0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #840 -: Ноември 17, 2020, 21:37:13 pm »
И аз като Павла,седем или осем хиляди лева гледахме,мислихме и се отказахме .
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #841 -: Ноември 17, 2020, 22:09:33 pm »
Павла, нали подписваш договори, в които е описано и подсигурено всичко. Ние с нашата банка обсъдихме всеки един детайл, ситуация и въпрос свързани със съхранението и използването на клетките. Имаме гаранция 21г. Освен това клетките са съхранени в две държави, за да се подсигурят откъм бедствия или друг проблем. За мен това беше изключително важно и голяма сигурност в съзнанието ми. И аз се надявам това да са пари "дадени напразно". Но от това, което ни обясниха, клетките могат да се използват за много заболявания и то в решаваща роля, тогава, когато другите медицински техники не могат да свършат работа. А и тепърва се развива потенциалът им. При нас съхраниха два вида, които са необходими за различни заболявания. Също така ги провериха дали са използваеми преди да ги замразят (не съм сигурна дали точно това правят с тях).
« Последна редакция: Ноември 17, 2020, 22:13:13 pm от Mihaela Viyacheva »
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #842 -: Ноември 18, 2020, 00:02:58 am »
Мише, примерно лекарят, който ми следи бременостите тук ми каза, че болницата им (той е завеждащ катедра по АГ, началник отделение и също води изследователски екипи към университетската болница) не приема използването на стволове клетки от частни банки. Насърчава се даряването към публичните/ националните банки. Така помагаме на нуждаещи се хора и имаме предимство, ако ни се наложи на нас.
Другото е, че ние не можем да им кажем в какви да се превърнат все още. В следващите 20г няма да има масово използване. А сегашните начини на съхранение и замразяване показват около 20г запазване на пълните възможности  на клетките. Все още има много рискове. Имаше и още аргументи човекът, но аз просто спрях да се интересувам.
Важни са ако вече имаме член от семейството с генетично заболяване, което може да се лекува със стволови клетки.
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #843 -: Ноември 18, 2020, 15:12:31 pm »
Аз и друг път съм го казвала, ама пак ще го напиша - единствената причина да запазим
от двата вида клетки е заради опитите, които правят за регенериране на органи. Засега правят само малки парченца кожа, ама никой не знае кога ще се роди някой умник, който ще направи пробив.
В нашата банка също се съхраняват в 2 държави и ако не могат да се използват другаде, то със сигурност може в Щатите. А ако ми потрябват, и до Марс да ми кажат да ида - ще ида.
Предпочитам да хвърля на вятъра 3000 евро, отколкото след 20 години някой доктор да ми каже: Ми знаете ли, можем да ви направим нов бъбрек от стволови клетки. Имате ли? И аз да трябва да си блъскам главата в стената де ми е бил акълът.
Но всеки човек си е различен. Имаме едни приятели, които даже нямат Каско на колата, защото не вярвали на застрахователите. А ние имаме застраховки за всичко, което може да се сетите. Та запазването на стволови клетки си е баш застраховка.

26.09.2019
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #844 -: Ноември 18, 2020, 15:56:27 pm »
За мен не е. Имам застраховка за всичко, но стволови клетки не пазя.
За 60г от откритието им нищо не са измислили освен за хематопоеза.
Ако имам скапан бъбрек заради гени, тогава няма пак със същите гени да създадат нов, а ще използват от друг, здрав човек. Това може за стане само при обществените банки.
Автотрансплантоцията, в това число да ми създадат орган от мои клетки, има смисъл при инциденти и то не е много сигурно.
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #845 -: Ноември 18, 2020, 17:34:59 pm »
Само че няма как да сме сигурни какво може да ни сполети или децата ни ( да не дава Господ ) и както казва Яничка, ако има и най - малък шанс тези клетки да помогнат някога, не бих искала да го изпусна. Все пак нищо не губим, освен пари. А те не са ми по - важни от дори и 1% вероятност за някаква сигурност свързана със здравето.
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #846 -: Ноември 18, 2020, 19:45:45 pm »
Не се опитвам да убедя никого в каквото и да е. Изказвам мнение и споделям какво ми е казано и как интерпретирам информацията, която имам. Шансът е под 0.1% да се използват тези клетки в следващите 20г според мен.
За да сме полезни на децата си и на обществото е важно да съхраним в публичните банки. Това мисля. Само така би имало шанс да се използват клетките при нужда, просто защото няма да са със същите, като 'счупените' гени.
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #847 -: Ноември 18, 2020, 20:14:17 pm »
Ама защо счупени гени? Никой не е казал, че например Димана е със счупени гени.
А и това, че клетките са в частна банка, не означава че за Димана не могат да се вземат от държавната, ако се наложи. И клетките в частните банки също могат да се даряват, ако за някого са необходими. Аз просто нямам абсолютно никакво доверие в държавните банки, защото със сигурност там нямат финансирането, което имат частните. Може би за Франция не е така, но в България, Испания и Англия частният сектор е много по-добре финансиран.

26.09.2019
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #848 -: Ноември 18, 2020, 22:15:54 pm »
Ако се прецака орган заради генетичен проблем, значи са счупени.

Частни банки фалират. От държава в държава контролът е различен.
От частната банка не може да се дарят в почти никоя държавна. Частните банки са само банки, а не болници или центрове за лечение или изследване на стволове клетки и още куп минуси имат за мен.

Но както и да е. Както казах, не убеждавам никого в нищо. Това е моята интерпретация на информацията, която имам.
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #849 -: Ноември 19, 2020, 21:38:36 pm »
Момичета минавам само да се отчета. На 6.11 с планово секцио се роди Магдалена, 3230 48 см. Една шепа щастие. Всичко мина прекрасно :) Желая на всички бременни мами и  +тетове успех и най- сладките и пухкави бебчета на финала.

Аника, да ви е жива и здрава Магдалена! Прекрасно име, бъдете благословени!  :bori_015:
Голямо щастие!
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #850 -: Ноември 21, 2020, 15:41:47 pm »
Момичета минавам само да се отчета. На 6.11 с планово секцио се роди Магдалена, 3230 48 см. Една шепа щастие. Всичко мина прекрасно :) Желая на всички бременни мами и  +тетове успех и най- сладките и пухкави бебчета на финала.

Да ти е жива и здрава,скорпионката! Да случва полезното за нея в живота.

Да кажа за стволовите клетки. Аз много размишлявах какво да правя, говорих и с Яничка, и с представители на различните тъканни банки тук. Говорих и с моя АГ, и ми препоръчаха да стана дарител. Освен ако не съм разбрала правилно, при нужда (недай си Боже) може да се ползва и Европейската тъканна банка, и когато си дарител си с преференции. Надявам се никога да не разбера а и се радвам, че потенциално бих помогнала на някого.

Това, което трябва да се има предвид, (аз говорих с тъканната банка на Александровска болница) е че не всеки гинеколог се навива да извърши манипулацията за колекцията на материала( трябва да го направи про-боно). Моя гинеколог беше съгласен и щастлив да го направи. Преди да родите( аз отидох в 9тия месец) отивате в александровка, дават ви формуляр със въпроси  и декларация. Предварително се разбирате с Доктора за потенциален термин и тн. Носите си комплекта в сака за родилното. Звъни се при раждането и възможно най-скоро изпращат линейка да събере материала. Ако родите в 3 нощес, сутринта в 7 или 8 прибират материала. Средата може да го сърнява часове (не помня колко).
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #851 -: Ноември 21, 2020, 15:54:22 pm »
Точно така е, Лина. Ние сме част от евратрансплант. Трябнат ни още малко органи, за да сме равностойни, но тъканните ни банки са действащи на пълен капацитет. При нужда се разполага със десетки милиона проби и ако си дарител си с преференции. Така или иначе рядко първа линия роднина- брат, сестра, родители имах над 90% HLA съвместимост.
Чудесно нещо си направила! Дано никога да не си налага да използвате преференциите.
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #852 -: Ноември 21, 2020, 17:49:06 pm »
Аз това обясних по-горе. Без значение дали си в частна банка или държавна, материала може да бъде дарен. Специално за Vita34 (банката която ще ползваме в Испания) съм сигурна, че ако материала бъде използван като дарение, ти връщат парите. Правено е няколко пъти с техни клиенти. Това за Испания е проверено и 100% сигурно. За английската ни банка знам със сигурност, че материала може да бъде дарен, но не съм проверявала дали ти връщат парите.
Само че при ползване на материал за дарение от частна банка, семейството бива осведомено. В другият случай нямаш никакво инфо какво се случва с пробата. Може дори да се окаже, че не е била успешна.

26.09.2019
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #853 -: Ноември 21, 2020, 23:10:25 pm »
Казват дали е успешна или не. Поне тези от Александровска болница, в София. Аз лично проверих след раждането. Всичко е било наред. Благодариха ми още веднъж и така.
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #854 -: Ноември 24, 2020, 10:41:21 am »
Здравейте, как сте? Аз имам въпрос за феталната ехокардиография - къде в София препоръчвате да се направи и в коя седмица горе долу?
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #855 -: Ноември 24, 2020, 12:01:27 pm »
Момичетата да кажат къде, но май в НКБ ходят много. Между 18-22гс е най-добре да се направи.
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #856 -: Ноември 24, 2020, 17:10:25 pm »
Мерси, Павла, звъннах в Кардиологична, отделението е под карантина, казаха да звънна пак другата седмица дали работи. Та ще пробвам пак.
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #857 -: Ноември 24, 2020, 17:15:50 pm »
Мерси, Павла, звъннах в Кардиологична, отделението е под карантина, казаха да звънна пак другата седмица дали работи. Та ще пробвам пак.

Робин, питай в нашата група. Няколко момичета имаха час за фетална ехокардиография.

26.09.2019
*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #858 -: Ноември 24, 2020, 17:40:32 pm »
Робин, аз правих в Надежда и след раждането пак там бяхме на консултация. Избрах там, защото Криси имаше открит проблем на ФМ и така още в родилното също имаше преглед от кардиолога. Засега не мога да дам отзиви, човека е внимателен, отзивчив и обяснява, но при нас на този етап са само прегледи и няма нужда от медикаментозно лечение или хирургическа намеса.

*
Re: Тема на бременните 104
« Отговор #859 -: Ноември 24, 2020, 20:00:00 pm »
Робин, в МЦ Фемина правят. Аз бях там с Дани. Доктора е приятен. Успех!