0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #860 -: Октомври 04, 2014, 01:02:24 am »
. Но нЕма да стане просто, по икономически причини, сещаш се.
Ми нали тази банка сега точно това прави ( с изключение на приоритета). Отделянето на стволови клетки е лесна и сравнително евтина процедура. Аз дори навремето имах идея да отворя една такава компания, понеже в Хюстън няма локална, та затова съм се интересувала.

Не знам коя е тази БГ-банка Боби (обществена). Някой нагоре беше споменал нещо такова, но аз лично - не знам да има такава, къде е и пр. Помня, че преди аз да раждам, точно ти беше казала, че при вас има такава, но тогава у нас нямаше, сигурна съм. За в момента - наистина нямам представа.
Под "икономически причини" - имам предвид, че на този пазар у нас сега има куп частни тъканни банки, който искат хиляди левове за процедурата и тях не ги устройва да имаме безплатна алтернатива на техните услуги. Не, че е скъпо самото отделяне на клетките, че затова да не може. Но предполагам, че базата за съхранение на същите - не е "без пари", за да я направиш. Трябва сграда, площ за съхранението, инсталации, персонал, десетки години ще ги пазиш все пак...това е голяма инвестиция кеш.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #861 -: Октомври 04, 2014, 01:37:12 am »
Не, че е скъпо самото отделяне на клетките, че затова да не може. Но предполагам, че базата за съхранение на същите - не е "без пари", за да я направиш. Трябва сграда, площ за съхранението, инсталации, персонал, десетки години ще ги пазиш все пак...това е голяма инвестиция кеш.
  Чак сграда не трябва, трябват 1-2 стаи.

Няма при нас обществена банка, аз питах, но нямаше. Има само частни компании и няма локална, а се пращат някъде. Тук акушерката взима кръвта, в предварително осигурена от компанията епруветка.

Между другото стволови клетки сега извличат и от бебешките зъби - за който не е замразил и мисли, че няма вече шанс.


  
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #862 -: Октомври 04, 2014, 01:47:21 am »
Не знам колко голяма площ трябва за такава банка. Сградите на Крио, които съм виждала по снимки не са никак малки. Наясно съм, че не са "халета за съхранение на клетки", а и цялата администрация е в тях, но подобна дейност си иска и яко администриране Боби. Не само акушерка с една епруветка за клетките и това е. "При вас" - имам предвид в САЩ изобщо, не в твоя град и щат точно. Но останах с впечатление, че имате обществена банка, като писахме преди. Т.е такава, в която даряваш твоите клетки и при нужда - можеш да ползваш тези на някой друг, пак безплатно. Може и да не съм разбрала добре тогава.

Според мен би било супер да имаме такава национална тъканна банка, в която всеки да може да съхрани и да ползва при нужда. При много проби - има много висок шанс да има съвместимост и да не са твои клетките. При това се избягва моментът с "генетично кофти" клетки. Но това и то е бизнес първо, че после нещо друго...за жалост.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #863 -: Октомври 04, 2014, 08:38:25 am »
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50247.msg1045238#msg1045238

Ето координатите на публичната банка.
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #864 -: Октомври 04, 2014, 08:56:45 am »
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=50247.msg1045238#msg1045238

Ето координатите на публичната банка.
Благодаря за инфото Смайл. Ако всичко е наред и ми дадат възможност, тъй като съм от Варна, аз мисля да даря.
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #865 -: Октомври 04, 2014, 13:11:06 pm »
Супер е, че вече имаме такава публична банка за съхранение.  :D Разрових се да търся материали откога я има, понеже съм убедена, че когато аз бях бременна - нямаше такава. Това което ми попадна е, че през юни 2011 все още не е била отворена, но се е планирало в близко бъдеще да бъде. Аз родих през февруари същата година и не ми е била опция, но мисля че бих се ориентирала към съхранение на материал в нея, ако сега очаквах дете. Разбира се, след като се запозная с условията и опциите да ползвам материал при нужда. Това е важен момент в цялата работа, за мен поне.

