0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #40 -: Януари 10, 2014, 13:11:51 pm »
Сия, благодаря за инфото! А случайно да знаеш какъв втори западен език може да се учи в 142 след 4-ти клас. Това с вторите езици ми се губи на всички училища, иначе виждам, че всички масово учат  английски от първи клас което е добре, но после не става ясно...

Ако е в английска паралелка, избираш между руски и немски. Тези три езика са засега.
Аз в началото инстинктивно исках немски да е, пък да продължи с английски в Британика. Но някак ще й дойде в повече да се учи да чете на три различни езика едновременно.
И решихме с английски да е, хем така ще е с повечето деца от сегашния си клас. Жалко само че не може да продължи и със сегашните си учителки от предучилищния клас, защото те наистина са страхотни.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #41 -: Януари 11, 2014, 01:43:55 am »
Само да вметна, на децата изобщо не им е трудно да учат различни езици и букви, не ги лишавайте от това сега, после ще е значително по-трудно за тях

Дъщеря ми научи за няма 2 месеца в бг /с несистемно преподаване по половин час на ден, и то не всеки ден, от моя страна/ българските букви, не можахме да завършим дори азбуката до края, в момента чете и пише и на немски и на български, аз се учудвам, че все още не ги е забравила бг буквите, макар, че от лятото не сме се занимавали с тях.

Сега иска и на английски да я запиша, защото тук за съжаление не учат чужди езици от чви клас. Мисля да го направя.
Колкото по-малки са, толкова по лесно учат чужди езици, и това е в полза за тях и бъдещето им

Аз започнах да уча немски на 33, от 12 години живея тук, говоря немски като другото турчин :D .... дъщеря ми е на 6, никой не може да разбере, че не е германка.

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #42 -: Януари 11, 2014, 09:53:32 am »
абсолютно съм съгласна с Албена. Деси се научи да чете на 6 г., на бг, ходи на английски от 2-3 г., сега в първи клас учи и испански. на английския от тази година започнаха да четат и да пишат, на испански няма да се учат да четат и пишат в 1 клас, от втори. Но категорично мога да кажа, че не смесва езиците и изобщо не й е трудно. Забелязвам, че вече свободно чете най-различни надписи на английски, разбира се половината не ги разбира, но успява да ги прочете. А на испански е запомнила ужасно много неща само от това което им се преподава в училище.
направо се чудя и аз дали и един немски да не вкараме от 5 клас :lol: :lol:
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #43 -: Януари 11, 2014, 11:33:04 am »
направо се чудя и аз дали и един немски да не вкараме от 5 клас :lol: :lol:
айде нема нужда :D
Безспорен факт е, че децата, с необременените си все още мозъци, учат и запомнят много по-лесно от нас, аз също съм "ЗА" изучаването на чужд език от ранна възраст. Но езикът, за да не се забравя, трябва да се тренира... :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #44 -: Януари 11, 2014, 13:57:49 pm »
е разбира се, че се шегувах, те по 2 езика да научат както трябва до 12 клас, пък след това вече ако имат желание за друго, сами ще си решават :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #45 -: Януари 13, 2014, 09:28:34 am »
Децата отделят езиците. Моте бъркат все още изразяването, но е понеже са малки. Примерно ми казват „You харесва това?“ . Но това е от употребата непрекъснат и на двата. Още не смея да ги уча и българскаа азбука, защото мисля, че за малки да схванат разликата, но към 5-6 годинки обезателно ще ги науча. Иначе за говоренето са напълно наясно, че са два отделни езика. Ивана ми казва, че в дестката градина е „thаnk you“, а в къши „деа“( благодаря)т.е. наясно е вече с двата езика, Дори брои и на двата. Дори Андреа , която е на 2.5 г като отида да я взема от градина и веднага почва да ми говори на български, въпреки че до момента цял ден са говорили на англисйски. Така че  вкарвайте смело и друг език.   Моите тук ще взимат испански за втори език и не мисля, че ще им дойде много.

