0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #200 -: Декември 20, 2007, 21:23:38 pm »
Доктор Бърди, моля за спешен отговор, че утре сутрин ни пращат в една
болница, със специалисти в областта на храненето на кърмачета и бебета
Днес се установи, че за последните 10 дни не е наддал нито грам, само
е порастнал с 1 см. И лекарката ни изпраща в тази болница, защото...
     Напомням за нас - случая дето яде само като спи.   
     Но аз установих нещо друго, на принципа на опита и грешките
направих от всяко мляко, от всеки чай и вода, и му предложих да пие,
не беше ял от 7 часа, и установих, че сякаш мрази млякото, мирише му
или нещо такова, отбягва го, плюе, плаче /това в будно състояние/,
после му предложих чайове, вода - пи от всички, въпреки че са различни
на всук и мирис.
  Та въпроса ми е,1. има ли такива бебета като нас, които не понасят
вкуса на мляко, 2. има ли мляко, което не мирише така, за да може
него да му давам - например Соево, но май пак мирише, не съм запозната.
3. Въобще има ли в практиката такива случаи, като нашия, да не иска
мляко в будно състояние?

 
*
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #201 -: Декември 20, 2007, 21:42:17 pm »
Докторе, явно не си структурирам добре въпросите. :oops: Нашата педиатърка е много стриктна по отношение на датите от бг-календара. Преполагам, че точно на 6 месеца ще иска да сложим ваксина хепатит Б, безопасно ли е да я сложим на 6 месеца и после само след 2 седмици да сложим 2-ра доза Превенар?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #202 -: Декември 20, 2007, 22:34:52 pm »
Доктор Бърди, моля за спешен отговор, че утре сутрин ни пращат в една
болница, със специалисти в областта на храненето на кърмачета и бебета
Днес се установи, че за последните 10 дни не е наддал нито грам, само
е порастнал с 1 см. И лекарката ни изпраща в тази болница, защото...
     Напомням за нас - случая дето яде само като спи.   
     Но аз установих нещо друго, на принципа на опита и грешките
направих от всяко мляко, от всеки чай и вода, и му предложих да пие,
не беше ял от 7 часа, и установих, че сякаш мрази млякото, мирише му
или нещо такова, отбягва го, плюе, плаче /това в будно състояние/,
после му предложих чайове, вода - пи от всички, въпреки че са различни
на всук и мирис.
  Та въпроса ми е,1. има ли такива бебета като нас, които не понасят
вкуса на мляко, 2. има ли мляко, което не мирише така, за да може
него да му давам - например Соево, но май пак мирише, не съм запозната.
3. Въобще има ли в практиката такива случаи, като нашия, да не иска
мляко в будно състояние?

 
На всички ваши въпроси отговора е "не".
Моля, направете всички необходими изследвания-това вече, което описвате не е нормално състояние.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #203 -: Декември 20, 2007, 22:35:31 pm »
Докторе, явно не си структурирам добре въпросите. :oops: Нашата педиатърка е много стриктна по отношение на датите от бг-календара. Преполагам, че точно на 6 месеца ще иска да сложим ваксина хепатит Б, безопасно ли е да я сложим на 6 месеца и после само след 2 седмици да сложим 2-ра доза Превенар?
Да, може. Те по принцип и в един ден могат да се поставят.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #204 -: Декември 20, 2007, 22:47:29 pm »
Благодаря! Прегледах и моториката и естествено нещо ме притесни :oops:. През първите си месеци Малчо се е завъртал 5-6 пъти, точно "ролинг"- без видимо усилие, не като сега като се мъчи и пъне, за да си вдигне дупето. Това не ни се е случвало от почти два месеца (лесното завъртане). Естествено споделих с нашата педиатърка, чиято реакция беше "Ами крайно време беше да се завърта, даже много рядко му се случва!" - той беше на 3м. тогава. Смятате ли, че това е проблем?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #205 -: Декември 20, 2007, 23:15:16 pm »
Не, от това което описвате-не.
Ролинга е специфично нещо- повече се има пред вид начина, по който детето се обръща от гръбче по корем (вторият стадии на обръщане). Тогава следим да става спираловидно. Много е характерно това, ако го видите веднъж.

Иначе деца, родени с известна спастичност, поради родова асфиксия в различни МИНИМАЛНИ И НЕЗНАЧИМИ клинично степени, могат да имат "ролинг" в малка възраст.
Перинаталната асфиксия е мистерия с много знаменатели. Много често дори при видимо напълно физиологично раждане може да има асфиския.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #206 -: Декември 21, 2007, 10:26:04 am »
Докторе ние сме на 5 месеца и до сега караме само на фризовом заради запека.Според вас на кое АМ да минем?
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #207 -: Декември 21, 2007, 11:03:02 am »
Здравейте,докторе!Моята дъщеричка е на 5 месеца,но още не се обръща от корем по гръб и обратно.Това проблем ли е,изоставаме ли?Трябва ли да стимулирам по някакъв начин?
 Имам и още едно питане:съпругът ми чел за някакъв грип "Соломонови острови",тежко се карал и препоръчвали ваксиниране на децата.Има ли такова нещо и при положение,че нашите си ги гледам в къщи,трябва ли да се ваксинират?Благодаря!


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #208 -: Декември 21, 2007, 12:03:04 pm »
Докторе ние сме на 5 месеца и до сега караме само на фризовом заради запека.Според вас на кое АМ да минем?
Хумана.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #209 -: Декември 21, 2007, 12:05:01 pm »
Здравейте,докторе!Моята дъщеричка е на 5 месеца,но още не се обръща от корем по гръб и обратно.Това проблем ли е,изоставаме ли?Трябва ли да стимулирам по някакъв начин?
 Имам и още едно питане:съпругът ми чел за някакъв грип "Соломонови острови",тежко се карал и препоръчвали ваксиниране на децата.Има ли такова нещо и при положение,че нашите си ги гледам в къщи,трябва ли да се ваксинират?Благодаря!
Проверете в темата за развитието и пишете дали всичко друго изпълнява?
Без преглед обаче ще е трудно да кажа много неща.
Противогрипната ваксина е за над 12м възраст. Над 6м може да се поставя по изключение.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #210 -: Декември 21, 2007, 12:07:18 pm »
Здравейте д-р Бърди!  :D
Изключително се радвам, че Ви има и сте толкова отзивчив! Почти прочетох първата тема от миналата година и научих толкова нови неща... а аз си мислех, че успявам да се информирам качествено :lol: Но, както знаете, в Бг още са доста разпространени някои неправилни и дори вредни практики и схващания при гледането на деца...
Имам доста въпроси, но ще задам засега само някои:
Първо за захранването, което смятам да започнем след малко повече от месец (бебето ми е на 4,5 мес.). Мислех да "копирам" германската схема, но изместена във времето (т.е. от 6,а не от 4 мес), която започва със зеленчуци, но видях, че вие препоръчвате да се почне с плодове, така че си промених решението  :wink:. А впрочем защо е по-добре с плодове? (това от чисто любопитство  :D)И още:
- Добавя ли се мляко към пюрето от ябълка/круша?
- До какво количество за какъв период да стигнем и трябва ли (ако да - кога)да заместя по някое време следобедното хранене с плодово пюре?
- Кои други плодове са подходящи на първо време?
- Зеленчуците, ако правилно съм рзабрала, ги почваме към 6,5 мес? Освен картоф и морков, кои други? Кога идва ред на месото и на жълтъка?
- Къде е мястото на оризовата каша/брашно в цялата работа? Дава ли се изобщо самостоятелно?

И последно (засега  :D :oops:) какво Ви е мнението за капките Коларгол (скоро имахме хрема и ни ги предписаха)? Видях, че препоръчвате основно Олинт и евентуално Виброцил...

Много се извинявам за водопада от въпроси и предварително ви благодаря!
*
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #211 -: Декември 21, 2007, 12:12:41 pm »
Докторе, привет.
Аз пак с въпросче :oops:
Какъв е най-малкият интервал, през който мога да давам на детето да яде?
Последно яде през 40 минути, не издържах на плача му
Кърмата в ляво продължава да не стига, и то не стига с много :( Не знам до кога ще можем да караме само на дясната - и тя започва да издиша :?
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #212 -: Декември 21, 2007, 12:30:32 pm »
Здравейте,докторе!Моята дъщеричка е на 5 месеца,но още не се обръща от корем по гръб и обратно.Това проблем ли е,изоставаме ли?Трябва ли да стимулирам по някакъв начин?
 Имам и още едно питане:съпругът ми чел за някакъв грип "Соломонови острови",тежко се карал и препоръчвали ваксиниране на децата.Има ли такова нещо и при положение,че нашите си ги гледам в къщи,трябва ли да се ваксинират?Благодаря!
Проверете в темата за развитието и пишете дали всичко друго изпълнява?
Без преглед обаче ще е трудно да кажа много неща.
Противогрипната ваксина е за над 12м възраст. Над 6м може да се поставя по изключение.
Всичко друго го изпълнява,но дори и опити не прави да се обръща.
А на голямата дъщеря препоръчвате ли да се сложи ваксина.На 3г. е и не ходи на градина.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #213 -: Декември 21, 2007, 12:39:14 pm »
@phil

Предпочитат се плодове (пюре, а не "сокчета") защото сладкия и приятен вкус улеснява много самата процедура по захранването. Въпреки че това не е абсолютно и някои деца могат да започнат и със зеленчук в 12-13-14 и вървят добре така, болшинството от децата обичат сладките плодове повече.

