0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #480 -: Април 07, 2008, 19:44:20 pm »
Здравейте и от мен.искам да задам един глупав въпрос.Прекараната заушка като дете може ли да е проблем при мъжа.след колко време от несполучливото правене на бебе трябва да се посети специалист.просто аз се притеснявам да накарам мъжа ми да си направи спермограма.аз също имам гинекологични проблеми.
Вярвам в чудесата!
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #481 -: Април 07, 2008, 20:25:08 pm »
Здравейте и от мен.искам да задам един глупав въпрос.Прекараната заушка като дете може ли да е проблем при мъжа.след колко време от несполучливото правене на бебе трябва да се посети специалист.просто аз се притеснявам да накарам мъжа ми да си направи спермограма.аз също имам гинекологични проблеми.

Заушката е коварна и определено може да доведе до проблеми при мъжа. Направете една спермограма за всеки случай. Може и да няма отражение при съпруга ти (дано!) Иначе за спермограма не е нужно да чакате еди-колко-си време. Тя би трябвало да е тривиално изследване при мъжете както е цитонамазката при нас. Никоя не си я прави защото предполага, че е й има нещо, а за да е сигурна, че нищо й няма :wink: Опитай се така да представиш нещата пред съпруга ти. Успех. :D

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #482 -: Април 08, 2008, 08:46:13 am »
Здравей, Мели!
Имаме три спермограми, направени в клиниката на д.р Стаменов.

С тази е направена инсеминация на 03,04   на  24,03,08         на 30,10,07
Обем- 6 мл                                     4,8мл               5мл
Вискозитет- N                                                           N                                  N
Рн – 8,5                                       8,5                      8,4
Концтр 23,7 млн/мл                           40,2млн/мл                29,9млн/мл
Общ бр 142,2 млн                           192,96млн                    149,5млн
Клетки- 1млн/мл                          1,5                                2,0
Активно подвижни 15%                       20%                             35%
Подвижни 25%                               15%                             30%
Бавно подвижни 10%                         10%                               5%
Неподвижни 50%                             55%                            30%
Норм морфология 3%                          6%                              4%

С тази, с която е направена инсеминацията имам ли шанс? На какво може да се дължи тази постоянна промяна на спермограмата?На 30,10,07 има добра подвижност, после тя се влошава, а морфологията?Тъй като в тази от 30,10,07 имаше левкоцити, съпругът ми пи антибиотик.Той има подагра, а последният път холестерола, кръвната захар и пикочната киселина бяха повишени.Може ли това да окаже влияние?Беше ми писала да посетим специалист и той да търси причините.Ходихме на консултация при д-р Милен Кацаров.Той изписа Спимен, Л- карнитин и Оксибор, но не каза, какви може да са причините за влошената спермограма. По моя инициатива съпругът ми взема витамин С и Е.
Имам чувството , че постоянно се озовавам в задънена улица.Можеш ли да коментираш, а и да ме насочиш какво да правя?Има ли добър специалист във Варна, София ми е много далече.
*

    eveishan

  • ***
  • 373
  • Напред и нагоре!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #483 -: Април 10, 2008, 13:05:15 pm »
Здравейте и от мен!Имам въпроси,на коита не мога да си отговоря и се надявам да ми помогнете!Мъжът ми прави спермограма и това са резултатите:
-въздържание-4 дни
-обем-9,0мл(2-6мл)
-рн-8,5(7,2-8,0)
-цвят-б
-втечняване-30(60мин)
-вискозитет-повишен
-аглутинация-(+)
-агрегация-(-)
-левкоцити-7-8
-еротици
-епителни клетки
-концентрация на сперматозоиди-85млн/мл/норма>20млн/мл/
-общ брой сперматозоиди в еякулата-765млн.-норма>40млн
-общ брой подвижни сперматозоиди-40% норма>50%
-нормокинетични 13%
-хипокинетични 27%
-акинетични 60%
-брой нормокинетични сперматозоиди в мл-11млн/мл
-общ брой нормокинетични сперматозоиди в еякулата-99млн/еякулат
-нормални форми-35%/норма>30%/
-патологични форми-65%/норма<70%/
Дефекти:
-главични 30%
-шийни 8%
-опашни 27%
При това положение правихме изследване на хламидии и други като всичко е отрицателно с изключение на Cefuroxime!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #484 -: Април 17, 2008, 17:56:44 pm »
Здравейте,
тази седмица трябваше да правим нова спермограма, но мъжът ми се разболя и вдигна много висока температура. Личният лекар му изписа някакво лекарство (сега не го помня), но не е антибиотик. Колко време трябва да мине след като се е излекувал, за да направим спермограмата?
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #485 -: Април 17, 2008, 20:05:23 pm »
Zdraveite,imam 2 neyspewni bremennosti.Parvata bewe s diagnoza kyxo iace,a vtorata spontanen abort vav 5 sedmica.Triabva li da si pravia geneti4ni izsledvania?
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #486 -: Април 18, 2008, 18:43:58 pm »
\Здравеите,
Правихме спермограма на приятеля ми защото от 3-4 месеца правим опити за бебе а не се получава.
Аз съм на 38 години и имам вече 2 деца, той е на 39 години и няма деца.
ето и резултатите: нормокинетични 20 %, хипоконетични 40%, аконетични 60 %
мн.белтък и слуз обем 5 мл,РН 7,6 вискозитет - норм
сп.концентрация - 16 милиона /мл

общ брой нормокинетични сперм - 16 милиона
Спермограмата е правена на 6 или 7 ден от въздържанието
  Гинеколога ни назначи изследвания за хламидии микробиология на еякулат.
Днес излязоха резултатите: хламидии -отрицателен
но микробиологията на еякулата е ENTEROBACTER AEROGENES , няма на наличие на кандидоза
Възможно ли е тази лоша спермограма да се е повлияла от ENTEROBACTER AEROGENES ?
Т.е тези бактерии да пречат на забременяването?
И дали да се надяваме на бременност по нормален начин?
Може да погледнете и графиките ми ако има нужда.
Предварително благодаря
« Последна редакция: Април 18, 2008, 18:49:22 pm от Ivaila »
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #487 -: Април 18, 2008, 19:00:54 pm »
Ивайла, едва ли ентеробактериите са причина за влошената спермограма. Отделен въпрос е, че тя не е правена в клиника по стерилитет както би трябвало. Освен това не сте спазили необходимия брой дни въздържание. Те са от 3 до 5. Така че най-добре повторете спермограмата на правилно място (не в лаборатория) и после вече ще мислите. Успех :D

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #488 -: Април 19, 2008, 16:32:26 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
От една година с моя съпруг правим опити за забременяване,но безуспешно.Преди месец и половина решихме да започнем от някаде и мъжът ми си направи спермограма.Последва диагноза тератозооспермия(7,8 по Крюгер),тъи като му е парва в живота,урологът предложи да направи още една след 1 месец,като през това време трябваше да пие оксибор форте.Малко преди да доиде време за 2-та спермограма,на мен ми закасня.Обзе ни еуфория и бяхме почти сигурни че нещата са се получили.Направих си кравен тест - резултата беше отрицателен,в мен все още се таеше надежда,поисках да ми се направи УЗД,но и двата пъти не се видя нищо.Днес ми е 16-ти ден от закъснението.Възможно ли е да сам бременна?Забравих да спомена че моите изследвания са в норма.А ако не сам защо се получи така,има ли някаква причина и какво да предприемем за напред?
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #489 -: Април 22, 2008, 18:23:52 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
Преди 4 дена правихме спермограма и ето резултатите:
период на въздържание-4 дни
обем-3 мл.(2,0-6,0)
pH-7,9(7,2-8,0)
цвят-нормален
вискозитет-N
време на втечняване-30 мин. стайна температура
концентрация на сперматозоидите-47,5млн./мл.
общ брой на сперматозоидите-142,5млн.
обща подвижност(%)68%с нормокинеза 55
                    %с хипокинеза  13
                    %с акинеза     32
брой нормокинетични сперматозоиди/мл. 26 125 000
общ брой нормокинетични сперматозоиди 78 375 000
аглутинация-не
агрегация-не
левкоцити 4-5
епителни клетки <1
еритроцити и др. не
желатинови конгломерати не
незрели клетки на сперматогенезата не
Kruger's strict criteria
8.5% сперматозоиди с нормална морфология
91.5% сперматозоиди с отклонения в морфолофията
от тях:
27,5% с главични дефекти
24%   с шийни дефекти
19%   с опашни дефекти
19%   с цитоплазматичен остатък
 2% клетки на сперматогенезата
Teratozoospermia index 1.59(<1.6)
Притеснява ни морфологията. Дали е възможно да пробваме с инсеминация или направо сме за ИКСИ? Благодаря Ви предварително за отговора :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #490 -: Април 23, 2008, 15:53:29 pm »
Драга д-р Даскалова, Бихте ли помогнали в разчитането и на мен:

Резултат   Единици   Референтни граници
Спермограма   *   Профил
Обем   5   ml
Сперматозоидна концентрация   40   млн / ml
Сперматозоиди с нормокинеза   70   %
Сперматозоиди с хипокинеза   20   %
Сперматозоиди с акинеза   10   %
Сперматозоиди с нормална морфология   90   %
Левкоцити   16-17   на поле
Брой нормокинетични сперматозоиди   28   млн./ml
Общ брой нормокинетични сперматозоиди   140   млн.


