0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #520 -: Април 23, 2008, 18:43:32 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
Преди 4 дена правихме спермограма и ето резултатите:
период на въздържание-4 дни
обем-3 мл.(2,0-6,0)
pH-7,9(7,2-8,0)
цвят-нормален
вискозитет-N
време на втечняване-30 мин. стайна температура
концентрация на сперматозоидите-47,5млн./мл.
общ брой на сперматозоидите-142,5млн.
обща подвижност(%)68%с нормокинеза 55
                    %с хипокинеза  13
                    %с акинеза     32
брой нормокинетични сперматозоиди/мл. 26 125 000
общ брой нормокинетични сперматозоиди 78 375 000
аглутинация-не
агрегация-не
левкоцити 4-5
епителни клетки <1
еритроцити и др. не
желатинови конгломерати не
незрели клетки на сперматогенезата не
Kruger's strict criteria
8.5% сперматозоиди с нормална морфология
91.5% сперматозоиди с отклонения в морфолофията
от тях:
27,5% с главични дефекти
24%   с шийни дефекти
19%   с опашни дефекти
19%   с цитоплазматичен остатък
 2% клетки на сперматогенезата
Teratozoospermia index 1.59(<1.6)
Притеснява ни морфологията. Дали е възможно да пробваме с инсеминация или направо сме за ИКСИ? Благодаря Ви предварително за отговора :)

Кармина, само по един показател не може да се прецени кой метод е подходящ за конкретната двойка. Трябва да се вземат предвид и други неща, като възраст на двамата партньори, наличие или липса на проблеми при жената, дали има предишни бременности, сегашно здравословно състояние и т.н. При всички останали благоприятни показатели аз бих предложила инсеминация.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #521 -: Април 23, 2008, 21:52:09 pm »

Тератозооспермия означава нарушена морфология на сперматозоидите. Виж в по-горния пост какво съм написала.
[/quote]
Д-р Даскалова, благодаря за отговора, макар че в случая е доста общ. Естествено, Вие няма как да знаете, че съпругът ми не пуши, не пие и е далеч от токсини, за които Вие говорите. Бяхме при специалист уролог, който назначи операция, поради факта че диагнозата е варикоцеле. Иска ми се да зная Вашето мнение по отношение на това, на което може да се надяваме след нея. Благодаря предварително.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #522 -: Април 23, 2008, 22:24:23 pm »

Тератозооспермия означава нарушена морфология на сперматозоидите. Виж в по-горния пост какво съм написала.
Д-р Даскалова, благодаря за отговора, макар че в случая е доста общ. Естествено, Вие няма как да знаете, че съпругът ми не пуши, не пие и е далеч от токсини, за които Вие говорите. Бяхме при специалист уролог, който назначи операция, поради факта че диагнозата е варикоцеле. Иска ми се да зная Вашето мнение по отношение на това, на което може да се надяваме след нея. Благодаря предварително.
[/quote]

Така е, няма как да знам тези неща, затова давам само насоки.  :)
Варикоцеле е сред основните причинители на проблеми със сперматогенезата. Аз съм повече привърженик, отколкото противник на оперативната намеса, макар да има противоречиви данни и мнения по света.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #523 -: Април 24, 2008, 08:49:23 am »

Тератозооспермия означава нарушена морфология на сперматозоидите. Виж в по-горния пост какво съм написала.
Д-р Даскалова, благодаря за отговора, макар че в случая е доста общ. Естествено, Вие няма как да знаете, че съпругът ми не пуши, не пие и е далеч от токсини, за които Вие говорите. Бяхме при специалист уролог, който назначи операция, поради факта че диагнозата е варикоцеле. Иска ми се да зная Вашето мнение по отношение на това, на което може да се надяваме след нея. Благодаря предварително.

Така е, няма как да знам тези неща, затова давам само насоки.  :)
Варикоцеле е сред основните причинители на проблеми със сперматогенезата. Аз съм повече привърженик, отколкото противник на оперативната намеса, макар да има противоречиви данни и мнения по света.
[/quote]
Да, така или иначе ние нямаме друг избор, ще се прави операция. Няма нужда да Ви казвам, че и двамата сме доста притеснени и то главно от факта, че никой не може да даде някакви гаранции как и до колко ще се променят резултатите след това. Урологът каза, че с напредването на времето нещата ще стават по-зле  :(, а при тези резултати в момента не знам дори дали с подобрение ще имаме шанс. И чак след три месеца ли ще може да се отчете промяната в спермограмата? Страшно много въпроси изникват вече, д-р Даскалова, ще се радвам, ако може да се консултираме с Вас, защото знаете колко е важно да се подходи правилно и навреме в такива ситуации. Благодаря предварително и ще пиша как е минала операцията, която вероятно ще е след празниците.
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отгов
« Отговор #524 -: Април 24, 2008, 21:18:43 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
Днес правихме спермограма и ето резултатите:
период на въздържание-4 дни
обем-2,8 мл.(2,0-6,0)
pH-7,8(7,2-8,0)
цвят-нормален
вискозитет-N
време на втечняване-20 мин. стайна температура
концентрация на сперматозоидите-9,5млн./мл.
общ брой на сперматозоидите-26,6млн.
обща подвижност(%)41%с нормокинеза 27
                    %с хипокинеза  14
                    %с акинеза     59
брой нормокинетични сперматозоиди/мл. 2 565 000
общ брой нормокинетични сперматозоиди 7 182 000
аглутинация-не
агрегация-не
левкоцити 1
епителни клетки <1
еритроцити и др. не
желатинови конгломерати не
незрели клетки на сперматогенезата не
Kruger's strict criteria
6% сперматозоиди с нормална морфология
94% сперматозоиди с отклонения в морфолофията
от тях:
29% с главични дефекти
20%   с шийни дефекти
17%   с опашни дефекти
24%   с цитоплазматичен остатък
4% клетки на сперматогенезата
teratozoospermia index 1.49(<1.6)
Заключение: Olygoasthenoteratozoospermia
Спермограмата я правихме в Центъра за репродуктивна медицина и оплождане ин витро "София". Мъжът ми има дъщеря на 5 г от първия си брак и не очакваше такива резултати. Той е на 38 години, не пуши и никога не е пушил,пие в нормални количества, подложен е на системен стрес в работата си, която е свързана с много отговорности, в пубертета е боледувал от заушка.
Аз съм на 35 г, намам бременност, яйчници нормални, фоликулите се уголемяват и пукат нормално, хормони в нормите(стойностите са нанесени в бележки на графиката)
В главите ни бошуват няколко въпроса:
-Възможно ли е за 5 г толкова да се влоши спермограмата( бившата му съпруга е збременяла при 2-рия месец )
-Каква е евентуалната причина и към какаъв специалист трабва да се обърнем.
-Възможно ли е да подобрим спрмограмата и ако НЕ какви са възможностите ни възможните варианти да си имаме бебе
-Вие можете ли да ни помогнете и по какъв начин да си запишем час и какви изследвания да подготвим
От цялото си сърце Ви моля за помощ, ако аз не начертая следващите стъпки той ще се зарови в работа за да притъпи болката от проблема.
Предварително БЛАГОДАРЯ! Весели празници!


« Последна редакция: Април 24, 2008, 21:56:15 pm от Mishelle9999 »
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #525 -: Април 24, 2008, 23:12:08 pm »
Здравейте,д-р Даскалова!
Доскоро смятахме,4е сме с мъжки фактор само.Имаме 4 опита ИКСИ,трансфер на замразен ембрион,6 донорски инсеминации.Направих генети4ни и имунологи4ни-проблем имаше и в двете.Преди 2 месеца беше поредното ИКСИ,с преимплантационна генети4на диагностика,вливане на 52 ампули имуновенин.От 8 оплодени,само 1 ембрион беше добър и го върнахме на 4етвърти ден.Теста пак беше отрицателен,но този път ми закъсня,4 дни имах кафеникаво зацапване,след което изхвърлих някакви пар4ета прили4ащи на дебела ципа.
Въпроса ми е трябва ли да направи мъжа ми SDI?Знам,4е яйцеклетките ми са с лошо ка4ество,но нали направихме трансфера с изследван ембрион?Неговите генети4ни са добри.А ето и последната спермограма:
обем-5,2мл
цвят-жълт
вискозитет-N
pH-8,0
концентр.на сперм.-7,93 млн./мл
общ брой-41,236 млн.
клетки-0,3 млн./мл
leuko- -млн./мл
активно подвижни-5%
подвижни-20%
бавно подвижни-5%
неподвижни-70%
аглутинация -не
морфология - 5%с нормална морфология
Заклю4ение:Asthenozoospermia
Вероятна Peratozoospermia
Има ли смисъл от билки,витамини и т.н.Да правим ли SDI?
Предварително ви благодаря!
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #526 -: Април 24, 2008, 23:16:10 pm »
Забравих да напиша,4е преди 6 години го оперираха - варикоцеле.
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #527 -: Април 25, 2008, 00:01:24 am »
Здравейте Д-р Даскалова!
Така...дойде време и аз да сложа нашите резултати.Точно преди един месец писах, че не знам къде е проблема.
............................



