0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #440 -: Януари 18, 2015, 13:18:56 pm »
Как сте:)
Ние се гласим за разходка( още не сме ходили) само по лекари и се чудя достатъчно ли е да са с космонавти , шапка и порт бебе, но такова тип одеяло. Нямам чувалчета за количката и се чудя дали да си взимам
А и дъждобрана да слагам ли?
За сега само по лекари в кошчетата и в колата. На терасата ги държах около 20 мин преди няколко дена беше топло и печеше и днес като проветрявах ги оставих да си подишат
Незнам дали съм ги привикнала???
« Последна редакция: Януари 18, 2015, 13:31:34 pm от mih »
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #441 -: Януари 18, 2015, 13:59:16 pm »
Здравейте  :P

Нашата педиатърка също ни каза да даваме сокчета след 3-тия месец, но след прочетеното тук и на други места в нета, се отказах. Много педиатри нямат време да четат и не са запознати с новите изисквания на СЗО затова си продължават по старому.
Започнах захранването на 5.5 месеца с оризова каша и после зеленчукови пюрета, а после вече и плодови пюрета.

За забелването. Съвсем леко придърпвахме, без натиск, от дъжд на вятър. Оголи се съвсем наскоро (преди около седмица).

Mih-че, мисля че е ОК да са така облечени  :D Приятна разходка!

Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #442 -: Януари 18, 2015, 18:02:52 pm »
Е-е-е,убедихте ме за тия сокове.Спирам ги.Днес им приготвих пюре от ябълки на уреда на Авент.Харесаха го.Дадох като междинно хранене.Иначе сме захранени със зеленчукови,но повече от 120 гр. не хапват,та дояждаме с мляко.Може да им се услади повече като добавим месо.Нали са мъже!
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #443 -: Януари 18, 2015, 18:07:23 pm »
Ще,ще.... :lol:
/www.mamaibebe.com][/url]
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #444 -: Януари 18, 2015, 18:28:37 pm »
Привет!

Михче добре са си облечени, споко! А ние, бяхме на Детско клубче, падна една игра за дребните :lol: и татко им :lol:
Имаше и още една двойка, ама те много срамежливи и тичаха да се крият, кой където свари, а моите девойки, ги причакваха отнейде :P
Ставам, че фурната ме зове  :D


*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #445 -: Януари 18, 2015, 20:07:05 pm »
Аз така и не можах да разбера какво е това подскачане на тема плодов сок. Вмятам, че не съм давала, не за друго, а защото давам сурови плодове, освен това захраних със зеленчуци, също така съм привърженик , че от голата водица по-хубаво няма, но както и да е . Ако плодовия сок е вреден, значи и плодовете са вредни, какво по-различно/вредно съдържа сока от полод за разлика от самия плод , в плода няма плодова захар и киселина ли?, говорим особено ако е захранено бебето със суров плод.

 Захранване - едно време през 90те, 80те 60те и т.н. години, първо масово сме захранвани още във втория месец, на всичкото отгоре със сокчета, не виждам това да се отразило на стомасите, не са изгнили я, смея да твърдя категорично и, че сме по здрави, да това е и поради ред други причини, които не касаят захранването, но все пак. Това, че някой страда от гастрит, колот, метеоризъм, язва и прочие болести и състояния на храносмилателната система не означава, че първопричината е захранването.
Сигурна съм и че педиатрите не само са на ясно, ами и повече и твърде по-наясно от нас по въпросите за препоръките на СЗО, но имат и лично мнение, често и особено по-възрастните, на база опит от не далечното минало, без значение дали са прави или не, аз лично не съм в позиция да ги съдя, най-малко образование и опит имам, на своя глава решавам какво и дали да слушам и изпълнявам, нищо не е задължително, отговорността си е моя.
 Често чета категорични и твърде крайни мнения "базиращи се на " СЗО, ама как, абсурд направо и ден ПРЕДИ 6тия месец никакво захранване, ако ли не сме "провалили" децата си . Ето какво намирам обаче, както се вижда по-нататък мнението на ЗСО изобщо не е така категорично.
"СЗО препоръча въвеждането на допълващи храни на възраст ОКОЛО 6 месеца, с продължаващо кърмене, ",
а също така и из кодекса на СЗО :
" Чл. 2. Обхват на Кодекса на СЗО
Кодексът се отнася до маркетинга и практиките, отнасящи
се до следните продукти: заместители на майчината
кърма, включващи млеката за кърмачета или преходните
млека; други млечни продукти, храни и напитки, както и
храни за захранване, давани с бутилка, когато биват
представяни и комуникирани като подходящи, с или без
допълнителна преработка, за частичен или пълен
заместител на майчината кърма; биберони и шишета.
Кодексът се отнася и до тяхното качество и достъпност,
както и до предоставянето на коректна информация,
относно тяхната употреба
Анекс 3
“През първите четири или шест месеца от живота на
детето, майчината кърма сама по себе си обикновено е
достатъчна, за да задоволи нормалните хранителни
нужди на новороденото. Майчината кърма през този
период може да бъде заместена или допълнена със
заместители на майчината кърма, включващи млеката за
кърмачета или преходните млека. Всяка друга храна като
краве мляко, плодови сокове, каши, зеленчуци, или други
течни, готови или полу-готови храни, предназначени за
бебета и давани им след този период (4-6 месеца), не
могат да бъдат смятани за заместители на майчината
кърма (или за подходящ заместител).”
Значи става дума периода на захранване  4-6 месеца, около 6тия месец и никъде категорично след 6тия.
 За сока - пак до колкото чета точно СЗО след 6тия месец препръчва да се дават такива, защото "доставят витамини, минерални соли, органични киселини, глюкоза, фруктоза, пектин и вещества с антибактериален ефект, които активират стомашната секреция и подобряват чревната моторика. В началото се започва с даване на ябълков сок, който се понася добре от бебетата. ", препоръката е само да не е преди заспиване.
Извинете за дългия пост, може би и офтопик, но все пак се коментираше по-горе. Аз лично каквато съм я свършила - свършила. Някой знае ли около годинката правят ли се пак кръвни изследвания?
« Последна редакция: Януари 18, 2015, 20:13:52 pm от avallon »
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #446 -: Януари 18, 2015, 20:33:50 pm »
Абсолютно съм съгласна с постта на Авалон! Това е и моето виждане по този въпрос, в една друга тема, бях загатнала само за сокчето, то като се "наскачаха всички", докато вникнат, че говоря не за соковете от бутилка, а за прясно изцедения и там, пак имаше полемики, е спрях да влизам там, незнам, може и още да се вихрят по тематиката :lol:


*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #447 -: Януари 18, 2015, 20:38:07 pm »
avallon, доколкото знам, задължително се правят изследвания на кръв и урина на 1-та годинка. Ние поне правихме.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #448 -: Януари 18, 2015, 21:10:08 pm »
Да, и според нашата педиатърка на 1 годинка пак се правят изследвания за кръв и урина. Има и реимунизация за пневмококови заболявания според имунизационни календар, който чета.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #449 -: Януари 18, 2015, 21:11:32 pm »
Да, и според нашата педиатърка на 1 годинка пак се правят изследвания за кръв и урина. Има и реимунизация за пневмококови заболявания според имунизационни календар, който чета.

Да, правят се същите, които се изследват и на 6-тия месец, прави се и реимунизация на 12 и 13 месец :x


*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #450 -: Януари 18, 2015, 21:15:40 pm »
Привет!

Михче добре са си облечени, споко! А ние, бяхме на Детско клубче, падна една игра за дребните :lol: и татко им :lol:
Имаше и още една двойка, ама те много срамежливи и тичаха да се крият, кой където свари, а моите девойки, ги причакваха отнейде :P
Ставам, че фурната ме зове  :D


п.п
Михче благодаря т!!! Знам, че не съм единствената преживяла такава загуба, знам го, но може би, съм и от единиците, които са имали много силна връзка с мама ...

Ние, бяхме всеки ден заедно -най-най-най добрата ми приятелка ... Няма я, аз все още я търся,  а днес по погрешка цели 3 пъти я набрах по телефона :(Аа преди малко получих и смс, че номера, който съм търсила ... може, да бъде вече избран ... Каква ирония само, де да можех, да я избера  :? :(

Хм, уж само си редактирах постта, а то излезе, като нов постинг


*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #451 -: Януари 18, 2015, 21:33:20 pm »
Да, и според нашата педиатърка на 1 годинка пак се правят изследвания за кръв и урина. Има и реимунизация за пневмококови заболявания според имунизационни календар, който чета.
Урина в 6тия месец не сме изследвали. Как се прави.
Имунизациите ясни. Ще има боцкане значи на два пъти.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #452 -: Януари 18, 2015, 21:45:00 pm »
Авалон-че, за мен най-силните аргументи, за да не давам сок са следните.
Плодовите сокове са концентрирани въглехидратни разтвори (докато
плодът е балансиран продукт). Съществува риск от пристрастяване към сладко, хипогликемии, подтискане или усилване на апетита.
Не е все едно според мен дали едно бебе ще изпие/изяде 20 грама сок или 20 грама плод, защото бебе на няколко месеца няма да изяде цяла ябълка, но под формата на сок ще я изпие.
Соковете засищат, но не заместват ценните неща, които ги има в млякото, а бебето ще започне да изпива по-малко мляко за сметка на изпития сок.
Отделно действат много дразнещо на стомахчето и за бебе с колики е направо издевателство над детето. А на нашето коликите бяха до 4-тия месец включително.

За изследването на кръв и урина, педиатърът дава направление, когато бебето стане на 6 месеца и след това на 1 годинка. Ако не ви е дал, сега като стане на една годинка си поискайте задължително. В аптеките продават едни колекторчета, които улесняват (уж) събирането на урината. Вземате я вкъщи и до 30 мин, 1 час я носите в лаборатория.

Дес, всички говорим за прясно изцеден сок  :wink:

Много съжалявам за загубите ви момичета. Дано времето притъпи болката  :(

*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #453 -: Януари 18, 2015, 23:21:19 pm »
Здравейте и от нас :)
Аз ви чета с голям интерес, но тези дни хубаво време и гледах да се възползвам, а през останалото време дребния все претендираше за нещо та съвсем не смогнах :lol:
Радвам се, че писахте за изследвания. Ние след месец ставаме на 6месеца, но не знам сега тези изследвания по реална или коригирана ще ги пускаме, а и реално този месец направихме ПКК по мое измрънкване, че ще ходим на неонатолог скоро и тя предния път ме питаше за такива изследвания...
Относно захранването, продължавам да нямам окончателно мнение :lol: точно какво да правя в нашия си случай :lol:
Сондирах и други трансгранични мнения и ще ги споделя с вас:
1. Във Франция препоръчват кърмене изключително до 6 месец, като при бебета с рефлукс, с други проблеми, с цел увеличаване на калоричния и витаминния прием може и откъм 4,5 месеца да се започне... Относно с кое първо - с плод или зеленчук - няма изразено мнение - и двете се приемат за допустими.
2. В Дания педиатърът препоръчва на 5 месеца да започне захранването. Дори идва сестра вкъщи да види как се справяте и да даде насоки. Започват с царевична каша и постепенно към нея се добавя круша, ябълка, после картофено пюре...

Относно забелването - хм, освен да пожелая на Рачо успех друго не мога да кажа :lol: Мненията са повече от хората във форума ;) Ние онзи ден докато го миехме и там колкото се забели и после баща му се озори да го прибере обратно, малкия реве, пищи (не че го болеше, а се изнерви от суетнята), а ние не можем го напъха обратно 8O Накрая аз някъде се справих, та си е приключение :lol:
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #454 -: Януари 19, 2015, 00:01:37 am »
Писах и се затри.
Смайли, разбира се ти си имаш своите мотиви, аз - моите и т.н., всеки сам избира кое, какво и защо. Не се търси в случая кой е по-прав, не това. Просто някак си не мога да разбера как изведнъж се слага  анатема на нещо години, години прилагано без някаки последствия, като за целта се използва аторитетна организация, но се изкривяват детайли в известен смисъл от становището на последната.
Между другото една друга крайност -  имам приятелка, която плътно една година кърмеше , само на кърма до една година - така е решила, така е направила, нищо му няма на детето, оцеля и си е много добре.

Дес, чак не мога да повярвам, че някой може да си помисли за нещо различно от прясно изцеден сок,  но като чета напоследък е време да не се впечатлявам толкова.

Предполагам по преценка на педиатърката ( не ми се вярва пропуск) не сме давали урина, иначе не ни е спестявала направленията.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #455 -: Януари 19, 2015, 00:15:34 am »
avallon, предполагам, че педиатърката просто от опит е преценила, че това с урината няма да се получи и не е настоявала. Особено ако кръвните изследвания са били наред. Събирането на урина в тези колекторчета си е мисия почти невъзможна. Аз така и не успях, нищо че при момченцата уж било по-лесно  :). И при двамата не ми се получи.

Десс, Мих, момичета, такава загуба не се прежалва. Искрено ви съчувствам. То затова Бог ви е дарил с такава радост, да компенсира донякъде болката.
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #456 -: Януари 19, 2015, 09:06:33 am »
Привет на всички.Да заровим томаховките и да продължаваме напред.От тук нататък всеки ще гледа детето си по различен начин и ще прави различни неща, така както той ги усеща най-добре.Ние сме тук да си дадем съвет, а какво ще направи родителя вече е съвсем друга тема.

Хубав и усмихнат понеделник от нас.Ние тия дни гледаме да сме по разходки, че времето е хубаво.

*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #457 -: Януари 19, 2015, 09:08:30 am »
Момичета, мога да ви кажа как успяме ние да съберем урината за изследването. Може и при вас да се получи. Както Смайлс е казала, в аптеката продават колекторчета за урина. Трябва да кажете дали е за момченце или момиченце (явно са различни). Поставят се много лесно на детето. След това ние потопихме крачетата на сина ми в леген с топла вода и след няколко минутки (сигурно 2-3) се изпишка. Прехвърляте течността в контейнерче за стерилна урина и го носите. Успех :)
*
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #458 -: Януари 19, 2015, 09:23:13 am »
На мен в аптеката ми дадоха колекторче, без да питат за пола на бебето. И аз ще пробвам да събирам урина днес. А от събота вечерта като мажа с гела драска венеца. Вчера видях две мънички връхчета. Кога ще израстне напълно зъбчето?
Първото зъбче е.
Re: Януарска тема за най-малките :)
« Отговор #459 -: Януари 19, 2015, 09:27:23 am »
Лари75, това с краката в топла вода, не го знаех че действа по този начин  :lol:
Mousyt, интересно е това за царевичната каша в Дания. За пръв път чувам за този вариант.
Авалон, чудя се как е издържало детето само на кърма до 1-вата годинка. Като знам Дани какъв интерес проявява към това, което ние ядем и все трябва да се крием  :lol:
Маги, и ние така с това хубаво време - правим дълги разходки  :P
Стоека, честито първо зъбче на Мария  :P И аз не знам за колко време израстват на цяло.

Да ви се похваля. Този уикенд пътувахме. Бяхме на гости на майка ми. Дани доста прилично се държа в колата този път, но той и пътят беше само 2 часа. Все още не ни е дошло столчето и си беше в кошницата, но явно започва да се примирява, че трябва да стои завързан в колата.