0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #120 -: Март 11, 2009, 08:57:47 am »
Момичета, случвало ли ви се е в резултат на повишаване дозата на L-тироксина да получавате световъртеж? При мен се появява средно веднъж седмично, но продължава по няколко часа и е придружено с гадене /не съм бременна/.
Много съм притеснена, знам, че може да има много причини за световъртежа, но все пак ...   :(
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #121 -: Март 11, 2009, 14:39:20 pm »
Момичета, случвало ли ви се е в резултат на повишаване дозата на L-тироксина да получавате световъртеж? При мен се появява средно веднъж седмично, но продължава по няколко часа и е придружено с гадене /не съм бременна/.
Много съм притеснена, знам, че може да има много причини за световъртежа, но все пак ...   :(
На мен, не ми се е случвало.
Коментира ли с лекаря си?
Аз обикновено при нова, по-високо доза, се чувствам по-бодра, изпълнена с енергия...
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #122 -: Март 11, 2009, 16:11:14 pm »
Момичета, случвало ли ви се е в резултат на повишаване дозата на L-тироксина да получавате световъртеж? При мен се появява средно веднъж седмично, но продължава по няколко часа и е придружено с гадене /не съм бременна/.
Много съм притеснена, знам, че може да има много причини за световъртежа, но все пак ...   :(
На мен, не ми се е случвало.
Коментира ли с лекаря си?
Аз обикновено при нова, по-високо доза, се чувствам по-бодра, изпълнена с енергия...
Питах док. преди няколко месеца. Тогава пиех и Selenogin /селен с гинко билоба/ и той предположи, че е от него. Гинкото сваля кръвното и това може да предизвика световъртеж. Спрях приема на този препарат отдавна, но проблемът продължава.  :?
« Последна редакция: Март 11, 2009, 16:13:22 pm от wild cat »
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #123 -: Март 11, 2009, 17:42:26 pm »
По принцип при това положение е хубаво да търсите причината с док.
А кръвното сега как ти е? Ако ти е ниско, ето ти причина...
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #124 -: Март 11, 2009, 20:29:31 pm »
По принцип при това положение е хубаво да търсите причината с док.
А кръвното сега как ти е? Ако ти е ниско, ето ти причина...
Оги, кръвното ми по принцип е малко ниско - 110/70, но и сега си е така т.е. няма промяна. Мисля, че проблемът не е в него. Явно ще се наложи да правя по-подробни изследвания.
Благодаря за отзивчивостта!  :)
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #125 -: Март 12, 2009, 15:25:45 pm »
wild cat, виж тук
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=34610.msg553749#msg553749

Темата е за друго, но Chandra споменава, че пие таблетки за понижена функция на щитовидната жлеза и че и се вие свят.
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #126 -: Март 12, 2009, 16:09:48 pm »
wild cat, виж тук
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=34610.msg553749#msg553749

Темата е за друго, но Chandra споменава, че пие таблетки за понижена функция на щитовидната жлеза и че и се вие свят.
Благодаря ти! И аз й писах. Надявам се, че ще ми отговори!  :)
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #127 -: Март 12, 2009, 21:39:05 pm »
Днес се видяхмес д-р Тодорова. Засега продължавам с 50/75 доза, редувани.

Момичета, нещо важно, ако ви предстои стимулация, дозата еутирокс/л-тироксин трябва да се коригира. Така че не пропускайте и консултация с ендокринолог преди началото на процедура!
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*

    Albena73

Re: Л-Тироксин
« Отговор #128 -: Март 17, 2009, 16:26:03 pm »
Огняна, моля те да поясниш какво имаш предвид казвайки че дозата трябва да се коригира преди стимулация. При мен целта беше да вляза в стойности под 2 за ТСХ, как да я коригирам, какво ти е обаснила лекарката, на мен Начев ми каза ако има забременяване тогава се пуска изследване и се започва да се следи.   
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #129 -: Март 17, 2009, 16:58:40 pm »
Огняна, моля те да поясниш какво имаш предвид казвайки че дозата трябва да се коригира преди стимулация. При мен целта беше да вляза в стойности под 2 за ТСХ, как да я коригирам, какво ти е обаснила лекарката, на мен Начев ми каза ако има забременяване тогава се пуска изследване и се започва да се следи.   
д-р Тодорова имаше предвид, че по време на стимулация трябва да се взима по-висока доза на л-тироксин от обикновено, за да може ТСХ да задържи стойностите в желаните граници. Тази корекция обаче е препоръчително да се обсъди с лекуващия ендокринолог преди началото на процедурата/преди стимулация! (препоръчва се консултацията да бъде проведена още в началото на менструалното кървене)
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #130 -: Март 17, 2009, 18:42:32 pm »
Здравейте момичета!
Бях ви писала преди, за моето ТСХ и че стойностите му се вдигнаха при положение че пих 3мес. л-тирокс 25мг, след това започнах да пия от 50мг и ми ставаше лошо. Помните ли? Писах ви и че ще изчакам да минат 45дни и пак ще ида да си изследвам ТСХ. Миналия понеделник се изследвах и видях че ТСХ е паднало от 6.7 на 3.4 за тези 45дни. Много се зарадвах, явно тази доза от 50мг ми е достатъчна. Четох че и на други момичета им става лошо, когато им сменят милиграмите, доки ми каза, че се получава така при някой пациенти, защото на организма му е необходимо време,за да свикне с новата доза. Питах и дали вече може да започнем с опитите за бебе и доки каза че може. Започнах да пия фолиева киселина и ще поизчакаме още месец. Много съм щастлива и ви благодаря че ми отговорихте,когато икой друг не го направи. Надявам сега да започна и да отслабвам. Сега се чудя дали ТСХ няма да падне под 0,5 при положение трябва да пия още 1мес по 50мг?
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #131 -: Март 18, 2009, 00:02:40 am »
vili_nik, очаква се, че с тази доза ще поддържаш постигната стойност.
Имай предвид, обаче, че при планиране на бременност, желателно е ТСХ-то да е под 2.
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #132 -: Март 18, 2009, 12:50:38 pm »
vili_nik, не се притеснявай дали ще падне под 0.5. То освен да се изчака следващите резултати, няма какво друго да се направи, а и 4 седмици е минималният период, който трябва да изчакаш,. Твоята стойност е все още доста височка, то може да се окаже, че няма да е много променена след един месец и да се наложи да пиеш малко повечко. Пиши какво е станало след месец, ако искаш.

Ти само ТСХ ли изследва?
Re: Л-Тироксин
« Отговор #133 -: Март 18, 2009, 14:59:55 pm »
Jul4e, само ТСХ си изследвах, надявам се стойностите да паднат под 2 за 4 седмици , все пак за 45 дена са паднали с 3,3единици( наполовина). Чела съм в нета че трябва и Т4 да се изследва при бременност, но не съм на ясно.Ако някой знае, моля да ми каже, какво влияние има Т4 за брененост При първия преглед док. изследва ТАТ и МАТ, каза че те само потвърждават диагнозата.
Това бебе е толкова чакано и желано. Предупредиха ни в началото че трябва да имаме търпение (вече 6мес. се лекувам). А някой знаели какви ще са рисковете за бебето ако забременея при стойности на ТСХ около 3? Не съм питала док. да ми обяснява подробно, само разбрах да не се правят опити, че ще е лощо за мен и за бебето. Но сега като му се обадих да си кажа новите стойности и питах дали вече може да правим опити за забременяване и тя каза че вече може.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #134 -: Март 19, 2009, 14:24:24 pm »
Момичета, здравейте!
Някои има ли информация, дали д-р Емил Начев от Ендокринология или д-р Катя Тодорова работят по здравна каса и дали записването е с час. Ако имате и техни кординати ще съм ви безкрайно благодарна. И последен въпрос кой от двамата бихте ми препоръчали?
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #135 -: Март 19, 2009, 14:35:37 pm »
Координати  и мнения за тях двамата ето тук:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_smf&Itemid=40&topic=26746.20

http://www.zachatie.org/index.php?option=com_smf&Itemid=40&topic=29021.0


д-р Начев  преглежда   и тук  -- www.ivf.bg -обаждаш се на регистратурата и записваш час-мисля ,че в четвъртък е там следобяд-само платен прием е .
Също преглежда  и в  ендокринологиата по всяко време -стига да е на смяна и да му се позвъни / ако искаш тел -пиши на лични /-в линковете май ги има телефоните .За  по здр каса -трябва да си запишеш час и доста  да чакаш .

Д-р Тодорова не работи със здравната каса -на Пенчо Славейков 18 - Тел. 952 36 00 преглежда -трябва да си запишеш час -доста се чака -звъниш на рег и ще ти кажат.


И  двамата  са добри специалисти -ако  при теб се очертават проблеми и ще ти трябват прегледи при ендокринолог -посети и двамата и избери твоя лекар.Ако си просто за първичен преглед или консултация-когото и от двамата да избереш -няма да сбъркаш.
В темите има много инфо и мнения- изборът  е твой в крайна сметка .
Успех.
« Последна редакция: Март 19, 2009, 14:43:32 pm от nimika »


Re: Л-Тироксин
« Отговор #136 -: Март 22, 2009, 15:04:59 pm »
Здравейте, в петък се консултирах с гинеколог, относно Хашимото и разпитах подробно за това как влияе тази диагноза на бебето. Лекаря каза, че риск за бебето няма, единствения риск е от не доизносване на плода. Хубаво е да се изчака хормона да е в границата 6мес. Това е нужно,за да приеме организма тази стойност за нормална и   бременната жената да не развие отново симптомите съпровождащи Хашимото, особено хипертонията. Питах за фолиевата киселина колко време е най- добре да се пие- отг. беше- перфектният варянт е 3мес. преди забременяването и 3 мес. след. Накрая лекаря подчерта, че това е само от гинекологична гледна точка и е хубаво да идем да  зададем същите въпроси и при ендокринолога. За съжаление там сме на преглед чак на 13.04.
 Ето и накрая въпроса ми - Някой знаели дали наистина трябва да чакаме още 5мес.( защото 1 вече мина)? Но така или иначе ще изчакаме още месец,докато дойде време пак да изследвам ТСХ. И втория ми въпрос е дали точно затова еднокринолозите гонят стойности около 2, за да се избегне още 6мес. чакане?
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #137 -: Март 22, 2009, 19:17:38 pm »
единствения риск е от не доизносване на плода. 

Този единствен риск  си е  съществен .
Наблюденията ми показват ,че като автоимунен процес  ,рядко Хашимото  е единствения проблем -все има и нещо  друго .Неправилно функциониращата щитовидна жлеза ,влече  проблеми ,но рядко на нещата се обръща комплексно внимание.


  Това е нужно,за да приеме организма тази стойност за нормална и   бременната жената да не развие отново симптомите съпровождащи Хашимото, особено хипертонията.

Не съм съгласна ,че Хипертонията е характерен  симптом ,съпровождащ Хашимото .Аз съм с  нормално/ниско кръвно налягане.

За съжаление не мога да отговоря  на в-са ти ,защото аз малко не го разбрах. Ако с-ста на ТСХ  след няколко месеца прием на тироксин не влиза в  нужните норми ,следва корекция на дозата.Аз така виждам нещата -разбира се все пак е  нужно изчакване  - ТСХ реагира на 45 дневен прием и да не забравяме ,че  при всеки  реакцията на организма  е индивидуална.
Кого избра да посетиш? :wink:Успех.


Re: Л-Тироксин
« Отговор #138 -: Март 22, 2009, 21:00:48 pm »
Нимика при мен се разви хипертония, а по принцип съм с ниско кръвно и имах ускорен пулс до 120удара, сега съм с идеално кръвно. Гинеколога просто подчерта,че всички бременни са предразположени към хипертония и просто, ако от скоро хормона е в граници риска е по- голям.
 За риска от не доизносване не казвам,че не е съществен, просто ние си мислехме, че бебето може да получи увреждания, свързани с нарушената функция на щитовидната жлеза. Камък ни падна от сърцето когато разбрахме, че няма такъв риск за бебето.
 За нивото на хормона си показах изследванията на ТСХ- 5.09 - октомври ; 6.70 януари и 3.4 март. Гинеколога каза ,,Виждам че ТСХ е в границата, желателно е да изчакате да е в граница 6мес., ако може да падне е добре, но да е в границата.,, Т.е. шесте месеца се засичат не отначало когато си започнала приема на лекарството, а от момента в който е вкаран в границите.
 Аз три месеца пих л- тирокс 25мг и ТСХ се качи, сега пия по 50мг и да се надяваме че до 13 април ще е паднал още.
Въпроса ми е, ако преди тези шест месеца ТСХ падне около 2, дали ще е необходимо да се чака и остатъкът от тези месеци?
 За лекаря, реших да си остана при моята лекарка от транспортна б-ца. Освен това ми я препоръча друг лекар.А съпругът ми, припони, че вече сме били на консултация при д- р Начев , за второ мнение, а аз тогава бях доста недоволна от отношението му. Освен това той не каза нищо по различно от моята лекарка, само че ТСХ трябва да падне около 2,5 за да забременея.И така  :)
Re: Л-Тироксин
« Отговор #139 -: Март 24, 2009, 01:09:52 am »
А какво се случва ,когато ТСХ падне драстично след 6м лечение с Л-Тироксин?В случая моето в началото беше 4.85,падна на 3 и нещо,после на 2.25 и сега пък 0.005 8O.Ендокриноложката каза да го спра за 1.5м .Дали пък сега няма да се покачи много ?Има ли някой с подобен опит?