0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #200 -: Септември 29, 2014, 17:54:08 pm »
От уважение и солидарност като съ-консерватор този сезон, цъкнах на всяка една от снимките.
Бравос! С апетит и здраве да си ги изядете.
« Последна редакция: Септември 29, 2014, 18:17:04 pm от цигу »
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #201 -: Септември 29, 2014, 18:00:27 pm »
Еха, таз зимнина колко ракия само ще пресуши  :lol: :lol: :lol:
Еххх, ако пиех ракия - щях да съм на тотална далавера, но няма пълно щастие.  :lol:

цигу, метни една снимка на прословутия буркан с туршията, ако вече не сте я изяли. Ако сте - на следващата партида да ни снимаш и да покажеш.  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #202 -: Септември 29, 2014, 18:29:38 pm »
цигу, дояде ми се! Добре, че не съм бременна  :lol: Аз що не взема да си направя един бърз буркан туршия още сега, преди да слагам основната... Пак си отворих занимавка, ама дето вика Маргото - луд умора нЕма. Права е.

Моля те драсни ми на ЛС един адрес да ти пратя един стек капачки за този буркан.  :lol: Мисля, че е същото фи, като на моите големите, ама ако не е - мога да ти намеря и баш точните за буркана. И само ще си го обръщаш и ще си ядетеееее.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #203 -: Септември 29, 2014, 20:32:06 pm »
Ети, чудесно си се подготвила  :D Аз в мазето не слизам, снощи поръчах моя мъж да брои от кое колко има, че да си прибираме и новата зимнина.
Аз тъкмо видях тубите и си викам "А, ракия!!!" тя още не пиела  :lol:

И на мен ми се струва, че от големите е капака на Цигу
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #204 -: Септември 29, 2014, 20:34:09 pm »
Жбруле, шапки долуууу!
В здраве и с хубави хора да я унищожите  :party:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #205 -: Септември 29, 2014, 20:39:36 pm »
Jbrul, ти доказа, че човек и добре да живее в Америка, все ще дойде ден да му дотрябва нещо от България - капачки например.  :lol: Един приятел, лека му пръст, си беше носил маджун от Женския пазар. Малко са българите, които поне веднъж да не са внесли контрабандно закваска за кисело мляко. (Нищо че всяка втора марка на пазара тук съдържа бактерии acidophilus bulgaricus.)

Не се май, ами слагай туршията. Тя поне сама се прави.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #206 -: Септември 29, 2014, 21:00:01 pm »
Мише, компания за опоскване на бурканите мисля ще се намери. То от цялата тайфа, май само аз правя такива неща (съчетаване на токчета и маникюр с буркани и чушкопек  :lol:)

Марго, ща не ща - аз слизам У мазЪта. НЕма кой да пратя да строява и преброява бурканите, ама не ми е дерт. Туби и дамаджани с ракия има естествено, ама тази нашата....не знам кой я пие всъщност. Аз гостите си ги черпя с квалитетна, от тая на свекъра (бившия де) ;) То там се поръчва грозде спешъл, пък цяла бригада му пощи семките, че иначе не било ОК за ракия, та бъчви и пинизи. Не, че и от нея пия, ама ракиджиите я тачат много.

цигу...има още хляб в нас значи, ако не хляб - барем капачки.  :lol: За закваска - идеален е един продукт (хранителна добавка уж), "Лакто 4" се казва - кваси мляко та пушек се вдига, мисля че легално може да си го носиш по света, предвид че е такъв продукт. Все едно да не можеш да си носиш легално витамините, които пиеш.  Аз на МБ като го пиех - не бях виждала такива прекрасни показатели никога преди. Което ме подсеща пак да си купя де. Но за кисело мляко ми беше мисълта - супер става.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #207 -: Септември 29, 2014, 21:20:14 pm »
некой е ял от компота от малини :)

JBrul-e, айде да ме осиновиш (никакви грижи със спането няма да имаш, обещавам)...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #208 -: Септември 29, 2014, 21:26:12 pm »
некой е ял от компота от малини :)

JBrul-e, айде да ме осиновиш (никакви грижи със спането няма да имаш, обещавам)...
Че и Дани ще приспиваш  :lol:
Това с малините предполагам е само плод и зохар и се е слегнало при стерилизация :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #209 -: Септември 29, 2014, 21:52:50 pm »
некой е ял от компота от малини :)

JBrul-e, айде да ме осиновиш (никакви грижи със спането няма да имаш, обещавам)...
Че и Дани ще приспиваш  :lol:
Това с малините предполагам е само плод и зохар и се е слегнало при стерилизация :)
Аааа виж баш консерваторите как знаят, че не е компот от малини.  :D

Ела бе Попова, взимам те одма. То след онова диване Дани - ти ще си песен и не само ти. Ще си заспиваш сама, ще си четеш кротко без да ми досаждаш, а аз ще те тъпча с туршийка и други неща и това от моя страна всичко...?! Идеааално ще ми е!  :D Ако обещаеш да приспиваш и "брат си" - щИ суша пастърма всеки ден и торти ще правя - каквото кажеш... :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #210 -: Септември 30, 2014, 06:57:34 am »
Туршията стана превъзходна. Много ти благодаря, Jbrul, за рецептата и напътствията.  :D

Сложихме карфиол, моркови, целина (не като българската, а с дълги, крехки и с мек вкус стръкове без листа, от друго семейство е), чушки и магданоз. Чушките леко се смиха, следващият път без тях. Половината буркан вече е изяден.

Jbrul, ще я замоля да напише рецептата на похвалената от Цигу туршия,
като за Рецепурника :) в отделен пост!
И колко време стерилизира бурканите с готовата зелено-бобена манджа!?

« Последна редакция: Септември 30, 2014, 07:00:01 am от mishanta »
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #211 -: Октомври 01, 2014, 08:08:13 am »
Мише, сори за закъснението, то напред някъде сме писали, но ето пак:

Туршия

Марината за 10 литра съд: 7 литра вода, 400мл. винен оцет, 300гр. морска сол.
Водата се кипва в голяма тенджера и към нея се добавят солта и оцета. Оставя се да поври с тях 5-10 мин., като се разбърква от време на време, за да се разтворят добре подправките. Оставя се да изстине и се заливат вече наредените зеленчуци. 10 дни се претака, или обръща (ако е в по-малък съд). От време на време се опитва, ако се налага корекция (твърде ви е солена) - част от маринатата се замества със същата част чиста вода.
Пропорцията за всеки литър вода излиза 60 мл оцет и 40 г сол. (изчислено и тествано от цигу)

Зеленчуци: зеле, карфиол, моркови, зелени домати, кервиз (по избор и ако обичате - може и други)
Забележка: Ако се слагат цели домати и чушки - добре е предварително да се надупчат с вилица на няколко места, за да поемат маринатата. За морковите - това не е нужно, може да се нарежат, може и цели да се сложат - овкусяват се добре. Зелето се нарязва на парчета, колкото да минават през гърлото на съда, карфиолът се начупва на "розички".
« Последна редакция: Октомври 01, 2014, 10:10:31 am от mishanta »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #212 -: Октомври 01, 2014, 10:09:13 am »
Жбруле, идеално, ей сега я качвам, само ще сложа име!

Питах те, колко време стерилизираш бурканите със зелено-бобената манджа да го добавя!?
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #213 -: Октомври 01, 2014, 10:21:39 am »
Тази година ги стерилизирах по час и 10 минути. Щото ме наплашиха, че бомбирали. Веднъж ги варих по-малко от 15 мин. и нямаше дерт, ама...да заложим на сигурно. Явно с 15-те мин. е било просто късмет ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #214 -: Октомври 01, 2014, 11:24:25 am »
:thankyousign: Jbrul
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #215 -: Октомври 01, 2014, 12:10:06 pm »
Искам да добавя нещо относно ползването на оцет за зимнина, че и не само... Виненият оцет, който се продава масово на цени около левче, или под това - не е никъФ оцет.  :? "Винен" пък изобщо не е - само химия и много често той е причина да се прецакат и туршии и буркани. Аз лично ползвам от години винен на "Велико Търново" (около 2,50 е в БИЛА). Винен и на някои вносни марки се намира истински за по 3-4 и нагоре лева бутилката. Но всичко като цена, под този българския, който споменах -  е чиста проба ментак, имайте го предвид.

За мариновани кисели краставички и изобщо маринати, които следва да са прозрачно - бистри и с висока концентрация на киселината - ползвам ябълков оцет, пак търся читава марка, дето да е оцет наистина. Да ти станат червеникави киселите краставици може и да не пречи на вкуса, но дразни окото все пак. А ние тук сме естети налЕ.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #216 -: Октомври 01, 2014, 12:33:43 pm »
"Оцетът", който масово е по 60-80ст. винен или ябълков се прави от една и съща оцетна киселина, просто за единия се слагат едни аромати, подправки и оцветители, а за другия други. Аз си ползвам ябълков от тия, просто защото е бял и със сигурност няма да ми оцвети. Та на него пише "кисел продукт за овкусяване и консервиране" на Булагент Добрич е моят сега го гледах и върши работа, това към рекламния спам май трябва да иде  :lol:
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #217 -: Октомври 01, 2014, 12:38:38 pm »
Майка ми сама си прави оцета (винения де) и дава и на нас.
Сигурно и ябълков домашен може да се направи.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #218 -: Октомври 01, 2014, 12:39:47 pm »
Може Смайл, майка ми е правила.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #219 -: Октомври 01, 2014, 12:49:59 pm »
Не ми се става да видя в шкафа какъв ми е оцета, но май е „Кулинар“, такъв ползва и свекървата, а тя за разлика от мен, прави зимнина сериозна и с него. Не ми е затрябвал баш ябълков, но разбрах, че дядото на една приятелка на Ники прави съвсем натурален и домашен такъв. Та ако ми потрябва има от къде да взема.