0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #220 -: Май 19, 2009, 18:29:53 pm »
Болести и вредители по цветята



Какво трябва да знаем за болестите и вредителите по цветята?


Гъбични заболявания

Същинка брашнеста мана
·Признаци: Образуване на бял до мръснокафяв праховиден налеп по горната и долната страна на листата.
·Причинител: Гъбични спори.
·Биологична борба: Отвара от хвощ.
·Химическа защита: Фунгицид.

Фалшива брашнеста мана
·Признаци: Образуване на бял до мръснокафяв праховиден налеп по долната страна на листата.
·Причинител: Гъбични спори.
·Отстраняване: Като при същинската брашнеста мана.

Сиво гниене
·Признаци: Образуване на кафявосин налеп върху листата, стъблата или цветовете.
·Причина: Прекаленото наторяване с азотен тор, зимуването на хладно и влажно място.
·Мерки: Отстраняване на болните части на растенията, както и поставянето им на сухо и проветриво място. Ограничаване на количеството и използването само на азотен тор.
·Химическа защита: Фунгицид.

Гъбички
·Признаци: Образуване на светли петна отгоре на листата, ръждиво натрупване на прах по долната им страна. Опадане на листата.
·Причини: Гъбични спори. Зимуване на влажно и топло място.
·Мерки: Отстраняване на засегнатите листа.
·Химическа защита: Фунгицид.

Саждива мана
·Признаци: Образуване на черен налеп по листата.
·Причинител: Гъбички, които се образуват върху медната роса от листните въшки.
·Мерки: Отстраняват се силно замърсените листа, а останалите се измиват с хладка вода. Отстраняват се листните и щитоносните въшки, както и белите мухи.

Аскохитоза
·Признаци: Увяхнали листа, прекършени издънки, червенокафяви петна в оста на листата.
·Причинител: Инфекция, развила се от продължителните валежи.
·Мерки: Прибиране на растенията под покрив. Изрязване на засегнатите части.
·Химическа защита: Фунгицид.

Увреждания по листата

Жълти листа
·Причини: Прекалено поливане, недостиг на азот и светлина.
·Мерки: Наторяване, по - малко поливане,  преместване на растенията.

Накъдрени листа
·Причини: Горещо място, суха туфа, увреждане на корените.
·Мерки: Смяна на мястото, пресаждане в друг съд.

Бледи листа (хлороза)
·Причина: Недостиг на желязо и магнезий.
·Мерки: Добавяне на железен хелат към водата за поливане.

Бактерии

Олеандров рак
·Признаци: Кръгли, обиколени с жълто петна по листата, пропукване на кората, увредени цветове.
·Причинител: Инфекция
·Мерки: Засегнатите издънки се унищожават.

Вредители

Акари
·Признаци: Паяжини в основата на листата и по върховете на издънките. Бяложълтеникави светли петна по горната страна на листата.
·Причина: Сух, топъл и застоял въздух.
·Мерки: Поставяне на растенията на прохладно, сенчесто и влажно място.
·Химическа защита: Пръскане със средство против акари.

Щитоносни въшки
·Признаци: Лепкави листа, кафяви восъчноподобни щитчета, под които се крият въшките. Опадване на листата.
·Причина: Презимуване на много топло място
·Мерки: Щитчетата се изстъргват, листата се измиват.
·Химическа защита: Инсектициди.

Листни въшки
·Признаци: Лепкави, деформирани листа, увредени пъпки и върхове на издънките.
·Биологична борба: Извлек от коприва, чай от пелин.
·Химическа защита: Инсектициди.

Бели мухи
·Признаци: Наличие на бели насекоми по долната страна на листата, които излитат при допир.
·Химическа защита: Инсектициди.

Трипси
·Признаци: Сребристи листа на фини точици. По долната страна на листата се наблюдават кафеникави засмуквания.
·Причина: Зимуване на много топло и сухо място.
·Мерки: Поставяне на растенията на прохладно и влажно място.
·Химическа защита: Инсектициди.

Цикади по розите
·Признаци: Листата изглеждат като напръскани с белезникавожълто. По долната част на листата има зеленикавожълти ларви.
·Мерки: Предварително напръскване с парафиново масло. При нападение - използване на сапуноподобен готов препарат.

Миниращи мухи
·Признаци: Проядени от ларви ивици по горната страна на листата.
·Мерки: Отстраняват се листата нападнати от ларвите, но ако растенията са засегнати силно се пръска неколкократно с инсектицид през 10 - 14 дни.

