0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #260 -: Май 24, 2009, 21:58:42 pm »
Браво, Фантич!
Това обаче не е Амарилис, а е Хипеаструм. Хипеаструма цъфти през лятото, а Амарилиса през зимата. :wink:


ПП. Лиско, страхотни са!!! :D

Ето го и това, дето не му знам името,като на Алтеа:



« Последна редакция: Май 24, 2009, 22:17:38 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #261 -: Май 24, 2009, 22:06:15 pm »
А да , бях забравила  :oops:
А може ли да ми покажеш какво беше Амарилиса!
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #262 -: Май 24, 2009, 22:08:53 pm »
Ми почти същото е, Фанта.
Ето ти един Амарилис:



А пък тази Фуксия полудя да цъфти :D :D



« Последна редакция: Май 24, 2009, 22:16:42 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #263 -: Май 24, 2009, 22:28:16 pm »
ddnchv, благодаря за пояснението, много е полезно да се научат такива неща.
Цитат
сортовете пози като вегетативно размножващи се не запазват качествата на изходия сорт при размножаване чрез семена, било то получени от свободно опрашване или от принудително кръстосване. първите признаци дали от семеначетата може да се очаква нещо добро е т.нар. "културен вид" - едри листа, изправени леторасти, макло шипиве или липса на такива. по тези признаци се прави първото бракуване в селекцията.

Това например не го знаех.

Цитат
семената на розите за да поникнат както на всички дървесни и храстовидни видове растения освен да са узрели изискват и стратификация. на практика се извършва така - узрелите семена се промиват с вода и се изсушават на сянка при Т 20-23 градуса. през ноември се навлажняват и се поставят в саксии с блажен пясък на хладно / Т 3-5 градуса/ и тъмно място. през март могат да се засяват/ някои вече имат и кълнове/.

Това го знам, и точно така направих, но не се получи.

може би обвивките на семената са много твърди и не са могли да поемат влагата, в такъв случай се практикува " надиране" груба обработка с едър пясък така че обвивките да се наранят и да пропуснат влагата. успех в трудния път на селекционера.

растението е Digitalis purpurea - пурпурен напръстник, близък родственик на дивия вид Digitalis lanata - вълнест напръстник, растението от което се получава дигиталин и се произвежда лекарството за сърце Дигоксин.
Браво, Фантич!
Това обаче не е Амарилис, а е Хипеаструм. Хипеаструма цъфти през лятото, а Амарилиса през зимата. :wink:


ПП. Лиско, страхотни са!!! :D

Ето го и това, дето не му знам името,като на Алтеа:






благодаря Ви д-р Александров
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #264 -: Май 24, 2009, 22:33:50 pm »
Цитат
растението е Digitalis purpurea - пурпурен напръстник, близък родственик на дивия вид Digitalis lanata - вълнест напръстник, растението от което се получава дигиталин и се произвежда лекарството за сърце Дигоксин.

Благодаря, ddnchv!

Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #265 -: Май 25, 2009, 10:50:55 am »
     :balk_602: ddnchv и аз ти благодаря за професионалните съвети!Определено научаваме от теб не само нови неща,но и много-полезни.

    :D Осинко,абе тази Фуксия е трепач,бе!То бива хубост,ама толкова ли?  :D За Енигмата съм се объркала явно,но не е жълта...тепърва ще ми цъфтят жълтите рози.  :blob10: И това цвете като на Алтея е много-атрактивно,навява спомен,че е от планината...хем като диво,хем красиво!И на Алтея е страхотно!Фантичка,отново поздравления!  :D

*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #266 -: Май 25, 2009, 13:17:26 pm »
Ози,аз докато се включа и вече имате отговори на всички въпроси. Да това е дигиталис,но семената ги събрах от една съседка на село и мин. год направих разсад и сега цъфна. Фуксията се е отчела много добре и аз имам две,но съм ги вземала от съседки и още са малки. Мен ме интересува ако ползвам смес за вкореняване на резници дали примерно та 80% ще имам успех. Бях залоожила октомври от едни много хубави рози. Уж вървяха добре,пуснаха филизи и сега гледам почнаха да почерняват резниците като извадих един имат наченки на калус /май така се казваше едно удебелено ,бяло около среза/ ,но явно нещо не им достига да тръгне корен. Три бях заложила в саксии,от клонките към върховете с дебелина колкото кутре и те се вкорениха успешно.Може да бъркам в начина по който правя среза,ако знаете как споделете. Лисе, този клематис да не е "Нели Мозер"- много е нежен. Поздрав:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #267 -: Май 25, 2009, 14:45:50 pm »
Алтея, ами и с резници (стъблени) е трудно по принцип с розите. Ползвала съм вкоренител и нищо особено не става. Но мога да споделя, че като бучна в градината резници, там има по голям успех. Разреза е пряк, не е наклонен, поне аз така знам. Под наклон се режат калемите.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #268 -: Май 25, 2009, 23:38:42 pm »
всички видове от сем. Rozaceae се отнасят към групата на трудно вкореняващи те се. но въпреки това има създадени промишлени технилогии за вкореняване. в техната основа стои индолилмаснената или индолилоцетната киселина, които са мощни стимулатори на калусо и корено образуването. за съжаление не мога да изпратя на никоя от вас защото те се съхраняват в хладилник, аз преди да се роди малката изхвърлих всички такива химикали от къщи. все пак ако намерите с удоволствие ще обясня как се използва. началото на юни е момента за вкореняване на рози от зелени резници, но нама смисъл без индилилмаслена киселина. технилогията за вкореняване е дълга за обяснение, но ако ви интересува само кажете да не си пиша така, ще намеря време до края на седмицата да я опиша.


