0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #40 -: Февруари 18, 2007, 16:16:47 pm »
Мели, за да се осъществи оплождане наистина е необходимо спермата да отговаря на определени критерии. Никъде обяче не съм срещала каква трябва да бъде преживяемостта. Все пак много е трудно да се осъществи полов акт + / - един час около овулацията.
Въпросът ми е каква трябва да бъде преживяемостта на сперматозоидите за 24 часа (в лабораторни условия)?

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #41 -: Февруари 18, 2007, 19:06:17 pm »
Спокойно, хора, нищо лошо не се е случило с намесата на Розичка в темата.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #42 -: Февруари 18, 2007, 19:15:45 pm »
Мели, за да се осъществи оплождане наистина е необходимо спермата да отговаря на определени критерии. Никъде обяче не съм срещала каква трябва да бъде преживяемостта. Все пак много е трудно да се осъществи полов акт + / - един час около овулацията.
Въпросът ми е каква трябва да бъде преживяемостта на сперматозоидите за 24 часа (в лабораторни условия)?

Този показател се използва за прогностична оценка на очакваната фертилизация при ин витро оплождане. Нормата е при инкубация на 37°C при 5% въглероден диоксид след 24 часа съотношението между крайната концентрация на прогресивно подвижни сперматозоиди х 100 спрямо началната концентрация на прогресивно подвижни сперматозоиди да е над 50%.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    didoni

  • ***
  • 335
  • Животът е прекрасен
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #43 -: Февруари 18, 2007, 21:09:49 pm »
Мели темата е страхотна!!!!!
Немога да се възвържа и аз да не попитам.Ние сме с азооспермия и направена биопсия в майчин дом.Други изследвания не сме правили.Вероятно се повтарям с моя въпрос, но: МОЛЯ за помощ, какви други изследвания да направим, в момента пие само витамини, а прегнила не даде положителни реакции.БЛАГОДАРЯ предварително и моля за извинение, ако въпроса е досаден за някого.

*

    minim

  • ***
  • 460
  • Сбъдната мечта !
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #44 -: Февруари 18, 2007, 23:23:43 pm »
Позравления от мен за страхотната тема.
Сега и аз мога да се възползвам, за да получа отговор на един въпрос, който никой не ми дава..
Съпругът ми е с азооспермия, установена оперативно преди 7 год.
На хистологичното изследване пише така:
Тестикулярна тъкан от зона непосредтвено под туника албугинеа с предимно огнищна, до умерена интерстициална фиброза. По-голямата част от семенните каналачета са с напълно запазена сперматогенеза, като единични със сперматогенеза до сперматиди и сперматоцити. Забележка: Биописията съдържа само около 25 семенни каналчета.

1.Извинявам се ако съм написала нещо, не както трябва, но трудно разчитам лекарския почерк..)
2.На разбираем, прост език - какво всъщност значи това?
3.За 7 год. никой лекар не предприе някакво медикаментозно лечение - има ли полза от такова?
4.Готвим се за ИКСИ - имаме ли шансове със собствен материал, при положение също, че хормоналните му изследвания са в нормалните граници?
Хиляди благодарности за това, което правиш Мели, за всички нас!!
*

    naiema

  • ****
  • 998
  • Да бъдем силни и последователни в борбата!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #45 -: Февруари 19, 2007, 10:47:58 am »

Да, определено има значение. След 48 часа сексуално въздържание качествата на еякулата се влошават, особено при мъже, при които по принцип има проблеми.

И по принцип средностатистическата норма е изработена за срок на сексуално въздържание от 3 до 5 дни.
[/quote]

Благодаря ти,д-р Мели!Темата е страхотна и ще ни бъдеш много полезна.Отново ти благодаря!!!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #46 -: Февруари 19, 2007, 13:43:29 pm »
Мели, а какво става ако дефектен сперматозоид оплоди яйцеклетка?
Това води ли непременно до увреждане на плода?

И още един въпрос - при морфология 1 % по Крюгер и нормокинетични около 20 % има ли шанс инсеминация?

Може ли да се надяваме на подобряване на морфологията с подходящо лечение? Доколкото поразгледах измежду информацията май на морфологията почти не може да се въздейства, което е отчайващо за нас.
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #47 -: Февруари 21, 2007, 13:28:31 pm »
Момичета оказа се че сме мъжки фактор. Резултатите от спермограмата са:
обем - 4    /3-6/
рН - 8       /7,2-7/
концентрация на сперматозоидите - 21 млн  />20 млн/
конц. в еякулата - 84 млн   /60 - 250 млн/
морфология - 20% атип.форми
активно подвижни - 10%      /след 1 час/    5
подвижни - 5%                                         -
слабо подвижни - 5%                                 5
неподвижни - 80%                                    90

Диагноза: лека степен астенозооспермия
               степен олигозооспермия
Лечение: витамин Е, Трибестан и ампули .../за умора пишеше/

Можем ли да се доверим на диагнозата и дали да търсим уролог или андролог за консулт. Влияе ли недоспиването и алкохола на измерените показатели? Ще се радвам и ако ми посочите материали свързани с мъжкия стерилитет. Благодаря на всички които ще се включат със съвет и на теб Мели за прекрасната тема
 :help1: :bighug:
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #48 -: Февруари 21, 2007, 13:35:26 pm »
Консултацията с уролог-андролог е задължителна. Порови се в старите теми в този подфорум. Има много полезна информация по темата.
Късмет, нещата съвсем не са отчайващи.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    tanita_3

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #49 -: Февруари 21, 2007, 17:27:29 pm »
Здравейте,моят въпрос е следния:след операция  на варикоцеле при Кацаров,на епикризата пише:взе се биопсия от епидиум/празен/и се направи ДЕА/и/ какво означава това,има ли шанс поне за икси?Благодаря предварително.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #50 -: Февруари 22, 2007, 16:05:46 pm »
Мели темата е страхотна!!!!!
Немога да се възвържа и аз да не попитам.Ние сме с азооспермия и направена биопсия в майчин дом.Други изследвания не сме правили.Вероятно се повтарям с моя въпрос, но: МОЛЯ за помощ, какви други изследвания да направим, в момента пие само витамини, а прегнила не даде положителни реакции.БЛАГОДАРЯ предварително и моля за извинение, ако въпроса е досаден за някого.

Дидони, а имаше ли сперматозоиди в биопсичния материал?
По принцип е добре да се видят нивата на хормоните, да се направи цитогенетичен анализ и да се види дали няма микроделеции на Y хромозомата, евентуално и да се търсят инфекциозни причинители, варикоцеле също. Трудно ще е сам да си прави изследванията, трябва някой да го поеме и да го насочва.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #51 -: Февруари 22, 2007, 16:08:20 pm »
Мели, моля те за отговор на няколко въпроса.
Имам 2 неуспешни ИКСИ-та и един трансфер на замразени - неуспешен. Мисля, че само първия път имаше имплантация, но не е доказано.
Мъжки фактор -
1-ва С - февр 2006
1- st semen test  - 02 Feb 2006
4 days continence
Sperm concentration - 0,95 mln/ml
Volume - 1.8 ml
Color – normal
PH - 8
Motility - 0% linear
                 35 % non linear
                 20% locally motile
                 45 % immotile
Total sperm count - 1,7 mln
White blood cells - 8-10
Morphology by Kruger`s strict criterion - 4 %
Antibodies IgG, IgA – no
Agglutination - no

2-ра с - 2 март 2006
5 days continence
Sperm concentration – 10.23 mln/ml
Volume - 2 ml
Color - normal
Motility - 17 % linear
                 14 % non linear                   
PH – 7.5
Total sperm count – 20.46 mln
White blood cells – 7-8
Morphology by Kruger`s strict criterion - 2 %
Agglutination – no
 
22 юли 2006 - операция от варикоцеле и последвало хидроцеле

3-та С - ноември 2006
4 days continence
Sperm concentration – 37.3 mln/ml
Volume - 1.5 ml
Color - normal
Motility - 15 % linear
                 15 % non linear                   
PH – 7.5
Total sperm count – 55.95 mln
White blood cells – 3-4
Morphology by Kruger`s strict criterion - 2 %
Agglutination – no

4-та С - януари 2007
4 days continence
Sperm concentration – 1.4 mln/ml
Volume - 1.5 ml
Color - normal
Motility - 15 % linear
                 15 % non linear                   
PH – 7.5
Total sperm count – 2.1 mln
White blood cells – 3-4
Morphology by Kruger`s strict criterion - 2 %
Agglutination – no

Пие Л-карнитин 2х500, Неоксид 1т, Цинк - 1т, Сарженор - 2амп, не пуши, намали до минимум алкохола.
Хормоните са в норма.
Оплождат се всички яйцеклетки (10-11) с изключение на 1. Развиват се добре, даже стигнахме до бластоцисти при първото икси.
1. Каква е вероятността да има микроделеция на У хромозомата?
2. Какво лечение можем да приложим за подобрение на показателите?
3. Възможно ли е хидроцелето да оказва вредно влияние?

Съжалявам за дългия постинг, но това е пълната картина на нещата.
Мерси. слънчев и усмихнат ден.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #52 -: Февруари 22, 2007, 16:10:34 pm »
Позравления от мен за страхотната тема.
Сега и аз мога да се възползвам, за да получа отговор на един въпрос, който никой не ми дава..
Съпругът ми е с азооспермия, установена оперативно преди 7 год.
На хистологичното изследване пише така:
Тестикулярна тъкан от зона непосредтвено под туника албугинеа с предимно огнищна, до умерена интерстициална фиброза. По-голямата част от семенните каналачета са с напълно запазена сперматогенеза, като единични със сперматогенеза до сперматиди и сперматоцити. Забележка: Биописията съдържа само около 25 семенни каналчета.

1.Извинявам се ако съм написала нещо, не както трябва, но трудно разчитам лекарския почерк..)
2.На разбираем, прост език - какво всъщност значи това?
3.За 7 год. никой лекар не предприе някакво медикаментозно лечение - има ли полза от такова?
4.Готвим се за ИКСИ - имаме ли шансове със собствен материал, при положение също, че хормоналните му изследвания са в нормалните граници?
Хиляди благодарности за това, което правиш Мели, за всички нас!!

На разбираем език резултатът от биопсията означава, че има частично запазена сперматогенеза в участъците, които са попаднали в биопсичното поле, което дава основание да се пробва с АРТ (ICSI с TESE или ROSI). По точка трета като за мъртвите - или добро, или нищо, в случая - нищо.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #53 -: Февруари 22, 2007, 16:15:45 pm »
Мели, а какво става ако дефектен сперматозоид оплоди яйцеклетка?
Това води ли непременно до увреждане на плода?

И още един въпрос - при морфология 1 % по Крюгер и нормокинетични около 20 % има ли шанс инсеминация?

Може ли да се надяваме на подобряване на морфологията с подходящо лечение? Доколкото поразгледах измежду информацията май на морфологията почти не може да се въздейства, което е отчайващо за нас.

По първия ти въпрос няма еднозначен отговор - зависи от дефекта, изходът може да варира от раждане на здраво дете с нищожен проблем до ненастъпване на бременност или ранен аборт.

Морфология 1% е наистина много неприятно нещо, теоретично не може да стане дори с ин витро, а трябва да се приложи ICSI. На практика обаче всичко е възможно.

Последно, на морфологията се въздейства трудно, но не е невъзможно. Все пак има значение кой точно фактор уврежда морфологията. Ако са цигарите, дори само спирането им подобрява морфологията. Ако е генетичен дефект, тогава просто няма как.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #54 -: Февруари 22, 2007, 16:17:59 pm »
Момичета оказа се че сме мъжки фактор. Резултатите от спермограмата са:
обем - 4    /3-6/
рН - 8       /7,2-7/
концентрация на сперматозоидите - 21 млн  />20 млн/
конц. в еякулата - 84 млн   /60 - 250 млн/
морфология - 20% атип.форми
активно подвижни - 10%      /след 1 час/    5
подвижни - 5%                                         -
слабо подвижни - 5%                                 5
неподвижни - 80%                                    90

Диагноза: лека степен астенозооспермия
               степен олигозооспермия
Лечение: витамин Е, Трибестан и ампули .../за умора пишеше/

Можем ли да се доверим на диагнозата и дали да търсим уролог или андролог за консулт. Влияе ли недоспиването и алкохола на измерените показатели? Ще се радвам и ако ми посочите материали свързани с мъжкия стерилитет. Благодаря на всички които ще се включат със съвет и на теб Мели за прекрасната тема
 :help1: :bighug:

Я повтори спермограмата на истинско място.  :lol:

Недоспиването и алкохолът влияят определено.
Много материали има тук - http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=101.0


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #55 -: Февруари 22, 2007, 16:18:58 pm »
Здравейте,моят въпрос е следния:след операция  на варикоцеле при Кацаров,на епикризата пише:взе се биопсия от епидиум/празен/и се направи ДЕА/и/ какво означава това,има ли шанс поне за икси?Благодаря предварително.

Моля те, изпрати ми копие от протокола, може и на мейла.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #56 -: Февруари 22, 2007, 16:24:11 pm »
Мели, моля те за отговор на няколко въпроса.

Пие Л-карнитин 2х500, Неоксид 1т, Цинк - 1т, Сарженор - 2амп, не пуши, намали до минимум алкохола.
Хормоните са в норма.
Оплождат се всички яйцеклетки (10-11) с изключение на 1. Развиват се добре, даже стигнахме до бластоцисти при първото икси.
1. Каква е вероятността да има микроделеция на У хромозомата?
2. Какво лечение можем да приложим за подобрение на показателите?
3. Възможно ли е хидроцелето да оказва вредно влияние?

Съжалявам за дългия постинг, но това е пълната картина на нещата.
Мерси. слънчев и усмихнат ден.

Уайт, вероятността за микроделеции е нищожна, предвид че има над 30х10^6 в мл, въпреки това можете да направите изследването. Хидроцелето оказва негативно влияние, ако е голямо. Не е ли склонен на повторна операция? Терапевтичната доза на Л карнитина е от 2 до 4 грама дневно. Лечение ... нали знаеш, че не мога да изпиша в нета.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #57 -: Февруари 22, 2007, 16:30:02 pm »
Мели, хидроцелето беше доста голямо, но Кацаров каза, че има вероятност да намалее или изчезне за 6 м до 1 година. Иначе е склонен да го оперира, ако няма друг вариант.
Ще увелича дозата на Л-карнитина.
Има ли значение фирмата производител? Досега е на Биогей, преди пиеше на Адифарм.
Има ли смисъл от нови хормони? Старите са от преди година близо.
Мерси, мерси, мерси :bighug:
Слънчев и усмихнат ден.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #58 -: Февруари 22, 2007, 16:33:27 pm »
Да, може и да изчезне, но май не изчезва, след като е минала повече от половин година след операцията.
Да, има смисъл от нови хормони, пусни ги по касата.

Фирмата производител не е от значение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #59 -: Февруари 23, 2007, 08:18:54 am »
[quote
Последно, на морфологията се въздейства трудно, но не е невъзможно. Все пак има значение кой точно фактор уврежда морфологията. Ако са цигарите, дори само спирането им подобрява морфологията. Ако е генетичен дефект, тогава просто няма как.
[/quote]

Мели, цигари и алкохол не употребява.
Означава ли, че тогава вероятността да е генетичен дефект е голяма, и с какви изследвания това може да се установи?
Все още не сме направили консултация с андролог. Ти би ли ми изпратила телефон на д-р Дечев в Пловдив, защото нямаме друга идея при кого да отидем.

Благодаря и лек ден,
Дано слънчо огрее и моят дом ...