0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси и отговори
« Отговор #20 -: Март 20, 2007, 19:15:12 pm »
Моля ви обяснете ми има ли писано правило от кога се започва захранването.Моята педи ми каза да започна със сокчетата от ябълка и морков от края на първия месец.Малката получи някакъв обрив и аз ги спрях.Като говоря с други мами и те ми казват че давали сокчета,а от третия месец започвали с пюрета.Кое е правилно или всеки си решава сам?
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #21 -: Март 20, 2007, 19:26:59 pm »
Джам - не става въпрос за даване с лъжичка - става въпрос, че има нужда от допълнителна водичка в стомахчето, за да се доразгради това сухо вещество.
А понеже мен с пистолет в главата не можеш ме придума да пия мляко .. не мога да ти отговоря - мога само да гадая, че вероятно твоята и моята храносмилателна система са се поразработили  :? аз не рева като пръцкам, за разлика от малкото човече.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #22 -: Март 20, 2007, 19:27:47 pm »
ribarca,

Старата руска школа в педиатрията, към която се придържат все още много от нашите педиатри, е за много ранното захранване, като при това се почва със "сокчета".

съвременното схващане на педиатрията, изразено в официално становище на Световната здравна организация, е за изключително кърмене/хранене с АМ до 6-тия месец. едва след това се пристъпва към захранване, тъй като преди това храносмилателната система на бебето не е готова за други храни и насилването може да доведе до лоши късни последици, вкл. алергии.
много родители избират компромисен вариант на захранване след навършени минимум 4 месеца. преди това си е направо престъпление, според мен.

не се дават сокчета на бебета под 1 година. защо? моля, прочети статията, която съм копирала в темата за захранването - потърси я.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #23 -: Март 20, 2007, 19:30:39 pm »
Джам - не става въпрос за даване с лъжичка - става въпрос че има нужда от допълнителна водичка в стомахчето за да се доразгради това сухо вещество.

пак призовавам към аналитично мислене.

значи, на кутията с АМ пише - на 1 лъжичка сухо мляко, 30 мл вода.
ако има нужда от допълнително водичка, за да се доразгради това сухо вещество, защо просто не се дадат указания за разреждане на сухото мляко с повече вода?

няма логика да се приготвя в определено съотношение, посочено от производителя, а допълнително (по слухове) да се дава още вода, че да се доразградяло в стомаха...




"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #24 -: Март 20, 2007, 19:31:22 pm »
Рибарка, прието е да се захранва в края на 4м началото на 5ти, даже в някои случай е по-добре в 6и. Много бързаш. Нормално е да се получат алергични реакции към всичко, което дадеш. Организма на бебето все още не може да преработва нищо друго освен кърма или специално пригодените за това млека. Започва се захранването с плод. Дали ще е само малко сок, за да провериш за алергична реакция или ще е направо пюре - ти решаваш сама. Дава се минимално количество от 1-2 лъжички, проверява се за реакции и след това увеличаваш количеството.
Преди известно време пуснах една много интересна тема, защо захранваме първо с плодове. http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=9069.0 - ето ти линк към нея. Това е най-лесния и най-ненатоварващия начин за приучване към лъжичка и нови храни.
Мога да споделя моя опит - захранване в края на 4 месец - началото на 5ти. Започнах със сок от ябълка, ръчно приготвен. След като достигнахме количество от малка кафена чашка - 50-60 мл. започнах да въвеждам пюретата. Започнах пак с мека ябълка, тъй като това вече му беше познато като вкус. От там продължих с моркови и вече поетапно въведох и другите храни. До сега не съм имала проблеми, алергични прояви веднъж, тъй като избързах и дадох пюре с прясно мляко. В по-късен етап - още веднъж, заради кисело мляко, в което се оказа, че няма есенция ягоди, а истински ягоди  :) Това е от мен. Успех и не бързай!
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #25 -: Март 20, 2007, 19:33:38 pm »
Според мен това важи са кърменето на свободен график и по малко, но начесто. Предното мляко обикновено е много рядко и може би точно с него е предназначено да си засища жаждата детето. Тоест - заплаче - сукне малко - утоли жаждата. А като е гладно - продължава да суче. Последното мляко вече е мазно и гъсто за да засити.
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #26 -: Март 20, 2007, 19:34:50 pm »
Джам отворих специално книжката, която ми дадоха в болницата - там пише, че децата хранени с АМ може да се нуждаят от допълнителна вода, докато бебетата на кърма нямат нужда от такава - явно затова не разреждат АМ на всички бебета, а се дава вода само на тези, които се нуждаят от допълнителна такава.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #27 -: Март 20, 2007, 19:37:13 pm »
клиа, така вече бива.
но онова за сухото, просто не е вярно и исках да се изясни.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #28 -: Март 20, 2007, 19:48:35 pm »
 :lol: А всъщност дойдох да питам нещо :-) ей на как се отплеснах ...
Като започнете захранването - кога давате пюрето или кашата - преди млякото или след него? И колко време след като заместихте едно хранене започнахте да замествате второ такова?
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #29 -: Март 20, 2007, 19:55:55 pm »
А моето диваненце още не иска да пие вода, макар че го каня често-често сега, когато не приема предишните количества кърма! Направо синволично пие! Преди малко изяде сумати портокал и си мисла дали не му харесва това, че е сочен и така да си утолява жаждата?!

Клия, перпоръчва се да се дава пюрето преди кърменето, когато искаш да изместиш хранене и след кърмене, когато искаш просто да запознаеш дедето с нови вкусове, но без да изместваш!

Аз лично карах доста време на едно изместено и чат-пат давах и каша вечер, докато не установих, че 7-мия месец Мати е качил само 240 гр и реших, че не му стига явно само кърмата и веднъж дневно пюре!
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #30 -: Март 20, 2007, 19:58:22 pm »
  И колко време след като заместихте едно хранене започнахте да замествате второ такова?
1 месец.
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #31 -: Март 20, 2007, 21:14:14 pm »
Като четох по диагонал, попаднах на отговора на Джам за сухото млако и водата, която трябвало да го доразтваря в корема, та се сетих един виц за руски туристи на Балкантурист, които си навивали конеца на чая зад ухото, лапали бучка захар и пиели гореща вода.  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ПС. Сорри, не можах да се стърпя. Знам, че е спам.
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #32 -: Март 20, 2007, 23:51:15 pm »
Aз по съвет на педиатърката предлагам от самото начало вода след всяко хранене. Идеята беше детето да си изплакне устата от млякото за да не хваща млечница. От самото начало сме на комбинирано хранене така че нямах терзания, че в стомаха на детето попада вода. Не знам поради това или просто случайност, но млечница не сме имали досега. В началото малката плюеше водата, но откакто яде пюре и каша ожъднява и изпива до 75 мл на ден. Започна да пие дори след млякото, което ме навежда на мисълта, че може би не и стига. Но и давам 200 мл на хранене и за сега не смятам да увеличавам дозата. Я кажете - истина или мит е, че на дете до 1г. не се дава повече от 200 мл(гр.) на едно ядене?


Re: Въпроси и отговори
« Отговор #33 -: Март 21, 2007, 04:30:36 am »
Здравейте,за водата,аз да питам.Още в болницата мойта свикна на вода,въпреки,че сме изцяло на кърма и то на поискаване,без много да спазваме часове.Вчера и оня ден беше много топло и ходихме на дълги разходки,излочи 1ния ден 1 шишенце 100мл чайче, а вчера цяло шише вода.Това нормално ли е?Досега е пила вода съвсем малко 20-30мл на ден,колкото да си изплакне устата.
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #34 -: Март 21, 2007, 08:50:57 am »
Много е, Морков! Според моето педи бъбраците им могат да обработят до 30 мл вода!
Матей - 1.04.2006 г
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #35 -: Март 21, 2007, 11:31:02 am »
:lol: А всъщност дойдох да питам нещо :-) ей на как се отплеснах ...
Като започнете захранването - кога давате пюрето или кашата - преди млякото или след него? И колко време след като заместихте едно хранене започнахте да замествате второ такова?
Аз го давах преди, но пак зависи от бебето. Има деца, които по-трудно приемат нови вкусове и първо им трябва нещо познато.
<br />[link=http:
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #36 -: Март 21, 2007, 11:38:25 am »
По отношение на водата, аз вече писах, че бях решила да дам избор на бебето дали да пие и по колко. И ние не сме имали млечница, но при нас и кърмата беше от шише. Сещам се за една случка - Мия още се хранеше нощем, значи е била на 1,5 -2 месеца и една нощ миличката рева неутешимо 30 минути докато тъпата й майка разбере, че е жадна. Дадох вода, пийна си, после си изпи млякото и си заспа спокойно. И 1 друг случай, имаше няколко много горещи дни лятото и тя отказа да яде, но пиеше много вода. Тогава педиатърката ми обясни, че е много по-важно да не се обезводни, отколкото да е нахранена. Сега се случва някой път да изпие наведнъж 170-200мл. вода, а друг път пие толкова за цял ден. Морковче имаше някаква норма за водата спрямо теглото, ама не се сещам как беше.
<br />[link=http:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #37 -: Март 21, 2007, 13:04:31 pm »
Според моето педи бъбраците им могат да обработят до 30 мл вода!

на ден или на едно пиене????
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Въпроси и отговори
« Отговор #38 -: Март 21, 2007, 13:19:27 pm »
Ами аз го разбрах за ден, ама сега като питаш...се зачудих?!
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: Въпроси и отговори
« Отговор #39 -: Март 21, 2007, 17:20:38 pm »
Здравейте мами,
моля да ми кажете на кое хранене горе-долу бебетата се научават да "работят" правилно с еzика и да гълтат храната, а не да я плюят? И нормално ли е не само да се мръЩи, но и да плаче (днес проплака) когато и давам пюрето? Трябва ли иzобЩо да спра със zахранването, да сменя пюрето или това е zаЩото е гладна и си иска млякото, а не моите кулинарии?
Благодаря  :D.