0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отгов
« Отговор #220 -: Май 30, 2007, 11:04:45 am »
Здравей, Джина :D Спермпограмата на мъжлето ти не е НИКАК лоша. Дано само да е правена в специализирана клиника по стерилитет, а не в някоя лаборатория. :) Мнозина от нас могат само да си мечтаят за такава :( Споко!
« Последна редакция: Май 30, 2007, 11:07:46 am от Zlatulka »

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Мели здравей.Благодаря за отговора.
Мели моля те дай ми право да те питам още нещо.
Ти ми отговори че може би намалената подвижност на сперматозоидите е проблем за незабременяване.Разбирам те напълно.
Моля те Мели пиши ми как може и по какъв начин да увеличим подвижността на сперматозоидите за да може да стане забременяване по естествен начин?Нали все пак имаме някакви данни за наличие на такива.Благодаря ти много.И още един въпрос дано да не досаждам но радвам се че ти разбираш всички нас и ти успяваш да ни помогнеш с твоите отговори.
Наличието на антиспермалните антитела-пречка ли е също така за забременяване?
Има ли лечение за тях да бъдат премахнати ако е това проблема?
Мели БЛАГОДАРЯ ТИ ОТ ВСЕ СЪРЦЕ.

Да, Мира, има начини да се опита да се повиши подвижността, както и да се помисли за наличието на антитела, но трябва да се върви логично - първо диагноза (т.е. да се открие причината или причините за намалената подвижност и аглутинацията), а после лечението (според причините).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Mерси мели много!
 Аз тъй като учих там със блгарския съм добре само че поконкретни медицински думи ми липсват  :D
 Имам първ братувчед спец. уролог , въпреки че не исках цялото семейство да разбере  ще трябва да му кажеме .
 За АРТ има некакви облекчениа обаче толкова е зле на държавно че ще те мотаят със години или докато не отидеш при тях на частно. И затова не ми се занимава поне засега.
  Доктора при който ходя е  спец АГ и субспец. по стерилитет и инфертилитет има малка частна клиника (преди беше на държавно)и там прави всичко обаче все още спорят със фонда на здравеопазването относно ин витрото.
  Толкова е познат и успечен че при него идват двойки от всички страни на еx- югославия Поне имах късмета че  той е във моят град та  да не ме тъпчат със противозачатачни преди да се открие причината. 
   Изледваниата за хомони и СГ не се поемат от фонда и си ги плащаш и на държавно и на частно по една и съща цена (70 евро Хормоните и 25 СГ)само че на държавно чакаш поне една седмица а на частно 2-3 часа.
    Мерси   :bighug:
   

Уролог си трябва, дали ще е роднина или друг, това е ваш избор, но и да разберат останалите от семейството - какво от това. Не се тревожи за глупости.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Мели, на 30 май ще станат 7 месеца от операцията от варикоцеле на мъжа ми. Мислехме тези дни да дойдем при теб за контролна спермограма, но бяхме подложени на стрес и то най-вече съпруга ми. Свекърва ми претърпя операция на сърцето с последващо усложнение. Има ли силна връзка между стреса и спермограмата? Ако има след колко време може да се направи такава? Какво въздържание да има - 2-3 дни или повече?

Съжалявам за проблемите с майка му. Нека изчакаме малко, той и без това е притеснителен. И да, на 2-3 дни въздържание ще направя контролата. 


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте Мели!Нуждая се от съвет.Спермограмата на съпруга ми е с много лоши показатели:обем на еякула-5,2мл  РН-7,4  брой сперматозоиди-24млн/мл  неподвижни-55%  слабоподвижни-10%  добре подвижни-35%  с нормална морфология-45%  с отклонения-55%   Това е,като най-долу пише:левкоцити-паваж,предимно в главични.Какво ще рече това и какво бихте ни препоръчали в случея.Предварително благодаря.

Бих те посъветвала първо да направи контролна спермограма на достоверно място, да се изяснят въпросителните - намалената подвижност, наличието на левкоцити, да се оцени правилно морфологията, да се направи тест за виталност на сперматозоидите и т.н. Ако се потвърдят първоначалните лоши показатели, да се търсят причините за тях.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте Мели,насочила съм се към инсе във вашата болница през следващия месец,но трябва ли мъжа ми да направи контролна спермограма предварително,като последната такава е правена в софия преди около 1,5 год.,и е с доста добри показатели,а и оттогава тои постоянно пие антиоксиданти и от 3 мес.спря цигарите?

