0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #780 -: Юни 05, 2013, 19:24:53 pm »
Bobbie, би ли дала повече подробности за теорията за ферментацията, защо си против нея? На мен ми се вижда логично плодовете да се ядат отделно от други храни, а не веднага след тях.
Не мога да ти дам никакви подробности за тази теория, понеже честно казано не  чета всяка алтернативна теория, която излиза. Така че идея си нямам каква им е идеята на тези хора и какво точно твърдят. Ако искаш дай ми линк, ше го погледна и ще ти кажа, но в момента аз не знам каква е теорията, кой ферментира, къде фемрентира, защо така ферментира, а иначе не... нямам си представа какво твърдят.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #781 -: Юни 05, 2013, 22:17:12 pm »
Помня че бяхме обсъждали гъбите, моята е яла, но много малко в пюрето. Сега направих крем супа и има 7-8 големи гъби вътре из всички останали зеленчуци и се чудя дали да и дам?
Аз като цяло гледам да давам от нашата храна вече, доста по-лесно е :)


Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #782 -: Юни 05, 2013, 22:29:05 pm »
Докторката каза-ако е супа,да е с месо,че да не и е малко.Обаче пък каза месото-3 пъти седмично,не по 3 пъти на ден osi_3 :ask: Ще следя какво ти препоръчват другите.


Хм, децата, които ползват кухни, ядат месо всеки ден - винаги едното ядене е с месо... :? (И слава Богу, бих казала, че моята госпожица постни манджи много рядко признава)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #783 -: Юни 05, 2013, 22:36:57 pm »
Помня че бяхме обсъждали гъбите, моята е яла, но много малко в пюрето. Сега направих крем супа и има 7-8 големи гъби вътре из всички останали зеленчуци и се чудя дали да и дам?
Аз като цяло гледам да давам от нашата храна вече, доста по-лесно е :)
Е те реално 7-8 в тенджерата също са малко  :) Щом са същия вид, не мисля, че е проблем за алергия, просто са по-тежка храна и натоварват стомаха. Аз бих давала малко и през деня, а не вечер.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #784 -: Юни 05, 2013, 22:41:50 pm »
Докторката каза-ако е супа,да е с месо,че да не и е малко.Обаче пък каза месото-3 пъти седмично,не по 3 пъти на ден osi_3 :ask: Ще следя какво ти препоръчват другите.


Хм, децата, които ползват кухни, ядат месо всеки ден - винаги едното ядене е с месо... :? (И слава Богу, бих казала, че моята госпожица постни манджи много рядко признава)
Аз мисля, че едно дете трябва да се храни по начина, по който обичайно се хранят членовете на семейството и с храната, която се яде в конкретното семейство. В къщи сме месоядни, Дани също яде всеки ден месо и не мисля, че в това има нещо лошо или притеснително.
Даже като се замисля, понеже обед и вечер яде от нашето ядене, значи два пъти на ден яде месо под някаква форма,разбира се в пропорционално за малката му порция количество.
Зорлем няма да го храня с постни манджи, пък да гледа в чиниите ни нещо различно.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #785 -: Юни 05, 2013, 23:58:56 pm »
Е те реално 7-8 в тенджерата също са малко  :) Щом са същия вид, не мисля, че е проблем за алергия, просто са по-тежка храна и натоварват стомаха. Аз бих давала малко и през деня, а не вечер.
Те са доста големи тия гъби, едната е колкото свит юмрук. Както и да е, аз за алергии не се притеснявам, а именно от това че са тежка храна...Да не я боли после коремчето. То принципно е микс крем супа, ама пак ми е притеснено дали да дам утре за обяд :?


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #786 -: Юни 06, 2013, 00:08:09 am »
Е те реално 7-8 в тенджерата също са малко  :) Щом са същия вид, не мисля, че е проблем за алергия, просто са по-тежка храна и натоварват стомаха. Аз бих давала малко и през деня, а не вечер.
Те са доста големи тия гъби, едната е колкото свит юмрук. Както и да е, аз за алергии не се притеснявам, а именно от това че са тежка храна...Да не я боли после коремчето. То принципно е микс крем супа, ама пак ми е притеснено дали да дам утре за обяд :?
Гъбите въобще не са тежка храна, не знам защо се е разпространило това вярване. Вероятно, защото сме свикнали че е така,понеже често се готвят с масло. Но иначе зависи как ги сготвиш. Тук ги ядат и сурови без нищо на тях и хич не са тежки.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #787 -: Юни 06, 2013, 00:45:48 am »
Ще си поръчвам Хумана АР от Германия и мисля да си взема и някои от кашите, които предлага марката напр. бананова. Какво друго да взема предвид, че след около месец започваме да се захранваме?




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #788 -: Юни 06, 2013, 08:42:56 am »
Оливче, имай предвид, че всички каши (освен 1) са млечни. Аз лично не съм взимала поради тази причина, купувах безмлечни и слагах от тяхното АМ.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #789 -: Юни 06, 2013, 09:02:02 am »
Докторката каза-ако е супа,да е с месо,че да не и е малко.Обаче пък каза месото-3 пъти седмично,не по 3 пъти на ден osi_3 :ask: Ще следя какво ти препоръчват другите.


Хм, децата, които ползват кухни, ядат месо всеки ден - винаги едното ядене е с месо... :? (И слава Богу, бих казала, че моята госпожица постни манджи много рядко признава)

И за възрастен не е полезно всеки ден да яде месо.Въпрос на виждане.По-скоро бих отказала месото,отколкото да го ям сварено.Мирише ми гадно.Всеки е свободен да се храни както реши.
Сега е времето,в което се формират вкуса и предпочитанията на детето.И ако му заложите много подправки,или много сол-това е бомба със закъснител.
А в миналото са давали глюкозка и мед от кърмаческа възраст-сега го отричат,защото така кодираме и обричаме да се разболеят от диабет в по-напреднала възраст.Затова наблягам на постното и плодовете...а сладки неща ще яде,има си време за всичко.
« Последна редакция: Юни 06, 2013, 09:14:56 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #790 -: Юни 06, 2013, 09:23:23 am »
По-скоро бих отказала месото,отколкото да го ям сварено.Мирише ми гадно.
Сега е времето,в което се формират вкуса и предпочитанията на детето.
Сама написа, че сега се формира вкуса на детето, това че ти не обичаш варено месо, не означава, че и на нея няма да и харесва.
Не лишавайте децата си от полезни храни, които вие не обичате. Нека сами да определят какво харесват.
И аз не обичам мляко с ориз, ама давам на моите.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #791 -: Юни 06, 2013, 09:36:55 am »
Давам и аз,какво да правя :D .Тя яде супи с месо и разни сосчета


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #792 -: Юни 06, 2013, 10:08:15 am »
И аз мисля, че месо не е зор да се яде всеки ден. Всъщност въобще не е зор да се яде месо по принцип, ако си ядеш други животински продукти, като сирене, яйца и т.н. Вегетарианството ( не веганството,да не помислите, че това казвам) е по-полезо за доста от хроничните модерни заболявания. За съжаление аз само на теория го казвам, но реално не го прилагам... а не би било лошо. На моите аз също не двам месо всеки ден, но те в градината винаги имат или месо или риба,така че реално всеки ден ядат.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #793 -: Юни 06, 2013, 12:29:42 pm »
Bobbie, би ли дала повече подробности за теорията за ферментацията, защо си против нея? На мен ми се вижда логично плодовете да се ядат отделно от други храни, а не веднага след тях.
Не мога да ти дам никакви подробности за тази теория, понеже честно казано не  чета всяка алтернативна теория, която излиза. Така че идея си нямам каква им е идеята на тези хора и какво точно твърдят. Ако искаш дай ми линк, ше го погледна и ще ти кажа, но в момента аз не знам каква е теорията, кой ферментира, къде фемрентира, защо така ферментира, а иначе не... нямам си представа какво твърдят.
Имах предвид да се обосновеш ти защо си против теорията  :lol:  Иначе в общи линии става въпрос за това, че различните видове храни за различно време се преработват в стомаха - и когато сме яли месо, то се смила за около 2 часа(примерно), но когато вече стомахът се е заел с преработването му и ние изядем плод, то докато се преработи месото, плодът един вид загнива и образува разни не много полезни вещества.
И съвсем не е алтернативна теория, а принцип на разделното хранене  yahoo_33
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #794 -: Юни 06, 2013, 13:33:14 pm »
Тук има описано за приема на плодовете при разделното хранене:
http://www.probagreshka.com/razdelno-hranene/
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #795 -: Юни 06, 2013, 18:04:26 pm »
И съвсем не е алтернативна теория, а принцип на разделното хранене  yahoo_33
...което е  алтернативна теория отречена от доста отдавна ;-)  По нея излиза, че комбинирани храни като боб, кисело мляко или яйца примерно са супер вредни, което всички знаем, че не е така. Съвременните препоръки са за балансирано хранене с определени проценти от всяка от хранителните групи на всяко основно хранене ( без малките закуски) , а не за разделянето им.

По повод ферментацията.  Стомаха ти е стерилен, което означава, че в него няма микроогранизми, освен ако не си заразен с Х. пилори.  Плода не може да си ферментира ей така сам, седи си и си ферментира в стерилният ти  стомах. Някой  ферментира захарта, тя не се ферментира сама от въздуха. Ферментацията означава, че по различен начин се обработват захарите  от клетките. Човек ферментира, бактериите ферментират, дрождите фементират. При човека отпадъчният продут е киселина, от която получаваш мускулна треска, понеже мускулите фементират при усилени упражнения ( по тази теория би трябвало и спротуването  да е вредно). При дрождите отпадъчният продукт е етанол и затова ги ползваме за направата на алколол. Човека не ферментира, ако наоколо има достатъчно кислород, понеже ферментацията е неефективен метод за изпозване на енергията от захарта. дрождите са особен случай и те феменртират дпри и при наличие на кислород. 
 Та както казах- някой трбява да го фементира този плод, обикновено са дрожди. В стомаха нямаш дрожди, а дори и да имаше какво те бърка теб те как си ядат захарта? Ше ти изхврълят алкохол и ще те напият ли? Вероятно си наясно, че няма как да ферментира вино примерно, ако не изчакаш известно време.... но ако тези теоритици са намерили начин за пълна ферментация за 2 часа, може би трябва да го патентоват, че да направят някой лев. Междувременно ти тези 0,00000001% етанол дето ще го вземеш от едната круша няма и да го разбереш, дори и да си пълен въздържател.... ако въобше беше възможно това да стане в стерилният стомах. Ей това ми е мнението за тази теория. 
Вземи един плод, сложи го в оцет и виж дали ще загние. А в стомаха има холороводород, който е около 100 пъти по-киселинен от оцета.
« Последна редакция: Юни 06, 2013, 18:16:09 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #796 -: Юни 06, 2013, 19:15:02 pm »
mimi26, много хубава статия, благодаря!

Bobbie, пак си прекалено буквална - много ми приличаш на една приятелка, която като чуе за нещо ново веднага скача да го плюе, без да разбира и без да иска да разбере  :lol:  Не ми се вярва стомашния сок да е нещо толкова просто като оцета, а къде са храносмилателните ензими?
И от кого е отречено разделното хранене? Познавам много хора, за които това е начин на живот и определено знам разликите, защото съм се хранила и по двата начина.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #797 -: Юни 06, 2013, 19:58:34 pm »
... веднага скача да го плюе, без да разбира и без да иска да разбере  :lol: 
Първото което е, аз не плюя, а се аргументирам.Това беше абсолютно непровокирано.  Не е хубаво да съдиш  човека срещу теб, когато нямаш друг аргумент за твърденията му. Кога аз се отнесох така към теб? Кога аз ти казах, че нищо не ти разбира главата? Няма и да го кажа, аз говоря по темата, която ти реши да започнеш и сега като ти отговорям единственото, което можа да измислиш е, че плюя без да разбирам.   А ти разбираш повече от мен от ферментация, така ли? Вероятно е така, ще видя дали по твоя оценка на компетентността ми  да не изтрия главата, която е на тема ферментация и респирация на дрождите, от дисертацията си , че да не се излагам все пак :-).
 
Цитат
Не ми се вярва стомашния сок да е нещо толкова просто като оцета, а къде са храносмилателте ензими?
Не искам да съм груба, ама много обичам като ми напише някой, че не му се вярвало. Ми има Гугъл, няма нужда да ти се вярва. Все пак това е наука, не религия. В стомаха нормално не живее нищо, така че не знам къде ги бъркаш тези ензими, като те нямат никаква връзка с ферментацията.  Стомашният сок е хлороводород. Храносмилателните ензими са на много места, предимно се произвеждат от панкреаса, черният дроб и червата а има малко и в устната кухина т.е. повечето са след или преди стомаха. В стомаха се разграждат само протеини и се призвежда един единствен храносмилателен ензим- Пепсин. Захарта въобще не се разгражда в стомаха. http://en.wikipedia.org/wiki/Digestive_enzyme

 
Цитат
И от кого е отречено разделното хранене? Познавам много хора, за които това е начин на живот и определено знам разликите, защото съм се хранила и по двата начина.
От науката е отречено не като вредно, а че няма никакъв ефект. Аз познавам много мюсюлмани, това не прави Мохамед пророк ;-).Схаващаш какво искам да кажа с познаването като аргумент. Така и не отговори - яйцата, млякото и боба вредни ли са? Жълтъка от белтъка трябва ли да го делим? Ако се чувстваш по-добре то не е защото е разделено, а вероятно защото е на части, което е различно. Храненето на по-малки части е полезно.
« Последна редакция: Юни 06, 2013, 21:14:38 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #798 -: Юни 07, 2013, 10:30:25 am »
nomine предполагам, че имаш предвид нещо като образуване на киселини заради по-дългия престой в стомаха и създаване на дискомфорт?! боби няма от къде да знае какво си мислиш и си е направила труда доста подробно да ти напише конкретен отговор. Това че не те устройва или не мисли като теб не може да е причина за обиди. Стига с това кой кое приема буквално, задни мисли и аз не чета!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #799 -: Юни 07, 2013, 10:51:34 am »
напълно съм съгласна с написаното от боби, което е много точно обяснено.
моля ви, не четете някакви измислени сайтове, та дори да ви се струва много правдоподобно и добре звучащо написаното в тях. като последния, например - пробагрешка...... ми то самото му име казва достатъчно :wink: