0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #820 -: Юни 12, 2013, 00:45:28 am »
Все ще и умръзне ядене на суха храна.
Чакай ти на това,... като дете никога не съм яла манджи и супи. Сега ям манджи, ама супи пак не ям, с редки изключения и без голямо желание (освен шкембе и крем супа:-) ).

Рина,кашкавала ( и въобще различните видове сирена) са много полезна храна, все едно мляко, всичко си имат. Аз давам колкото искат. Те не ядат чак толкова много, защо се чудиш по колко да даваш?


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #821 -: Юни 12, 2013, 02:09:32 am »
е, кашкавал не е "все едно мляко".

първо, е много по-мазен. второ, е много по-солен.

да не си мисли някой, че като нагъне резен кашкавал, все едно е изпил 2 чаши прясно мляко :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #822 -: Юни 12, 2013, 02:12:36 am »
Е те реално 7-8 в тенджерата също са малко  :) Щом са същия вид, не мисля, че е проблем за алергия, просто са по-тежка храна и натоварват стомаха. Аз бих давала малко и през деня, а не вечер.
Те са доста големи тия гъби, едната е колкото свит юмрук. Както и да е, аз за алергии не се притеснявам, а именно от това че са тежка храна...Да не я боли после коремчето. То принципно е микс крем супа, ама пак ми е притеснено дали да дам утре за обяд :?
Гъбите въобще не са тежка храна, не знам защо се е разпространило това вярване. Вероятно, защото сме свикнали че е така,понеже често се готвят с масло. Но иначе зависи как ги сготвиш. Тук ги ядат и сурови без нищо на тях и хич не са тежки.

разпространило се е, защото са трудно смилаеми, а не защото са мазни или калорични.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #823 -: Юни 12, 2013, 05:54:35 am »
разпространило се е, защото са трудно смилаеми, а не защото са мазни или калорични.
Ама какво ше рече това - ще рече че си минават през нас и не получаваме почти нищо от тях. Не се „мъчим“ да ги смелим, ами не ги смиламе. Просто гъбите имат такива вещества, които човешкият организъм не може да преработи и за него те нямат никаква особена хранителна стойност. Не виждам разликата със зелената салата, която пък въобще не можем да храносмелим. Никой не е тръгнал да казва, че и тя е тежка храна.

е, кашкавал не е "все едно мляко".

първо, е много по-мазен. второ, е много по-солен.

да не си мисли някой, че като нагъне резен кашкавал, все едно е изпил 2 чаши прясно мляко :)
Ами  общо взето е точно така, но кашкавала няма захар ( а не че има повече сол) и вероятно е дори по-полезен.  Като нагъне резен кашкавал и пие вода, все едно е изпил 2 чаши мляко без захар :-).  Кашкавала ти е около 10 пъти концентрирано мляко по съставки ( влючително и сол и мазнини) без захарта, ама то на всеки е ясно, че млякото е по-разредено, не мислех, че има нужда да го кажа изрично.
« Последна редакция: Юни 12, 2013, 07:01:05 am от Bobbie »


  
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #824 -: Юни 12, 2013, 08:17:17 am »
bobbie благодаря и на теб за включването. Дадох днес диня, както винаги много се хареса :) Тя моята нали всичко яде във всякакви количества :) Преди малко ми се събуди със зверски рев, незнам дали динята се обажда, ама ние днеска кво ли не ядохме :)) разхлабване няма, за това ще давам спокойно диня :)
Интересно ми е какво давате за вечеря? Последно време малката става в 6:30-7 и определенно е от глад, защото след яденето може лесно да заспи. Явно не я храня правилно или не и достига щом се буди от глад. Обикновенно давам 250гр супа + 150Ам. Месо/Риба на вечеря не се дават.

П.с. За дечицата които не обичат много супи бих препоръчала руски борш с цвекло. На моята и дадох преди 5 дни и то се побърка детето...само крещи като види супата, всеедно не е яло никога. То не се спря просто...Според мен и харесва защото супата е леко сладка от цвеклото. Който иска рецепта, да пише на лични ;)

Криси , в последно време и Ния се буди в 6 часа сутрин .Винаги е спяла до 7 поне . Затова и питах тук и въведох вече вечеря ,че ми се струва че наистина е гладна и не й стига млякото вечер само . Ти в колко я слагаш да спи и пие млякото си ?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #825 -: Юни 12, 2013, 09:56:56 am »
Гъбите може и да нямат особена хранителна стойност, но доколкото знам имат антиоксиданти. Но пък ето какво казва Уикипедия:
"Ядливите гъби са служели за храна на човека още от древни времена. Древногръцкият учен Теофраст, живял през 370-285 г. пр.н.е., описва в трудовете си печурката, трюфелите и много други гъби. Гъбите са били поднасяни не само на народната трапеза, но и на хановете и царете. Те се консумират основно заради хранителната им стойност, която е сходна с тази на зеленчуците и продуктите от животински произход. Подобно на плодовете и зеленчуците, те съдържат голямо количество вода - около 84-92% и сухо вещество - около 8-16%. Богати са на белтъчини, минерални соли, мазнини, витамини (B1, РР, D и А) и други вещества, и по своите вкусови качества заемат едно от първите места между храните от растителен произход."
 Дъщеря ми ги обича, случвало се е само гъби да яде на вечеря примерно - правя ги на фурната в тавичка намазана със зехтин и с по една капка от зехтина във всяка гъбка.
Също обичам и сурови гъби, но избягвам да ги ям и на малката не смея да давам, заради възможността да има паразити в тях.
Това, че не можем да храносмелим и напълно разградим структурата на една храна за мен не означава, че не извличаме полезните вещества от нея.
За кашкавала няма да коментирам, не ядем млечни  :D

Криси, писах ти на лични за супата! Много обичаме всякакви супи, ще се радвам да прибавим нова :)
« Последна редакция: Юни 12, 2013, 10:11:59 am от nomine »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #826 -: Юни 12, 2013, 09:57:57 am »
Криси, и аз искам рецептата за супата :-)


*

    ivetod

  • ****
  • 591
  • Благодаря!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #827 -: Юни 12, 2013, 10:30:10 am »
Криси, и аз искам рецептата за супата :-)

И аз :) Моля те, публикувай рецептата тук!
Ние дали ставаме вече за такава супа?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #828 -: Юни 12, 2013, 10:52:26 am »
Дъщеря ми ги обича, случвало се е само гъби да яде на вечеря примерно - правя ги на фурната в тавичка намазана със зехтин и с по една капка от зехтина във всяка гъбка.
Също обичам и сурови гъби, но избягвам да ги ям и на малката не смея да давам, заради възможността да има паразити в тях.
Това, че не можем да храносмелим и напълно разградим структурата на една храна за мен не означава, че не извличаме полезните вещества от нея.

Аз също много обичам гъби и бих има давала колкото си искат,ама те не искат да ги ядат. Андреа понякога хапва 1-2 парченца, но Ивана буквално си ги чисти от храната :-).
Съгласна съм с теб, че това, че не можем да разградим напълно храносмелим не винаги е най-важното. Затова и дадох зелената салата за пример, понеже нея хич въобще не можем да храносмелим, пък  е полезна и е лека храна.Мисълта ми е, че ако ядеш само зелена салата или само гъби, все едно нищо не си ял, от хранителна гледна точка, А за антиоксиданти, имат си колкото зеленцуците май. Аз просто коментирах, че това неразграждане не ги прави трудна за ядене храна.  Затова все се чудя защо хората не дават на децата си.


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #829 -: Юни 12, 2013, 10:57:51 am »
е, кашкавал не е "все едно мляко".

първо, е много по-мазен. второ, е много по-солен.

да не си мисли някой, че като нагъне резен кашкавал, все едно е изпил 2 чаши прясно мляко :)
Ами  общо взето е точно така, но кашкавала няма захар ( а не че има повече сол) и вероятно е дори по-полезен.  Като нагъне резен кашкавал и пие вода, все едно е изпил 2 чаши мляко без захар :-).

а солта и мазнината? или викаш, кат пийне вода и не му е солено вече...  :D

имам една дебела книга за диетичното хранене при различните болнични диети, издадена навремето, довечера ще препиша данните за хранителната стойност, да не говорим наизуст.

моят син също много обича кашкавал, аз някак все се въздържам от големи количества именно поради солта. а и е преработен продукт, ръгат кво ли не вътре...
разбира се, консумацията на всеки истински млечен продукт при децата е за приветстване.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #830 -: Юни 12, 2013, 11:17:07 am »
е, кашкавал не е "все едно мляко".

първо, е много по-мазен. второ, е много по-солен.

да не си мисли някой, че като нагъне резен кашкавал, все едно е изпил 2 чаши прясно мляко :)
Ами  общо взето е точно така, но кашкавала няма захар ( а не че има повече сол) и вероятно е дори по-полезен.  Като нагъне резен кашкавал и пие вода, все едно е изпил 2 чаши мляко без захар :-).

а солта и мазнината? или викаш, кат пийне вода и не му е солено вече...  :D

имам една дебела книга за диетичното хранене при различните болнични диети, издадена навремето, довечера ще препиша данните за хранителната стойност, да не говорим наизуст.

моят син също много обича кашкавал, аз някак все се въздържам от големи количества именно поради солта. а и е преработен продукт, ръгат кво ли не вътре...
разбира се, консумацията на всеки истински млечен продукт при децата е за приветстване.
:-)  Джаме познаваш ме вече достатъчно дълго, ако че и само чрез форума. Мислиш ли че, бих написала такова нещо ей така наизуст че и сметки колко пъти да правя? Аз знаех че е нещо подобно, но не знаех точно, поради което проверих хранителните стости ( нямам за кашкавал, ама за моцарела), че и линкове ти бях сложила, ама се отказах, да не изпадаме в подробности и удължаваме. Ето ги, сметни сама и ще видиш, че точно 10 пъти е разликата в всичко с изключение на захарта.
Мляко - http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/69/2
Моцарела -  http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/26/2

Това, което се води един „serving“ и при двете ( 20г кашкавал или 230мл мляко), всъщност има повече сол(натрий) в млякото . По принцит те диетолозите с това работят като единица - serving ( не знам как е на български, извини ме, порция може би).
Точно се  получава, че ако хапнеш 40г сирене и изпиеш 400мл вода, че все едно 2 чаши мляко си изял по сол и дори 2 пъти по-малко мазнина (предполагам, че я извличат от млякото за други цели).
То пък колко големи количества би изяло едно дете. Ядат има няма 20-30г. Или им настъргвам на филийка и запичам или хапват по 1-2 резенчета. Сега съм купила едни пръчки от мозарела и не ги ядат и целите. Щях да ги предлагам каот част от менюто за рождения ден на Ивана ... за здравословна храна :-)
 Какво за тази сол - ми повече е на грамаж, ама ти не му даваш 240г кашкавал предполагам, колкото мляко пие, че да се събере всичката тази сол. Поодбно нещо става и със сгъстеното мляко дето го продават в кутийки за сладкарски нужди,понеже му изпаряват водата и всичко се концентрира.
 
« Последна редакция: Юни 12, 2013, 11:34:32 am от Bobbie »


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #831 -: Юни 12, 2013, 11:41:19 am »
да, Боби, наясно съм, че работиш с факти, ще приведа довечера и моите факти, за да допълнят картинката.

защото ние, българите, като кажем кашкавал, обикновено имаме предвид тоя, жълтия нашенски кашкавал, който е бая, ама бая мазен и солен - даже понякога на мен ми се е отяждало. моцарелата е хубаво нещо, но с доста по-различен състав. в България още не е много разпространена за детско хранене поради високата си цена и факта, че е прясно сирене.

аз много обичам моцарела, но честно ме е било шубе досега да давам на детето. имам си някакъв насаден страх още от бременна към пресните сирена - листериози, туй-онуй... може и да греша.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #832 -: Юни 12, 2013, 11:47:45 am »
да, Боби, наясно съм, че работиш с факти, ще приведа довечера и моите факти, за да допълнят картинката.

защото ние, българите, като кажем кашкавал, обикновено имаме предвид тоя, жълтия нашенски кашкавал, който е бая, ама бая мазен и солен - даже понякога на мен ми се е отяждало. моцарелата е хубаво нещо, но с доста по-различен състав. в България още не е много разпространена за детско хранене поради високата си цена и факта, че е прясно сирене.

аз много обичам моцарела, но честно ме е било шубе досега да давам на детето. имам си някакъв насаден страх още от бременна към пресните сирена - листериози, туй-онуй... може и да греша.
Не, аз не казвам за прясна моцарела, а тази дето вкуса и е почти като на кашкавал. Не бяла мека, а жълта и твърда, ей такава https://www.nystyledeli.com/cgi-bin/deli/mozz.html. Може и да има разлика в солта не знам, но най-много от всички сирена наоколо ми прилича на кашкавал.
За листериоза казват да не даваш бяло саламурено сирене също, ама аз давам. Виж там внимавам, понеже въпреки че го обезсолявам, то пак си е бая солено.  То не знам листериозата дали е особено опасна за деца и възрастни, май е само за зародиша, но не помня вече.
Не виждам как ще стане по-мазно и солено от солта и мазнината, която има в млякото, от което е направено, освен ако не добавят сол и мазнина. То си е по-концентрирано, затова има повече на съшият грамаж, ама затова казвах за водата.

П.П. Права си, намерих за кашкавал точно и има доста повече сол на порция. Не знам защо е така, вероятно му добавят. Това го даватза  една порция от 28г , ама пак в проценти я пишат 14% от дневната доза( за възрастни де).
« Последна редакция: Юни 12, 2013, 12:00:14 pm от Bobbie »


  
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #833 -: Юни 12, 2013, 11:53:09 am »
абе добавят, какво ли не ръгат по тия кашкавали и сирена, особено в татковината...

сетих се за коя моцарела говориш, аз и нея много я обичам - не е така солена като бг кашкавалите. обаче синковецът не я ще :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #834 -: Юни 12, 2013, 13:42:36 pm »
Добре, ще я постна тук рецептата :) Това е за еднао доста прилично количество :)

Борш
Необходими продукти:

400-500гр телешко месо (може и свинско, който както предпочита)
3 средни картофа
2 средни моркова
1 чушка
1 глава лук (който не готви с лук за детето, може да не се сложи или съвсем малко колкото да придаде аромат)
2 цвекла
1 консерва/буркан домати за готвене
2 с.л. зехтин
сол, сметана по желание

Начин на готвене:
Предварително цвеклото се вари към 30-40 минути ( може и предишната вечер да се свари). Преди да започна с готвенето, цвеклото се рендосва, морковите и картофите се обелват и нарязват на цитно. Чушката също се реже на малки парченца.
В една голяма тенджера се слагат към 2,5 литра вода. Месото се мие и реже на малки парченца и се слага във водата. Като кипне аз лично изхвърлям първата вода заради малката, слагам нова и чакам пак да кипне. Като кипне водата, обирам цялата пяна на повърхността и я изхвърлям. След като кипне, вътре добавям към месото картофите и морковите (без чушката).
Паралелно в тиган слагам буквално 1-2 супени лъжици зехтин (може и без него ако не искате да слагате лук) и се запуржва лука. Прибавя се цвеклото, заедно с консервата домати и чушката. Оставят се да се задушават на тих огън 15 мин като се разбърква периодично. След 15 мин цялото съдържание се изсипва в тенджерата с месото, картофите и морковите. Всичко това ври още 20-30 мин. Сол на вкус.
По принцип се сервира със лъжичка сметана, но може и без :) Забелязах, че детето със сметана много и хареса :)
Който не иска да дава на детето запържен лук в супата, директно да изсипе в тигана цвеклото с доматите и чушката и да ги задушава 15 мин. А пък ако не готвите и с консервирани домати, може 4-5 средни домата да се използват, ситно нарязани и обелени.

Много е хранителна супата, за това хляб е излишен :)
Bon Apetit!

« Последна редакция: Юни 12, 2013, 13:53:15 pm от Krisi08 »


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #835 -: Юни 12, 2013, 14:53:06 pm »
Момичета, благодаря на всички, които изразиха мнение по въпроса с кашкавала :)
Тъй, като за сега предимно това яде девойката ще давам по малко. Кашкавалът, който предлагам избрах от няколко марки, този който е най-безсолен /колкото е възможно за българския пазар/.
Продължаваме с опитите да "пробутам" и други храни.
Какъв е този ужас от течните храни незнам - сигурно вече са и омръзнали.
Сега ще пробвам и супата на Краси - дано хапне от нея.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #836 -: Юни 12, 2013, 18:44:16 pm »
Преди време (като захранвах) бях успяла да се снабдявам с домашен кашкавал без сол, разликата с купешкия беше огромна. Така че Джам е абсолютно права, че се добавя сол и мазнини (най-често растителни, които пък са от рапица).  Последно време намерих един вид, който не е толкова солен и е вкусен като едно време :) Моите обожават кашкавал и ако им е пред тях и половин килограм ще изядат.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #837 -: Юни 13, 2013, 00:42:04 am »
Точно днес, понеже много лакомо и настървено искаше ново и ново парче кашкавал, а друго почти не яде, реших да ги броя, а между временно теглех за едни соленки. 20-25гр и това му беше.
Тази жълта моцарела не съм я виждала, но пък аз бялата я обожавам( най-вече, защото е безсолна).
Гъбите може би престояват по-дълго в стомаха и затова казват, че са тежки, но пък рибата уж е лека.......
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #838 -: Юни 13, 2013, 00:59:23 am »
Тази жълта моцарела не съм я виждала, но пък аз бялата я обожавам( най-вече, защото е безсолна).
Странно. Тук пък като кажат моцарела имат предвид жълтата, освен ако специално не посочат, че е пресна.  Тя се позлва масовои е почти като кашкавал и затова с нея пека филийки, а също се слага и на пица.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #839 -: Юни 13, 2013, 01:15:10 am »
Къде в нашенските магазини се продава от жълтата моцарела? Аз виждам и купувам от прясната, която обожавам  :)