0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #240 -: Май 23, 2009, 00:23:24 am »
Наистина е сладка , а дали ще запази качествата на оригинала или ще е на дивата форма?
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #241 -: Май 23, 2009, 00:27:44 am »
Ами по принцип мисля, че би трябвало да запази качествата си. Нали когато се създава нов сорт след опрашване на две рози се придобива новия сорт от семе. Така съм чела, ама то едно е на теория, друго на практика. :wink: Ще видим какво ще излезе, но ще минат няколко години, докато даде цвят, това е лошото.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #242 -: Май 23, 2009, 00:31:31 am »
Че тогава я вземи опрашвой и ни пращай семена и ще развъждаме немски рози тук  :balk_600:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #243 -: Май 23, 2009, 00:40:32 am »
Ха-ха, мислиш ли че не съм опитвала? Не стана моята работа да създам нов сорт. Явно не бяха узрели достатъчно семената (шипките). Ама аз пак ще пробвам.
Виж от само себе си по става, както тези две розички поникнали от семе сами. Природата си е природа.

Опитвах всъщност да опраша една бяла роза без аромат (Polarstern) със една светло синя  с много силен аромат (Mamy Blue), исках да стане една много бледо синя роза с аромат. И още две опрашвах - тъмночервена, почти черна с една шарена. ( Black Baccara и Claude Monet)
Иначе само семена без опрашване не съм опитвала да садя. Трябва да са добре узрели. Може да събера и да донеса като идвам на мацките от Варна, да видим дали така ще се хване някоя. :wink:
« Последна редакция: Май 23, 2009, 00:46:32 am от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #244 -: Май 23, 2009, 22:39:04 pm »


Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #245 -: Май 23, 2009, 23:16:16 pm »
...Иначе само семена без опрашване не съм опитвала да садя. Трябва да са добре узрели. Може да събера и да донеса като идвам на мацките от Варна, да видим дали така ще се хване някоя. :wink:

 :D :D :D Готово бе,Оси!Предният експеримент със резниците от рози,които ни донесе,не се получи,но ще пробваме и със семена.  :wink: Ти само ела пак,да се видим!Чакам те с нетърпение! :D

       :wink: Ето и поредната ми щуротийка-медено бакърче и някои "къпани" домашни зелении.
   Ми,в къщи почти всички цветя са само зелени. :D


       

       


     
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #246 -: Май 24, 2009, 02:53:34 am »
Ами по принцип мисля, че би трябвало да запази качествата си. Нали когато се създава нов сорт след опрашване на две рози се придобива новия сорт от семе. Така съм чела, ама то едно е на теория, друго на практика. :wink: Ще видим какво ще излезе, но ще минат няколко години, докато даде цвят, това е лошото.
сортовете пози като вегетативно размножващи се не запазват качествата на изходия сорт при размножаване чрез семена, било то получени от свободно опрашване или от принудително кръстосване. първите признаци дали от семеначетата може да се очаква нещо добро е т.нар. "културен вид" - едри листа, изправени леторасти, макло шипиве или липса на такива. по тези признаци се прави първото бракуване в селекцията.

Ха-ха, мислиш ли че не съм опитвала? Не стана моята работа да създам нов сорт. Явно не бяха узрели достатъчно семената (шипките). Ама аз пак ще пробвам.
Виж от само себе си по става, както тези две розички поникнали от семе сами. Природата си е природа.

Опитвах всъщност да опраша една бяла роза без аромат (Polarstern) със една светло синя  с много силен аромат (Mamy Blue), исках да стане една много бледо синя роза с аромат. И още две опрашвах - тъмночервена, почти черна с една шарена. ( Black Baccara и Claude Monet)
Иначе само семена без опрашване не съм опитвала да садя. Трябва да са добре узрели. Може да събера и да донеса като идвам на мацките от Варна, да видим дали така ще се хване някоя. :wink:

семената на розите за да поникнат както на всички дървесни и храстовидни видове растения освен да са узрели изискват и стратификация. на практика се извършва така - узрелите семена се промиват с вода и се изсушават на сянка при Т 20-23 градуса. през ноември се навлажняват и се поставят в саксии с блажен пясък на хладно / Т 3-5 градуса/ и тъмно място. през март могат да се засяват/ някои вече имат и кълнове/.


благодаря Ви д-р Александров
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #247 -: Май 24, 2009, 12:09:21 pm »
ddnchv, благодаря за пояснението, много е полезно да се научат такива неща.
Цитат
сортовете пози като вегетативно размножващи се не запазват качествата на изходия сорт при размножаване чрез семена, било то получени от свободно опрашване или от принудително кръстосване. първите признаци дали от семеначетата може да се очаква нещо добро е т.нар. "културен вид" - едри листа, изправени леторасти, макло шипиве или липса на такива. по тези признаци се прави първото бракуване в селекцията.

Това например не го знаех.

Цитат
семената на розите за да поникнат както на всички дървесни и храстовидни видове растения освен да са узрели изискват и стратификация. на практика се извършва така - узрелите семена се промиват с вода и се изсушават на сянка при Т 20-23 градуса. през ноември се навлажняват и се поставят в саксии с блажен пясък на хладно / Т 3-5 градуса/ и тъмно място. през март могат да се засяват/ някои вече имат и кълнове/.

Това го знам, и точно така направих, но не се получи.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #248 -: Май 24, 2009, 12:17:53 pm »
  Момичета аз не съм цветарка,но разглеждам темата и се възхищавам много на красотите които показвате.Не мога да се стърпя и аз да ви покажа тази бледо лилава приказка     Не знам името на този храст,все го забравям,но е ужасно красиво.На живо е още по-хубаво.За съжаление тази красота трае само седмица и половина ,две.Вече е прецъфтяло и скоро ще останат само едни зелени листа.Расте направо като троскот.Страшно бързо и клоните му се увиват дори на места е счупена вече металната конструкция на която пълзи.Колкото и да го подрязваш ,няма отърване .Расте като лудо и през лятото образува много плътна сянка.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #249 -: Май 24, 2009, 12:39:50 pm »
Перошинка, не съм виждала до сега такъв храст. Много интересен е. Обаче аз не мога много да схвана снимките, как расте това чудо, колко е високо, че така надолу падат цветовете? Нали снимките не са обратно обърнати?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #250 -: Май 24, 2009, 12:46:42 pm »
Това е Глициния или wisteria има различни цветове :-) Аз наскоро посадих такава, бяла и прасковена на цвят. Невероятна красота, но моите ще цъфнат след поне 5 години.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #251 -: Май 24, 2009, 12:49:10 pm »
  Това не е ли декоративна акация?Расте като лоза.Тук в нашия квартал в много къщи на външните порти го има (в бяло и бледолилаво).Сигурно си има друго име,ама аз така и не го знам.

  П.П,Докато пиша и harmony е дала точният отговор. :D
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #252 -: Май 24, 2009, 12:53:07 pm »
  Не,не са обратни .  :P  Расте като лозата.Засадено е в земята и е пълзящо растение.Клоните му са много здрави и жилави.Наистина цветовете наподобяват чепки грозде и висят отгоре.Нашият храст пълзи на нещо като асмалък и за това цветовете падат така надолу.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #253 -: Май 24, 2009, 12:54:43 pm »
  Това не е ли декоративна акация?Расте като лоза.Тук в нашия квартал в много къщи на външните порти го има (в бяло и бледолилаво).Сигурно си има друго име,ама аз така и не го знам.

  П.П,Докато пиша и harmony е дала точният отговор. :D
  Баракудка,наистина го има в много къщи във Виница.Даже сега дадох семена на една колежка,която е от твоя квартал.  :P
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #254 -: Май 24, 2009, 15:33:29 pm »
   :D Да ви се похваля най-накрая,че цъфна първата роза от новите ми придобивки!  :D Казва се "ENIGMA",а червената роза не е нова.Но,защо ли имам спомен ,че на Оси "Енигмата" беше друга на цвят... :ask:

     
     
     
   

   
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #255 -: Май 24, 2009, 16:41:32 pm »
Бари, страшна красота!  :D

Оси, много красиви божури! А само като си помисля как ухаят ... 
« Последна редакция: Май 24, 2009, 16:47:11 pm от blue_sky »

*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #256 -: Май 24, 2009, 18:07:46 pm »
Бари страхотна роза,аз все не мога да улуча такава каквато искам, купих си една червена влачеща и на кртинката бяха едни едри тъмночервени цветове пък цъфна най-обикновена с дребни цветчета. Ето поздрав от мен
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #257 -: Май 24, 2009, 19:53:17 pm »
Алтеа, знаеш ли как се казва това цвете? И аз го видях в градината си, чудех се как е дошло там, даже в началото го мислех за някой плевел, но оставих и сега цъфти. По-късно ще покажа снимка.

Бари, аз нямам "Енигма", нещо явно си се объркала. Жълтата ти роза малко прилича на "Глория Дей", но и такава нямам. Много са хубави цветята ви, момичета. :D

Деси, имам и бял божур, скоро ще кача снимка.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #258 -: Май 24, 2009, 21:50:49 pm »
Малко нови снимки и от мен. Това е първият цъфнал Амарилис от общо 5 саксий, на балкона така че още снимки скоро!

http://media.snimka.bg/3103/012460906.jpg

http://media.snimka.bg/3103/012460905.jpg

http://media.snimka.bg/3103/012460886.jpg

http://media.snimka.bg/3103/012460884.jpg
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #259 -: Май 24, 2009, 21:58:32 pm »
Малко снимки от днес:)
Пълзящите рози, които засадих миналата година тази цъфнаха:)едната е червена а срещу нея лилава:)




Тази красота я открих поникнала сред люляците:)





Чакам стволовите, които имат вече пъпки, и другите в градината:)