0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #800 -: Март 19, 2012, 16:07:38 pm »
Аз откакто разбрах,че имам Хашимото(от 5 дни) ми застана една буца на гърлото и трудно преглъщам, незнам дали от притеснение или това също е един от симптомите,след като се пият лекарства дали ще изчезне тази болка,ако се е случвало на някой да сподели? Другото,което ми направи впечатление,че не са ми изследвали ТАТ,МАТ,Ф3,Ф4, трябва ли и кога се изследват?

Да и да на двата въпроса.

При мен освен че ТСХ беше завишен (~5-6), имам хронично възпаление на жлезата и два възела, тоест структурни промени на тъканта й. Ендокриноложката ми при всеки преглед опипва щателно, кара ме да преглъщам и гледа, разпитва ме какво усещам. По едно време имах затруднения при преглъщане, но това отшумя.

А групата хормони и антитела на щтитовидната жлеза трябва да се изследват, както и да се направи ехографски преглед на жлезата от специалист.
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #801 -: Март 20, 2012, 13:01:27 pm »
Странното,че при мен и дума не е ставало за Ф3,Ф4,просто от форумите виждам,че ги изследват,незнам каква е причината мен да не ме накара да ги пусна,но ще питам.Днес направих ехограф,резултатът е следния:ортопично изобразени латерални лобове и истмус на ЩЖ с нормални размери и нормоехогенна тъканна характеристика.В десния дял се изобразява единичен изоехогенен нодул,демаркиран от фин хипоехогенен вал-д.3мм.Не се изобразяват уголемени регионални лимфонодули.Явно имам възел,но някой ако е наясно повече да помогне с разчитането и дали е за притеснение,защото при ендокринолога ще ходя в края на месеца.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #802 -: Март 20, 2012, 13:06:04 pm »
Този който ти прави ехографията нищо ли не ти обясни?Той трябва да е ендокринолог и да ти обясни какво означават тези неща.Пускат се всички хормони на ЩЖ защото болестите са много и различни.

Не се шашкай, както казвам от това не се мре.Изчакай си прегледа, направете схема на прием на съответното лекарство.С постоянство и добър лекар ще вкарате хормона бързо в норми.

Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #803 -: Март 21, 2012, 16:24:15 pm »
Здравейте,

Бременна съм в 6-тия месец и на своя глава си пуснах изследвания на щитовидната жлеза.Ето ги резултатите:

Резултат/Единици/Референтни граници
TSH   1.57   mcIU/ml   0.27 - 4.20
FT4   13.85   pmol/l   10 - 25
FT3   4.90   pmol/l   2.8 - 7.1
A-TPO   380.20   U/ml   0.00 - 34.05

Много ме притесниха високите стойностти на антителата.
Моля ви за мнение.
Благодаря:)
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #804 -: Март 21, 2012, 17:14:24 pm »
Изследванията са ти добри. Не се притеснявай, че антителата са високи.
По принцип са високи при автоимунен тереоидит на Хашимото, НО...
Сега си карай бременността спокойно до край. След това ще имаш едно лутане на ЩЖ от хиперфункция до хипофункция, което е нормално след бременност и раждане. Една година и трябва на ЩЖ за да влезе в норми след раждане. Така, че като стане бебчо на годинка си направи изследвания отново и се консултирай с ендокринолог. Аз тия дни бях на преглед, моето най-малко дете е на 15-месеца.
 Успешен финал и споко :)!
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #805 -: Март 21, 2012, 18:35:32 pm »
Благодаря ти happymery  :) :)
Аз ти пожелавам здрави и весели дечица:)
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #806 -: Март 22, 2012, 08:59:44 am »
Момичета,моля ако някоя може да ми помогне с разчитането на резултатите от хормони на щитовидна жлеза,кажете ми как са според вас:
Хормонален анализ
Забележка: Няма.
Име на теста (изследването)   Резултат   Единици   Референтни граници
FT3+FT4+TSH   *   Профил   Виж по-долу
FT 3   5.08   pmol/l   3.10 - 6.80
FT 4   20.72   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH   1.020   mIU/l   0.27 - 4.20
ТАТ и МАТ   *   Профил   Виж по-долу
ТАТ   12.73   IU/ml   до 115
МАТ - (TPO)   10.83   IU/ml   до 34
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #807 -: Март 22, 2012, 16:58:39 pm »
Valentina Todorova, резултатите са ти супер,всички показатели са ти в норма.А ТСХ ти е мечта,за всяко момиче,което иска да забременее,в страхотна граница ти е,аз всеки месец се опитвам да вкарам хормона в тези стойности.Успех!
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #808 -: Март 23, 2012, 21:13:50 pm »
 osi_9 Уникални резултати!! Пу ,пу да не ти е уроки  :)
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #809 -: Март 28, 2012, 18:53:09 pm »
Много ме тормози един въпрос. Търсих в нета ,но нищо не намерих а доки забравих да питам.
Приема на кортикостероиди като например Медрол ,може ли да повлияе на Щитовидните хормони ,да ги намали или увеличи. Имам предвид ТСХ ФТ4.
Те са ми в норма а медрола ми е изписан за антителата .Само ТАТ ми е повишен.
Ако някой нещо знае или има същия проблем да пише.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #810 -: Април 09, 2012, 17:14:22 pm »
Момичета,помогнете с мнение:Пия Еутирокс  от 5 месеца и Tsh-то ми е ту в норма,ту под нормата,а сега е 9 при реф.ст.(0.25-5).В началото беше 16-диагноза Хашимото.предстоеше ни трансфер,но го отложихме,поради този висок резултат.Предстой ми 3-ти опит инвитро от фонда след месец,кажете ми с какво мога (освен еутирокса)да сваля стойностите:определена диета,да се огранича от нещо,каквото и да е.И друг въпрос разбрах за един биопродукт на д-р Тошков-тиреостим изцяло на билкова основа,за подобряване функциите на щит.жлеза-само би помогнало,не би навредило,нали?
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #811 -: Април 09, 2012, 17:40:28 pm »
По добре не рискувай с такива илачи на д-р Тошков.
Аз пиех Еутирокс 50/75 гами (редувайки ги), Селен и аспирин протект.
По добре се консултирай с наблюдаващия лекар и обсъдете дали се налага промяна в дозата.
Успех!!!
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #812 -: Април 09, 2012, 18:37:35 pm »
ТСХ 9 е много, трябва да е около 2.Отиди на свестен ендокринолог, изглежда това не е твоята доза.

*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #813 -: Април 09, 2012, 20:14:44 pm »
Благодаря за отговорите-да,ходих на друг ендокринолог и сменихме дозата,ще видим резултата след 40 дни.Той каза че никаква диета и никакви (селен,омега3) не помагат-само еутирокс-дано е прав.
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #814 -: Април 10, 2012, 10:07:52 am »
За сваляне на ТСХ-то наистина само Еутирокса ти е необходим. Направи една контрола след 3 седмици да видиш как се влияе ТСХ от новата доза.
Имам вече две ангелчета на небето

Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #815 -: Април 12, 2012, 12:31:35 pm »
Момичета, да се похваля  :D, най-накрая след посещение при д-р Начев  ТСХ-1.84, 25 дни след корекция на дозата. Този път попаднах на точният лекар  :cheerleader: Успех на всички :)
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #816 -: Май 27, 2012, 22:11:01 pm »
Попаднах на интересна статия за щитовидната жлеза и по-точно как да се погрижим за нея да функционира правилно: http://www.kukuriak.com/thryoid/.
Не знам дали е точно за тази тема, но не намерих по-подходящо място.

Аз лично съм пила само мака, но не мога да преценя дали това помогна да ми падне ТСХ под 2 за първи път от много години насам или това, че увеличих дозата на Л-тироксина, или пък е резултат от комбинацията между двете. Но е факт, че най-накрая успях да вляза в норма.
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвани&#
« Отговор #817 -: Май 28, 2012, 01:01:26 am »
Много ме тормози един въпрос. Търсих в нета ,но нищо не намерих а доки забравих да питам.
Приема на кортикостероиди като например Медрол ,може ли да повлияе на Щитовидните хормони ,да ги намали или увеличи. Имам предвид ТСХ ФТ4.
Те са ми в норма а медрола ми е изписан за антителата .Само ТАТ ми е повишен.
Ако някой нещо знае или има същия проблем да пише.
Зарина, моят ТАТ е доста завишен. Не мога да отговоря на конкретния ти въпрос, но страничните ефекти от кортикостероидите са толкова много, че по-никакъв начин не си заслужава да ги пиеш заради високи антитела (разбира се ако ги пиеш само заради висок ТАТ, а не и заради друго). Причината поради, която се обърнах към друг ендокринолог беше точно тази - предписаните кортикостероиди заради висок ТАТ. Скоро пак повдигнах темата за ТАТ-а пред новия ми лекар и той каза да спра да ги мисля, защото дори и най-новите проучвания в тази област потвърждават, че антителата не следва да се третират, още по-малко пък с кортикостероиди.
« Последна редакция: Май 28, 2012, 01:02:58 am от Valima »
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #818 -: Май 28, 2012, 10:43:14 am »
ValimaМного Благодаря за отговора. Да съгласна съм с теб че кортикостероидите са много вредни . Предстои ми инвитро,но все още незнам кога .При евентуално зачеване съвета на лекаря е да приемам в ниски дози Медрол заради ТАТ.За това събирам мнения ,понеже ТСХ,Ф3,4 са си в норма ,въпреки че имам диагностициран студен възел на жлезата .Имам и леко завишени АФА.незнам дали е вързано с това или има друго възпалително заболяване ,за което лекарите при Бр предписват Клексан или фраксипирин или аспирин протект или кортикостероид.Чопля темата много бавно и бих искала да разбера дали имат връзка двете неща ,но все още нямам отговор. Правя това поради двата ми спонтанни аборта в голяма седмица и затова не се решавам да стартирам инвитрото . Страх ме е да не се повтори. Ужасно е.Другия месец съм на консултация ,да видим какво ще ми кажат. Досега нищо смислено или на мен така ми се струва понеже и аз се правя на много знаеща. Нищо ти няма както мнение не ме устройва ,поради фактите. Така че ако нещо повече знаеш спдели .
*
Re: Щитовидна жлеза-резултати от изследвания
« Отговор #819 -: Май 29, 2012, 17:09:22 pm »
Здравейте,

Искам да попитам има ли значение в кой ден на цикъла се правят изследванията на хормоните на щитовидната?
Аз си направих на 3тия ден от цикъла ФСХ и т.н, но сега на 2 юни (14-15 ден) искам да си пусна и тези на щитовидната. Просто за една заплата ми дойдоха прекалено скъпи, а и не ми се чака до другия цикъл, защото на 7ми имам час при ендокринолог, за който час чаках месец и половина. Искам да отида с готовите изследвания, за да не се налага да чакам още месец, за да занеса резултатите.
« Последна редакция: Май 29, 2012, 17:16:12 pm от yara »