Няколко от причините поради което НЕ се дават "сокчета":
Защото:

*провокират диария и лактазен (дизахариден,фруктозен) дефицит. Това са концентрирани въглехидратни разтвори с високо захарно съдържание. Даването на въглехидратни разтвори на деца под 5-6 м възраст по принцип е абсолютно нежелателно.
*предизвикват хипогликемии, повишен апетит, и от това, голямо наддаване на тегло (може количествата АМ да се увеличат с около 30%).
*целта на захранването е не детето да пие, а да се храни с лъжичка. То пие-млякото,кърмата. Целта на захранването е по физиологичен начин и без натиск детето да се научи да се храни.
*променят pH  на урината, водят до подсичания, екземи и трудно гледане на децата.
*натоварват бъбреците с излишни течности от това водят до жажда. Жаждата води или към "водички" (слабо наддаване), или към свръх-консумация на АМ.
*децата са много зависими от сладкия вкус. Така сокчетата привикват от много ранна възраст децата към сладко и правят захранването (и въобще храненето) с неутрални храни трудно. Как на едно дете свикнало със сокчета, ще дадете картоф?
*при по-големи деца, сокчетата са главна причина за кариеси и развалени зъби от малка възраст.

Може да добавяте АМ към плодовете още от 1-ият ден.
Няма фиксирани количества. Не е казарма това. Няма "цели". Задачата е детето да хапва с удоволствие. Затова е нужно търпение, време и работа. Много работа в кухнята. Който работи ще му се отплатят усилията.

За първи плодове-круша, ябълка, банан. Първо ябълка+круша обаче. Банана НЕ Е толкова алергизираща храна. Ябълката и крушата пък-изобщо.

Може да започнете зеленчук 2-2.5 седмици след началото на плодовете и ако детето е готово и лесно се храни с лъжичка. Картоф и морков се смесват в съотношение,което се харесва на детето. Няма стандарт-експериментираме. Мъчим се да налучкаме съотношенията, които се харесват на детето-обикновено това е с повече морков.

Защо да експериментираме? Защото всяко човешко същество си има предпочитания. А нашият подход е човечен, не Руски. За Руската педиатрия (и Бг и "сестричка"), манталитет, мироглед, човека няма цена, няма стойност. Не се интересуват той какво иска. Те го "лекуват", "оправят", "коригират", като че ли е пералня за поправяне. Той е "пациент", "болен", не е човешко същество. Той "трябва". Колко пъти, когато са преглеждали децата Ви ги вземат на ръце и си играят с тях? Колко и кои си затоплят слушалката, преди да я поставят върху детето? или ръцете си, за да не пипат със студени ръце?
Това е време да се промени "от корен".

Може да добавите 1 ч.л. зехтин и за някои деца-мъничко сол. Много хора не солят детските храни изобщо. Аз не съм на това мнение, стига соленето да са зрънца сол, а не половин ч.л. на всяко хранене. Солта е естествен продукт. Нищо около нея не е известно с абсолютна достоверност. Демонизирането на храните и крайностите в това отношение са неправилни. Но не солете, ако не искате... . Ще попитате "Защо тогава не сокчетА"? не е ли това пак крайност? Не е-сокчетата са доказано пречещи, поради причините, които Ви посочих, докато с много разумна употреба на сол, нещата не стоят така.

Зеленчуците се добавят последователно в рд картоф->> морков->тиквичка, спанак, цвекло-> артишок, бр.зеле,карфиол. След което се дава месо (аз предпочитам пилешко за първо) и после жълтък.

Оризовото брашно е сгъстяваща субстанция. Може да направите каша с АМ и да я дадете като първа храна, ако детето не иска плодове.

ВНИМАНИЕ! Всички каши, на които пише "с мляко" НЕ СА ОПАСНИ, нито противопоказани след 6 м. ТЕ СА С АМ, а не с обикновено прясно мляко!!!

Коларгол е "илач"-силно изгаряща субстанция. Нанася поражения, изгаряйки лигавицата. То и затова спира хремата-от изгорената лигавица нищо не се секретира.
С детските нослета трябва да СТЕ КРАЙНО ПРЕДПАЗЛИВИ. Нищо не се слага, освен Олинт, тук там "Назонекс" и/или Виброцил. Назонекс е назален КС с много сигурно и бързо действие.
« Последна редакция: Декември 23, 2007, 00:27:35 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #214 -: Декември 21, 2007, 12:40:38 pm »
Докторе, моториката по коригирани месеци ли се следи? "Асфикция" - не ми е познат термин, недостиг на кислород ли означава :oops:?
*
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #215 -: Декември 21, 2007, 12:57:04 pm »
Изключително Ви благодаря за бързия и обстоятелствен отговор!  :D Никакъв Коларгол повече!  8O
Последен въпрос, преди да доизчета темите Ви досега, за да не повтарям... видях, че на едно място сте коментирали приема на вит. К след раждането... не съм сигурна, дали на моето бебе е даден такъв (ще питам в болницата), но въпросът ми е, ако не е, трябва ли да се даде по-късно или вече се губи смисълът?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #216 -: Декември 21, 2007, 13:05:09 pm »
Докторе, моториката по коригирани месеци ли се следи? "Асфикция" - не ми е познат термин, недостиг на кислород ли означава :oops:?
Да, по коригирани месеци.
Да, недостиг на кислород (общо казано).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #217 -: Декември 21, 2007, 13:05:50 pm »
Изключително Ви благодаря за бързия и обстоятелствен отговор!  :D Никакъв Коларгол повече!  8O
Последен въпрос, преди да доизчета темите Ви досега, за да не повтарям... видях, че на едно място сте коментирали приема на вит. К след раждането... не съм сигурна, дали на моето бебе е даден такъв (ще питам в болницата), но въпросът ми е, ако не е, трябва ли да се даде по-късно или вече се губи смисълът?
Късно е за Вит К...
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Renie78

  • *
  • 13
  • на теория беше лесно, сега да видим практиката :)
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #218 -: Декември 21, 2007, 17:13:28 pm »
Здравейте, д-р Бърди,

Да се отчета сега какво е положението с нашата слуз. Спрях Креона, който бяха изписали на бебко, защото не само, че не помагаше за премахването на слузта, ами спря и да пишка. Доктора ме убеждаваше, че няма общо, само дето като спрях Креона памперсите отново се пълнеха. Доктора ми се развика, че нямам право да спирам нещата когато аз реша, но пък като майка на това дете, реших, че имам пълното право да преценя за детето си. Препоръча ми да пие повече вода, сок, глюкоза или компот от кайсии, които аз естествено не мисля да давам. След това обаче спрях да пия кафе (просто се случи няколко дни да не пия, а преди това пиех по едно безкофеиново кафе) и аките си добиха норамален вид - без слуз и по-гъстички. Мислех, че е закъсняло действие на Креона и изобщо не го свързах с кафето. Та един ден си пих отново кафе и слузта отново се появи. Тогава се замислих дали не е от него. Спрях пак кафето и се оправиха. Пих отново за тест още едно кафе и отново се появи слуз. Та така драмата се разреши. Сега вече спрях кафето, а от няколко дни всичко е наред с бебко.
Скоро започвам захранването на бебко, та се надявам да не ви притеснявам и по тези въпроси. Изчетох и двете темички, та съм горе-долу наясно как да процедирам, а дано и бебко е на моето мнение  :wink:
*
Re: Мнения на Birdie - Бебета [ 0 до 12 месеца ] 2
« Отговор #219 -: Декември 21, 2007, 17:14:26 pm »
Колкото повече чета, толкова въпроси се натрупват и май е по-добре да питам по малко, отколкото всичко наведнъж...  :oops: :D
- видях, че посочвате първите 3 приема на Пентаксим да са на 2, 4 и 6 мес. (може би само ориентировъчно?) На дъщеря ми й бяха поставени през един мес, т.е. на 2,3 и 4 мес. Това проблем ли е?
- има ли някакъв заместител на Превенар, тъй като в Бг я няма? Кога най-късно може да е първия й прием, за да знам с колко време разполагам да открия начин да ми я доставят от чужбина по възможност...(това ми е малко трудно  :? )
- По препоръка на педиатър от 3-я месец дохранвам с ХА мляко (НАН-ХА; първо беше съвсем малко,но вече сме само на АМ). Това без да има индикации за алергии и без да има такава фамилна обремененост...ами защото "е нова технология" (?)...Как е по-добре: Да започна от сега смяна с НАН-1 и малко след това с НАН-2 или да продължа още малко (месец) с ХА и тогава направо да сменя с НАН-2 (пишат го от 6 мес....?)
- От известно време дъщеря ми яде много малко вечер. Между 70 до мах. 90 мл. Общото количество за ден й се събира добре, но в резултат на тази лека вечеря  :lol: спи неспокойно, започна да се буди нощем и много рано сутрин (т.е. по-рано от преди). На какво може да се дължи това и да правя ли нещо или да чакам да мине?
Отново попрекалих, за което се извинявам!