Показателите са лоши наистина. Може би е добре да се стресне, за да спре цигарите.
При такива показатели, особено задържащи се, е необходима консултация с генетик. 
Показателят левкоцити в проценти леко ме смущава, процент от какво са?
Почти съм готова да се хвана на бас, че морфологията е фалшива.
Както и да е, пиши ми пак след уролога.
Прегледа при уролога (Д-р Шопов) показа, че няма анатомични проблеми, няма варикоцеле.На ехограф простата е с нормални размери с калцификат в единия лоб, вероятно възпалителен.
Терапия: Тристен 2 х 1 к - 1 месец, след това по 1 още 2 месеца.
         Л-Карнитин 2 х 1 к - 3 месеца
          Вит Е по 400 за 14 дни след това по 400 през ден.
Аз мислех по 400 мг и затова му давам по 2 капсули от 400 UI, което е 550 мг. ,но за 1 седмица няма да се пренасити.
Днес беше на преглед за да занесе хормоналните изследвания утре ще напиша резултатите, че ги е забравил в колата.
Но бяха в норма.Изписал му е Прегнил 2 ампули i.m., през 2 седмици.
Притеснявам се и няма да му ги сложа.
Спермограмата я направи Д-р Тулева (познавате я предполагам), лично при нея го пратиха.
За контролната ще помисля, първата беше негов избор.

Ама с тоя генетик, направо ми разбихте всички илюзии.В какъв смисъл точно?

От известно време ме притеснява факта, че навремето моята свекърва не е забременяла веднага и не са могли да имат второ дете, защото преди 30 години са има казали "мързеливи сперматозоиди".
Чичото на мъжа ми няма деца. :(

ПП. Намали цигари повече от половината на това, което пушеше.Мисля, че съвсем скоро ще ги спре съвсем.
Не му натяквам, защото това ще го накара да лъже.
Той е човек с характер, знае какво иска и вярвам, че ще се справи.
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #528 -: Април 25, 2008, 00:05:05 am »
Доли, като изключим морфологията, останалите показатели са добри. По емпирични данни такова изолирано нарушение често се дължи на токсични причини - пушене, наркотици, цветни метали, нефтени продукти, бои, лакове ...
[/quote]



Д-р Мели, много благодаря за отговора! Мисля, че най-вероятната  причина за тази морфология при нас е диабетът. Съпругът ми е с диабет тип 1 от повече от 3 години и в последно време за голямо съжаление е неконтролируем  :(...Редуване на хипер- и хипогликемия.
Доколкото разбрах от прочетеното досега морфологията не се влияе от лекарства, което означава, че трябва да пристъпим към Инсе или евентуално Инвитро...?
*

    _Elfita_

  • ****
  • 673
  • Няма невъзможни неща!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #529 -: Април 25, 2008, 21:48:13 pm »
............................
Показателите са лоши наистина. Може би е добре да се стресне, за да спре цигарите.При такива показатели, особено задържащи се, е необходима консултация с генетик.  Показателят левкоцити в проценти леко ме смущава, процент от какво са?
Почти съм готова да се хвана на бас, че морфологията е фалшива.
Както и да е, пиши ми пак след уролога.

Днес беше на преглед за да занесе хормоналните изследвания утре ще напиша резултатите, че ги е забравил в колата.

LH   4.39 mlU/ml      реф. гр. 1,7 - 8,6
FSH  7.29 mlU/ml    реф. гр.  1.55 - 12.4
Само тези са  :?
здравейте, д-р даскалова!на6ия проблем е следния:при полов контакт,в половия орган на сьпруга ми не достига достать4но крьв и не може да се втвьрди достата4но.      сперматограмата сь6то не е много хубава ,а полови контакти имаме съвсем рядко.каква е при4ината и към какъв специалист трябва да се обърнем.съпруга ми е на 40год.и живеем в 4ужбина.това състояние има ли не6то об6то с варикоцеле?        благодаря предварително!
..
Екстра му е морфологията. Относто аглутинатите - да, може в един момент да ги има, а в следващия - не. Един тест за антиспермални антитела би дал някои отговори. Но аз не бих се притеснявала сериозно на тази тема.  :)
Много благодаря за отговорът ви :D!това поне изключва възможноста да е станала грешка в предишната лаборатория..интересното е,че правихме и антиспермални за него и за мен,и HBA-test за него,а за мен и антиовариални и антизона пелуцида-всичко е "-" и при двама ни!!та затова се чудех каква е била причината за тази аглутинация..
Още веднъж ви благодаря за отговорът..права сте-оказа се,че проблемът с незабременяването съм аз и док каза,че мъжът ми си е ок..
Желая ви много много успехи :)
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
аз бих искала да попитам,до колко е важна морфологията.Нашата е 9% по Крюгер.Докторите обаче казват ,че резултатите са ОК.наче концентрацията ни е супер,много над долната граница...А това,че има левкоцити???
*
миии,да взема да пусна цялата спермограма:
   обем-1мл.(2,0-6,0)
pH-7,4(7,2-8,0)
цвят-нормален
вискозитет-N
време на втечняване-15 мин. стайна температура
концентрация на сперматозоидите-87млн./мл.
общ брой на сперматозоидите-87млн.
обща подвижност(%)65%с нормокинеза 52
                    %с хипокинеза  13
                    %с акинеза     35
брой нормокинетични сперматозоиди/мл. 45 240 000
общ брой нормокинетични сперматозоиди 45 240 000
аглутинация-не
агрегация-не
левкоцити 6-7
епителни клетки <1
еритроцити и др. не
желатинови конгломерати не
незрели клетки на сперматогенезата не
Kruger's strict criteria
9.5% сперматозоиди с нормална морфология
90.5% сперматозоиди с отклонения в морфолофията
от тях:
29,5% с главични дефекти
19%   с шийни дефекти
20%   с опашни дефекти
19%   с цитоплазматичен остатък
3% клетки на сперматогенезата
*

    djinis

  • *
  • 3
  • Хубавите неща винаги стават бавно...
Адмирации за чудесната инициатива!В България имаме нужда от много всеотдайни хора като Вас!!!Бих искала да Ви попитам нещо истински важно и в същото това време притеснително.Предполагам,зная,че на другите момичета няма да им е от полза...но все пак се надявам на разбиране...Та ето и тревогата ми-съпругът ми е претърпял физическа травма вследствие на която се налага спешно оперетивно отстраняване на единия тестис.Може ли това да намали оплодителната му способност?Всичките мои изследвания са добри,а вече две години и никакъв резултат!На ръба на отчаянието сме вече.Благодаря предварително!С уважение.
Здравейте, д-р Даскалова,
Понеже искам да направиме нова спермограма на мъжът ми искам да Ви попитан къде точно да Ви намериме в Пловдив и с предварително записан час ли трябва да сме.Надявам се другата седмица да успеем да я направим, тъй като и сега ми е трудно да го накарам да направи изследването още веднъж.Първата спермограма ни е правена в София в Тина Киркова и е обикновенна и резултатът беше перфектен /но доколко всъщност незнам/, затова сега искам да е разширена.Искренно се надявам, че ще ми дадете точни координати и най-вече да кажете кога ще е удобно другата седмица да дойдеме за изследването.Благодаря Ви предварително
Здравеите аз сам нова във форума.Искам да попитам при направена спермограма в обикновенна лабораториа и резултат аспермиа трябва ли да се прави друга в специализирана лаборатория
Здравейте, д-р Даскалова

вчера направихме спремограма в клиника надежда ето и рузлтатите:

Обем на еякулата 3,3 мл
РН 8, цвят N ,вискозитет N,
Концентрация на сперматозоидите 176,6 млн/мл
Общ брой сперматозоиди 528,78 млн
клетки 2,7 млн
левкоцити -не
Аглутинация на сперматозоидите -Не.
активно подвижни 10%, подвижни 25%, бавно подвижни 5%, неподвижни 60%.
с нормална морфология 6 % по СЗО
(други графи не са попълнени)
Заключение: Asthenozoospermia и вероятна teratozoospermia
моля за вашия съвет и насока и благодаря за отделеното време
[
Здравейте д-р Даскалова,
ето и моя случай - Съпруга ми има две операции от варикоцеле и след тях е с диагноза олигоастенотератозооспермия, поради което правихме ИКСи - неуспешно. Съпруга ми си направи SDI тест и резултатите са повече от отчайващи.
обем: 3,8 мл.
цвят N
вискозитет N
рН 8
концентрация 3,6 млн/мл
общ брой 13,7 млн
клетки 1,6 млн/мл
активно подвижни 0
подвижни 2%
бавно подвижни 3%
неподвижни 95%
аглутинаци не
нормална морфология по крюгер 0,8 %
нормална морфология по СЗО < 90%
DFI 39,96%\
HDS 17,35 %
Бихте ли коментирали резултатите на съпруга ми. Преди една година с нормална морфология бяха 3,5 % по Крюгер, а преди ИКСИто, което беше преди три месеца 6% , но по СЗО. Много ме притеснява това влошаване на показателите. Правихме и генетични и хормонални изследнавия, но всичко е в норма. Дали с тези резултати ще можем да направим ново ИКСи и според Вас дали някакво лечение би помогнало. Ние ще се консултираме и с андролог, но много бих се радвал да чуя и вашето мнение. Също така искам да попитам, понеже имаме замразени ембриони от първото ИКСи дали въобщеима смисъл да пробваме с тях. Благодаря предварително.
\Здравеите,
Правихме спермограма на приятеля ми защото от 3-4 месеца правим опити за бебе а не се получава.
Аз съм на 38 години и имам вече 2 деца, той е на 39 години и няма деца.
ето и резултатите: нормокинетични 20 %, хипоконетични 40%, аконетични 60 %
мн.белтък и слуз обем 5 мл,РН 7,6 вискозитет - норм
сп.концентрация - 16 милиона /мл

общ брой нормокинетични сперм - 16 милиона
Спермограмата е правена на 6 или 7 ден от въздържанието
  Гинеколога ни назначи изследвания за хламидии микробиология на еякулат.
Днес излязоха резултатите: хламидии -отрицателен
но микробиологията на еякулата е ENTEROBACTER AEROGENES , няма на наличие на кандидоза
Възможно ли е тази лоша спермограма да се е повлияла от ENTEROBACTER AEROGENES ?
Т.е тези бактерии да пречат на забременяването?
И дали да се надяваме на бременност по нормален начин?
Може да погледнете и графиките ми ако има нужда.
Предварително благодаря

Тези бактерии са обичаен обитател на стомашно-чревния тракт на човека и обичайно са непатогенни при здрав човек. С други думи, добре е да се уточни дали не са попаднали в еякулата по съседство, преди да се предприемат радикални мерки по унищожаването им.

Направихме нова спермограма Посъветваха ни да направим спермограма в клиника по стерилитет. Готова е.
Направена е в Центъра по репродуктивна медицина.
Та по спомен ще кажа нещата които запомних.
общ брои сперматозоиди- 9.4 млн.
подвижността не е по добра от предишната.
И тест Крюгер- 3% нормални и 97% с дефекти-разпределени са с главични и разни дръги, но не ги помня точно.
Той смята че това не е вярно и иска да повтаря. Смята че може да са грешни резултатите. 
Не приема истината която се повтаря.
Какво мислите по въпроса?

р.с. Да добавя според мен има проблем и с простата защото нощно време ходи до тоалетна минимум 1 път.
При секс не може да повтори половия акт дори със стимулация...може да направи това чак след 7-8 часа. Оправдава се всеки път че " на гладен стомах" не може да се прави любов, но не мисля че това е причината....все пак имам база за сравнение с друг мъж ....Не е в напреднала възраст - на 40 години е.
Даите ми съвет моля
При такава спермограма какъв е варианта за забременяване?