Имам позната, женена за евреин и на синът и се говореха 3 езика като малък - английски, български и иврит. И трите ги научи. Не говори добре български, но разбира. И в гимназията започна да учи и китайски, понеже се смята, че е е новият бизнес език. До краня на образованияето си имаше 4 езика, на които можеше да се разбере.

П.П. Стефи, след това, ако не живеят извън България, едва ли ще се хванат сериозно с изучаването на още един език. Няма лошо да го вкарате от 5ти клас, нищо няма да има станеит Езиикът, поне според мен, е едно от малкото неща, които ти остават в главата от средното оразование. Поне при мен така се получи. Помня  добре само английския, математиката и българския. Повечето други предмети си ги наваксах доста по-късно, ама ако (някои) не  ми бяха работа, можех прекрасно да си живея и без тях.
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 09:41:52 am от Bobbie »


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #46 -: Януари 13, 2014, 10:04:57 am »
По стечение на обстоятелствата и синът ми е конфронтиран с три езика. За момента стигат. В някакъв момент и английският ще се прибави (май беше в пети клас задължително). Дотогава ще се занимава с това, което му е на главата, а то му е достатъчно.
За българския - смятам да ходи към училището на посолството.

Бени, Дара не ходи ли на неделното училище?

Но съм напълно съгласна с Бубулина, че езиците трябва почти непрекъснато да се упражняват. Иначе много бързо и лесно се забравят, въпреки че ако е преподавано както трябва и основата е добра, щ успеят да си ги възстановят, ако им се наложи.

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #47 -: Януари 13, 2014, 11:02:40 am »
П.П. Стефи, след това, ако не живеят извън България, едва ли ще се хванат сериозно с изучаването на още един език. Няма лошо да го вкарате от 5ти клас, нищо няма да има станеит Езиикът, поне според мен, е едно от малкото неща, които ти остават в главата от средното оразование. Поне при мен така се получи. Помня  добре само английския, математиката и българския. Повечето други предмети си ги наваксах доста по-късно, ама ако (някои) не  ми бяха работа, можех прекрасно да си живея и без тях.
Помниш добре английският, защото ако се не лъжа, живееш в англоговоряща държава? :D Аз съм завършила с усилено изучаване на френски, средното си образование, и днес мога да разбера, дори преведа нещо на френски, но знанията ми нямат нищо общо с тези, отпреди 15г. За това и казах, че език, който не се тренира, се забравя...С останалите предмети, не смятам, че е така - може би не чак детайлно, но основните неща от история, география, математика и т.н ги помня..
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #48 -: Януари 13, 2014, 11:18:47 am »
английският, защото ако се не лъжа, живееш в англоговоряща държава? :D Аз съм завършила с усилено изучаване на френски, средното си образование, и днес мога да разбера, дори преведа нещо на френски, но знанията ми нямат нищо общо с тези, отпреди 15г. За това и казах, че език, който не се тренира, се забравя...С останалите предмети, не смятам, че е така - може би не чак детайлно, но основните неща от история, география, математика и т.н ги помня..
Еее , ти за малоумна ме взе. Знам за какво говоря, знам и къде живея. Помнех добре англиският докато завърших, това имах предвид. Преместих се от училише с разширено изучаване, в сменна гимназия, И по англисйки винаги имх най-добрите оценки, понеже не ми представляваше усилие, а по другите предмети не беше такa.  От историята нищичко не помня от училищя, нито от химия, нито от биология. Всичките ми познания ( може би с изключение на част о българската история)са благодарения на собствената ми любознателност, след като завърших и на ученето след това. С изключение на речника, който съм придобила в тези часове, другото ми е заминало. Особено фрапиращ е случаят с биологията, до ден денещен никой не ми вярва, че я мразех едно време. А како сме учили - идея си нямам. Някакви жаби, някакви венчелистчета... скука голяма беше.
Кaкво ти pречи да си тренираш езика? Дядо ми на 86 години си тренираше немския и англиския, а хем нямаше нито интернет, нито Discovery channel.
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 11:22:18 am от Bobbie »


