвотечение със съсиреци.
Винаги ми е болезнено - около 3 дни съм на болкоуспокояващи. По време на овулация и непосредствено след цикъл имам силни прерязващи болки в яйчниците.
Четох отново статии за еднометриозата и не мога да разбера дали това са характерни симптоми.
Вие какво ще ме посъветвате? :balk_81:
Здравейте, темичката е малко прашасала и затова реших да я поизтупам.
Правиха ми преди два дни лапаро и ендометриозата при мен не е вече само съмнение а факт.
Все още не знам какво лечение ще ми препоръчат но предполагам ще е прочутия золадекс.
Само че като прочетох за него - косите ми настръхват  8O
Засега без да са ме консултирали и по това, което чета бих избрала, ин витрото директно. 
Stop_d какво се случва с теб?
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #80 -: Юни 22, 2013, 22:33:28 pm »
Здравей 47 Smiles!
Ще си кажа мнението по твоята публикация - дали да избереш ин витро или золадекс.
Най-важното в случая е лекаря, който ще те консултира, насочвайки те към решение, да е добър наистина в ендометриозните въпроси, така да се каже. Трябва ти точна преценка относно степента на ендометриозата, състоянието на тръбите и др.
Ако се избере директно ин витро да бъде в наистина разумни /кратки/ срокове.
При мен ин витрото беше неуспешно и в моя случай беше добре, че проведох лечението, като при мен не е имало алтернативи.
При всички случаи е по-добре да забременееш, без да проведеш лечение - пожелавам ти така и да стане!
ПП Сега прочетох, че си избрала ин витро още този месец - мисля, че това е правилно, дано и наистина така се окаже!
« Последна редакция: Юни 22, 2013, 22:37:49 pm от kkk29 »
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #81 -: Юни 24, 2013, 09:12:33 am »
Здравей 47 Smiles!
Ще си кажа мнението по твоята публикация - дали да избереш ин витро или золадекс.
Най-важното в случая е лекаря, който ще те консултира, насочвайки те към решение, да е добър наистина в ендометриозните въпроси, така да се каже. Трябва ти точна преценка относно степента на ендометриозата, състоянието на тръбите и др.
Ако се избере директно ин витро да бъде в наистина разумни /кратки/ срокове.
При мен ин витрото беше неуспешно и в моя случай беше добре, че проведох лечението, като при мен не е имало алтернативи.
При всички случаи е по-добре да забременееш, без да проведеш лечение - пожелавам ти така и да стане!
ПП Сега прочетох, че си избрала ин витро още този месец - мисля, че това е правилно, дано и наистина така се окаже!
Здравей kkk29,
Благодаря много за мнението, което изказваш!
Да, ще пробваме при следващ цикъл директно ин витрото и ако не се получат нещата пак ще го мислим.
Степента ми казаха, че е между 1-ва и 2-ра. Имам еднометриозни огнища общо 5 с големина до 0.5 см. Бяха ми срастнали яйчниците и тръбите, но въпреки това тръбите са проходими.
И двамата ми лекари, този, който прави лапарото и моята докторка от клиниката по стерилитет, казаха, че това е по-добрият вариант. Практиката показвала, че репродуктивното здраве не се подобрява много от золадекса. Не знам дали това е така или не.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #82 -: Юни 24, 2013, 10:58:09 am »
Здравейте, и аз какато повечето съм на лечение съсъ Золадекс - ендометриоза на яечник. Аз вече съм на 60 ден от последната 6-а инжекция. Страх ме е, че всички странични ефекти не намаляват - сърцебиене, горещи вълни, главоболие, отпадналост, сунота в устата, световъртеж... Кога до очаквам всичко това да отмине? Кога ще ми дойде цикъла и с каква продължителност ще е? Някой имал ли е световъртеж и тежест в главата кото мен. Много ме е страх какво се случи с мен. Вече не съм същия човек...
Моля ви за съвети!
Благодаря
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #83 -: Юни 30, 2013, 15:00:43 pm »
jens_gg, до месец два би следвало да ти дойде цикъл, а с него да отминат и вс стр ефекти. При мен беше същия като продължителност, както преди золадекса, но по-болезнен, като такава болезненост не съм чувала да има при др момичета, възможно е при мен да е било следствие на тежестта на операцията.
Успех
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #84 -: Юли 01, 2013, 12:59:44 pm »
Много благодаря! Моля се да мине по-бързо...
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #85 -: Юли 01, 2013, 13:04:39 pm »
Много благодаря!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #86 -: Август 09, 2013, 08:38:14 am »
Здравейте момичета. В bg mamma се включи едно момиче - българка от Вашионгтон. Искам да копирам тук нейния пост, в случай, че някой се заинтересува от похода за ендоментриозата.

"Здравейте момичета, от много време не съм писала в този форум. Основната причина да се включа в темата е да споделя за Похода срещу ендометриозата, който се организира на 13 Март 2014 година. Хиляди жени ще участват в най-различни места по света. Аз се включих като доброволец и ще участвам в похода във Вашингтон. Все още няма представител за България. В този форум участват много жени засегнати от тази коварна болест, дали някоя/накои от вас не биха се нагьрбили с организацията на събитието в България? Мисля че колкото повече жени по света участват, толкова по-добре. Определено информация за болестта и нейното третиране не е широко разпространена, не само сред хилядите жени и момичета, които страдат от болестта, но и сред лекарите които би трябвало да я третират.

http://www.millionwomanmarch2014.org/


Без да ви занимавам с личната си история в детайли, на бьрзо ще споделя, че бях диагностицирана с тежка ендометриоза (4 степен) преди две години. След 3 неуспешни инсеминации и едно инвитро, бях насочена към лапароскопия. На ултрасаунд ясно се виждаше 4 сантиметрова ендометриома. Въпреки това ми беше казано, че тя не е проблем и така пропилях половин година (колко съм била наивна...). Лапароскопията продължи 4 часа, но ендометриомата не беше отстранена, бяха изгорени много лезии и ендо огнища, премахнат бе апандисита ми. След още 3 неуспешни цикъла инвитро, отново се подложих на лап, този път при друг хирург. Нова 4 часова операция, този път ендометриомата беше отстранена и яйчника напълно реконструиран. За 2 години имам 2 лап-а, 6 инвитрота и все още няма бебе. Най-вероятно за мен е вече твърде късно и пораженията от болестта са необратими.

За мен диагнозата ендометриоза беше гръм от ясно небе. С години съм живяла с много ясни симптоми, а не съм била диагностицирана. Умрях си от срам, защото се смятам за интелигентна и разтропана жена, а се оказа че не знаех нищо за най-очевадните симптоми на болестта.

Не съм чела всички страници на темата, но ще споделя накратко и ще дам няколко линк-а. Извинявам се ако информацията е повторение.

Ендометриозата е автоимунно заболяване, което не се лекува. Третира се, и почти винаги има рецидив. Не е ясно какво предизвиква болестта, но се знае че жените с еднометриоза имат излишен естроген. Ендометриозата влияе на забременяването по два начина:

 - създава физическа бариера (запушени тръби)
 - създава токсична среда в тялото, която влияе на качеството на яйцеклетките и на имплантацията. Жените с ендометриоза често имат имунологични проблеми както и намален яйчников резерв и не реагират добре на стимулации.

http://www.preventmiscarriage.com/Reproductive-Immunology/Non-Im … ndometriosis.aspx


Ендометриозата може да има ясно изразени симптоми или никакви симптоми. Жени с първа степен на болестта могат да имат по силно изразени симптоми от жени с 4-та степен. Проявата на болестта е различна при всяка жена.

http://www.endo-resolved.com/symptoms.html

Когато хирургическа намеса е неизбежна, важно е лезиите и ендо огнищата да не се горят, а да се изрязват. Др. Сечкин е хирургът, който направи втория ми лап:

http://www.drseckin.com/laparoscopy/what-does-deep-excision-mean

За да се намали излишния естроген и възпаление в тялото се препоръчва анти възпалителна диета без глутен, захар, кафеин, млечни продукти, алкохол. Този линк има някои интересни идеи както и препоръка за използване на серапептаза.

http://www.cureendometriosis.com/natural-healing/

Надявам се да съм била полезна и да успеем да организираме група която да участва в похода и да разтространява информация за болестта в България."
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #87 -: Декември 09, 2013, 13:28:07 pm »
Здравейте,
искам да ви попитам как се разбира или заподозрява ендометриозна или така наречена ,, шоколадова киста,, ?

Ендометриозата може да се диагностицира с лапароскопия. На няколко места , чета че ендометриоза се заподозрява с наличие на шоколадова киста, а тя как се разбира , че е такава?

На ехограф може ли да се направи разлика между шоколадова киста и друг вид киста на яйчника и каква е разликата?

Шоколадовата киста съдържа тъмна кръв от там е и името и, но как това може да се види освен лапароскопия?
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #88 -: Декември 10, 2013, 12:49:07 pm »
Ако кистата не се повлияе от лекарства, се предполага, че е ендометриозна.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #89 -: Декември 10, 2013, 12:58:29 pm »
ясно :) благодаря за отговора. Аз друго си мислех и чудех :)
Понеже навсякъде пише, че съдържа тъмна кръв си мислех, че може би има разлика в това което се вижда на ехограф при ендометриозни кисти и други :) явно при лапароскопия се вижда описаното съдържимо.
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #90 -: Декември 12, 2013, 13:10:08 pm »
ясно :) благодаря за отговора. Аз друго си мислех и чудех :)
Понеже навсякъде пише, че съдържа тъмна кръв си мислех, че може би има разлика в това което се вижда на ехограф при ендометриозни кисти и други :) явно при лапароскопия се вижда описаното съдържимо.
На добър ехограф и по-важното от добър специалист, би следвало да се разпознае ендометриозна киста с голяма точност. Ендометриозните кисти изглеждат бели на ехография, заради плътно съдържимото в тях, за разлика от фоликулярните, които са черни. Разбира се 100% гаранция дали една киста е такава се дава от хистологичното изследване след някакъв вид операция.
« Последна редакция: Декември 12, 2013, 13:13:06 pm от kkk29 »
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #91 -: Януари 18, 2014, 12:51:34 pm »
Здравейте, момичета, отдавна не съм ви чела. Бях се концентрирала върху ин витрото си, което за съжаление завърши със спряло сърце на бебето в 10 г.с.
Сега съм в процес на размисли дали грешката ми не е в това, че не си самоназначих имунологични и генетични изследвания и дали е възможно кистата ми, която е 3 см да е виновна за това. Ще съм благодарна за всички ваши мнения.
Поздрави от мен
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #92 -: Януари 20, 2014, 20:59:55 pm »
Здравей, SAB-f, съжалявам за случилото се.
В повечето случаи  имунологични и генетични изследвания биват назначавани след първи неуспешен опит. Не се самообвиянвай, че не си ги направила.
Не мога да изкажа мнение относно ендометриозната киста и спиране развитието на ембриона.

Успех следващия път!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #93 -: Март 04, 2014, 10:48:00 am »
И аз съм с открита ЕМ втора степен, но прочетох нещо, което ме уплаши. Според някои специалисти ЕМ е предраково заболяване. Моля Ви, които имате повече инфо, успокойте ме. Много се притесних!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #94 -: Март 04, 2014, 15:11:26 pm »
Глупости! ЕМ няма нищо общо с рак!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #95 -: Юли 20, 2014, 21:51:45 pm »
Здравейте дами,

Като още една от вас, реших да се посъветвам за нещата, които ме очакват. При мен всичко започна края на миналата година, за съжаление нямах си и идея, че имам ендометриоза. Разбрах го случайно, след 3 месеца ходене по лекари, които ме лекуваха от болни бъбреци. Но уви накрая се оказа ендометриоза. След неуспешния опит на лекарите всичко да мине чрез лапароскопия, се събудих в реанимация с разрязан корем почти от край докрай. За мой късмет въпреки напредналия стадии на болестта |V са ми оставили части и от двата яйчника. Миналата седмица ми сложиха последната 6-та инжекция Золадекс и реших да се обърна към миналите вече по този път, за да ми дадат съвети за очакващото ме. От Золадекса получавам повечето странични реакции като главоболие, топли вълни, разсеяност, честа смяна на настроенията, сънливост, отпадналост и т.н. Най-тежко преживявам косопада, имам чувството, че от един месец насам косата ми пада в изобилие и става все по-зле и по-зле. Дайте съвет как да запазя поне това което е останало от нея, докато спре действието на лекарството. Колко време след като ми се възстанови цикъла можем да започваме работа по въпроса с бебчето? Каква е вероятността това да стане по естествен път? Винаги ли се стига до ин витро?
Благодаря ви!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #96 -: Август 01, 2014, 10:16:42 am »
Здравейте дами,

Като още една от вас, реших да се посъветвам за нещата, които ме очакват. При мен всичко започна края на миналата година, за съжаление нямах си и идея, че имам ендометриоза. Разбрах го случайно, след 3 месеца ходене по лекари, които ме лекуваха от болни бъбреци. Но уви накрая се оказа ендометриоза. След неуспешния опит на лекарите всичко да мине чрез лапароскопия, се събудих в реанимация с разрязан корем почти от край докрай. За мой късмет въпреки напредналия стадии на болестта |V са ми оставили части и от двата яйчника. Миналата седмица ми сложиха последната 6-та инжекция Золадекс и реших да се обърна към миналите вече по този път, за да ми дадат съвети за очакващото ме. От Золадекса получавам повечето странични реакции като главоболие, топли вълни, разсеяност, честа смяна на настроенията, сънливост, отпадналост и т.н. Най-тежко преживявам косопада, имам чувството, че от един месец насам косата ми пада в изобилие и става все по-зле и по-зле. Дайте съвет как да запазя поне това което е останало от нея, докато спре действието на лекарството. Колко време след като ми се възстанови цикъла можем да започваме работа по въпроса с бебчето? Каква е вероятността това да стане по естествен път? Винаги ли се стига до ин витро?
Благодаря ви!

Косопада не е страничен ефект на инжекциите, аз за първи път чувам за подобно нещо...
Както и други момичета са казали по-нагоре, може да започнете с опити веднага след последната инжекция, пък когато стане. :) Имам позната, която в следствие на едно и един яйчник колкото нокът на малкия пръст забременя естествено. Все пак може и да опитате една ИНСЕ, ако всичко с мъжа е наред.
Успех!  :bighug:
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #97 -: Август 11, 2014, 09:59:50 am »
Благодаря:)
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #98 -: Септември 14, 2014, 17:36:14 pm »
  Здравейте, :)
Аз съм от Варна,на 32гд. Имам диагностицирана чрез лапароскопия ендометриоза минимална степен през 2009 от д-р Александров и януари месец ми откриха ендометриозна киста около 2,5 см.
 Имам цветни снимки,лапароскопия и куп други изследвания. Лекарите в Плевен и в Тутракан са на мнение,че проблемът при мен не е в тръбите ,а по-скоро се съмняват за ЛУФ синдром. Почти всеки месец от както се помня съм с кисти. През всичките години,всички гинеколози във Варна при които съм ходила,са твърдели ,че това са обикновени кисти на жълтото тяло.В Плевен и в Тутракан ми препоръчаха фоликулометрия. Ако се окаже,че фоликулите не се пукат-стимулация с Прегнил ,ако не се получи,тогава казаха инвитро. Оказа се обаче,че не мога да намеря лекар,който да ми прави фоликулометрията във Варна.Не знам как ще ви прозвучи това,но когато разберат,че съм ходила в тези две клиники ме гледат или пренебрежително,или ми казват,че само ще си губя времето с тая фоликулометрия и ме пращат директно от врата за инвитро,или ми предлагат инсеминации и какво ли още не. Бихте ли ме насочили към някой лекар ,който може да ми направи фоликулометрията?
 С мъжът ми правим опити от април месец.При последният ми цикъл и три ехографии се оказа,че имам един задържан фоликул и един който се е пукнал на 18-тия ден. Моята менструация обикновено е на 26 дена и последният лекар ми каза,че за моят цикъл това е много късна овулация и че яйцеклетката е негодна и стара. Имах един единствен преглед при него и още преди прегледа ми обясни каква е схемата за най-лесно кандидатстване по здравна каса за инвитро .  :o  Не знам какво да правя!
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #99 -: Ноември 10, 2014, 22:27:25 pm »
Има ли някой тук с 3 или повече лапароскопии на ендометрозни кисти?
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #100 -: Януари 27, 2015, 14:36:52 pm »
Здравейте, момичета :)

Да ви разкажа за моя случай. Дано вдъхна на някой надежда.

Имам открита ендометриоза след диагностична лапароскопия. Степен 1-2. Тръбите са добре. Но явно това беше причина при нас 3 години да няма бременност.

След лапароскопията минах 3-месечно лечение със Золадекс. Леко го понесох само топли вълни ме мъчеха. След това с доктора коментирахме два варианта - да ни остави 6 месеца да опитваме спонтанно или да пристъпим още на фона на блокажа от Золадекса към инвитро. Избрах инвитро, за да проверим и качеството на яйцеклетките. Оказаха се ОК. Резултатът обаче беше само биохимична бременност. Последва ЗЕТ. Този път щастието беше пълно - имаме прекрасно момченце :)

Винаги сме искали второ дете и то с малка разлика. Затова започнахме опитите веднага след спирането на кърменето и възстановяване на цикъла. Този път решихме да пробваме спонтанни опити преди АРТ. Все пак ендометриозата се влияе добре от липса на цикъл - най-добре бременност и кърмене. Още една причина да побързаме с второто :)

Втория месец от опитите имахме успех - спонтанна бременност. Толкова лесно, направо не беше за вярване. Уви за кратко - мисед в 8 г.с. и кюретаж. Посъвзехме се малко, попътувахме. И пак подновихме опитите. Този път от раз спонтанна бременност. Засега се развива добре. Чакаме братчето през април :)

Кураж, момичета, и вашите мечти ще се сбъднат въпреки ендометриозата :)



   La vita è bella
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #101 -: Януари 27, 2015, 15:05:07 pm »
Руми, наистина ни даваш мнооого надежда  :P
Желая ти лека и спокойна бременност до края и едно здраво сладко бебче  :P
Биохимичната бременност и миседът с ендометриозата ли си ги обяснявате?
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #102 -: Януари 27, 2015, 23:23:29 pm »
Подозираме имунулогичен фактор, който може и да е свързан с ендометриозата. Последно НК клетките ми бяха високи и правихме вливане, но при първата ми успешна бременност не сме правили вливане. Малко са неясни и спорни нещата в тази сфера.



   La vita è bella
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #103 -: Февруари 11, 2015, 21:04:50 pm »
Здравейте!
На мен не са ми правили лапароскопия, нито каквато и да е подобна операция. Но преди няколко дни ми поставиха лукрин депо (на 3 ден от мц) д-ра ми каза след три седмици да отида пат за втора инжекция. Та питането ми е ,докато протича лечението с лукрин депо да продължовоме ли с бебе правенето или да се пазим.
Прочетох доста коментари в които се изчаква с бебе правенето по време на инжекциите, но те са след операция.

*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #104 -: Март 05, 2015, 09:05:57 am »
Здравей, Cracker,

Извинявай за закъснението на отговора.

Лукрин депо е лекарство, което спира цикъла. Съответно бременност по време на лечението с него не може да настъпи. Няма значение дали е назначен след операция или не. По-странното за мен е защо ти е назначен без доказана диагноза с операция. Това е доста драстично лечение и лекарите обикновено не прибягват до него без лапароскопия.

Успех!



   La vita è bella
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #105 -: Април 13, 2015, 19:51:32 pm »
Здравейте!Не знам дали пиша на правилното място но съм супер притеснена и като ви разкажа се надявам да ме разберете!И така пиша тук за да знам дали трябва да се притеснявам много или не още...набързо ще ви разкажа историята си!На 21 години съм преди 3 години имах киста 7,5, която беше инфектирана и ме оперираха по време на операцията е станало ясно, че нямам здрава част от яйчника и са ми го махнали целия...след това не ми беше изписано никакво лечение и 3 месеца по-късно получих на единствения си яйчник вече киста 5,5 разминах се на косъм от операция там и веднага след като се махна още една  2,5!След това вече ми се изписа лечение противозачатъчни, които пих година и половина без прекъсване и почнах да получавам някакви течения и отидох при 3-ма други доктори и те ми казаха, че трябва да си почина от хапчетата(преди тях никой не ми беше казал), та както и да е спрях ги аз но почнах да имам постоянно промени в цикъла разни течения първите 3 месеца не обърнах внимание, защото мислех, че нормално докато се нормализират хормоните ми...вече 4-тия месец ми закъсня с 2 седмици и имах едно много силно кафяво течение отидох на доктор и ми изписа Дуфастон за да ми предизвика цикъла, само че като ме гледа каза, че вижда по стената на матка неща, които не е нормално да ги имам и спомена ендометриоза, но ми каза, че не иска още да бърза за лапаро, а да види  как ще поддам на лечението само да вметна, че от страната на махнатия яйчник видя , че в тръбата ми има течност, която не и дава възможност да функционира!След като пих хапчетата ми дойде и трябваше да отида пак на преглед но тогава само се разбрах ме да продължавам да пия Дуфастон от 16-24 на цикъла в продължение на 3 месеца и да го спра на 4-тия да видим дали ще ми дойде цикъла сам и дали ще имам проблеми...последно ми дойде на 6 март тогава вземах хапчетата последен месец и след като не ги пих между 10-14 ден от цикъла получих кафяво много силно течение не обърнах внимание първите 3-4 дена , защото мислех, чее  от овулацията, но вече ми продължава 3-та седмица не ми идва и цъкала вече малко повече от седмица записах си час, който е края на седмицата но съм много притеснена и за това искам да ви попитам имали възможност това да са симптоми на ендо при положение, че правих някакво лечение и може ли да се лекува, защото предвид това, че имам само един яйчник, с който имам проблем и всеки доктор, при който съм ходила и се запознава със случая ми ми казва, че е хубаво да имам малко по-рано деца, а доколкото гледах ендометриозата води до стерилитет?
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #106 -: Април 20, 2015, 21:57:06 pm »
Здравей, bobi123,

Съжалявам за това, което ти се случва. Надявам се да намериш доктор, на който да се довериш, и който да следи цялостното ти състояние. Дори бих препоръчала да се обърнеш към репродуктивен специалист още от сега.

При мен ендометриозата се развива без симптоми. Разбрах едва след неуспешни опити за забременяване. Доказва се със сигурност с лапароскопия и хистология на материал от кистата.

Успех и дано не е ендометриоза



   La vita è bella
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #107 -: Юни 02, 2015, 09:59:10 am »
Здравейте,  бих искала да ви попитам дали лапароскопията е единственият метод за диагностициране на ендометриоза и пристъпва ли се към тази процедура когато няма симптоми, но налице е невъзможността за забременяване? Моля да споделите лесно ли се решинте и приехте ли лапароскопиата като поредното изследване, целящо да открие причината за неуспеха.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #108 -: Юни 02, 2015, 10:13:36 am »
Здравей Alexa_C,
Преди седмица беше моята лапароскопия и благодарение на нея откриха, че имам ендометриоза. Аз също имам проблеми със забременяването повече от две години и тръгнях по пътя на търсене на причината.
Лесно се реших на лапароскопията. Възстановяването е много бързо(неприятно е до махането на конците- 7 ден при мен).
Колкото по-навреме се открие ендометриозата, толкова по-лесно е след това.
Желая ти успех!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #109 -: Юни 03, 2015, 09:50:07 am »
Здравейте, момичета! Преди две години след безуспешни опити за забременяване, чрез лапароскопия ми откриха ендометриоза 1-ва степен. Изписаха ми лечение със Золадекс- 6 инжекции. Купих ги, но реших да не ги ползвам, а да сменя лекаря и да опитам да забременея инвитро. След две инсеминации и три опита инвитро резултатът е на лице :D (супер щастлива съм)!
« Последна редакция: Юни 03, 2015, 11:04:52 am от rumyanau »
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #110 -: Юни 05, 2015, 15:33:48 pm »
Здравейте и от мен!
И аз имам един въпрос - какви са конкретно симптомте на ендометриозата?
Кое е предизвикало док на направи изследване за ендометриоза?
Аз имам някакви съмнения, като чета тук и там, но не знам какво да мисля.
Нямам МЦ от 7 месеца вече, не ми идва нито с промолут-нор, нито с климонорм ( на 44 съм ), нито с дуфастон. Всички доктори казват - от възрастта е, ИЯР и т.н. Обаче, как така от възрастта изжеднъж ще ми спре отраз?? и край..не мога да разбера?
Докато пих климонорма, в паузата от 7 дена бях с невероятни болки в корема, все едно раждам, като силни контракции, което беше много странно, а цикъл...няма..
Никой не ме изследва за ендометриоза, всички решават да лекуват първо ИЯР и климактериум??!!! А аз нямам никакви признаци за това.
Та въпросът ми е, възможно ли е да е от ендометриоза?
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #111 -: Юни 05, 2015, 15:53:52 pm »
Vilia тъй като съм с ИЯР и бях с ендометриоза - т.е. имам ги и двете ще ти кажа, че моята ендометриоза я откриха заради киста на яйчника, която 2-3 месеца не се повлия от лекарства. По този начин установиха, че това не е функционална киста, направиха лапаро и ето ти на ендометриоза. От разговорите ми с лекари (в две репродуктивни клиники) направих извод сама за себе си, че ендометриозата сериозно уврежда репродуктивната система, особено в напреднал стадий. Но едва ли тя е причина за ИЯР, освен ако не ти "изяде" яйчниците. Но ако се стигне до там, преди това ще имаш кисти, които няма начин да не направят впечатление особено ако си при специалист и те следят редовно. Аз по-скоро свързвам ИЯР със заболявания на щитовидната жлеза и по-специално хашимото. Сигурна съм, че ако се направи едно проучване колко жени с хашимото са и с ИЯР, процента ще е много висок. Отделно да ти кажа, че аз също изживях "климактериум" със специфичните му прояви - изпотяване, топли вълни, нервност, паник атаки и какво ли не, като в крайна сметка се оказа дисбаланс в щитовидните хормони.
Само да уточня, че ИЯР не се лекува. Ако твоите лекари са намерили начин да се лекува, моля те сподели, ще помогнеш на много жени като мен. За ИЯР единствено може да се опиташ да помогнеш качеството на яйцеклетките с някакви добавки. Климактериума вероятно се "лекува" дотолкова доколкото с прием на медикаменти се балансират липсващите хормони.
« Последна редакция: Юни 05, 2015, 15:57:27 pm от lilibell »


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #112 -: Юни 05, 2015, 17:24:33 pm »
За съжаление ендометриозата може да протича и без симптоми или със симптоми, които пък не значат задължително ендометриоза.
Аз например не съм образувала ендометриозни кисти, които да могат да бъдат видяни на ехографа. Симптомите ми бяха силни болки по време на месечния цикъл и болки по време на полов акт.
"Изследването" за ендометриоза си е лапароскопията, което си е операция, макар и по-лека. Затова лекарите не пристъпват веднага към нея, особено ако са установени други причини за стерилитета.
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #113 -: Юни 15, 2015, 21:47:30 pm »
Здравейте, момичета! Влязох само да споделя, че победата е възможна и да вдъхна кураж на всички, които се борят с ендометриозата. През 2012г. ме оперираха /коремна операция/ за отстраняване на ендометриозна киста. Последва лечение за шест месеца със золадекс. След това подновихме опитите, но все не се получаваше, а причина за неуспеха не се виждаше. След две години опити, след като се примирихме, тъй като имаме вече едно дете, просто се случи - забременях спонтанно. Живот и здраве, след около два месеца очакваме на бял свят втория ни син. Желая на всички такъв успех, спокойствие и щастлив финал.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #114 -: Август 14, 2015, 11:19:55 am »
Здравейте мили момичета!Искам да споделя своя проблем с вас .
На 27г съм и от 2г. правим опити за бебче,но без резултат.Правихме всякакви изследвания-хормони(гинекологични и щитовидни)имунологични,спермограми,антитела,хламидия,ФСХ,ТСХ,Инхибин,цветна снимка на тръбите и т.н.При направени 3 фоликуметрии разбрахме,че фоликула расте,но не се пука и става над 25мм и го задържам,но на следващия преглед задържания фоликул го няма.Никой не може да посочи причината.Стимулация с клостилбегит и прегнил и пак нищо.Юни направихме диагностична лапароскопия в Плевен и се видя 3мм ендометриозно огнище в пикочния мехур.Сега от този месец ми назначиха лечение с Линденид 30 за 3 месеца.Та искам да ви питам дали е възможно това 3мм-во огнище да е оказвало влияние върху овулацията и това да е причината да не се пукат навреме.Толкова се надявам това да е възможна причина и сега със спирането на цикъла да се излекувам напълно и да започнат да се пукат тези фоликули и да се сбъдне мечтата ни.Пожелавам на всички вас успех  и скоро до вас да лежи едно прекрасно и здраво бебче :))
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #115 -: Август 18, 2015, 14:49:51 pm »
Здравей, Vista88,

Съжалявам, че ви се налага да преминете през изпитанието стерилитет. Дано скоро да гушкате своята рожба

И аз съм с ендометриоза лека степен, не са засегнати тръбите и яйчниците. Но също имах упорит задържан фоликул. Ние пристъпихме към инвитро директно след 3месечно лечение със Золадекс с цел да се провери дали не е засегнато качеството на яйцеклетките. Инвитрото беше неуспешно и последваха няколко месеца в опити за спонтанно забременяване, пак неуспешни. Т.е. според мен лечението при мен не даде резултат. Забременях след трансфер на замразените от инвитрото ембриони. Родих здраво бебче. После и кърмих. Година и половина нямах цикъл. Ето това вече даде резултат и последваха две бременности от раз спонтанно, едната неуспешна, но от другата имаме прекрасно второ бебче.

Стискам палци още след лечението да се случат нещата при вас :)

« Последна редакция: Август 18, 2015, 15:25:53 pm от rumyanau »



   La vita è bella
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #116 -: Август 23, 2015, 17:32:42 pm »
Здравей rumyanau :)))
Много се радвам,че нещата са се получили. :D
Дано и при мен да стане.Сега чакам да ми дойде и да почвам да пия противозачатъчни.И дай Боже след липсата на овулация от хапчетата,да стане чудо и да тръгне ежемесечна такава и да последва естествено зачеване.Благодаря ти за подкрепата :) Да са ти живи и здрави дечицата и много да те радват :)
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #117 -: Февруари 24, 2016, 10:49:59 am »
Имам две налични инжекции Золадекс, които няма да ми поставят, поради успешно лечение, което ми прекратиха по-рано.Ако някой проявява интерес може да ми пише.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #118 -: Април 20, 2016, 21:03:51 pm »
Здравейте,ще пътувам до Варна,а се налага по това време да ми бият инжекцията.Имате ли представа към кой да се обърна?
Благодаря!
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #119 -: Април 20, 2016, 21:25:07 pm »
Здравей, питай във варненската тема. Ей сега ще я потърся.

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50955.300

*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #120 -: Юли 16, 2017, 10:07:17 am »
Отдавна не е писано тук. И въпреки това се надявам някой да види и да има отг. Знаете ли дали ЦАР финансира опити след доказан 3ти стадий ЕМ след лапаро ,но без хормонално лечение ? Благодаря !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #121 -: Юли 16, 2017, 11:02:42 am »
Есениа, ЦАР финансира тези пациентки с индикация: Доказана тежка ендометриоза(III и IV клас по AFS), както и по-лека, но засягаща интегритета на маточните тръби;

Кандидатстването за финансиране от Центъра става като жената, която желае да се подложи на ин витро процедура, подава заявление по образец. Към него се прилагат:

1. Медицинска документация, удостоверяваща наличие на индикации по чл.26, както следва:
• За индикации по чл.26, ал.1, т.1 - документи от извършването на един или повече от следните методи: ХСГ и/или лапароскопия, и/или лапаротомия; ехографското изследване не е доказателствен метод; при жени с ендометриоза:
освен епикриза и копие от оперативния протокол, и резултат от хистологично изследване;

И, разбира се, трябва да се приложи етапна епикриза, в която задължително се отбелязва и липсата на контраиндикации съгласно Наредба № 28 от 2007 г. за дейности по асистирана репродукция;

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #122 -: Ноември 18, 2017, 23:48:28 pm »
Здравейте, и аз имам две-три свободни инжекции золадекс,който има нужда да пише
*
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #123 -: Ноември 09, 2018, 10:46:43 am »
Здравейте на всички. От 13 години страдам от ЕМ, имам две операции, лечение при Д-р Стаменов и последвало спонтанно забременяване с една тръба. Към днешна дата отново съм с кисти и на двата яйчника и отново се лекувам при д-р Стаменов.Изписа ми три месечно лечение с Аримидекс и Ясмин. Има ли и други провеждали такава терапия за свиване на кисти? Споделете мнения.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #124 -: Април 02, 2021, 10:50:54 am »
Здравейте,
Имам въпрос как точно протича прегледа за ендометриоза?
Сега има кампания и съм със записан час.
Цял живот съм имала болезнена менструация и от 2 год. правим неуспешни опити за забременяване, на 35 год.съм.
Благодаря предварително!
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #125 -: Април 02, 2021, 11:44:17 am »
Нищо особено, обикновен профилактичен преглед с ехограф. Гледат евентуално за кисти. За съжаление, в най - добрият случай, може само да се заподозре ендометриоза чрез преглед. Но се доказва с лапароскопия. Ако има подозрения може да се пуснат и туморни маркери и евентуално ЯМР.
Re: Ендометриоза и забременяване - Част II
« Отговор #126 -: Април 05, 2021, 09:26:03 am »
Благодая Mihaela Viyacheva