Принципно е добре да има по-нова спермограма.
Браво, че е спрял цигарите!  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
 Целта като споменах че имам братувчед уролог ми беше че той ще направи всичко възможно да ни помогне, имам предвид всички изледваниа без аз да му мисля дали са изчерпени всички диягностични методи. Незнам там как обаче при нас ако нямаш някои познат има да си висиш по коридорите и да чуваш ами не днеска, елате утре, е не утре вдругиден..... и направо трябва да си вземеш отпуска и да ходиш в болницата всеки ден. Жалко но истинито.
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отгов
« Отговор #227 -: Май 30, 2007, 19:26:39 pm »
Здравей, Джина :D Спермпограмата на мъжлето ти не е НИКАК лоша. Дано само да е правена в специализирана клиника по стерилитет, а не в някоя лаборатория. :) Мнозина от нас могат само да си мечтаят за такава :( Споко!
Много ти благодаря за отговора и спокойствието,което ми вдъхна. :D
*
Здравейте Мели!Нуждая се от съвет.Спермограмата на съпруга ми е с много лоши показатели:обем на еякула-5,2мл  РН-7,4  брой сперматозоиди-24млн/мл  неподвижни-55%  слабоподвижни-10%  добре подвижни-35%  с нормална морфология-45%  с отклонения-55%   Това е,като най-долу пише:левкоцити-паваж,предимно в главични.Какво ще рече това и какво бихте ни препоръчали в случея.Предварително благодаря.

Бих те посъветвала първо да направи контролна спермограма на достоверно място, да се изяснят въпросителните - намалената подвижност, наличието на левкоцити, да се оцени правилно морфологията, да се направи тест за виталност на сперматозоидите и т.н. Ако се потвърдят първоначалните лоши показатели, да се търсят причините за тях.
Много благодаря Мели за съвета,ще го следвам.
*
Мели, благодаря ти за отговора. И аз бях на мнение малко да отложим спермограмата. Надявам се да ни зарадваш с добри новини. Като си представя колко ни молеше за тази операция... :D Стана година и три месеца откакто е спрял цигарите, а от три месеца спортува и е свалил около 10кг. Спрял е да пие витамини, но взема L-карнитин. Наблягаме на пресните зеленчуци (в изобилие), млечните храни и месото (най-вече пиле и риба).
Малеее, то сега като си прочетох написаното ми се струва, че ще е отличник  :D!
« Последна редакция: Май 30, 2007, 21:42:34 pm от Abloy »

*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Здравейте д-р Даскалова моля за мнение по спермограмата на съпруга ми понеже имаме 2 съвсем противоположни мнения на добри лекари,което съответно много ни притеснява понеже в момента не правим нищо- по съвет на лекар трябва просто да чакаме и да се успокоим,но няма резултат.Аз съм на 31г.,а съпруга ми на 35г. и  от 5год.правим опити за дете,правили сме няколко спермограми,ето последната,която моля да ми разчетете и дадете съвет.При мен има проходимост на тръбити правени са ми стимулации на яйчниците и всичко беше по ноти според лекаря,но.....!Ето и спермограмата-к-во-3 /не се чете/,цвят-белезникав,РН=9.0,вискозитет-нормален,общ брой сперм.в 1мл.-78 732 000,подвижност след 1-я час:нормално подв.-32%,слабо подв.-27%,неподв.41%.Седимент-масово левкоцити,липсват бактерии. Мисля,че успях да я напиша правилно и ще съм много благодарна да ми я разчетете.Съжалявам,че толково на дълго и широко пиша,но просто в главата ми всичко е объркано.Предварително благодаря. :oops: :bori_006: :bori_007:

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Целта като споменах че имам братувчед уролог ми беше че той ще направи всичко възможно да ни помогне, имам предвид всички изледваниа без аз да му мисля дали са изчерпени всички диягностични методи. Незнам там как обаче при нас ако нямаш някои познат има да си висиш по коридорите и да чуваш ами не днеска, елате утре, е не утре вдругиден..... и направо трябва да си вземеш отпуска и да ходиш в болницата всеки ден. Жалко но истинито.

Разбирам те. Все пак близък човек е по-добре да ти окаже помощ в такъв труден момент.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова моля за мнение по спермограмата на съпруга ми понеже имаме 2 съвсем противоположни мнения на добри лекари,което съответно много ни притеснява понеже в момента не правим нищо- по съвет на лекар трябва просто да чакаме и да се успокоим,но няма резултат.Аз съм на 31г.,а съпруга ми на 35г. и  от 5год.правим опити за дете,правили сме няколко спермограми,ето последната,която моля да ми разчетете и дадете съвет.При мен има проходимост на тръбити правени са ми стимулации на яйчниците и всичко беше по ноти според лекаря,но.....!Ето и спермограмата-к-во-3 /не се чете/,цвят-белезникав,РН=9.0,вискозитет-нормален,общ брой сперм.в 1мл.-78 732 000,подвижност след 1-я час:нормално подв.-32%,слабо подв.-27%,неподв.41%.Седимент-масово левкоцити,липсват бактерии. Мисля,че успях да я напиша правилно и ще съм много благодарна да ми я разчетете.Съжалявам,че толково на дълго и широко пиша,но просто в главата ми всичко е объркано.Предварително благодаря. :oops: :bori_006: :bori_007:

Проблемите в спермограмата са високото рН, намалената подвижност и многото левкоцити. Това трябва да се уточни, при това бързо предвид продължителността на стерилитета. Преглед при уролог, микробиологична посявка, тест за хламидии - това като начало.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Марина75

  • *****
  • 3039
  • Скоро и ние ще бъдем родители!Вярваме в това!
Много благодаря за оказаното внимание ще се възползвам от съвета беше наистина много полезно за нас.Още веднъж благодаря,Мели.

 "Преживените трудности не определят живота ти, а те научават да бъдеш победител!"
Здравейте,д-р Даскалова!
Моля Ви за мнение относно следната спермограма:
въздържание - 5 дни
обем на еякулата - 4,4ml
рн- 7,96
бързо прогресивно действие- 30%
бавно прогресивно движение- 30%
локално движение-20%
неподвижни-20%
брой mill/ml-30 625 000
брой mill/ejak- 134 750 000
нормална форма - 76%
кръгли клетки-4%
оточни сперматозоиди - 75%
Надявам се на Вашия отговор!
Предварително благодаря!!!
Привет Мели,
порових се във сайта, изчетох доста статии за мъжкия стерилитет, но не намерих отговор на въпросите ми,  или пък нещо не съм доразбрала нечие обяснение :oops:
Вълнува ме как се установява наличието на запушени семенни каналчета? Какви изследвания или манипулации точно се правят?
При нас ситуацията е следната:
В еякулата има сперматозоиди, но намаляват прогресивно и то за кратък интервал във времето.
Допълнителна информация: диабет тип 1, диагностициран през май 2006 г. Към настоящият момент - напълно компенсиран.
Показатели от спермограми: август 2006 - концентрация на сперматозоидите 2 мил. Средата на март 2007 - 0.8 мил., краят на март 2007 - 0.3 мил. на мл. Подвижността също не е цвете, даже напротив - варира около 10%
От известно време не ми дава мира въпросът дали не се е получило запушване на някой семенен канал вследствие на диабета или вследствие на това, че и при двама ни има продължително   лечение на хламидия. Знам ли? :oops:
Та искам да си изясня как точно се изследва това? С пункция, с операция, с биопсия или как?
Мели,
мислиш ли, че има логика във моите разсъждения или просто да продължа да си се подготвям психически и физически за предстоящото ни неизбежно ИКСИ?
Благодаря ти за помощта!
Здравейте д-р Даскалова.
Моля ви за съвет. Месец февруари 2006 г. направихме спермограма в центъра на д-р Владимиров. Резултатите бяха много добри. Бяхме спокойни и търсихме причината за не забременяването в мен. Тази година посетихме новия център в Плевен за да направим генетични и имунологични изследвания, и решихме да направим и обикновена спермограма за да изключим напълно мъжкия фактор. За наша голяма изненада резултата не е добър.
Бихте ли разгледали резултатите от двете спермограми ? На какво може да се дължи тази промяна ? Аглутинати , анти-спермални антитела, повишен вискозитет ???

16.02.2006 г.
период на полово въздържание : 4  дни                    материалът е :  отделен в лабораторията
                                                                                               донесен                                                                                                                                                                             
обем на еякулата:  2.0 мл                             рН:  7,5                                         цвят :   нормален
вискозитет:  нормален                                                    време на втечняване (мин.): 30
концентрация на сперматозоидите:       103,21   млн/мл.
общ брой на сперматозоидите в еякулата: 206,42 млн.
обща подвижност на сперматозоидите (%) : 63   %сперматозоиди с нормокинеза     52
                                                                                % сперматозоиди с хипокинеза         11
                                                                                % сперматозоиди с акинеза               37
брой нормокинетични сперматозоиди/мл :       53 669 200
общ брой нормокинетични сперматозоиди :     107 338 400
аглутинация на сперматозоидите (тип):  не
агрегация на сперматозоидите:   да
клетъчни елементи, различни от сперматозоиди (в зрително поле 10х40):
•   Левкоцити    8-10
•   епителни клетки  <1
•   еритроцити и др - не
желатинови конгломерати  - не
                                            Kruger’s strict criteria

% сперматозоиди с нормална морфология     17 %
    (нормални стойности ≥ 14%)
% сперматозоиди с отклонения в морфологията  83 %
от тях:
% сперматозоиди с главични дефекти   29 %
•   аморфни главички  27
•   микроцефалия   2
•   макроцефалия  4
•   двойни главички 1
•   главички с елонгирана форма 15
•   отсъствие на акрозома  5
•   малка акрозомна област  13
•   вакуолизация  24
•   елонгирана постакрозомална област 9

% сперматозоиди с шийни дефекти   16 %
     .    пречупени шийки   36
•   аморфни шийки  12
•   асиметрично залавяне52

% сперматозоиди с опашни дефекти   22%
•   пречупени опашки  73
•   спираловидни опашки  23
•   двойни опашки  4

% сперматозоиди с цитоплазматичен остатък  15 %
•   проксимален  92
•   дистален    8
% клетки на сперматогенезата   1

Teratozoospermia index   1,52    (нормални стойности ≤ 1.6)


Заключение:  Normozoospermia.

И новата спермограма :

Дата:   01.06.2007      Час на отделяне:   12.18

Материалът е:

1  даден на място
0  донесен
0  замразен


Материалът е получен, чрез:

1  мастурбация
0  тестикуларна екстракция


0  електроеякулация
0  перкутанна епидидимална аспирация


Приемани лекарства :   не



Време на сексуално въздържание:   3   (норма 3-5 дни)   pH:   8,7   (норма 7.2-8.0)

Обем на еякулата:   3,2   (норма 2-6 ml)   Цвят:   1 бял     0 сив     0 жълтеникав     0 кафеникаво-червен           

Втечняване:   На 35 мин.   (норма до 60 мин.)   Агрегация:  0 ДА   1 НЕ


Вискозитет:   4 см.    (норма 0-2 cm)   Аглутинати:  1 ДА   0 НЕ(++)


Левкоцити:   ~ 1.106/ml   (норма<1.106/ml)   Епителни клетки:     N (0)   (норма 0-1/поле)

Незрели кл. на сперматогенезата:    1 ДА   0 НЕ
Желатинови телца:   1 ДА   0 НЕ


Окултна кръв:   1 ДА   0 НЕ(~ 50 Er/mcl)хемол.
Детрит:   0 ДА   1 НЕ


Брой сперматозоиди:   85 500 000   /ml (норма>20.106/ml)

Брой сперматозоиди:   273 600 000   /еякулат (норма>40.106)

Подвижност (групи по СЗО):

0   Нормокинетични сперматозоиди – гр. [ a+b ]
12,87   % (норма>50%)

брой:   11 003 850   /ml   брой:   35 212 320   /еякулат

0   Хипокинетични сперматозоиди – гр. c
30,41   %

0   Акинетични сперматозоиди – гр. d
56,72   %

Виталност:

eosin/negrosin test:   65   % живи,   35   % мъртви    HOS test:      (N>60%)



Антиспермални антитела:

Анти-спермални антитела в серум:      ( N<60 U/ml)

Анти-спермални антитела в семенна плазма:   102,6   ( N<60 U/ml)



Заключение:   Астенозооспермия. Повишен вискозитет. Повишени антиспермални антитела.

Резултатът от микробиологичното изследване на еякулат е отрицателен. Няма левкоцити, бактерии, гъби, Трихомонас вагиналис.

  На 05.05.2007 г. Анти-спермални антитела (съпруг )в серум - 28.90 (-) (N < 60 U/ml)????????????????


Мъжът ми не пие и не пуши.  Може ли да  е имал анти-спермални антитела, но да не са дали отражение преди година и 3 месеца ?


*
Здравейте д-р Даскалова,аз и съпруга ми сме ваши пациенти.правихме спермограма при вас като резултата е много отчайваш,заключението е олигоастенотератозооспермия.това беше около преди 2 мес.тогава вие препоръчахте да направим хопмонални и генетични изследвания.резултата от генетичните излезе наи-накрая.МОЛЯ за вашето професионално мнение.след хромозомния анализ и теста за микроделеции на y хромозома резултата е следният-P-V нормален мъжки кариотип 46,XY.                                                                              -установена е делеция локус AZF с върху Y обхващаща проксималната и дисталната му част АZFc региона.и по-нататък продалжава с тези обяснения,дано не бъркам нещо защото резултата му е диктуван на съпруга ми по тел.от майка му,защото ние в момента не сме в страната а аз исках да чуя вашето мнение.та продалжавам-тестисно спец.експресия кодир. белтъци са подобни по структура на RBMs с единичен PHK разнозначен белтък.мъж с AZFs са по-често олигоспермити.делециите могат да са свързани с разнообразен фенотип(вкл.нормална фертилност/проблема бил при най-малкия Y хромозом.това е което ни продиктуваха,естествено след около 20 дена се прибираме за малко и ще сме първи пред кабинета ви.просто се притеснявам и ве4е незнам какво да си мисля.много искам наше бебче и дано имаме тази възможност.мила д-р ДАСКАЛОВА благодаря ви предварително за отговора от сърце. :bighug:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте,д-р Даскалова!
Моля Ви за мнение относно следната спермограма:
въздържание - 5 дни
обем на еякулата - 4,4ml
рн- 7,96
бързо прогресивно действие- 30%
бавно прогресивно движение- 30%
локално движение-20%
неподвижни-20%
брой mill/ml-30 625 000
брой mill/ejak- 134 750 000
нормална форма - 76%
кръгли клетки-4%
оточни сперматозоиди - 75%
Надявам се на Вашия отговор!
Предварително благодаря!!!


Показателите са добри, като изключим морфологията, която не разбирам. Превела си ми я сигурно. Ако е така, по-добре ми я дай в оригинал.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Привет Мели,
порових се във сайта, изчетох доста статии за мъжкия стерилитет, но не намерих отговор на въпросите ми,  или пък нещо не съм доразбрала нечие обяснение :oops:
Вълнува ме как се установява наличието на запушени семенни каналчета? Какви изследвания или манипулации точно се правят?
При нас ситуацията е следната:
В еякулата има сперматозоиди, но намаляват прогресивно и то за кратък интервал във времето.
Допълнителна информация: диабет тип 1, диагностициран през май 2006 г. Към настоящият момент - напълно компенсиран.
Показатели от спермограми: август 2006 - концентрация на сперматозоидите 2 мил. Средата на март 2007 - 0.8 мил., краят на март 2007 - 0.3 мил. на мл. Подвижността също не е цвете, даже напротив - варира около 10%
От известно време не ми дава мира въпросът дали не се е получило запушване на някой семенен канал вследствие на диабета или вследствие на това, че и при двама ни има продължително   лечение на хламидия. Знам ли? :oops:
Та искам да си изясня как точно се изследва това? С пункция, с операция, с биопсия или как?
Мели,
мислиш ли, че има логика във моите разсъждения или просто да продължа да си се подготвям психически и физически за предстоящото ни неизбежно ИКСИ?
Благодаря ти за помощта!

Отзад напред - подготвяй се за ИКСИ, но не като нещо страшно и неизбежно. Има логика в разсъжденията ти, проблемите, които посочваш, могат да доведат до такова прогресивно влошаване на показателите. И диабетът, макар и компенсиран, както и хламидията, независимо от лечението, са фактори, които във времето увреждат сперматогенезата. Предполагам имаш предвид запушени семепроводи, има няколко метода за установяването на този проблем, кой ще се избере зависи от уролога.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу