0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Месечна тема - Януари 2014
« -: Януари 01, 2014, 14:18:00 pm »
Честита Нова Година, мили момичета и момчета!
Нека всички семейства не се отърват от здраве и късмет!
Нека се сбъднат много мечти и се родят много бебета на Зачатие!

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #1 -: Януари 01, 2014, 15:53:51 pm »
Честита нова 2014 година на всички! Много здраве, любов и сбъднати мечти!
И ние се нареждаме на опашката с желание за бебе през тази година...пък каквото е рекъл Господ.
Надяваме се да имаме готовност да стартираме процедура март или април.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #2 -: Януари 02, 2014, 14:09:14 pm »
Честита Нова година и от мен! Да сме живи, здрави и с по-малко бели коси от ядове! :D

Девойки, бързам да ви попитам за нещо, което сега мернах:
30.12.2013 Отмяна на общ критерий 4 (К4)
Уважаеми родители,
Във връзка с Решение № 6932/11.11.2013 г. на Административен съд – София град, Столичният общински съвет прие Решение № 704/19.12.2013 г. за отмяна на Критерий 4 „Детето има поне един родител/настойник или баба/дядо, които работят в общински ЦДГ/ОДЗ или детски ясли на територията на Столична община най–малко 6 месеца преди заявяване на предимството в ИСОДЗ”, т. 3.1 от „Общи критерии” в Раздел ІІІ „Критерии” от Правилата за приемане на деца в общинските самостоятелни детски ясли, обединени детски заведения и целодневни детски градини на територията на Столична община.
В изпълнение на решенията преди първото текущо класиране за календарната 2014 година (18.01.2014 г.) ще се извършат необходимите промени в Информационната система за обслужване на детските заведения.

Това добре ли е, зле ли е? :D че на мен ми предстои активно дебнене за ясли и много се надявам ТАЗИ година да го приемат... :wink:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #3 -: Януари 02, 2014, 14:55:07 pm »
Здрава и хубава година на всички! И повече родители в този под-форум!

Бубулина, промяната в правилата за прием в детските ясли и градини в София е много благоприятна за всички, които нямат баба, работеща в ДГ.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #4 -: Януари 02, 2014, 16:16:47 pm »
Честита Нова Година !Много здраве,щастие и късмет за всички!

Ние завършихме годината с варицела при Жорко и я започнахме с реки от сополи от днес при Никола .Сега го чакам и да се опъпчи,та съвсем да ни е весело.

Регистрирах и аз Никола в системата .Има 8.2 т. ,което ми се стори странно,защото и Жорко имаше толкова ,а сега Никола получава 0,1 т. добавка ,защото и брат му е в градината.Явно някой друг критерий е отпаднал.
<br />
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #5 -: Януари 02, 2014, 16:24:35 pm »
Честита Нова Година! Да е здрава, здрава и отново здрава!!! Много бебета да ни донесе!

Бубулина, промяната е положителна, както ти е писала Мармотче.

Зори, бързо да се оправят и двете момчета! При Жори минава ли вече? За градината ние бяхме с 8.1, както и болшинството от кандидатстващите. Да не бъркаш точките на Жорко?

При нас на 31ви баба ми си счупи крака и я оперираха в Пирогов. Операцията мина успешно, дано се възстанови жената, че ми е много мъчно.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #6 -: Януари 02, 2014, 16:36:56 pm »
Бе и аз се надявах да е благоприятна в таз държава, ма... :D Благодаря ви, момичета! Лично за мен, този критерий е глупав и дискриминационен, ама... :wink:
И Ивайло е с 8,1...ни повече, ни по-малко :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #7 -: Януари 02, 2014, 18:08:49 pm »
Честита нова година, момичета, пожелавам ви много здраве, здраве и пак здраве и разбира се да е по-успешна от миналата :wink:

аз съм доволна, добре че имам ученичка та и ние да сме във ваканция. изкарахме една седмица при баба и дядо за коледа, сега една седмица сме на почивка и за моя изненада може би за първи път от доста години си почивам истински :) децата си растат, мда, и ние лека полека започваме да отпочиваме :lol:
имам си две малки смели скиорки, но за съжаление снега е изкуствен и само по пистите, иначе калта е на ниво :lol:

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #8 -: Януари 03, 2014, 00:30:05 am »
За много години и от мен! Бъдете много здрави и вие, и децата, и близките ви, и хората, които обичате. На "Зачатие" желая много нови бебета и здраве и сили на тези, които усилено работят за щастието на всички нас!

Стеф, и аз така ги виждам нещата с почивката. Когато бебето стане на възрастта на баткото, тогава ще мога да седна на ресторант по-спокойно.  8)  В момента беба се учи да ходи, така че сядане няма дори и у дома.   :lol:

Добре, че ме подсетихте за яслата, че след нова година ми казаха от администрацията на нашата градина да им напомня за нас.

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #9 -: Януари 03, 2014, 10:05:01 am »
Много много щастлива нова година ви пожелавам и аз! Да сме здрави всички и да се радваме на всеки нов ден с прекрасните си слънчица! И дай Боже, повече момичета да се включат в този подфорум ;) На моя мъж от баницата му се падна "бебе" и той готов :) Но мен ми е още пресен споменът от 6те месеца лежане, болници... Не че не си заслужаваше крайният резултат :heartbeat:
На нас Дядо Коледа ни донесе първо зъбче, обиколихме родата и изкарахме много весело, макар на бебчо накрая да му дойде в повече лудницата. Почти не сме спали нощем по празниците от емоции. Сега сме си у дома на спокойствие и той е по-спокоен.
За ДГ не мислим още, но и при нас го няма проблемът на големите градове. Даже ще научи детето и местните чужди езици евентуално като тръгне на ДГ  :P


*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #10 -: Януари 03, 2014, 10:11:21 am »
Честита нова година, момичета, пожелавам ви много здраве, здраве и пак здраве и да е по-успешна от миналата :D

Дойде времето, a и искaм да се запиша и при вас  :oops:

На 22.12 в 16.05 станах мама на две принцески Стефани 2160 кг и Теа 1670 кг  Love

А иначе, днес ми беше датата за планираното секцио  Crazy

Теичка остана в болницата в кувъозче е, само за хранене и наддаване на кг в кувъозчето, няма вкл кислород или прочие, само поддържат необходимата температура. Нямам търпение да си я вземем, много ми липсва и по цял ден рева щом се сетя за нея ... Rolling Eyes Crying or Very sad

Новини от моята бебка Теичка от вчера, храним се със сондичка, вече сме 1800 кг, но искам да я изкл от тези апарати и да я пробват с биберон и  снего, така да продължи да качва грамчетата, днес наобяд очаквам хубави новини за нея Praynig

А бебче Стефани (каката  :lol:) е супер спокойно бебонче, бебенце- мечта, обачееее имаме си зъбче Crazy
Случвало се изключително рядко, на новородено бебенце да му излезе зъбче, всички ми казват, че било на късмет за малката, ама си е стрес за мама Rolling Eyes Днес ще я водим на детски зъболекар, който ще и извади зъбчето, че ако знаете, как ме хапееее  Mr. Green
Ама, мама търпи, какво да прави, нали трябва да яде милото, а и кърмата е безценна !!!

Ох, много съм се притеснила с този зъбар, стискайте палчета Praynig


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #11 -: Януари 03, 2014, 10:28:33 am »
dess_dess, да са ти живи и здрави принцесите, много радост да ви носят!
Пожелавам ти и в най-скоро време да си вземете Теа у дома при вас!
Относно зъбчето - аз имам познато момиченце (което вече е в класовете), което се роди също със зъбче. Не помня да са и го вадили, но щом докторите казават че трябва.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #12 -: Януари 03, 2014, 13:43:41 pm »
Честити малки принцеси,да са ти живи и здрави!Дано скоро си вземете и другата беба у дома!За зъбчето - и на моя позната едната близначка се роди със зъбче и то 2 горни.Извадиха и ги ,но май няма да излизат други чак докато не тръгнат постоянните,поне на нея така са и казали .За това се чудя,защото изобщо ги вадят тогава.

Мерси момичета,може пък да е бил с 8.1 и да съм се заблудила.
<br />
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #13 -: Януари 03, 2014, 15:28:04 pm »
Дес, добре дошла в тази тема :) Живи и здрави да са ти малките принцеси и скоро да си приберете Теа у дома.
Защо наистина се вадят тези зъбки при новородените? Едва ли е за да не пречат на кърменето.


*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #14 -: Януари 03, 2014, 16:09:29 pm »
Благодаря ви  :youwoman:

Нашето се и клатеше и съшетствуваше опастност да падне, докато бебка спи и да се задави :? Доктора ни увери,че на негово място ще си израсте млечно зъбче, а после и постоянно :D


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #15 -: Януари 03, 2014, 16:11:22 pm »
Аааа, сега разбрах. Ами прави са докторите - опасно си е щом се клати. Значи вече го махнаха вашето зъбче, dess_dess?
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #16 -: Януари 03, 2014, 16:13:59 pm »
Да, запазих го заедно с пъпчето , даржа се геройски мъника ми, за разлика от мен хахаххахаха :lol:


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #17 -: Януари 03, 2014, 16:21:34 pm »
Браво! Е, сега ще си по-спокойна.  :D То добре че се е клатело и не е усетила нищо докато са и го вадели.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #18 -: Януари 04, 2014, 11:39:47 am »
dess_dess, Да са ти живи и здрави девойките и много радост да ви носят!
<br />[link=http:
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #19 -: Януари 04, 2014, 21:49:09 pm »
Честита Нова Година! Нека е по-здрава и по-щастлива от миналата!!

Дес, чесити ти мъничета! :balk_16:
Не се притеснявай за Теа, моето дребосъче си го взехме вкъщи 1920гр, а преди няколко дни празнувахме рожден ден на 10кг :wink: Дано скоро я изпишат и сте си вкъщи всички.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #20 -: Януари 04, 2014, 22:11:57 pm »
Оливче, ама на кила ни водите с едни гърди.  :lol: Честит първи рожден ден на Иви! Да ви е много здравичка! И да пуснеш някоя нова снимка, ей!

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #21 -: Януари 04, 2014, 22:20:02 pm »
По-скоро ще да е с едно коремче, Деси  :lol:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #22 -: Януари 04, 2014, 22:33:42 pm »
Леле Оливче, кога мина тая година!? 8O Да ти е жива и здрава девойката, много радост да ти носи! :ballons:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #23 -: Януари 04, 2014, 22:47:19 pm »
Браво на Иви, да расте все така и да е много здрава :D
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #24 -: Януари 05, 2014, 14:10:32 pm »
Благодаря ви, момичета, за милите пожелания!
Много радост ми носи детето, много е разумна  :lol: , обаче имаме един проблем отскоро - много крещи. Не постоянно, но като го прави е така, че да те заболят ушите, да не ви се случва да сте с нея в тесни затворени пространства :lol:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #25 -: Януари 07, 2014, 12:20:12 pm »
Честита  Новата 2014 !  Да е здрава , мирна и щастлива за всички !!!


Честит имен ден днес на всички Именници!
Да са  живи и здрави !

И моят Хубав Иван  -Калоян   е именник , за негово здраве:


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #26 -: Януари 08, 2014, 15:16:42 pm »
Да открия дискусията по прием на децата в първи клас... Ще помоля който е запознат да ме светне, как стават класиранията и къде се заявява първо, второ желание или изобщо няма такова нещо. И ако съм подала заявления в две училища и на първо класиране не приемат детето в това училище което ми е "първо желание", а го приемат в другото и аз не го запиша там, защото чакам, второ, трето класиране и накрая не го приемат в "първото ми желание", ще мога ли да го запиша в другото училище или там като съм отказала веднъж да го запиша, вече не ме броят за нищо?
Надявам се, че някой ми разбра мисълта, но ми е много мътна тая тема...


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #27 -: Януари 08, 2014, 15:31:40 pm »
абе разбрах те аз, но нещата са малко по-различни от колкото си ги представяш. При записването в училище няма първо, второ, трето и ... желание. Подаваш молба в колкото искаш, миналата година имаше хора подали в по 4-5 училища, лично на мен това ми е леко непонятно, но всеки си знае. Та, подаваш молба в рамките на указания на сайта на съответното училище срок, четеш внимателно критериите за прием, защото при повечето е с точки, но има и такива, които се класират по входящ номер на молбата.
Сега относно объркания ти въпрос, всичко е в това да видиш сроковете за записване на всяко училище, те също трябва да са обявени - срок за първо класиране, срок за второ и т.н. Ако изпуснеш всичко срокове няма как да запишат детето в първото или второто ти желание, т.е. не ти се пази място да решаваш и да чакаш другите училища.
Аз какво направих лани. Подадох в 2 училища, искахме в едното, но класиранията излизаха 1 ден след второто не толкова желано училище и там срока беше 1 ден за записване, което е изключително нередно, но това било по решение на директорката. Та, в деня в който излезе там класирането се проведе родителска среща на приетите деца, на която трябваше да нося оригинала на удостоверението за завършена предучилищна. Аз се направих на тапа и обясних, че съм го забравила, на което ми поставиха ултиматум до 10 сутринта да го занеса на следващия ден, но тогава излезе и второто класиране в първото ни желание и те така. Минах само да кажа, че няма да се записваме и да освободя местото за второто класиране.
Напиши си всички срокове на желаните училища и следи, това е.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #28 -: Януари 08, 2014, 15:35:52 pm »
Да открия дискусията по прием на децата в първи клас... Ще помоля който е запознат да ме светне, как стават класиранията и къде се заявява първо, второ желание или изобщо няма такова нещо.

за кандидатстването за първи клас НЯМА единна система и единно класиране с единни критерии, срокове и подредба на желанията. с две думи - няма ИСОДГ.

поради което - избираш си училище/а, следиш им техните срокове и критерии, и действаш според случая.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #29 -: Януари 08, 2014, 15:40:04 pm »
За много години, здрава и успешна 2014!
 
И аз в кашата 1ви клас. Благодаря на Стефи и Джам за разясненията.

Ние сме в същата схема. Сега са болни и няма как да изляза, но в понеделник
надявам се да подам в нашите две желания  8) че "Родна реч, омайна сладка....."
е една мила, родна картинка! Все истерия да има, все инфарктно да е!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #30 -: Януари 08, 2014, 15:52:52 pm »
Стефи и Джам, много благодаря за разясненията. Като им гледам на всички училища критериите, а и безумието родители да висят по тъмно в студа пред мечтаното училище..., няма да е зле да въведат единна система, ама това е една друга тема...

И аз съм с две желания, но в предвид, че ще се местим, ще ги разширя вероятно до три само да видя как ще им паснат класиранията и сроковете.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #31 -: Януари 08, 2014, 17:19:24 pm »

И аз съм с две желания, но в предвид, че ще се местим, ще ги разширя вероятно до три само да видя как ще им паснат класиранията и сроковете.

Тъкмо щях да ти пиша, че утре ще имаме родителска среща по този повод в нашето училище (142) и мога да поразпитам, но щом ще се местите надали ще ти е полезна информацията.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #32 -: Януари 08, 2014, 17:31:06 pm »
Сия, ние се местим зад 34-то училище, като принципно съм се насочила към 36-то, а 142 ще остане като трето в списъка, така че ще ми е полезна информацията и за там. Сега им гледах сайта, още нямат нищо изнесено, като срокове за документи, класирания и прочие неща.
Алекс, в 142-ро ли ще я записваш?


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #33 -: Януари 09, 2014, 11:29:35 am »
34то беше това пред сградата на Топлофикация, нали?

Алекс е на предучилищна в 142 ОУ и съм много доволна, така че ми се ще там да си остане.
Довечера ще разбера подробности. А и сякаш на вратата на училището пишеше нещо за кандидатстване и дати. Ще ти пиша допълнително като имам подробности.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #34 -: Януари 09, 2014, 16:28:26 pm »
Да то трябва да е 34-то на ул. Родопски Извор се намира.

Добре а следното нещо може ли да се направи: приемат детето на първо класиране във "второто желание", записваш го там (за да не изгориш), но на второ класиране влиза в "първото желание", мога ли да го отпиша от "второто желание" и да го запиша в "първото"? В крайна сметка като няма единна система в "първото желание", няма да знаят, че детето е записано във "второто" и то ще продължи да участва в класиранията...


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #35 -: Януари 09, 2014, 16:44:17 pm »
според мен може, просто трябва да отидеш и да си вземе оригинала на удостоверението от ПГ :)
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #36 -: Януари 09, 2014, 19:25:33 pm »
И аз мисля, че ще може.
В 142ро приемът започва от 03.02.2014г. Идеята е да има 4 класа, като родителите могат да избират първи чужд език - английски, немски и руски. Сега има 5 първи класа - 3 с английски, един с немски и един с руски.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #37 -: Януари 10, 2014, 09:11:38 am »
Гери, аз подавах молба в 4 училища. Какво се случи при първото класиране: в училището, в което искахме и в което в крайна сметка учим, не я бяха класирали по неизвестни за мен причини. Обясниха ми, че нещо са объркали документите и т.н. В 129 не я бяха класирали, макар че има много деца от квартала, които бяха приети там без проблем, въпреки, че не се водим в района им. Пак не ми дадоха обяснение защо точно тя не е класирана а аз познавам поне 4 деца, коит бяйха класирани от 1 път там. В третото училище ми казаха -идвате и се редите на опашка, ако останат места след като запишем най-близко живеещите деца в района, ще я запишем и нея. В последното училище си беше класирана, но то практически ни е доста далече. Така, че на чуденката на Стефи -ето защо подадох в 4 училища. Практически само в 1 я бяха класирали на първо класиране.
<br />[link=http:
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #38 -: Януари 10, 2014, 11:54:41 am »
А как избирате училището?Ние сме в Дружба 2 и нещо няма много добри отзиви за училищата тук.Много хвалят само една учителка ,в близо до нас училище,но тя взе тази година 1-ви клас,та нямаме шанс за нея.
Аз съм учила в Младост в 81-во и тогава беше много добро,но сега нямам идея .След това в НПМГ и сега разбрах,че 107-мо било нещо като филиал на НПМГ,а Жоро определено го влече математиката.Обаче пък е в Лозенец ,което е доста сложно за водене и взимане.
По форумите ли търсите информация,от познати ,как ?
Ние имаме 1 г, още ,защото Жоро си върви с набора и сега е 3-та група в ДГ ,другата година ще е 4-та .Малко кофти,че ще тръгне на 7,5г. 1-ви клас така.
<br />
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #39 -: Януари 10, 2014, 12:37:04 pm »
Зори, аз гледам от близките до нас училища за кое има добри отзиви, защото хубаво първите 2 - 3 години ще ги водим и вземаме, ама после ще трябва сами да се връщат. И гледам сайтовете на училищата какво се изучава, ако има такава информация, защото не може да се каже, че имат много хубави и подробни сайтове. Но накрая като гледам всичко ще е до късмет, както се казва и в хубаво училище да влезе, не е ясно какви учителки ще се паднат и с какви деца ще е в класа, защото и двата фактора са важни.
 А колкото до тръгването на 7,5 на училище не е задължително, аз Стефан ще го пусна с набор 2008 защото е роден в края на януари и не искам да тръгне на 7,7 в първи клас, така че ще изкара и другата година на детска и после ще е първолак.

Сия, благодаря за инфото! А случайно да знаеш какъв втори западен език може да се учи в 142 след 4-ти клас. Това с вторите езици ми се губи на всички училища, иначе виждам, че всички масово учат  английски от първи клас което е добре, но после не става ясно...

meshko, благодаря и на теб за разясненията. Както се казва, защо да е лесно като може да бъде трудно, като се знам какъв съм карък няма да се учудя и ако и на нас объркат някой документ. Не, че ще остане без училище детето, пък и то да съм се спряла твърдо на едно, а аз още се триумя и трите имат и плюсове и минуси. Драпам за 36-то най-вече защото приятелките на Ели ще са в него и съседското момченце с което са от бебета заедно, и си мисля, че стреса от тръгване на училище за нея ще е по-малък.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #40 -: Януари 10, 2014, 13:11:51 pm »
Сия, благодаря за инфото! А случайно да знаеш какъв втори западен език може да се учи в 142 след 4-ти клас. Това с вторите езици ми се губи на всички училища, иначе виждам, че всички масово учат  английски от първи клас което е добре, но после не става ясно...

Ако е в английска паралелка, избираш между руски и немски. Тези три езика са засега.
Аз в началото инстинктивно исках немски да е, пък да продължи с английски в Британика. Но някак ще й дойде в повече да се учи да чете на три различни езика едновременно.
И решихме с английски да е, хем така ще е с повечето деца от сегашния си клас. Жалко само че не може да продължи и със сегашните си учителки от предучилищния клас, защото те наистина са страхотни.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #41 -: Януари 11, 2014, 01:43:55 am »
Само да вметна, на децата изобщо не им е трудно да учат различни езици и букви, не ги лишавайте от това сега, после ще е значително по-трудно за тях

Дъщеря ми научи за няма 2 месеца в бг /с несистемно преподаване по половин час на ден, и то не всеки ден, от моя страна/ българските букви, не можахме да завършим дори азбуката до края, в момента чете и пише и на немски и на български, аз се учудвам, че все още не ги е забравила бг буквите, макар, че от лятото не сме се занимавали с тях.

Сега иска и на английски да я запиша, защото тук за съжаление не учат чужди езици от чви клас. Мисля да го направя.
Колкото по-малки са, толкова по лесно учат чужди езици, и това е в полза за тях и бъдещето им

Аз започнах да уча немски на 33, от 12 години живея тук, говоря немски като другото турчин :D .... дъщеря ми е на 6, никой не може да разбере, че не е германка.

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #42 -: Януари 11, 2014, 09:53:32 am »
абсолютно съм съгласна с Албена. Деси се научи да чете на 6 г., на бг, ходи на английски от 2-3 г., сега в първи клас учи и испански. на английския от тази година започнаха да четат и да пишат, на испански няма да се учат да четат и пишат в 1 клас, от втори. Но категорично мога да кажа, че не смесва езиците и изобщо не й е трудно. Забелязвам, че вече свободно чете най-различни надписи на английски, разбира се половината не ги разбира, но успява да ги прочете. А на испански е запомнила ужасно много неща само от това което им се преподава в училище.
направо се чудя и аз дали и един немски да не вкараме от 5 клас :lol: :lol:
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #43 -: Януари 11, 2014, 11:33:04 am »
направо се чудя и аз дали и един немски да не вкараме от 5 клас :lol: :lol:
айде нема нужда :D
Безспорен факт е, че децата, с необременените си все още мозъци, учат и запомнят много по-лесно от нас, аз също съм "ЗА" изучаването на чужд език от ранна възраст. Но езикът, за да не се забравя, трябва да се тренира... :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #44 -: Януари 11, 2014, 13:57:49 pm »
е разбира се, че се шегувах, те по 2 езика да научат както трябва до 12 клас, пък след това вече ако имат желание за друго, сами ще си решават :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #45 -: Януари 13, 2014, 09:28:34 am »
Децата отделят езиците. Моте бъркат все още изразяването, но е понеже са малки. Примерно ми казват „You харесва това?“ . Но това е от употребата непрекъснат и на двата. Още не смея да ги уча и българскаа азбука, защото мисля, че за малки да схванат разликата, но към 5-6 годинки обезателно ще ги науча. Иначе за говоренето са напълно наясно, че са два отделни езика. Ивана ми казва, че в дестката градина е „thаnk you“, а в къши „деа“( благодаря)т.е. наясно е вече с двата езика, Дори брои и на двата. Дори Андреа , която е на 2.5 г като отида да я взема от градина и веднага почва да ми говори на български, въпреки че до момента цял ден са говорили на англисйски. Така че  вкарвайте смело и друг език.   Моите тук ще взимат испански за втори език и не мисля, че ще им дойде много.

Имам позната, женена за евреин и на синът и се говореха 3 езика като малък - английски, български и иврит. И трите ги научи. Не говори добре български, но разбира. И в гимназията започна да учи и китайски, понеже се смята, че е е новият бизнес език. До краня на образованияето си имаше 4 езика, на които можеше да се разбере.

П.П. Стефи, след това, ако не живеят извън България, едва ли ще се хванат сериозно с изучаването на още един език. Няма лошо да го вкарате от 5ти клас, нищо няма да има станеит Езиикът, поне според мен, е едно от малкото неща, които ти остават в главата от средното оразование. Поне при мен така се получи. Помня  добре само английския, математиката и българския. Повечето други предмети си ги наваксах доста по-късно, ама ако (някои) не  ми бяха работа, можех прекрасно да си живея и без тях.
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 09:41:52 am от Bobbie »


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #46 -: Януари 13, 2014, 10:04:57 am »
По стечение на обстоятелствата и синът ми е конфронтиран с три езика. За момента стигат. В някакъв момент и английският ще се прибави (май беше в пети клас задължително). Дотогава ще се занимава с това, което му е на главата, а то му е достатъчно.
За българския - смятам да ходи към училището на посолството.

Бени, Дара не ходи ли на неделното училище?

Но съм напълно съгласна с Бубулина, че езиците трябва почти непрекъснато да се упражняват. Иначе много бързо и лесно се забравят, въпреки че ако е преподавано както трябва и основата е добра, щ успеят да си ги възстановят, ако им се наложи.

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #47 -: Януари 13, 2014, 11:02:40 am »
П.П. Стефи, след това, ако не живеят извън България, едва ли ще се хванат сериозно с изучаването на още един език. Няма лошо да го вкарате от 5ти клас, нищо няма да има станеит Езиикът, поне според мен, е едно от малкото неща, които ти остават в главата от средното оразование. Поне при мен така се получи. Помня  добре само английския, математиката и българския. Повечето други предмети си ги наваксах доста по-късно, ама ако (някои) не  ми бяха работа, можех прекрасно да си живея и без тях.
Помниш добре английският, защото ако се не лъжа, живееш в англоговоряща държава? :D Аз съм завършила с усилено изучаване на френски, средното си образование, и днес мога да разбера, дори преведа нещо на френски, но знанията ми нямат нищо общо с тези, отпреди 15г. За това и казах, че език, който не се тренира, се забравя...С останалите предмети, не смятам, че е така - може би не чак детайлно, но основните неща от история, география, математика и т.н ги помня..
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #48 -: Януари 13, 2014, 11:18:47 am »
английският, защото ако се не лъжа, живееш в англоговоряща държава? :D Аз съм завършила с усилено изучаване на френски, средното си образование, и днес мога да разбера, дори преведа нещо на френски, но знанията ми нямат нищо общо с тези, отпреди 15г. За това и казах, че език, който не се тренира, се забравя...С останалите предмети, не смятам, че е така - може би не чак детайлно, но основните неща от история, география, математика и т.н ги помня..
Еее , ти за малоумна ме взе. Знам за какво говоря, знам и къде живея. Помнех добре англиският докато завърших, това имах предвид. Преместих се от училише с разширено изучаване, в сменна гимназия, И по англисйки винаги имх най-добрите оценки, понеже не ми представляваше усилие, а по другите предмети не беше такa.  От историята нищичко не помня от училищя, нито от химия, нито от биология. Всичките ми познания ( може би с изключение на част о българската история)са благодарения на собствената ми любознателност, след като завърших и на ученето след това. С изключение на речника, който съм придобила в тези часове, другото ми е заминало. Особено фрапиращ е случаят с биологията, до ден денещен никой не ми вярва, че я мразех едно време. А како сме учили - идея си нямам. Някакви жаби, някакви венчелистчета... скука голяма беше.
Кaкво ти pречи да си тренираш езика? Дядо ми на 86 години си тренираше немския и англиския, а хем нямаше нито интернет, нито Discovery channel.
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 11:22:18 am от Bobbie »


  
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #49 -: Януари 13, 2014, 12:19:51 pm »
Еее , ти за малоумна ме взе. Знам за какво говоря, знам и къде живея. Помнех добре англиският докато завърших, това имах предвид. Преместих се от училише с разширено изучаване, в сменна гимназия, И по англисйки винаги имх най-добрите оценки, понеже не ми представляваше усилие, а по другите предмети не беше такa.  От историята нищичко не помня от училищя, нито от химия, нито от биология. Всичките ми познания ( може би с изключение на част о българската история)са благодарения на собствената ми любознателност, след като завърших и на ученето след това. С изключение на речника, който съм придобила в тези часове, другото ми е заминало. Особено фрапиращ е случаят с биологията, до ден денещен никой не ми вярва, че я мразех едно време. А како сме учили - идея си нямам. Някакви жаби, някакви венчелистчета... скука голяма беше.
Кaкво ти pречи да си тренираш езика? Дядо ми на 86 години си тренираше немския и англиския, а хем нямаше нито интернет, нито Discovery channel.
Тц, не те взех за малоумна :wink: И аз като завърших се справях добре с френския, нали това казах....15г. по-късно, вече не :wink: Понеже учех успоредно и английски, смятам, че по-добре да знаеш един език, хайде два- добре, от колкото 5-но посредствено. Сега чета на английски, за да го поддържам. За останалото, не знам в кое училище си учила, но аз смятам основата си за добра и полезна. За нищо не мога да кажа, че ми е било "загуба". А любознателността е само плюс... :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #50 -: Януари 13, 2014, 15:40:33 pm »
Тц, не те взех за малоумна :wink: И аз като завърших се справях добре с френския, нали това казах....15г. по-късно, вече не :wink: Понеже учех успоредно и английски, смятам, че по-добре да знаеш един език, хайде два- добре, от колкото 5-но посредствено. Сега чета на английски, за да го поддържам. За останалото, не знам в кое училище си учила, но аз смятам основата си за добра и полезна. За нищо не мога да кажа, че ми е било "загуба". А любознателността е само плюс... :D
  Не мисля, че ученето на един език в повече, автоматично пречи на научаването на другият добре. Поне от това, което виждам около себе си. Децата масово знаят прекрасно 2 езика и на по-ниско ниво друг език.  Особено, ако ги почнеш от малки. Моята майка така смяташе каот теб и въпреки, че мразеше руски, искаше да отида в 35, което бее руска гимназия. Поне един език добре съм щяла да знам. ДОбре, че не я послушах :-).  В 7мо съм учила.


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #51 -: Януари 13, 2014, 16:01:27 pm »
Може и са сте прави, но в петък подадох заявлението с първи запазен английски.
А и никога не е късно да се запише допълнително на още един чужд език след време. В България, в основните училища това е след пети клас.

п.п. и аз съм учила в 7мо  :D


*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #52 -: Януари 13, 2014, 16:42:43 pm »
Боби, навремето да знаеш руски си беше голяма работа, не съди строго майка си :D Моята е руска преводачка, не ме питай какво ми е било :lol:
Не си ме разбрала обаче, нищо против нямам децата да учат езици, дори напротив, подкрепям! Просто няма нужда да им записваш 5 езика, едно пиано, два кръжока и в свободното време три вида спорт :lol: Хайде да не е един език, на два да си стиснем ръцете, но мисля, те са достатъчни :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #53 -: Януари 13, 2014, 18:33:34 pm »
А да, ако говориш за пренатоварне, напълно съм съгласна.  Според мен не им трябва повече от 1,хайде за по-амбициозните 2 извънкласни занимания. Мислех, че за в училище ставаше дума, да е  вместо нещо друго. Малко се пообърках. Забравих, че в България няма такива опции.
 Моята баба имаше руска филология (или май славянска беше, не помня точно), но майка ми мразеше руският до мозъка на костите си,. Просто смяташе, че в училище с разширено изучаване няма да науча езика като хората и без това.

Хей сиа, с теб сме от едно училище значи :-). Аз не изкарах там до последната година, понеже бях много „редовна‟ ученичка, ама пак 3 години бях там


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #54 -: Януари 13, 2014, 20:18:42 pm »
Аз цял живот учих езици, и добре ги научих, но сега за нищо не ми служат. Най-важна и полезна от основното учулище и гимназията ми се оказа математиката. В крайна сметка, езикът е само средство, и няма смисъл да се хвърлят усилия за усъвършенстване на средството вместо на същността.

От много непосредствен опит зная, че език се учи добре и бързо и на 20-25 години, щом се наложи. Може да е чрез интензивен курс в друга страна или една година живот и работа (без деца) в тази страна. Сигнус беше казала преди време умни неща за баланса и добре завършената личност. Нужно ли е да учат тези невръстни деца толкова езици за всеки случай, защото са като попивателни и не им пречи?

Извън работата, когато ми се е искало да се покажа умна и способна пред умни глави и интригуващи важни личности, най-полезни в общуването са ми били знанията за международна политика, наука и изкуство, не чуждите езици.

Знам, че в Европа и конкретно България чуждите езици са по-важни отколкото в САЩ, и че много от вас са се мъчили и така и не са овладели добре език, та затова... Но съветът ми е да дадете време и място на децата си да са деца, и да учат от всичко по малко вместо по много, и да прекарват вповече време с вас, за да им обясните как работи светът, какво знае и върши инженерът, програмистът, физикът, биохимикът, адвокатът, съдията, геодезистът, учителят, и за да могат после да изберат добре и разумно, без да си мразят живота заради учене, учене и пак учене. Горчи ми още, като се сетя колко ученолюбиво и трудолюбиво дете бях, а не знаех елементарни неща, когато избирах какво къде да уча - това е много лош капан, особено за добрите ученици, които могат всичко. Аз съм се зарекла дори един сертификат повече да не взема, ако иска изпити, толкова ми додея това къртовско учене.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #55 -: Януари 13, 2014, 20:30:02 pm »
лелеее какво предизвиках с една шега :lol:
цигу, повярвай ми, не са ми претоварени децата, ама никак даже и времето с нас им е повече от достатъчно, сигурно има моменти в които се молят да не сме заедно, защото винаги сме :wink:
явно съм прозвучала като родител, който записва детето си на 101 кръжока само и само да не ми е на главата, кофти, все си мислех че не съм такъв родител и за протокола не са записани на нито един кръжок :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #56 -: Януари 13, 2014, 21:24:37 pm »
Извън работата, когато ми се е искало да се покажа умна и способна пред умни глави и интригуващи важни личности, най-полезни в общуването са ми били знанията за международна политика, наука и изкуство, не чуждите езици.

цигу, пропускаш един важен факт - ние сме малка държавица и в ерата на глобализацията просто сме обречени да знаем по няколко езика. справка - холандците. освен това, вече трайно сме и нация на емигранти.

в САЩ въпросът с чуждите езици изобщо не стои на дневен ред - на тях световният език им е роден.

факт е, че най-лесно и безболезнено се учат езици на млада възраст - затова хората напират сега. на 5 годишните им е рано за философия, история и математика, но им е таман навреме за един чужд език (макар че аз не бих толерирала вкарването насила на повече от 1 чужд).

сигурно съм го казвала, не може да не съм... никога, ама никога не съм учила руски така, както нормално се учи чужд език. имам смътен спомен, че в детската градина са ни учили на руски. когато започнахме да учим руски език в училище, по мое време това ставаше в 3-ти клас, учителката ме попита още на втория час - ти дете от смесен брак ли си, майка ти рускиня ли е? в 5-ти клас прочетох "Под игото" на руски, защото нямах българското издание под ръка, а трябваше да сме го чели за уроците по литература. винаги съм била освободена от часовете по руски, защото си го знаех. вярно е, че имам наклонност към учене на езици, но с друг език такива успехи не съм постигнала. отдавам го изцяло на ранното обучение.

а другата истерия на бегемамите в момента е математиката, но това идва след 1-ви клас. цяла София трябва да влезе в СМГ, иначе няма светло бъдеще за отрочето ... :)

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #57 -: Януари 13, 2014, 21:33:18 pm »
И аз мислям че рано е най-добре понеж не се „учи‟ и няма претоварване.
Това за математиката сега го научавам. Аз пък с нея  направо се бях пищисала какво да правя. Понеже тя ми беше любимият предмет и наистина с кеф си седях и слушах  в часовете. Но от друга страна не ми харесваше ( и още не ми харесва) нито една професия, за която е необходима. 


  
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #58 -: Януари 13, 2014, 21:49:00 pm »
ТФа с потрес го научавам за свидната математика 8O Викаш нема бъдеше, Джам? На мен, за разлика от Боби, винаги ми е била омразна, аз залитах по приложните науки и тия неща с жабите и венчелистчетата ги помня /ма животът ме тласна в друга посока :lol:/
Дам, съгласна съм, Джам...в частта за езиците. Срамно е, да не знаеш един чужд език, в малка България..На работното ми място има преди всичко хора над 50-те /управленският състав/, малко сме тия под тази възраст. И като дойде чужденец, срам ме хваща! :oops: Интелигентни хора, бизнесмени, умни...а не могат да се оправят на Инглийски. Та тичаме с колежката и като преводачки. Отдавна съм наясно, че в развиващия се свят, без международния си наникъде...
Ще настоявам. Зла или добра, това е положението.
А иначе и аз така, с руският. Вечно 6-ци, чък да ти омръзне :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #59 -: Януари 13, 2014, 22:01:50 pm »

факт е, че най-лесно и безболезнено се учат езици на млада възраст - затова хората напират сега. на 5 годишните им е рано за философия, история и математика, но им е таман навреме за един чужд език (макар че аз не бих толерирала вкарването насила на повече от 1 чужд).

сигурно съм го казвала, не може да не съм... никога, ама никога не съм учила руски така, както нормално се учи чужд език. имам смътен спомен, че в детската градина са ни учили на руски. когато започнахме да учим руски език в училище, по мое време това ставаше в 3-ти клас, учителката ме попита още на втория час - ти дете от смесен брак ли си, майка ти рускиня ли е? в 5-ти клас прочетох "Под игото" на руски, защото нямах българското издание под ръка, а трябваше да сме го чели за уроците по литература. винаги съм била освободена от часовете по руски, защото си го знаех. вярно е, че имам наклонност към учене на езици, но с друг език такива успехи не съм постигнала. отдавам го изцяло на ранното обучение.


За малките мисълта ми беше, че им е време предимно да играят с други деца и да общуват, вместо да учат. Ученето и специализацията след стандартните 4-5 години в университет за магистърска или докторска степен е все по-нужно, та докъм 30 се натискат книгите. Ако още по-рано и по-интензивно ги отпочнем дечурлигата, кога ще са свободни и безгрижни?!

А моят опит с руския и немския до седми клас е противната ситуация - прилежна ученичка, добри книги и учители без никакъв резултат. По мое впечатление повечето деца така учат и не научават чуждия език, било тук, било по света. Като ни напънаха в езиковата гимназия, за по-малко от година овладяхме огромна част от лексиката и граматиката. Може би това ме прави предубедена - при мен е проработил методът на обучение за възрастни - систематизирано и интензивно. Допускам с децата или в страни с повече от един установен език като Холандия и Белгия да има по-различни и успешни методи.

Бубулина, в крайна сметка, ако ще си зла и ще гониш Ивайло за чуждия език, а ще си толерантна за математиката, каква е логичната ти обосновка освен личните ти предпочитания?  :)
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 22:08:33 pm от цигу »
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #60 -: Януари 13, 2014, 22:21:42 pm »
а за мен единствената смислена нАука, която има 100% приложение в живота (във всичките му сфери и разнообразни проявления) е точно математиката... свят шарен, хора разни :) и 4-5г си е идеална възраст за първи стъпки/срещи с нея
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #61 -: Януари 13, 2014, 22:25:13 pm »
а за мен единствената смислена нАука, която има 100% приложение в живота (във всичките му сфери и разнообразни проявления) е точно математиката... свят шарен, хора разни :) и 4-5г си е идеална възраст за първи стъпки/срещи с нея

е, хайде холан :)

тука половината имат деца благодарение на медицината, ти не я отрази за наука изобщо ... :)

естествено, че на 4-5 години се запознават и със света на математиката, но никой не казва, че прибързваме, като учим децата на цифрите и да броят, за разлика от ученето на думички от чужд език, странно защо.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #62 -: Януари 13, 2014, 22:28:37 pm »
е Джам, как дозират лекарствата? ако ти дам 50мг това, ще спадне онзи хормон с Х. 100% сметки.

ПП: За езиците: Тео гледа на "Тати на телевизора" Давай Диего, който е на английски, аз се мотая и не слушам внимателно... След малко Тео започва да отговаря: "ноу, ноу, уйес...", аз се заслушвам и човека си отговаря вярно... 8O питам: "разбираш ли ги? как разбра какво питат?", Тео " мамоооо, гледал съм го на моя телевизор (на БГ е това, явно :) "
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 22:35:30 pm от midge »
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #63 -: Януари 13, 2014, 22:34:09 pm »
е Джам, как дозират лекарствата? ако ти дам 50мг това, ще спадне онзи хормон с Х. 100% сметки.
тъй ли? Интересно :D Значи, ако имаме
О броя зрели яйцеклетки+ О броя жизнеспособни сперматозоиди=бездетно семейство?

"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #64 -: Януари 13, 2014, 22:38:15 pm »
Бубулина, при така зададеното условие, ако не го промениш, так точно си е положението
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #65 -: Януари 13, 2014, 22:38:54 pm »
И мъжът ми мисли като midge. Цитирам:"И ние, и приятелите ни учим това и онова, уж имаме различна работа и умения, а в крайна сметка всички бичим цифри в ексел по цял ден."
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #66 -: Януари 13, 2014, 22:43:48 pm »
е, да бичиш цифри в ексел не е точно математика :)
аз пък съм завършила математическа гимназия, пък напоследък основно с думи се боря... :)

дай боже всеки да си намери призванието, от това по-хубаво няма.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #67 -: Януари 13, 2014, 22:48:07 pm »
При цялото ми уважение към математиката, ако в живота всичко беше математика, то оставаше само да я изучаваме, за да сме ок в във всяко отношение. Пу, изприщи ми се езика... :D
За радост или не, в живота не всичко или почти нищо е математика.
Прекалено много условия "if" за да е вярно х+у.
И ако семейството от примера ми е приемно семейство...
И ако са осиновили...
И ако е починал роднина и остави детето си на тях...
Макар да може да се изведе с разни уравнения от висшата математика, както каза Джам, не всичко е математика. Ако беше вярно, нямаше да има тестове...Просто д-ра щеше да изведе вярното уравнение, че ако Х приема N на брой от лекарството Z, ефектът е винаги Y. Да, ама не. Ефектът при Х може да е Y, но при M може да е W :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #68 -: Януари 13, 2014, 22:49:19 pm »
явно не се изразих правилно, но имам предвид, че в магазина без филология ще се оправиш, но без елементарна математика не... грубо казано, но това искам да кажа. работя в търговията и да обясниш на филолог разлика м-у печалба, надценка, как се смята ДДС е мисия невъзможна. а ДДСто си ти е част от ежедневието, дето се вика  :wink:
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #69 -: Януари 13, 2014, 22:51:43 pm »
Бубулина, променяш условията и се нареждат нещата...

Лека нощ от мен!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #70 -: Януари 13, 2014, 23:08:49 pm »
Мidge, ако някой не може да схване как се смята ДДС, проблема не му е в това, че е учил филология. Дори и тъпите американци, дето болшинството от математика нищо не разбират. нямат прблем да си сметнат ДДСто( тук цените ги пише без него) и бакшиша. А за образованието -специалностите, които изискват яко математика не са толкова привлекателни, поне не за мен.  Не мога да се сетя нищо, освен физика, което бих могла да завърша с яко математика, което след това бих искала ( или поне не би ме дразнело) да правя до края на живота си.

Бубулина и теста е математика :-).  Друг е въпросът, че не ти трбява да я знаеш, че да разбереш резултата.


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #71 -: Януари 13, 2014, 23:22:18 pm »
е, да бичиш цифри в ексел не е точно математика :)

Права си, по-лошо е, защото повечето хора си въобразяват, че щом има калкулатори и ексел, няма защо да правят дори груби сметки, и в крайна сметка дори не разбират как и какво им е сметнала машината. Или ги заболява главата от всякакви цифри относно изборната активност, квотите и субсидиите на партиите.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #72 -: Януари 14, 2014, 14:55:34 pm »

Бени, Дара не ходи ли на неделното училище?



Деси, не
Едно, че няма нужда, ние и двамата сме бг и в къщи говорим само на бг. Това лято, както казах ча има няма 2 мес. поработихме с едн буквар за 1 клас в бг, научи буквите, чете, не съвсем гладко, но доста добре се справя. После, когато тръгна на у-ще бяхме прекъснали изобщо за да не ги меши с немските. Тук наскоро се четеше книжка на бг, аз мислех, че ги е забравила.
И второ, че ни е доста далече и трябва единия поне да си загуби дена, да я кара, изчаква, прибира.... засега няма нужда.

поздрави

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #73 -: Януари 15, 2014, 13:09:07 pm »
Бени, браво на Дара! Моят син от мързел ми говори на немски, а аз винаги отговарям на български. Дори се старая и на баща му да говоря на бг, ама често забравям и продължавам на немски.  :lol:
В Бг и с хората, които не знаят немски, превключва детето. Ама първо пробва на немски (за по-лесно, да не се напъва излишно) и ако не стане, сменя.
Не знам дали ще те заинтересува, но концертите за деца на Берлинската филхармония могат да се гледат безплатно на запис в интернет. Представят различни инструменти, приказки с музика също. Интересни са. :-)


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #74 -: Януари 15, 2014, 14:04:42 pm »
Интересна тема сте подхванали.
Да си кажа и аз  :lol:

Водя се неамбициозна майка, понеже съм дала доста свобода на моето дете /не съм отваряла нито един неин учебник/. Единственото, за което настоявах е да чете книги, да има богата обща култура, добър речник и да знае поне два езика, освен майчиния си. По моите разбирания, това си е съвсем добър старт в живота. 

По повод руския - съжалявам, че го бях изоставила през годините, макар че се справях отлично - сега с него си вадя хляба. Изненадах се, когато преди няколко години дъщеря ми изяви желание да учи и него. Но ето - три лета работи по морето и си го ползва повече от прилично.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #75 -: Януари 15, 2014, 15:13:03 pm »
Добри резултати споделяш, Елфи, като за една неамбициозна майка!  :(Дай боже на всеки му разумни, оправни и немързеливи деца!
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #76 -: Януари 15, 2014, 18:26:46 pm »
Бубулина, в крайна сметка, ако ще си зла и ще гониш Ивайло за чуждия език, а ще си толерантна за математиката, каква е логичната ти обосновка освен личните ти предпочитания?  :)
Редактирала си се, та сега го виждам :wink: И на математиката ще настоявам, хич не си мисли :D Но няма да държа, да знае в детайли висшата, примерно...освен, ако не определя сферата, в която ще се развива....
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #77 -: Януари 15, 2014, 18:31:49 pm »
 Не знам какво толкова има лошо в това да си амбиицозен, че го употребяват като лоша дума. Аз пък съм амбициозна. Иска да науча децата да четат рано и определено смятам, че като стигнем до там ще гледам учебниците.   По амбициозна аз не разбирам някоя, дето си кара детето да прави неща,на всяка цена, дори и да ги мрази или  която избира на децата си какво да следват или пък която толквоа ги претоварва, че нямат време за нищо друго.  Това са идиоти, не амбициозни майки.  Обаче няма да ги записвам на извънкласни занимания, освен ако сами не пожелаят. Моята амбиция е до там, че в училище да са добре и да вземат поне една бакалавъска степен. А от там сичко друго е обща култура, която аз ще се стремя да им дам или да ги науча да си я получават, като им осигрявам достъп до определен тип събития и информация.


  
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #78 -: Януари 17, 2014, 19:26:28 pm »
Може да си амбициозна колкото си искаш, обаче ако детето реши да те саботира, все тая ти колко искаш то да напредне :)
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #79 -: Януари 17, 2014, 20:53:30 pm »
Може да си амбициозна колкото си искаш, обаче ако детето реши да те саботира, все тая ти колко искаш то да напредне :)

Хахаха! Абсолютно вярно! Пример - моя милост!
Молеха ми се да уча, обаче аз - неееееееее - как ще уча бре! Ще се женя:))))))))))

Та хич не ми се правят сметки, че кръчмаря, ако е кат майка си - иди го настигни!!!!!!!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #80 -: Януари 17, 2014, 21:53:12 pm »
Хайде и аз по темата  :D
Утре ще водя момата на демонстративен урок по английски тук - http://helendoron.bg/
И ако се получи, ще имам ученичка  :wink:

Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #81 -: Януари 17, 2014, 22:03:29 pm »
Много смело, Ники, още от сега........
Успех ви желая! Не се съмнявам, че на София ще и е интересно!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #82 -: Януари 17, 2014, 22:19:17 pm »
Хайде и аз по темата  :D
Утре ще водя момата на демонстративен урок по английски тук - http://helendoron.bg/
И ако се получи, ще имам ученичка  :wink:

Ники, разби ме...Чувствам се направо на дъното на класацията "амбициозни майки" :oops:



*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #83 -: Януари 17, 2014, 23:09:08 pm »
Неда, с такова умно дете нямаш нужда от амбиция. Не че другите не са умни. Нашите гарджета са си най, най, но просто съм оставала изумена от изказвания на твоя син.

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #84 -: Януари 18, 2014, 07:25:35 am »
Аааа, Неда, дъното в класацията е за мен  :lol:. Ако искате вярвайте, но дори през ума ми не е минавало до сега ще посещава ли детето някакви езикови курсове, спорт, танци и т.н.  :oops:
     
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #85 -: Януари 18, 2014, 07:56:47 am »
Ники, на тази възраст ако и пуснеш да гледа детски на английски, след известно време ще те изненада, че е започнала да научава.


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #86 -: Януари 18, 2014, 09:39:57 am »
Малко офф, но за английския да ви питам: има ли хубав превод на български на тези бебешки фрази finger food, separation anxiety? Често ми се налага да ги употребявам в разговор с познати и все не се сещам за нещо кратко и ясно на български...



   La vita è bella
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #87 -: Януари 18, 2014, 12:54:42 pm »
След като са измислили тези курсове за възрастта на София, значи си е в реда на нещата.
Беше й интересно, даже се включи няколко пъти в заниманията  :P Времето е гадно, да ходи на такова място е повод за социални контакти, да поиграе, пък и да научи нещо. Преподаването е под формата на игра.
Какво е според възрастта за започване на тези занимания? Възраст, в която е нормално, а не амбициозно  :D


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #88 -: Януари 18, 2014, 18:21:58 pm »
И първото и второто ми дете ходиха в Хелен Дорон на английски от 1.5 до 2 г. Изключително забавно им беше и определено имаше полза. Септември и Малчо ще тръгва.  :D


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #89 -: Януари 18, 2014, 18:39:10 pm »
Здравейте и за много години на всички!
Най-после се уредих с компютър и бързам да ви пиша. Беше ми изгорял монитора и известно време бях без компютър. Чета че коментирате английски за бебоци и малко по-големи и се заинтригувах от курса. Разкажете повече какво и как учат и за какви пари става дума.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #90 -: Януари 18, 2014, 19:18:47 pm »
Малко офф, но за английския да ви питам: има ли хубав превод на български на тези бебешки фрази finger food, separation anxiety? Често ми се налага да ги употребявам в разговор с познати и все не се сещам за нещо кратко и ясно на български...

едва ли "separation anxiety" е по-кратко от "страх от раздяла"...  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #91 -: Януари 18, 2014, 19:24:03 pm »
Здравейте и за много години на всички!
Най-после се уредих с компютър и бързам да ви пиша. Беше ми изгорял монитора и известно време бях без компютър. Чета че коментирате английски за бебоци и малко по-големи и се заинтригувах от курса. Разкажете повече какво и как учат и за какви пари става дума.
тамън да питам и аз :wink: :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #92 -: Януари 18, 2014, 19:35:02 pm »
Здравейте и за много години на всички!
Най-после се уредих с компютър и бързам да ви пиша. Беше ми изгорял монитора и известно време бях без компютър. Чета че коментирате английски за бебоци и малко по-големи и се заинтригувах от курса. Разкажете повече какво и как учат и за какви пари става дума.
тамън да питам и аз :wink: :D
За Хелен Дорон да ви кажа. Само днес сме ходили, нека други споделят опит.
Урока протече под формата на игра, пускаха се няколко филмчета и песни. Всички деца участват, групите са 4-8 деца. Днес бяха 6. Говори се само на английски.
Курса е 36 посещения, един път седмично, цена 750 лева.

*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #93 -: Януари 18, 2014, 20:15:41 pm »
Аз много съжалявам, че във Варна няма занимания за толкова малки деца, иначе с удоволствие бих водила моите. Вкъщи гледаме детски и песнички на английски и руски и гледам че пропяват от време на време някоя друга думичка на английски, а вълк е волк, пък елхата йолка - туй от Машата.


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #94 -: Януари 18, 2014, 20:25:07 pm »
От филмчетата учат език, да. Теди знае думички на английски и испански и често ги използва. Преди време повече бяха руските, но сега почти не ги използва. Но пък чувам, че повтаря думи на китайски, от Ни хао Кай Лан  :lol:. Не съм се интересувала при нас има ли такива езикови занимания за малки деца.
Вкъщи гледаме детски и песнички на английски и руски и гледам че пропяват от време на време някоя друга думичка на английски, а вълк е волк, пък елхата йолка - туй от Машата.

При нас : зельонъй, жьолтъй, червьонъй  :lol:
     
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #95 -: Януари 19, 2014, 09:03:45 am »
Ники, а тези пари наведнъж ли се предплащат или може и по друг начин, че в момента ми е трудно да ги извадя на куп. Ако става на части ще е супер.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #96 -: Януари 19, 2014, 11:16:28 am »
Ники, а тези пари наведнъж ли се предплащат или може и по друг начин, че в момента ми е трудно да ги извадя на куп. Ако става на части ще е супер.
Може и на части, може да се договорите. След, като установиш връзка с тях ще ви поканят с детето на демонстративен урок, който е безплатен. Да видиш как протичат уроците.  И тогава ще изясните подробностите.

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #97 -: Януари 21, 2014, 10:55:29 am »
Колко да съм амбициозна не знам, но без английски в наше време няма управия, а поне още един език си е голям плюс. Друг е въпроса до каква степен се отдава ученето на езици на детето и до колко ще му е интересно, защото както се казва "на сила хубост не става". Тъй, че ще държа на английския, а за втори език каквото дойде, иначе аз испански искам да учат, че имат трети братовчеди, все испаноговорещи, дето бъкел български не знаят... То и с математиката е така, ако му се отдава на детето, ще я учи с лекота и ще я обича, а ако попадне и на добър учител нещата съвсем, ще се наредят. Аз поне бях така, имах страхотна учителка по математика в основното училище, за сметка на това по химия беше ужасна и въпреки, че химичката в гимназията беше по добра, химията си остана един от най-омразните и неразбираемите за мен предмети...


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #98 -: Януари 22, 2014, 09:17:50 am »
Език се учи най добре в чужбина в такава среда,казвам го от собствен опит,а и съдя по децата,но пък българския се забравя,особено като са знаели само азбуката и да сричат,почват да бъркат езиците.
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #99 -: Януари 22, 2014, 11:26:21 am »
750лв за 36 часа - около 20лв за час бебето ми да слуша как говорят английски и пеят песнички на английски. Шегувате се   :)
Миналата година и плащах 50 лв на месец, като ходеше 2 пъти седмично. За цяла година научиха частите на тялото, някои дрехи и 2-3 песнички. Интересното беше, че когато я питах какво значат думите в песничката, не знаеше и тя и останалите  :).  Тази година си оцветяват в училище по английски  :). Вторият срок щяли да започнат дa изучават азбуката. Хубаво  :). Но си мисля, за тези парички могат да и се платят индивидуални уроци и мисля, че ще научи много повече. Разбира се, мнението си е мое, съобразено с моето дете  :)
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #100 -: Януари 22, 2014, 12:35:31 pm »
750лв за 36 часа - около 20лв за час бебето ми да слуша как говорят английски и пеят песнички на английски. Шегувате се   :)
Миналата година и плащах 50 лв на месец, като ходеше 2 пъти седмично. За цяла година научиха частите на тялото, някои дрехи и 2-3 песнички. Интересното беше, че когато я питах какво значат думите в песничката, не знаеше и тя и останалите  :).  Тази година си оцветяват в училище по английски  :). Вторият срок щяли да започнат дa изучават азбуката. Хубаво  :). Но си мисля, за тези парички могат да и се платят индивидуални уроци и мисля, че ще научи много повече. Разбира се, мнението си е мое, съобразено с моето дете  :)
Мдааа, попрекалили са с цената. Хубаво е, че те канят на демонстративен урок, но това е и единствения начин да се добереш до цената на курса. Въпреки доброто ми желание да започне от сега, ще си чакам есента в ДГ да започне занятия. Към момента сумата ми е непосилна.
Аз също съм на мнение, че индивидуалните уроци са път към успеха.

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #101 -: Януари 22, 2014, 12:51:31 pm »
Аз дори бих казала, че и "заниманията" в къщи биха помогнали много, ако детето проявява интерес. Стефан, постоянно върви и ме пита, "това как е на английски, онова как е", като е ясно, че не ги запомня от първия път защото ме пита по няколко пъти за една и съща дума, но пък го хващам като говори, да подменя българските думи с тези които знае на английски. Освен това на моменти играят с кака си на игра в която единия си намисля дума, другия трябва да я познае и думите са обикновено на английски. А някой път като съм му повторила нещо което трябва да направи и накрая, по инерция казвам "на какъв език, да ти го кажа, че да ме разбереш?" и той казва, "на английски" и така като кажа на английски и го повторя още стотина пъти, дори успява да свърши каквото съм го накарала  :lol:. Та ученето на език трябва да е ежедневие и да има постоянно "облъчване" на дадения език, било то възможно най-елементарното, като слушане песен на съответния език, иначе се забравя. Ей ме мен, руски от втори клас, езикова гимназия с Руски и сега само разбирам, не мога едно изречение да съставя на руски, защото нито гледам филми, нито чета, нито слушам музика на руски. Испанския напротив, от един нищо и никакъв курс половин година, сега го знам сигурно по добре от руския и най важното не ми е проблем да го говоря, но пиша и чета на испански сравнително често и музика слушам...


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #102 -: Януари 22, 2014, 15:45:05 pm »
При нас : зельонъй, жьолтъй, червьонъй  :lol:

ползвай буквата "ы" - много помага в такива случаи  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #103 -: Януари 22, 2014, 15:57:01 pm »
Айде и аз да се запиша, че то месецът отмина.
По стечение на неприятни обстоятелства се наложи бързо да сменим квартала и сега сме в Младост 3. Сещайте се, детска градина в Надежда 5 какво значи като разход за бензин и време сутрин. Последните ни посещения след отита и частичната загуба на слух в детската градина бяха много гадни и детето се прибираше тъжно и..депресирано, ако може да се използва депресия като състояние при дете.
Та търсих градина в Младост, търсих и случайно попаднах на занималня за деца, на половин ден, отделно, че предлагат и френски за най-малките. Така или иначе му предстоеше от края на февруари да започва във френския институт, направих 3 в 1 - записах го на френски в занималнята, с още две дечица в група, ще посещава занималнята на половин ден от 8:30 до 13:30 и след обед си го взимам и в нас ще спи. После разходки.
Цените се оказаха приемливи - горе долу, колкото бензина месечно Младост-Надежда5-Младост и таксата за детска градина+танците и английския, които той така и не посети.

Лошото е, че в пакета има задължително включен английски и се чудя с два езика как ще се справи. Засега успява само да брои на английски до 4, нона френски произношението му е по-добро от това на баща му, като търсим картинки в речника :lol:

Беше започнал да заеква и със заниманията по френски и английски лесно го преодоляхме, но нашето заекване беше от стрес и бързо отмина.
Обаче сега има нов страх и не дава да гася лампата, спи на силна светлина, чак после гася, като настане дълбок сън.
[/url][/url]
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #104 -: Януари 22, 2014, 17:45:19 pm »
Толкова ми е далечна темата за обученията... Ние сме още на етап захранване, зъби, акане и не-акане и т.п. От няколко дни момчето е кисело, ревливо, ту яде като не видял през 2 часа, ту не ще да яде, спи му се през деня, а не заспива. Днес е особено "весел", дори и след цялото гушкане, носене на ръце, разходки. Знам, че много сме го чакали и го обожавам, но на моменти много се ядосвам, особено като се правя на маймуна, само да е спокоен, а файдата е временна - докато му омръзне :( И това ще мине, само да сме живи и здрави. Подразни ме един коментар във ФБ -  моя позната се оплаква от бебето си нещо, а някаква и отговаря - така ще разбереш какво е да си майка!! ;) А ся де? Оплаках ви се  :oops:
jasmin_veni, как си?


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #105 -: Януари 22, 2014, 18:30:29 pm »
За мен пък е непонятно такова малко дете да ходи на уроци. Те учат език кажи речи от въздуха,а от граматика не разбират, за какви индивидуални уроци може да става дума.  Аз лично понеже съм против индивидуалнтие уроци, за каквото и да е , ако е интелектуално ( не спорт или инструмент примерно, където разбира се е по-добре), та съм предубедена като чуя частен урок. Винаги малка група, според мен, е по-добре. Няколко деца задават по-разнообразни въпроси, правят различни грешки и се учат от въпросите и грешките на другите.


  
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #106 -: Януари 22, 2014, 18:32:43 pm »
Толкова ми е далечна темата за обученията... Ние сме още на етап захранване, зъби, акане и не-акане и т.п. От няколко дни момчето е кисело, ревливо, ту яде като не видял през 2 часа, ту не ще да яде, спи му се през деня, а не заспива. Днес е особено "весел", дори и след цялото гушкане, носене на ръце, разходки. Знам, че много сме го чакали и го обожавам, но на моменти много се ядосвам, особено като се правя на маймуна, само да е спокоен, а файдата е временна - докато му омръзне :( И това ще мине, само да сме живи и здрави. Подразни ме един коментар във ФБ -  моя позната се оплаква от бебето си нещо, а някаква и отговаря - така ще разбереш какво е да си майка!! ;) А ся де? Оплаках ви се  :oops:
jasmin_veni, как си?
не искам да нараня чувствата ти, но приятелката на приятелката ти е напълно и абсолютно права! :wink: те децата, не са само цветя и рози - реват, тръшкат се, дрискат/или не, дразня, ядосват и тн...Това са нормалните неща от живота...Всички си обичаме децата, без съмнение...Повечето от нас, сме ги чакали дълго. Но понякога на всеки му идва нанагорно. Какво лошо има в това, да си откровен и прям? Да не се криеш зад разни клишета и неверни изрази. Защото, особено последното, създава неверни представи особено за тия, на които им предстои и които, след това остават безкрайно разочаровани... :wink:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #107 -: Януари 22, 2014, 22:47:31 pm »
Боби, за индивидуалните уроци имах предвид по-нататък.
А иначе ти е лесно, защото пред децата ти се говори на два езика. Мани ти това с ученето от въздуха  :wink:

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #108 -: Януари 23, 2014, 00:43:29 am »
Боби, за индивидуалните уроци имах предвид по-нататък.
А иначе ти е лесно, защото пред децата ти се говори на два езика. Мани ти това с ученето от въздуха  :wink:
А, за моите знам,че е така, но аз говоря за други. Имам добър приятел, който дойде тук, когато детето беше на 2 годинки. Не ходеше на градина, у тях само български се говореше ( те ангглийски грам не знаеха тогава), но по цял ден работеше телевизора и детето започна да разбира малко по малко. как разбра това дете не знам, ама започна да разбира. Същевременно, долу като играеше с мексиканчета ( които и те не знаят английски), те пък търчаха и викаха „айде, айде‟ :-).  Та и онези започнаха от български да отбират :-).

За учене от въздуха имам предвид, че много бързо запомнят и започват да го употребяват. Може да е детско, може да е книжка, като му казваш всеки ден по малко, ще научи. Като попивателни са.

П.П. За индивидуалните уроци - аз по принцип не ги харесвам като форма на обучение. Ограничаваща е, според мен.
« Последна редакция: Януари 23, 2014, 00:45:09 am от Bobbie »


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #109 -: Януари 23, 2014, 00:57:15 am »
За определени цели е по-добре учене в група (за деца, начинаещи), овладяването на по-високите нива става по-лесно с индивидуални уроци. Но нито едното не е правило.

Моят син сега го тресе треската на класическата музика и съответните инструменти.  :lol:
Някоя от вас да е свирила на цигулка?

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #110 -: Януари 23, 2014, 07:31:07 am »
При нас : зельонъй, жьолтъй, червьонъй  :lol:

ползвай буквата "ы" - много помага в такива случаи  :lol:

Детето знае руски по-добре от мен, видно е  :lol:
     
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #111 -: Януари 23, 2014, 07:40:37 am »
За определени цели е по-добре учене в група (за деца, начинаещи), овладяването на по-високите нива става по-лесно с индивидуални уроци. Но нито едното не е правило.
Явно колкото хора, толкова мнения. Според мен колкото по вече им се развиват мозъчетата, толкова повече ценни неща могат да получат от ученето в група.


  
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #112 -: Януари 23, 2014, 10:35:04 am »
bebe_2013 добре съм, още не знам къде съм баш, но приятели много ми помагат.
Твоята приятелка е права - не са само ангелчета децата ни, понякога са като стадо дяволи, но пу=ък все някога окапват и заспиват :lol: Тогава като му погледнеш заспалото личице и ти става ясно, че още доста неща може да понесеш заради него :)

Блу, за музиката и гимнастиката знам, че трябва възможно най-рано.

Аз съм ЗА индивидуалните уроци, аз повече напредвам с тях, отколкото в група, но за децата е по-добре и по-забавно в група :)
[/url][/url]
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #113 -: Януари 23, 2014, 11:10:54 am »
Боби, за индивидуалните уроци имах предвид по-нататък.
А иначе ти е лесно, защото пред децата ти се говори на два езика. Мани ти това с ученето от въздуха  :wink:
А, за моите знам,че е така, но аз говоря за други. Имам добър приятел, който дойде тук, когато детето беше на 2 годинки. Не ходеше на градина, у тях само български се говореше ( те ангглийски грам не знаеха тогава), но по цял ден работеше телевизора и детето започна да разбира малко по малко. как разбра това дете не знам, ама започна да разбира. Същевременно, долу като играеше с мексиканчета ( които и те не знаят английски), те пък търчаха и викаха „айде, айде‟ :-).  Та и онези започнаха от български да отбират :-).


Боби, точно покрай детските филмчета ( Диего и отбор Умизуми), Жорко може да брои до 5 на английски. Дори вкарва понякога и испански думи, защото  Диего говори на испански и английски. Не мислете, че у нас телевизорът работи нон стоп. Пускам 2 серии сутрин и 2 следобед. Изумявам се колко бързо и лесно децата възприемат чуждия език  :)
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #114 -: Януари 23, 2014, 13:18:47 pm »
Вени, той на музика ходи, но за инструмент може би му е малко рано. Интерес има голям. Да видим технически как ще стане! А има и някои инструменти, където трябва да са по-големи (духовите например). Не може петгодишно да свири на фагот.
Приятелката ми се притеснява, че щяло да пречи на съседите, ако детето й свири на пиано. Казах й да го запише, че и без това доста се чака, докато се освободи място. А съседите да не ги мисли! Не е забранено да се свири на инструмент (в нормално време, разбира се). А и всеки вдига някакъв шум - дали защото има куче или поради друга причина. Това са нормални неща. Иначе трябва да живеем сами в гората. Брат ми днес се оплака, че някой вчера правел ремонт и над 12 ч. бръмчал с бормашина. Ами, гадно е. Още по-кофти е, че е голям блок с над 100 апартамента и почти винаги някой нещо ремонтира. Ама няма как. Трябва да си смени жилището, като не му изнася.

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #115 -: Януари 23, 2014, 14:01:26 pm »
Искам да попитам, мислили ли сте за смяна на училището след 4 клас. На къде сте се насочили, ако отговорът е да. Моника е записана в 112, само и единствено заради госпожата и. Препоръчаха ми я и съм с две ръце за. Страхотна е и като човек и като педагог. Нямам забележки.
Незнам след 4 клас обаче дали да не я преместя. Какво е вашето мнение и наблюдение?
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #116 -: Януари 23, 2014, 15:20:38 pm »
все някога окапват и заспиват :lol: Тогава като му погледнеш заспалото личице и ти става ясно, че още доста неща може да понесеш заради него
100% вярно :)

Може би най-много ме тревожи и изморява, когато не успея да го укротя и започвам да си мисля, защо е нервен, боли ли го нещо... Тая сутрин се събуди с рев, не можем да го успокоим с баща му. В един момент се разсъни, видя ни и се нахили. Чакам го да проговори, че да казва поне какво му е и какво иска  :P


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #117 -: Януари 23, 2014, 15:22:52 pm »
Бебе, и това е така, но като проговорят, понякога ми се иска да имат и копче за изключване.  :lol:

Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #118 -: Януари 23, 2014, 15:30:58 pm »
все някога окапват и заспиват :lol: Тогава като му погледнеш заспалото личице и ти става ясно, че още доста неща може да понесеш заради него
100% вярно :)

Може би най-много ме тревожи и изморява, когато не успея да го укротя и започвам да си мисля, защо е нервен, боли ли го нещо... Тая сутрин се събуди с рев, не можем да го успокоим с баща му. В един момент се разсъни, видя ни и се нахили. Чакам го да проговори, че да казва поне какво му е и какво иска  :P

Ми вие имате сутрешно кафе, то горкото няма и нищо не пие. Аз вкарах мляко с какао за сутрешно разсънване и спряха крясъците. Почакай някоя и друга година :lol:
[/url][/url]
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #119 -: Януари 23, 2014, 22:32:16 pm »
Език се учи най добре в чужбина в такава среда,казвам го от собствен опит,а и съдя по децата,но пък българския се забравя,особено като са знаели само азбуката и да сричат,почват да бъркат езиците.


Е, с това не съм гъгласна.
И двете ми деца са родени в Германия, ходили са само през лятото в Бг.
И двамата говорят перфектен български. Дъщеря ми - перфектен немски. Калоян сега тръгна на ДГ, ще го научи и той.
Дара, както вече казах, за 2 мес през лятото научи бг букви.
В 1ви клас е тук
Чете и пише и на двата езика

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #120 -: Януари 24, 2014, 16:22:14 pm »
Плодовите сокове вече са с етикет "вредно"

Захарта им е колкото в газираните напитки, а ползите - нулеви, понеже ги няма фибрите от плода


http://www.segabg.com/article.php?id=683118

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #121 -: Януари 24, 2014, 16:29:44 pm »
Плодовите сокове вече са с етикет "вредно"

Захарта им е колкото в газираните напитки, а ползите - нулеви, понеже ги няма фибрите от плода


http://www.segabg.com/article.php?id=683118
Мерси за инфото, Джам  :D
Сега ще принтна в няколко екземпляра и ще раздавам. Говоря аз, че са вредни, ама не ми вярват явно. Стигнах до там, че да забраня със закон купуването на сокове. Който наруши лошо му се пише  :wink:
« Последна редакция: Януари 24, 2014, 16:34:38 pm от Ники »

Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #122 -: Януари 24, 2014, 16:33:53 pm »
Вчера, уморени от зъболекар и пазаруване седнахме с малкия в единственото по-рода си в "наше село" кафене, в което предлагат фрешове от каквото се сетиш и сладкишчета от здравословни продукти /пълнозърнесто брашно, лимец, ядки и  пр./. Та след като изпи сока от пресен морков и ябълка и изяде едно пълнозърнесто мъфинче много доволен ми каза: "Мамо, благодаря ти за идеята да дойдем тука!" Та мисълта ми е, че децата могат да проявяват вкус към полезното, трябва само малко да ги побутнем.
Признавам, че в къщи рядко правим "фрешове", не си давам зор, защото детето пие предимно вода, чай, айрян, пряско мляко, никакви газирани и много рядко от вредните купешки сокове, за които пише jam. Сигурно и в бъдеще пак ще ме мързи да правя пресни сокове в къщи, освен за бебета, разбира се. :) Но ето, като излизаме на разходка нищо не ми пречи да го черпя отново във вчерашното кафене. Така че - долу вредните сокове!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #123 -: Януари 24, 2014, 17:09:21 pm »
Аз изобщо не предлагам сокове - нито прясно изцедени, нито купени. Много рядко приготвяме пресни сокове у дома, и детето опитва, но не го уча да ги харесва или търси. Аз така съм израснала, без сокове, и до ден днешен дори не се сещам, нито купувам, нито ме изкушават.

В Щатите децата лочат сок постоянно. Майките са приели, че това е начин децата да приемат течности, защото водата била безвкусна. Само че това води до кариеси в ранна детска възраст, наднормено тегло, и навик да се ядене и пие нещо постоянно, вместо в определените за хранене часове. Хич не са безобидни тези сокчета, дори когато са от истински плодове.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #124 -: Януари 24, 2014, 17:18:11 pm »
Не знам дали и аз като цигу, защото като дете никой не ми е предлагал и аз не съм пила или просто са ми гадни, но ако ми се пие нещо такова предпочитам да изпия една кола от колкото сок. Може би имам не повече от 5 чаши изпити през живота си, оставят ми ужасен вкус в устата след това.
А нали съм и от лошите майки дето и сладко не предлагат на децата си, а за сокове да не говорим, така че и децата не пият.  :lol:
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #125 -: Януари 24, 2014, 17:44:09 pm »
Аз съм предлагала фрешове,защото вкъщи всяка сутрин се правят-закон въдворен от мъжа ми.Митко категорично отказва да пие,че  било"гадно" :).Той и плодове никакви не яде.Само банан и моркови може да мели до припадък,което пак е нещо.А по повод купешките сокове-не влизат вкъщи изобщо.

Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #126 -: Януари 24, 2014, 18:02:29 pm »
Честно казано, в нас и сокове и сладки неща се консумират, наравно с плодовете.
Ясно ми е, че не всичко е полезно, но не вярвам в плодовете от пазара, бъкани с нитрати, да има по-малко вредни неща.

Много се впечатлявах от всичко такова преди, сега съм малко на принципа "прекаления светец и Богу не е драг". Като си поиска му се дава компот, сок, придружени  с много вода, плодове и мляко се консумират ежедневно, така че не вярвам да е мега вредно.

Аз самата обожавам сокове и като дете съм обичала, най-вече от ябълка, та Ники е същия.

ако тръгна да изключвам всички вредни за здравето храни и напитки, предлагани на пазара и да гледам консервантите във всичко, то ще минем на фотосинтеза :lol:
[/url][/url]
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #127 -: Януари 24, 2014, 18:21:18 pm »
Аз самата обожавам сокове и като дете съм обичала, най-вече от ябълка, та Ники е същия.

ако тръгна да изключвам всички вредни за здравето храни и напитки, предлагани на пазара и да гледам консервантите във всичко, то ще минем на фотосинтеза :lol:
Амин! :D Доживях и това да прочета, че се бях отписала като майка. :wink: Аз му давам фрешове /собственоръчно направени, но с купешки плодове, нямам късмета баби и дядовци да отглеждат/, тия от магазина сокчета, никога не е пил. Но единственото друго, което успявам да докача е домашно мляко. Квася, давам прясно. Иначе месото е купешко. От онова с инжекциите. Не, че не си обичам детето. Ама това има, това давам... :wink:
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #128 -: Януари 24, 2014, 21:35:11 pm »
момичета пак четете през пръсти, както се казва. никъде в статията не пише за фрешове, а и никоя от нас не ги споменава за вредни… та не разбрах за светеца и амин-а ама явно повредата е в моя телевизор.
всеки яде това което обича.
дори и да докажат, че вафлите са мега полезни няма сила на земята която да ме накара да ги ям, просто не обичам сладко. а и никъде не видях някой да е написал, че държим децата в клетка, лично аз написах НЕ ПРЕДЛАГАМ, а не не давам при поискване :wink:
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #129 -: Януари 24, 2014, 23:17:54 pm »
Аз самата обожавам сокове и като дете съм обичала, най-вече от ябълка, та Ники е същия.

ако тръгна да изключвам всички вредни за здравето храни и напитки, предлагани на пазара и да гледам консервантите във всичко, то ще минем на фотосинтеза :lol:
Амин! :D Доживях и това да прочета, че се бях отписала като майка. :wink: Аз му давам фрешове /собственоръчно направени, но с купешки плодове, нямам късмета баби и дядовци да отглеждат/, тия от магазина сокчета, никога не е пил. Но единственото друго, което успявам да докача е домашно мляко. Квася, давам прясно. Иначе месото е купешко. От онова с инжекциите. Не, че не си обичам детето. Ама това има, това давам... :wink:


Хехех, аз дори не квася, баба (лека й пръст) ме научи, че високата масленост в киселото мляко води до неусвояване на калция. Взимам Верея 2% или 3,6 ако липсва 2%.

Стеф, никой не чете през пръсти, всички споделяме. Аз просто споделих моята философия. А репликата за светеца е стара и напоследък си я напомням ;)

Да отколня темата в друга насока. Ники започна частна занималня. По принцип се бях вманиачила да пие всичко със сламка, освен вода, обаче то детето свикна и вода със сламка (от тези, шишетата). Та на първото занятие по френски при госпожицата от занималнята, която така или иначе му води и дневната занималня, тя ми обърна внимание, че със сламката водя до увреждане на артикулационния апарат - долната част на челюстта не се развива добре, което води до закърняване на артикулационния апарат и влошена финна моторика.
Сега се връщам в бебешките години и уча да пие с голямо шише или чаша.
[/url][/url]
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #130 -: Януари 24, 2014, 23:40:27 pm »
момичета пак четете през пръсти, както се казва. никъде в статията не пише за фрешове, а и никоя от нас не ги споменава за вредни… та не разбрах за светеца и амин-а ама явно повредата е в моя телевизор.
всеки яде това което обича.
дори и да докажат, че вафлите са мега полезни няма сила на земята която да ме накара да ги ям, просто не обичам сладко. а и никъде не видях някой да е написал, че държим децата в клетка, лично аз написах НЕ ПРЕДЛАГАМ, а не не давам при поискване :wink:
Ти може да не си написала, ама кой ли те е прочел...


*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #131 -: Януари 25, 2014, 03:07:52 am »
Май и друг път съм споменавала за племенницата ми, която не близва вода, ужасно злояда е и... пие литри плодови сокове. На 5 години няма здраво зъбче в устата, но не мога да убедя майка й, че причината е именно в злоупотребата.

Блу, ние  започнахме с пиано с Тереза. Майка беше тук през лятото и започнаха да играят на пиано /подмята се стар синтезатор вкъщи/, детето много се увлече. Много - много, колкото за възрастта й. Сега отделяме по десетина минутки дневно.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #132 -: Януари 25, 2014, 06:41:24 am »
Аз изобщо не предлагам сокове - нито прясно изцедени, нито купени. Много рядко приготвяме пресни сокове у дома, и детето опитва, но не го уча да ги харесва или търси. Аз така съм израснала, без сокове, и до ден днешен дори не се сещам, нито купувам, нито ме изкушават.

В Щатите децата лочат сок постоянно. Майките са приели, че това е начин децата да приемат течности, защото водата била безвкусна. Само че това води до кариеси в ранна детска възраст, наднормено тегло, и навик да се ядене и пие нещо постоянно, вместо в определените за хранене часове. Хич не са безобидни тези сокчета, дори когато са от истински плодове.
Аз също сокове не давам под никаква форма и не мисля, че са безобидни. Както казваш, освен че развалят зъбите, ги учат и че все нещо сладко трбява да поемат.Според мен, ако ще ядат плодове, трбява да си ядат плода. Дори си подарих машината за изстискване на сокове на една колежка. Обаче в градината беше голямо чудо да им обяснявам защо не давам сок и дори мляко не давам на обяд и държа да им се дава вода. Общо взето минахме през фаза разяснения, как е по-добре било за децата ми, до да ги съжаляват,че другите пиели а те не. После пък ми казваха как Андреа взела на едно дете сока понеже и тя била искала... абе голям натиск беше да им дам да дават сок или мляко. Един ден се изтресох там точно по веме на следобедната закуска, че трбяваше да дам на Ивана инхлацията и какво да видя - в чашката и ябълков сок. Та пак разправии и в крайна сметка мисля, че разбраха, че не се предавам лесно. Само дето в градината съм им черната овца, щото все има нещо, което не давам за децата си и вероятно ме имат за някакъв цербер. Ама като ги погледнеш те какво им дават- ужас. Когато имат празненство по някакъв повод и носим храна всички родители.  Половината неща са разни слади  и боклуци, които аз никога не бих дала на децата си, но като са там и нямам контрол.


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #133 -: Януари 25, 2014, 16:00:55 pm »
"Любимо" ми е, когато някое дете има рд в градината и родителите подготвят пакетчета - подарък за всяко от децата. Дотук добре. А после? То не са шоколади, гумени мечета, близалки, дъвки, може и някоя лепенка или глупава пластмасова играчка. Ами, мерси съм аз. Що не купят по една книжка от тези по едно евро и майката да направи една тава курабийки и да сложи на всяко дете по книжка и две курабии или дори, като купуват нещо, да са моливи или книжка за оцветяване. Не е да няма какво. Ама трябва да се помисли малко.

Бабата и дядото му донесоха шоколадов дядо Коледа. Казах му, че не може целия да го изяжда наведнъж. А на приносителите ще им кажа да носят книжки другия път, ако може. Знам, че шоколадът е от супермаркета, а за книжката не знам къде трябва да ходят. И знам, че са стари хора. Ама той си намира начин да консумира известно количество сладко в градината, което смятам за предостатъчно. Вкъщи, по малко и под мой контрол. Не искам да му носят допълнителни неща. В градината най-редовно правят шоколадов кекс за рд и разни подобни.

*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #134 -: Януари 25, 2014, 16:20:38 pm »
Покарай не-акането рекох и аз да дам фреш. Моя позната ме убеждава, че откак дава сокчета на бебето (и фреш, и "бебешки"), нямат проблем с акането. Вадя морковите живи от градината, ябълките ми пак са от там. Ми файда не видях. Сега от време на време цедя по 10-15 мл. по старомодния начин - стъргане и тензух  :Р. Не забелязвам особен интерес, колкото за разнообразие.
А купешките - ми много ясно, че няма нищо останало полезно и живо в тях след пастьоризацията. На мен ми се допива понякога "натурален" сок банан и си го пийвам, но на заведение редовно карам на вода. Сега и като кърмя, избягвам и кафе, та като кажа, че искам само вода, някои сервитьори много странно ме гледат.
Не ми се мисли, как ще огранича яденето на боклуци, без да съм "ааа тя 'щото много го е чакала, много чете и се вманиачава" :( Много ми е криво на моменти от сега, като обяснявам, че не искам да яде шоколади, Фафли, Зайо-байовци (ама те са НАТУРАЛНИ! без нищо). То не може да мине на 100% без тях, ама може да не го заливаме с боклук отвсякъде. Носила съм на приятелски деца банани, ябълки и т.н. Не е ли шоколадче, все едно с празни ръце съм отишла. Кога е се промени този манталитет?


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #135 -: Януари 25, 2014, 16:34:07 pm »
Бебе, вероятно едва ли ще се промени. Ти ще си държиш на своето. Над това, което получават в яслата или градината, нямаме особен контрол (освен ако не се разбереш за нещо конкретно, напр.на моя бях казала да не му дават мед, защото почна там на година и половина. Когато стана на две, му дадох аз, и им вдигнах забраната.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #136 -: Януари 25, 2014, 17:39:14 pm »
Бебе, аз не виждам лошо да му вземеш и шоколадче, ама от тези дет са вика най-простите- може и малък грамаж, млечен или своге, Стефания си знае дажбата ако й се прияде си взема 25 грамов своге й не пита за повече
мен ако питаш, от всичката сган на пазара май най безобиден ми се види шоколада
за моркови и ябълки- няма как да подействат, водят се уж стабилизиращи, според мен обаче леко запичащи
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #137 -: Януари 25, 2014, 20:15:57 pm »
Вени,а защо си държала на сламката?Питам от чисто любопитство :)

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #138 -: Януари 25, 2014, 21:16:44 pm »
Аз малко не по темата, обаче искам да питам някой знае ли как е пътя от Пазарджик до Банско през Велинград, че утре смятаме да минаваме от там.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #139 -: Януари 25, 2014, 23:53:56 pm »
Вени,а защо си държала на сламката?Питам от чисто любопитство :)

Защото бях като орел, ако го видя да пие нещо без сламка - айрян, мляко, сокове, чайове. Знам, че със сламка, окисляването на зъбите е по-малко и вероятността от кариес по-малка. Дотук е проверена теория, като виждам, колко течности пие всеки ден.
И някак и водата мина на шишето със сламка, после отказа да пие от друго шише, реших, че е период и като порастне с разумни аргументи ще приеме да се откаже. Два дни повтаряне на разумни аргументи и един бакуган по-късно, пие с чаша и обикновено шише.
[/url][/url]
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #140 -: Януари 26, 2014, 08:13:37 am »
моите деца почти не са пили със сламка пък нямат грам кариес :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #141 -: Януари 26, 2014, 10:06:49 am »
Бебе, аз не виждам лошо да му вземеш и шоколадче, ама от тези дет са вика най-простите- може и малък грамаж, млечен или своге, Стефания си знае дажбата ако й се прияде си взема 25 грамов своге й не пита за повече
мен ако питаш, от всичката сган на пазара май най безобиден ми се види шоколада
за моркови и ябълки- няма как да подействат, водят се уж стабилизиращи, според мен обаче леко запичащи

Така де :D В крайна сметка целта не е да им вгорчаваме детството, а само що годе да ги приучим към по-здравословно хранене. :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #142 -: Януари 26, 2014, 11:31:45 am »
моите деца почти не са пили със сламка пък нямат грам кариес :)

Можеее, но аз така си го бях втълпила, още повече първият ми кариес беше на 3 години, с ронливи зъби съм...
И да си кажа - шоколади, вафли, купени сокове не съм консумирала, само мляко и плодове за сладко, ама на 3г. си спомням, че ми оправиха първи кариес, 6 долен, дясно :)

[/url][/url]
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #143 -: Януари 26, 2014, 13:39:26 pm »
моите деца почти не са пили със сламка пък нямат грам кариес :)

Можеее, но аз така си го бях втълпила, още повече първият ми кариес беше на 3 години, с ронливи зъби съм...
И да си кажа - шоколади, вафли, купени сокове не съм консумирала, само мляко и плодове за сладко, ама на 3г. си спомням, че ми оправиха първи кариес, 6 долен, дясно :)

Шестите растат чак на 6 години. Дотогава децата са с 20 зъби само  :wink:

И нашите зъбки са опазени без нито един кариес, и почнахме да слагаме силанти на първите постоянни зъби. А петната, за които бях писала преди време, доц. Маркова каза, че или са генетични, или са от удара, при който си счупи двата горни зъба преди 5 години, и могат лесно да се коригират при желание.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #144 -: Януари 26, 2014, 19:49:19 pm »
Митко почти не яде сладко,сокове толкова рядко,ако сме на заведение.Ние с баща му сме със много здрави зъби,големият ми син на 13г. без един кариес,а Митко-направи 2 пулпита и 2 по малки миналата година.А кажете сега от какво зависи?

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #145 -: Януари 27, 2014, 06:13:23 am »
Митко почти не яде сладко,сокове толкова рядко,ако сме на заведение.Ние с баща му сме със много здрави зъби,големият ми син на 13г. без един кариес,а Митко-направи 2 пулпита и 2 по малки миналата година.А кажете сега от какво зависи?
Комбинация от фактири са, от гени, но и от други неща. Дядо ми умря без нито една пломба и баща ми все още няма, аз самата до 19 години нямах нито една пломба в устата. Мислех, че ще карам като тях, но след тази възраст нещо се примени, започнаха да ми се развалят зъбите и сега имам вече не помня колко коронки и май не остана зъб, който да не е правен. Та не е само гени. Пиех много кока-кола и работех нощни смени. Като спрях колата и почнах да взимам витамин Д, пак спряха да се развалят.
« Последна редакция: Януари 27, 2014, 06:15:18 am от Bobbie »


  
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #146 -: Януари 27, 2014, 09:27:40 am »
  ми обърна внимание, че със сламката водя до увреждане на артикулационния апарат - долната част на челюстта не се развива добре, което води до закърняване на артикулационния апарат и влошена финна моторика.

Прочитайки това леко се притесних .

Калоян  сутрин и вече пие мляко, но  държи да е  със сламка . Останалите течности през деня  , вкл. и ако пие прясно мялко   ,си пие от нормална чаша.Вода пие от обикновенно шише. Но сутрешното и вечерно мляко настоява за сламка.   Понеже пие  около 250 мл , в чаша трябва да наливам няколко пъти , за да  не се залее  ,  така му беше мн удобно .
Мисля , че има и някакъв момент на психологичесна нагласа , защото държи млякото да е в шише , слага сламка и така- сложих слмка в чашата  - неее, ттрябвало да  е в шишето   Относително бързо и лесно  , малко след  годинката ,минахме на  сламка от биберон за млякото .
Вчера опитах  да му предложа в чаша -категорично отказа  да го пие  дори.   Взе сламка и си го изпи , след като го преля в шише.
Дали имам основание за притеснение , да настоявам ли да пие млякото вечер от чаша, но се опасявам , че така може да   се откаже въобще от млякото .
мнения ?




*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #147 -: Януари 27, 2014, 09:32:22 am »
Аз за това съм писала, че няма как 100% да минем без боклучава храна, но все пак да не е затрупан с нея ;) Имам приятели с пълни шкафчета с боклуци и ми и викат - ама то детето друго не яде. Ми като му се дояде сладко и няма никакъв плод, а има пълен шкаф с бонбони, шоколади, смрадливи солети и чипсове? Сега им изграждаме някакви хранителни навици. За това и гледам да готвя на малкия, а не да му давам купешки храни - щото не е важно само да напълним корема, а и да е вкусно и поне малко полезно.
Например аз не ям почти нищо захарно, а от чипсове, кубети и т.н. се отвратих като пътувах много в студентските години и все това ядох на път. Яде ми се сладко - винаги имаме плодове у дома. Яде ми се солено - препичам си филийка с краве масло и подправки и ей ти ги маретите. Не казвам, че съм супер здрава :) просто така съм си свикнала и не ми липсва. И солта намалих постепенно и сега у дома ядем много безсолно. Даже пюретата дето правя на малкия си дояждам - вкусни са ми :)
Моят мъж ядеше много Фафли и шоколади, ама като не купувам, а той забравя и той почти не яде вече  :lol:


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #148 -: Януари 27, 2014, 10:07:27 am »
  ми обърна внимание, че със сламката водя до увреждане на артикулационния апарат - долната част на челюстта не се развива добре, което води до закърняване на артикулационния апарат и влошена финна моторика.

Прочитайки това леко се притесних .

Калоян  сутрин и вече пие мляко, но  държи да е  със сламка . Останалите течности през деня  , вкл. и ако пие прясно мялко   ,си пие от нормална чаша.Вода пие от обикновенно шише. Но сутрешното и вечерно мляко настоява за сламка.   Понеже пие  около 250 мл , в чаша трябва да наливам няколко пъти , за да  не се залее  ,  така му беше мн удобно .
Мисля , че има и някакъв момент на психологичесна нагласа , защото държи млякото да е в шише , слага сламка и така- сложих слмка в чашата  - неее, ттрябвало да  е в шишето   Относително бързо и лесно  , малко след  годинката ,минахме на  сламка от биберон за млякото .
Вчера опитах  да му предложа в чаша -категорично отказа  да го пие  дори.   Взе сламка и си го изпи , след като го преля в шише.
Дали имам основание за притеснение , да настоявам ли да пие млякото вечер от чаша, но се опасявам , че така може да   се откаже въобще от млякото .
мнения ?

ето ти едно мнение - това са силно преувеличени твърдения. чувала съм ги и аз, от логопед специалист, как детето, понеже за 2 пъти по 5 минути на ден пие мляко от шише с биберон, няма да развие говор и говорен апарат....

е, моят син пи мляко от шише с биберон до 3 години и 11 месеца, но не забелязвам да има проблеми с говорния апарат.

не се втренчвай в тия неща. същото бих посъветвала и жасмин вени, защото броят на кариесите в устата изобщо не зависи от това дали пиеш сока със сламка или не. ама изобщо.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #149 -: Януари 27, 2014, 11:15:45 am »
Ми не знам, Джам, като ти говори специалист и излага аргументи, звучи доста...плашещо, особено като идея си нямам как се развива говорния апарат. Имам предвид анатомично.

Сиа, може да е бил и пети, помня, че беше в дъното на устата и винаги го свързвам с последните 6 и 7 зъб.
[/url][/url]
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #150 -: Януари 27, 2014, 12:08:32 pm »
Това със зъбите си е до ген. Аз от малка се влача с кариеси, на 15 години ми сложиха коронка, на баща ми на 16 са му сложили. И ми е разказвал, че за сметка на това чичо ми и дядо ми, до доста голяма възраст не са имали нито един развален зъб, но той явно се е метнал на майка си. Стефан на няма и 4 години имаше 4 кариеса вече. Ели е с по здрави зъби, само 1 кариес за сега. Колкото до 6-тите зъби тя на 5 години ги беше изкарала всичките и първото и зъбче падна на 5 години и 1 месец. Някой казват, че зависело кога са поникнали зъбите, но и при двамата първо зъбче имаха на 8 месеца, но на Стефан не му се клати нито един зъб в момента и не го виждам да му падне зъб преди да стане на 6, ако е наследил моите зъби.
 За пиенето от шише и говора, моите и двамата се влачиха до към 4 годишни с бибероните и нямат никакъв говорен дефект. Стефан разменя на моменти букви в някой думи, ама щом може да каже "трицератопс" без проблем, значи всичко му е наред ;)


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #151 -: Януари 27, 2014, 12:41:45 pm »
Аз като си посипвах главата с пепел пред зъболекаря, че до доста късно давах течности с биберон - 3 години и половина някъде, той ми се усмихна и рече, че в някои западни държави можеш да видиш 5 годишни деца с биберон и никой не го приема за ненормално, а аз да не се тревожа - дъвченето на биберон не повлиявало кой знае колко на захапката, а чак след като започнели да се подреждат постоянните зъби можело да се прецени има ли някакъв проблем и нужда от консултация с ортодонт. Та ме успокои човека. Все пак - професионалист е.
« Последна редакция: Януари 27, 2014, 12:49:56 pm от hope-love »
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #152 -: Януари 27, 2014, 13:38:56 pm »
Ами  успокоихте  ме , да не хвърлям пакета сламки , значи  :D  и да  го оставя да си пие вечерното мляко човека спокойно ,а    все пак е още  само на  2,7 г .


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #153 -: Януари 27, 2014, 14:22:18 pm »
Ами  успокоихте  ме , да не хвърлям пакета сламки , значи  :D  и да  го оставя да си пие вечерното мляко човека спокойно ,а    все пак е още  само на  2,7 г .

помисли логично - колко време прекарва със сламката дневно? :) нека си пие млекото човека на спокойствие - сега му е паднало...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #154 -: Януари 27, 2014, 14:34:13 pm »
Само за инфо: племенника ми е на 20години и доскоро пиеше със сламка всичко  :wink: Скоро, скоро - до преди 4-5 години може би.
Е, има ОГРОМЕН говорен дефект! Говори по-малко - колкото повечето мъже  :lol:  :lol:  :lol:

Давайте си на децата млякото, пък нека е със сламка то!
Аз се моля да пропие мляко в какъвто и да е вид, ама нееееееее! Яде само плодови млекца и кремчета, които правя в къщи с мляко. Иначе - ни прясно, ни кисело мляко консумира човека! А на кого ли да прилича?!?!?!?! У нас нито едното, нито другото е на почит! Виж - със шоколада си лягам в леглото  :oops: И за сведение - първата ми пломба /на малък кариес/ бе на 36 години!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #155 -: Януари 27, 2014, 17:58:23 pm »
Попадна ми нещо интересно и искам да го споделя за тези, които дават домашни задължения на децата си :wink:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #156 -: Януари 27, 2014, 18:46:29 pm »
Стефания снощи пържи кюфтета /каймата я замесих аз/, от година и малко прави топчетата за супа топчета, даже ми се сърди ако я пропусна да не ги направи тя
онази вечер като бях в несвяст от висока температура ми напълни леген с гореща вода, после ме избърса и ми донесе чорапи, да си ги обуя докато съм напарена
сори за майките с деца терористи, но бива да кажем на хората, че децата не са само индивиди, които ни тормозят целенасочено
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #157 -: Януари 27, 2014, 19:28:53 pm »
Браво на Стефания и дано да си оздравяла. Много гаден грипа, вече 2 пъти го караме семейно.
Иначе аз Иви я викам от сега да ми помага, когато върша нещо - проскам, сменям чаршафите на спалнята и т.н. По-скоро се забавляваме, отколкото вършим нещо, но искам да открива света с мен и да вижда, че и най-досадните задължения могат да носят приятни емоции.


Още нещо от мен - за децата терористи :wink:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #158 -: Януари 27, 2014, 20:00:29 pm »
Попадна ми нещо интересно и искам да го споделя за тези, които дават домашни задължения на децата си :wink:
:lol:  И аз си мисля, че съм строга...
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #159 -: Януари 27, 2014, 20:25:21 pm »
Стефания снощи пържи кюфтета /каймата я замесих аз/, от година и малко прави топчетата за супа топчета, даже ми се сърди ако я пропусна да не ги направи тя
онази вечер като бях в несвяст от висока температура ми напълни леген с гореща вода, после ме избърса и ми донесе чорапи, да си ги обуя докато съм напарена
сори за майките с деца терористи, но бива да кажем на хората, че децата не са само индивиди, които ни тормозят целенасочено


Уф, че хубавоооо (не че си била болна, а че помага ). Ники се съгласява само за прането да ми помага и за метенето. При готвенето помощта се изразява в пускане на кухненския робот и миксера и бърканена сместа.
Този номер с напарването на краката не го знаех, но вече ще го знам и ще науча Ники :wink:
[/url][/url]
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #160 -: Януари 27, 2014, 20:25:54 pm »
Mini здрава да си вече, вдигна ми настроението!

Зъбите са ген и на челна стойка да застана, Митака пак с пулпит!
Добре, че съм руса, бяла да съм вече, толкова ми е мъка да го гледам как страда!

Аз също се опитвам да ги включвам във всичко. С него успявам той самия се дразни от безпорядъка!
Девойката до болка прилича на мен, мекици може да прави до припадък,
но да подрежда олелелелелеле, чуват ни през три планини, щом получат покана!
Утеха ми е, че след 20тата си година претърпях коренна промяна  :lol:

Спокойна вечер!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #161 -: Януари 27, 2014, 21:15:22 pm »
Само, ще кажа, че Стефунът си пере гащите сам, като се наака или си ги оцапа. Както се казва, може да не може да се бърши сам, ама гащите си ги пере ;)  :lol:. Иначе, чистят с прахосмукачка, когато са на кеф и с подреждането е така. За прането помагат като го събирам да го носят. Ели я включвам, като правя торта, да прави топченца или да лепи някакви дребни части с малките си пръстчета. И чинии са мили, ама им беше твърде голям кеф, а на мен ни ми хареса, да отстранявам последиците от наводнението след това  :lol:
И как можах, да забравя и картофи на село са събирали, че и с чапата се пробваха да копаят ;).


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #162 -: Януари 27, 2014, 21:21:32 pm »
Би ми било странно да отида в къща с малки деца и там всичко да е подредено. Ще реша, че някой от домакините не е у ред  :lol:
Аз съм много подреден човек, но съм се примирила и просто затварям вратата на стаята на дъщеря ми. Подредена е, само когато я няма.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #163 -: Януари 27, 2014, 21:43:50 pm »
Попадна ми нещо интересно и искам да го споделя за тези, които дават домашни задължения на децата си :wink:

понеделник е най-гадният ден от седмицата... бива ли сега така да ме депресираш!

айде, и от мене едно четиво, като сме почнали...

http://cleverbook.net/?p=2276
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #164 -: Януари 27, 2014, 21:58:18 pm »
айде, и от мене едно четиво, като сме почнали...
http://cleverbook.net/?p=2276
Напълно по моя вкус  :D
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #165 -: Януари 27, 2014, 22:27:00 pm »
Значи, ще чакам синковецът да стане на 10, че да чисти банята.  :lol:
Коси тревата откакто е станал на четири. Днес дори се опита да я окоси със снега върху нея.  :lol:

В градината децата подреждат масата за обяд.
« Последна редакция: Януари 27, 2014, 22:31:26 pm от blue_sky »

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #166 -: Януари 27, 2014, 22:29:20 pm »
Иначе аз Иви я викам от сега да ми помага, когато върша нещо - проскам, сменям чаршафите на спалнята и т.н. По-скоро се забавляваме, отколкото вършим нещо, но искам да открива света с мен и да вижда, че и най-досадните задължения могат да носят приятни емоции.
На прав път си ;) То и при нас на шега тръгна, но към днешна дата с удоволствие вади прането от пералнята и подава щипки. А от скоро активно помага сервирането на храната. Даже задобря,тази вечер занесе чаша, чероак и бутилка вода на един път. Бута се във всяка дейност на мама  :D

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #167 -: Януари 28, 2014, 07:03:52 am »
Аз май съм най-назад с домашнат работа. Моите единствено си носят дрехите по чекмеджетата и понякога събират прането от сушилнята. Обикновено обаче аз тези неща ги върша, след като заспят. На Андреа домашнтие занимания се изчерпват с това, а на Ивана давам понякога и да бърка яйца и преди събираше и ми подаваше чиниите от миялната. Гледам общо взето да участват активно в грижата за самите тях си, да се обличат обуват и т.н.но не съм ги карала да помагат особено, понеже гледам тези неща да са свършени без тях.


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #168 -: Януари 28, 2014, 08:54:39 am »
мдам, статията е страхотна :)

относно другата тема да се включа и аз.  на времето баба ми, която беше перфектната домакиня постоянно се караше на майка ми как нищо не ме карала да правя, и факт, мама ми оправяше дори леглото. а майка ми казваше, това са мои задължения, има време, когато ще бъдат нейни. и наистина, никога не ме накара да бърша прах, да чистя или каквото и да е там, само гардероба си подреждах. това в никакъв случай не ме направи мърла, например, а точно обратното, аз съм един от най-подредените хора които познавам :lol: дори понякога не се понасям, защото вървя след децата и им прибирам играчките ако не са ги пипнали 5 мин. :lol:
така че мили момичета, за мен примера е много по-важен, когато израснеш в един чист и подреден дом, ти го приемаш за даденост и съответно пренасяш модела и в своя в последствие :)
иначе, аз не съм като майка ми, по-ужасен родител съм, така че моите деца си оправят сутрин леглата, подреждат си стаята, помагат за слагането на масата, пране и т.н., но в никакъв случай не съм се вманиачила да ги карам да вършат ежедневно домакинска работа. аз съм сприхава и често предпочитам да си свърша нещата сама, вместо да чакам те или някой друг 20 мин. да се мотат :wink: :lol:
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #169 -: Януари 28, 2014, 09:41:54 am »
Стефи, явно навремето всички баби и майки са били еднакви. За баба ми беше ужасно, че аз не върша нищо домакинско във втори клас хахаха
Тя се постара и ме научи да плета и да меся питка  :D

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #170 -: Януари 28, 2014, 11:42:26 am »
От както купихме миялна машина, Моника много обича да мие чинии. Баща и също  :lol:.
(Разбирайте да натиснат копчето...).

Има си достатъчно задължения, за да я карам да пере и мие. Помага ми детето, когато иска. Има дни в които холът е така подреден, все едно аз съм минала оттам.

http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #171 -: Януари 28, 2014, 15:38:43 pm »
Ти пък сега депресии  :lol: аз го пуснах това с оглед някой да не си преработи отрочето или да му дава нещо неподходящо за неговата възраст.
Мен ме побъркваха от задължения, дотолкова че мразех часа в който се прибираше майка ми...и сега съм control freak. Не бих причинила това на детето си :wink:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #172 -: Януари 28, 2014, 16:22:29 pm »
Метях двора и къщата, подреждах, в първи клас по свое желание започнах да готвя супички, яйца - такива дребни неща. Не мисля, че ме е повредило нещо това, че съм помагала. Около мен гледам децата за нищичко не ги хващат - даже чинията от масата не си вдигат, дрехите им стоят където ги съблекат. Много ми се иска да успявам да вмъквам по някоя задачка на моето момче, но времето ще покаже. Знаете приказката за теориите в отглеждането на деца :)


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #173 -: Януари 28, 2014, 16:56:17 pm »
А да, разбира се, че техните чинии си вдигат. Това ги научиха първо в градината. Ама това аз го смята към грижите са себе си, а не задачи за в къщи, които са за всички. Още не мога да ги науча да си прибрат дрехите,дори да си го носят до стаята не мога да ги науча, ако през деня се пробличат. Обаче вечер си ги слагат сами в коша за пране, когато се събличат за къпане.


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #174 -: Януари 28, 2014, 17:28:25 pm »
Врътнахме темата, както винаги 8)
Отидохме в посока - тормозим децата с домакинска работа. А да си прибереш чинията, дрехите и да си оправиш леглото въобще не е в графа - Тормоз над детето, поне според мен.

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #175 -: Януари 28, 2014, 17:46:13 pm »
За момента си прибира играчките, прибира си дрехите в коша за пране, слага салфетките на масата и не винаги, но когато е на кеф, вдигаме масата заедно. като за мъж е добре  :wink:  Мнението ми е, че трябва да се включва

А нас с брат ми много ни включваха в домакинската работа - оправяне на легла и гардероби, изхвърлянето на кофата, поливането на цветята, връщането на бутилките си бяха 100% наша работа. Като поотраснахме ни засипваха с червени чушки на балкона + 2 чушкопека и печахме в несвяст  :lol:  - това се надявам да не му причинявам, но знаеш ли какъв акъл ще ми дойде.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #176 -: Януари 29, 2014, 08:32:54 am »
Мидж, как ми напомни с тези чушки за моето детство и правенето на лютеница :) Само дето при нас, възрастните печаха чушките и патладжана на огън върху ламарина, а ние с брат ми ги белехме. Много го мразех този момент, а сега си спомням с такава носталгия - и за правенето на домашна лютеница, и за баба ми, Бог да я прости.


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #177 -: Януари 29, 2014, 18:37:38 pm »
Стефи,мнението ми се припокрива с твоето.Като малка майка ми никога не ме караше да върша нищо,защото тя и до ден днешен е страшно неподредена и хаотична.Аз пък без никой да ме учи съм точно като теб/някой път чак имам чувството че се вманиачавам :)/.Големия единствено го карам да си оправя леглото,да хвърля боклука и да минава набързо с прахосмукачката когато съм на работа и предимно да си учи уроците :D.Малкия-да си прибира играчките.

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #178 -: Януари 29, 2014, 20:40:02 pm »
Аз много обичах да ходя с дядо ми, но това разбира се като по голяма, след 10 г.. Двамата копаехме лозето, двамата събирахме сено лятото, двамата подреждахме бали в сеновала, двамата прехвърляхме керемидите на къщата, той от долу аз на покрива :lol: Това са най-прекрасните ми спомени с човека който ме обичаше безрезервно и най-много от всичките си внуци. Но това не го броя към задълженията, виж домашната лютеница само я ям, предпочитах горните занимания пред това да беля чушки :)
Не знам, аз съм на мнение, че трябва да оставим децата ни да имат детство и да правят нещата които им харесват с лека насока, разбира се :wink:. Моите родители никога не са ми налагали нищо - нито домашни задължения, нито какво и кога да уча, просто ми гласуваха доверие, което със сигурност им е коствало доста безсънни нощи, защото не бях от "децата мечта", но по никакъв начин не го показаха.
Сега от позицията на възрастен, но и родител мога да оценя и мисля че точно това, да показваме на децата си че им имаме доверие, е най-важното. :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #179 -: Януари 29, 2014, 21:27:00 pm »
Аз пък хич не виждам как ще им се загуби от детството, ако си оправят стаята и дрехите и си вдигат чинията от масата. Или пък ако като пораснат  отнемат по 30 минути на седмица, за да косят тревата с машинка. Не смятам да ги карам да готвят за цялото семейство и да правят лютеница,но няма да им навреди да знаят, че всяко нещо се върши от някого. Не защото ще ги възпита в подреденост,поне за мен не е това целта.  Просто смятам, че ще ги научи да осъзнаят, че светът не се върти около тях и околните не са облужващ персонал. Аз като дете определено бях голямо егоистче и през ум не ми минаваше, че нещата около мен някой ги върши, докато не почина баба ми и не отидох да живея с майка ми.


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #180 -: Януари 29, 2014, 22:51:40 pm »
Аз гледам на задружната домакинска работа от положителната й страна по два параграфа.

Първо, когато не съм на работа, а в къщи, все има нещо за чистене, подреждане, готвене и оправяне, и е по-добре всички да ги вършим заедно - по-бързо, по-лесно и по-забавно е, а после игри и забавления.

Второ, децата имат нужда да преживеят малките успехи и триумфи от самостоятелно усилие - първите завързани връзки на обувките, подредените играчки в кутията, разбитото яйце или оправеното легло. Ако контекстът предполага поощряване, внушаване на самоувереност, и приучаване към самостоятелност, децата се радват и гордеят с постигнатото.

Аз редовно помагах вкъщи, но не помня да ми е тежало, докато мои приятелчета все се оплакваха и мрънкаха. Май прекалено строго ги товареха, с цел дисциплина и привикване към неприятни задължения. С мяра и чалъм ще трябва да е.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #181 -: Януари 29, 2014, 22:54:18 pm »
както се казваше в една серия на "Всички обичат Реймънд" (много вярно!) за възпитанието - "Даваш добър пример и много любов, след което се кръстиш и се надяваш..."

за жените, общо взето, е предначертано, че ще се научат на домакинска работа и грижи - едва ли е нужно да ги дресираме от тригодишни да месят питки, да готвят манджии да кърпят чорапи. аз мързелувах почти до 30 години, сега си върша всичко необходимо и се справям.

 но много ми е важно да няма полово разделение в тая работа, защото българката най-много си пати от това - мъжете не пофащат нищо у дома, щото са големи бели господари и "носат парите"... (грррр!)

и тука в нашата общност имаме такива примери и знам, колко страдат жените им, но на стари години трудно се постига превъзпитание. затова е адски важно мъжките от малки да знаят, че у дома всички имат ангажименти и задължения.

а разказите за експлоатация на детски труд с приготвянето на зимнината са ми дори противни. но истината е, че има много гадни и кофти родители. нека не си мислим, че родител априори означава любящ, отговорен и съвестен към децата си човек. ни най-малко.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #182 -: Януари 29, 2014, 23:38:05 pm »
Аз гледам на задружната домакинска работа от положителната й страна по два параграфа.

Първо, когато не съм на работа, а в къщи, все има нещо за чистене, подреждане, готвене и оправяне, и е по-добре всички да ги вършим заедно - по-бързо, по-лесно и по-забавно е, а после игри и забавления.

Второ, децата имат нужда да преживеят малките успехи и триумфи от самостоятелно усилие - първите завързани връзки на обувките, подредените играчки в кутията, разбитото яйце или оправеното легло. Ако контекстът предполага поощряване, внушаване на самоувереност, и приучаване към самостоятелност, децата се радват и гордеят с постигнатото.

Аз редовно помагах вкъщи, но не помня да ми е тежало, докато мои приятелчета все се оплакваха и мрънкаха. Май прекалено строго ги товареха, с цел дисциплина и привикване към неприятни задължения. С мяра и чалъм ще трябва да е.
Много добре казано, Цигу!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #183 -: Януари 30, 2014, 04:26:38 am »
но много ми е важно да няма полово разделение в тая работа, защото българката най-много си пати от това - мъжете не пофащат нищо у дома, щото са големи бели господари и "носат парите"... (грррр!)

и тука в нашата общност имаме такива примери и знам, колко страдат жените им, но на стари години трудно се постига превъзпитание. затова е адски важно мъжките от малки да знаят, че у дома всички имат ангажименти и задължения.
:youwoman:
Изключително много се радвам да чуя подобно нещо от майка на момче.


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #184 -: Януари 30, 2014, 13:26:06 pm »
но много ми е важно да няма полово разделение в тая работа, защото българката най-много си пати от това - мъжете не пофащат нищо у дома, щото са големи бели господари и "носат парите"... (грррр!)

И на мен това ми е приоритет. Затова обикновено пускат прахосмукачка двамата с баща си. Включвам го в сервирането, при простиране...Обикновено сам полива цветята у дома, тези на стълбищната площадка - с баща си. Иначе, както Коко сам казва - "имам 3 най-важни задачи, като се прибера вкъщи - да си прибера събутите обувки, да си закача якето, и да си обуя пантофите." Всичко останало е под формата на игри. Когато ще помага при сервирането, връзвам кърпа на кръста, и той се вживява в ролята на сервитьор - говори ни на "Вие, господине/ госпожо.." Накрая обаче не забравя да попита за бакшиша  :wink:



*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #185 -: Януари 30, 2014, 13:37:01 pm »
Ох, голяма скица е тоз Коко  :lol:

Много ме мързи да ходя до магазина - това беше първото нещо, което научих дъщеря ми, едва що се научи да борави с пари  :lol: Разбира се, при нас, на село не е опасно това начинание. Ако бяхме в голям град, едва ли щях да я  пращам толкова малка.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #186 -: Януари 30, 2014, 13:50:09 pm »
ооо да, и на мен ми беше любимо да ходя до магазина и до хлебарницата, от 5-6 г. го правех това, но разбира се на село :wink:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #187 -: Януари 30, 2014, 14:28:57 pm »
Здравейте и от мен.
По темата за „ученето“ на къщна работа - мен още не са ме натиснали да уча Ники. Но слушам коментари от свекърите за другата внучка - 17-годишна. „Момиче си как може да не можеш, кога ще се научиш .....?“. Ей бяс ме хваща честно ви казвам. На мен мама ми показваше всичко и ме учеше и .... Е приказката за неволята нали я знаете - ей така се научих. Когато трябваше да избирам дали ще изляза с омачкани дрехи, или ще си спомня какво ми е показвала мама за гладенето и .... бързо влязох в час с всичко. Та за сега имам намерение просто да покажа кое как, може и да я накарам да го направи веднъж-дваж и до там. Като ѝ се наложи ще се сети кое как е - все пак става дума за домакинстване, не за ядрен синтез.
Иначе в градината още миналата година ги научиха да си отсервират, а от тази година и при сервирането помагат, ми се похвали.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #188 -: Януари 30, 2014, 14:30:00 pm »
Боби, какво толкова странно виждаш, че очакваме момчетата да си прибират играчките и да помагат вкъщи? В крайна сметка, никой на никого не е длъжен (като пораснат). Ако домакинската работа се върши само от единия, а другият само чака наготово, главата си залагам, че връзката им няма да просъществува. Като глезим момчетата, правим лоша услуга на самите себе си и на тях. Друг фактор е, ако момчето гледа от баща си, който се държи по този начин. Тогава, колкото и да се опитва да го възпитава майката, не всичко, но по-голямата част е кауза пердута. Дори и на подсъзнателно ниво. Това е според мен, де. Понеже поколението на бащите беше преобладаващо възпитано по този начин, случва се често и в днешно време да има мъже, млади бащи, които да разсъждават така. За съжаление.

Пеше, аз с помощта на неволята и лакомията се научих да готвя. Като деца правехме кексове, сладки и онези вкусотии, които не можеха да се купят (по самоинициатива, никой не ни е карал). Ама солено май почти нищо не бях готвила преди да се изнеса от къщата на майка ми.
« Последна редакция: Януари 30, 2014, 14:32:36 pm от blue_sky »

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #189 -: Януари 30, 2014, 14:49:25 pm »
Аз не толкова от лакомия, колкото от капризи. Просто в един ден майка ми каза - „сготвила съм, ако някой иска нещо друго там е печката и хладилника, оправяйте се“.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #190 -: Януари 30, 2014, 14:56:41 pm »
Е това с "белите господари" не си ли го правим сами? И аз с удоволствие бих отсвирила 90% от домакинската работа, ако ми се отдаде възможност. С мъжа ми делим домашните задължения, но не защото си е такъв от малък, а защото така сме си го направили. Ако виках "ти си почини, аз ще изчистя/сготвя/напазарувам", много се съмнявам, че щеше да пипа нещо.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #191 -: Януари 30, 2014, 15:25:32 pm »
хем е ,както си го научиш,хем си зависи и от мъжа.Ние си поделяме задълженията.Моят мъж и чисти и пералня пуска и простира.Като малък не го е правил със сигурност(поне това с простирането и прането).Той обаче не понася да е разхвърляно и забелязва и най-малкото.
На гости сме в един приятел,който живее сам.На една от витрините на секцията имало следи от пръсти .Тръгваме си и мъж ми веднага ми вика "видя ли,цялата витрина беше на пръсти".
Прибера се у нас уморена,сядам на дивана и мятам до мен чантата и якето- на 2-та минута ми се задава въпроса"тия неща цял ден ли ще са тук".Та него и без да го карам,като го дразни и си подрежда и чисти. :lol:
 Жорко си прибира дрехите ,подрежда стаята и оправя леглото сутрин и вечер.Помага в сервиране  и отсервиране и  май е това за сега.
<br />
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #192 -: Януари 30, 2014, 16:20:54 pm »
Е това с "белите господари" не си ли го правим сами? И аз с удоволствие бих отсвирила 90% от домакинската работа, ако ми се отдаде възможност. С мъжа ми делим домашните задължения, но не защото си е такъв от малък, а защото така сме си го направили. Ако виках "ти си почини, аз ще изчистя/сготвя/напазарувам", много се съмнявам, че щеше да пипа нещо.

да, правим си го - тоест, някои си го правят. зависи си от човека. аз съм силен характер с добре развито чувство за справедливост и не бих допуснала дембелщина в дома си. по-точно, не бих се събрала с човек, който проявява такава и отказва да се промени.

но има много жени, които вътрешно силно роптаят против положението си на домашна прислужница и бавачка, но не само не правят опити да го променят, а и репродуцират тези порядки в съзнанието на децата си.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #193 -: Януари 30, 2014, 16:30:50 pm »
Мнооого точно казано!  :D

Както се разбра и мен майка ми не ме е научила, така че това изобщо не го приемам аз, не можел, айде да видим дали не може, щом аз мога и той може :lol:
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #194 -: Януари 30, 2014, 17:16:15 pm »
Аз пък, през делничните дни, си жаля мъжа  :lol:. Сутрин тръгва в 5,30 за работа, пътува 50км в едната посока, почти цял ден е по съоръжения и е отговорен за тях и хората, които работят. Прибира се не по-рано от 18-18,30, а ако имат авария се е случвало да отиде на работа в понеделник и да се прибере в четвъртък. Някак не мога да очаквам да се прибере и да ми сложи масата. Но има задължения, които са само негови и си ги върши съвестно - мие банята и тоалетната, мие всички прозорци сам, изхвърля боклука. Когато забременях и после, докато Теди стана почти на 6м, прахосмукачка не бях пипвала, не ми разрешаваше.
     
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #195 -: Януари 30, 2014, 18:04:55 pm »
Дани, ти си експлоататорка на мъжки труд!  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #196 -: Януари 30, 2014, 18:33:12 pm »
Хаха, тихо сега. Той си мисли, че никой за нищо не го закача и дори понякога му е съвестно, че не ми помага  :wink:
     
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #197 -: Януари 30, 2014, 18:54:32 pm »
Е, аз пък си страдам от неправилното възпитание на мъжа ми. Не че не може или няма да свърши нещо, но все със зор, сам няма да се сети. Лошото е че малкия гледа и копира за сега.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #198 -: Януари 30, 2014, 20:07:25 pm »
Ей за това понякога врякам, като ме хванат лудите. И то не щото е много трудно нещото, а понеже е принципен въпроса. „Сипи ми да ям“, понякога кандисвам де, ама понеже и на малката сипвам.
Така с ужас си спомням за един братовчед на майка ми - „Тонке салатата, Тонке ракията“ и култувото - „Тонке дай солта“ - за която сол той трябваше просто да се обърне и просегне, а жена му да стане и обиколи масата, че и него.
Но иначе и аз от експлоататорките. „Не мога“ ми е най-най-любим лаф. Понеже като се убеди, че мога и ...... ме дели крачка от  „Тонке салатата“. А и той е не от най-правилно възпитаните. Не може понеже свекървата пържи картофи, а ние с етървата дробим салата, някой мъж да сложи пържолите на скарата. Човека имал принципи  :lol:.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #199 -: Януари 30, 2014, 20:39:06 pm »
shanoar, без повтаряне до припадък, няма да стане работата :) , но след 10тина години свикват и дори ти правят забележка, ако ти не го направиш.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #200 -: Януари 30, 2014, 21:21:26 pm »
Хаха, тихо сега. Той си мисли, че никой за нищо не го закача и дори понякога му е съвестно, че не ми помага  :wink:
Ха-ха-ха, стискам ти ръката - това е висш пилотаж при манипулацията :lol:

Ние сме двама чревоугодници - бутаме се в кухнята поравно. Май той повече, ама шшт.
За останалото - който има повече свободно време. Има периоди на ослушване, ама заплашвам, че ще се изнеса и ще ги оставя, барабар с котката и атмосферата рязко се разведрява  :lol:

Тъй де, нито мръсните чинии съм донесла от майка, нито пък детето, та да са само моя грижа. Само котаракът е внесен  без обсъждания, но за него и без това се грижа само аз.
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #201 -: Януари 30, 2014, 21:36:12 pm »
Хаха, тихо сега. Той си мисли, че никой за нищо не го закача и дори понякога му е съвестно, че не ми помага  :wink:
Ха-ха-ха, стискам ти ръката - това е висш пилотаж при манипулацията :lol:

Ние сме двама чревоугодници - бутаме се в кухнята поравно. Май той повече, ама шшт.
За останалото - който има повече свободно време. Има периоди на ослушване, ама заплашвам, че ще се изнеса и ще ги оставя, барабар с котката и атмосферата рязко се разведрява  :lol:

Тъй де, нито мръсните чинии съм донесла от майка, нито пък детето, та да са само моя грижа. Само котаракът е внесен  без обсъждания, но за него и без това се грижа само аз.


този метод за разведряване е много добър ;) поне месец се помага и чисти после :)
Моят е научен на мързел, но с много натяквания до откат му избих мързела. Само да яде по 4 часа на вечеря и накрая да зарязва чиниите в хладилника не успях да го отуча :)
[/url][/url]
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #202 -: Януари 30, 2014, 21:37:09 pm »
shanoar, без повтаряне до припадък, няма да стане работата :) , но след 10тина години свикват и дори ти правят забележка, ако ти не го направиш.

Съмнявам се, мидж. Като им се "пили" на главата, в един момент просто спират да чуват. Дано не съм права!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #203 -: Януари 30, 2014, 22:00:58 pm »
Боби, какво толкова странно виждаш, че очакваме момчетата да си прибират играчките и да помагат вкъщи? 
Не е странно, а рядко в милата ни родина. Аз лично нищо странно не виждам и в моето семейство винаги е било така. Но реалистично погледнато, в голяма част от българските семейства това не се прави и момченцата от малки знаят, че на мама работата е в кухнята, а тати може да „помага‟. Така че се радвам да чуя момчешки майки да разсъждават по този начин.


  
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #204 -: Януари 30, 2014, 22:38:42 pm »
Мдааа, на мен един път мъжът ми ми каза- е, ти, ако се оплачеш,  че не ти пмагам с детето...
След разговора, който последва не повтори. Тогава разбрах, че юркане му е майката.

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #205 -: Януари 30, 2014, 23:03:15 pm »
Ники, ще речеш, че това дете е само твое.  :x

Боби, ти имаш ли познати от твоето поколение, които да разсъждават така? Аз понеже нямам, затова питам.

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #206 -: Януари 30, 2014, 23:03:35 pm »
shanoar, без повтаряне до припадък, няма да стане работата :) , но след 10тина години свикват и дори ти правят забележка, ако ти не го направиш.

Съмнявам се, мидж. Като им се "пили" на главата, в един момент просто спират да чуват. Дано не съм права!
Моят мъж не си оставя обувките, съответно чехлите на стелажа. Разбира се, наследството копира от баща си. Говорих, пилих, хвърлях обувки в двора... днес пак се спънах в тях на път за банята.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #207 -: Януари 30, 2014, 23:18:47 pm »
Мидж, повтарянето до припадък при моя мъж не води до нищо... започва да приказва, че само съм мърморела, та пак лошо. Дипломация му е майката и хитруване, ама като нЕмам нерви и се изкажа направо куме в очите губя та губя. Вени, моя е същия, само дето намирам чинийте в мивката.
« Последна редакция: Януари 30, 2014, 23:20:54 pm от shanoar »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #208 -: Януари 31, 2014, 00:00:10 am »
Боби, ти имаш ли познати от твоето поколение, които да разсъждават така? Аз понеже нямам, затова питам.

ооо, Блу - не се заблуждавай! пълно е с млади паши и сахиби в България. може да са супер барнати отвън и с последна версия хай-тек, но отвътре са си ориенталци до козирката.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #209 -: Януари 31, 2014, 00:26:50 am »
Ники, ще речеш, че това дете е само твое.  :x

Боби, ти имаш ли познати от твоето поколение, които да разсъждават така? Аз понеже нямам, затова питам.
Имам... много. Моят мъж също е от тях, причината да си се грижи сам за себе си не е, защтото той сам е мсилил, че това ще му се налага някога, а защото аз не съм жена, която може да прати за бира до хладилника и да му даде гащите и чорапите след баня ( както се опита в първият ден, в който живеехме заедно :-)) и след толкова години дори вече е забравил, че някога не си е прал сам дрехите.
 Да, не са като техните бащи, хич нищо да не правят,но знам много мъже, за които вършенето на неща в къщи е „помощ‟ понеже са добри съпрузи и си обичат жените,а не тяхно задължение. Дори преди години бях се оплакала тук, че мъжът ми не свършил нещо като хората въпреки постоянното ми повтаряне ( за децата нещо беше) и няколко човека автоматично ми казаха, че като ми „помагали‟ да не съм намирала кусури. Пак тук съм виждала  коментари в бисери на децата как момченце ( вече не помня кой беше, да не се обиди някой) беше казало на майка си да си ходи да си върши женските работи или да си ходи в кухнята или нещо от сорта. Това впрочем беше намерено за смешно дори от хора в този форум. Та и ти, не само аз, имаш такива познати :-).


  
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #210 -: Януари 31, 2014, 00:30:39 am »
У нас се помага за всичко, даже се бият кой да сервира масата и как да се подреди. Знаят, че като се нахранят, ако има трохи под масата, първото, което трябва да направят е да вземат прахосмукачката и да изчистят. Даже последно и за нея се карат. Мила днес се бори с мен да ми вземе чиниите от ръката, че да ги реди в миялната :lol: Единствено не мога да ги науча да си редят обувките все още, но се знае кое как се подрежда и какво се прави. Носят си сами дрехите за пране, пижамите се прибират по местата. Мъжа ми е научен всичко да си прави сам, не от мама, сам се е научил. Доста време е живял сам. Пере, чисти, мие чинии, готви. Даже понякога ме гони от кухнята, щото искал "да си проветри главата" :lol: А от скоро комбинираме заедно и разни творчески дейности - последните ни успехи са правенето на торти заедно - оказа се, че е по-добър например при правенето на цветчета от марципан :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #211 -: Януари 31, 2014, 09:23:08 am »
Ники, ще речеш, че това дете е само твое.  :x
Да бе, ама ще крадна лафа на Елфова, за донесеното от мама  :wink:

Една приятелка имаше проблем с чорапите на мъжа си. Бяха из цялата къща, събул и оставил. Започна да му ги слага на възглавницата, в лаптопа, на масата, накрая успя да го научи да ги хвърля в коша за пране. Та не винаги повтарянето е кауза пердута. 

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #212 -: Януари 31, 2014, 09:35:28 am »
Трябва си търпеливо напомняне. Има жени, които казват "е аз, ако ще повторя 100 пъти да изхвърли кофата, по-добре да си я изхвърля сама", но не е така. Изхвърли ли я 3 пъти сама и край, а ако търпеливо напомняш 10тина години, свиква да го прави сам  :lol: Това имам предвид, а не пилене и караници.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #213 -: Януари 31, 2014, 09:41:19 am »
Ники, ще речеш, че това дете е само твое.  :x
Да бе, ама ще крадна лафа на Елфова, за донесеното от мама  :wink:

Една приятелка имаше проблем с чорапите на мъжа си. Бяха из цялата къща, събул и оставил. Започна да му ги слага на възглавницата, в лаптопа, на масата, накрая успя да го научи да ги хвърля в коша за пране. Та не винаги повтарянето е кауза пердута.

Ники, мерси за идеята.С всичко друго се преборих, ама тия чорапи ги намирам на невероятни места, направо ми е писнало от тях.Иначе моя мъж е корено различен при мен и при майка си, чак ме шокира.В къщи помага много и не го приема като задължение, а просто сме разпределили задълженията си, но като отиде в майка си полягва на дивана и до там, мърдам го само след солидна доза мърморене :?

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #214 -: Януари 31, 2014, 09:45:39 am »
Трябва си търпеливо напомняне. Има жени, които казват "е аз, ако ще повторя 100 пъти да изхвърли кофата, по-добре да си я изхвърля сама", но не е така. Изхвърли ли я 3 пъти сама и край, а ако търпеливо напомняш 10тина години, свиква да го прави сам  :lol: Това имам предвид, а не пилене и караници.
Търпеливото напомняне играе голяма роля и във възпитанието на децата  :wink:
Имам пример пред себе си - Дете на 12 години не може да си връзва обувките, щото на мама й е по-лесно да ги върже, вместо да го научи. Нямала време да покзва 100 пъти  8O
А от там идва и друг проблем, правейки нещата вместо тях ги правим зависими и несамостоятелни...

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #215 -: Януари 31, 2014, 10:53:10 am »
А от там идва и друг проблем, правейки нещата вместо тях ги правим зависими и несамостоятелни...
Защото си казваме - ох, аз, докато обясня... па и ще го направя по-добре...
А не е лошо да ги оставяме да грешат - това е опит.


Аз в работата си се претоварвам поради тази причина и го отчитам като груба грешка.
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #216 -: Януари 31, 2014, 11:35:01 am »
А от там идва и друг проблем, правейки нещата вместо тях ги правим зависими и несамостоятелни...
Защото си казваме - ох, аз, докато обясня... па и ще го направя по-добре...
А не е лошо да ги оставяме да грешат - това е опит.


Аз в работата си се претоварвам поради тази причина и го отчитам като груба грешка.
Делегирай задачки, Жекова... И аз не винаги имам търпение някой да свърши вместо мен задачката, но се научих. От грешките натрупах и опит  :wink:

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #217 -: Януари 31, 2014, 11:41:10 am »
Ники, старая се, но не винаги успявам. Всеки с лудостта си  :lol:
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #218 -: Януари 31, 2014, 12:43:51 pm »
с двете ми излежани бременности, мъжо свикна толкова много неща да прави, че приятели се бъзикат като го видят "разваляш ми дисциплината пред жената". Жив и здрав да ми е, ама ако не беше такъв грижовен, може би и момченцето ни нямаше да го има. Но ние сме си сами от студенти още и не е имало намеса на майките тука.


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #219 -: Януари 31, 2014, 14:44:07 pm »
Иска ми се да споделя с вас какъв чудесен месец е за мен този януари. Чак не ми се иска да свършва. Малкото ни момченце успя за толкова кратко да се научи да спи през нощта, да му поникнат първите зъбки и дори да проходи :)



   La vita è bella
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #220 -: Януари 31, 2014, 14:46:24 pm »
Румяна, прекрасен е за вашето семейство този месец значи :)

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #221 -: Януари 31, 2014, 14:52:35 pm »
Благодаря, Маги, за вас ще е прекрасен другият месец с появата на малкото съкровище :) Стискам палци всичко да мине гладко  yahoo_17



   La vita è bella
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #222 -: Януари 31, 2014, 15:02:21 pm »
Руми, следващият месец ще е още по-хубав - ще имате първи рожден ден :)


*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #223 -: Януари 31, 2014, 15:58:43 pm »
Ох, това с деленето на "мъжка" и "женска" работа... ами дето се вика, аз съм копала, сяла, дърва съм цепила, плочки съм фугирала и гвоздей мога да забия, и не мога да се съглася, че мъж не може да опържи едни яйца дето се вика... Друг е въпроса, че поне моя мъж не се сеща да свърши нещо и ми е казал, че той от намеци не разбира затуй, ако искам той да свърши нещо, да му кажа. Поне сам се сеща да си пусне пералнята с чорапите и гащите. Сега трябва да напомням и да си ги простре, преди се сещаше сам, ама това ще да е от възрастта  :lol:. И чистенето на прозорци съм му делегирала, то и без това веднъж на 2 - 3 години ги чистим ;). Боклука, както дойде, някой път той, някой път аз. Готвенето, обаче си е само моя работа, защото той под готвене разбира да си отреже хляб и салам, дори чиния няма да ползва, а дъската за рязане на хляб. Добре, че и двамата не сме тип "Монк" и си се търпим.  :lol:
Сега децата, само за играчките ги юркам иначе оная вечер, нямаше желаещ за прахосмукачка, но пък щяха да се избият кой да мине с мокрия парцал  :lol:.
А по темата "това не е моя работа", Стефунът, вчера разпиля едни кутии и му казвам, че трябва да ги събере и той "това не е моя работа"  8O, аз "щом е така, няма да ти дам динозавъра" и после около час се опитваше да ме убеди, "че това не е негова работа" и не знам си какво искал първо. За съжаление, Ели имаше неблагоразумието да прибере кутиите и аз трябваше само да изтръгна признание от него, "че който разпилее нещо, трябва да го прибере".


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #224 -: Януари 31, 2014, 16:07:15 pm »
Иска ми се да споделя с вас какъв чудесен месец е за мен този януари. Чак не ми се иска да свършва. Малкото ни момченце успя за толкова кратко да се научи да спи през нощта, да му поникнат първите зъбки и дори да проходи :)

чудесно! обичам да чета радостни новини :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #225 -: Януари 31, 2014, 16:36:34 pm »
Иска ми се да споделя с вас какъв чудесен месец е за мен този януари. Чак не ми се иска да свършва. Малкото ни момченце успя за толкова кратко да се научи да спи през нощта, да му поникнат първите зъбки и дори да проходи :)

чудесно! обичам да чета радостни новини :)
И аз, и аз! И не само през януари  :D
Цветя и рози не са всички дни в годината, но нека повечето да са изпълнени с такива хубави емоции!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #226 -: Януари 31, 2014, 20:36:15 pm »
Благодаря, момичета :) Нека за всички има хубави емоции :)



   La vita è bella
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #227 -: Януари 31, 2014, 22:09:51 pm »
Иска ми се да споделя с вас какъв чудесен месец е за мен този януари. Чак не ми се иска да свършва. Малкото ни момченце успя за толкова кратко да се научи да спи през нощта, да му поникнат първите зъбки и дори да проходи :)

Леле, Руми :) Честити ви топуркащи крачета! Минахте ни и ни задминахте :wink:
Прави ли нещо, за да се научи да спи през нощта?




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #228 -: Януари 31, 2014, 22:19:56 pm »
Днес моят син си помисли, че ще си легне без да си прибере книгите. Да, ама не, както казваше Петко Бочаров. Като скръцнах със зъби и разбра, че работата е сериозна, ги подреди и то както трябва. Ама, ако може да мине метър.  :x

Румяна, честито ти проходило момченце! Моята щерка още тренира усилено. Вече от 7 месеца пълзи, но няма изгледи за момента да се пусне да ходи сама. Когато - тогава. Не бързам аз.  8)

За моя мъж няма смисъл да обяснявам, освен че понякога ме побърква с подредеността си. И това не си е работа.  :lol:

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #229 -: Януари 31, 2014, 22:25:27 pm »
... Моята щерка още тренира усилено. Вече от 7 месеца пълзи, но няма изгледи за момента да се пусне да ходи сама. Когато - тогава. Не бързам аз.  8)....

И ние сме така. Толкова бърза е станала на лазене, че не и трябва да ходи  :lol:




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #230 -: Януари 31, 2014, 22:34:19 pm »
Нали, оливче?! Пакостите и без това ги прави с невероятна скорост.
Ако имам куфар за разопаковане, направо й го оставям. Налита като муха на мед. Само й дай да вади дрехи и всяка от тях се опитва и да я облече. Чанти също обича. Ципове отваря всякакви. Трябва катинари да им слагам вече. А ако не успее да отвори нещо и пуска сирената.  :lol:

*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #231 -: Февруари 01, 2014, 09:01:55 am »
Мерси, момичета, да ви се връща :) За ходенето и аз не бързах, но той нашият излезе много смел, чак страх ме хваща :)

За спането четох книгата на Ричард Фърбър. Според мен проблемът ни беше с асоциациите за сън - ако се събуди случайно през нощта, очаква същото положение, при което е бил приспан (при нас това беше на ръце, разхождан из стаята). Сега заспива сам в кошарата, но с някой край него, че страда от страх от раздяла...



   La vita è bella
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #232 -: Февруари 01, 2014, 09:34:56 am »
rumyanau,честито ти проходило момченце! :)
Моят младеж няма изгледи да проходи скоро.Пълзи си от осмия месец и е доста бърз,като някой рейнджър. :D
За спането си заспива сам от новороден,никога не съм го приспивала.Слагам го в кошарата и заспива.  :)

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #233 -: Февруари 01, 2014, 10:16:10 am »
Румяна, децата сами си решават кога. Това, че не бързам беше шега. Но понякога се дразня, като ме питат не ходи ли вече. Ами, не ходи. За какво й е, като и така достига всяка цел?!

Керита, зависи от детето. Дъщеря ми заспива сама, но синът ми още иска да бъде приспиван. Като бебе имаше колики и ревеше всяка вечер, така че го приспивахме на ръце. И така доста дълго време.
« Последна редакция: Февруари 01, 2014, 11:18:29 am от blue_sky »

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Месечна тема - Януари 2014
« Отговор #234 -: Февруари 01, 2014, 10:17:06 am »
rumyanau, честити ти нови поводи да тичаш след него  :wink:!
Деси, снаха ти отваряше чекмеджетата и вадеше бельото, но само като викнех „я да те видя какво правиш“ и се чуваше едно туп туп туп - и пълзейки ми се явяваше. С оная невинната физиономия „какво? кой? аз ли? нееее, нищо не правя“ :lol: