0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #60 -: Януари 12, 2009, 10:26:51 am »
П.П. Фолиевата киселина изобщо не подлежи на коментар - тя си е задължителна - по 1 табл от 400 мл поне 3 месеца преди начало на бебеправене, а на мен ми е предписано от доц. Конова - Неофолик мета - таблетки - 3 пъти по 3 броя 15 дни преди трансфер и до 12 седм, а след това - 2 пъти по 1 таблетка.
Какви са ти резултатите от генетичните , асоциирани с тромбофилия?Нали заради тях , доц. Конова ти е предписала тази дозировка на фолиевата ?
 Много ми е странно едно нещо:имам имунологични и генетични отклонения (вкл. мутацията по МТХФР), а доц. Конова ми е предписала по 1т. неофолик(дори не е мета). Аз пия от метата , обаче.
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #61 -: Януари 12, 2009, 10:35:41 am »
  И на мен Тодорова ми ме изписала Метформин,пишейки ми рецептата ми каза-Знам ,че ще прочетеш че това лекарство е за диабетици,това да не те притеснява,аз ти го изписвам заради другите му свойства.
  "Инсулиновата резистентност е състояние на организма,при което в кръвта се натрупва глюкоза за по-продължителен период от време,т.е. развива се трайно състояние на хиперглекимия.Под влияние на различни фактори,вкл.затлъстяване или консумиране на прекалено много захароза/фруктоза клетките стават невъзприемчиви към сигналите които хормонът инсулин им дава и по-точно"отказват"да пропуснат глюкозата от кръвта в себе си.Продължителното състояние на инсулиновата резистентност може да доведе до диабет тип ІІ.Това може да се случи,защото когато клетките не реагират на наличното количество инсулин,организмът започва да произвежда повече и повече инсулин до момента,в който изчерпи възможностите си за синтез.В този момент се налага да се започне инжектиране на инсулин за да може човека да поддържа нивото на кръвната си захар в граници."
 Надявам се тази информация да Ви е интерена и полезна.
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #62 -: Януари 12, 2009, 10:46:42 am »
П.П. Фолиевата киселина изобщо не подлежи на коментар - тя си е задължителна - по 1 табл от 400 мл поне 3 месеца преди начало на бебеправене, а на мен ми е предписано от доц. Конова - Неофолик мета - таблетки - 3 пъти по 3 броя 15 дни преди трансфер и до 12 седм, а след това - 2 пъти по 1 таблетка.
  мале каква съм блейка - прочетох и  се стреснах - аз  фолиевата съвсем  я забравих  -знам че ще ми кажете как така  ,ама  миналите месеци имах киста и т.к бях на противозачатъчни  и щяхме да я аспирираме или лапаро ,ако не стане с пукция ,бях я спряла  фолиевата /забравила / и  на т.к имам една шепа хапчета ,съвсем изключих за нея.
Кистата  ми през 12.2008 след хормоналните препарати се махна  .Сега чакам да ми дойде  и  се гласим да започваме ИКСИ този месец .
Може ли да е фатално, че не съм я пила  :??


*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #63 -: Януари 12, 2009, 10:55:17 am »
П.П. Фолиевата киселина изобщо не подлежи на коментар - тя си е задължителна - по 1 табл от 400 мл поне 3 месеца преди начало на бебеправене, а на мен ми е предписано от доц. Конова - Неофолик мета - таблетки - 3 пъти по 3 броя 15 дни преди трансфер и до 12 седм, а след това - 2 пъти по 1 таблетка.
  мале каква съм блейка - прочетох и  се стреснах - аз  фолиевата съвсем  я забравих  -знам че ще ми кажете как така  ,ама  миналите месеци имах киста и т.к бях на противозачатъчни  и щяхме да я аспирираме или лапаро ,ако не стане с пукция ,бях я спряла  фолиевата /забравила / и  на т.к имам една шепа хапчета ,съвсем изключих за нея.
Кистата  ми през 12.2008 след хормоналните препарати се махна  .Сега чакам да ми дойде  и  се гласим да започваме ИКСИ този месец .
Може ли да е фатално, че не съм я пила  :??

Не. Но я започвай. :wink:

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #64 -: Януари 12, 2009, 11:04:11 am »
благодаря ! Макар ,че се получава   ,че почти два месеца преди процедурата няма да съм я  пила  :(
« Последна редакция: Януари 12, 2009, 11:06:14 am от nimika »


Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #65 -: Януари 12, 2009, 12:17:10 pm »
Душе, Метформина Тодорова без изследване на инсулинова резистентност ли ти го изписа, да започвам и аз тогава да го пия?
Да ти кажа и аз почвам да се чудя, щом може и без изследвания да се назначава и пие. Само не знам колко време min трябва да се взема, за да има ефект относно качеството на яйцеклетките?
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #66 -: Януари 12, 2009, 14:23:42 pm »
Душе, Метформина Тодорова без изследване на инсулинова резистентност ли ти го изписа, да започвам и аз тогава да го пия?
Да ти кажа и аз почвам да се чудя, щом може и без изследвания да се назначава и пие. Само не знам колко време min трябва да се взема, за да има ефект относно качеството на яйцеклетките?
Да, абсолютно без никакво изследване ми го изписа. Огледа ме, накара ме да стана, поопипа ме тук-таме, поговорихме малко трите(тя, аз и конова) и ми написа рецептата. Не знам дали трябва да се пие на своя глава, а и не знам до кога се пие.
« Последна редакция: Януари 12, 2009, 14:30:43 pm от du6ka »

*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #67 -: Януари 12, 2009, 14:42:36 pm »
П.П. Фолиевата киселина изобщо не подлежи на коментар - тя си е задължителна - по 1 табл от 400 мл поне 3 месеца преди начало на бебеправене, а на мен ми е предписано от доц. Конова - Неофолик мета - таблетки - 3 пъти по 3 броя 15 дни преди трансфер и до 12 седм, а след това - 2 пъти по 1 таблетка.
Какви са ти резултатите от генетичните , асоциирани с тромбофилия?Нали заради тях , доц. Конова ти е предписала тази дозировка на фолиевата ?
 Много ми е странно едно нещо:имам имунологични и генетични отклонения (вкл. мутацията по МТХФР), а доц. Конова ми е предписала по 1т. неофолик(дори не е мета). Аз пия от метата , обаче.
Да, заради тях ми изписа доц. Конова тази терапия. Сега ще ти препиша резултатите, каквото и да означават, защото на мен нищо не ми е ясно. Все си мислех, че нямам никакви проблеми, а сме изцяло с мъжки фактор, но явно с годините нещата стават все по-зле.
Фактор V Leiden:
Хомозиготен носител по нормален алел
Мутация G20210A в Протромбиновия ген:
Хомозигатен носител по нормален алел
Генетичен вариант C677T в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза:
Хомозиготен носител по мутантен алел
Генетичен вариант в гена на Плазминоген активатор инхибитор 1 (PAI - 1):
Носител на генотип 4G/4G
Интерпретация на резултата:
Дефектът в ензима MTHFR се установява в над 5-10 % от общата популация. Този генетичен дефект може да предизвика понижение на нивото на фолиевата киселина и повишение на хомоцистена в кръвната плазма - състояния, които е възможно да доведат до прекъсване на бременността и/или развитие на дефекти на невралната тръба на плода.
С оглед установения генетичен дефект в ензима MTHFR, се препоръчва при следваща бременност приемане на съответни препарати на витамините - Фолиева киселина, В6 и В12. Приемането на фолиевия препарат е уместно да се започне 1-2 месеца преди планиране на бременност. и т.н.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #68 -: Януари 12, 2009, 14:47:04 pm »
Душе, Метформина Тодорова без изследване на инсулинова резистентност ли ти го изписа, да започвам и аз тогава да го пия?
Да ти кажа и аз почвам да се чудя, щом може и без изследвания да се назначава и пие. Само не знам колко време min трябва да се взема, за да има ефект относно качеството на яйцеклетките?
Да, абсолютно без никакво изследване ми го изписа. Огледа ме, накара ме да стана, поопипа ме тук-таме, поговорихме малко трите(тя, аз и конова) и ми написа рецептата. Не знам дали трябва да се пие на своя глава, а и не знам до кога се пие.

 и на мен така -преди година ми го предписа  -без ниаккви изследвания-само  по вида ми и съмненията за поликистоза/ които се потвърдиха/  .Тогава купих Сиофора  и прочитайки листовката  го прибрах в шкафа ,като изпих само едно - две хапчета.
Сега  сама имах определени оплаквания ,направих тест за инс резистентност и тя пак ми го предписа -3*1/2 таблетка метформин 500 .
д-р Владимиров  каза -ок - и  го приемам .
Сега като започна процедура  той ще видим какво ще каже да го пия ли и докога.
« Последна редакция: Януари 12, 2009, 14:49:51 pm от nimika »


*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #69 -: Януари 12, 2009, 17:49:38 pm »
Душе, а колко време преди процедура ти каза да го започнеш Метформина?
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #70 -: Януари 12, 2009, 22:07:19 pm »
Ми и аз не знам, каза само да го почвам, а не каза и до кога... пък и аз не питах...

*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #71 -: Януари 12, 2009, 22:53:51 pm »
[quote ]
П.П. Фолиевата киселина изобщо не подлежи на коментар - тя си е задължителна - по 1 табл от 400 мл поне 3 месеца преди начало на бебеправене...
[/quote]

Уфф, малко се обърках и притесних! Аз преди известно време си купих фолиева киселина и вземам по една таблетка на ден, но на опаковката пише 5mg
Грешно ли ги вземам? Помогнете  :?
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #72 -: Януари 12, 2009, 23:10:33 pm »
Мисля, че профилактичната доза, която всяка жена, планираща забременяване, трябва да пие, е 0.4mg.  Високата доза се препоръчва от лекар. Не мисля, че си си навредила, но ако нямаш показания за високата доза, по-добре мини на по-ниската.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #73 -: Януари 12, 2009, 23:25:34 pm »
Bril, благодаря ти много!
(какво щях да правя без вас! :)  )

Явно ще трябва да си купя нови, (а тези да подаря на някого...)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #74 -: Януари 13, 2009, 11:57:58 am »
фолиевата киселина не може да се предозира, организма усвоява необходимото количество и изхвърля остатъка. не се притеснявай от дозата, дори е по-добре.
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #75 -: Януари 13, 2009, 12:45:55 pm »
На мен ми казаха спокойно да приемам 2х0.4 mg.дневно.И аз се притеснявам от предозиране,но от клиниката ми казаха,че няма такава опасност.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #76 -: Януари 13, 2009, 13:55:21 pm »
Както вече ви споменах, аз не съм много в час и разчитам на вас за информация ;), но… По повод на предозирането… (съвсем принципно), ето какво пише на опаковката на фолиевата киселина, която вземах (фирма: Ratiopharm, 5mg):

„…При случайни [редки] предозирания не се очакват странични явления… 
При редовно високо дозиране (приемане на повече от 15мг. дневно за по-дълъг период от един месец) могат да се появят стомашно – чревни разстройства,  смущения в съня, неспокойствие и депресии…”

(Там прочетох също така, че фолиева киселина не бива да се приема при наличието недостиг на В12 в организма, защото това можело да доведе до трайни неврологични смущения…)

Така, де... дори и витамините (освен, ако не е С ) имат странични ефекти, ако се прекали с тях…

"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #77 -: Януари 13, 2009, 14:19:54 pm »
"приемане на повече от 15мг. дневно за по-дълъг период от един месец" това вече си е наистина висока доза, 3Х5mg. аз също приемам от 5мг., без да имам мутации и т.н. за които се предписват тези милиграми. 5мг не се смята за проблем, дори лекар ми е казвал, че е по-добре.
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #78 -: Януари 13, 2009, 14:25:20 pm »
"приемане на повече от 15мг. дневно за по-дълъг период от един месец" това вече си е наистина висока доза, 3Х5mg. аз също приемам от 5мг., без да имам мутации и т.н. за които се предписват тези милиграми. 5мг не се смята за проблем, дори лекар ми е казвал, че е по-добре.
На кой производител е тази фолиева от 5 мг.? Искам и аз да си взема. Аз пия неофолик мета 0,4
du6ka, ти поотделно ли ги пиеш фолиевата киселина, В6 и В12 или ги има в комбиниран препарат?
« Последна редакция: Януари 13, 2009, 14:28:58 pm от fatalwoman »
*
Re: Инвитро/ИКСИ - Качество на яйцеклетката!
« Отговор #79 -: Януари 13, 2009, 14:43:33 pm »
ами аз си я купувам от Гърция. казва се Filicine, фирмата е Adelco. там само такава продават. незам Chandra, тя май оттук я купува.