0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #340 -: Март 11, 2009, 10:10:36 am »
Ситуацията е такава:
търсете си заеми, защото от тези 20 млн, нищо няма да стигне до нас.

Да не бързаме с песимизма.
Да не забравяме, че Радина Велчева от “Искам бебе” и Стефка Захариева от “Зачатие” ще са в съвета, което никак не е за пренебрегване!
Досега видяхме чудеса от Искам бебе и Зачатие, нека им вярваме и занапред и да не бързаме да погребваме свършеното досега.
Може да не е съвършено в началото, но фондът тепърва ще започва да работи и ще се сблъсква с проблеми, за които може никой да не се е сетил при подготовката.
Постигнато е много повече, отколкото имахме досега! Аз ВЯРВАМ на двете пациентски организации!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #341 -: Март 11, 2009, 10:15:48 am »
За пациентските организации е ясно.

Но в България, в последните 20 години станаха твърде много и твърде нагли крадците от държавния и местните бюджети, от еврофондовете, от банките, от монополните фирми за горива, енергия, вода, от болниците и от всички други места където изобщо влизат някакви пари.

И много ще съм щастлива, ако греша! :)
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #342 -: Март 11, 2009, 13:55:37 pm »
Да не забравяме, че Радина Велчева от “Искам бебе” и Стефка Захариева от “Зачатие” ще са в съвета, което никак не е за пренебрегване!
Досега видяхме чудеса от Искам бебе и Зачатие, нека им вярваме и занапред и да не бързаме да погребваме свършеното досега.

Няма да е лесна борбата на Радина Велчева от “Искам бебе” и Стефка Захариева от “Зачатие” със този съвет. Имам лични впечатления от единия и не мисля, че отново ако съм в ръцете му ще ми помогне. Дано истината и справедливостта възтержествуват и успеят повече двойки да се възползват и успеят.
никога не отстъпвай на принципите си!
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #343 -: Март 11, 2009, 14:45:24 pm »
Хич не им завиждам на двете момичета. Дано не загрубее играта, все пак са замесени много пари.
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #344 -: Март 11, 2009, 22:30:30 pm »
Здравейте! Искам да ви попитам за какви списъци става въпрос,които подготвяли в клиниките-предварителна подготовка на документи за инвитро от Фонда? Нали не се знае още кои клиники ще бъдат включени? Какво съм пропуснала? :ask:
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #345 -: Март 11, 2009, 22:47:32 pm »
Аз съм в Щерев и още преди 2 седмици док ми каза , че ще ми подготвят документите за фонда и ще ми се обадят.Но сега се чудя дали да звъня да я притеснявам , защото според мен все още е рано.Дори се чудя дали реално да планирам следващ опит април ,май чрез фонда или да търся парите от другаде.
Просто не ми се вярва толкова бързо да сработят нещата.А и все пак ще се обработват определен брой молби,откъде да знам кога ще дойде моят ред?А и в самата клиника дали ще подготвят наведнъж документите на всички нуждаещи се или ще има някакво вътрешно пресяване ? Изобщо много въпроси....
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #346 -: Март 12, 2009, 08:57:52 am »
Здравейте! Искам да ви попитам за какви списъци става въпрос,които подготвяли в клиниките-предварителна подготовка на документи за инвитро от Фонда? Нали не се знае още кои клиники ще бъдат включени? Какво съм пропуснала? :ask:
Не се знае още, но може да се предположи кои ще са, нали? :wink:
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #347 -: Март 12, 2009, 13:18:24 pm »
от работната група:

Изпращаме Ви предложенията на проф. Чернев и доц. Рачев по правилника. Моля за Вашето становище до края на деня.


Във връзка с Правилника за работа и ...... на „Фонд за асистирана репродукция”
предлагам две отделни уточнения:


Първото уточнението засяга чл. 26,1, ж) – ендометриоза, засягаща аднексите и свързана с безплодието

Предложение: ж) ендометриоза след лечебен курс с агонисти на гонадолиберина по програма на НЗОК, след края на което в продължение на 6 месеца не е настъпила бременност

Мотиви: От години съществува програма за лечение на ендометриозата чрез скъпо струващо лечение с агонисти на гонадолиберина, заплащано от НЗОК. След такова лечение не малко жени забременяват и не е необходимо да постъпват в програма за АРТ. Само тези жени, при които след края на лечението не са забременели в продължение на 6 месеца да могат да бъдат включвани във Фонда за асистирани репродукции. Това би прецизирало контингента, подлежащ на АРТ.



Второто уточнение засяга Чл. 31,1, б) - документи по извършване на два или повече спермални анализа...

Предложение: б)... два спермални анализа в различни лечебни заведения извършени с разлика не по-малко от 1 месец или повече от два анализа в едно и също лечебно заведение, като последният е извършен в разстояние не по-малко от 1 месец от предишния...

Мотиви: спазването на оригиналния текст би довело до неоправдано забавяне на процедурата, без да промени/ подобри резултатите от програмата


Поздрави,
Доц. Елиан Рачев


изпращам становището си относно Постановление 25 от 9.02.2009г. за създаване на Център "Фонд за асистирана репрoдукция".
 
Предлагам към чл.11 , глава 1 в края на пслидното изречение да се добави: "...и Обществения съвет" 
 
Глава 4 "Дейност":
чл. 25
(2) Лекарствените продукти ...следва да са остойностени според една международна единица.
 
Тази добавка може да се приложи евентуално и към чл. 28 (2) при прилагането на ценоразпис за предоставяните медицински услуги от лечебните заведения.  
 
чл. 27
2. Не е прецизиран и може да бъде оспорван.
 
С уважение: проф. Т.Чернев  


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #348 -: Март 12, 2009, 13:54:32 pm »
Второто уточнение засяга Чл. 31,1, б) - документи по извършване на два или повече спермални анализа...

Предложение: б)... два спермални анализа в различни лечебни заведения извършени с разлика не по-малко от 1 месец или повече от два анализа в едно и също лечебно заведение, като последният е извършен в разстояние не по-малко от 1 месец от предишния...

Мотиви: спазването на оригиналния текст би довело до неоправдано забавяне на процедурата, без да промени/ подобри резултатите от програмата

Този текст вече е съвсем ясен /сравнен със стария/ и мисля, че няма да има проблеми да се спазват изискванията.  :)
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #349 -: Март 12, 2009, 13:58:27 pm »
Второто уточнение засяга Чл. 31,1, б) - документи по извършване на два или повече спермални анализа...

Предложение: б)... два спермални анализа в различни лечебни заведения извършени с разлика не по-малко от 1 месец или повече от два анализа в едно и също лечебно заведение, като последният е извършен в разстояние не по-малко от 1 месец от предишния...

Мотиви: спазването на оригиналния текст би довело до неоправдано забавяне на процедурата, без да промени/ подобри резултатите от програмата

Този текст вече е съвсем ясен /сравнен със стария/ и мисля, че няма да има проблеми да се спазват изискванията.  :)
И аз съм на това мнение. Подкрепям този текст.
Правилно разбирам , че има само минимум във времето на извършване на двата анализа , нали?
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #350 -: Март 12, 2009, 15:25:28 pm »
чл. 27
2. Не е прецизиран и може да бъде оспорван.
С уважение: проф. Т.Чернев 


Надявам се, наистина сериозно да се разгледа този член и да направи необходимото да се промени тази Наредба 28. Видно е, че и те осъзнават последствията...
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #351 -: Март 12, 2009, 17:38:23 pm »
Да вземем да онагледим предложенията на проф.Т. Чернев,
Цитат
Чл. 11. (1) Атестирането се организира от министъра на здравеопазването, който уведомява директора на фонда за деня на атестацията не по-късно от 5 работни дни преди нейното провеждане.
дали пък не става въпрос за това?:
Цитат
Чл. 12.(1) Атестацията се провежда от комисия, определена от министъра на здравеопазването
предложението:
Цитат
Предлагам към чл.11 , глава 1 в края на пслидното изречение да се добави: "...и Обществения съвет"
Добро предложение , но едва ли ще се подкрепи...

Цитат
Чл. 25. (2) Лекарствените продукти, финансирани със средства от фонда следва да са включени в Позитивния лекарствен списък и се осигуряват по реда на чл. 207, ал. 1,     т. 5а от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Чл. 28. (2) Към договора по ал. 1 се прилага ценоразпис на предоставяните медицински услуги от лечебното заведение, утвърден от ръководителя на лечебното заведение.

предложението
Цитат
чл. 25
(2) Лекарствените продукти ...следва да са остойностени според една международна единица.
 
Тази добавка може да се приложи евентуално и към чл. 28 (2) при прилагането на ценоразпис за предоставяните медицински услуги от лечебните заведения. 
Последното,мисля е доста адекватно , предвид  различните цени в различните клиники.

Цитат
Чл. 27. Не се извършва финансиране по реда на този правилник, независимо от наличие на индикациите по чл. 26 в следните случаи:
1. съществуват кoнтраиндикации съгласно Наредба № 28 от 2007 г. за дейности по асистирана репродукция.
2. липсващ или ограничен яйчников резерв със стойности на ФСХ повече от 12.5 mIU/ml.
предложението
Цитат
чл. 27
2. Не е прецизиран и може да бъде оспорван.
за т.1 е отговорна Наредбата,затова предложението не я касае, най-вероятно...
« Последна редакция: Март 12, 2009, 17:51:49 pm от Eфирче »
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #352 -: Март 12, 2009, 18:36:18 pm »
Първото уточнението засяга чл. 26,1, ж) – ендометриоза, засягаща аднексите и свързана с безплодието

Предложение: ж) ендометриоза след лечебен курс с агонисти на гонадолиберина по програма на НЗОК, след края на което в продължение на 6 месеца не е настъпила бременност

Мотиви: От години съществува програма за лечение на ендометриозата чрез скъпо струващо лечение с агонисти на гонадолиберина, заплащано от НЗОК. След такова лечение не малко жени забременяват и не е необходимо да постъпват в програма за АРТ. Само тези жени, при които след края на лечението не са забременели в продължение на 6 месеца да могат да бъдат включвани във Фонда за асистирани репродукции. Това би прецизирало контингента, подлежащ на АРТ.

Струва ми се честно, ако мотивацията на доцента е статистичеки подкрепена. И при условие, че НЗОК не спира лечението на ендометриоза.
-----------------------------

Второто уточнение засяга Чл. 31,1, б) - документи по извършване на два или повече спермални анализа...

Предложение: б)... два спермални анализа в различни лечебни заведения извършени с разлика не по-малко от 1 месец или повече от два анализа в едно и също лечебно заведение, като последният е извършен в разстояние не по-малко от 1 месец от предишния...

Мотиви: спазването на оригиналния текст би довело до неоправдано забавяне на процедурата, без да промени/ подобри резултатите от програмата


Това звучи добре, само да онагледявам двата случая.

Разбирам го така: ако лицето Х има 3 спермограми от клиника У, то те трябва да са нещо такова: 1 януари 2009, 1 декември 2008, 1 ноември 2008 или с по-големи времеви интервали между анализите - януари 2009, да кажем септември 2008 и примерно юни 2007. Това трябва да се брои, нали така?
Ако съм права в тълкуването, изглежда приемливо.
-----------------------------

Глава 4 "Дейност":
чл. 25
(2) Лекарствените продукти ...следва да са остойностени според една международна единица.
 
Тази добавка може да се приложи евентуално и към чл. 28 (2) при прилагането на ценоразпис за предоставяните медицински услуги от лечебните заведения.

Това не го асимилирам в момента. Въздържам се от коментар.
-----------------------------

чл. 27
2. Не е прецизиран и може да бъде оспорван.

Това определено да!
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #353 -: Март 12, 2009, 22:07:28 pm »

Първото уточнението засяга чл. 26,1, ж) – ендометриоза, засягаща аднексите и свързана с безплодието

Предложение: ж) ендометриоза след лечебен курс с агонисти на гонадолиберина по програма на НЗОК, след края на което в продължение на 6 месеца не е настъпила бременност

Мотиви: От години съществува програма за лечение на ендометриозата чрез скъпо струващо лечение с агонисти на гонадолиберина, заплащано от НЗОК. След такова лечение не малко жени забременяват и не е необходимо да постъпват в програма за АРТ. Само тези жени, при които след края на лечението не са забременели в продължение на 6 месеца да могат да бъдат включвани във Фонда за асистирани репродукции. Това би прецизирало контингента, подлежащ на АРТ.



1. В някои случаи лекарите препоръчват оперативно лечение и ВЕДНАГА след него ин витро, БЕЗ лечебен курс с медикаменти.
Абсурдно е да се задължават всички жени да минат такъв курс на лечение, особено ако лекуващият ги специалист по стерилитет е преценил, че в техният случай не е препоръчително. Чела съм във форума за такива случаи – дано се включи някое момиче.

При моята втора операция се установи рецидив на ендометриозата и пристъпих направо към ИКСИ.


2. Касата заплащаше лечението на ограничен брой жени годишно (не зная дали и сега е така). Какво става с  жените, които са се лекували за своя сметка (поради изчерпване на лимита за финансиране) ?

Първата ми операция беше м.Октомври (преди 4 години) и бройките бяха свършили. Тъй като ми бяха оставили неизчистени ендометриозни огнища, ми беше казано, че не мога да чакам няколко месеца, за да излязат бройките за следващата година, а трябва веднага да започна лечение. Наложи се сама да си закупя лекарствата. Инжекциите ми биеше докторът, който ме оперира, но в частния си кабинет – нямам никакъв документ, че изобщо съм провеждала лечение.


3. Според мене колкото по-малко ограничения залегнат в правилника, толкова по-добре. Все пак трябва специалистите по стерилитет да определят индивидуално лечение за всеки отделен случай.
Не виждам логика в това условие за безплатно финансиране по дадена програма да е да си ползвал безплатно финансиране по друга програма.
« Последна редакция: Март 12, 2009, 22:58:33 pm от bril »
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #354 -: Март 13, 2009, 08:40:25 am »
Ани, разбирам, че това са новите предложения от работната група. Знаеш ли кога ще се гласуват или са още в период на разглеждане? Можем ли да помогнем с нещо?
П.П. Уточненията по текстовете ми се струват добри!

*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #355 -: Март 13, 2009, 09:34:07 am »
Пак по повод ендометриозата:

Има ограничение по Програмата на НЗОК за лечение на ендометриоза за възраст ДО 35 години. Оттук следва, че жени с ендометриоза над тази възраст няма да могат да ползват Фонда, защото няма как да са се лекували по Програмата за НЗОК !!!

Цитат от програмата:
КРИТЕРИИ ЗА ВКЛЮЧВАНЕ НА ЗЗОЛ В ПРОГРАМАТА

При лечението на ендометриозата и свързания с нея стерилитет се спазват следните критерии:
► възраст на ЗЗОЛ до 35 години



Старата формулировка си беше много по-добра!!!


« Последна редакция: Март 13, 2009, 09:38:15 am от bril »
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #356 -: Март 13, 2009, 11:54:18 am »
Днес, в-к "24 часа" - "Държавата се бави с парите за ин витро" (Нищо ново под слънцето!)
http://24chasa.bg/Default.asp?statid=130415&rubr=0&izd=1&fsize=&swidth=800&tr=1&im=03&id=13&iy=2009
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #357 -: Март 13, 2009, 16:31:40 pm »
1. В някои случаи лекарите препоръчват оперативно лечение и ВЕДНАГА след него ин витро, БЕЗ лечебен курс с медикаменти.
Абсурдно е да се задължават всички жени да минат такъв курс на лечение, особено ако лекуващият ги специалист по стерилитет е преценил, че в техният случай не е препоръчително. Чела съм във форума за такива случаи – дано се включи някое момиче.

При моята втора операция се установи рецидив на ендометриозата и пристъпих направо към ИКСИ.
Много си права bril, аз лично не съм засегната от заболяването, но моя много близка приятелка е и след лапаро при специалист по стерилитет, той й каза, че няма смисъл да започва лечение, а направо да се ориентира към инвитро.
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #358 -: Март 13, 2009, 22:38:20 pm »
аз също съм с ендометриоза и високо фсх и предлагам да отпадне член 28 по чл 27 попадам за финансиране а по другия не това не го разбирам :ask:
*

    sunnynevi

  • ***
  • 273
  • Слънца и усмивки за всички!!!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #359 -: Март 13, 2009, 22:56:29 pm »
Дано по-скоро се уточни всичко и получим яснота какво да правиме ние. :wink: