0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #20 -: Февруари 04, 2008, 13:26:20 pm »
За да бъде информативно изследването на хормони, обикновено се прави в ранна фоликулярна фаза /3-5 от менструалното кървене/. Ако докторът прецени назначава изследвания и в другите периоди на цикъла, където зависимостите са други.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #21 -: Февруари 04, 2008, 17:04:27 pm »
Цитат
Съотношението FSH/LH трябва да е приблизително 1. Добре е да е в полза на FSH. 


Тази информация не е вярна! Вярно е, че съотношението ФСХ/ЛХ трябва да е приблизително / малко над/ 1, но в полза на ЛХ в самото начало на цикъла.
и аз знам,че съотношението трябва да е в полза на ФСХ ,би ли се обосновала,защо твърдиш,че не е вярно? 8O
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #22 -: Февруари 04, 2008, 17:23:45 pm »
В началото на цикъла ФСХ е по-високо, около 3-5 ден се изравняват с ЛХ, а около овулация ЛХ се покачва и достига пик в деня на овулация.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #23 -: Февруари 04, 2008, 20:12:24 pm »
В началото на цикъла ФСХ е по-високо, около 3-5 ден се изравняват с ЛХ, а около овулация ЛХ се покачва и достига пик в деня на овулация.
именно и аз така знам,но mery I,твърди че ако не са съвсем равни то разликата трябва да е в полза на ЛХ-то в началото на цикъла... 8O,а пък  навсякъде чета,че ФСХ и ЛХ са почти еднакви в началото(ако има разлика тя е в полза на ФСХ) и после се изравняват,ЛХ набира доста бързо "скорост" и т.н. White го е написала СУПЕР :D
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #24 -: Февруари 04, 2008, 23:57:09 pm »
Момичета, и аз мислех като вас. В началото като си направих първите хорм. изследвания бях много щастлива от факта, че ФСХ е малко по-високо от ЛХ и съотношението е приблизително 1-ца.Казах си всичко е нормално, според това което съм чела. Е да, ама не! Отивам аз на лекар -показвам резултатите, абсолютно доволна, а той гледа и се чуди, нищо не казва. Питам аз "проблем ли има", той ми казва "рано е да се каже, ще повториш хормоните поне още два цикъла". Прибирам се вкъщи и не знам какво да мисля, притесних се, после се успокоих - викам си "хормоните са плаващи субстанции, с променящи се стойности и от един лош цикъл няма да правя генерални изводи" Лекаря ми измрмори, че съотношението трябва да е ЛХ към ФСХ, а не както при мен. Така, правя хормон. изследвания следващия месец - същото съотношение ЛХ /5.60/ ФСХ /5.92/ и третия месец пак такова съотношение /само че по- високи стойности/. Междувременно разбрах, че нещата с тези мои хормони никак не са розови - всеки месец задържам фоликули и не овулирам.
Сега, аз не съм ендокринолог и не мога да ви дам точен и компетентен отговор - защо ЛХ трябва да завишава леко ФСХ в началото на фоликулната фаза. Затова се рових в нета, вярно, няма я обяснена точно тази подробност, но ви уверявам, че не греша. Намерих една графика, тук от зачатие, дано да съм я прикачила.
Месечният цикъл се регулира от Гонадотропин Рийзлинг хормон, а той регулира основно секрецията на ЛХ и ФСХ. През първата половина фоликулите нарастват и се развиват под въздействието на ФСХ. При узряването на фоликулите нивото на Естрогена нараства. Това от своя страна дава сигнал на хипофизата да започне да отделя Лутеинизиращ хормон. Идва овулацията, фоликулът се спуква под въздействито на ЛХ и се трансформира в жълто тяло.Жълтото тяло продължава да отделя Естроген, но най-вече Прогестерон . Ако има бременност жълтото тяло продължава да "живее", ако няма се разрушава, идва мензис, нивата на хормоните падат и започва да се образува нов фоликул под действието на ЛХ. Това е едното ми предположение. Другото ми предположение е,че нормалното ниво на секреция на Гонадотропина се влияе основно от секрецията на ЛХ.
Аз пак ще спомена, че не съм лекар и не искам да ви ангажирам с моето обяснение. Ще се радвам, ако се включи лекар и ни обясни тази особеност. Аз си позволих да си дам мнението, защото Katia13 ме помоли.
Когато казвам " в самото начало на цикъла" имам предвид 3-5 ден от МЦ, когато се изследват тези хормони.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #25 -: Февруари 05, 2008, 07:00:38 am »
Ниското LH предполага проблеми при зреенето на фоликула /получаването на фоликулярни кисти, отделяне на незряла яйцеклетка/.


И това изречение не е вярно - Ниското ЛХ предполага проблем при спукванетона фоликула и от това се получава задържан фоликул-киста.
Вижте и изследванията на koelan и тя има проблем - задържа фоликули, именно заради обратното съотношение на ЛХ/ФСХ. За връзката и регулацията с останалите хормони, въобще няма да коментирам, защото е много сложна - всичко е като оркестър и всяко отклонение на даден хормон е свързано с другите хормони.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #26 -: Февруари 05, 2008, 10:38:30 am »
Аз проблем с пукане на фоликули не съм имала. Имах си фоликули, пукаха се, нищо че LH ми беше под долна граница на всички изследвания, които съм правила.
И това, което съм написла го знам от лекаря си, който е много изявен специалист в областта. Не съм си го измислила аз или съм си го изровила от статии. Факт е, че благодарение на този човек и знанията му, въпреки ужасните прогнози - съм бременна.
В тази връзка се чудя, ако е вярна логиката ти "Защо при стимулация за ин витро се прилагат комбинирани препарати, съдържащи FSH, LH?"
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 10:40:26 am от *vera »
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #27 -: Февруари 05, 2008, 13:56:13 pm »
Вера, много се радвам за теб, затова, че си бременна! Фоликулите могат да се спукат и при долна граница на ЛХ, но тогава и ФСХ е ниско. Не разбирам за какво се чудиш и каква логика търсиш, че при инвитро се прилагат комбинирани препарати - та нали чрез тази стимулация се "овладява" напълно цикъла. Това не е лечение, а начин да се  залъже и подготви организма за забременяване и евентуално забременяване. Ако не стане просто прокървяваш и толкова.
Нямам мнение за лекаря ти и нищо не казвам за него.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #28 -: Февруари 05, 2008, 14:01:54 pm »
FSH никога не ми е бил нисък, варирал е от 5,6,8 в различните цикли. Но това в никакъв случай не е ниско, нито високо.
За чуденето не се чудя толкова, колкото изглежда. Исках да те накарам да се замислиш, защото ако е вярна теорията ти, че ЛХ не влияе на узряването на фоликула, то тогава няма смисъл да участва в процеса на стимулация и растеж и зреене на фоликулите. Щеще просто да се добавя в момента за пукане.
А какво точно представлява цикъла на ин-витро, повярвай ми наясно съм.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #29 -: Февруари 05, 2008, 14:50:05 pm »
Ок, това което казвам не е "моя теория", това са си  факти -реални неща. Аз просто използвам тези факти, за да си го обясня това съотношение в първите дни от цикъла. Аз предполагам, че тези факти са причина, но може да греша. Между другото много ми се иска да ти вярвам за ФСХ, че може да бъде по- високо в първите дни - защото това би означавало, че съм здрава и няма причина да не забремнявам. Факт е, обаче, че трябва да пробвам с инвитро, защото не се повлиявам от хорм. лекарства., и не забременявам.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #30 -: Февруари 05, 2008, 15:09:30 pm »
Честно казано на мен хормоните ти ми се видяха перфектни. Говоря за ФСХ и ЛХ. Пролактин изследвала ли си? Освен тези хормони, изследвала ли си други?
Правили ли сте наблюдения в посока на ЛУФ синдром?
С прегнил пукат ли се фоликулите?
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #31 -: Февруари 05, 2008, 15:46:11 pm »
За да не сме голословни - една таблица:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #32 -: Февруари 05, 2008, 16:03:03 pm »
ЕЕЕЕЕ, White, благодаря! Най-накрая изяснихме нещата черно на бяло! Аз също бях намерила една много ясна графика, но нещо не мога да я прикача. Целта на цялата дискусия е да изясним на останалите, които търсят инфо за този проблем, кое е правилно,а защо е така, то е в компетенцията на медиците. Но поне да не ги объркваме с грешна информация.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #33 -: Февруари 05, 2008, 16:47:29 pm »
Вера,
Пролактина ми е добре, но Естрадила ми е доста нисък 39-40. ФСХ-то ми се покачва, понякога съотношението ми е1:1.5 или 1:2 в полза на ФСХ и досига горна граница на реф. стойности или я минава. Ето я сега косвената причина в първата половина на цикъла ми - ниския Естрадиол /отговор на яйчника в резултат от отделянето на ФСХ от хипофизата т. е яйчника отговаря "зле" и хипофизата "спуска" още ФСХ, за да регулира отговора на яйчника/ Та в общи линии, това е моят проблем + миома
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #34 -: Февруари 05, 2008, 17:03:06 pm »
В началото на цикъла ФСХ е по-високо, около 3-5 ден се изравняват с ЛХ, а около овулация ЛХ се покачва и достига пик в деня на овулация.
с прикачената картинка си противоречиш 8O!на картинката още от началото ЛХ е по-високо от ФСХ(както казва мери че трябва да е)..а същевремнно ти си казала(това което и аз знам),че съвсем в началото ФСХ е по-високо или равно на ЛХ..,на 3-5 ден се изравняват(ако ФСХ е било малко по високо) и после вече ЛХ набира много преднина!!!!!специално ще потърся довечера линкове с информация!!!
моите изследвания също са в полза на ФСХ и док каза,че са ок.!специално го питах и за съотношението..!сигурна съм в неговите думи :wink:
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #35 -: Февруари 05, 2008, 17:20:31 pm »
Katia13,прочети най- дългия ми постинг и гледай графиката - това е вярното!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #36 -: Февруари 05, 2008, 19:51:30 pm »
естествено,че го прочетох..още следобяд.. :wink:...следващият път като пиша,ще се опитам да се обоснова и аз с инфо от статии и тогава ще споря :wink:!в моомента нямам достатъчно силни аргументи,за да докажа твърденията си!! :)
п.п. както виждаш обаче от предичният ми пост ,в който съм цитирала White,тя си противоречи.. :D
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #37 -: Февруари 05, 2008, 20:25:09 pm »
такаааа,готово!!обърнете внимание на часта "изследвания на кръвта"-"хормонални изследвания"(там пише,че съотношението между ЛХ и ФСХ трябва да е приблизително 1 до 1.5,а при ПОЛИКИСТОЗА НА ЯЙЧНИЦИТЕ(за това е статията) ЛХ е по-високо от ФСХ !!!
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=probzab&Number=1940074432
 ЕТО:
КРЪВНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ :

- ХОРМОНАЛНИ :

- ФСХ, ЛХ и сътношението ЛХ/ФСХ – в кръвна проба, взета на 3-7 ден от началото на менструалното кървене. Обикновено има покачване на нивото на ЛХ и повишено сътношение ЛХ/ФСХ. Нормално то е около 1. При СПЯ достига стойности над 1,5. Трябва да се знае, че не винаги при СПЯ съотношението ЛХ/ФСХ е променено. Въпреки това, стойност над 2 се приема за важен белег в полза на диагнозата.

 ддано сега вече стане ясно,че нормалното съотношение (обикновено) е в полза на ФСХ(говоря точно за първите два-три дни на МЦ) ИЛИ 1:1!!!!!!!!!
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 20:29:16 pm от katia13 »
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #38 -: Февруари 06, 2008, 10:17:33 am »
Оф,бе Кате, всяка от нас знае, че при завишено ЛХ в съотношение над 1.5 или клонящо към две е на лице СПЯ и обратно - ако съотношението е над 1.5 в полза на ФСХ е на лице лоша функция на яйчниците, което се потвърждава и с други изследвания или ЛУФ синдром.
Значи, нормално съотношението трябва да бъде около 1-ца, това ще рече нещо от рода на 1.2 или 1.1 или 1.3, когато имаме съотнош. над 1.5, тогава имаме индикации за проблем
Моля ви момичета, не обърквайте останалите, които не са наясно и търсят вярно обяснение за този проблем.
Katia13, нещата не са толкова прости, колкото ти се струват.
Ако ти имаш леко завишаване на ФСХ-то спрямо ЛХ-то, това не е болка за умиране и не бива сама да си поставяш диагноза. В някои цикли се получават и такива изключения както бях писала "хормоните са плаващи субстанции". За да се докаже един проблем се дълбае по-надълбоко -п равят се периодично хорм. изследвания, фоликулометрии и т.н. ...
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #39 -: Февруари 06, 2008, 10:53:24 am »
Ето още графики:





"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери