0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Дени, тестисите трябва да са слезли в торбичката още при раждането! как така 9 месеца никой не е забелязал, че не са слезли? да не би да става дума за т.н. "асансьорни тестиси"? или пък просто от студ да се е свил скротума и тестисите да са се прибрали, а сестра ти да се е заблудила? това нещо с тестисите се проверява още при първия преглед от педиатъра.
аз не съм специалист в тая област, надявам се Мели да каже дума, но според мен това е за лекар без много отлагане.

Таня, много съм изненадана, че лекарката те е посъветвала да започнеш захранването:
1. в деня на ваксинацията - това е просто безумно и не се прави. защо? защото при поява на евентуална реакция, няма да знаеш дали е от ваксината или от новата храна. препоръчва се даже 3 дни преди и 3 дни след ваксина да не се въвежда нова храна, камо ли пък да се започва изобщо предлагане на немлечна храна за сефте.
2. на 3 месеца и 18 дни?!! това е не по-малко безумно. аз не съм голям фен на позоваването на Световната здравна организация, но тя все пак препоръчва изключително кърмене до пълни 6 месеца. айде, да не изпадаме в крайности, но поне до 4.5 месеца е редно детето да е само на кърма или адаптирано мляко. храносмилателната му система преди това просто не е готова за друга храна и може да му се навлекат проблеми - някои от които да се проявят доста по-късно. хич не ти трябва да бързаш с яденето!

сега, всяко стадо си има крастави овци. медицинското обслужване в Германия е на доста по-високо ниво от нашето, но това не значи автоматично, че всеки тамошен лекар е добър. в случая, педиатърът ти се дъни - това го казвам на база всичко прочетено и чуто досега.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Танче, тъй като аз имах доста сериозни притеснения по въпроса за захранването и доста четох от тук-от там преди да почна, реших да си следвам съветите на моята българска педиатърка. Започнах на 4 месеца, защото имахме проблеми с акането и аз реших да почна със сокчетата, за да облекчим положението. На мен доктора едва ли не ми вдигна скандал, че съм ги дала. Аз обясних, че следя за алергични реакции, избягвам да е преди ваксинации и други такива. Но не съм разпитвала повече за захранването след този скандал. След като сменихме лекаря, новия ме пита дали давам месо вече, това беше някъде към 7 месец и малко след това реших да го въведа. С втория доктор съм говорила за захранването и ми се струва доста умерен човек, не е много за ранното, не закъснява и много. Нещо по средата. Освен това ми обяснява много подробно и изчерпателно какви са му мотивите, за да дам или не дам някаква храна.
Моите наблюдения върху лекарите тук, специално педиатрите са, че много много не дават съвети за захранването. Не знам по каква причина. В интерес на истината реших да следвам съветите на българската си лекарка и да се съобразявам с нещо средно. Установих, че колкото педиатри има - толкова са и школите за захранване. Така че следиш по детето си и преценяваш дали да направиш първата крачка. Така или иначе вие сте на смесено хранене и можеш да почнеш. Кърмата ти е малко и не е проблем, че няма да кърмиш повече. Направи 4 пълни месеца, ако нямате скоро ваксина - можеш да започнеш полека със соковете.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Дени, наистина веднага след раждането трябва да са слезли.
Понякога обаче, през различни части на деня, особено когато им е студено, тестисите са горе, това не би следвало да е проблем, защото после си слизат пак долу.Поне при моите момчета е така, и то най-вече Антъни съм го забелязвала.На Боби са му почти винаги долу.
Нека сестра ти  наблюдава бебето и ако не слизат изобщо, трябва консултация задължително.
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
Джам, Ема, благодаря ви за бързия отговор :).Мисля, че става въпрос за т.н. "асансьорни тестиси". А може би не?! Сега говорихме с педиатърът, човека каза ,че отдавна още го бил прегледал за това и не открил проблем.Ние сега напипахме единия, а другия все още го няма.Затова предполагам,че са тези "асансьорни тестиси".Какво трябва да направи? Да вземе направлеие от педиатърът за хирург?
*
jam,  Ganе ,
благодаря ви. Аz и беz това не съм и помислила да zапочвам толкова рано да zахранвам. Ама тя ме иzуми с тоzи си "съвет", че не се стърпях да не се оплача тука. За всички останали работи са толкова стриктни, а сега... :x
Както и да е, Ани, тебе Ще те притеснявам на лични :D.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Дени, за тестисите има определен срок, в който техния десцензус, демек слизането им в скротума, трябва да завърши. Толерантността е до 2 годишна възраст, но аз бих се разтревожила и по-рано. Има проби, с които се разбира дали са асансьорни. Педиатърът може да даде някакви насоки, но е редно детето да го види уролог.

Ако не са асансьорни, а ги няма, ще ти дам съвет какво да прави по-нататък.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Както и да е, Ани, тебе Ще те притеснявам на лични :D.

Нали знаеш - грижи нямаш :lol: Пък за стрикността - покрай болестта на Алекс доста неща мога да кажа за тях и то все нелицеприятни.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Мели, благодаря! Ще пиша!
*
Дени, това, което съм чела е , че трябва да са слезли до края на първата годинка, а до 2 г. възраст е желателно да се оперира, ако има проблем. Аз понеже от тестиси не разбирам, педиатърът каза, че според нея всичко е наред, но аз си искам да го пипне специалист, независимо дали има или няма проблем. Ще се разходя да си по платя за спокойствието, понеже знам цената на отлагането каква е. Заради късно слезли тестиси се напатих толкова време и "Парен каша духа".
Като е в топла водичка в банята спускат ли се в скроталната торбичка?
Мели, как се разбира дали са асансьорни или се прибират, защото му е студено?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Мели, аз нещо явно не съм разбрала, ама тестисите не слизат ли в скротума даже още вътреутробно? поне така съм чела в някакво описание на етапите на развитие на плода - мисля, че ставаше дума за края на 7-ми месец.

да питам майките на по-големите бебоци - тоест, Гането и Вени. на каква възраст започнаха да седят сами без опора вашите бебета? вече почнах да се чудя - в книжките на Памперс пишат, че на 6 месеца седели сами, а пък ортопедът каза до 6-тия месец изобщо да не се слага да сяда, педиатърът вика - на 8 месеца трябва да седи само, изобщо  - иди разбери...
кога пролазиха?
а кога започнаха да казват "мама", "татко" или изобщо нещо? пак в прословутата книжка на Памперс пишат, че на 8 месеца вече го правели. на мен ми се струва много рано, така ли е?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Джам, нашия почна доста късно, но пък аз го държах от доста време - от 6 месец нататък в паяка. По принцип от 7 можеше да си седи на дупето без да го придържам. С пролазването също позакъсняхме малко, пак заради паяка. Но пък сега да го видиш - спирка няма. Не мож го настигна. А за казването на думички - първото беше баба и беше още много малък. Но всичко, което казва до сега е неосъзнато. Един-два пъти е казал мама, ама щото беше болен и уморен. Иначе си бъбри негови си работи. И на мен ми е интересно кога започват да казват определени думи. Определено на 8 месеца им е рано да говорят :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Мели, аз нещо явно не съм разбрала, ама тестисите не слизат ли в скротума даже още вътреутробно? поне така съм чела в някакво описание на етапите на развитие на плода - мисля, че ставаше дума за края на 7-ми месец.

Така е, правилно си разбрала. По принцип трябва да са слезли още вътреутробно. Но при някои деца не става така, при други са асансьорни. Не е фатално, стига наистина да има тестиси и да се наблюдават, ако има проблеми, да се оперират или да се проведе лечение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Като е в топла водичка в банята спускат ли се в скроталната торбичка?
Мели, как се разбира дали са асансьорни или се прибират, защото му е студено?

Точно така се пробва - на топло и в положение на детето тестисите да висят надолу (например като го държиш все едно се изхожда). Освен това се проверява ингвиналния канал - това не бива да правиш сама, трябва да го направи лекар. Също така може да се види и на ултразвук, рентген, КТ и ЯМР.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Аз Ели започнах да я слагам да седи сама към 7 месец. а относно думите много относително защото дали вобще осъзнава какво казва.моята дъщеря първо каза -тата, само това повтаряше по цял ден.това беше някъде към годинката, тогава и проходи.незнам дали дъщерите имат слабост към бащите си ,но от много близки с момичета чувам че първо започват с думата тата. сега вече на 2 г се опитва да прави и изречения-е кратки разбирасе но успявам горе долу да разбера за какво иде реч.Между другото и моята педиатърка ми каза че момичетата сядат по късно сами от момчетата.До 6м беше ми забранила.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
Джами, Мати седна на 7 месеца , на 6 започнах да го слагам оп малко и на 7 седна сам като стабилен стана след още около половин месец! За пълзенето - не е задължително да пропълзи. Лора, например, не е пълзяла, а Мати пропълзя, заради седенето на пода според мен! Така и каза Марина, че седенето на пода провокира желанието да опознае света и то тръгва по някакъв начин! Докато с Лора по същото време сме били все навън и време за седене, а и не съм знаела тогава, не е имало.
За говоренето - започна със срички - тата, дядя около 6-7 месеца, мама и нене на 8 месеца, много есмешно като каже "айде де", а сега и вика "да" и ние го базикаме като му задаваме въпроси, на които отговора е "да". Съзнателно, обаче, проговарят 3 месеца след прохождането - движението изпреварва говоренето.
Матей - 1.04.2006 г
*
Леле, аз ли съм най-смела?! Аз я слагам да седне доста отдавна, защото като беше по-малка отказваше да лежи и направо ме побъркваше. В началото се стремях да е по-скоро полулегнала, отколкото седнала. Но в един момент тя започна да усеща, че може и повече и да мърка, докато не я изправя. В момента може да седи без проблеми, ако има опора. Без опора все още не може за повече от няколко секунди. Даже докато пиша тя седи до мен на дивана, облегната на крака ми и си играе с играчките.


*
Аз да споделя опит като леля на вече едногодишна госпожица (днес става на една годинка)

На сеста ми и казаха да не я слага да седи преди 6-тия месец, но то това човече , нещеше да лежи дълго врме  и около 10-тина дни преди 6-тия месец започна да слага да седи за кратко и то с опора разбира се. Започна сама да се справя с тази задача към 7,5 месец.

За пълзенето - нашата госпожица пропълзя много късно. Даже мислихме че направо ще проходи. На всичкото отгоре пропълзя назад ;)  Това към 9-10-ти месец . Към края на 10-тият пълзеше идеално.

За вървенето :) (аз като някой протоколчик) - значи към средата на 11-месец започна да се изправя, ама я беше страх да ходи. Търсеше си сигурна опора. Като видя че не е страшно започна по-уверено да се разхожда, естественно като се държи я за диван, я за стол, абе каквото и попадне :) Обаче не искаше да  се пусне и да тръгне сама. Правеше по 2-3 крачки ама това не се брои :) Вече в средата на 12-тия много смело крачеше напред (пак с опора). Два дена преди да навърши годинка се е осмелила и се е пуснала :)

Сега за думичките - започна да срича първо ба-ба, после ма-ма. Това стана към  края на 10-тия месец. Ама още не може  да прави добре думичките. Има време :)

Джам надявам се да съм била изчерпателна :)

Kак да Ви покажа грамотата която направих, че ми трябва одобрение, да не взема да се излагам  ;)   

« Последна редакция: Февруари 09, 2007, 10:05:48 am от Тaня »

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
добро утро на всички! благодаря на мамите, които ми отговориха и така ме успокоиха много! за пореден път се потвърждава моят извод, че на книжки, в които пише на каква възраст точно какво трябва да прави бебето (като войник) -  много не трябва да се вярва. на 6 месеца седене, пълзене и "мама, тата, баба" - как пък не!

Танче, грамотата можеш да сканираш, да сложиш на някой сървър за хостване на снимки и да дадеш линк, примерно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Таня, поздравления на рожденничката! :lol:
*
Идеята за среща на зачатийчетата е супер! Бебоците ще са голяма атракция с шапки и тениски с надпис "Бебе на Зачатие"! Само ако може да е в почивен ден, моля.


jam,
Чудя се как не са наградили снимката на Марти в конкурса на Хип. Явно нещо не им е читава работата – как така няма да публикуват снимките на победителите?!?!?!

За списание „Мама” мога да гарантирам, че всичко е честно. Педиатърката на Стефко ме навиваше да изпратя негови снимки и аз накрая реших да го направя. Изпратих снимките с чувството, че е безсмислено и такива конкурси са нагласени. Но огромни бяха учудването и радосjта ни, когато в следващия брой видяхме снимката на Стефко на цяла страница – като „Сладур на месеца”. Един ден по-късно в колет пристигна и наградата – триколка мини „Чиполино”.
Мой познат ми го каза това за „болните амбиции”, но аз не мисля, че има нещо лошо в това да пращаш снимки. За всяка майка нейното „гардже” си е най-хубаво, обаче наистина зачатийчетата са много красиви деца!
Иначе аз направих и това с вестниците, за което беше писала Мари. Купихме няколко всекидневника в деня на раждането на Стефко и сме ги сложили в кутията с подобни споменчета.


ema2,
Добре заварила!  :lol:
Мотивацията е да запазиш за спомен списанието и един ден да им го показваш на Тони и Боби. Или пък да се хвалиш на роднини и познати. В моя случай имаше и допълнителна – едната баба на Стефко живее в чужбина от години и никога не го е виждала на живо. И беше голяма гордост за нея да се хвали на всеки колко е прекрасно внучето й, показвайки го в списанието.
И аз си къпя Стефко, когато е болен (като изключим случаите, когато му е било много лошо). Той много обича банята и когато всичко му е криво по време на болест, това е един от малкото начини да му доставя радост.


Ganka,
Нали знаеш, че е липсата на апетит е нормална по време на болест. На теб винаги ли ти се яде, когато си болна? Щом и докторът е казал, че нещата са наред при Алекс, не се притеснявай. За да яде повече, можеш да му предлагаш само храни, които са му любими.
Ще съм ти благодарна, ако другата седмица разкажеш подробно за „училището за виждане”. Интересно ми е, понеже и ние имаме подобен проблем – и аз, и таткото сме с очила.


nia72,
Дано се оправи Ели и не се наложи да правите изследвания след 2 месеца!


Silwi25,
Когато Стефко кашляше с такава мокра кашлица, освен сиропите за кашлица („Вентолин”-ът ни беше сироп) и инхалации с лайка, му правех и малко по-различни инхалации. Имаме малка баня и пусках да тече гореща вода за известно време, така че всичко да стане само в пара – влизах с детето, за да диша топлия и влажен въздух. Иначе кашлицата продължи около две седмици, доколкото си спомням.


tanja,
Съгласна съм с момичетата, че твоето педи май не е много „в час” със захранването, щом ти е дала такива наставления. Но ти имаш къде да четеш и кого да питаш. Насреща сме за всички въпроси, които имаш.
И най-вече - „питаш” Мелани!  :lol:


Таня,
Да ти е жива и здрава племенничката!


Мели,
С тези твойте вчерашни становища, ще взема напролет да скокна до София да организирам една среща на Стефко с доктор Оги. Просто профилактично. Какво ще кажеш по въпроса?

jam,
Разкажи, моля те, за прегледа на Марти при доц. Бранков.


За сядането, лазенето и прохождането
Предлагам ви да прочетете няколко материала:
1. От сайта на д-р Янакиев (старши лекар на Първа ортопедия при  МБАЛ " Пловдив") - Средноевропейски норми за развитие на бебетата.
2. Много полезни линкове има на Сайта на д-р Алексиев (детски ортопед в Специализираната ортопедична болница в Горна Баня)
Част от тях са тези: Developmental milestones: Sitting;
Developmental milestones: Crawling;
Keeping a cruising baby safe;
Developmental milestones: Walking.

Моят Стефко е от бавните във всички тези изпълнения – като започнем от обръщането и стигнем до прохождането. Явно няма да е в спорта силата му. Започнах да го слагам да сяда на шест и половина месеца, когато започнахме захранването – по веднъж на ден в столчето за хранене. На седем и половина седеше сам, но все още не беше напълно стабилен. Започна да пълзи на заден ход на 8 месеца и половина, малко по-късно вече и напред, а се изправи за първи път сам на 9 месеца и половина. Говорил е само та-та, ба-ба, ма-ма, да-да, но, както е писала Гането, това е неосъзнато повтаряне на срички. В момента говори на „бебешки диалект” и казва само „айде” и „дай” и по-рядко „мама” или „тате”.
Антипод на Стефко е момиченцето на моя приятелка. Ако не го бях видяла с очите си, нямаше да го повярвам – почти се движи по критериите в книжките на „Памперс” на jam. Не помня точно на колко започна да сяда, но преди да навърши шест месеца пропълзя, а на шест месеца и три седмици се изправи за първи път. На 9 месеца казваше „бебе” по-ясно, отколкото аз мога да го кажа.
Мели беше писала – децата имат различни темпове на развитие!

Накрая – да пожелая на всички болни мъници бързо и напълно да оздравяват!