Трябва обаче да има много сериозна кампания за популяризиране на тази банка си мисля аз. Ако не беше темата тук - сигурно още с години аз лично нямаше да знам, че такава има и ако някой ме беше попитал - щях да твърдя с чиста съвест, че само частните компании са опция за съхранение.  :?

Ето още нещо, което ми попадна относно приложението на стволови клетки. (понеже нагоре стана дума):
Родители на деца с тежки заболявания, но без замразени стволови клетки вече раждат второ, за да използват биологичен материал от него за лечението на по-голямото, разказаха лекари от Акушеро-гинекологичната болница „Шейново” в столицата.
Най-много били случаите на родители с хлапета, поразени от диабет тип 1, който се лекува почти на 100 процента с трансплантирането на такива клетки.  Така на семействата излиза значително по-евтино, а успешността на терапията е гарантирана, тъй като съвместимостта между братчетата и сестричетата  е пълна. 
Не по малко от 50 000 евро излиза търсенето и изследването за съвместимост на дарител на стволови клетки, извлечени от костния мозък.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #866 -: Октомври 04, 2014, 14:05:35 pm »
Разбира се, след като се запозная с условията и опциите да ползвам материал при нужда. Това е важен момент в цялата работа, за мен поне.
Jbrul, след като дариш пробата, ти вече нямаш права над нея. Ако имаш нужда след време се нареждаш на опашката на чакащи. Ако има друг преди теб, който има съвместимост с нея, той ще я ползва, а не ти. Освен това, тя вече може да е използвана, в момента, в който ти имаш необходимост от нея. Това е основната разлика между даряването и съхранението за собствени цели, доколкото аз съм информирана.

В Белгия например е забранено да запазиш стволови клетки за себе си, защото не е достъпно за всички, т.е. щом някой не може да си го позволи, то никой тогава не следва да може. Което е много интересен факт сам по себе си, защото банката за съхранение на Крио Сейф е точно там.

Това, което ме привлече при стволовите клетки мен лично, е още в сферата на научните разработки и изследвания. Напр. възможността да се изгради липсващ орган. Тъй като науката, и в частност медицината, напредват много бързо си мисля, че след 20 години ще могат да се правят много повече неща със стволови клетки, отколкото в момента. Все още няма яснота колко е годността на едни замразени стволови клетки. Тъй като първите замразени такива са били преди 20-25 години. В момента размразяват и се оказва, че са си напълно годни. Т.е. напълно възможно е да издържат много дълъг период от време.

Родители на деца с тежки заболявания, но без замразени стволови клетки вече раждат второ, за да използват биологичен материал от него за лечението на по-голямото, разказаха лекари от Акушеро-гинекологичната болница „Шейново” в столицата.
Най-много били случаите на родители с хлапета, поразени от диабет тип 1, който се лекува почти на 100 процента с трансплантирането на такива клетки.  Така на семействата излиза значително по-евтино, а успешността на терапията е гарантирана, тъй като съвместимостта между братчетата и сестричетата  е пълна. 
Не по малко от 50 000 евро излиза търсенето и изследването за съвместимост на дарител на стволови клетки, извлечени от костния мозък.

Много странно е твърдението, че съвместимостта е пълна  :ask:
При братя и сестри съвместимостта е 50%, с майка и баща 25%.
Иначе това е факт, че родители се навиват за следващо дете, за да помогнат на болно предишно дете.
 
« Последна редакция: Октомври 04, 2014, 14:15:56 pm от 47 Smiles »
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #867 -: Октомври 04, 2014, 14:32:26 pm »
Смайли ,цитатът е от публикация в пресата и както се сещаш - нормално е там да изтрещят някоя неточност, или чиста глупост. ;)
Сходни на твоите са ми причините да замразя, считам че тепърва ще имат приложения и то много повече от сега възможните.

За обществената банка - наясно съм, че след като даря клетките - нямам права над тях, нали ги дарявам все пак. Ако ми дотрябват клетки - стига ми да има съвместимост, не е важно да са баш моите. Но моментът, че може да се наложи да чакам някакво време (неясно колко), а да го нямам това време - мен ме притеснява лично. Мисля си обаче, че ако масово се даряват клетки - ще има толкова много проби съхранени, че няма да се налага чакане, или то ще е няколко дни да кажем, което не е дерт. Но да чакаш месеци, ако са ти нужни - си е проблем, може да не си жив да ги дочакаш, или заболяването ти да напредне толкова, че и клетките вече да не са ти опция.

При всички случаи обаче, ако една родилка не смята да замразява изобщо стволови клетки - по-добре е да ги дари, вместо да идат на боклука. Затова считам, че трябва ударно популяризиране на тази банка. Ето, аз как не знаех например. Вярно, че не съм и търсила след раждането на Дани информация по темата, но биваше поне да съм чувала отнякъде, а не бях. Едва в темата тук разбрах.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #868 -: Октомври 04, 2014, 14:35:26 pm »
При всички случаи обаче, ако една родилка не смята да замразява изобщо стволови клетки - по-добре е да ги дари, вместо да идат на боклука. Затова считам, че трябва ударно популяризиране на тази банка.
:good_post:
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #869 -: Октомври 04, 2014, 15:40:09 pm »
Здравейте, грипът бавно, но сигурни настъпва и бих искала да попитам мислите ли да ползвате имуностимулатори за бременну и какви марки?
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #870 -: Октомври 04, 2014, 16:43:34 pm »
Изкарах цялата си бременност абсолютно здрава, пиех "Биозин-мама". Преди да забременея - пиех нормален "Биозин" с тази цел и пак не боледувах. Ама да ти кажа, че баш заради посочения препарат бях здрава бременна - не мога. Може и да е имал влияние, може и да е било съвпадение просто. ... Отговарям на въпроса ти в случая, пък ти си преценяш дали да пиеш нещо и какво да е.

Сега небременна си залагам на "класиката" противогрипни ваксини за мен и фемили. Добавки - не пия, здрава съм в общи линии. Купих на детето пореден "вълшебен сироп" - 2 дни градина и вече е болен. Нямам категорично мнение има ли полза, няма ли полза от тия неща всъщност, пък са луди пари... :?

И за теб и за всички бременни момичета - най-сигурното предпазване от вируси по време на бременност (и не само) са отдавна известните ни консервативни мерки по темата. Поне тези от вас, които не работят - съветвам да ги прилагат. Ограничени контакти с хора, за които дори подозирате, че са болни. Избягване на места където се събират много хора - заведения, кина, МОЛ-ове и пр. Ако партньорът е болен - да носи маска, да спи в друга стая, да ограничите контактите до възможния минимум. Това са най-ефективните и доказано работещи мерки. Всичко останало е..."ако сработи".
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #871 -: Октомври 04, 2014, 16:58:53 pm »
Изкарах цялата си бременност абсолютно здрава, пиех "Биозин-мама". Преди да забременея - пиех нормален "Биозин" с тази цел и пак не боледувах. Ама да ти кажа, че баш заради посочения препарат бях здрава бременна - не мога. Може и да е имал влияние, може и да е било съвпадение просто. ... Отговарям на въпроса ти в случая, пък ти си преценяш дали да пиеш нещо и какво да е.

Сега небременна си залагам на "класиката" противогрипни ваксини за мен и фемили. Добавки - не пия, здрава съм в общи линии. Купих на детето пореден "вълшебен сироп" - 2 дни градина и вече е болен. Нямам категорично мнение има ли полза, няма ли полза от тия неща всъщност, пък са луди пари... :?

И за теб и за всички бременни момичета - най-сигурното предпазване от вируси по време на бременност (и не само) са отдавна известните ни консервативни мерки по темата. Поне тези от вас, които не работят - съветвам да ги прилагат. Ограничени контакти с хора, за които дори подозирате, че са болни. Избягване на места където се събират много хора - заведения, кина, МОЛ-ове и пр. Ако партньорът е болен - да носи маска, да спи в друга стая, да ограничите контактите до възможния минимум. Това са най-ефективните и доказано работещи мерки. Всичко останало е..."ако сработи".
Благодаря за съветите!
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #872 -: Октомври 04, 2014, 17:27:18 pm »
Абсолютно съм съгласна с мнението на Jbrul..,дъщеря ми е с хрема от понеделник и при все,че е по-цял ден на училище и не спи при мен успя да ме зарази  :lol: и добавям,че вместо витамини на таблетки в момента залагам на фрешове,мед,билкови чайове и си промивам носа с физиологичен разтвор...и без това не мога да пия никакви лекарства в момента,та това ми помага  :)
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #873 -: Октомври 05, 2014, 15:27:50 pm »
Пиша в тази тема, защото знам, че много от момичетата, които я четат вече имат дечица. Извинете ме за глупавия въпрос, но ситуацията е следната. След като слагах утрогестан един месец и непрекъснато имах сърбеж въпреки чистата МБ, се оказа, че имам гъбички и докторката ми изписа Канестен гин и после да продължа утрогестана. Да, но проблема явно е в него, защото още първата вечер пак се появи сърбежа. Докторката ми даде пак Канестен и незнам дали е от него имам едно воднисто течение, без особена миризма. Притеснявам се да не би да имам изтичане на околоплодна течност. В листовката на Канестена не пише за течение нищо. Бебето си се движи, нищо не ме боли, но тоя пуст страх от "нещо". Смятам утре да отида на един УЗ от ЖК, за да не вися в клиниката. Ако има проблем би трябвало да се види  :?
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #874 -: Октомври 05, 2014, 16:31:28 pm »
За мен е много любопитно как се е оказало че имаш гъбички, като посявката ти не е показала такива. Да, Утрогестана има такъв страничен ефект (сърбеж), а позасиленото течение може и да е от него, или пък може и да е от самата бременност.
« Последна редакция: Октомври 05, 2014, 16:34:28 pm от lili2011 »
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #875 -: Октомври 05, 2014, 17:03:22 pm »
lili, и аз бях учудена. За течението - откакто съм бременна си имам воднисто, но сега се попритесних да не би нещо по- сериозно да е заради тези гъбички. Но щом като и при други утрогестана действа така..
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #876 -: Октомври 05, 2014, 17:33:34 pm »
Catcat, аз без Утрогестан също имам такова воднисто течение и сърбежи, за които говориш - имах една микробиология преди 2 седмици, която ми е чиста, сега от ЖК ми пуснаха и ще стане готова във вторник. Много е неприятно, защото все си мисля, че нещо или се е пукнало или не е наред... Като ме гледат на УЗ винаги гледат водите, но честно не знам дали ще могат да видят дали има изтичане  8O...
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #877 -: Октомври 05, 2014, 17:42:19 pm »
И аз съм с постоянно течение, и моята микробиология все беше чиста до преди две седмици, когато се оказах масово с гъбички. От тях също се усилва течението. Слагах глобули гино певарил 3 дни и докторката ми каза минимум две седмици след това, нова микробиология. На 11-ти съм на ФМ и тогава отново ще ми вземат материал за микробиология и се надявам да е чиста, защото сега нямам сърбеж.
От утрогестана аз също получавах адски сърбеж и зачервяване и когато се случеше, започвах да го пия, но тогава пък си имах другите му странични екстри - постоянно главозамайване  :lol:


Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #878 -: Октомври 05, 2014, 18:59:04 pm »
И аз съм с по-засилено течение,но досега все ми е била чиста МБ и не съм имала сърбежи...
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #879 -: Октомври 06, 2014, 15:16:06 pm »
Ех момичета, мислех че съм затворила шамарената фабрика за тази година, ама явно тц! Какво изтичане на води ви е подгонило, особено в тези ранни седмици! Евентуалното изтичане на води се случва мнооого рядко и обикновено причината е инфекция. Ако бременността ви е добре проследена, изследвани сте за хламидии, цитомегаловтрус, мико и уреаплазми и прочие, то нямате причина да се притеснявате. Нали? Гуш!