благодаря Ви д-р Александров
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #269 -: Май 26, 2009, 01:25:10 am »
Да си кажа и аз как вкоренявам рози.Нямам нито една купена с изключение на една, която е като дръвче е две мини-рози.Вкоренител не ползвам,харесвам си някоя роза през лятото и през октомври-ноември отивам да си поискам клонка.По мое наблюдение най-добре се вкореняват рози, като се отреже клонка от прецъфтяла/разбирайте да е почнала почти да образува семе/ роза с дебелина, колкото кутрето, може и малко по-тънка, но не съвсем млада.Ако клонката е дълга, може да я ражрежете на две, ако е къса, отстранявате долните листа.Аз дори не правя голяма дупка за тях, просто ги забучвам, така да се каже в земята, като над почвата оставям една-две двойка листа.След това ги покривам плътно с буркан или ако е по-дълга пръчката й с отрязано пластмасово шише.Повече не ги откривам, листата им пожълтяват и окапват, но на пролетта вече са прихванати.Откривам ги към април, когато опасността от слани е преминала.Така имам нови рози.Не казвам, че всичките на сто процента се захващат, но смея да се похваля с голям успех.Почти 90 процента.

Алтея, ами и с резници (стъблени) е трудно по принцип с розите. Ползвала съм вкоренител и нищо особено не става. Но мога да споделя, че като бучна в градината резници, там има по голям успех. Разреза е пряк, не е наклонен, поне аз така знам. Под наклон се режат калемите.
 
И аз мисля, че в градината е по-успешно, не знам защо.
А ето и моя дигиталис, но снимката е от миналата година.

« Последна редакция: Май 26, 2009, 01:40:33 am от ketti »
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #270 -: Май 26, 2009, 16:54:08 pm »
Леле, каква хубава тема имало тук, и аз да не я забележа досега! :oops:
Браво на всички "градинарки"! Чудесни са цветята ви, момичета, поздравления.
Розите и на мен ми са голяма слабост, но мога да ги гледам само на балкона, вече уморих една от мана, докато намеря време да купя препарат и да я напръскам, вече беше късно. Тъй че засега си имам само една- някакъв чаен хибрид:

А иначе моята скромна балконска градинка е ето тази:

Всички цветя са ми на балкона,и зимуват там, па каквото оцелее, че вкъщи имам двама малки "градинари" дето много шетат, и само чакат да им видят сметката на гюрлюците... :D. Да са ми живи и здрави, пак ще ги завъдим, ако оскубят нещо...
Пък един ден, ако е писано, може да си имам къща с двор, и там да си развихря цветарската краста. :wink:
*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #271 -: Май 26, 2009, 18:26:09 pm »
Зизи много хубави и добре гледани цветя поздравления  :flower:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #272 -: Май 26, 2009, 18:47:52 pm »
Пресни снимки от мен






« Последна редакция: Май 26, 2009, 19:56:23 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #273 -: Май 26, 2009, 20:59:28 pm »
Ето снимки от началните ми опити за градинарство :-)
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #274 -: Май 26, 2009, 21:04:34 pm »
Алтеа, много ти благодаря.
Поразрових назад и разгледах и твоята градинка, чудесно е всичко, създадено с много любов и вкус.
Изобщо от всички ваши цветя, момичета, струи много обич.
Искам да ви попитам някоя от вас отглеждала ли е калдъръмчета от семенца, и за колко време покълват? Аз си купих по Великден семена от Кауфланд на страхотни хибридни калдъръмчета(поне на снимката изглеждаха така), всеки ден ги оросявам аз с пулверизатора, точа се как ще си ги насея в сандъчета, и чакам, ли чакам... :(мина месец и нещо, и нищо не се е показало 8O, ама май са били стари семената, ...или бъркам, възможно ли е толкова бавно да покълват? :?
Осиана, прекрасни клематиси, и тази бежовката роза е невероятна, каква е?
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #275 -: Май 26, 2009, 22:11:40 pm »
Зизи, калдъръмчета би трябвало вече отдавна да са поникнали. Виж какво пише на опаковката все пак.
Розата се казва Dr. Hermann Schulze Delitzsch. В подписа ми има албум с рози.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #276 -: Май 27, 2009, 01:24:32 am »
Представям ви моята Карибия. Оси, благодаря ти!  :bighug:





*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #277 -: Май 27, 2009, 01:27:28 am »
 osi_9  очаквам и другата.  :wink:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #278 -: Май 27, 2009, 02:57:05 am »
Другата още дори не е напъпила, но с удоволствие ще кача снимки, като тръгне да цъфти.

*

    altea

  • ***
  • 214
  • щастието не е крайна спирка, а начин на пътуване.
Re: Моята Градинка 5
« Отговор #279 -: Май 27, 2009, 11:07:37 am »
Аууу, момичета как ме радвате с тези рози, Ози този нюанс много го обичам ще си търся подобна да си купя. Клематисите са много хубави , ето един и от мен