0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Високo FSH , ниско LH????
« -: Ноември 18, 2007, 21:04:43 pm »
Моля ви , ако някой е наясно да коментира, защото съм много претеснена.На 40 години съм и май са ми много лоши резултатите.
на 3-ти ден
LH-3.04/реф.с-ти 1-18/
FSH-16.17/реф.с-ти 4-13/
E2-43/реф.с-ти 39-189/

на 7-ми ден
LH-11.15/реф.с-ти 24-115/
FSH-34.77/реф.с-ти 5-22/ реф.с-ти за менопауза 20-38
E2-108 /реф.с-ти 94-508/
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #1 -: Ноември 18, 2007, 22:51:37 pm »
Добре е да ги коментираш с лекар и още малко изследвания да пуснете, за да се разбере от къде идва проблема.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #2 -: Ноември 18, 2007, 23:06:38 pm »
Той според мен иска да ми спести истинската ситуация.Не коментира нищо, само спря стимулацията, защото при тези изследвания няма смисъл.Но аз искам да знам дали вървя към финала на моите опити.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #3 -: Ноември 18, 2007, 23:38:38 pm »
На база, само тези хормони няма как да ти каже, задай си точните въпроси към него. Остава да видиш какво ще се случи ше има ли ову, стимулация за инвитро ли правиш или за инсеминация, има ли фоликули. Няма място за отчаяние, просто трябва да се избере правилния подход.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #4 -: Ноември 19, 2007, 00:02:44 am »
Благодаря ти за подкрепата.Ще се опитам да запазя спокойствие.Дано е нещо объркано само този месец.Стимулацията беше най вече за овулация.Но на 7-ми ден/днес/, имаше едно малко фоликулче/6мм/
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #5 -: Ноември 19, 2007, 07:36:40 am »
Пролактинът как е? Той влияе на ЛХ.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #6 -: Ноември 19, 2007, 09:28:00 am »
Не съм го изследвала.Доки не ми каза.Има ли значение на кой ден се изследва, за да си го направя.Всъщност не мога да се ориентирам кое е най тревожно в изследванията ми.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #7 -: Ноември 19, 2007, 09:39:44 am »
Съотношението FSH/LH трябва да е приблизително 1. Добре е да е в полза на FSH. Както казва моят доктор, трябва да се "гонят" като стойности. Ниското LH предполага проблеми при зреенето на фоликула /получаването на фоликулярни кисти, отделяне на незряла яйцеклетка/.
Пролактинът има връзка с LH. Високият пролактин може да е причина за това хипофизата да намили отделянето на LH. За това те попитах.
Няма значение в кой ден ще изследваш пролактина. Важно е да е сутрин, да си се наспала добре, да не си вечеряла тежка храна. Преди вземането на кръв за изследване е важно да полежиш около половин час. Всички тези неща е хубаво да се спазват, защото пролактинът е стресов хормон.

Можеш да прочетеш тази тема:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=8632.msg160330#msg160330
« Последна редакция: Ноември 19, 2007, 09:57:34 am от *vera »
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #8 -: Ноември 19, 2007, 11:14:42 am »
Вера, много ти благодаря за инфото.А нешо за естрадиола, не е ли на долната  граница т.е. нисък
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #9 -: Ноември 19, 2007, 13:27:57 pm »
А нешо за естрадиола, не е ли на долната  граница т.е. нисък
Нормално е естрадиолът да е на долна граница, когато няма читав фоликул.
Повтори изследванията отново на 3-ти ден, добави Инхибин Б. Междувременно си пусни Пролактин по инструкциите на Вера.
От еднократно изследване не могат да се правят заключения.
Късмет.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #10 -: Ноември 19, 2007, 13:49:13 pm »
Споко, аз също съм на 40 и мойте резултати са почти съшите. Най-тревожното в случая е високото FSH, което говори за изчерпване на яйчниковия резерв...т.е както казва моя доктор " нямаме много време", но при положение че сме на 40 - ние това си го знаем, но наистина е добре резултатите да бъдат повторени.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #11 -: Ноември 19, 2007, 16:51:17 pm »
Много ви благодаря момичета,върнахте ми надеждата.Бях се стресирала много яко.Оше другия месец ше ги повторя и дано имам късмет.Късмет и на всички вас.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #12 -: Ноември 28, 2007, 12:06:27 pm »
Във връзка с горния ми постинг, продължих изследванията.Явно пак нямам Ову този месец.Тръгнаха някакви фоликули, но Е2 на 15-ти ден при фоликул 15 мм беше 99 при теф.стойностти 94-508, а ЛХ 12.64 /24-115/
Другите ми изследвания са
пролактин 556.87/29.46-513.04/
ФТ4 14.83/9.15-23.86/
ТСХ 1.515/0.490-4.670/
МАТ 62.83/ <34/
Имам ли шанс причината за липса на ОВУ да е друга , а не изчерпан резерв.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #13 -: Ноември 28, 2007, 14:32:59 pm »
Пролактинът ти е очевидно висок. Той може да "дърпа" ЛХ надолу и да блокира овулацията. Щитовидните ми се виждат добре, но МАТ ти е доста високо. Нека някой по-компетентен се включи.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #14 -: Ноември 28, 2007, 15:35:10 pm »
Добре koelan защо пускаш две отделни теми, така само се раздвояваш и объркваш. Пусни си една тема, в която сподели всички изследвания които си правила. Разбира се, че най трудно е да се разбере причината за всичките проблеми.Затова се ходи на лекар, ако нямаш доверие на него, смени го. Тук можем както да ти дадем ценен съвет, така и да те подведем без да искаме, все пак организма на всяка от нас реагира различно и индивидуално.
Ще ти напиша аз при какви резултати забременях, като си мислех, че с FSH и LH  леко над горна и горна граница, нямам шансове. Единствено Естрадиола ми беше пък идеален, тоест имах нормален и читав фоликул, който да се превърне в яйцеклетка и да има оплождане.

Изследвания направени на 3-ти ден от цикъла.
LH - 11.53 IU/L    реф. г-ци 1.9-12.5
FSH - 10.86 IU/L   реф. г-ци 2.5-10.2
Estradiol - 332.50 pmol/L  реф. г-ци 46-607
Prolactin - 194.2 mIU/L  реф. г-ци 59.3-619

А това са изследвания направени след два дни закъснениe на същият цикъл.

T4 - 13.74 pmol/L  реф. г-ци 11.50-22.70
TSH - 2.55 mIU/L   реф. г-ци 0.35-5.50
Anti-Tg /TAT/ 336.5 IU/mL  реф. г-ци 0-115
Anti-TPO/MAT/  17.9 IU/mL  реф. г-ци 0-34

Сега видях, че и пролактина ти е висок, не е болка за умиране, влиза в норми след прием на бромокриптин/парлодел/достинекс. При това положение, твоите изследвания изцяло се припокриват с моите преди да забременея. След стриктно следене от мен самата на половите хормони, прием известно време на парлодел за пролактина, еутирокс и селен за щитовидната жлеза, аспирин 80 мгр. за щитовидните антитела и за добрата имплантация на ембриона, както и прием на билки за овулация, Прегнил 10000 единици за спукване на фоликул от 17.5 мм., аз най накрая забременях.
Може би имах невероятен късмет или е съвпадение, но факт е че за първи път пих през живота си тези билки и резултатите от изследванията ги виждаш.

Ако само това е проблема за незабременяването след лечение при добър специалист, ще има резултат, сигурна съм.
Ако за първи път изследваш щитовидните антитела по добре е да ги повториш, ако пък и преди са били високи, време е да потърсиш специалист ендокринолог и/или имунолог.
« Последна редакция: Ноември 28, 2007, 15:52:36 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #15 -: Ноември 28, 2007, 16:08:06 pm »
Благодаря ти много за постинга и подкрепата.Извинявам се, че раздвоявам темета, но аз самата съм доста объркана и претеснена и не съм съобразила изобшо.Даваш ми големи надежди, но и много ме е страх.В мойта рода и от двете страни са със ранна критическа /около 40 години/.Баба ми също.Умирам от ужас да не е наследственно.Имам пълно доверие в лекаря ми, но той не ми казва много.Проблема ми най-вече е , че образувам някакви фоликули, но при този нисък естрадиол и лх , няма как да са полезни.Решила съм да опитам с билките на др. Желязков, но и това много ме е страх.Ужасно се радвам за теб, представям си през какъв ад си минала, аз сега минавам през него.Иска ми се да съм силна като теб и да успея.Поздрави
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #16 -: Ноември 28, 2007, 16:16:11 pm »
Да ти кажа на страха очите са големи, не е лесно верно, но не е и невъзможно.
Щом имаш доверие на своя лекар, не се притеснявай да го питаш това което те интересува. Аз винаги съм смятала и все още смятам, че в борбата със стерилитета участват и лекар и пациент.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #17 -: Декември 06, 2007, 00:35:10 am »
Здравей , Пердето :)аз с интерес следя този форум и тъй като също съм с висок ФСХ малко над нормата и диагноза тенденция към намален яйчников резерв искам да те питам какви точно билки за овулация си пила и откъде са?Аз съм на 31 но явно възрастовата граница в последните години рязко пада за съжаление   Благодаря предварително
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #18 -: Декември 06, 2007, 14:22:41 pm »
Здравей , Пердето :)аз с интерес следя този форум и тъй като също съм с висок ФСХ малко над нормата и диагноза тенденция към намален яйчников резерв искам да те питам какви точно билки за овулация си пила и откъде са?Аз съм на 31 но явно възрастовата граница в последните години рязко пада за съжаление   Благодаря предварително

Билките си ги купих от аптеката на  ул.Поп Богомил - София, ако искаш прочети http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=7457.0
« Последна редакция: Декември 06, 2007, 23:14:38 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #19 -: Февруари 04, 2008, 11:40:13 am »
Цитат
Съотношението FSH/LH трябва да е приблизително 1. Добре е да е в полза на FSH. 


Тази информация не е вярна! Вярно е, че съотношението ФСХ/ЛХ трябва да е приблизително / малко над/ 1, но в полза на ЛХ в самото начало на цикъла.
« Последна редакция: Февруари 04, 2008, 11:44:40 am от mery I »
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #20 -: Февруари 04, 2008, 13:26:20 pm »
За да бъде информативно изследването на хормони, обикновено се прави в ранна фоликулярна фаза /3-5 от менструалното кървене/. Ако докторът прецени назначава изследвания и в другите периоди на цикъла, където зависимостите са други.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #21 -: Февруари 04, 2008, 17:04:27 pm »
Цитат
Съотношението FSH/LH трябва да е приблизително 1. Добре е да е в полза на FSH. 


Тази информация не е вярна! Вярно е, че съотношението ФСХ/ЛХ трябва да е приблизително / малко над/ 1, но в полза на ЛХ в самото начало на цикъла.
и аз знам,че съотношението трябва да е в полза на ФСХ ,би ли се обосновала,защо твърдиш,че не е вярно? 8O
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #22 -: Февруари 04, 2008, 17:23:45 pm »
В началото на цикъла ФСХ е по-високо, около 3-5 ден се изравняват с ЛХ, а около овулация ЛХ се покачва и достига пик в деня на овулация.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #23 -: Февруари 04, 2008, 20:12:24 pm »
В началото на цикъла ФСХ е по-високо, около 3-5 ден се изравняват с ЛХ, а около овулация ЛХ се покачва и достига пик в деня на овулация.
именно и аз така знам,но mery I,твърди че ако не са съвсем равни то разликата трябва да е в полза на ЛХ-то в началото на цикъла... 8O,а пък  навсякъде чета,че ФСХ и ЛХ са почти еднакви в началото(ако има разлика тя е в полза на ФСХ) и после се изравняват,ЛХ набира доста бързо "скорост" и т.н. White го е написала СУПЕР :D
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #24 -: Февруари 04, 2008, 23:57:09 pm »
Момичета, и аз мислех като вас. В началото като си направих първите хорм. изследвания бях много щастлива от факта, че ФСХ е малко по-високо от ЛХ и съотношението е приблизително 1-ца.Казах си всичко е нормално, според това което съм чела. Е да, ама не! Отивам аз на лекар -показвам резултатите, абсолютно доволна, а той гледа и се чуди, нищо не казва. Питам аз "проблем ли има", той ми казва "рано е да се каже, ще повториш хормоните поне още два цикъла". Прибирам се вкъщи и не знам какво да мисля, притесних се, после се успокоих - викам си "хормоните са плаващи субстанции, с променящи се стойности и от един лош цикъл няма да правя генерални изводи" Лекаря ми измрмори, че съотношението трябва да е ЛХ към ФСХ, а не както при мен. Така, правя хормон. изследвания следващия месец - същото съотношение ЛХ /5.60/ ФСХ /5.92/ и третия месец пак такова съотношение /само че по- високи стойности/. Междувременно разбрах, че нещата с тези мои хормони никак не са розови - всеки месец задържам фоликули и не овулирам.
Сега, аз не съм ендокринолог и не мога да ви дам точен и компетентен отговор - защо ЛХ трябва да завишава леко ФСХ в началото на фоликулната фаза. Затова се рових в нета, вярно, няма я обяснена точно тази подробност, но ви уверявам, че не греша. Намерих една графика, тук от зачатие, дано да съм я прикачила.
Месечният цикъл се регулира от Гонадотропин Рийзлинг хормон, а той регулира основно секрецията на ЛХ и ФСХ. През първата половина фоликулите нарастват и се развиват под въздействието на ФСХ. При узряването на фоликулите нивото на Естрогена нараства. Това от своя страна дава сигнал на хипофизата да започне да отделя Лутеинизиращ хормон. Идва овулацията, фоликулът се спуква под въздействито на ЛХ и се трансформира в жълто тяло.Жълтото тяло продължава да отделя Естроген, но най-вече Прогестерон . Ако има бременност жълтото тяло продължава да "живее", ако няма се разрушава, идва мензис, нивата на хормоните падат и започва да се образува нов фоликул под действието на ЛХ. Това е едното ми предположение. Другото ми предположение е,че нормалното ниво на секреция на Гонадотропина се влияе основно от секрецията на ЛХ.
Аз пак ще спомена, че не съм лекар и не искам да ви ангажирам с моето обяснение. Ще се радвам, ако се включи лекар и ни обясни тази особеност. Аз си позволих да си дам мнението, защото Katia13 ме помоли.
Когато казвам " в самото начало на цикъла" имам предвид 3-5 ден от МЦ, когато се изследват тези хормони.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #25 -: Февруари 05, 2008, 07:00:38 am »
Ниското LH предполага проблеми при зреенето на фоликула /получаването на фоликулярни кисти, отделяне на незряла яйцеклетка/.


