0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: има ли нещо ново?
« Отговор #240 -: Февруари 24, 2009, 11:11:30 am »
Срокът е съгласуван между всички от работната комисия. Прие се единодушно.
6 месеца са достатъчно дълъг срок, за да се планира процедура. Да не забравяме, че и изследванията имат някаква давност.
Съгласна съм , че 6 месеца са достатъчно дълъг период , за да се планира една процедура. Какво обаче ще стане ако въпреки планирането и т.н. в рамките на тези до 6 месеца /а те може и да са по-малко според чл.39/ все пак процедурата не се направи?
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #241 -: Февруари 24, 2009, 11:24:24 am »
"Чл.31, ал1, т.1
б) за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2: документи от извършването на два или повече спермални анализа, последният от които е извършен  преди не по-повече от 6 месеца преди подаване на заявлението, а последният – преди не по-малко от 3 месеца от предходния”, в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето..."
Моля, обърнете внимание на тази неточност!

Предполагам ,че единият от тях е предпоследен ,wild cat ,благодаря ,че обърна внимание!
По тази логика двата спермални анализа трябва да са направени в рамките на 9 месеца.
Смятам ,че ще е добре тази граница да бъде 1 година.
Едва ли 3 месеца ще дадат отражение на анализа , по-скоро ще се спестят пари за нов.
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #242 -: Февруари 24, 2009, 13:38:42 pm »
искам да попитам трябва ли да си си платил здравните осигуровки за да кандидатстваш за инвитро.аз в момента сам без работа дали това влияе а и къде 6те се подават документите :oops:
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #243 -: Февруари 24, 2009, 14:49:57 pm »
за спермалния анализ наистина не се разбира точно, сега ще обясня;
- трябват 2 спермограми
- ще ги наречем 1 и 2
- номер две трябва да е направена не по-късно от  месеца преди кандидатстването
- между номер 1 и 2 трябва да има поне 3 месеца разстояние (може и да е повече, това условие е заради срока на сперматогенезата)

Не е хубаво формулирано, наистина.
Май
Цитат
, а последният
е добре да се замени с
Цитат
и същевременно
:
"Чл.31, ал1, т.1
б) за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2: документи от извършването на два или повече спермални анализа, последният от които е извършен  преди не по-повече от 6 месеца преди подаване на заявлението и същевременно – преди не по-малко от 3 месеца от предходния”,

Как мислите?


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #244 -: Февруари 24, 2009, 15:30:52 pm »

Май
Цитат
, а последният
е добре да се замени с
Цитат
и същевременно
:
"Чл.31, ал1, т.1
б) за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2: документи от извършването на два или повече спермални анализа, последният от които е извършен  преди не по-повече от 6 месеца преди подаване на заявлението и същевременно – преди не по-малко от 3 месеца от предходния”,

Как мислите?
Ани , пак ми се вижда сложничко. Дори не съм сигурна ,че те разбрах правилно. :oops:
Значи последната се прави в месеца преди кандидатстването, а предпоследната трябва да е от 3 до колко месеца назад?
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #245 -: Февруари 24, 2009, 15:47:23 pm »
Аз така го разбрах (понеже и при нас е от значение точно този член): От последния анализ до датата на подаване на документи периода от време трябва да е по-малък от 6 месеца, като същевременно периода от време между този последен анализ и съответния предпоследен анализ трябва да е най-малко 3 месеца. Предполагам, че се допуска броя на спермалните анализи да е по-голям: 4-5 броя, като двата задължително да са направени в различни лечебни заведения, регистрирани като такива за асистирана репродукция.
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #246 -: Февруари 24, 2009, 15:50:30 pm »
така дали се разбира? (все пак накрая тези документи минават и през щатен редактор стилист)

за индикации по чл. 26, ал.1, т.2:
документи от извършването на не по-малко от два спермални анализа, в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето, като последният спермален анализ да е извършен  преди не по-повече от 6 месеца преди подаване на заявлението, с интервал между всеки спермален анализ, не по-кратък от 3 месеца
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #247 -: Февруари 24, 2009, 16:01:05 pm »
така дали се разбира? (все пак накрая тези документи минават и през щатен редактор стилист)

за индикации по чл. 26, ал.1, т.2:
документи от извършването на не по-малко от два спермални анализа, в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето, като последният спермален анализ да е извършен  преди не по-повече от 6 месеца преди подаване на заявлението, с интервал между всеки спермален анализ, не по-кратък от 3 месеца
Да! :D
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #248 -: Февруари 24, 2009, 16:11:24 pm »
Ани , пак ми се вижда сложничко. Дори не съм сигурна ,че те разбрах правилно. Embarassed
Значи последната се прави в месеца преди кандидатстването, а предпоследната трябва да е от 3 до колко месеца назад?
На мен също не ми стана много ясно.
моля ви ако някой може да отговори на този въпрос!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #249 -: Февруари 24, 2009, 16:34:28 pm »
mimi_77 какво не ти е ясно?

Предполагам Ани, в бързината, е пропуснала цифрата 6 преди месеца в третото тиренце (което обаче от своя страна става ясно от предишния тект, на който обърна внимание wild cat, и който се опитваме да редактираме)

за спермалния анализ наистина не се разбира точно, сега ще обясня;
- трябват 2 спермограми
- ще ги наречем 1 и 2
- номер две трябва да е направена не по-късно от 6 месеца преди кандидатстването
- между номер 1 и 2 трябва да има поне 3 месеца разстояние (може и да е повече, това условие е заради срока на сперматогенезата)

Логиката за мен е: една "прясна" спермограма, която да показва състоянието към момента на заявяване и една контролна от друго лечебно заведение, която да е с поне тримесечен интервал от последната, заради сперматогенезата. Но не пречи да е и с интервал една година или повече. Последната е доказателство, че диагнозата е същата.
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #250 -: Февруари 24, 2009, 16:41:21 pm »
Сега обаче се чудя нещо друго.
Имаме една спермограма "прясна" ,използвам израза на mmary,вижда ми се по-разбираем.
Но през последните 3-6 месеца , нямаме друга или имаме по-стари, т.е. не стават.
Можем ли в този случай да направим две "прясни" в две различни мед. заведения или този мин. срок от 3 месеца между двете , трябва да се спазва , защото:

Цитат
не по-малко от 3 месеца от предходния
, май е красноречив ограничител?

т.е. ще се налага ли да се чака цели 3 месеца заради срока , време през което не може да се кандидатства?
« Последна редакция: Февруари 24, 2009, 16:44:24 pm от Eфирче »
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #251 -: Февруари 24, 2009, 16:55:59 pm »
Ако си сега диагностиран - очевидно да.

С предимство ще са тези, които по-рано са регистрирали този проблем ...

А какво се случва ако резултатите от двата спермални анализа са различни?  yahoo_33
(тук малко спекулирам, защото не съм дълбала в мъжки стерилитет)

Трябва ли да чакаш още три месеца за трети, който да потвърди диагнозата?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #252 -: Февруари 24, 2009, 16:59:12 pm »
mail: guzunov@mh.government.bg ; vraleva@mh.government.bg ; press@mh.government.bg
с копие до zachatie@gmail.com

Дойде финалния вариант на правилника, до 5 минути го прикрепям.

До момента има само 15-тина писма, изпратени на посочените адрес.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #253 -: Февруари 24, 2009, 17:11:09 pm »
Ако си сега диагностиран - очевидно да.
Не съм съгласна, защото ако спермограмата (№2) е отпреди 7 месеца, не ти остава друго освен да чакаш още три да минат, без значение дали преди нея имаш още 10 с които си диагностициран,
или друг документ , удостоверяващ анатомичен или генетичен проблем, например.

С предимство ще са тези, които по-рано са регистрирали този проблем ...
И не по-късно от 6 месеца ,ето това е подводния камък. osi_8

п.п.Мели , бих изпратила писмо веднага , но се страхувам че не разбирам посланието на този текст , затова търся пояснения.
« Последна редакция: Февруари 24, 2009, 17:20:46 pm от Eфирче »
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #254 -: Февруари 24, 2009, 18:03:39 pm »
Сега обаче се чудя нещо друго.
Имаме една спермограма "прясна" ,използвам израза на mmary,вижда ми се по-разбираем.
Но през последните 3-6 месеца , нямаме друга или имаме по-стари, т.е. не стават.

Ефирче, напротив, аз го схващам, че стават, щом са по-стари от 3 месеца преди "прясната".
Имаме "прясна" от февруари 2009. Доказващата тенденцията на заболяването е друга, която трябва да е от ноември 2008 или по-назад във времето (октомви, септември, 2007, 2006...)

Но това ще е проблем за токущо открилите проблема стерилитет. Те определено ще трябва да чакат 3 месеца (1 сперматогенетичен цикъл), за да уверят сами себе си, а и комисията, че са със стерилитет.

Така го намирам за коректно. Ако го разбирам правилно де.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #255 -: Февруари 24, 2009, 18:17:13 pm »
И аз писах... дано да не звучи много несвързано  :oops: Дано някой ни обърне внимание, все пак.
Цитат
Уважаеми Дами и Господа,

Възразявам срещу определни текстове от правилника за Фонд Асистирана репродукция и Наредба 28  за дейности по асистирана репродукция

Заложените в Наредба 28 контраиндикации за извършване на яйчникова пункция под ехографски контрол лишават от правото да се лекуват от стерилитет по метода ин витро всички жени над 43 годишна възраст дори за собствена сметка. Това е дискриминативно, противоречи на правата на човека и на всяка здрава логика и е прецедент в света! Навсякъде в медицинските среди за граница на репродуктивната възраст на жените са приети 49 години, но дори и след тази възраст и въпрос на личен избор, дали жената да проведе инвитро или не.
Чл. 27 ал (1) от настоящия правилник за Фонд Асистирана репродукция се подчинява на тази наредба
По същият този чл 27 ал (2) съществува ограничение за стойности на хормона ФСХ - тези стойности са ориентировъчни при подхождане към инвитро процедура и не са категоричен критерий за състоянието на яйчниковия резерв.

Смятам също за дискриминативно отказването на каквато и да било финансова помощ на двойки, при които е установена нужда от донор на овоцити. При много двойки това е единствена възможност за успешна процедура. Освен това, според лекарите специалисти в областта, многократно се повишава шансът за забременяване и раждане на здраво дете при използването на качествени овоцити от предварително изследвани донори.

Искрено се надявам възраженията ми да бъдат прочетени и ви пожелавам да вземете най-правилното решение от морална гледна точка.


Re: има ли нещо ново?
« Отговор #256 -: Февруари 24, 2009, 18:23:25 pm »
ази , дано не го тълкувам правилно , но виж точно как е написано:
Цитат
б) за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2: документи от извършването на два или повече спермални анализа, последният(условно №2) от които е извършен  преди не по-повече от 6 месеца преди подаване на заявлението, а последният(условно №1) – преди не по-малко от 3 месеца от предходния(условно №2)”, в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето. Ползват се критериите на Световната здравна организация (СЗО) за нормоспермия, като е желателно поне едно от изследванията да е с морфология, оценена по стриктните критерии на Крюгер.

Аз разбирам този объркан текст , така -една "прясна" , една или повече със задна дата но започваща от 3-и месец назад и/или най-късно до 6 месеца назад. Никъде не е упоменато , че може да се ползват и по-стари от фиксираното време, спермограми.
*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #257 -: Февруари 24, 2009, 18:28:46 pm »
Опитвам се да го тълкувам и аз това. Ако имам спермограма от преди 3 месеца, а предната е отпреди 2 години - вървя ли?
Щото по червеното подчертано от ефирче се вписвам.
Тоест имам прясна (актуална) дето мога да направя и днес и някаква стара, тоест трябва да са минали 3 месеца поне от нея.
Кога има проблем? Ако имаш спермограма правена преди 1 месец, а нямаш друга след нея - трябва да чакаш два месеца за да се впишеш? Правилно ли разсъждавам?
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #258 -: Февруари 24, 2009, 18:38:58 pm »
Не знам дали провилно разсъждаваш, но мисля, че така трябва да бъде.

А какво се случва при неизяснен стерилитет (не покриваш изискванията за ин-витро, но си с дългогодишен стерилитет. Как ще се докаже откога датира проблема, въобще ще се иска ли давност на С?

*
Re: има ли нещо ново?
« Отговор #259 -: Февруари 24, 2009, 18:58:35 pm »
ази , дано не го тълкувам правилно , но виж точно как е написано:
Цитат
б) за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2: документи от извършването на два или повече спермални анализа, последният(условно №2) от които е извършен  преди не по-повече от 6 месеца преди подаване на заявлението, а последният(условно №1) – преди не по-малко от 3 месеца от предходния(условно №2)”, в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето. Ползват се критериите на Световната здравна организация (СЗО) за нормоспермия, като е желателно поне едно от изследванията да е с морфология, оценена по стриктните критерии на Крюгер.

Аз разбирам този объркан текст , така -една "прясна" , една или повече със задна дата но започваща от 3-и месец назад и/или най-късно до 6 месеца назад. Никъде не е упоменато , че може да се ползват и по-стари от фиксираното време, спермограми.

"най-късно до 6 месеца назад" се отнася за датата, на която подаваш заявлението за кандидатстване за финансиране от фонда и касае спермограма, наречена условно №2. Може и да греша, но не разбирам, че трябва "подкрепящата" спермограма (условно №1) да е с ограничение колко да е стара. А по-скоро колко да е нова е ограничението. Правиш спермограма №2 днес, значи №1 не трябва да е по-скорошна от 23 ноември 2008. така го разбирам.

... Ако имам спермограма от преди 3 месеца (считано от датата на подаване на документите за кандидатстване), а предната е отпреди 2 години - вървя ли?
Щото по червеното подчертано от ефирче се вписвам.
Тоест имам прясна (актуална) дето мога да направя и днес и някаква стара, тоест трябва да са минали 3 месеца поне от нея.

Аз смятам, че точно примера на Cygnus "върви".

Мели, Ultra, помогнете с конкретен пример с дати, ако може, че съвсем се оплетохме в тези размишления. Поне аз.  :lol: