0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Практически съвети
« Отговор #480 -: Ноември 28, 2012, 11:21:28 am »
И двете сте много ангжирани с проблемите и информирани по темите, свързани с осиновяването. Аз пък често съм една "отнесена от вихъра", та затова така е станало! :)
Re: Практически съвети
« Отговор #481 -: Ноември 28, 2012, 17:52:23 pm »
Здравейте. Регистрирах се днес във форума, но от няколко дни Ви чета. Тази тема ми даде кураж и ме накара да повярвам, че няма невъзможни неща. Благодаря и на всички, които са споделили тук своите съвети как протича цялата процедура. Благодарение на Вас ми бе много по-лесно да разговарям със служителката в социалните, защото знаех какво да питам и как да реагирам. :) Днес със съпруга ми взехме заявлението за осиновяване. Надяваме се бързо да съберем и всички необходими документи, за да може да ги подадем още преди средата на декември. Молбата ми е, ако някой от София скоро е карал курсовете за осиновители, да сподели коя от трите неправителствени организации, които ги провеждат ще е най-удачно да изберем. Определено нямам идея към коя да се насочим. Ще Ви бъда благодарна, ако ме посъветвате. :)
Re: Практически съвети
« Отговор #482 -: Ноември 28, 2012, 22:37:26 pm »
 july_anna  :bighug:
Да се занимаваш със събирането на документи и бележки е досадна работа, но не е най-трудното нещо! Вярвам, че ще успеете да подадете документите в тази година :)
За съжаление не мога да ти помогна с избора на НПО за училището за осиновители.
Успех!
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Практически съвети
« Отговор #483 -: Ноември 28, 2012, 22:46:39 pm »
Добре дошла Джули! Бърза и безпроблемна процедура и още по-бърза среща с малкото човече!  :)

Ние посещавахме курса (март 2012)на Центъра за обществена подкрепа. Доволна съм, информацията ми беше полезна, а социалните работници, които ни обучаваха бяха отзивчиви и компетентни. Единствения проблем лично за мен беше, че заниманията се провеждаха в работни дни - по 2 дни в 2 последователни седмици. Доколкото разбрах те не предлагат обучения в почивните дни.

http://www.sapibg.org/index.php

Re: Практически съвети
« Отговор #484 -: Ноември 29, 2012, 00:45:20 am »
Добре дошла Джули! Бърза и безпроблемна процедура и още по-бърза среща с малкото човече!  :)

Ние посещавахме курса (март 2012)на Центъра за обществена подкрепа. Доволна съм, информацията ми беше полезна, а социалните работници, които ни обучаваха бяха отзивчиви и компетентни. Единствения проблем лично за мен беше, че заниманията се провеждаха в работни дни - по 2 дни в 2 последователни седмици. Доколкото разбрах те не предлагат обучения в почивните дни.

http://www.sapibg.org/index.php



Благодаря. Всъщност човечето го чакам от 20 години, така че ще я почакам още колкото е нужно, стига да дойде. :) Цяла седмица Ви чета и рева. Не ме притесняват документите - не са толкова много, а и 10 дена са достатъчни да се съберат, особено, когато не завися от шеф. :) Плаши ме този курс - днес, поне доколкото разбрах от социалната, ако не го минем нямаме никакъв шанс. Притесни ме и това, че курсовете не били постоянни, а когато ги насрочат. И че докато не ги минем няма и доклад да се направи. Идват и празници....А самия курс бил 4 пъти по отделно и 4 пъти заедно с половинката и през седмицата - значи поне месец. На всичкото отгоре мъжа ми е адвокат - не е на работно време, а не може да отиде на курс, ако има заседание - няма как да излезе от работа. И ако един път не се яви на курса, то това може го изтълкуват зле и да ни затвори вратата за кандидатстване. Иначе нямам нищо против курса - дори смятам, че ще ми е доста полезен. :) Социалната работничка страшно ми хареса - усмихната, мила, отзивчива и ни предразположи от раз. Дано и на курса да са такива, а и да влизат в положението на хората, защото иначе не ми се мисли как ще го изкараме.
А мъжа ми, дето мислех, че не е много ентусиазиран, цяла вечер ме агитира да кандидатстваме и за близнаци, та и смени възрастта - мислехме да е над годинка, сега реши от 0 до 2 годинки. С моя късмет накрая ще се окажем с две бебета на по 5-6 месеца и от сега изпадам в паника. Даже си представих картинката как любимия се прибира от работа и ни заварва и трите да ревем и да се сополивим насред хола - аз в стрес и паника, децата в ужас.:D Цяла вечер умуваме върху декларацията - да, признавам си, че ще впиша че не искам циганче. Не мога да насилвам себе си, а и няма да е честно спрямо детето. Но сме раздвоени при отговора за дете, преживяло насилие. Не зная какви деца точно включват в тази графа. Обясниха, че можем да уточним без сексуално насилие или без физическо насилие.....Но мислим да отговорим с Да. Не зная дали някой се е сблъсквал с такива деца и дали е осиновил дете, преживяло някакво насилие, но ще потърся информация.


cofee lungo - Благодаря и на Вас.:)
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Практически съвети
« Отговор #485 -: Ноември 29, 2012, 07:26:33 am »
july_anna , аз не съм осиновител, но от позиция на майка
ще си позволя да ти напиша кратко какво мисля !
Сигурна съм в две неща, които и на мен са ми помогнали.
Момичетата които пишат тук ще ти дадат много съвети, ценни и точни.
И още, щом сте направили първата крачка, взели сте своето решение,
другото- последващите стъпки са само едни преодолими етапи!
Имай вяра, тук ще намериш и сила много не намерени досега отговори,
и така всичко ще бъде по-лесно.

Ще се срещнете с детето ви, ще се опознаете и след това заедно ще се научите
да бъдете едно цяло!Пожелавам ти го от цялото си сърце!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Практически съвети
« Отговор #486 -: Ноември 29, 2012, 09:42:26 am »
july_anna, добре дошла и от мене! :)
Не се притеснявай от подготвителния курс! Трябва да има нещо изключително обезпокояващо във вашия случай, за да не ви одобрят. Това става мноооого рядко... Не са малко емоциите, то е ясно  :) - и все пак, поемете въздух и се опитайте да се насладите на "пътуването" към вашето детенце. (лесно ми е така отстрани... ;)) Според мене и преди да сте подали документи можеш да се обадиш в съответното НПО и да попиташ, кога има курс... Интересувайте се и за останалите въпроси - примерно, за професията на съпруга, която не позволява планиране на отсъствията... По-добре информация "от извора", отколкото да се притеснявате излишно. Така или иначе, вярвате или не, това са "бели кахъри", пестете си нервите за по-сериозни неща и карайте бавничко, стъпка по стъпка... :)

След като влезете в регистъра, вероятно ще се наложи да почакате малко по-дълго време. Ще опитвате да използвате времето в подготовка, но като се появи детенце, пак ще се окажете не достатъчно подготвени.  :D Да не ви притеснява това. Никой не е казал, че трябва да сме съвършените родители, ние се развиваме с времето. Аз уча дъщеря ми на това-онова, тя учи мен и така... :)

За децата след насилие малко мога да кажа, по-добре се посъветвайте с психоложката, преди да вземете това решение...
Много успех и весели празници!
 
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Практически съвети
« Отговор #487 -: Ноември 29, 2012, 10:58:10 am »
july_anna, добре дошла във форума.

по повод курса за осиновители веднага ти казвам от личен опит, че нещата не са точно така. нас ни вписаха в регистъра на 01.12.09г. - през този месец нямаше провежаден на курс!?! на 15.01.2010г. получихме писмо за момиченце, което в момента е наша дъщеря. не сме били притеснявани от нигоко във връзка с този курс и факта, че не сме го изкарали. и изобщо не не ни е попречило за процедурата.

ПП утре дъщеря ни става на 4г.
« Последна редакция: Ноември 29, 2012, 11:00:49 am от Luiza »
Re: Практически съвети
« Отговор #488 -: Ноември 29, 2012, 11:06:52 am »
july_anna, добре дошла и от мене! :)
Не се притеснявай от подготвителния курс! Трябва да има нещо изключително обезпокояващо във вашия случай, за да не ви одобрят. Това става мноооого рядко... Не са малко емоциите, то е ясно  :) - и все пак, поемете въздух и се опитайте да се насладите на "пътуването" към вашето детенце. (лесно ми е така отстрани... ;)) Според мене и преди да сте подали документи можеш да се обадиш в съответното НПО и да попиташ, кога има курс... Интересувайте се и за останалите въпроси - примерно, за професията на съпруга, която не позволява планиране на отсъствията... По-добре информация "от извора", отколкото да се притеснявате излишно. Така или иначе, вярвате или не, това са "бели кахъри", пестете си нервите за по-сериозни неща и карайте бавничко, стъпка по стъпка... :)


След като влезете в регистъра, вероятно ще се наложи да почакате малко по-дълго време. Ще опитвате да използвате времето в подготовка, но като се появи детенце, пак ще се окажете не достатъчно подготвени.  :D Да не ви притеснява това. Никой не е казал, че трябва да сме съвършените родители, ние се развиваме с времето. Аз уча дъщеря ми на това-онова, тя учи мен и така... :)

За децата след насилие малко мога да кажа, по-добре се посъветвайте с психоложката, преди да вземете това решение...
Много успех и весели празници!
 

Благодаря. :) Наистина не се притеснявам от самия курс - сигурна съм, че ще ми е полезен. :D Зная, че и за емоциите ме разбирате. Кой може да каже, че е готов за родител? Това опитвам да обясня и на мъжа си, защото от седмица все това ме пита  - как да съм сигурна, че съм готова? И как можеш да се подготвиш да бъдеш добър родител при положение, че това не може да се учи като някой предмет от училище? То се учи с времето - ден по ден и стъпка по стъпка. И пак никога не си перфектен. :D А аз тази година навърших 40 - е, не се чувствам стара, но пък съм си по своему егоист - свикнала съм да се грижа главно за себе си. :D И определено нищо не разбирам от бебета. :D Когато си по-млад е по-лесно. Но с годините става все по-трудно и по-трудно. Та ще трябва да прекарам времето в очакване не да се подготвям, а да променя и да попречупя себе си и някои свои навици. В крайна сметка ако бях родила, то също нямаше да съм подготвена. :D


mishanta, благодаря. Сигурна съм, че тук ще ми дадат добри съвети. Зная и че само тук ще ме разберат. Защото всички са минали по пътя на ежемесечните ревове, на ехидните усмивки на познати, на подхвърлянията кога ще имаш дете и защо още нямаш, на съжаленията, на целия този ужас, че не можеш да забременееш......Очакването е страшно, но пък когато знаеш, че в крайна сметка ще има резултат, колкото и да е дълго не е толкова страшно. :) А аз съм сигурна, че след година или малко повече  моето момиченце ще си е вкъщи и никакъв център няма да ми подложи крак за това. Та ако ще да ми се наложи да спя в него. :D
*
Re: Практически съвети
« Отговор #489 -: Ноември 29, 2012, 14:52:48 pm »
Мила Juli, за много от нещата, които си написала, все едно чета за себе си  :D Колкото и да се подготвяш, винаги ще има с какво да те изненада и малкото човече и ти самата себе си. Това не значи, че не трябва да търсиш информация и чужд опит, напротив. Всичко, което съм прочела тук, а и не само, ми е от голяма полза.
Както се казва детето ще нахлуе в живота ви с 200, ще се намести и ще се чудиш как сте живели толкова време без него. До първата среща със сина ни и аз имах притеснения дали и как ще се справя. Все пак започваме да градим връзка с един малък човек от нулата. Но още с първата нощ у дома и с първото неразположение от никнещо зъбче започнах да ставам по-уверена и съзнанието и мисълта заработват на други честоти.

Оносно курса, моя близка беше посещавала занятия в почивните дни. Със сигурност обучения се провеждат и в неработно време. Ако намеря повече информация ще пиша допълнително.
Re: Практически съвети
« Отговор #490 -: Ноември 29, 2012, 15:10:59 pm »
july_anna, добре дошла във форума.

по повод курса за осиновители веднага ти казвам от личен опит, че нещата не са точно така. нас ни вписаха в регистъра на 01.12.09г. - през този месец нямаше провежаден на курс!?! на 15.01.2010г. получихме писмо за момиченце, което в момента е наша дъщеря. не сме били притеснявани от нигоко във връзка с този курс и факта, че не сме го изкарали. и изобщо не не ни е попречило за процедурата.

ПП утре дъщеря ни става на 4г.


Луиза, в момента нещата не стоят така както са се случили при вас. През 2009 може би е било по този начин, може би не е имало изградена структура, която да ви обучи и затова така е станало при вас.

В настоящият момент във всички областни градове има ЦОП /център за обществена подкрепа/, а в някои градове и още 2 или 3 НПО, които предоставят услугата "обучение на кандидат осиновители". Те също изготвят доклад за двойката кандидат осиновители и този доклад /според нашата соц.работничка/ има важно място в изготвения по-късно Доклад от нея, с който биват вписани кандидатите в РДСП. В момента само в някои по-малки общини няма структура, която да поеме обучението и много малко хора остават без да са преминали през обучение.

Джулиана, не мисли че по време на обучението ще ви гледат под лупа и само ще търсят проблем. Дори напротив, от всички, които са споделяли, а и от личен опит, след курса са оставали с добри впечатления - хората са позитивни ;) И още в началото попитайте как са разпределени сесиите и какво време се очаква планирате да отделите - това ще внесе спокойствие във вас, а и обучителите също ще могат да се съобразят с времето ви.
И аз си представих картинката как разплакана жена посреща съпруга си с още по-ревящи деца :) Амииии близо си до истината ;) Това е шега, разбира се! Ще се справиш!
« Последна редакция: Ноември 29, 2012, 15:12:41 pm от cofee lungo »
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Практически съвети
« Отговор #491 -: Ноември 29, 2012, 15:23:52 pm »
имаше изградена структура - все пак за София става дума. просто през декември тогава нямаше курс и от РДСП ни казаха да чакаме за след нова година ... и ние дочахме, но дете, а не курс!
Re: Практически съвети
« Отговор #492 -: Ноември 29, 2012, 15:29:36 pm »
Луиза в момента курса е преди вписването в регистъра, не внасяй невярна информация. Просто при вас така се е случило през 2009.

Жива и здрава да е Поли, че сега видях че утре ще е празник у вас! Много щастие на семейството ви!
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Практически съвети
« Отговор #493 -: Ноември 29, 2012, 17:11:09 pm »
Да, наистина вече курса е преди излизането на социалния доклад. Специално попитах дали ще ни впишат, ако се окаже, че няма организиран курс и/или поради забавяне на времето, в което ще трае, се окаже, че ще се проточи повече от 3 месеца. Няма да го направят, докато не го завършим. Имало един център, който обучавал петък и събота, но курса там не е месец, а поне два месеца. Не разбрах защо само три центъра има /поне за толкова ни каза социалната/, но смятам да потърся информация и при социалните в друг район, за да видя дали пък всеки не работи само с избран от тях център. Ако е така, то ще преговаряме с нашите социални......а аз съм ужасно убедителна. :D

cofee lungo, донесохте ми малко успокоение. Свикнала съм да мисля, че институциите не помагат, а пречат и инстинктивно се приготвям за битка с тях, не за разбиране и помощ.  :D

ПП : Като се зная каква съм паника, то сигурна съм, че мъжа ми честичко ще намира ревяща най-вече мене, а детето да ми бърше носа. :D Най-много щерката като поотрасне да почне да се чуди защо не рева и да реши, че са ме подменили. :D
Re: Практически съвети
« Отговор #494 -: Ноември 29, 2012, 22:46:27 pm »
Как сте осиновили дете без да сте минали курс?В момента този курс е задължителен!Социалната трябва да прикачи доклада на психолозите провеждащи курса и събеседванита които се правят с тях следващите 2 месеца!Ние правим такива задължителни срещи!
*
Re: Практически съвети
« Отговор #495 -: Ноември 30, 2012, 10:15:14 am »
Как сте осиновили дете без да сте минали курс?В момента този курс е задължителен!Социалната трябва да прикачи доклада на психолозите провеждащи курса и събеседванита които се правят с тях следващите 2 месеца!Ние правим такива задължителни срещи!

този въпрос вероятно е към мен? преди три години така стана. не съм търсила обяснение.
Re: Практически съвети
« Отговор #496 -: Ноември 30, 2012, 14:37:36 pm »
Да израпортувам. :D Днес се записахме на курса за осиновители и от 7-ми декември го почваме. :) Записахме го в "Анимус". Трае 4 пъти по 50 минути в делничен ден /съобразяват се със свободното Ви време, а не Ви налагат техни си дати/ и две съботи от 10 до 15 часа. Може би ще е интересно на някой, че дори и още да не сте подали документите си в социалните, има вариант да започнете курса при условие, че до неговото приключване вече ще сте се регистрирали. :) Това е наистина удобно и пести време, защото докато събирате необходимите документи и курса може да върви паралелно. Хората в "Анимус" бяха наистина страшно мили и позитивни. :)
Re: Практически съвети
« Отговор #497 -: Декември 06, 2012, 14:46:27 pm »
Утре ще се срещнем със социалния работник да ни прочете доклада и после имаме среща с юрист-консулт!Не знам дали се плаща нещо при юриста!Някой може ли да ми каже след подаване на доклада от социалния работник до колко време може да очакваме вписване в регистъра?
Re: Практически съвети
« Отговор #498 -: Декември 06, 2012, 17:03:41 pm »
Юрисконсулта е служител на РДСП - нищо не му се плаща. Утре те ще ви кажат най-точно кога да очаквате вписване. Често казано, аз не помня колко време след като ни запознаха с доклада стана вписването - мисля, че съвсем скоро беше! Успех на вас!
Re: Практически съвети
« Отговор #499 -: Декември 06, 2012, 17:20:26 pm »
Юрисконсулта е служител на РДСП - нищо не му се плаща. Утре те ще ви кажат най-точно кога да очаквате вписване. Често казано, аз не помня колко време след като ни запознаха с доклада стана вписването - мисля, че съвсем скоро беше! Успех на вас!
\

Благодарим за информацията. Настроили сме се до лятото да сме си взели нашия мъник.