Благодаря много!!!
хубав ден


Раши, направете спермограма в специализирано за целта място. Едва тогава ще може да се коментира състоянието на сперматогенезата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #491 -: Април 23, 2008, 15:59:04 pm »
Здравейте,

Искам да попитам за съвет при понижена подвижност на сперматозоидите -- какви витамини, храни, минерали и т.н. повишават подвижността?

Съпругът ми има следните 3 стойности при изследване:
концентрация -- 29 млн.
обем -- 3
подвижност -- 30

Тъй като докторите в Англия (където живея) дават много по-кратки данни на спермограма от тези които виждам в този форум, не бих могла да дам повече информация от горните три данни. Също не ни е казано какво точно причинява по-ниска подвижност. Смятате ли, че с подвижност 30 е невъзможно зачеването?

Благодаря ви много,

Диана Самии

Диана, вероятно просто не сте открили специализиран център в Англия, а предполагам и застраховката ви не покрива такива специализирани изследвания. Съветът ми е да откриете специалист и да следвате съветите му. Разбира се, първо трябва да се търсят причините за намалената подвижност (а те могат да бъдат много и от различно естество, например отрови - пушене, работа с химикали, неправилна диета ..., дегенеративни - примерно варикоцеле, микробиологични - хламидия, ХИВ ..., хормонални и т.н.). Едва след като причината е открита, може да се говори за лечение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #492 -: Април 23, 2008, 16:00:41 pm »
Здравейте, Мели,щастлива съм че мога по този начин да се консултирам със специалист, защото в кабинета се притеснявам и забравям всички въпроси.
 Нашият проблем в спермограмата е, много левкоцити,малко сперматозоиди,много висока гъстота на материала, наличие на ентерококи и много мутирали сперматозоиди.Има и съмнения за трихомони,но се лекувахме от тях и резолтатите бяха отрицателни,а спермограмата също толкова плачевна.
 Моля, посъветваите ме какви изследвания да направим, за да разберем на какво се дължи това!
 

Всички забравяме, когато се притесним. Затова аз съветвам хората да си записват предварително въпросите, които искат да зададат на лекаря. Нищо лошо няма в това.  :)

Започнете с преглед при уролог.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #493 -: Април 23, 2008, 16:12:03 pm »
  Много благодарим за отговора д-р Даскалова! Ние вече направихме доста изследвания в Плевен. Питахме няколко пъти за лечението с прегнил, но никой не можа да ни отговори дали това е възможната причина за появилата се диагноза "азоспермия". Ние обаче сме на мнение,че това е точно както вие ни отговорихте. Мислим да изчакаме месец- два и да направим ново изледване.
 Д-р Даскалова, мислите ли че е възможно нещата да се оправят поне до първоначалното състояние.
 Имаме и още един въпрос. От всички хормонални изследвания на съпруга ми - FT3, FT4, TSH, TAT, MAT, FSH, LH, Testosteron и Inhibin B се оказа, че Inhibin B е много нисък - 10,29 при N>45pg/ml. Освен това се очерта и проблем с щитовидната жлеза TSH-3,84 и TAT-124,80. Всички други хормони са в норма. Заключението беше категорично - донор.
 Д-р Даскалова, какво показва Inhibin B при мъжете и дали стойността му е константа или има начин да се подобри. Какво ще ни посъветвате?
 Още веднъж ви благодарим много, защото вашето мнение е от изключителна важност за нас!

Заболяванията на щитовидната жлеза при мъжа са също толкова сериозни и неприятни, както и при жената. Задължително помислете върху този проблем, намерете ендокринолог, който да направи допълнителни изследвания, да изпише лечение, да следи състоянието в динамика и т.н. преди контролната спермограма. 

Инхибин В е хормон, който се произвежда от сертолиевите клетки на тестиса и може да се използва като пряк показател за потенциала на неговия паренхим по отношение на стимулация на сперматогенезата и прогноза за изхода от нея. Естествено, от еднократна стойност не бива да се правят сериозни изводи.

Заключение - донор няма. Има решение - донор. Решението не е на лекаря. То е на двойката. Ролята на лекаря е само да предостави цялата информация, с която разполага, коректно и на достъпен език, за да може двойката да стигне до адекватно решение. 


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #494 -: Април 23, 2008, 16:19:39 pm »
Здравей , Мели! Благодаря ти отново за вниманието и подкрепата в този труден за мен момент! Не спирам да търся причини и да се питам - защо стана така?Още нямаме резултат от имунологичните и генетичните ми изследвания.Нямаме и хистологичния резултат.Но в Плевен казаха , че причина за  missed -а (9г.с.) може да бъде и дефектен сперматозоид. Мъжа ми е с астенотератозооспермия , с морфология покачена от 9% на 12% по Крюгер (правени са в Плевен спермограмите). Ами погледнато реално с тези показатели излиза , че при следващите ни опити ни грози същата опасност , така ли е?! Ние още ноември месец планирахме инсеминация , но ето че декември чудото се случи, въпреки , че ни казваха че е почти невъзможно забременяването по естествен път.Сега отново мислим за инсе , но ме тревожи мисълта да не се повтори същото.За инсе " подбират " ли се сперматозоидите?През февруари ще правим контролна спермограма.При мен не е открит проблем.При мъжа ми няма никакви заболявания, преглеждан е декември месец от д-р Кацаров и не откри нищо.Какво трябва да изследваме при него? Искам да добавя , че само на мен взеха кръв за имунологични и генетични изследвания.Не е ли редно и при него да се изследват?

Тук само за протокола, защото съм отговорила на въпросите ти на лични. Да, възможно е причината за аборта да е в мъжа (сперматозоидите респективно). И при идеални показатели на спермограмата има риск да се получи спонтанен аборт. Същото важи и за селектирани чрез обработка на еякулата сперматозоиди с цел инсеминация.

Горе главата! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #495 -: Април 23, 2008, 16:21:54 pm »
Това са нашите резултати :( МЕЛИ, моля те, кажи си мнението!
въздържание-3,5 дни
обем - 5,2мл
концентрация - 23,5млн/мл
общо - 122,2 млн
клетки -0,8
левкоцити- не
вискозитет- N
ph - 8.0
активно подвижни -20%
подвижни -30%
бавно подвижни -10%
неподвижни -40%
аглутинация -не
нормална морфология- като че ли пише 10% по СЗО

Позволих си да купя СЕЛЕН, ГЕРИКАПС И ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА


Уролог преглеждал ли го е? Защо са такива показателите - има ли установена причина?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #496 -: Април 23, 2008, 16:26:41 pm »
добър ден др.даскалова и честит празник!не сте успели да насмогнете на всички,но докато стигнете до моят въпрос за спермограмата на мъжът ми,се оказва,че има промяна..
првихме изследване за антиспермални антитела и ембриолога каза,че специално е погледнала за наличие на аглутинация и не е имало!!!това,което сега се чудя е възможно ли е предния месец да има аглутинация,а този не??
БЛАГОДАРЯ ВИ  :D

Така е, прощавай. Времето не ми стига ...

това,което ме притеснява е морфологията и аглутинацията...какво означават тези резултати?и на какво биха могли да се дължат?уточнявам,че е претърпявал операция на десен тестис в младежките си години,вследствие на сбиване и руптура..резултатите от епикризата при изписването от болницата тогава са били,че всичко е наред)
благодаря ви много за помощта,която ни оказвате :D

Екстра му е морфологията. Относто аглутинатите - да, може в един момент да ги има, а в следващия - не. Един тест за антиспермални антитела би дал някои отговори. Но аз не бих се притеснявала сериозно на тази тема.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #497 -: Април 23, 2008, 16:29:25 pm »
здр.Мели,бих искала твоето мнение относно спермограмата на мъжът ми-имам 1 неуспешна бременност
Въздържание-3дни
Обем-3мл
Цвят-N
Вискозитет-повишен
PH-8,5
концентр.на сперм.-39млн/мл
общ брой-117млн
клетки-2млн/мл
активно подвижни-15%
подвижни-25%
Бавно подвижни-10%
неподвижни-50%
аглутинация-не
нормална морфология-3%
заключение-Asthenozoospermia
 
Благодаря ти предварително! :lol:

Първо да спре да пуши, ако пуши и после да потърси причината за повишения вискозитет, слабата подвижност и лошата морфология. Като начало - преглед при уролог и добра анамнеза.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #498 -: Април 23, 2008, 16:39:57 pm »
Мели,
Пак съм аз. Един въпрос:
Ние сме с мъжки фактор: астенотератозооспермия  и операция от варикоцеле преди 1 година. Направихме инсеминация- неуспешна.
Аз имам подозрение, че проблема при мъжа ми не е варикоцелето.
Той спомена че на 16 г. е лекувал язва със cimetidine,който имал "негативни ефекти при млади мъже", мога да гадая какво точно...

Но въпроса ми е, какви други изследвания да направим освен разширената спермограма. Генетични,хормонални ? Ти да имаш коментар за този сimetidine?

Ефектът от лекарството cimetidine е временен, т.е. по време и малко след приема му и отзвучава след спирането му. Свързан е с повлияването на хормоналните нива на естрогена и пролактина. Направете хормонални изследвания и консултация с ендокринолог, но едва ли може да има такъв дълготраен ефект от лечение, проведено преди много години.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #499 -: Април 23, 2008, 16:40:45 pm »
Мели,съпруга ми е с диагноза олигоспермия и пие Трибестан 2х1 и витамини.Възможно ли е от Трибестана да получи лека болка в тестисите.Пие го близо месец.

Да, възможно е да е от лечението.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу