0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    minim

  • ***
  • 460
  • Сбъдната мечта !
Айде аз да се запиша първа  :oops: с малко по-"странна" храна.
Мога ли или евентуално от каква възраст може да се въведе сусам. Четох за "вълшебното" действие на сусама върху организма и се чудех, може ли да се дава на малки деца ?!?!
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Не може, поне до 3 години го избягвай, ако може и до по-късна възраст
макар, че около мен масово дават на децата солети със сусам  :?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    minim

  • ***
  • 460
  • Сбъдната мечта !
незнам защо не може,  но ти :balk_81: и ще се постарая да го избягвам !
*
Да се включа и аз,че темата вече ни вълнува.

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Пак да кажа, сега е хармана на праскови, кайсии, череши (ако ви попаднат "еко") - на който му предстои захранване, а е още раничко - замръзявайте във формички за лед или пликове за лед. Същото се отнася и за тиквичките, пъпешите след някой друг ден и т.н., после ще имате разнообразие извън сезона.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Искам да питам, мога ли да включа банан, праскова и кайсия в захранването? Децата  са на 7 месеца и досега съм вкарала тиква, картоф, морков, броколи, тиквичка(силно казано, защото с голяма мъка 3 дни ядоха по малко и не продължих), ябълка, слива от 2 дни, която много НИ се услади:) (за мен остава това по капачката), круша.
Определено плодовите пюрета ги харесват за разлика от зеленчуковите, но немога да се оплача, че не ядат. И ако може, от пюрета ли да им ги давам или пресни?
А когато се дават пресни, кайсиите и прасковите обработват ли се преди това по някакъв начин или се обелват и пасират?
И приемам съвети какво друго мога да им давам.
Пъщърнак тези дни вече се надявам да взема:)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
праскови само нектарини, ако са пресни /да не са мъхести/
можеш и банан, директно пресен дай, махай горната част около 2 см- яж го ти, другото за тях, чисти му и жилките вътре където има едни конци
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Пащърнака ни запече, но в последствие се оказа че всяка нова храна, освен мляко "прави" акото различно от преди, за това е не повторих пащърнака. Така го изключих от менюто, сега вече го оценям като грешка, но така и не съм купила до ден днешен.
Плодове (вече и аз недоумявам защо) първо давах от буркан и после свежи. Предполагам че свежики от самото начало ще е по-добре, ама...  Кайсията ни я забраниха защото бяхме с хиперкалимия следствие на една инфекция, а кайсята и моркова са с високо съдържание, по-късно обаче си хапна доволно. За сега се стреми да заместиш едно хранене, а плода м/у храненията, просто за захранване, не за заместване на хранене с него. По- късно можеш да го месиш с каша (оризова примерно).

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Става вече почти две седмици чета за това захранване и имам чувството, че карам второ висше  :lol:  Не знам защо, но много сложно ми се вижда - толкова различни мнения, толкова различни препоръки.

Виктор е изцяло на кърма, не наддава много, но все пак в рамките поне на минимума. Мисля да започна захранването на 5,5 месеца - пак зависи колко ще сме наддали сега на контролата на петия месец. Засега съм се насочила към описаната от Бърди схема и по-точно да започна с оризово брашно, а после с плод. Но засега! Все още чета и се информирам  :oops: :D

Ще се радвам да ми давате насоки в тази все още тъмна материя за мен :wink:
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Хващаш една (схема) за ушите и не поглеждаш друга - това е истината. Не е сложно, като започнеш става като пъзел. Само не давай сокчета. :lol:

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
И аз като Лиса ще питам - може ли пресни плодове. Измити и обелени ако подлежат на белене. Но без никаква термична обработка. Иначе "гадния" ориз (каша) с намачкан банан я яде, та ушите и плющят.  :lol: Но ако измия и обеля праскова? А от какви точно праскови правят пюретата. И защо има плодови пюрета с ягоди? Не че съм посмяла да дам но .... чудя се.
А, и друго - месо през ден ли? Не съм много сигурна, но май и хареса повече от зеленчуците.
Хайде и аз да се запиша в темата, че скоро ни предстои захранване, а и аз като twin се чувствам като в небрано лозе. Чета и препрочитам и все има нещо което не ми е съвсем ясно. Знам, че захранването е изключително важно за бебето, така че не ми се ще да се проваля, на косъм бях да го направя с кърменето...


*
Двете Петета, аз давах пресни плодове, ако съм сигурна в произхода, ако ще са от пазара захранвах с бурканче. За праскови според мен ви е раничко (но това според мен). Може да добавите вече шипка, боровинка (има пюрета), с череши също може да пробвате според мен, грозде.
За ягодите в пюретата, явно се обработват доста преди това. На моите давах, приеха се без проблем, но сега като дадох сурови Дани ми направи алергия (то само той яде, Криси отказа).
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Много благодаря за съветите.
Ели, аз вече им замествам обедното хранене със селенчукови пюрета или когато ми остане време аз им правя. Имат и едно следобедно заместено с каша с някакъв плод, но не съм се сещала да давам плодови пюрета между храненията, а те много ги обичат.
Обаче се чудя...ако давам между храненията предполагам е нормално да започнат да се хранят поне на 4 часа вместо на 3?
Мими, взела съм им шипка с нещо си вече не помня какво и боровинки с ябълки, но сега вкарах сливите и следващите седмици предстоят други плодове.
А месото след това ли да започвам да го давам? И пак ли процедурата е същата-няколко лъжички първия ден и после повечко и седмица поне едно и също?
Айде и аз с питанките :oops: Преди малко се върнахме от преглед и док ми дава едни листчета за храненето по месеци, та за 8 месец пише в 10 ч попара :? На мен обаче ми се струва раничко за попара, освен това аз още не съм въвела сирене нито пък храни с глутен и се питам какво да давам в 10 ч, вместо АМ? Иначе на обяд сме на зеленчуково пюре, сега въвеждам месо, а следобед яде каша с плод
За плодовете на мен ми каза, че спокойно мога да давам пресни - кайсии, праскови(нектарини), пъпеш и сок от диня Пасирам и давам, без никакви добавки и термична обработка
Лиско, месото го даваш преди зеленчуковото пюренце или направо слагаш вътре Схемата е същата, първо 1-2 лъжички и после увеличаваш, така 5-6 дни Като въведеш месото редуваш през ден зеленчуково пюре и месно! Аз лично започнах с пуйка :)
=http://www.[urlmamaibebe.com][/url]
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
С месото и аз процедирам така - през ден. Само че понеже давам домашно пуешко първо варя на много ситно нарязано. Пасирам с бульон и сипвам във формички за лед. Не можах в найлоновите и след като ги насипя в стандартните и завивам с найлоново фолио. Почнах с две кубчета + зеленчук. Сега са 4 и мисля, че са достатъчни. Редувам през ден. Но се чудя понеже при нас следобед е направо вечер, дали да не давам плод към кашата, а зеленчук пак.
Храним се така
 7:30 - АМ
11:00 - АМ
14:30 - пюре зеленчук и месо (през ден)
16:30 (евентуално ако не спи) само плод
18:30 - каша с плод
22:00 - АМ

Кажете сега бъркам ли нещо и какво.
Дани, тия списъчете от педиатрите и аз ги слушам чат-пат. Понякога моята се сеща, че късно захранвам. Но ако не се сети и се почва ... сокчета, попарки и т.н. И аз се правя, че я слушам.
Pesheck, на мен вашата схема на хранене ми се струва добра и в този й вид.
Ако въведеш зеленчук към кашата в 18,30, то така по-лесно ще направиш прехода към "вечерята".

У нас вечеря още няма твърдо въведена, нищо че са вече над 2 г.
*
Розовелка, не е необходимо да заместваш млякото в 10ч. До годинката могат да си пият мляко до обяд. Най рано закуска след 10-я месец.
Ние се кърмехме сутрин към 8ч и после обядваше в 12ч. След 10-я месец започна да не издържа до 12ч и почнах да и давам пресен плод около 10.30-11.00ч предимно банан. След годинката започнах да и давам закуска. Аз лично не харесвам попарата и не съм давала.


*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Ами аз се сетих за заменя плодовата каша със зеленчукова такава, защото имам чувството, че от сладкото и идва енергия да беснее. Може и да греша, защото сладкото е плодово пюре, по-често домашно. Но тия дни и особено снощи такова дивеене .... не бях я виждала такава. Скача, набира се по нас, дърпа, "хапе" изобщо .... Та за това така си мисля. Но може просто да си е диваче де.