И това изречение не е вярно - Ниското ЛХ предполага проблем при спукванетона фоликула и от това се получава задържан фоликул-киста.
Вижте и изследванията на koelan и тя има проблем - задържа фоликули, именно заради обратното съотношение на ЛХ/ФСХ. За връзката и регулацията с останалите хормони, въобще няма да коментирам, защото е много сложна - всичко е като оркестър и всяко отклонение на даден хормон е свързано с другите хормони.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #26 -: Февруари 05, 2008, 10:38:30 am »
Аз проблем с пукане на фоликули не съм имала. Имах си фоликули, пукаха се, нищо че LH ми беше под долна граница на всички изследвания, които съм правила.
И това, което съм написла го знам от лекаря си, който е много изявен специалист в областта. Не съм си го измислила аз или съм си го изровила от статии. Факт е, че благодарение на този човек и знанията му, въпреки ужасните прогнози - съм бременна.
В тази връзка се чудя, ако е вярна логиката ти "Защо при стимулация за ин витро се прилагат комбинирани препарати, съдържащи FSH, LH?"
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 10:40:26 am от *vera »
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #27 -: Февруари 05, 2008, 13:56:13 pm »
Вера, много се радвам за теб, затова, че си бременна! Фоликулите могат да се спукат и при долна граница на ЛХ, но тогава и ФСХ е ниско. Не разбирам за какво се чудиш и каква логика търсиш, че при инвитро се прилагат комбинирани препарати - та нали чрез тази стимулация се "овладява" напълно цикъла. Това не е лечение, а начин да се  залъже и подготви организма за забременяване и евентуално забременяване. Ако не стане просто прокървяваш и толкова.
Нямам мнение за лекаря ти и нищо не казвам за него.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #28 -: Февруари 05, 2008, 14:01:54 pm »
FSH никога не ми е бил нисък, варирал е от 5,6,8 в различните цикли. Но това в никакъв случай не е ниско, нито високо.
За чуденето не се чудя толкова, колкото изглежда. Исках да те накарам да се замислиш, защото ако е вярна теорията ти, че ЛХ не влияе на узряването на фоликула, то тогава няма смисъл да участва в процеса на стимулация и растеж и зреене на фоликулите. Щеще просто да се добавя в момента за пукане.
А какво точно представлява цикъла на ин-витро, повярвай ми наясно съм.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #29 -: Февруари 05, 2008, 14:50:05 pm »
Ок, това което казвам не е "моя теория", това са си  факти -реални неща. Аз просто използвам тези факти, за да си го обясня това съотношение в първите дни от цикъла. Аз предполагам, че тези факти са причина, но може да греша. Между другото много ми се иска да ти вярвам за ФСХ, че може да бъде по- високо в първите дни - защото това би означавало, че съм здрава и няма причина да не забремнявам. Факт е, обаче, че трябва да пробвам с инвитро, защото не се повлиявам от хорм. лекарства., и не забременявам.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #30 -: Февруари 05, 2008, 15:09:30 pm »
Честно казано на мен хормоните ти ми се видяха перфектни. Говоря за ФСХ и ЛХ. Пролактин изследвала ли си? Освен тези хормони, изследвала ли си други?
Правили ли сте наблюдения в посока на ЛУФ синдром?
С прегнил пукат ли се фоликулите?
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #31 -: Февруари 05, 2008, 15:46:11 pm »
За да не сме голословни - една таблица:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #32 -: Февруари 05, 2008, 16:03:03 pm »
ЕЕЕЕЕ, White, благодаря! Най-накрая изяснихме нещата черно на бяло! Аз също бях намерила една много ясна графика, но нещо не мога да я прикача. Целта на цялата дискусия е да изясним на останалите, които търсят инфо за този проблем, кое е правилно,а защо е така, то е в компетенцията на медиците. Но поне да не ги объркваме с грешна информация.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #33 -: Февруари 05, 2008, 16:47:29 pm »
Вера,
Пролактина ми е добре, но Естрадила ми е доста нисък 39-40. ФСХ-то ми се покачва, понякога съотношението ми е1:1.5 или 1:2 в полза на ФСХ и досига горна граница на реф. стойности или я минава. Ето я сега косвената причина в първата половина на цикъла ми - ниския Естрадиол /отговор на яйчника в резултат от отделянето на ФСХ от хипофизата т. е яйчника отговаря "зле" и хипофизата "спуска" още ФСХ, за да регулира отговора на яйчника/ Та в общи линии, това е моят проблем + миома
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #34 -: Февруари 05, 2008, 17:03:06 pm »
В началото на цикъла ФСХ е по-високо, около 3-5 ден се изравняват с ЛХ, а около овулация ЛХ се покачва и достига пик в деня на овулация.
с прикачената картинка си противоречиш 8O!на картинката още от началото ЛХ е по-високо от ФСХ(както казва мери че трябва да е)..а същевремнно ти си казала(това което и аз знам),че съвсем в началото ФСХ е по-високо или равно на ЛХ..,на 3-5 ден се изравняват(ако ФСХ е било малко по високо) и после вече ЛХ набира много преднина!!!!!специално ще потърся довечера линкове с информация!!!
моите изследвания също са в полза на ФСХ и док каза,че са ок.!специално го питах и за съотношението..!сигурна съм в неговите думи :wink:
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #35 -: Февруари 05, 2008, 17:20:31 pm »
Katia13,прочети най- дългия ми постинг и гледай графиката - това е вярното!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #36 -: Февруари 05, 2008, 19:51:30 pm »
естествено,че го прочетох..още следобяд.. :wink:...следващият път като пиша,ще се опитам да се обоснова и аз с инфо от статии и тогава ще споря :wink:!в моомента нямам достатъчно силни аргументи,за да докажа твърденията си!! :)
п.п. както виждаш обаче от предичният ми пост ,в който съм цитирала White,тя си противоречи.. :D
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #37 -: Февруари 05, 2008, 20:25:09 pm »
такаааа,готово!!обърнете внимание на часта "изследвания на кръвта"-"хормонални изследвания"(там пише,че съотношението между ЛХ и ФСХ трябва да е приблизително 1 до 1.5,а при ПОЛИКИСТОЗА НА ЯЙЧНИЦИТЕ(за това е статията) ЛХ е по-високо от ФСХ !!!
http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=probzab&Number=1940074432
 ЕТО:
КРЪВНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ :

- ХОРМОНАЛНИ :

- ФСХ, ЛХ и сътношението ЛХ/ФСХ – в кръвна проба, взета на 3-7 ден от началото на менструалното кървене. Обикновено има покачване на нивото на ЛХ и повишено сътношение ЛХ/ФСХ. Нормално то е около 1. При СПЯ достига стойности над 1,5. Трябва да се знае, че не винаги при СПЯ съотношението ЛХ/ФСХ е променено. Въпреки това, стойност над 2 се приема за важен белег в полза на диагнозата.

 ддано сега вече стане ясно,че нормалното съотношение (обикновено) е в полза на ФСХ(говоря точно за първите два-три дни на МЦ) ИЛИ 1:1!!!!!!!!!
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 20:29:16 pm от katia13 »
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #38 -: Февруари 06, 2008, 10:17:33 am »
Оф,бе Кате, всяка от нас знае, че при завишено ЛХ в съотношение над 1.5 или клонящо към две е на лице СПЯ и обратно - ако съотношението е над 1.5 в полза на ФСХ е на лице лоша функция на яйчниците, което се потвърждава и с други изследвания или ЛУФ синдром.
Значи, нормално съотношението трябва да бъде около 1-ца, това ще рече нещо от рода на 1.2 или 1.1 или 1.3, когато имаме съотнош. над 1.5, тогава имаме индикации за проблем
Моля ви момичета, не обърквайте останалите, които не са наясно и търсят вярно обяснение за този проблем.
Katia13, нещата не са толкова прости, колкото ти се струват.
Ако ти имаш леко завишаване на ФСХ-то спрямо ЛХ-то, това не е болка за умиране и не бива сама да си поставяш диагноза. В някои цикли се получават и такива изключения както бях писала "хормоните са плаващи субстанции". За да се докаже един проблем се дълбае по-надълбоко -п равят се периодично хорм. изследвания, фоликулометрии и т.н. ...
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #39 -: Февруари 06, 2008, 10:53:24 am »
Ето още графики:





"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #40 -: Февруари 06, 2008, 10:57:59 am »
да,де..ама и аз говорех точно за съотношение 1:1,2 или 1:1,3 .. но в полза на ФСХ,че е нормално!за съотношение 1:1.5 и повече ,знам че е проблем независимо в чия полза е(в единия случай СПЯ,а в другия лош отговор на яйчниците)!както и да е,няма да споря повече,защото съвсем се обърках.. :?
аааааааааа,ето най-накрая!мерси White  :bighug:,аз вчера цяла вечер рових из нета да намеря нещо подходящо,но неуспях :oops:!сега вече е ясно надявам се,че първите дни от МЦ съотношението на ФСХ:ЛХ трябва да е 1:1 или ако има разлика да е в полза на ФСХ,нали?моля ви се..може да ви се струва тъпо,но аз се обърках след целия този спор с МЕРИ,едно чета,тя друго казва..неискам да има някакви негативни реакции,а само да се изяснят нещата веднъж завинаги!!!
извинявам се ако съм ви се сторила твърде упорита :oops:
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #41 -: Февруари 06, 2008, 11:00:54 am »
Аз не съм съгласна с последните две, особено с тази на която ФСХ-то е обозначено със зелено.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #42 -: Февруари 06, 2008, 11:09:48 am »
Аз също не съм съгласна с последните 2 графики. Досега винаги съм изчислявала ЛХ към ФСХ. Но има нещо друго - то може да е 1,2 в посочения порядък и ако е нисък естрадиола  пак има проблем.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #43 -: Февруари 06, 2008, 11:11:40 am »
О, да затова няма спор!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #44 -: Февруари 06, 2008, 12:13:16 pm »
... Досега винаги съм изчислявала ЛХ към ФСХ. Но има нещо друго - то може да е 1,2 в посочения порядък и ако е нисък естрадиола  пак има проблем.
Съотношението FSH:LH се нарича гонадотропинен коефициент. Това, че ти не си го изчислявала, не значи че не съществува.
http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=14084058
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #45 -: Февруари 06, 2008, 12:23:58 pm »
Ти какво знаеш за този коефициент?
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #46 -: Февруари 06, 2008, 12:40:23 pm »
Статията е достатъчно показателна.
По-нагоре в темата съм пейстнала линк към тема, в която има превод.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #47 -: Февруари 06, 2008, 13:13:17 pm »
Вера, за мен основно е отношението е ЛХ / ФСХ. И то д е около 1. Ако има отклонение има проблем. Това, че хората са си правили проучвания в статията - лошо няма.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #48 -: Февруари 06, 2008, 14:01:30 pm »
Когато съотношението е 1, няма значение дали делиш FSH/LH и LH/FSH  :D
Проучванията са основата за развитие на медицината. При мен се оказа абсолютно вярно, това което се твърди в статията.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #49 -: Февруари 06, 2008, 14:27:13 pm »
Вера, съжалявам, че вече ще ти го кажа,но ти мила въобще не си наясно в детайли с тези съотношения. Вероятно защото при теб  това, за което пишем тук, не е било проблем. Не искам да те обидя, повярвай ми, но недей да спориш за неща, за които е видно, че не знаеш достатъчно.
Аз имам този проблем и затова съм запозната с последствията и така живо се инересувам от темата и очаквам да науча още от по-компетентни, защото има много какво да се пише.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #50 -: Февруари 06, 2008, 14:29:23 pm »
Когато съотношението е 1, няма значение дали делиш FSH/LH и LH/FSH  :D


Още едно изречение с невярно съдържание :(
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #51 -: Февруари 06, 2008, 14:43:04 pm »

..Аз имам този проблем и затова съм запозната с последствията и така живо се инересувам от темата и очаквам да науча още от по-компетентни, защото има много какво да се пише...
поне за това съм съгласна :D!аз лично непретендирам да съм наясно с тези неща..объркана съм все още защото само преди няколко седмици четях едно,а от вчера ми се обръщат представите наопаки :( ...много ми се ще да се включат наистина по-компетентни хора,които да кажат мнението си -обосновайки се подобаващо!!би било полезно за всички,сравнително нови момичета(както съм аз),които се интересуват...,защото на този етап стана само това,че ни объркахте ужасно :((или поне мен)!
ще следя темата с интерес и надежда,да се изясни цялата работа!!!
хубав ден желая на всички
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #52 -: Февруари 06, 2008, 14:53:05 pm »
 :P :balk_83:
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #53 -: Февруари 06, 2008, 14:57:15 pm »
Вера, съжалявам, че вече ще ти го кажа,но ти мила въобще не си наясно в детайли с тези съотношения. Вероятно защото при теб  това, за което пишем тук, не е било проблем. Не искам да те обидя, повярвай ми, но недей да спориш за неща, за които е видно, че не знаеш достатъчно.
Аз имам този проблем и затова съм запозната с последствията и така живо се инересувам от темата и очаквам да науча още от по-компетентни, защото има много какво да се пише.
Ти от къде знаеш кое при мен е било проблем и какво съм преживяла?
Всичко, което съм написала знам не само от статии, които съм чела, но и от личен опит.
От къде на къде си позволяваш да ме квалифицираш?
Тук сме за да си споделяме и помагаме с информация и личен опит, не да се заяждаме и да търсим спор. И аз се опитвам и подкрепям твърденията си с аргументи за разлика от теб.
... Съжалявам за оспамването и превръщането в спорна темата на авторката, за което й се извинявам, но бях цитирана и трябваше да отговоря!
« Последна редакция: Февруари 06, 2008, 15:09:11 pm от *vera »
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #54 -: Февруари 06, 2008, 15:24:56 pm »
Аз проблем с пукане на фоликули не съм имала. Имах си фоликули, пукаха се, нищо че LH ми беше под долна граница на всички изследвания, които съм правила.

Ами ти си го написала бе мила, че иначе откъде да знам???Писала си и че ФСХ-то не ти е създавало проблем. Разбира се, че тук обменяме информация и целта не е да спорим и да се заяждаме, а да си помагаме. Аз не те квалифицирам, аз просто виждам, че пишеш невярни и неточни неща. А за аргументите ти, къде са, че не ги виждам???
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #55 -: Февруари 06, 2008, 15:28:09 pm »
FSH никога не ми е бил нисък, варирал е от 5,6,8 в различните цикли. Но това в никакъв случай не е ниско, нито високо.

Ето откъде знам! Чета просто!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #56 -: Февруари 06, 2008, 15:31:11 pm »
аз влизам за последен път в тази тема за да пусна следната информация:
Ето ви една табличка:
Нива на хормоните през МЦ
Добре е в началото на МЦ ЛХ и ФСХ да са около 6 mIU/ml /това е средно/
В началото на МЦ 1-2-3 ден малко повече е ФСХ, на 3 ден се изравняват.После ЛХ се покачва доста повече от ФСХ.
Когато е пика на ЛХ , пик има и ФСХ.
Ако на 3 ден ЛХ е повече от ФСХ - не е добре - може да се образуват повече фоликули или да има киста /но и това е условно, защото може ЛХ да е високо защото има по-ранна О., на 13 ден вместо на 18 , например и зависи с колко е повече/
Това че ЛХ и ФСХ трябва да е 1 е идеалният вариант, понякога може ФСХ>ЛХ и пак е добре.

Ето ви една графика:
Много често графиките не показват точно колко трябва да са ЛХ и ФСХ в начало- нарисувани са много общо.

  
всеки сам,може да прецени за себе си на какво да вярва!!
точно защото,както казах и по-горе неискам нито да споря,нито да се караме(а и самата аз незнам безкрайно много неща,даже бих казала,че са малко тези които знам :oops:) повече аз лично няма да коментирам нищо по темата!това,което ще кажа е,че не е честно да се твърдят неща(ако не си 100% сигурен),защото можеш само да притесниш излишно някой :(..самата аз днес се притесних от всичко изказано във връзка с тези стойности..представете си как ще се почуства някое момиче,влизащо тук за първи път и в какъв шок ще и объркване ще изпадне от тази тема :?
за мен нещата са ясни,допитах се до компетентни хора,затова пуснах последната информация!!няма да пиша повече тук(в тази тема имам впредвид :oops:),защото нежелая да се обърквам,притеснявам излишно ..
желая много успех на всички ви !и късмет :bighug:
п.п. сори за спама,за дългия пост..и искрено се извинявам ако съм обидила някой,или пък смята тонът ми за обиден :oops:
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #57 -: Февруари 06, 2008, 15:47:05 pm »
... Така, правя хормон. изследвания следващия месец - същото съотношение ЛХ /5.60/ ФСХ /5.92/ и третия месец пак такова съотношение /само че по- високи стойности/. Междувременно разбрах, че нещата с тези мои хормони никак не са розови - всеки месец задържам фоликули и не овулирам.
...че къде му е високото на твоето ФСХ, че не видях?
И не съм ти нито мила, нито драга!
Аз постнах статия за гонадотропния коефициент, другите момичета дават таблици и графики.
Ти с какво обоснова твърдението си,че в ранна фоликулярна фаза ЛХ трябва да е по-високо от ФСХ?

*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #58 -: Февруари 06, 2008, 16:26:01 pm »
Ох, Вера не искам да споря за глупости. Написала съм, че на третия месец нивата са се повишили, тогава ФСХ-то ми беше 11,и нещо. Относно статията ти, що за аргумент е това - резултати без никакви обяснения.
Виж, Katia13 се е аргументирала наистина, показва как трябва да са стойностите във всеки един момент.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #59 -: Февруари 06, 2008, 16:52:27 pm »
аз влизам за последен път в тази тема за да пусна следната информация:
Ето ви една табличка:
Нива на хормоните през МЦ
Добре е в началото на МЦ ЛХ и ФСХ да са около 6 mIU/ml /това е средно/
В началото на МЦ 1-2-3 ден малко повече е ФСХ, на 3 ден се изравняват.После ЛХ се покачва доста повече от ФСХ.

Аз твърдя за ЛХ, че е по-високо, когато се изследва на 3-5ден. За мен това е началото на цикъла, когато мога да видя стойности на двата хормона, тогава ги изследвам само.
Тази информация от таблицата за нивата на хормоните си е абсолютно достоверна. Смятам, че поста на Кatia13 е дава вярна информация
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #60 -: Февруари 06, 2008, 16:56:30 pm »
Аз твърдя за ЛХ, че е по-високо, когато се изследва на 3-5ден. За мен това е началото на цикъла, когато мога да видя стойности на двата хормона, тогава ги изследвам само.
Тази информация от таблицата за нивата на хормоните си е абсолютно достоверна. Смятам, че поста на Кatia13 е дава вярна информация
Сега пък ново двайсе. Преди няколко поста моите втори графики не ти харесаха, пък тази на Катя е прекрасна?! 8O


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #61 -: Февруари 06, 2008, 17:11:12 pm »
бях решила да не пиша повече,но не се сдържах :lol:
Аз твърдя за ЛХ, че е по-високо, когато се изследва на 3-5ден. За мен това е началото на цикъла, когато мога да видя стойности на двата хормона, тогава ги изследвам само.
Тази информация от таблицата за нивата на хормоните си е абсолютно достоверна. Смятам, че поста на Кatia13 е дава вярна информация
благодаря ти :D,на мен тази информация ми я даде,момиче което е мнооого навътре в нещата,за да ме успокои след като от всичко изчетено в тая тема за пореден път се бях шашардисала :wink:
но ти МЕРИ,четеш между редовете и си интерпретираш както искаш информацията...след като смяташ,че е вярно това,което съм пуснала,няма как да продължаваш да твърдиш,че на 3 ден от МЦ е по-добре ЛХ да е по-високо 8O..
a,White е права за пореден път ,нейните графики показват същото,което твърдя и аз :lol:
много  :bighug: от мен  :D!
п.п вече наистина си тръгвам от работа,май мъжът ми е прав да ревнува от тоя форум :wink:
« Последна редакция: Февруари 06, 2008, 17:13:16 pm от katia13 »
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #62 -: Февруари 06, 2008, 17:23:26 pm »
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=587&Itemid=26 - това за ролята на ЛХ по време на стимулациите.
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=397&Itemid=17 - това в полза на теорията че съотношението е ЛХ/ФСХ, която и аз подкрепям.

Но до ден днешен не ми е известно, ако референтните стойности на ФСХ и ЛХ не са еднакви, т.е. са различни - тогава каква е формулата на изчисляване?! защото според мен не би трябвало да е ЛХ делено на ФСХ. /ЛХ:ФСХ/

Момичета, не издребрянайте за цифри след запетаята, има много други фактори по които се определя има или няма поликистоза, луф и т.н.

Във връзка с горния ми постинг, продължих изследванията.Явно пак нямам Ову този месец.Тръгнаха някакви фоликули, но Е2 на 15-ти ден при фоликул 15 мм беше 99 при теф.стойностти 94-508, а ЛХ 12.64 /24-115/
Другите ми изследвания са
пролактин 556.87/29.46-513.04/
ФТ4 14.83/9.15-23.86/
ТСХ 1.515/0.490-4.670/
МАТ 62.83/ <34/
Имам ли шанс причината за липса на ОВУ да е друга , а не изчерпан резерв.


kolean, пролактина ти е дискретно увеличен, това за сега не можа да ти гарантира липса или наличие за проблем. Всички сме усетили горчивия вкус на некоректни на лабораторни резултати, провери го на ново, в друга лаборатория, като за целта не правете секс предната вечер и не докосвай гърдите си, добре е да се взема сутрин и както всички добре знаем след 30 минутно лежане преди кръвовземането.
ТСХ е в идеални стойности, но Антитялото е завишено, според мен е време за ендокринолог.
« Последна редакция: Февруари 06, 2008, 17:29:43 pm от evro »

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #63 -: Февруари 06, 2008, 17:45:20 pm »
На твоите графики и на 3ия и на 5ия ден ФСХ-то е много високо. На Катя гледах нивата /линка/ той е верен, четох какво е написала. Винаги съм уточнявала кога за мен е начало на цикъла  !
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #64 -: Февруари 07, 2008, 09:11:51 am »
Katia13,
казвам, че таблицата на линка за стойностите ти е достоверна, за графиките- продължавам да не ги приемам за вярни, за мен единствената вярна графика е тази на White. Въобще не съм си променила твърдението и не инерпретирам и не си противореча!!!Аз съм убедена в това което съм написала, защото много се лутах и заблуждавах, докато ми се отворят очите. За кошмара от това, аз самата бях шашардисана и още си го изживявам. Пиша тук с цел да не се объркват и други като мен, но аз разбира се не мога да "променя света" и не се и опитвам. Поне ще накарам момичетата с трайно завишено ФСХ спрямо ЛХ да се осъмнят и да питат лекарите си - нормално ли е. В инернет има всякаква информация, това не значи, обаче, че всичко е вярно!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #65 -: Февруари 07, 2008, 11:52:58 am »
Katia13,
казвам, че таблицата на линка за стойностите ти е достоверна, за графиките- продължавам да не ги приемам за вярни, за мен единствената вярна графика е тази на White. ....Поне ще накарам момичетата с трайно завишено ФСХ спрямо ЛХ да се осъмнят и да питат лекарите си - нормално ли е. В инернет има всякаква информация, това не значи, обаче, че всичко е вярно!
1-White пусна и други графики!! :wink:
2-съгласна съм,аз също затова си отстоях позицията,защото искам момичета,които не са наясно да се поинтересуват и да питат лекаря си!!аз вече питах моя и той ми потвърди,че са ми добре хормоните-взети са на 3 ден от МЦ и ФСХ е малко по-високо от ЛХ-то!! :wink:
успех желая на всички :D
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #66 -: Февруари 10, 2008, 23:46:25 pm »
Момичета тотално се обърках и за това искам да помола за съвет.При мен нещата са LH по висок от FSH . LH-6.59 a FSH-5.59 . На 15 ден чрез тест за овулация теста е + .При фоликулометрия - фоликула нараства и се пука .И наличие на кървене ,което започва от около 20 ден и продължава до 1 ден на цикъла. МЦ ми е през 30 дни.Нормално ли е това , защото според това което прочетох или аз така го разбрах но според тези стойности се говори  за поликистозни яйчници и липса на овулация.Моля ако някой може да ми обесни какво става с мен и какво да правя .Много ще съм ви благодарна.Малко подробно стана но вече незнам какво да правя много съм объркана.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #67 -: Февруари 11, 2008, 06:59:18 am »
Според мен нямаш поликистозни яйчници и това съотношение на ЛХ/ФСХ=1.17 т. е. нормално е. За кървенето трябва да потърсиш другаде причината. Изследвала ли си другите хормони?
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #68 -: Февруари 11, 2008, 07:05:46 am »
Polja, ако кървиш само един ден и нямаш отклонения в стойностите на другите хормони, много вероятно е кървенето да се получава от това, че си в овулация, което също си е нормално. Установено ли е в кой ден овулираш?
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #69 -: Февруари 11, 2008, 09:27:50 am »
polja, стойностите са ти идеални. При такава малка раzлика не се говори zа поликистоzа. Как ти е прогестеронът? Въzможно е да имаШ нисък прогестерон и zа това да е това zацапване. 
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #70 -: Февруари 11, 2008, 11:13:17 am »
polja, стойностите са ти идеални. При такава малка раzлика не се говори zа поликистоzа. Как ти е прогестеронът? Въzможно е да имаШ нисък прогестерон и zа това да е това zацапване. 
Така е, вероятна причина за такова зацапване може и да е полип в матката. Направи изследвания на прогестерона, седем дни след доказана на УЗ овулация.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #71 -: Февруари 11, 2008, 16:05:01 pm »
Кървенето ми продължава 10-12 дни ,и след това настъпва менструалното кървене.И общо става 10+ 7 = 17 дни дори и повече.Прогестерона  сега ще го изследвам.Но предния път си ми беше нормален ,но сега и пролактина ми се оказа доста над нормата въпреки ,че предния път си беше и той нормален.Утре ще си пускам Т3 и Т4 мисля ,че това каза ендокриноложката .И след това каза ,че ще направим ЯМР-дано там всичко е наред.За прогестерона можели да се изследва ако овулацията е доказана чрез тестове.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #72 -: Февруари 11, 2008, 18:07:36 pm »
Най добре овулацията да е докаzа чреz УЗ, zаЩото тестовете покаzват zавиШение на ЛХ, но не винаги фоликулът се пука. Но ако нямаШ друга въzможност и това е вариант. Аz съм комбинирала тестовете с болките, които имам по време на овулация, евентуално и с мерене на баzална температура.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #73 -: Февруари 14, 2008, 13:15:55 pm »
НЕ МИ СТАНА МНОГО ЯСНО В ПОЛЗА НА LH ИЛИ FSH ТРЯБВА ДА Е ТОВА СЪОТНОШЕНИЕ,АЗ СЪМ С СПЯ И РЕЗУЛТАТИТЕ МИ ОТ ХОРМ.ИСЛЕДВАНИЯ ПО ДУМИТЕ НА ЛЕКАРЯ НЕ СА ДОБРИ,СЪОТНОШЕНИЕТО LH/FSH НЕ Е ДОБРО И СТОИНОСТИТЕ СА ЗАВИШЕНИ
LH 18.36 (1.6-9.3)
FSH 17.09 (1.7-11.4)
ESTRADIOL 0.483 (0.008-0.79)
TESTOSTERON 4.98 (0.0-3.0)
DHEA-S 2.93 (0.8-3.9)
ПО ДУМИТЕ НА ГИНЕКОЛОГЪТ МИ УВО. НЯМА.ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ВИСОКОТО НИВО НА ТЕСТОСТЕРОНА ДА Е ПРИЧИНА ЗА ТЕЗИ СТОЙНОСТИ НА LH И FSH.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #74 -: Февруари 14, 2008, 17:49:34 pm »
Съотношението на лх и фсх трябва да е 1:1, не трябва да е в полза на нито едно от двете, най много 1:1.5 - лх-фсх.
По принцип в дебелите книги пише че тестостерона пречи, но аз три пъти имам забременяване с висок тест. и то доста над горна референтна, но явно много неща си оказват влияние и всеки организъм е отделен.
Най-вероятно ову няма, високото лх говори, че е възможна поликистоза, а високото фсх, че е възможно да има проблем с фоликулите.
Но най-добре ще ти го обясни лекаря, обсъдете го.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #75 -: Февруари 14, 2008, 23:30:21 pm »
[ПО ДУМИТЕ НА ГИНЕКОЛОГЪТ МИ УВО. НЯМА.ВЪЗМОЖНО ЛИ Е ВИСОКОТО НИВО НА ТЕСТОСТЕРОНА ДА Е ПРИЧИНА ЗА ТЕЗИ СТОЙНОСТИ НА LH И FSH.
[/quote]
Прав е гинеколога ти-при тези стойности нямаш овулация. И на въпроса ти - да, има връзка високия тестостерон  със съотнош. ЛХ:ФСХ и по-пряко влияе на  ЛХ. Много са ти високи тези два хормона- затова не можеш да овулираш.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #76 -: Февруари 28, 2008, 11:48:19 am »
Здравейте момичета!
Мн.мн. ви моля за помощ...Виждам, че всички имате някакво отношение по въпроса с разчитането на хормонални изследвания, за разлика от мен :oops: Аз обаче съвсем се обърках и моля някоя от вас да ми помогне. Значи, отидох да си направя такива изследвания, тъй като цикълът ми в последните години все повече се удължава, т.е някога ми беше на 31-32 ден от началото на МЦ сега е на 37-40 ден. Ето ги и моите резултати, правени са на 6 ден от МЦ.:

LH 3.26mIU/ml     Реф.стойности (жени фол.фаза 1.1-12,овул.фаза 17-80,лут.фаза до 15,менопауза 11-42)
FSH 3.11mIU/ml     Реф.стойности (жени фол.фаза 2.8-15,овул.фаза 5.8-22,лут.фаза 1.1-10,менопауза 21-153)
Пролактин/Prolactin 11.54ng/ml     Реф.стойности (Ж 1.9-25.5)
Естрадиол/Estradiol 83.0pg/ml    Реф.стойности  (жени-фол.фаза 39-189.0,овул.фаза 94-508,лут.фаза 48-309,менопауза до 32)
Прогестерон/Progesteron   0.40ng/ml    Реф.стойности   (ж. фол.ф. 0.27-2.61,лут.ф. 3.28-38.63.брем.първи триместър 12.26-81.80.втори триместър 11.11-81.40,трети трим.39.30-387.80)

Смятах,че всичко е наред, тъй като влизах в Реф. стойности, но реших все пак да се консултирам с гинеколожката си. Лелееее, тя като започна да ми разправя, че ЛХ и ФСХ са били мн.ниски, че дефакто не ми функционирала хипофизата,че съм нямала овулация и т.н.и т.н. Направо ме шашна...Изписа ми Клостилбегит,Прегнил и Утрогестан, за да стимулира овулация. Аз обаче, се порових във форума и видях, че Вера си е решила проблема с ЛХ-то с Агнес.Реших на своя глава първо да пробвам с Агнес-а и вчера си го купих пък после...дано не се наложи де...
Та молбата ми е някоя от вас да ми каже толкова ли са ми лоши резултатите, моля ви посъветвайте ме нещо..според вас добре ли постъпих? Благодаря предварително на всички.
 :flower:
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #77 -: Февруари 28, 2008, 12:18:22 pm »
Irenka,аз бих се консултирала с още един лекар на твое място :D!на кой ден си ги правила от МЦ?
като цяло са ти ок..бях пуснала по-горе една таблица,какви трябва да са горе-долу стойностите на хормоните на 3 ден от МЦ ,погледни я ако искаш,за да видиш дали се смятат за ниски около три...хубавото е,че са приблизително равни ФСХ и ЛХ  :D!а пък,това дето ти го е казала,че нямаш О. ...нямам думи...О. се проследява с ФМ,тя проследила ли те е поне три месеца?
п.п. в таблицата пише,че е хубаво да са стойностите на 3 ден от МЦ около 6 /за ФСХ и ЛХ/,но незабравяй че хормоните се менят всеки месец..това че този са така,не означава категорично че има проблем..
ще ти дам пример:на мен януари ми беше съотнощението ФСХ/ЛХ 2.5:1 /за ФСХ/ ,всичко друго беше ок;февруари ФСХ/ЛХ 1.5:1 ,но пък Е2 беше под нормата  8O ...разбираш ли,варират...затова е необходимо много добър лекар да те следи и да се види дали реално има нещо тревожно,ако има къде точно е,защото едно може да провокира друго и трябва да се открие първопричината...за мен изказвания на базата само на едни изследвания са несериозни!за това горе главата и потърси още един лекар за консултация,за да не се притесняваш..във форума има теми,където можеш да прочеш за различните лекари и да си избереш,някой с опит,който разбира и ще ти помогне-УСПЕХ!
« Последна редакция: Февруари 28, 2008, 12:25:19 pm от любопитка »
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #78 -: Февруари 28, 2008, 14:00:54 pm »
Много ти благодаря миличка за бързия отговор. Изследванията правих на 6-я ден от МЦ.Нищо не ми е проследявала.. :( Просто ми изписа посочените лекарства и това е. Аз затова реших да не ги взимам, а да пробвам с този Агнес (нали все пак е билка, хомеопатично..и реших, че не би ми навредило пък може да ми помогне да ги вдигна тези стойности)Смятам да ги пия 2-3 цикъла и пак да повторя изследванията. Лошото е , че не пуснах тестостерон, пък тя каза , че бил важен...Започна да ми говори ,че се чудела как съм родила при тези резултати. Слава Богу, че си имам едно детенце, но го родих преди 10г., когото бях на 22 (сега съм на 32)и се замисляме за второ, но при тая диагноза... Наистина бих искала да чуя и друго мнение от специалист, но незнам към кого да се обърна. Ти можеш ли да ми препоръчаш някой? И още нещо, знаеш ли дали тези резултати водят до някакво друго заболяване освен това да немога да забременея?
П.п. Мн. се надявах точно ти да ми отговориш,защото видях въпросната таблица..:) Лошото е,че не разбирам мн.английски, но това което разбрах (надявям се правилно:) е че ЛХ под 6 е чудесно! ФСХ-то обаче май трябва да е по-високо ,пак според таблицата...Лелеее съвсем съм объркана...Направих изследванията на  6-я ден, защото видях тук http://kkl.hit.bg/project/laho.htm ,където пише че се правят на 4-7. Сега разбирам,че е трябвало на 3-я ден.., но пък ако ги бях направила на 3-я сигурно щяха да са съвсем ниски тия стойности.. :balk_145: Охх, надявям се, че не съм ти досадила много :balk_7:
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #79 -: Февруари 28, 2008, 14:13:25 pm »
не си ми досадила :D!как може да си помислиш изобщо такова нещо...тук всички момичета отговарят и помагат страшно много..има такива,които разбират много-много повече от мен,аз знам малко неща,само това което ме е засегнало пряко..
по-принцип всеки лекар дава различни дни за изследването на хормони:
2-4
3-5
1-4
няма да споменавам кои от къде са защото няма значение :wink:,като цяло се вижда,че средно 3 ден е необходимо..във форума и аз за пръв път видях,че е най-добре на 3 ден от МЦ да се правят,не че ако се направят на 4 док неможе да ги разгадае..,но се смятало/това ми го обясняваха/,че до трети ден са близки стойностите на ФСХ и ЛХ ПОЧТИ РАВНИ,след което ЛХ започва бързо да нараства..
за агнеса-аз също обмислям да го почна,но чакам първо да питам док.чета,че е помогнал на доста момичета със сходни на моите проблеми!
за препоръчването на доктор-ще ти препоръчам на лично съобщение,защото не му е тук мястото!но ти и сама ще стигнеш до извод при кой да идеш ако прочетеш десетина теми поне от "адреси,клиники,специалисти" ,там ще видиш много коментари и ще си направиш сама изводите,така е по-разумно да видиш повече гледни точки!не се доверявай само на едно мнение,независимо чие е-винаги има известна доза субективност и пристрастие :wink:
за тестостерона-ДА, също е добре да се изследва!неговите стойности влияят на някои други хормони,всичко е много комплексно!
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #80 -: Февруари 28, 2008, 14:18:58 pm »
 Irenka, хубави са ти хормоните. А и от едно изследване няма как да се правят генерални изводи. Ако се притесняваш, пусни ги в следващия цикъл на 3 ти ден. Като намери лекар, който да ти води фоликуметрия. Не е толкова сложно и кварталните АГ могат да се справят.
За агнеса, въпреки че съм доволна - не те съветвам. В момента хормоните ти са в добро съотношение и не ги разбутвай. Това не е хомеопатичен, а билков препарат и очевидно има действие, което не е за подценяване. Нека да не избождаш очи, вместо да изпишеш вежди.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #81 -: Февруари 28, 2008, 15:01:07 pm »
Благодаря ви момичета за отговорите. Мн. ми помагате...
Лелее, Верче, надявах се точно ти да ме окуражиш за Агнеса... Докторката каза, че ЛХ и ФСХ са мн. ниски и аз затова реших да взема агнес вместо костилбегит, прегнил и утрогестан. Беше категорична че с тези резултати нямям овулация и не ми функционира добре хипофизата. Аз вече го изпих тази сутрин, смяташ ли че ще ги разбутам повече вместо да ги оправя?? :( А и в крайна сметка на какво се дължи това удължаване на цикъла в последните години??? На късна овулация или вообще на липса на такава??? Простете,че задавам мн. глупави въпроси, но колко трябва да ми е базалната температура преди и след овулация? Освен така да проверя дяли имам вообще такава или не... :?
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #82 -: Февруари 28, 2008, 16:54:51 pm »
Ами по-ниските нива могат да говорят за по-късна овулация, обаче само предполагам.
За удължаването не мога да ти кажа, освен че в темите за Агнес доста момичета с дълъг цикъл, споменават че се е удължил още повече.
От един, два дни пиене, няма нищо да ти стане.
Направи си няколко цикъла мерене на БТ, а най-добре фоликуметрия и тогава прецени дали ще пиеш клостила. Той няма да избяга  :wink:
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #83 -: Февруари 28, 2008, 19:51:28 pm »
Иренка, веднага смени лекарката.Първо ЛХ,ФСХ,Е2 се правят 3 до 5 ден от цикъла.След това не са достоверни.Прогестерон се прави само на 7 ден следдоказанаовулация.Твойте стойностти на 6 ден нищо не значат.Второ клостилбегит се пие и предписва само следдоказана проходимост на тръбите с цветна снимка и се пие само няколко пъти в живота.А утрогестана по принцип удължава цикъла, а твоя и без това е дълъг.
Смени лекаря и почни всичко отначало.
Между другото и аз знам, че съотношението между двата хормона трябва да е в полза на ФСХ.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #84 -: Февруари 29, 2008, 09:24:58 am »
Благодаря ви момичета, много сте мили:)
Ще се допитам до още някой гинеколог и ще повторя изследванията... За костила и аз прочетох, че се пие само няколко пъти в живота и затова ме беше страх да ги започна тези лекарства, още повече,че не са ми правени кой знае какви изследвания, за да предприема такива мерки...
За утрагестана обаче не съм съгласна, тъй като него го ползвам от време на време, за да ми идва. Когато го взимам, през втората половина на цикъла ми идва на около 32 ден.Миналия месец например - беше точно така...А той всъщност може ли да е повлиал на резултата? Според лекарката -не!Тази сутрен реших да си измеря БТ - 14 ден от цикъла 36,8 но като се има предвид че при мен овулацията (ако вообще имам такава) трябва да е на около 17 ден....предстои само да разберем:) Имам само още едно въпросче :) Ако след няколко дни БТ ми стане примерно над 37, това означава ли със сигурност, че е настъпила овулация? Питам ви, защото сте по-наясно...на мен досега не ми се е налагало и.... :oops:
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #85 -: Февруари 29, 2008, 09:59:34 am »
за предпочитане е да се следи БТ целия месец  :D /иначе просто се гадае и неможе да се разчете достоверно/...има тук форум "опити за забременяване"с под форум"покажете си графиката"-разгледай ги, в тях ще намериш всичко,което те интересува..казвам го не защото ме мързи да ти отговоря,но инфото е доста и не е подходящо за тази тема!трябва да не оспамвам темата :wink:
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #86 -: Февруари 29, 2008, 10:21:10 am »
Права си Любопитка, не бива да се смесват темите...То откаде тръгнахме, та докъде стигнахме...:)Основният ми въпрос беше за стойностите на хормоните и по специално за ЛХ и ФСХ и ще се радвам да чуя и други мнения по въпроса :wink:

LH - 3.26mIU/ml            Реф.ст. (фол.фаза 1.1-12)
FSH - 3.11mIU/ml           Реф.ст. (фол.фаза 2.8-15)
Пролактин - 11.54ng/ml     Реф.ст. (Ж 1.9-25.5)
Естрадиол - 83.0pg/ml      Реф.ст.  (фол.фаза 39-189.0)
Прогестерон - 0.40ng/ml    Реф.ст.   (фол.ф. 0.27-2.61)

Правени на 6 ден от МЦ.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #87 -: Март 02, 2008, 16:53:29 pm »
 Вчера процедурата ми не започна поради високо ФСХ-18.Това направо ме срази.Кажете ми моля ви има ли фактори които да влияят за покачване на ФСХ.Аз по принцип съм с намален яйчников резерв,но последното ми ФСХ преди година беше 9,9.Преди 2 месеца преди да започна приема на противозачатъчни правих хормонални за които незнам стойностите но всичко беше в норма.Сега след 2 месеца ми съобщават че немога да започна заради високото ФСХ.Може ли покачването да има връзка с противозачатъчните.Доста объркано звучи всичко но имам среща с Док.след 10 дни и дотогава няма да ми е лесно.
  Мисля утре 5 ден да пусна хормонални в друга лаборатория.Какво трябва да последва покачване или спад на ФСХ?
  Моля ви пишете ми!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #88 -: Март 02, 2008, 17:36:05 pm »
ФСХ се коригира много трудно - пият се противозачатъчни, прилага се хормоно-заместителна терапия, но продължително време. Ти защо си пила противозачатъчни само два месеца? Според мен трябва да повториш изследванията, защото скоро си спряла противозачатъчните и в момента стойностите не са реални т. е. хормоните ти още се влияят от хапчетата и е нужно време да се изчистиш напълно от тях- в някои листовки пише, че са нужни от два-три до шест месеца след приема.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #89 -: Март 03, 2008, 02:07:58 am »

 Mery I,Благодаря ти че се включи.Противозачатъчните ги пиех по предписание на Док. преди Инвитро.Поради някои проблеми около изследванията на мъжа ми се наложи да отложим с един месец и така станаха 2.Сега на 3 ден трябваше да започна стимулация но след като пуснаха хормонални се оказа че ФСХ е много високо и не мога да започна процедура.Този отговор получих от сестрата а Док.след 10 дни.Да разбирам ли че завишеното ФСХ може да се дължи на противозачатъчните.
 Моля ви ако някой знае да ми пиши.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #90 -: Март 03, 2008, 10:50:21 am »
Arlina, аз имам завишено ФСХ около 11 и пих противозачатъчни две год./Диане35/. Веднага като ги спрях направих хормон. изследвания и ФСХ ми беше много добре, съответно се зарадвах.Коментирахме с моя лекар, че ще повторим хормоните. Повторихме ги следвашия месец и ФСХ-то се завиши от 5 на 9 /втория месец след спирането на хапчетата/.Лекарят ми обясни, че първите резултати след спирането на хапчетата не ги приема за достоверни и че е нужно да се проследят хормоните и в следващите цикли, именно защото още ми влияят хапчетата.
На въпроса ти - да, противозачатъчните влияят на ФСХ-то, но в моя случай, както виждаш го коригираха в първите месеци, не е изключено при теб да са го увеличили, защото това са си хормонални лекарства. Не се тревожи, говори с доктора ти! Обезателно повтори хормоните и ще видиш, че ще имат други стойности, те още се "нагласят".
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #91 -: Март 04, 2008, 00:27:06 am »

 mery I Права беше за противозачатъчните.Като се разрових в нета разбрах че те влияят на ФСХ.Само немога да разбера защо ги пих и след като се очаква такъв резултат защо ми отложиха процедурата.Сега отново съм на противозачатъчни и след месец ако отново имам същия резултат ще ги спрат.А преди 2 месеца преди да ги започна хормоните са ми били в норма.Ако някой е наясно защо се действа така моля да ми пиши защото на мен нищо не ми ясно.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #92 -: Март 04, 2008, 08:57:11 am »
Знам, че някои момичета пият противозачатъчни преди да започнат инвитро с цел по-лесно забременяване и за нормализиране на хорм. нива, но и аз се чудя, защо на теб са ти ги изписали при условие, че твоите хормони са си били добре.
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #93 -: Март 04, 2008, 13:38:10 pm »
Здравейте, бъдещи майчици!
 :D
 :balk_5:
Виждам, че май точно тук е мястото да си напиша и моите изследвания, че са така - ниско лх и по-високо фсх...Знам, че ви е писнало да отговаряте на такива въпроси, аз много съм чела, но сега като ги направих вече всичко ми се обърка....
Особено тук в тая тема - напълно ме объркахте и уплашихте- права е Любопитка, че наистина тези, които тепърва се запознаваме с нещата и правим за пръв път тези изследвания се плашат ужасно много....
Особено за лх и фсх и съотношението между тях....Много съм  объркана, особено от вашия спор още повече.... Моето съотношение е 1:2,3   което ме плаши много, особено като прочетох тези ужасни неща за изчерпан яйчников резерв- а съм само на 25 :balk_145:.... 
Затова ви моля за съвети и коментар и да ми дадете малко яснота, че съм много притеснена...
Предварително ви благодаря от сърце!   
Ето ги и тях:

Прогестерон ( 22 ден)  10.59 при норм. 1.7-27
Естрадиол (3-ти ден) 33.04 при норм. 12.5-166
LH (3-ти)  3.10 при норм. 2.4-12.6
FSH (3-ти)  7.03 при норм. 3.5-12.5
Пролактин 267.9 при норм. 127-637
Тестостерон 1.14 при норм. 0.22-2.9
DHEA-s ще си го взема утре.

p.s. Между другото от два месеца съм с диагноза - повишена функция на щитовидната жлеза( много високи Т3 и Мат) и съм на лечение - тирозол и незнам дали това оказва влияние на тези другите хормони, незнам дали имат връзка... Дано да, че така се притеснявам ...Ендокринологът ми ме уверява да не търся други изследвания, че това е големия ми проблем и като го разрешим - всичко друго ще се нареди, но...

Прегръдки и хубав ден от мен!   


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #94 -: Март 06, 2008, 00:32:24 am »
naskomimi, според мен при теб не може да се говори zа иzчерпан яйчников реzерв. Аz не съм лекар, но все пак ФСХто ти е в норма. Може би, когато коригираШ другите хормони и съотноШението ти Ще се оправи.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #95 -: Март 10, 2008, 17:21:25 pm »

 Момичета какви трябва да бъдат стойностите на ЛХ и ФСХ 5 ден от цикъла от тези на 3ден.По ниски или по високи.Или накратко след 2 месечен прием на противозачатъчни изследвахме на 3 ден ФСХ и беше 18 поради което ми бе отменена процедурата.Два дена след това/т.е 5 ден/отидох и пуснах нови изследвания при което новите нива бяха ФСХ-9.2 и ЛХ-4.7.Значи ли това лабораторна грешка?Възможно ли е да има такава разлика и да е нормално.Моля ви пишете ми.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #96 -: Март 11, 2008, 15:41:56 pm »

 Мацки няма ли някой да се включи.Кажете поне нивата между 3-5 ден,падат ли, качват ли се.Трябва ли да има разлика.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #97 -: Март 12, 2008, 09:15:32 am »

 Момичета какви трябва да бъдат стойностите на ЛХ и ФСХ 5 ден от цикъла от тези на 3ден.По ниски или по високи.Или накратко след 2 месечен прием на противозачатъчни изследвахме на 3 ден ФСХ и беше 18 поради което ми бе отменена процедурата.Два дена след това/т.е 5 ден/отидох и пуснах нови изследвания при което новите нива бяха ФСХ-9.2 и ЛХ-4.7.Значи ли това лабораторна грешка?Възможно ли е да има такава разлика и да е нормално.Моля ви пишете ми.
Арлина стийностите след трети ден нарастват..особено ЛХ-то,на 3 ден се смята че са почти равни ,след което ЛХ започва да нараства бързичко..
аз мисля,че едно от двете изследвания е лабораторна грешка!!струва ми се невъзможно да имаш на 3 ден ФСХ 18,а на 5-9.2/та това е наполовина 8O/..попитай и лекар задължително,ако и той се усъмни в резултата,смени лабораторията другия месец"!!!!!!УСПЕХ :D
naskoimimi,във всички форуми където виждам въпросите ти ти отговарям :D!не се притеснявай за ФСХ-то и ЛХ-то,добре са си..моите бяха 1:2.5/за ФСХ/ т.е. 2.97/ако не се лъжа ЛХ към 8.2../за ФСХ /,не помня точните цифри,но ако се разровиш из темите,ще видиш моите постинги и притесненията ми като ги видях!!!док ми беше казал,да не се притеснявам,че от еднократно изследване не се правят генерални изводи и не е редно да се хващаме за цифричките,че хормоните варират не са константна величина..и така и стана на следващият месец бяха по-добре  :) /този сега не съм ги изследвала,но скоро пак ще ги повторя :wink:/!
п.п. момичета,няма как да не се обърквате...тук във форума ние не сме лекари,а всеки говори от личният си опит и това,което е разпитавал докторите,но незабравяйте,че всеки случай е различен и затова имаме различни мнения..затова винаги се доверявайте на вашите лекари ако са добри,за да избегнете объркванията си!!!УСПЕХ милички :D
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #98 -: Март 12, 2008, 15:41:34 pm »

 Любопитка,Благодаря ти че се включи.Не бях наясно как се движат нивата на хормоните.Днес имам час с Док и трябва да видим какво става защото заради това ФСХ-18 ми спряха процедурата което беше допълнителен стрес за мен.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #99 -: Март 13, 2008, 08:53:14 am »

 Любопитка,Благодаря ти че се включи.Не бях наясно как се движат нивата на хормоните.Днес имам час с Док и трябва да видим какво става защото заради това ФСХ-18 ми спряха процедурата което беше допълнителен стрес за мен.
съжалявам миличка  :(!а в една и съща лаборатория ли ги пуска на 3 и на 5 ден хормоните(и в един месец така разбрах от горният ти постинг),ако е ДА,попита ли ги сигурни ли са в резултата да видиш какво ще ти отговорят :x!правилно си решила говори с док и виж какво той ще каже,ако каже,че има лабораторна грешка и не е възможна толкова драстична промяна и то в намаляване на нивата,може би пак ще отложи процедурата,защото все пак не е ясно колко е истинското ниво на хормоните ти!не може да се вярва на тези стойности вероятно..,по-важно е да се установи какво е реалното състояние на твоите хормони(дори и да е другият месец),отколкото да правите процедури на сляпо(ако не е ясно дали са достоверни изследванията)!ЗАТОВА Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНО,КАКВО ЩЕ ПРЕЦЕНИ ЛЕКАРЯ ТИ!УСПЕХ Arlina :D
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #100 -: Ноември 08, 2008, 16:25:52 pm »
Някой би ли коментирал резултатите ми на 3 ден от МЦ?
  FSH  7,66          3,85 - 8,78  mlU/ml
   LH   2,82          2,12 - 10,89 mlU/ml
   E2   52,6         24 - 114     pg/ml     
   PRL  11,09        3,34 - 26,72 ng/ml
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #101 -: Ноември 08, 2008, 16:51:51 pm »
здрасти fatalwoman,според мен ти е нисичко ЛХ .. причини най-различни /от по късна ову в дадения месец  до ниско тегло .../ !моето също е ниско /по принцип / ,не е страшно !
Фсх е към горната граница,но все пак в нормите:)!за него не съм много наясно и моето е високо обикновено около 7-8 ,но при референтни граници към 12,та не съм разпитвала особено..спомням си ,че веднъж ми бяха казли,че с тази разлика между ФСХ и ЛХ ,вероятно яйчниците се форсирали ,за да има яйцеклетка този месец и заради ЛХ ,О. сигурно щяла да бъде по-късничко..така и беше станало...това е,което знам от личен опит,дано съм ти помогнала поне малко..
на твое място другия месец пак бих ги повторила ,независимо какво ще каже лекарят..
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #102 -: Ноември 08, 2008, 17:03:47 pm »
 Много ти благодаря, любопитка ! Дали има значение , че предния цикъл съм правила стимулация за инсе(отложи се). Днес отново започнах стимулация.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #103 -: Ноември 10, 2008, 17:58:04 pm »
Много ти благодаря, любопитка ! Дали има значение , че предния цикъл съм правила стимулация за инсе(отложи се). Днес отново започнах стимулация.
напълно е възможно според мен да е дала отражение стимулацията от предният цикъл на тези резултати..:)
затова и в някои клиники след стимулация/говоря за инвитро и икси/ предпочитат да се изчака един месец ако е неуспешен опита преди да се започне нов,точно за да се изчисти организма и да няма остатъчен ефект от предишната стимулация! най-добре го коментирай това с лекаря си,той ще ти обясни точно как седят нещата и доколко тези резултати са се повлияли от миналият месец/защото все пак при инсетата са доста по леки стимулациите мисля/.
писах и в  "мненията по дневника ти" ,защото когато писах тук още незнаех ,че става въпрос за стимулация...тогава всичко има по-различен изглед :)
не се притеснявай..най-важно е да си спокойна,а каквото те тревожи освен тук го обсъждай и с твоят лекар..така ще си по-спокойна!
желая ти успех миличка ,доскоро :D
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*

    мариа7474

Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #104 -: Януари 05, 2009, 13:57:20 pm »
Zdraveite,
Nqkoi znaeli kakvi sa shansovete za biopsia,
pri zavisheno nivo na FSH 38.53.
Blagodarq Vi predvaritelno i USPEH
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #105 -: Февруари 05, 2009, 19:20:29 pm »
Момичета, кажете какво трябва да бъде съотношението  FSH/LH преди овулация ?! И като цяло има ли някаква диагностична стойност.  :?
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #106 -: Февруари 06, 2009, 14:03:42 pm »
иЗследванията трябва да са от 3. до 5. ден от цикьла За да важи написаното долу

FSH 2-12, оптимално под 8
LH  2-10

идеално сьотноошение е, ако двата хормона се гонят като стойности, с лек превес на FSH. например LH 5, FSH 5,5. раЗличните лаборатории имат раЗлични реф. граници.

диагностично се сещам За 2 неща

1. трайно Завишено FSH, над 15, говори За намаляващ или иЗчерпан яйчников реЗерв
2. когато LH почти винаги превишава FSH (FSH:LH) с коефициент >1,5 има сьмнения За поликистоЗа
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #107 -: Февруари 06, 2009, 14:14:19 pm »
сега виждам, че питаш преди О. :balk_132: то който не може да чете...

FSH Ovulation 2-21
LH Ovulation 22-105

основно се сещам, че тук ЛХ трябва да е по високо от ФСХ, ако липсва тоЗи пик, няма О.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #108 -: Февруари 06, 2009, 15:38:17 pm »
FSH Ovulation 2-21
LH Ovulation 22-105

основно се сещам, че тук ЛХ трябва да е по високо от ФСХ, ако липсва тоЗи пик, няма О.

gallardo, благодаря за разяснението.

Интересуваше ме това, тъй като заради този пик един д-р ме накара да си повторя изследванията, понеже съотношението било 1:4, което било абсурдно, пък сега се оказва, че е необходимо .. :dontknow:

иначе това са ми резултатите:

5-ти ден:

LH 7.89  N<12,6
FSH 9,62 N<12,5


14-ти ден


LH 62.15  до 95,6
FSH 18,12 до 21,5
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #109 -: Март 13, 2009, 17:16:47 pm »
Здравейте момичета.Днес си взех изследванията на lh и fsh.Моля да ми помогнете с резултатите.За първи път правя такова изследване и още не съм се ограмотила по въпроса.Моля за помощ.
LH 13.58      REF 2.4-12.6
FSH 17.45     REF 3.5-12.5
E2 ESTRADIOL 44.14   REF 12.5 - 166
Виждам,че са високи първите две и знам,че не емного добре.Кажете ми това коригира ли се с лекарства или е нещо необратимо.За естрадиола този резултат нищо не ми говори.Моля помагайте.На доктор съм след доста време защото имам да правя още изследвания на 19-ти ден и чак тогава ще ходя с всичко при нея.Забравих да кажа че тези изследвания са правени на 3-ти ден от цикъла.Благодаря
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #110 -: Март 13, 2009, 17:44:52 pm »
Здравей, nalika!
Наистина ЛХ и ФСХ са ти височки, но щом за пръв път правиш такива изследвания, не могат да се правят категорични изводи.
Моят съвет е другия месец да си пуснеш (2-5 ден) ФСХ, ЛХ, Естрадиол, Ихнибин-Б и АМХ (Анти-мюлеров хормон) - около 200 лева излиза пакета. Ще бъде значително по-информативен.
Успех и поздрави!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #111 -: Март 13, 2009, 21:19:14 pm »
Благодаря за отговора.Аз днес пуснах инхибин б,но ще стане чак на 31.03.09.Смятате ли,че тези резултати биха могли да говорят за намален или изчерпан яйчников резерв?А за естрадиола можете ли да ми кажете нещо?
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #112 -: Март 13, 2009, 23:04:19 pm »
Да питам още нещо-всичко това подлежи ли на корекция или ин витро е единствената ми алтернатива.Попрочетох в нета и майнещата не са добре.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #113 -: Март 14, 2009, 01:18:40 am »
Здравей, nalika!
Наистина ЛХ и ФСХ са ти височки, но щом за пръв път правиш такива изследвания, не могат да се правят категорични изводи.
Моят съвет е другия месец да си пуснеш (2-5 ден) ФСХ, ЛХ, Естрадиол, Ихнибин-Б и АМХ (Анти-мюлеров хормон) - около 200 лева излиза пакета. Ще бъде значително по-информативен.
Успех и поздрави!

много правилно ти е отговорила cambozzola -направи ги отново на другия цикъл в друга лаборатория
успех!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #114 -: Март 19, 2009, 10:10:48 am »
Здравейте момичета,
благодаря ви за отговорите.Правила съм си изследванията в бодимед.Ще ми се следващия месец къкто ме съветвате пак да пусна изследвания,но в друга лаборатория.Къде бихте ме посъветвали да ги направя.Мислех си във Вита,но не зная дали им е добра лабораторията.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #115 -: Март 31, 2009, 21:11:03 pm »
Здравейте момичета,
днес си взех последното изследване и нещата са следните
на 3-ти ден
ЛФ 13,58 РЕФ 2,4-12,6
ФСХ 17,45 РЕФ 3,5-12,5
ЕСТРАДИОЛ 44,14 РЕФ 12,5-166
ИНХИБИН Б <10 РЕФ 10-200

НА 21ВИ ДЕН
ПРОГЕСТЕРОН 7,7 РЕФ 1,7-27
Все си мисля,че ако имаше грешка в някое то не може да ма грешка във всичките.В тази комбинация май положението е категорично ИЯР.Утре ще ги види Д-р Тодорова,но то май  без нея нещата са ясни.Моля кажете какви са ми алтернативите и възможностите.Само донорска или осиновяване ли са ми шансовете?
Не мога да ви опиша как се чувствам...Толкова ми е зле,че не мога и да се разрева...
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #116 -: Април 01, 2009, 01:06:02 am »
Здравейте момичета,
днес си взех последното изследване и нещата са следните
на 3-ти ден
ЛФ 13,58 РЕФ 2,4-12,6
ФСХ 17,45 РЕФ 3,5-12,5
ЕСТРАДИОЛ 44,14 РЕФ 12,5-166
ИНХИБИН Б <10 РЕФ 10-200

НА 21ВИ ДЕН
ПРОГЕСТЕРОН 7,7 РЕФ 1,7-27
Все си мисля,че ако имаше грешка в някое то не може да ма грешка във всичките.В тази комбинация май положението е категорично ИЯР.Утре ще ги види Д-р Тодорова,но то май  без нея нещата са ясни.Моля кажете какви са ми алтернативите и възможностите.Само донорска или осиновяване ли са ми шансовете?
Не мога да ви опиша как се чувствам...Толкова ми е зле,че не мога и да се разрева...

Не е пуснат най-важният хормон за характеризиране на ИЯР, а именно АМХ. Възможностите при тази диагноза зависят от много неща. Може и класическо инвитро с по-силна стимулация, може и инвитро на естествен цикъл ... не са категорични още нещата. Не се отчайвай толкова бързо!


Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #117 -: Април 01, 2009, 01:14:00 am »
Много ти благодаря за отговора.Надявам се да не съм се отчаяла още,просто това е страшен шок за мен.Що се отнася до АМХ,Д-р Тодорова не ми го поиска.Вероятно като види тези резултати ще го поиска и него.Но от това което чета в интернет при съотношението на четрите хормона нещата водят до това.Бихте ли ми казали дали АМХ се прави в БГ или както инхибина ще го пращат някъде?А бихте ли ми обяснили каква е разликата между долопосочените два метода.Те с донорски яйцеклетки ли се праят или как?Отново благодаря за отговора.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #118 -: Април 01, 2009, 01:48:57 am »
Момичета а как бихте коментирали връзката между ИЯР /висок ФСХ/ и Луф синдром ?
И има ли въобще хормонална връзка между двете диагнози ?
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #119 -: Април 01, 2009, 11:06:56 am »
nalika, спокойно сега. АМХ може да се направи по всяко време на цикъла и не би трябвало да варира (няма значение дали го пускаш на 1-ви или 21-ви ден, нито дали го пускаш този или следващия цикъл). Не знам дали се прави в БГ или се праща някъде, отнема повечко време излизането на резултата.
Разликата между посочените методи е в наличието или липсата на стимулация - при силна стимулация ти се дават по-големи количества хормони, за да произведеш необходимия брой фоликули, при естествен цикъл се разчита на фоликула, който ти нормално си произвеждаш (в случай, че имаш нормална овулация). Донорските яйцеклетки са трети вариант, до който може и да не стигнеш - искрено ти го пожелавам!

sapfira, връзката между ИЯР и висок ФСХ е ясна - високият ФСХ намеква, че може да има такъв проблем и затова се пускат хормоните, които е пуснала nalika + АМХ на 2-ри ден от цикъла. Стойностите им + броенето на антралните фоликули индикират дали може да се говори за ИЯР или не. Дали има връзка между ИЯР и луф синдром не мога да кажа.

Поздрави и успех!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #120 -: Април 01, 2009, 11:57:36 am »
Много благозаря  за подкрепата и за информацията.Питам дали е с донорски защото от това което чета разбирам,че намирането на донорска яйцеклетка е химера и ако се стигне до там няма да имам много шансове.Не знам при тези изследвания дали е възможно да имам нормална овулация.От месеци наред правя тестове за ову и те засичат такава,но знам че положителния тест не е гаранция ,че тя съществува.Сега сутринта съм при Д-р Тодорова и ще пиша какво ми е казала.А шока е голям защото имам едно дете и никога не съм си мислила че ще имам проблем с второ.Обвинявам се че съм чакала прекалено,но пък като си гледам изследванията ми се струва,че това при мен не е от вчера.Абе не знам,но няма да се отказвам пък да видиме какво ще стане.Поздрави на всички и успех на всички които се борят за детенце.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #121 -: Април 01, 2009, 14:11:45 pm »
Момичета, а дали ендокринолог би могъл да помогне за понижаване на това ФСХ ? Макар и временно докато се постигне бременност, иначе ми е ясно че процеса е необратим. Какво мислите за д-р. Катя Тодорова и къде е по-добре да се отиде в Майчин дом или в кабинета й срещу Пирогов ?
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #122 -: Април 01, 2009, 16:57:39 pm »
Здравейте отново.Току що се връщам от Д-р Тодорова.Да ви кажа какво ми каза тя,което би могло да отговори на долния въпрос-.Значи тези изследвания говорят за ИЯР,и при тези стойности няма да ми направят инвитро.Предписа ми хормоно заместителна терапия без да ми дава гаранция за успех,но все пак да пробваме,а алтернативата ми е донорска.Лошото е,че донорските яйцеклетки са химера което не ме обнадеждава.Но първо ще пробваме с хормоните месец два и след това ще говорим за донорска.Е това е,присъдата е каквата я мислех,да видим Господ каквоще каже по въпроса.
 sapfira  аз бих те посъветвала в частния и прием да отидеш,но ти ще си решиш дали ще го направиш.Иначе за Д-р Тодорова мога да кажа само добри неща,всеки разговор с нея ме успокоява и ми дава надежда.Въпреки,ч
е не ми дава гаранций за успех аз днес излязох от кабинето доста по-спокойна отколкото влязох въпреки,че не ми каза нищо по-различно от тав което продеполага.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #123 -: Април 01, 2009, 21:46:09 pm »
nalika би ли споделила какво точно лечение ти предписа Др.Тодорова ?
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #124 -: Април 02, 2009, 00:20:04 am »
Ами те са доста неща и повечето са по схема-медформин,климара,дуфастон и клостилбегид.Пробно лечение като няма гаранция.Има пациенти при които е повлияло,но всичко  е относително.При мен има положителни тестове за овулация и всички симптоми за такава.Не съм правила фоликометрия и не е игурно дали в крайна сметка имам овулация,но съм съгласна да пробвам с хормонозаместителна терапия пък да видиме какво ще стане.Ако не стане вариянта ми е донорска яйцеклетка.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #125 -: Април 02, 2009, 00:24:13 am »
Ами те са доста неща и повечето са по схема-медформин,климара,дуфастон и клостилбегид.Пробно лечение като няма гаранция.Има пациенти при които е повлияло,но всичко  е относително.При мен има положителни тестове за овулация и всички симптоми за такава.Не съм правила фоликометрия и не е игурно дали в крайна сметка имам овулация,но съм съгласна да пробвам с хормонозаместителна терапия пък да видиме какво ще стане.Ако не стане вариянта ми е донорска яйцеклетка.
Ама все пак е задължително да координираш въпросното лечение с лекуващия гинеколог. И как така клостилбегит? Правена ли ти е вече цветна снимка?

*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #126 -: Април 02, 2009, 01:06:54 am »
Ами те са доста неща и повечето са по схема-медформин,климара,дуфастон и клостилбегид.Пробно лечение като няма гаранция.
Ето това смятам, че е абсолютно некоректно - ендокринолог да се меси в работата на гинеколог!!!
Nalika, запиши си час в някоя от клиниките по репродуктивна медицина. Имаш нужда от компетентен съвет за лечение и подход! Не се настройвай предварително за каквото и да било без лекар специалист да ти е обяснил какви са методите за справяне с проблема!


Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #127 -: Април 02, 2009, 01:32:29 am »
Аз смятам,че Д-р Тодорова е специалис.Именно гинеколожката ми ме прати при ендокринолог.Нали те се занимават с хормоните в организма.Тя все пак консултира и в Плевен.Тя това ми обясни,че ми прави лека стимулация,а ако няма ефект ми каза след два месеца да отида в Плевен там да направя консултация.Сега вече се обърках,via моля те обясни ми какво имаш в предвид?Защо смяташ,че не трябва да се доверявам на ендокринолог?
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #128 -: Април 02, 2009, 13:20:58 pm »
Защото репродуктивните хормони са обект на тълкуване и от страна на ендокринолог, и от страна на гинеколог. Но стимулацията е в компетенцията на гинеколог, при това специалист. Клостолбегит е лекарство за стимулация, при това доста особено лекарство. То провокира овулация, но има и много странични ефекти от употребата му, които не са никак положителни. Особено при евентуална диагноза ИЯР. То се използва до 3 пъти в живота, ако са направени предварителни изследвания (задължително проверка проходимостта на тръбите!), и ако попадаш в подходящата група за прилагането му. Иначе се използват други медикаменти за стимулиране на овулацията, доста по- пречистени и ефикасни (уринарни и рекомбинантни препарати). Иначе казано, в твоята ситуация, употребата му си е направо безотговорна и неуместна. Мисля, че трябва да направиш консултация с гинеколог, който тясно се занимава с репродуктивни проблеми, още по-тясно - с ИЯР. И тогава да коментирате лечение или стимулация.


*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #129 -: Април 02, 2009, 13:41:52 pm »
на мен също д-р Тодорова ми бе предписала подобна схема на лечение  -само ,че не беше Метформин ,а Сиофор -но те са идентични продукти.С тази разлика ,че аз съм с високо ЛХ   -индикация за поликистоза.
Тогава си тръгнах от кабинета й много обнадеждена и зарадвана,веднага купих всички лекарства.
След много четене  -прибрах всичко в шкафа  и не пих нищо  от предписаното -май само 1-2 сиофора глътнах  и дотам .

По-късно стигнах до тази терапия  -без дуфастона .Клостил  - последван от прегнил ,но под наблюдения на лекар  ,с фоликулометрия  и т.н.
Категорично не я започвай  сама и без наблюдение на гинеколог.

Метформина как ти го предписа  -правихте ли тест за инс резистентност -по каква причина ?
« Последна редакция: Април 02, 2009, 13:46:25 pm от nimika »


Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #130 -: Април 02, 2009, 14:51:26 pm »
Вие направо ме рабихте.Сега какво да правя?Преглед при специалист до колкото разбирам ако сега си запиша час то ще има чек след 3-4 месеца.А при кой?Да пиша в Плевен ли,що ли?Моля дайте съвет как да постъпя и към кой да се обърна?Д-р Тодорова ми каза,че има пациентка при която точно тази схема и при такива изследвания се е стигнало до бременност по естествен път.Ами сега?
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #131 -: Април 02, 2009, 15:01:23 pm »
Във София не искаш ли да дойдеш на преглед ? Не във всички клиники се чака по 2-3 месеца за час. Направи си собствено проучване къде и за кога могат да ти дадат час. А и никога второ мнение на АГ лекар няма да е излишно. В случай че се различават твой е избора на кой усешташ че може да се довериш.

Аз като рецепта за понижаване на ФСХ знам чрез Естрофем - 3 месеца. Но за точна дозировка на приема на хапчетата трябва лекар да прецени. А и в крайна сметка целта е не 200 годни яйцеклетки, а да се произведат 3,4,5... който да доведът до бременност.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #132 -: Април 02, 2009, 15:01:37 pm »
Забравих да кажа,че тя ми предписа клостилбегид само за 1 месец по 1т. от 3-ти до 8-ми ден
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #133 -: Април 02, 2009, 15:04:21 pm »
Ами аз в същност съм от София,но моята генеколожка,а и Тодорова ми казаха,че там е най-доброто място.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #134 -: Април 02, 2009, 15:14:42 pm »
Знаеш ли там са много добри в генетиката, при изследвания на мъжки стерилитет. Но при условие че си от София, не си заслужава да губиш време във чакане на прием за Плевен. Отиди и в София и в Плевен пък да видим кой какво ще каже. В София разбира се имам предвид в клиника по стерилитет.
А за прием на Естрофем казвал ли ти е лекарят?
Мен ме смущава това че много лесно ни отписват с този ИЯР. А в крайна сметка ни трябват само няколко читави МЦ за да се получи бременност.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #135 -: Април 02, 2009, 15:29:05 pm »
Опитай да си запишеш час в клиниката на д-р Владимиров (специалст по ИЯР): www.ivf.bg;

www.ivf-bg.com - клиниката на д-р Щерев;

www.invitro-bg.com - клиниката на д-р Стаменов.

При положение, че си от София и тук са концентрирани специалистите в тази област ми се струва неразумно да се обръщаш към центъра в Плевен като за начало. Там е по-подходящо за момичета с имунологични и генетични проблеми заради консултацията с д-р КОнова.



Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #136 -: Април 02, 2009, 15:37:49 pm »
Момичета,много ама много ви благодаря.Вие сте напълно прави че в такава ситуация поне се търси второ мнение.Аз пък ще пиша как се развиват нещата при мен.Що се отнася до медформина,тя ми предписа изследване с глюкоза,но аз не смогнах да го направя,сега в април ще го правя.Но тя ми обясни,че това лекарство освен при диабет спомага и узряване на яйцеклетката.Лечението ми го предписа за два месеца,като първия е без клостилбегид.Аз обаче непременно ще се консултирам и с генеколог.Благодаря ви момичета.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #137 -: Октомври 13, 2009, 13:32:53 pm »
Здравейте момичета,
Май темичката е стара, но моят проблем е нов и ще съм брагодарна за мнения. Ходя при Владимиров от 2м и си правя куп изследвания. И ето го последното на 2-ри ден от МЦ

Prog  22.1 ref 0.3-18.6
DHE-S 290.3 REF 51.1-391.0
E2  50.2 REF 24.0-534.0
PRL 4.4 REF 3.3-26.7
TSH 0.8 REF 0.2-4.5
TESTO 0.55 REF 0.10-7.8
FSH 14.0 REF 1.7-12.5
LH 3.9 REF 1.2-103.0

Преди около 2,5г когато започнаха проблемите:
LH -5.52
FSH - 6.12
В събота съм при док и ще ги коментирам
Все още нямам диагноза ИЯР но май натам отиват нещата след 3г. опити...Момичета има ли случай на бременност при ИЯР и колко време и изследвания са нужни за поставяне на такава диагноза?
Ще съм ви много благодарна за мнения.

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #138 -: Октомври 13, 2009, 14:04:30 pm »
Много е рано да се говори за ИЯР, а и онези от преди 2 години не са лоши.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #139 -: Октомври 15, 2009, 15:04:14 pm »
mileto6 и аз мисля, че е рано да мислиш за ИЯР.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #140 -: Октомври 15, 2009, 15:23:13 pm »
Благодаря ви момичета. Имате ли идея още колко пъти трябва да се изследват тези хормони и ако има ИЯР прави ли се опит със стимулация на ЕЦ, ако нещата не са фатални или е рисковано...защото док ми каза че лошото качество на яйцекл може да е било причина за мисед миналия път

Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #141 -: Октомври 15, 2009, 18:43:24 pm »
Според мен поне три поредни цикъла.
При мен както писах по-горе в темата, не беше толкова проблема високия ФСХ, колкото драстичната разлика с ЛХ. Та за да се мисли наистина за проблем, трябваше да го следя три цикъла.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #142 -: Октомври 18, 2009, 10:23:53 am »
Здр мили момичета, моля за съвет!
Ходя при Владимиров от известно време и /1м/, направих си всички изследвания НА 2-РИ ДЕН ОТ МЦ и те са следните
Inhibin B 32.5
AMH 0.79
DHES 290.3
E2 50.2
PRL 4.4
TSH 0.8
TESTO 0.55
FSH 14.0
LH 3.9
Владимириров беше категоричен ИЯР и при евентуялно ИКСИ 25 % успеваемост....... Има ли възможност тази диагноза да се промени или поне да опитам с нещо друго.. наистина ли няма надежда и само едно изследване е достатъчно за да се постави тази диагноза.. Миналия февруари бях бременна / по естествен път/ , но 9г.с. имаше мисед..Просто се шашнах дали да се посъветвам с още накой???
Ще ви бъда много благодарна за мнения.

*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #143 -: Октомври 07, 2010, 15:58:05 pm »
Здравейте!
Нова съм като user тук, но винаги се съветвам с написаното, за което благодаря на всички:)Успех и много усмивки!
Моето питане е следното!
Нормално ли е това съотношение на тези два хормона да се мени или по-точно ако ти е едно, какво означава промяната му. Ще опиша моя случай:
Откакто имам цикъл, той винаги е бил нередовен.когато сттанах по-голяма и се консултирах с гинеколог се оказа, че имам СПКЯ.
всички изследвания, които съм правила наа 3-ти ден от цикъла са ми били LH/FSK=2/1.имаше период, в който се лекувах с Glukophage(т.к. имам и Хашимото, но без инсулинова резистентнот) и тогава съотношението беше 1,2.Сега не се лекувам с лекарства(освен с Л-тироксин и хомеопатия) и при последните ми две менструации, които бяха през 4есеца си пуснах тези два хормона-единият пъ, без да съм имала менструация, другият на 3-тия ден и съотношението ми беше обратното или по-скоро 0,5.
На какво според вас се дължи? Мислех, че е грешка в резултатите, обадих се в лабораторията и те ми го потвърдиха.
Иначе сами по себе си, двата хормона са ми в норма!

Знам, че трябва да се обърна към лекар, но взе малко да ми идва в повечко-всеки лекар с различно мнение, което е естествено, разбира се, но все пак реших първо тук да се обърна:)

Благодаря ви предварително!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #144 -: Януари 11, 2011, 17:16:00 pm »
 Стресът оказва ли влияние върху ФСХ?
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #145 -: Януари 20, 2011, 14:20:05 pm »
MUK , възможно е да не съм те разбрала правилно, но вторият път ЛХ е бил по-нисък, защото си била във фоликулярна фаза, когато ФСХ преобладава. Тоест товага хипофизата дава сигнал към яйчниците да отделят фоликул, по-късно ЛХ се покачва и под неговото въздействие съзрява яйцеклетката и т.н.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #146 -: Януари 20, 2011, 17:42:18 pm »
здравейте момичета,

извинявам се че така нахълтвам в темата но се надявам че ще може да ми помогнете.
аз също дълго време се борех да имам дечица и след като чудото се случи се бях занемарила откъм изследвания, въпреки че хормоналните проблеми след като спрях да кърмя се възобновиха
накратко-идва ми понякога по 2 пъти месечно, а винаги продължава ц ок 10на дни
днес ми излязоха изследванията и ще бъда много благодарна за вашите коментари:
Естрадиол:101,81 реф.Ж 40-606
ЛХ:7,81  реф Ж фол 2,4-12,6
ФСХ16,55 реф Ж фол 3,5-12,5
Проликтин 212,42 реф 59-619

благодаря още веднъж  :) :)
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #147 -: Януари 26, 2011, 16:40:51 pm »
Стресът оказва ли влияние върху ФСХ?
Късно ти отговарям - доколкото ми е известно ФСХ не е стресов хормон, т.е. не се влияе от стрес. Може да се повлияе от прием на противозачатъчни в предишния цикъл или от промяна в другите хормони (например - като се вдига естрадиолът, пада ФСХ и обратно). Мисля, че се влияе и от скорошни стимулации.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #148 -: Януари 26, 2011, 16:59:43 pm »
здравейте МИЛИ ПРИЯТЕЛКИ!
бихте ли погледнали и моите резултати правени са на 14ден от цикъл
FT4      1,13      0.74-1.85
TSH      2,3       0.27-5.0
MAT      348,7     <34
TAT      68,34     <115
PROLACTIN    28,77    1,9-25.5
за пролактина мие ясно но този МАТ ме притеснява доста май е завишен някоя бихте ли ми дали мнение благодаря ви предварително :)
[/url]
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #149 -: Януари 26, 2011, 17:54:41 pm »
здравейте МИЛИ ПРИЯТЕЛКИ!
бихте ли погледнали и моите резултати правени са на 14ден от цикъл
FT4      1,13      0.74-1.85
TSH      2,3       0.27-5.0
MAT      348,7     <34
TAT      68,34     <115
PROLACTIN    28,77    1,9-25.5
за пролактина мие ясно но този МАТ ме притеснява доста май е завишен някоя бихте ли ми дали мнение благодаря ви предварително :)

МАТ ти е доста завишен. Обърни се добър ендокринолог. за съжаление той е от хормоните, които трудно се повлияват от медикаменти.
А за Пролактина нали знаеш, че преди да го изследваш трябва да полегнеш за 20мин или поне да седиш в покой. Защото той се повлиява от бързо ходене, стрес или стимулация на зърната.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #150 -: Януари 28, 2011, 16:14:31 pm »
Здравейте скъпи момичета!
Аз съм на 27 години и  съм страхотно притеснена от получените си изследвания: Правени за в клиниката на д-р Владимиров, тък като при УЗ се видя силно занижен брой на антралните фоликули-в ляв яйчник 1, в десен 4;  пробата е дадена на  на 1 ден от MЦ, инхибина ми е 27, амх 1.68; , ТСХ Е 2.1, E2 45.9, FSH 9.1, LH 2.5.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #151 -: Януари 29, 2011, 11:26:00 am »
Няма  ли кой да се включи :?
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #152 -: Януари 29, 2011, 16:04:07 pm »
Няма  ли кой да се включи :?

Ние не поставяме диагнози, не е нужно да се цупиш.
Според мен резултата клони към ИЯР. Без да твърдя, че съм напълно компетентна. Владимиров най-добре ще прецени това.
Успех.
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #153 -: Януари 29, 2011, 16:21:09 pm »
Джулия, защо сте правили изследването на 1-ви ден от МЦ? Обикновено се прави тази проверка към 3-5-ти ден. Аз бих направила контрола следващия цикъл. На първо четене не изглеждат цветущи нещата при теб, но и за това си има решения.
Продължавай смело напред, не се отчайвай, и разбира се стискаме палци!
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #154 -: Януари 29, 2011, 19:20:32 pm »
Не се цупя, съжалявам, че така се подразбира от поста ми...Просто съм все още в шок от преживяното и ми се искаше да споделя с някого, без да очаквам компетентно мнение, просто да изкажа болката и опасенията  си на момичета, минали по сходен път. Владимиров ме прегледа на УЗ, установи че броя на антралните фоликули е зле и веднага ми назначи тези изследвания, впоследвие прочетох че се правят между 3-5 ден на цикъла. Обадих му се по телефона да го питам, той ми каза, че нямало никакво значение, къде съм била чула подобно нещо..Това е в общи линии, мъжкият ни фактор също е лош и мисля да кандидатстваме с него по фонда, понеже с ИЯР няма да стане.Извинявам се още веднъж за реакцията си! Благодаря ти за куража, Snegina! :crossfingers:
« Последна редакция: Януари 29, 2011, 19:31:33 pm от Julia_21 »
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #155 -: Януари 29, 2011, 20:03:48 pm »
Julia_21, щом имате и мъжки фактор, вие можете да кандидатствате с него. В тази тема е описано какво поема фонда, какви документи са необходими за кандидатстване във фонда:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=35459.0
Ако нещо не ти е ясно относно кандидатстването по ФАР, задай въпросите си в темата, която ти посочих.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #156 -: Януари 29, 2011, 20:10:19 pm »
Julia_21, не се отчайвай,тези резултати не са толкова зле, само ТСХ трябва да е под 2. И аз мисля ,че трябва да ги повториш отново и най-добре при ендокринолог.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #157 -: Януари 29, 2011, 20:40:47 pm »
Благодаря ви, момичета! Друго си е някой да ти вдъхне кураж, всички знаем какво е, когато те налегне отчаяние, особено когато най-малко си очаквал подобна диагноза. Тази седмица имам час за доктор Катя Тодорова, тъкмо ще и покажа изследванията и ще я попитам защо така зле реагирам на М2ТОН. Относно повторно изследване, някой ми беше писал, че ФСХ на 3-ти ден би било още по-високо и честно казано направо ме е страх да ги повторя :(
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #158 -: Януари 30, 2011, 21:00:32 pm »
Цитат
МАТ ти е доста завишен. Обърни се добър ендокринолог. за съжаление той е от хормоните, които трудно се повлияват от медикаменти.

МАТ не е хормон. При завишени стойности на ТАТ и МАТ се предполага развиващо се автоимунно заболяване (Тиреоидит на Хашимото) и трябва да се посети ендокринолог. Антителата ТАТ и МАТ блокират тиреоидните клетки, които не реагират на повишената секреция на TSH и постепенно настъпва атрофия на тиреоидната тъкан (тъканта на щитовидната жлеза). ТАТ и МАТ се повлияват от прием на селен, също намаляват от само себе си, когато щитовидната жлеза е вече достатъчно увредена. Прилага се заместителната терапия (всекидневен прием на определна доза тиреоидни хормони).

Съжалявам за оф-топика, темата е преди всичко за LH и FSH.
« Последна редакция: Януари 30, 2011, 21:27:05 pm от Rejna »
............................Тайната на нашата вечеря............................
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #159 -: Февруари 16, 2011, 11:45:34 am »
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #160 -: Ноември 03, 2014, 22:55:37 pm »
Здравейте,

може ли някой да си каже мнението за моите изследвания:
Естрадиол       53.87       pg/ml     жени-фол.фаза 19.5- 144.2,овул.фаза 63.9 - 356.7, лут.фаза 55.8 - 214.2; менопауза до 32.2,мъже до 39.8
   
Пролактин       14.77       ng/ml     Жени: 2.8-29.2, бременни: 9.7-208.5, постменопауза: 1.8-20.3; Мъже: 2.1-17.7   

Тестостерон       0.56       ng/ml     Мъже 2.41-8.27 Жени 0.14-0.76   

LH       4.44       mIU/ml     жени фол.фаза 1,9-12,5; овул.фаза 8,7-76,3; лут.фаза 0,5-16,9, менопауза 15,9-54,0,мъже 1.5-9,3   

FSH       4.15       mU/ml     жени фол.фаза 2.5-10.2, oвул. фаза 3.4-33.4; лут.фаза 1.5-9.1; менопауза 23.0-116.3; мъже 1.4-18.1

Правени са на 5-тия ден от месечния цикъл. Интересува ме съотношението на лх и фсх. Приятна вечер
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #161 -: Ноември 04, 2014, 09:49:27 am »
Здравейте, моля някой да ми погледне резултата
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #162 -: Ноември 09, 2014, 10:23:34 am »
За мен няма нищо притеснително.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #163 -: Февруари 05, 2015, 15:29:59 pm »
Може ли някой да ми каже какво значи това??????????????? Ниско ли ЛХ? Като гледам си е в нормата, но в сравнение с ФСХ май е ниско, а? В какво съотношение трябва да са? По принцип съм с нередовен цикъл(идва ми мн често). Този месец съм пила противозачатъчни таблетки ''Логест'' и като ми дойде си направих изследванията на 3 ден от цикъла. Само 1 месец го пих тоя Логест.



 LH   1,64    mIU/ml   фол.фаза 2,12 - 10,89
 FSH   6.23    mIU/mL
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #164 -: Февруари 05, 2015, 16:51:14 pm »
Въобще за какво говори това ЛХ изрових целия нет дето се вика не намерих момиче с такъв резултат, под нормата............. Много съм притеснена, моля ако някой знае нещо да пише. Възможно ли е да е такъв резултата, защото съм пила логест?
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #165 -: Февруари 05, 2015, 17:21:40 pm »
Въобще за какво говори това ЛХ изрових целия нет дето се вика не намерих момиче с такъв резултат, под нормата............. Много съм притеснена, моля ако някой знае нещо да пише. Възможно ли е да е такъв резултата, защото съм пила логест?
Здравей! Възможно е противозачатъчните да са довели до този резултат. Никога ли преди това не си изследвала тези хормони? Според мен трябва да повториш изследването следващия цикъл.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #166 -: Февруари 05, 2015, 18:09:07 pm »
Изследвала съм го началото на 2013 - много отдавна, тигава ми беше в нормите. Но сега съм в шок, непременно ще го изследвам пак...........
*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #167 -: Февруари 05, 2015, 21:19:33 pm »
ФСХ наистина се завишава фалшиво от противозачатъчни.
По слънчевата страна на улицата
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #168 -: Февруари 07, 2015, 19:20:26 pm »
Аз съм с ниско ЛХ. И под 1 е бил. Цикълът ми също е много къс 19-23 дни,  понякога и 11-14. Не успяха да ми обяснят на какво се дължи това, но предполага недобро развитие и узряване на яйцеклетката. Въпреки четенето и разговорите и съмненията на док, забременях при първия опит ин витро, който се наложи основно поради мъжки фактор. След раждането всичко е същото като хормони.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #169 -: Юли 03, 2015, 17:38:14 pm »
За първи път пиша. Искам да помоля за съвет. Пуснах си хормони на 3-ти ден и ФСХ беше 15,4 при граници 3-12. Преди не е било така и отидох на 5-ти ден,резултата беше 7,80 при същите граници. На някой случвало ли му се е и имате ли обяснение за тази разлика? Благодаря ви предварително.
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #170 -: Юли 29, 2016, 16:35:24 pm »
Здравейте момичета , днес направих някои хормонални изследвания 3-ти ден от менструалния ми цикъл , моля за Вашето мнение за резултатите ми.
LH   2.98   mUI/ml   Фоликуларна фаза ( 1.9 – 12.6 )
FSH   10.95   mUI/ml   Фоликуларна фаза ( 2.5 – 12.5 )
Testosteron   0.99   nmol/L   M ( 8.64-29.0 ) Ж ( 0.29 - 1.67 )
Estradiol   316.50   pmol/L   Фоликуларна фаза ( 46 - 607 )
Prolactin   242.50   mkIU/mL   Ж ( 59.3-619 ) М ( 44.5-375.2 )
На 17 ти ден от предния ми менструален цикъл
Progesteron   37.52   nmol/L
Реф. Стойности
Фоликуларна фаза ( 0.6 – 4.7 )
Овулационен пик ( 2.40 – 9.4 )
Лутеална фаза ( 5.3 – 86.0 )
Менопауза ( 0.30 – 2.5)
На 17 ти ден от предния ми менструален цикъл
FT3   4.73   pmol/L   3.1 - 6.8
FT4   17.93   pmol/L   12.00 - 22.00
TSH   1.90   mkIU/ml   0.27-5.50
АСАТ   14.14   U/L   < 42.00
АЛАТ   11.17   U/L   < 41.00
ГГТ ( GGT )   36.01   U/L   М 15.0 - 60.0 ; Ж 10.0 - 40.0

*
Re: Високo FSH , ниско LH????
« Отговор #171 -: Юли 30, 2016, 12:41:02 pm »
venera1, отговорих ти в другата тема, в която беше писала:
Правим опити за бебе - Тема 8