  
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #49 -: Януари 13, 2014, 12:19:51 pm »
Еее , ти за малоумна ме взе. Знам за какво говоря, знам и къде живея. Помнех добре англиският докато завърших, това имах предвид. Преместих се от училише с разширено изучаване, в сменна гимназия, И по англисйки винаги имх най-добрите оценки, понеже не ми представляваше усилие, а по другите предмети не беше такa.  От историята нищичко не помня от училищя, нито от химия, нито от биология. Всичките ми познания ( може би с изключение на част о българската история)са благодарения на собствената ми любознателност, след като завърших и на ученето след това. С изключение на речника, който съм придобила в тези часове, другото ми е заминало. Особено фрапиращ е случаят с биологията, до ден денещен никой не ми вярва, че я мразех едно време. А како сме учили - идея си нямам. Някакви жаби, някакви венчелистчета... скука голяма беше.
Кaкво ти pречи да си тренираш езика? Дядо ми на 86 години си тренираше немския и англиския, а хем нямаше нито интернет, нито Discovery channel.
Тц, не те взех за малоумна :wink: И аз като завърших се справях добре с френския, нали това казах....15г. по-късно, вече не :wink: Понеже учех успоредно и английски, смятам, че по-добре да знаеш един език, хайде два- добре, от колкото 5-но посредствено. Сега чета на английски, за да го поддържам. За останалото, не знам в кое училище си учила, но аз смятам основата си за добра и полезна. За нищо не мога да кажа, че ми е било "загуба". А любознателността е само плюс... :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #50 -: Януари 13, 2014, 15:40:33 pm »
Тц, не те взех за малоумна :wink: И аз като завърших се справях добре с френския, нали това казах....15г. по-късно, вече не :wink: Понеже учех успоредно и английски, смятам, че по-добре да знаеш един език, хайде два- добре, от колкото 5-но посредствено. Сега чета на английски, за да го поддържам. За останалото, не знам в кое училище си учила, но аз смятам основата си за добра и полезна. За нищо не мога да кажа, че ми е било "загуба". А любознателността е само плюс... :D
  Не мисля, че ученето на един език в повече, автоматично пречи на научаването на другият добре. Поне от това, което виждам около себе си. Децата масово знаят прекрасно 2 езика и на по-ниско ниво друг език.  Особено, ако ги почнеш от малки. Моята майка така смяташе каот теб и въпреки, че мразеше руски, искаше да отида в 35, което бее руска гимназия. Поне един език добре съм щяла да знам. ДОбре, че не я послушах :-).  В 7мо съм учила.


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #51 -: Януари 13, 2014, 16:01:27 pm »
Може и са сте прави, но в петък подадох заявлението с първи запазен английски.
А и никога не е късно да се запише допълнително на още един чужд език след време. В България, в основните училища това е след пети клас.

п.п. и аз съм учила в 7мо  :D


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #52 -: Януари 13, 2014, 16:42:43 pm »
Боби, навремето да знаеш руски си беше голяма работа, не съди строго майка си :D Моята е руска преводачка, не ме питай какво ми е било :lol:
Не си ме разбрала обаче, нищо против нямам децата да учат езици, дори напротив, подкрепям! Просто няма нужда да им записваш 5 езика, едно пиано, два кръжока и в свободното време три вида спорт :lol: Хайде да не е един език, на два да си стиснем ръцете, но мисля, те са достатъчни :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #53 -: Януари 13, 2014, 18:33:34 pm »
А да, ако говориш за пренатоварне, напълно съм съгласна.  Според мен не им трябва повече от 1,хайде за по-амбициозните 2 извънкласни занимания. Мислех, че за в училище ставаше дума, да е  вместо нещо друго. Малко се пообърках. Забравих, че в България няма такива опции.
 Моята баба имаше руска филология (или май славянска беше, не помня точно), но майка ми мразеше руският до мозъка на костите си,. Просто смяташе, че в училище с разширено изучаване няма да науча езика като хората и без това.

Хей сиа, с теб сме от едно училище значи :-). Аз не изкарах там до последната година, понеже бях много „редовна‟ ученичка, ама пак 3 години бях там


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #54 -: Януари 13, 2014, 20:18:42 pm »
Аз цял живот учих езици, и добре ги научих, но сега за нищо не ми служат. Най-важна и полезна от основното учулище и гимназията ми се оказа математиката. В крайна сметка, езикът е само средство, и няма смисъл да се хвърлят усилия за усъвършенстване на средството вместо на същността.

От много непосредствен опит зная, че език се учи добре и бързо и на 20-25 години, щом се наложи. Може да е чрез интензивен курс в друга страна или една година живот и работа (без деца) в тази страна. Сигнус беше казала преди време умни неща за баланса и добре завършената личност. Нужно ли е да учат тези невръстни деца толкова езици за всеки случай, защото са като попивателни и не им пречи?

Извън работата, когато ми се е искало да се покажа умна и способна пред умни глави и интригуващи важни личности, най-полезни в общуването са ми били знанията за международна политика, наука и изкуство, не чуждите езици.

Знам, че в Европа и конкретно България чуждите езици са по-важни отколкото в САЩ, и че много от вас са се мъчили и така и не са овладели добре език, та затова... Но съветът ми е да дадете време и място на децата си да са деца, и да учат от всичко по малко вместо по много, и да прекарват вповече време с вас, за да им обясните как работи светът, какво знае и върши инженерът, програмистът, физикът, биохимикът, адвокатът, съдията, геодезистът, учителят, и за да могат после да изберат добре и разумно, без да си мразят живота заради учене, учене и пак учене. Горчи ми още, като се сетя колко ученолюбиво и трудолюбиво дете бях, а не знаех елементарни неща, когато избирах какво къде да уча - това е много лош капан, особено за добрите ученици, които могат всичко. Аз съм се зарекла дори един сертификат повече да не взема, ако иска изпити, толкова ми додея това къртовско учене.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #55 -: Януари 13, 2014, 20:30:02 pm »
лелеее какво предизвиках с една шега :lol:
цигу, повярвай ми, не са ми претоварени децата, ама никак даже и времето с нас им е повече от достатъчно, сигурно има моменти в които се молят да не сме заедно, защото винаги сме :wink:
явно съм прозвучала като родител, който записва детето си на 101 кръжока само и само да не ми е на главата, кофти, все си мислех че не съм такъв родител и за протокола не са записани на нито един кръжок :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #56 -: Януари 13, 2014, 21:24:37 pm »
Извън работата, когато ми се е искало да се покажа умна и способна пред умни глави и интригуващи важни личности, най-полезни в общуването са ми били знанията за международна политика, наука и изкуство, не чуждите езици.

цигу, пропускаш един важен факт - ние сме малка държавица и в ерата на глобализацията просто сме обречени да знаем по няколко езика. справка - холандците. освен това, вече трайно сме и нация на емигранти.

в САЩ въпросът с чуждите езици изобщо не стои на дневен ред - на тях световният език им е роден.

факт е, че най-лесно и безболезнено се учат езици на млада възраст - затова хората напират сега. на 5 годишните им е рано за философия, история и математика, но им е таман навреме за един чужд език (макар че аз не бих толерирала вкарването насила на повече от 1 чужд).

сигурно съм го казвала, не може да не съм... никога, ама никога не съм учила руски така, както нормално се учи чужд език. имам смътен спомен, че в детската градина са ни учили на руски. когато започнахме да учим руски език в училище, по мое време това ставаше в 3-ти клас, учителката ме попита още на втория час - ти дете от смесен брак ли си, майка ти рускиня ли е? в 5-ти клас прочетох "Под игото" на руски, защото нямах българското издание под ръка, а трябваше да сме го чели за уроците по литература. винаги съм била освободена от часовете по руски, защото си го знаех. вярно е, че имам наклонност към учене на езици, но с друг език такива успехи не съм постигнала. отдавам го изцяло на ранното обучение.

а другата истерия на бегемамите в момента е математиката, но това идва след 1-ви клас. цяла София трябва да влезе в СМГ, иначе няма светло бъдеще за отрочето ... :)

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #57 -: Януари 13, 2014, 21:33:18 pm »
И аз мислям че рано е най-добре понеж не се „учи‟ и няма претоварване.
Това за математиката сега го научавам. Аз пък с нея  направо се бях пищисала какво да правя. Понеже тя ми беше любимият предмет и наистина с кеф си седях и слушах  в часовете. Но от друга страна не ми харесваше ( и още не ми харесва) нито една професия, за която е необходима. 


  
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #58 -: Януари 13, 2014, 21:49:00 pm »
ТФа с потрес го научавам за свидната математика 8O Викаш нема бъдеше, Джам? На мен, за разлика от Боби, винаги ми е била омразна, аз залитах по приложните науки и тия неща с жабите и венчелистчетата ги помня /ма животът ме тласна в друга посока :lol:/
Дам, съгласна съм, Джам...в частта за езиците. Срамно е, да не знаеш един чужд език, в малка България..На работното ми място има преди всичко хора над 50-те /управленският състав/, малко сме тия под тази възраст. И като дойде чужденец, срам ме хваща! :oops: Интелигентни хора, бизнесмени, умни...а не могат да се оправят на Инглийски. Та тичаме с колежката и като преводачки. Отдавна съм наясно, че в развиващия се свят, без международния си наникъде...
Ще настоявам. Зла или добра, това е положението.
А иначе и аз така, с руският. Вечно 6-ци, чък да ти омръзне :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #59 -: Януари 13, 2014, 22:01:50 pm »

факт е, че най-лесно и безболезнено се учат езици на млада възраст - затова хората напират сега. на 5 годишните им е рано за философия, история и математика, но им е таман навреме за един чужд език (макар че аз не бих толерирала вкарването насила на повече от 1 чужд).

сигурно съм го казвала, не може да не съм... никога, ама никога не съм учила руски така, както нормално се учи чужд език. имам смътен спомен, че в детската градина са ни учили на руски. когато започнахме да учим руски език в училище, по мое време това ставаше в 3-ти клас, учителката ме попита още на втория час - ти дете от смесен брак ли си, майка ти рускиня ли е? в 5-ти клас прочетох "Под игото" на руски, защото нямах българското издание под ръка, а трябваше да сме го чели за уроците по литература. винаги съм била освободена от часовете по руски, защото си го знаех. вярно е, че имам наклонност към учене на езици, но с друг език такива успехи не съм постигнала. отдавам го изцяло на ранното обучение.


За малките мисълта ми беше, че им е време предимно да играят с други деца и да общуват, вместо да учат. Ученето и специализацията след стандартните 4-5 години в университет за магистърска или докторска степен е все по-нужно, та докъм 30 се натискат книгите. Ако още по-рано и по-интензивно ги отпочнем дечурлигата, кога ще са свободни и безгрижни?!

А моят опит с руския и немския до седми клас е противната ситуация - прилежна ученичка, добри книги и учители без никакъв резултат. По мое впечатление повечето деца така учат и не научават чуждия език, било тук, било по света. Като ни напънаха в езиковата гимназия, за по-малко от година овладяхме огромна част от лексиката и граматиката. Може би това ме прави предубедена - при мен е проработил методът на обучение за възрастни - систематизирано и интензивно. Допускам с децата или в страни с повече от един установен език като Холандия и Белгия да има по-различни и успешни методи.

Бубулина, в крайна сметка, ако ще си зла и ще гониш Ивайло за чуждия език, а ще си толерантна за математиката, каква е логичната ти обосновка освен личните ти предпочитания?  :)
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 22:08:33 pm от цигу »