0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #900 -: Юни 24, 2013, 22:13:54 pm »
Диди, Елиа е по-голяма и яде така - 8-8:30 закуска, 10-10:30 плод, но не винаги, 12-12:30 обяд - манджа и малко плод, 16-16:30 кисел, крем, бисквитена торта, кис мляко или друго каквото се сетиш, 19:30-20ч. вечеря, 21ч. АМ

Мисля, че на година пак така ядеше.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #901 -: Юни 24, 2013, 22:22:56 pm »
Диди, Елиа е по-голяма и яде така - 8-8:30 закуска, 10-10:30 плод, но не винаги, 12-12:30 обяд - манджа и малко плод, 16-16:30 кисел, крем, бисквитена торта, кис мляко или друго каквото се сетиш, 19:30-20ч. вечеря, 21ч. АМ

Мисля, че на година пак така ядеше.

Благодаря ! Ще се коригирам, защото явно греша в храненията .
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #902 -: Юни 24, 2013, 22:40:43 pm »
Под мляко имам предвид АМ, само такова пие с удоволствие от шише.
Та от 4-5 хранения, 2-3 са ам, и това си е.

От една седмица отказа всякаква храна, от 5 хранения, 4 са ам, 1 е нишесте, десерт, отказва да опита даже, не хапва дори любимия ориз  8O , кебапче, картофче.Така е бил досега два пъти -  единия път след чревен вирус един месец пи само АМ, и втория път пак след боледуване не яде две седмици.Но сега не е бил болен, няма видима причина.

Освен да го отдам на жегите, и да чакам да премине периода  :? .

[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #903 -: Юни 25, 2013, 00:30:39 am »
Силванче а как сте с таратора примерно? Има и мляко, но пък и краставици. Знам, че ти е притеснено, но то просто не можеш нищо да направиш. Давай си му млякото и премерно след около 2ч извади храна и яж без да го каниш и молиш може да започне да проявява интерес. Моят син много обича явно да хапва докато готвя. Нареден е до тенджерата и вика "ам, ам" краде си по нещо от дъската.
Дидомира и ние сме по-големи, но давам сутрин около 7ч.  АМ 250мл, закуска ако има е след 8.30 понякога отказва до 10ч и го извеждам да поиграе, пък давам обяда по-рано. Следобедната закуска, често е след 16ч. вечеря около 19ч и АМ около 20ч. пак 250мл.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #904 -: Юни 25, 2013, 03:12:10 am »
Под мляко имам предвид АМ, само такова пие с удоволствие от шише.
Та от 4-5 хранения, 2-3 са ам, и това си е.

От една седмица отказа всякаква храна, от 5 хранения, 4 са ам, 1 е нишесте, десерт, отказва да опита даже, не хапва дори любимия ориз  8O , кебапче, картофче.Така е бил досега два пъти -  единия път след чревен вирус един месец пи само АМ, и втория път пак след боледуване не яде две седмици.Но сега не е бил болен, няма видима причина.

Освен да го отдам на жегите, и да чакам да премине периода  :? .


И Макси ми е много злояд.Та те разбирам напълно.
Да не би зъби да ви растат?
Мажи го с нещо преди хранене.
Пробвай да му пробуташ поне малко кашичка било то от буркан или разтворима.Вкъщи винаги има защото ако не иска нищо друго поне кашата не я отказва.Според мен е по-добре от кремче или нишесте защото е по-полезна.
Аз процедирам така-слагам го в стола или на трапезната маса до мен зависи от това какво ще хапва.Не тичам из всички стаи по него. Старая се да е по едно и също време, преди ядене не давам много вода да пие, сокове ограничава до минимум защото видях, че от тях още повече не иска да яде и ограничавам сладките неща.  Слагам играчки, купички, пластелини, моливи и каквото се сетиш, пускам и детско или музика и започваме да играем, рисуваме и по между другото да ядем.На Макси бързо му омръзва едно и също и се старая да му измислям нови и нови неща.Днес например рисувахме върху сварено яйце.Понякога по време на хранене му давам забранени през другото време неща-например моето портмоне или телефона ми.
Знам че не е много правилно, но като няма друг вариант и това е вариант.Пробвала съм да го оставям гладен като не иска да не му давам, но ставаше по-лошо.Съвсем отказваше ядене и ставеше непоносим, нервен и ревлив.Затова предпочетох да се поизмъча малко, но да ми е нахранено детето.
Старая се да готвя вкусно и разнообразно.
Мисля че това е временно и най-много след година ще си иска сам храна.Даже вече е започнал по малко.Например днес след вечеря ми каза, че иска баничка и утре ще му направя за следобедна закуска.
Ако искаш пробвай нещо от всичките неща може пък да се получи.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #905 -: Юни 25, 2013, 08:51:52 am »
Цитат на: tanj74 link=topic=48663.msg1012442#msg1012442 date=1372119130
[/quote
Пробвала съм да го оставям гладен като не иска да не му давам, но ставаше по-лошо.Съвсем отказваше ядене и ставеше непоносим, нервен и ревлив.

Все едно описваш моето дете  :) , всички хранения са ни по този начин, с маймунжелъци, вече не го гоня по стаята, пускам му детски, давам му черпак и тава да дрънка  8O , преди пробутвах по нещичко.От седмица насам никакви хитринки не действат, сочи ми кутията с мляко и се тръшка като не му правя.Пробвах да му дам съвсем малко мляко, ако на следващото хранене пак не иска, нищо не давам, и като не е ял 7-8 часа, пак не ще ядене, но става непоносим, докато не му дам шишето.
От зъби може да е, че са му пробили кучешките, а може да е в комбинация с рязката промяна на времето от дъждове на жеги, та ще видим.Мисля да предлагам, но да не го насилвам, пък все се надявам сам да си поиска  :) .

Благодаря за съветите!
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #906 -: Юни 25, 2013, 12:54:20 pm »
Много вероятно липсата на апетит да се дължи на жегите. Пробвате ли да давате пресни плодове? На 2 годинки моето дете дни наред по време на летните горещини ядеше пъпеш и диня - сутрин, обед, следобед и вечер - и по-съвсем малко друга храна по времето на някое от основните хранения. Обаче вече беше отказал сам адаптираното мляко, така че все пак хапваше по нещо като изпита глад.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #907 -: Юни 25, 2013, 13:49:55 pm »
Плодове не опитваше даже, пък сега съвсем не.От време на време опитваше краставица и домат, но сега не.И дори сухите пасти, които преди съм ограничавала, а сега давам, и тях не ги иска.Та според мен нещо го тормози много, зъби ли са, жеги ли са, но след като и АМ пие малко, значи положението е сериозно  :? .
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #908 -: Юни 25, 2013, 14:28:31 pm »
силванче, не ми ми се обиждай, но от прочетеното до тук относно проблемите с храненето при вас съм на мнение, че подхода ти на хранене е изначално сбъркан. Вкусовете на децата се изграждат в голяма степен и това става още в много ранна възраст, със самото захранване. Ти предлагаш някакви неща, които дори не стават за ядене - сухи пасти, нишестета и прочие. Ти от самото начало явно следваш принципа - да хапне нещо пък каквото ще да е и според мен от там ви идват всички проблеми.
Детето ти не яде плодове, защо? По принцип това са първите храни с които захранваме - ябълка, круша, синя слива и прочие, не яде зеленчуци... Наистина не разбирам, детето ти е толкова малко, с какво си го захранвала и как така отказва да яде всякакви плодове, например. При първи отказ си се предавал и си предлагала суха паста ли? Наистина не разбирам.
Каквото и да те съветват момичетата, каквито и трикове да измисляш от рода на филмчета и игри не мисля, че ще имаш успех ако не промениш изцяло подхода и храните които предлагаш.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #909 -: Юни 25, 2013, 15:12:13 pm »
Не бих се обидила, ако смятам, чи си права за повечето неща.

Наистина ли смяташ, че децата, които не са ЗАХРАНЕНИ ПРАВИЛНО, и после не обичат плодове, а може би като са правилно захрахени, и после обожават плодове и зеленчуци  8O ????????????Това е абсурдно, и много майки на деца, неядящи плодове мисля, че могат да го потвърдят.

Захраних малкия на 5 м.4дни с плодове ( специално си погледнах табличката с месеци и количества ) , до към 9-10 месец хапваше с апетит почти изцяло домашно приготвени по 180-200 гр., особено плодовите обожаваше.После започнаха зъби, хрема, чревен вирус ...., и до тук с лесното хранене.

Първо да питам, твоите деца злояди ли са?Не знам какво от постовете ми си прочела, но в никакъв случай не давам каквото и да е, само да се яде, даже напротив, ПРЕДПОЧИТАМ да дам АМ, вместо суха паста и нишесте ( с домашно мляко ), но когато за цял ден е хапнал 1/2 филия хляб и две парченца краставица, и това опитвам.Това НЕ ми е практика.

Знам и, че само майки на злояди деца ме разбират, защото едно е на теория, друго е на практика.

Така че, още веднъж благодаря за съветите на тези, които са се опитвали да ми помогнат  :) .
« Последна редакция: Юни 25, 2013, 15:15:10 pm от silvanchence »
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #910 -: Юни 25, 2013, 15:56:24 pm »
Силванче, не скачай така! Стефка също иска да ти помогне.
И на мен една приятелка ми каза да съм пеела песнички на бебето, за да ядяло. Ама ако се научи така, къде ще му излезе краят?! Ще трябва да пея и да се правя на маймуна по цял ден.
Факт е, че след двумесечно ядене с лъжица, имаме лек напредък. Вече яде по 60-70 гр плодово или зеленчуково пюре. Не проявява предпочитания. Схвана поне, че устата трябва да се отваря. Иначе и млякото не си изпива обикновено. Не е по яденето мадмоазел.
Вкусовете на децата наистина се изграждат, докато са малки. Е, разбира се, в яслата научи кексчетата и ябълковия сок, а в градината и гумените мечета, но няма как. Вкъщи ги ограничавам или не ги купувам изобщо. Като по-малък ядеше всичко, сега се мръщи на морковите например. Затова пък може да съществува само на плодове. Правя по повече порции плодови пюрета, защото и той иска да яде от тях.  А преди две години, като бяхме на море във Варна и беше много горещо, ядеше по цял ден само диня. Майка ми се трепеше в жегите да му готви манджи. Не и не. Най-много домати и краставици и диня по сто пъти на ден. Тогава беше на две. Вече пиеше нормално прясно мляко, но колко да е било ...

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #911 -: Юни 25, 2013, 16:08:29 pm »
Съгласна съм с принципита на хранене за които говори СтефиЗ. Ядящ или не, никога не съм предлагала паста, пък било и да има нещо в корема. Разрешавам ги тия неща, първо като се е наял и второ като сме някъде където масите са пълни с това и няма как да го огранича. Дори тогава гледам да е ако може домашно или с възможно най-малко свестни съставки, такива в които състава звучи като урок по химия просто нямат място в детското меню. Когато е нахранен на първа-втора хапка сам отказва боклуците, когато е бил в месеци на неядене, не е ял и това. Няма логика да се дават тия неща.
 Неяденето приключи с излизане на 4-тия кучешки зъб, като преди това бяхме в болница и те му даваха сироп за апетит, но детето не ядеше повече, дори беше намалил яденето заради болестта.
Смятам, че е важно захранването, също толкова и това, което ние си слагаме в чиниите. От както той яде с нас, готвя без запръжки, не слагам остри подправки и не купувам кренвирш(много ги обичам, но са си боклуци и ме боли корем от тях, що да си моря детето). Единствено варено-пушено филе/бут влиза в нас и то по-рядко от веднъж седмично. Полуфабрикати също не ядем, като ми се е прияло кюфте, купувам месо, меля и меся. Сок също давам от скоро, повече го иска отколкото пие.
Никога не съм се съобразявала с това какво обича, че то така само ориз и супа ще ядем в момента  :lol:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #912 -: Юни 25, 2013, 16:16:18 pm »
силванче, нищо не мисля, просто чета това което пишеш и наистина съвсем добронамерено написах всичко, за да погледнеш нещата и от един друг ъгъл, пак казвам, съжалявам, че си се засегнала, не ми е била тази целта.
и не, моите деца не са злояди, слава богу, ядат всичко и по много, но вече почти 7г., ако искаш вярвай, суха паста, вафла или нишесте не съм купила, може би, защото и аз самата не ям такива неща та дори не би ми хрумнало да им предлагам.
както и блу скай е написала, в градината и моите деца се запознаха с меденките, например, но никога не са проявявали желание да им купя. аз съм изключително стриктна на тема хранене, да, коства ми доста усилия, но съм повече от доволна от постигнатия резултат. поради тази причина си позволих да коментирам неволите ти, с цел да помогна ако мога, защото виждам резултатите от моя начин на хранене на децата ми. не веднъж съм писала, че правилно хранените деца са здрави деца.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #913 -: Юни 25, 2013, 16:27:02 pm »
Няма проблем, и аз се извинявам за тона  :) , но това от известно време ми е болна тема, и затова така подскочих.

Да се надявам, че този период на АМ скоро ще премине!
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #914 -: Юни 25, 2013, 20:54:26 pm »
Знам и, че само майки на злояди деца ме разбират, защото едно е на теория, друго е на практика.
Ами не че не съм давала и аз не което първо съм решила, давала съм разбира се, но няма и да дам каквото и да е.  Просто въобще не купувам такива неща. Хем аз не съм толкова стриктна за храните, колкото Стефи примерно, давам си им и сладолед и кашкавали, солети и въобще всичко, което сме спорели тук. Ама не бих им дала сладолед, ако не са яли, че да се нахранят с него, това не е за нахранване. Андреа е  карала по 5 дена без друго освен мляко ( краве мляко, не АМ) да хапне и не съм им дала торта. През ум не ми е минало да я храня с това. Не е слаба, не е болна, какво ще и се случи - ше умре от неядене ли? Като огладнее ще яде. Аз съм на принципа, че няма дете, за здрави деца говорим, което да се е уморило от неядене.
Но не вярвам, че има връзка със захранването. Всички се захранват с плодове и зеленцучи,  никой не е захранен със суха паста. ама те толкова се променят, ядат едно, после не го искат, после второ и така. И циркове да пея песни, рисувам и гледам телевизия въобще не правя. Маха се всичко от масата, когато е време за хранене, ако не искат, да стават. Храна не се вади пак до следващото хранене, с редки изключения. Въобще не ме тормози факта че някой не ял, ама въобще. Като огладнее ще яде. Аз не съм от хората, които смятат, че трябва да се кара детето да яде неща, които не обича, за да се научело, защото и аз съм капризна, та им разбирам капризите. Ама суха паста не е храна, ще си намерят да изберат да харесват нещо, което е храна, от всичките опции, дето им се дават. Така се „лекува‟ злоядство, не с гонитби и молене и даване на каквото искат. Поне според мен е така.
« Последна редакция: Юни 25, 2013, 20:56:42 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #915 -: Юни 25, 2013, 21:21:25 pm »
а боби, не си ме разбрала, и аз давам сладолед и солети, но това са неща които се ядат за десерт или солетките като сме на разходка, например и са яли, не ги давам за наяждане. иначе да, пасти вафли, торти и тем подобни не давам, защото наистина са боклуци :wink:
и аз не моля, но е факт, че децата ми се хранят добре, просто предлагам храните които аз преценя и вече имат изградени навици и си търсят тези храни, които на мен ми се иска да търсят :wink:
преди малко изядоха една купа с кайсии, ядяло им се нещо сладко, отвориха хладилника и там имаше череши, праскови и кайсии, има и шоколад, разбира се, но децата си избраха кайсии :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #916 -: Юни 25, 2013, 21:36:51 pm »
Моите са на периоди. Понякога се хранят добре, друг път не хапват нищо. Иваа е по-мъничка, от средното, ама тя вече си яде добре, така че не мисля, че мога нещо много да направя.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #917 -: Юни 25, 2013, 22:30:41 pm »
А нишестетата защо така ги заклеймихте?  :? Просто ми е интересно, не се заяждам  :)
Детските кухни (държавни и частни) масово дават предимно това за десерт. Дълго време, и аз не знам защо, така си ги изхвърлях, понеже и аз по някаква причина си бях внушила, че няма нищо полезно в нишестето, но като видях дребното как им се радва, започнах да давам един-два пъти седмично. А и плодовете така по-лесно минават...
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #918 -: Юни 25, 2013, 22:41:01 pm »
Ванюш, зависи от нишестето. Всички плодови, шоколадови, ванилови и прочие ароматизирани нишестета съм ги заклеймила и аз. За мен това си е подсладено брашно, в което няма нищо полезно. Не съм чела съдържанието, просто като такова го третирам.
Единственото нишесте, което ползвам, по 1л за сгъстяване на кисел примерно е царевичното нишесте.
Но рядко, зимата, когато нямаше много пресни плодове. Захар не слагам в киселите.
Плодовете ядем пресни и всеки ден супер много се радвам, че детето ми ги търси и яде без ограничения. Вафли и пасти не е виждало през живота си, няма и да види скоро. Храненето се възпитава, права е Стефка. Ясно е че всички се захранват с плодове и зеленчуци, но е важно и как продължават. Види ли то вафлата веднъж и зрънчото.. чакай го после да се сети за праскова.

Силванче, според мен давай АМ, а останалата храна, която предлагаш щом не иска да яде, остави детето както Боби ти е казала да огладнее. Друго не предлагай. Бъди малко по-твърда. Няма да е лесно, но пък ще разбере, че не яде ли- няма да се оглежда за друго. Така си го представям, не знам....

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #919 -: Юни 25, 2013, 22:46:02 pm »
vanyush слагаш плодовете в нишестето ли? Моят син не яде такива комбинации, то всъщност е ял един единствен яйчен крем, който аз правих. Аз обичам кремове и правим, също и нишесте, но той не проявява интерес към тях. Също и киселото мляко го яде само в чист вид, без захар, плод или бисквита.
Мишле ти пък и ванилията отряза  :lol: те повечето нишестета на пазара са царевични или поне такива виждам.