0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #840 -: Октомври 02, 2014, 14:00:55 pm »
Алекс, извини ме, ама понеже грешно съм запомнила и си мислех, че си по-напред. Ама чудесни работи си правиш ти, много приятни.
Смайл, точно това ме интересуваше, благодаря  :wink:
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #841 -: Октомври 02, 2014, 16:17:30 pm »
Здравейте мили коремчета,
И аз се занимавам тези дни само с пране на дрешки, гладене, подреждане, купуване на памперси и т.н. Много мило ми става като видя тези мъъънички чорапки и ръкавички :) Приготвих си чантата за родилното /за всеки случай/. Ние решихме да замразяваме стволови клетки в Булген, ама сме все още на 98% сигурни  :?
Вчера за пръв път бях на тонове, ама моето момченце не спря да рита и да се мести и си мислех, че нищо няма да се запише, но лекарката пасле като ги погледна каза, че резултатите са супер :) Утре съм на ЖК и ще видим там какво ще ми кажат, колко е пораснал, миомката дали стои малка и т.н.  8)
На мен засега датата за секциото ми е 7-ми или 8-ми ноември, дано да устискам дотогава.
Прегръдки и целувки, коремчета и мамчета  :D
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #842 -: Октомври 02, 2014, 17:39:45 pm »
Catcat , аз родих в Щерев, при Доктор Тимева точно. (Главната буква на Доктор не е случайност - надали ще изненадам някого с мнението си, че това е уникален Човек и специалист :))

Ако нещо конкретно те интересува, питай смело и без да се колебаеш. Ако ти е прекалено ''публично'' - на лични също е окей.

Стискам палци на всички!  :bighug:
“A ship is safe in harbor, but that's not what ships are for.”


― William G.T. Shedd
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #843 -: Октомври 02, 2014, 18:33:18 pm »
Аз смятам да замразя стволови клетки и дори искам да са за " няколко пъти". Не съм сигурна дали може, мисля, че Jbrul беше писала, че те са го направили, ако съм разбрала правилно. Засега май съм избрала Крио сейв, но още не сме се срещали, за да ни обяснят по-подробно.

Колко проби и откъде - зависи от пакета, който ще изберете и платите. Обади се, уговори си среща с консултант - ще ти обяснят подробно всички опции и ще прецениш кое ви устройва. На Дани са 4 проби, отделно замразени, в Дания се съхраняват. Надявам се никога да не ни потрябват за лечение де пу-пу. Като вземе да им изтича срокът на годност - мама ще ги ползва за разкрасяване  :lol: Съхранението е 20 години, влиза в пакетната цена. След тези 20 години - имаш опция (ако искаш) за още 5, но вече съм забравила точно какви бяха условията, съжалявам.  :oops:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #844 -: Октомври 02, 2014, 19:51:47 pm »
Prunus Avium, веднага ще се възползвам от възможността да те поразпитам на ЛС, за да не отегчавам всички  :)
Jbrul, благодаря ти за точното инфо, точно това имах впредвид.
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #845 -: Октомври 02, 2014, 21:41:13 pm »
Здравейте мили коремчета,
И аз се занимавам тези дни само с пране на дрешки, гладене, подреждане, купуване на памперси и т.н. Много мило ми става като видя тези мъъънички чорапки и ръкавички :) Приготвих си чантата за родилното /за всеки случай/. Ние решихме да замразяваме стволови клетки в Булген, ама сме все още на 98% сигурни  :?
Вчера за пръв път бях на тонове, ама моето момченце не спря да рита и да се мести и си мислех, че нищо няма да се запише, но лекарката пасле като ги погледна каза, че резултатите са супер :) Утре съм на ЖК и ще видим там какво ще ми кажат, колко е пораснал, миомката дали стои малка и т.н.  8)
На мен засега датата за секциото ми е 7-ми или 8-ми ноември, дано да устискам дотогава.
Прегръдки и целувки, коремчета и мамчета  :D

Много хубави са тези моменти с приготовленията за предстоящата среща с малкото човече.
8-ми ноември е хубав християнски празник - Архангел Михаил.   :)
« Последна редакция: Октомври 02, 2014, 21:43:46 pm от mgstra »


Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #846 -: Октомври 02, 2014, 22:49:44 pm »
Както Mgstra напомни 08.11.е Архангел Михаил и ако се роди тогава ще си дойде и с името....дано не родя тогава,че искам да си е Александър  :),а не Ангел или Михаил примерно..
Хич не бях мислила за замразяване на стволови клетки...ще помисля и ще го обсъдя с мъжа ми тези дни...добре,че ми напомнихте за това  :lol:
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #847 -: Октомври 02, 2014, 23:01:51 pm »
Тези стволови клетки ми звучат добре,но 5-6 хилади лева нямам
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #848 -: Октомври 02, 2014, 23:11:17 pm »
Тези стволови клетки ми звучат добре,но 5-6 хилади лева нямам

Някой спомена, че вече имаме "обществена банка", където могат да се дарят, ако не греша. По мое време - нямаше такова нещо. А и...да не дава Господ да опираме до ползване де. С тези пари точно се моля "да се набутам здраво", както и всички дето ще замразят. Но ако можете да си го позволите, или наистина има обществена банка - нека "не стават зян" стволовите клетки. Проучете опциите. Знам, че БГ-банки предлагат разсрочено плащане също така. Разсрочено за 3, или 5 години - не е непосилно си мисля.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #849 -: Октомври 02, 2014, 23:13:17 pm »
Тези стволови клетки ми звучат добре,но 5-6 хилади лева нямам
Предлагат и разсрочено плащане за 2 години. Лихвата като смятах не излизаше изобщо висока.
Пак са си много пари обаче, както и да го погледнеш :(
Помислете и за дарение. Не струва нищо за даряващия, а се попълва стволовата банка на България. Колкото повече стволови клетки има, толкова е по-голям шансът да се помогне на някого в нужда.
На мен ми казаха, че не мога едновременно да запазя за себе си и да даря. После пък се оказа, че в пъпната връв на детето ми имало 13 пъти повече клетки отколкото са необходими за съхранение.

PS. Jbrul, писали сме едновременно.  :wink:
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #850 -: Октомври 03, 2014, 00:43:52 am »
Само да кажа нещо за стволовите, че сега се сетих (ЕГН-то и детето не прощават, сори).  :lol: Екипът взима материала, но дали е годен за замразяване - става ясно по-късно. На мен ми се обаждаха два пъти след раждането, информираха ме какво имаме. Не помня точно какви бяха показателите (как се измерваха) Казаха ми число Х клетки на еди колко си материал...Дани е бил на дни тогава, когато звъннаха да ме информират какво имаме и питах директно, какво значат тези показатели, дали са ОК. Отговориха ми че горната граница е еди колко си  - примерно 5000, а при Дани бяха да кажем 4895, та бил супер материала за замразяване. И се успокоих, после ми пратиха сертификата и повече не съм се интересувала.
Но дали и колко материал има годен за замразяване - става ясно дни след взимането на същия т.е. няма кой да знае предварително дали е годен, дали има за персонално съхраняване на същия + такъв за даряване, или хич няма да стане. Ако не става - договорът го предвижда, плащаха се мисля (тогава де) 600лв. за взимането и обработката на материал и ако не е годен - това е. Не дължите нищо и няма проблеми и искове за пари разбира се.

Доколкото знам, при твърде подранили раждания - материалът не е годен за замразяване обикновено. С мои приятели, чиито близнаци се родиха в 7-я месец, дойде екуп, взе материал, изследваха го и им звъннаха да кажат, че не е годен. И други такива случаи знам, но пък моето инфо е старо вече, от преди 4 години почти.

Изключително любезно и подробно ще ви отговорят на такива питания от коя да е тъканна банка, ако ще да им се обадите и 100 пъти с още въпроси, преди да решите. Ние звъняхме поне 20, докато се спрем на въпросния пакет. Тъпи въпроси - няма, закъснели - също. Никой не е длъжен да знае такива неща. Звънете и питайте каквото не ви ясно. Ние оправихме всичко по телефона и подписахме договора даже пратен по куриер за тяхна сметка, дори не ходихме до София за целта.

П.П. Извинявам се, че са ми толкова смътни спомените по темата вече. Първата година след раждането - можех аз да ги продавам тия пакети ама...вЕрно се забравя като не ти е на дневен ред.  :oops:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #851 -: Октомври 03, 2014, 08:35:29 am »
Точно така е, както казваш, Jbrul.
Само сега първоначалната такса, която плащаш и която няма да ти върнат, ако пробата не е годна за замразяване, е 1000 лв. (в крио-то, в другите не знам).
На мен също всичко по куриер ми пращат, въпреки че съм от София (договор, сертификати).
Те се намират на другия край на града и не ми е удобно да ходя до там.
Само първия път ходихме и се срещахме и си задавахме въпросите.
Много любезни бяха.
Когато раждах им се обадихме доста късно (вече имах пълно разкритие(, а беше посред нощ. Дойдоха за 20 мин.
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #852 -: Октомври 03, 2014, 08:45:57 am »
Аз пък се разколебах за стволовите клетки с първото бебе и не сме взимали. Като че ли нямаше конкретни приложения, пък и стволови клетки може и по други начини да се вземат. Всъщност, най-вече ме притесняваше още едно задължение в критичния момент на раждането. И за моя случай май бях права - след цял ден контракции, просто не бях на себе си, че и това да мисля.

Това е мое мнение и в никакъв случай не искам да повлиявам в посока да не се взимат стволови клетки. Аз също отново се замислям за второто бебе дали да не вземем. Все пак поне раждането ще ми е с една идея по-познато като процес и ще може спокойно да вмъкнем още един участник :)



   La vita è bella
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #853 -: Октомври 03, 2014, 15:01:45 pm »
Смайли, нямам хабер как се процедира при естествени раждания, при мен беше лесно като логистика с планово секцио. Но си имат дежурни екипи 24/7 за естествените раждания и няма проблем да отреагират. Нямам понятие за какво "задължение" говори rumyanau обаче, не ми е било тема по обясними причини. Но няма да е зле да го обясни за момичетата, които смятат да раждат естествено и да замразяват клетки.

Относно приложението на клетките - имат много приложения, ама не ми е работа аз да ги изреждам, ще излезе вид реклама. В сайтовете на банките - има инфо по въпроса, консултантите им още по-подробно ще ви обяснят. В моя случай конкретно, при двама починали роднини по права линия, от онко заболявания за 10-ина години - не ми е стоял въпрос "дали, или" да замразя. Недай Боже да се наложи да ги ползваме за такива неща, дано никога не се случи. Но ако се случи и ги нямаме, поне като още един шанс, пък че гаранция няма - ясно...няма да мога да си го простя. Не ми беше проблем финансово да замразя, да. Но ако ми беше - по-скоро бих редуцирала бебе-шопинга, бих дръпнала кредит, бих ги плащала разсрочено, но да ги имам.
Стволовите клетки, които се добиват, чрез пунктиране на костен мозък на вече зрял индивид - не са със същото качество и жизнеспособност вече. Не, че и те не дават шанс, но процентът на успеваемост с тях е по-нисък. Имаше си статистики по темата, потърсете някакви актуални, ако ви е важно. При ползване на собствени клетки също така - няма шанс от отхвърляне, важен момент за мен.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #854 -: Октомври 03, 2014, 16:28:38 pm »
Задължението да им се обадиш, за да дойдат по време на раждането. Но, както казва 47 Smiles, тъканните банки добре се справят и с това. Така че нека са спокойни моимчетата, които евентуално ще раждат естествено.

Моето раждане започна в полунощ с изтичане на водите и приключи в 19:23 с раждането на момченцето ни. Някъде следобяд съвсем се изтощих и просто се оставих в ръцете на докторите. Само от време на време информирах мъжа ми, че съм ОК и имаме напредък. Не си спомням кога спрях и това да правя. Може би в този период на пълно изтощение е трябвало да се обадя на тъканната банка. И затова ми се струва като още едно задължение и притеснение.

Но това си беше при мен за първото бебе. При всеки е различно. Както и при мен за второто - сериозно ме накарахте да се замисля. Благодаря :)



   La vita è bella
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #855 -: Октомври 03, 2014, 16:44:48 pm »
rumyanau, не е нужно ти лично да се обадиш. Може да е всеки твой близък, вкл. таткото. Също така - започне ли раждането, съвсем в началото да си ако ще - звъниш, идват и ще седят да чакат колкото трябва. Ако ще 24, или нагоре часа, все пак си плащаш немалко пари, та да се съобразяваш на тях какво им е удобно. А и не мисля, че те биха го изискали. Т.е. да изискат амен-амен преди бебето да излезе точно да им звъннеш, че тогава да тръгват.
Имат си хора на разположение, имам приятелка работеща в една от БГ-банките, на нова година беше дежурна и в готовност да отреагира при нужда за естествено раждане на клиентка. И знам, че седят и чакат колкото се наложи в тези случаи.

Ние ползвахме "Крио сейф", при тях е същото положението за естествени раждания. Обясниха ми го набързо, преди аз да успея да кажа, че ще е планово секцио. Аз раждах в Пловдив, екипът беше пратен от София и бяха преди мен в болницата в деня на раждането, а аз все пак пристигнах там към 7 сутринта... Имат си организация и то желязна, не го мисли това изобщо, ако решиш този път да запазиш стволови клетки. :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #856 -: Октомври 03, 2014, 17:38:25 pm »
Трябва да им звъннеш, когато започнат контракциите още.
Те те питат разни неща като например имаш ли разкритие и колко. Предполагам, че в зависимост от това къде раждаш и има ли екип наблизо, преценяват кога да дойдат. Казаха да звъннем пак като напреднат нещата.
Лекарят имаше грижа да каже кога да им се обадим. Просто в един момент каза, сега им звъннете. На мен ми бяха били вече епидуралната упойка, така че си бях съвсем добре и аз им се обадих.
Оказа се, че момичето, което взе пробата работи в болницата, та тя като дойде започна да асистира и на самото раждане.
Мъжът ми, който уж щеше да присъства, го бяха пратили да си ходи, защото нямало да се роди скоро бебето. То пък взе, че всичко се случи много бързо.  :lol:
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #857 -: Октомври 03, 2014, 23:31:40 pm »
Относно приложението на клетките - имат много приложения, ама не ми е работа аз да ги изреждам, ще излезе вид реклама.
Имат, ама не твоите. Ако се разболееш от нещо кофти, не дай си боже, твоите клетки не могат да се изпозлват, понеже твоите гени са довели до това заболяване. Та ако не е "механична" повредата ( инфаркт или прекъснат гръбначен стълб примерно) то за друго не можеш да ползваш собствени клети и пак ще ти търсят от друг ( ако са повече от едно дете, шансът вече  голям, тогава по има логика да пазиш свои). Затова аз поне мисля, че банките са един много добър вариант. Колкото повече се пълнят, толкова повече има шанс някой да намери донор при нужда. Това е моето мнение поне.


  
*
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #858 -: Октомври 03, 2014, 23:46:36 pm »
Запозната съм Боби. Но нито детето ми е застраховано от механични увреждания, че да е сигурно, че неговите клетки няма да му потрябват с такива цели. Нито всички онко заболявания са генетично предиспозирани - може да настъпи такова и поради външни фактори. За хората  с повече от едно дете - е още по-смислено да съхранят клетки, поради причините посочени за теб. Клетките на Дани - могат да послужат на много от роднините му при нужда (ако имат съвместимост) не само на него, вкл. и на мен самата. Всъщност - все още за куп заболявания не знаем причината да ги има, че да кажем категорично, че са генетични, та и че собствените стволови клетки - категорично биха реплицирали такъв резултат. Зависи какво е. Но са шанс, който аз предпочитам да ми е "под ръка" и разбира се - никога да не ми се наложи да се възползваме от него. Аз, Дани, или други близки хора.

Напред писах, че обществена банка е супер опция, но аз не знаех, че вече имаме такава. Когато аз щях да раждам - нямахме. Запазих клетки както тогава беше възможно за нашите си тука условия и намирам за смислено да опитам да покрия поне някакъв процент бъдещи рискове (и потенциални решения за същите) като мога да го направя. Ако ми искаш личното мнение - мисля, че трябва да имаме държавно финансирана тъканна банка и всяка двойка пожелала да се съхранят стволови клетки от бебето й (бебетата) - да може да го направи безплатно. И при нужда - да може приоритетно да ползва клетки от базата на банката. Но нЕма да стане просто, по икономически причини, сещаш се.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тема на бременните № 92
« Отговор #859 -: Октомври 04, 2014, 00:40:02 am »
. Но нЕма да стане просто, по икономически причини, сещаш се.
Ми нали тази банка сега точно това прави ( с изключение на приоритета). Отделянето на стволови клетки е лесна и сравнително евтина процедура. Аз дори навремето имах идея да отворя една такава компания, понеже в Хюстън няма локална, та затова съм се интересувала.