0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #100 -: Февруари 26, 2009, 16:32:01 pm »
Нинката, като отидеш на преглед, питай непременно за метформина /дали да продължаваш да го пиеш/. На мен д-р Персенска ми беше споменала още на пункцията, че се спирал след положителния тест и аз така и направих.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



Re: Л-Тироксин
« Отговор #101 -: Февруари 26, 2009, 16:39:43 pm »
Да,ще питам във вторник ще ходя при д-р Тодорова и ще пиша после какво е казала да пия от тук нататък.

Re: Л-Тироксин
« Отговор #102 -: Февруари 26, 2009, 17:05:30 pm »
  Здравейте,
и аз съм с хашимото ТСХ ми емного високо 2.98 изписаха ми л-тирокс 25мг,/отделно -аспирин протекта,метфогама,селен,мултитабс,лимфомиозот,неофолика/.Обаче откато го пия този л-тирокс,а то е от 5дена много ми се подуват очите,кожата отдолу под окото ми се опънала,подула и чак ме сърби,дали е от това лекарство.В момента не мога да си пусна изследване за урина тъй като съм  цикъл.Някой имал ли е такива симптоми.
Молете се за нещата,които желаете,но работете за нещата,от които имате нужда.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #103 -: Февруари 26, 2009, 21:06:23 pm »
  Здравейте,
и аз съм с хашимото ТСХ ми емного високо 2.98 изписаха ми л-тирокс 25мг,/отделно -аспирин протекта,метфогама,селен,мултитабс,лимфомиозот,неофолика/.Обаче откато го пия този л-тирокс,а то е от 5дена много ми се подуват очите,кожата отдолу под окото ми се опънала,подула и чак ме сърби,дали е от това лекарство.В момента не мога да си пусна изследване за урина тъй като съм  цикъл.Някой имал ли е такива симптоми.
По колко лимфомиозот пиеш?
По принцип едва ли ти се подуват очите от л-тироксина.. Не знам как стои въпросът при метфогама?
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #104 -: Февруари 26, 2009, 21:08:52 pm »
С Хашимото съм, но TSH винаги ми е било в норма и не съм приемала лекарства. Освен за един месец, но ми бяха погрешно назначени. Понеже ЧХГ на 17-ти ден от ЕТ ми е 193 /току що разбрах/ и ако предположим, че съм бременна, най-вероятно ще трябва да започна да пия еутирокс....
Честито! Направи консултация с ендокринолог, спешна, състоянието ти го налага :) И еутирокс -  според препоръките на лекаря.
« Последна редакция: Февруари 26, 2009, 21:10:55 pm от ognyana »
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #105 -: Февруари 28, 2009, 20:36:12 pm »
Здравейте мацки!
Искам да споделя със вас,че от лятото вземам йодис -концентрат,от който си набавям необходимия йод за деня,доволна съм от тази добавка,подобра е от келпа.Той се пие,както за хипотиреоидизъм,така и за Хашимото,и др симптоми присъщи за гуша.А за л-тирокс,него го почвам от есента до пролетта по 0.25мг,разбира се след консулт с доки.
Re: Л-Тироксин
« Отговор #106 -: Март 01, 2009, 19:05:33 pm »
Аn Manisto на мен така ми действаше селена. Разбрах го, че е от него защото л- тироксина и лимфомиозота ги вземах вече от половин година и като почнах селена.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #107 -: Март 02, 2009, 12:07:30 pm »
Здравейте мацки!
Искам да споделя със вас,че от лятото вземам йодис -концентрат,от който си набавям необходимия йод за деня,доволна съм от тази добавка,подобра е от келпа.Той се пие,както за хипотиреоидизъм,така и за Хашимото,и др симптоми присъщи за гуша.А за л-тирокс,него го почвам от есента до пролетта по 0.25мг,разбира се след консулт с доки.

При хашимото доколкото знам допълнителният прием на йод (т.е. извън този, който се приема с храната така или иначе) е противопоказен, или? Аз лично дори готварска сол си купувам специално нормална, необогатена с йод.
« Последна редакция: Март 02, 2009, 12:10:33 pm от jul4e »
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #108 -: Март 02, 2009, 14:07:51 pm »
Здравейте мацки!
Искам да споделя със вас,че от лятото вземам йодис -концентрат,от който си набавям необходимия йод за деня,доволна съм от тази добавка,подобра е от келпа.Той се пие,както за хипотиреоидизъм,така и за Хашимото,и др симптоми присъщи за гуша.А за л-тирокс,него го почвам от есента до пролетта по 0.25мг,разбира се след консулт с доки.

При хашимото доколкото знам допълнителният прием на йод (т.е. извън този, който се приема с храната така или иначе) е противопоказен, или? Аз лично дори готварска сол си купувам специално нормална, необогатена с йод.

jul4e, и аз съм срещала подобна информация... Така че и според мен, допълнителният прием на йодосъдържащи продукти, е по-добре да се обсъди с ендокринилога.
Още повече през лятото на своя глава пих келп - след месец на консултацията д-р Тодорова видя, че жлезата ми е странно подута, което тя не можа да обясни... Тогава грешката беше двойно моя, че въобще не вкючих и не споделих, че съм пила келп... Повече нито съм пила келп, нито пък жлезата ми е била така странно подута  :ask:...
« Последна редакция: Март 02, 2009, 14:19:50 pm от ognyana »
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #109 -: Март 02, 2009, 14:18:19 pm »
А относно селена - пила съм 2 продукта със селен Антиоксидант на Валмар и ТРиовит на КРКА. Не съм имала проблем с усвояването му, но от лекар съм чула, че при някои жени се появява стомашен дискомфорт. Явно много зависи кой вид таблетки, капсули/продукт стомахът ви понася. Така че питайте дали лекарят не може да ви смени марката селен. Или да даде друго предложение за преодоляване на стомашния дискомфорт.
Но подуване вследвие прием на селен не е логично да се получи. Причините за подуването и отоците са други.
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #110 -: Март 02, 2009, 14:55:58 pm »
Така че и според мен, допълнителният прием на йодосъдържащи продукти, е по-добре да се обсъди с ендокринилога.Но подуване вследвие прием на селен не е логично да се получи. Причините за подуването и отоците са други.
Напълно съм съгласна с това!При всеки е индивидуално!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #111 -: Март 02, 2009, 18:32:32 pm »
аз също останах учудеа ,прочитайки за допълнителен прием на йод .
Преди време бях поставяла въпроса и за начина на хранене
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=18753.msg303107#msg303107
После съм коментирала  въпроса с д-р Начев-той каза ,че особено съобразяване не  е нужно-особено в нашите климатични условия  -че така или иначе храните не са богати на йод и няма да е проблем.Единствено да избягвам отвари  от  орехови листа  и разни такива бабини  илачи -които препръчват  като чуят ,че  се касае за щитовидна жлеза ,без да се има впредвид за какво конкретно става въпрос.
Когато имам време ще сканирам въпросната книжка  -ако се получи добре ще я сложа тук.

Disi ,с кои лекар си се консултирала за йодис -концентрата?


Re: Л-Тироксин
« Отговор #112 -: Март 02, 2009, 20:36:51 pm »
аз също останах учудеа ,прочитайки за допълнителен прием на йод .
Преди време бях поставяла въпроса и за начина на хранене
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=18753.msg303107#msg303107
После съм коментирала  въпроса с д-р Начев-той каза ,че особено съобразяване не  е нужно-особено в нашите климатични условия  -че така или иначе храните не са богати на йод и няма да е проблем.Единствено да избягвам отвари  от  орехови листа  и разни такива бабини  илачи -които препръчват  като чуят ,че  се касае за щитовидна жлеза ,без да се има впредвид за какво конкретно става въпрос.
Когато имам време ще сканирам въпросната книжка  -ако се получи добре ще я сложа тук.

Disi ,с кои лекар си се консултирала за йодис -концентрата?
Относно йодис-конценрата,казвам отново,че е индивидуално лечението,и че зависи от жлезата.Този мой л-тирокс или го намаляват,или го спират зависи колко е тсх-то,аз съм със хипофункция,и както казва доки нетипично хашимото,хомогенна жлеза,без кисти в двата лоба и др.такива.Ходила съм и при доц.Христозов,заради високия пролактин,и при Катя Тодорова в Плевен,и разбира се след консулт взимам келп,а сега йодис.През 3м.пускам хормони,на база на които се променя дозата.
Разбира се,че ако си със хиперфункция,приема на йод ще ти създаде допълнителни проблеми :(
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #113 -: Март 07, 2009, 21:33:55 pm »
Приемът на йодосъдържащи препарати при автоимунни тиреоиди, какъвто е Хашимотото, е противопоказен. Няма значение дали жлезата е в период на хипер- или хипофункция. Установено е, че йодът отключва заболяванията от автоимунен характер на щитовидната жлеза.
Това е обобщението от моето ограмотяване по въпроса, очевидно ще трябва и много лекари да се ъпдейтнат по темата.
Смятам да дискутирам въпроса и с д-р Тодорова, естествено. Но засега ще внимавам с приема на йод!

Ще ви приложа малко извадки в този дух:

В. 24 часа, 21.11.2008 г., с. 4, Докторе, кажи!

Посочете диета при болести на щитовидната жлеза
М. ХРИСТОВА, София


Общовалидната препоръка е: храна, богата на витамини и микроелементи
Проф. д-р Боян Лозанов, медицинския център „Бодимед" - София.

В зависимост от характера и естеството на тиреоидното заболяване диетата е различна. При намалена функция на щитовидната жлеза(хипотиреоидизъм) наред с общо намаление на калориите за сметка на мазнините трябва да бъде ограничена до минимум консумацията на зеле, карфиол, броколи, бобови храни, цвекло, фъстъци и соя, както и богатите на йод продукти(орехи и морска риба). Йодът, както и някои органични съставки потискат още повече хормоналната секреция на жлезата. Йодираната трапезна сол също трябва да бъде намалена. Ограничения трябва да се спазват и при тиреоидита на Хашимото независимо от функционалния статус на жлезата. Това важи особено за йода, за който е доказано, че може да активира автоимунните тиреоидни реакции.


Водещи учени от страната на национална конференция в Плевен
Дарина БОГДАНОВА
От 27 до 29 април в хотел "Ростов" в Плевен повече от 70 водещи имунолози и ендокринолози от страната изнесоха данни за автоимунните заболявания на щитовидната жлеза. Учените от двете специалности за пръв път обединиха опита си по време на Националната конференция по клинична имунология, която се проведе в рамките на четвъртото издание на Плевенските имунологични дни. Организатори на престижния форум бяха Асоциацията по клинична имунология, секция "Имунология" към Съюза на учените в България и секцията по клинична имунология при Медицински университет - Плевен.
Ендокринолози от София алармираха, че процентът на автоимунните заболявания на щитовидната жлеза сред българите през последните години се увеличава. Като основни причини за това те посочиха стресът и добавянето на йод в храната. Колкото и да е странно за широката аудитория, йодирането на солта се оказва нож с две остриета - от една страна този микроелемент предпазва от образуването на гуша, но пък от друга отключва автоимунните заболявания на щитовидната жлеза, които са генетично предопределени. Затова ендокринолозите апелират към Министерството на здравеопазването да се прецизират йодните добавки. Ендокринологът проф. Боян Лозанов от Медицинския университет в София, който е експерт към Министерството на здравеопазването по въпросите на йоддефицитните заболявания и член на Европейската тиреоидна асоциация, се присъедини към това становище. Той информира, че най-популярни сред автоимунните заболявания на щитовидната жлеза са Базедовата болест и тиреоидитът на Хашимото, които засягат между 5 и 15% от населението на страната, срещат се от 5 до 10 пъти по-често при жените, хронични са и лечението им понякога трае цял живот. Заради увеличената честота и дискретните симптоми на тези заболявания те могат да бъдат открити рано и динамично проследявани само чрез скрининг, единодушни са специалистите. Жените, които са подложени на стрес, на чести инфекции, чувстват хронична умора и отпадналост, имат ускорено сърцебиене и косопад, трябва да се изследват за описаните здравословни проблеми. Резултатите се анализират от ендокринолог, лечението е хормонално, но когато функцията на щитовидната жлеза все още не е нарушена към хипер или хипо, е много ценна селеновата профилактика. Селенът е много важен микроелемент, който трябва да се приема профилактично всеки ден, посъветва имунологът доц. д-р Емилияна Конова. Той се съдържа в чесновия лук, в броколите, в зелените растения.


Другите в този дух са от руски сайтове, не смятам да ги прилагам и тях.
Ето нещо и за селена:

В. 24 часа
16.01.2009 г.

Проф. д-р Боян Лозанов
     работи в медицинския
     център “Бодимед” - София.
     Той отговаря на въпроса
     на Е. ДАНАИЛОВА
     Селенът е микроелемент, който има съществена роля в обменните процеси на организма, както и за неговата защита от редица вредни фактори на външната и вътрешната среда. Той е от съществено значение за функцията на щитовидната жлеза и действието на тиреоидните хормони в периферните тъкани, където ефектите му се конкурират с тези на йода.
     В райони със селенов дефицит честотата на гушите е повишена дори при нормален йоден прием. Това се отнася особено за децата, бременните и кърмачките, които са най-чувствителни на намаления прием на селен и/или имат повишени нужди. В такива райони зачестяват случаите с автоимунни тиреоидни заболявания - тиреоидит на Хашимото, хипотиреоидизъм или хипертиреоидизъм (респективно намалена или повишена функция на щитовидната жлеза), което може да има неблагоприятно отражение върху развитието, растежа на подрастващите и хода на бременността.
     Приемът на селен зависи от съдържанието му в почвата, а оттам в храните. В повечето европейски региони е доказано наличие на селенов дефицит, като България е една от най-засегнатите страни.
     Напоследък зачестяват случаите с тиреоидит на Хашимото, за който е характерно образуване на специфични антитела към различни клетъчни структури на щитовидната жлеза. Това е следствие от нарушен или понижен толеранс на имунната система. Хроничното протичане води до увреждане на жлезата и до развитие на хипотиреоидизъм в около 1/3 от случаите. Макар и по-рядко, могат да възникнат Базедова болест, очни нарушения (ендокринен екзофталм,ТАО), усилен косопад (алопация ареата) или други съчетани автоимунни заболявания.
     При всеки от тези случаи прилагането на селен е показано наред с основните медикаменти, целящи коригиране на функционалните нарушения (тиреостатици или тиреоидни хормони).
     Съществуват различни селенови препарати. Най-подходящи са неорганично свързаните форми, чиято резорбция в червата е най-висока и ефективна. Прилагат се за срок 3 до 6 месеца в дневна доза 100 - 200 микрограма (една таблетка обикновенно съдържа 100 микрограма).
     Проучваниета са показали, че в около 40% от болните с тиреоидит на Хашимото, приемали селен, тиреоидните антитела в кръвта спадат до норма - настъпва имунологична ремисия и стабилизиране на състоянието. В тези случаи рецидивите са много по-редки.
     В случаите, при които антитела в кръвта не се доказват (антитяло негативни), прилагането на селенови препарати е без съществен ефект.
     Това изисква задължителното им изследване преди назначаване на селена, както и проследяването им в по-късни етапи от развитието на заболяването.
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #114 -: Март 09, 2009, 13:29:56 pm »
Момичета, започнах да пия Еутирокс 0.25, обаче ми става много лошо и не ми минава през деня, замаяно ми е. И при вас ли е така? Да не би да ми е висока дозата?

P.S. Като цяло ми е тревожно и неспокойно, немога да спя през нощта. Постоянно съм притеснена.
« Последна редакция: Март 09, 2009, 13:38:47 pm от cream »
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #115 -: Март 09, 2009, 17:17:33 pm »
Ами има хора, на които дори 25 явно им е много за стартова доза. Аз по тази причина стартирах с 12.5 за една седмица и после качих на 25.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #116 -: Март 10, 2009, 01:59:24 am »
Ами има хора, на които дори 25 явно им е много за стартова доза. Аз по тази причина стартирах с 12.5 за една седмица и после качих на 25.
8O как се изчислява тази доза..просто не знаех че има по-малка от 0.25 :?
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Re: Л-Тироксин
« Отговор #117 -: Март 10, 2009, 06:39:01 am »
Ами има хора, на които дори 25 явно им е много за стартова доза. Аз по тази причина стартирах с 12.5 за една седмица и после качих на 25.
8O как се изчислява тази доза..просто не знаех че има по-малка от 0.25 :?
Едва ли има хапче по-малко от 0.25,аз в началото около 2 седмици взимах половин хапче от 0.25,после по 1 и сега зимата съм един ден 2,на другия 1 таблетка.Може би като се стопли пак ще ми я намали на 1 .

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #118 -: Март 10, 2009, 13:38:01 pm »
12.5 е половината на 25, т.е. половин таблетка от 25мкг. Таблетките могат да се делят и на четвъртинки. Наистина най-малката таблетка е от 25мкг, но от нея можеш да си отчупиш половинка, т.е 12.5 мкг или дори четвъртинка, което 6.25 мкг.

Както писах, аз трябваше да почна с 25мкг, но се чувтсвах зле и лекарката ми каза да пия една седмица полобин таблетка и след това да продължа с цяла.
*
Re: Л-Тироксин
« Отговор #119 -: Март 10, 2009, 23:47:34 pm »
Аз незнаех че има таблетки 0.25 , тъй като си купувам 0.50 и ги деля на две... :D