Дебеломуцунест хоботник
·Признаци: Кръгообразни прояждания по ръбовете на листата. Внезапно увяхване.
·Мерки: Събиране на бръмбарите и ларвите. Поливане с паразитни нематоди.

Листни дървеници
·Признаци: Ветрилообразно разгърнати и надупчени листа. Деформация по цветовете.
·Мерки: Пръскане с инсектицид по обяд, когато вредителите се греят на слънце.

Малка "котешко изгърбена" гъсеница
·Признаци: Наядени, унищожени нацяло листа.
·Мерки: Гъсениците и засегнатите листа се отстраняват

Охлюви
·Признаци: Раздърпани и простъргани листа и цветове. Слузести следи.
·Мерки: Събиране на охлювите сутрин и вечер, отрова за охлюви.

Хризомелиди
·Признаци: Нащърбени, ивичесто проядени листа.
·Мерки: Събиране на бръмбарите и ларвите. При силно засегнати растения се използва инсектицид.
« Последна редакция: Май 19, 2009, 22:25:09 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #221 -: Май 19, 2009, 18:48:02 pm »
Осиана, много ти благодаря. Ще взема препарат.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #222 -: Май 19, 2009, 19:43:49 pm »
Вредители по растенията

   



Някои от вредителите по стайните растения са:

Листни въшки, Щитоносни въшки, Власести щитоносни въшки, Червен акар, Цикламен акар, Оранжерийна белокрилка, Трипси, Галови нематоди, Ухозалки, Хоботници, Галици, Гъсеници  и други.

 

Листни въшки
Листните въшки не само повреждат растението, като смучат растителния сок, но са и преносители на вируси. Те са жълтозелени или кафяви, дълги около 2мм. Размножават се бързо. Образуват колонии от долната страна на листата, по цветните пъпки и новите връхчета на стъблата. Най-уязвими са растенията с меки тъкани. Пострадолото растение отслабва и става уязвимо за гъбни заболявания. При наличие на листни въшки, по листата на растението се забелязва лепкава "медена роса", която възпрепятства нормалната фотосинтеза.

Борба: При откриване на единични екзепляри, се препоръчва механично отстраняване и пръскане на растението със сапунена вода. Можете да напръскате растението с настойка от портокалови кори или настойка от листата на домати. При силна засегнатост растенията трябва да се третират с инсектициди.

 

Щитоносни въшки
Щитоносните въшки са с големина 1-3мм. Мъжките екземпляри са крилати, с по-издължено тяло, забършващо с бели нишки. Женските са неподвижни или слабоподвижни, покрити с щитче, което ги защитава от въздействието на инсектицидите. Въшките се заселват по доната повърхост на листата, по летораслите и по стъблата. Смучат сок от нападнатите части, в резултат на което се отделят капчици "медена роса", образуват се некротични петна, растенията изостават в развитието си, пожълтяват и изсъхват. Щитоносните въшки са приносители на някои вирусни болести.

Борба: Преглеждайте редовно долната страна на листата за наличие на щитчета или "медена роса". Отстранете ги с влажен тампон и пръскайте растението с инсектициди. Можете да напръскате растението с разтвор на спирт и сапун.

 

Власести щитоносни въшки
Власестите щитоносни въшки са с дължина 2 до 3мм и стоят неподвижно върху растението или се движат много бавно. Покрити са с брашнестобели восъчни налепи. Повреждат растенията като смучат предимно нежните клетъчни тъкани. Тези въшки снасят яйцата си в малки бели пашкули, обвити с восъчни нишки. Почвата на тези въшки може да доведе до увяхване, пожълтяване и опадване на листата.

Борба: Отстранете ги с тампон натопен в спирт. Можете да напръскате растението с разтвор на спирт и сапун. При силна засегнатост, напръскайте с инсектициди.

 


Галици
Черните възрастни мушици са безвредни, но снасят яйца в почвата и ларвите с черни главички правят доста пакости. Хранят се с органичната част на почвата, а понякога изгризват и младите корени. Появяват се при прекалено влажни условия.

Борба: Полейте почвата с подходящ инсектициди.

 


Цикламени акари
Цикламените акари са дребни паякообразни, който приличат на прах по долната повърхност на листата, обичат влажните условия. Заразеното растение спира да расте, краищата на листата се извиват, стъблата  се изкривяват, цветните пъпки увяхват.

Борба: Унищожете заразените листа, използвайте акарициди.

 

Червен акар
Червеният акар е с дължина около 0,3мм и може да се види с лупа. Той смуче сок от долната страна на листата и ги оплита с фина паяжина. Отначало повредите изглеждат като жълти точки, а по-късно се забелязват големи петна. Листата пожълтяват, изсъхват и опадват. Сухият въздух стимулира бързото разпространение на червения акар.

Борба:  Всекедневното пулверизиране и често проветряване са предпазна мярка срещу червеният акар. Фините им мрежи стават видими, когато оросите листата. Ако забележите наличие на бели паяжини, ведната изолирайте нападнатото растение, измийте го на течаща вода и избършете нападнатите части на растението с тампон, напоен със спирт или водка. Можете да използвате и следния екологичен метод: Засегнатото растение се напоява обилно и се постава в прозрачен найлонов плик, завързан отгоре. След това се остава на топло и светло място. По този начин се развива висока влажност и акарите умират за 2-3 седмици. Ако няма подобрение напръскайте с инсектициди.

 

Оранжерийна белокрилка
Оранжерийните белокрилки се размножават бързо и образуват бял облак, при разклащане на нападнатото растение. Възрастните индивиди приличат на молци, а ларвите смучат сок в долната част на листата и остават лепкава течност. Пострадалите листа пожълтяват и опадват.

Борба: Напръскайте с настойка от бял равнец. Ако няма подобрение напръскайте с инсектициди.

 

Трипси
Трипсите са дребни черни насекоми, с удължени тела, които летят или скачат от лист на лист и оставят сребристи следи. Растежът на нападнатото растение спира, цветовете му се деформират и по тях се появяват петна.

Борба: Напръскайте растението с настойка от доматени листа или настойка от бял равнец. Ако няма подобрение, напръскайте с инсектициди.

 

Галова Нематода
Галивите нематоди са микроскопични кръгли червеи, които живеят в почвата и увреждат корените на растенията. Тези паразити се движат свободно в почвения субстрат. Увредените корени не могат да поемат достатъчно хранителни вещества и постепенно умират.

Борба:  За съжаление се налага да унищожите растението, но ако пораженията по корените са все още малко, можете да опитате следното: Извадете растението от саксията и унищожете пръстта. Измийте корените и отрежете удебеленията. Използвайте нова саксия или старателно измийте старата. За в бъдеще използвайте само стерилизирана почва.

 

Ухозалка
Ухозалката  е добре познат вредител с тъмнокафяво тяло, завършващо в задната си част с подвижни клещи. През деня ухозалката се крие, а през нощта напада листата и венчелистчетата на растението. По листата се появяват дупки с неправилни очертания.

Борба: Съберете насекомите, като не забравайте да огледате внимателно под листата и да разтръскате цветовете. При необходимост, растението и почвата се напръскват с инсектициди.



Хоботници
Хоботниците са бръмбари, които се хранят с листата на растението. Големите вреди обаче, нанасят техните ларви, които живеят в почвата и нападат корените. В резултата на увредената коренова система, растението повяхва.

Борба: Полейте почвата с подходящ инсектицид.

 

Гъсеници
Гъсениците се появяват рядко по стайните растения, но когато това се случи, по листата се появяват дупки.

Борба: Съберете гъсениците. Не се налага задължително да използвате инсектициди.
« Последна редакция: Май 20, 2009, 01:39:16 am от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #223 -: Май 19, 2009, 23:41:47 pm »
                :D :D :D В тон със днешния слънчев ден! :D :D :D

   
*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #224 -: Май 20, 2009, 13:23:04 pm »
Бари , много слънчева снимка сложих си я като фон на монитора  osi_9
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #225 -: Май 20, 2009, 21:23:37 pm »
Здравейте!Бързам да ви се похваля с най-новата ми придобивка подарък от мъжа ми.

И обещаната снимка на храста, който не знам как се казва  :oops:
« Последна редакция: Май 20, 2009, 21:33:18 pm от milenaeneva »

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #226 -: Май 20, 2009, 21:36:17 pm »
Здравейте!Бързам да ви се похваля с най-новата ми придобивка подаръка от мъжа ми.

И обещаната снимка на храста, който не знам как се казва  :oops:


Първото е петуния а второто мисля че е жасмин (жасмин-philadelphus)
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #227 -: Май 20, 2009, 21:56:24 pm »
Първото е петуния а второто мисля че е жасмин (жасмин-philadelphus)

Да, и на мен ми прилича на Жасмин  :wink:
Ние имаме от другия, пак градински, който е с по-меки стъбла... Чакам го да цъфне за първи път до няколко дни. :) Непременно ще се похваля с него  :D
А до няколко дни ще гледам да си кача и другите красоти  :oops: на компа, че да мога да ги споделя с вас!
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #228 -: Май 20, 2009, 22:15:32 pm »
                                             :D  Отново със лятно настроение!  :D


                                     

       
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #229 -: Май 20, 2009, 22:25:16 pm »
Прекрасни цветя момичета! Скоро и аз ще се похваля - само да ги снимам. Още съм начинаещ градинар, ноооо имам известен напредък :-)

baracuda тази жълта красота как се казва, как се сади, от къде се взима??? Невероятно ми харесва!
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #230 -: Май 20, 2009, 23:01:18 pm »
Жълтата красота на Бари (от предпоследния и пост) е калифорнийски мак. Инфо има в тази тема за него. http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=26022.0
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #231 -: Май 22, 2009, 12:39:39 pm »
Здравейте момичета имам нужда от инфо за това цвете,което ми подариха вчера.Извинявам се за лошото качество на снимката :oops:,но е снимано с GSM-а ми.
http://picasaweb.google.bg/elena.yamen/ikIvjE#5338546966501925730
Градинките ви са невероятни.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #232 -: Май 22, 2009, 12:49:27 pm »
Denisa12251 цветето ти се казва вризея. То е от семейство бромелиеви . Полива се само във фунииката ,която се образува от листата /дано ме разбра/. Ето ти един линк с повече инфо http://zadoma.com/index.php?APP_ACTION=FLOWERS_INFO&FLOWER_ID=98
« Последна редакция: Май 22, 2009, 12:53:04 pm от Angelina »
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #233 -: Май 22, 2009, 13:21:13 pm »
        :D Браво на всички градинарки!Ето нещо от мен! :D

       

       


       
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #234 -: Май 22, 2009, 13:29:39 pm »
... много ми се губи една цветарка, която отдавна не пише, но се надявам това лято да почне пак, че се загуби тройката... дето подхванахме тази тема преди години....

  Осинко,не знам коя цветарка имаш точно предвид,защото се сещам за няколко сериозни,но на мен лично много ми липсват снимките на невероятните цветя на ketti . :D

Ааа, тук съм момичета /ако става въпрос за мен де/, ама нещо хич нямам желание да снимам напоследък...Днеска ще щракна една-две снимки на каквото е останало...

  :D Катенце,хич не ми се прави на скромна! :wink: Имаш най-прекрасните цветя!Да ни зарадваш скоро с някоя снимчица,моля те!За котарака не се притеснявай,отишъл е по женско.Ела да видиш в нашия двор какви атаки стават и боеве,щото имаме две женски котки,които са събрали доста обожатели. :wink:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #235 -: Май 22, 2009, 17:47:51 pm »
И първата ми цъфнала розичка от градинските тази година:



И още цветенца:







Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    denisa

  • *****
  • 2681
  • Човек предполага, Господ разполага!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #236 -: Май 22, 2009, 21:11:44 pm »
Denisa12251 цветето ти се казва вризея. То е от семейство бромелиеви . Полива се само във фунииката ,която се образува от листата /дано ме разбра/. Ето ти един линк с повече инфо http://zadoma.com/index.php?APP_ACTION=FLOWERS_INFO&FLOWER_ID=98
Angelina много ти благодаря за инфото  :thankyousign:
Прекрасни цветя момичета.
*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #237 -: Май 22, 2009, 23:39:15 pm »
Привет цветарки ето поздрав от мен 

Ози какво стово с твоята розичка от семка жива ли е още?
« Последна редакция: Май 22, 2009, 23:43:21 pm от altea »
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #238 -: Май 22, 2009, 23:45:10 pm »
За съжаление, не, но не по моя вина, а по вина на Кучо  :? , нооо... имам нова поникнала от семе, за сега е в градината и чакам да порасне малко, на есен ще я присея в саксия, и ще презимува  в къщи на хладно. Ако се  развива добре след две-три лета мога да я посея вън. Може да направя снимка утре да я видиш, много е малка и сладка. :lol:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #239 -: Май 23, 2009, 00:01:32 am »


Ето я и нея. :wink:  :lol:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."