0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #100 -: Април 10, 2020, 23:32:45 pm »
Лято, 80те, 90те години си има перилни препарати и перални. Не сме прани по реките.

Яничка, 'химия' ива навсякъде. Хлебната сода е химия-NaHCO3 примерно :wink:

Аз стерелизирах шишетата на Симеон на всяко хранене до 1г. Препоръчва се поне докато основната храна е мляко. Отнема ми 2 секунди. Защо да не го правя? Сега с Борис пак така мисля да правя.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #101 -: Април 11, 2020, 10:42:53 am »
Яничка, нали знаеш как и от какво най-вече се приготвя домашният сапун?
То всичко има химична формула, дори и готварската сол както каза Павла. Но щом така си решила и се чувстваш спокойна - продължавай така. Не те убеждавам, да правиш нищо, Ти си знаеш.
« Последна редакция: Април 11, 2020, 10:45:34 am от Pesheck »
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #102 -: Април 11, 2020, 12:02:35 pm »
Аз имах предвид лошата гадна химия, която вреди не само на нас, но и на природата. Например съставките на Ариел и други подобни препарати. Има доста неща в козметиката и препаратите, които доказано вредят на природата. Например тези абразивни частици, които ги има в душ геловете. Или има едни ароматни топченца, които се слагат за омирисване на прането. И за двете неща е доказано, че не се разграждат и остават в природата с години.
Аз вече от 5 години ползвам само сода и оцет за почистване, също и лимони. Не използвам шампоани в бутилка, нито балсам и други продукти за коса, от което за около 2 години спряха да ми се появяват бели коси и сега вече нямам нужда от боядисване, макар че понякога го правя с цел смяна на цвета.
Никаква козметика не ползвам, освен розова вода и базови и етерични масла.
И от всичко това виждам само полза, както за семейството ми, така и за природата.
Никого не убеждавам. Просто казвам, че монетата има и друга страна. Аз винаги ще съм благодарна на приятелките ми, които ме запонаха с тези неща. Преди това 33 години нищо не бях чувала.

И само ей така за майтапа - готварска сол не ползвам  :D

26.09.2019
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #103 -: Април 11, 2020, 12:09:47 pm »
Яничка,а с какво си миеш косата?Интересно ми стана.И как така без сол?На нищо?
Честит да е на Танчето малкия именник,жив и здрав и все такъв бонбон сладък!
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #104 -: Април 11, 2020, 12:21:14 pm »
Яничка,а с какво си миеш косата?Интересно ми стана.И как така без сол?На нищо?
Честит да е на Танчето малкия именник,жив и здрав и все такъв бонбон сладък!

Ами през годините с много неща съм пробвала, но в момента със сапун за коса. Правят се по стандартната технология за домашен сапун, като се добавят базови и етерични масла. Има за различни типове коса. В момента си ги купувам от едно магазинче във Валенсия, но имам и от България. Вместо балсам ползвам отново микс от базови и етерични масла.

Не казах, че не ползвам сол, а че не ползвам готварска сол  :lol: Имам около 25 вида сол вкъщи от различни райони по света. Последният ми любимец е френската келтска сол. Слагам по минимум 3 различни вида в едно ядене, за да набавям различни минерали. Иначе вкъщи салати например не се солят.

Честит имен ден на Лазар!

26.09.2019
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #105 -: Април 11, 2020, 12:54:12 pm »
То пак сол. Готварска ся нарича всяка сол, с която се готви, основно натриева. Има всякакви други соли, хим.съединения.
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #106 -: Април 11, 2020, 13:58:50 pm »
То пак сол. Готварска ся нарича всяка сол, с която се готви, основно натриева. Има всякакви други соли, хим.съединения.

Не съм съгласна. Продукт с надпис “готварска сол” в магазина е обработен и е с добавен йод. Морска сол, хималайска, вулканична, френската келтска и т.н. са натурално добити и не се обработват след добиването. Тоест в тях остават всички минерали и т.н. неща, които са полезни за тялото. Нещо, което изобщо го няма в готварската сол.
Баща ми например е с бъбречна трансплантация и му е абсолютно забранена употребата на готварска сол. Може да ползва само някои от натуралните. Трасплантацията му я правиха в Тулуза и там му дадоха тези препоръки.

Ама много се отклонихме де. В интернет има много инфо за всичко, което писах. Аз лично предпочитам да чета на английски. Ако на някого нещо му е интересно, може да ми пише на лични.

26.09.2019
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #107 -: Април 11, 2020, 14:05:51 pm »
Честит Имен ден на Лазар и от мен! Ама че хубаво име. Аз ще правя торта, че утре с Лори сме именнички! Иначе и аз ползвам хималайска сол. Не ги разбирам толкова в детайли нещата. Последно Яничка ме светна за едни био препарати за чистене, че от доместоса ми става зле.
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #108 -: Април 11, 2020, 14:13:35 pm »
Обикновената готварска/трапезна сол си е съединението натриев хлорид. Фортифицирането й с йод е друго нещо. Примерно във Франция не се добавя йод. По същия начин се добавя фолиева киселина в брашното или флуор във водата в някои държави.
Хималайската или пакистанската каменна сол е основно натриев хлорид също, но има и соли на магнезий и калий. Другите видове сол имат други соли на друти елементи. И така, химия.

Само за добавя и че натрият е изключително важен елемент, за да функционираме добре.

Честит имен ден на Лазар!
« Последна редакция: Април 11, 2020, 14:16:17 pm от Pav-la »
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #109 -: Април 11, 2020, 15:08:36 pm »
Благодаря ви, момичета. Да сте здрави и вие и дечицата ви, настоящи и бъдещи 💗 Черпя ви с едно виртуално тортенце 😉
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #110 -: Април 11, 2020, 17:59:45 pm »
Мерси , Танчеее. Сега можеш и да пийнеш по едно (две +) вина хах. Въпреки, че ако трябва да съм честна сигурно си доста изморена и едва ли ти е до това .
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #111 -: Април 11, 2020, 19:50:10 pm »
Честит именден на малкия Лазар!





*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #112 -: Април 12, 2020, 12:15:50 pm »
Аз пак връщам назад.
През 80-те основно сме повивани. В България памперси/еднократни пелени се появяват през 90-те, но бяха наистина скъпи и беше лукс да употребяваш. Та този период основно сме повивани и от там нуждата от стерилизация на пелени. Определено 90-те имаше добри формули перилни препарати, но все пак за 30 години формулите значително се подобриха. Ензимного пране в домашни условия също се появи по- късно. И отново цените. През 90-те хубавите перилни препарати бяха блян за доста хора. Перални машини имаше, разбира се. Но пералнята сама не върши чудеса.
А относно химията - ние сме химия, водата е химия, всичко е химия. Няма клетка в живата природа без химичен състав. За неживата дори няма какво да говорим - изцяло атоми на химични елементи свързани в всевъзможни съединения. И понеже нямам домашна лаборатория няма как да знам, че домашното е по- безвредно от преминалото лабораторни тестове. Дори може да се окаже обратното, не ми е известно проучване в тази насока, но може и да има.
Честит имен ден и от мен на Лазар. Да расте здрав и силен. Честит имен ден и на цветята ☺️
« Последна редакция: Април 12, 2020, 12:17:47 pm от Лято »

Re: Тема на бременните 103
« Отговор #113 -: Април 12, 2020, 13:59:28 pm »
Лина, честит празник на теб и Лори. Да сте здрави и двете и много обичани 💗
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #114 -: Април 12, 2020, 16:47:54 pm »
Танчее, много благодаря! То и аз и Лори празнуваме днес. По една нереална, неглутенова, торта от нас :) Една чуденка от мен. В 12 гс, Димитрова от Фемина ме извика изрично в 17 гс на 2 ра. Чудя се защо толкова рано? Може би защото преди драмите от тогава започнаха? Маги, теб кога те вика с близначките?
« Последна редакция: Април 12, 2020, 17:54:34 pm от Lina88 »
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #115 -: Април 12, 2020, 19:45:16 pm »
Lina88 честит празник на теб и Лори,бъдете здрави !
А относно фм аз също правих една допълнителна която се прави между 16-18гс.
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #116 -: Април 12, 2020, 21:22:04 pm »
Благодаря, Круела. А после в 20та прави ли ФМ или не?
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #117 -: Април 12, 2020, 21:25:14 pm »
Лина,честити да сте и живи и здрави!
Не се тревожи за ФМ,дори по-добре ,ще си по-спокойна.
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #118 -: Април 13, 2020, 07:59:46 am »
Да правих в 22гс. по спокойна ще си,така че според мен я направи.
*
Re: Тема на бременните 103
« Отговор #119 -: Април 13, 2020, 08:45:29 am »
С близначките някъде в 17-та правих втора и после в 22 правих за сърцата на двете.