0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #940 -: Юни 26, 2013, 23:33:35 pm »
Боби, права си в този случай.  8)

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #941 -: Юни 26, 2013, 23:51:26 pm »
.....но пък винаги се съобразявам къде я храня , спор няма.
За това говоря. Някак си не е редно да се храни дете там, където другите деца се скупчват около бурканчетата.

Боби, независимо хляб ли е, или не, или хляб със сол, ако трябва да съм по-точна, то така се започва. Днес ще са солети, утре ще иска зрънчо и т.н. Все неща, които убиват апетита за същинското хранене и не дават на стомаха абсолютно нищо полезно.
Всеки сам решава какво да дава на детето си и какво счита за полезно. Просто се дразня, когато чужди хора подават солети на детето ми след моето "не му давайте, не яде", само и само да си осигурят комфорта да хрупат под носа му. Опитвал е, нищо зорлем няма да крия от него, няма да му остане чуждо. Просто не сега.
Ясно, проблема ти е че яде между храненията, а не че са солети, така ли? Аз съм давала солети за следобедна сакуска с кисело мляко - как ще не дават нищо,дават хляб. Мисля, че  по добре солети, от колкото бисквити примерно. Прословутите бвисквити на плазмон, дето ги пише из форума ги видях в България и не развбрам защо някой смята, че това е добра храна, като са със захар и то доста сладички май бяха.  Ми по-добре тесто без захар, то колкото тесто със захар :-).... според мен де, всеки си има разбирания. Тестото и без това  е все едно захар за органзима .
Иначе и аз съм много против това хранене по всяко време, ама като бяхме в България ми побялаха косите от това. Всички ядяха между храненията, само мъкнеха неща на Ивана,Андреа беше още на 9 месеца, та не я засегна нея. Стигнахме до скандал да забраня да и се купува каквото и да е и после свекърва м пред всички попита, нейните братовчеди като искали да я почерпят какво можело, че нищо не съм давала. Отговорих да си изразяват обичта по друг начин, не с някакви дъвчещи се подобия на бонбони и тем подобни глупости.  Те ако и купуваха солети или нещп, чето е храна как да е, ама те все някакви измислени оцветени боклуци мъкнеха.
Този проблем с даването го решаваш като кажеш диретно, че ти не даваш да яде, а не да не му дават. Щото нали го знаем прословутото българско черпене, та може би си мислят, че ти е неудобно и затова ти казват „нека си вземе“. А ако кажеш не му давам това да яде или ако кажеш, да не дават, че ше си развали обяда, ще разберат мисля. Обаче не мисля, че си права да искаш и другите да са като теб и да не хранят там децата. Свободна държава е, могат да си ги хранят където си искат. Само да уважават правото ти да не дават на твоето.   

Аз мисля като Бубулина - не е проблем, че хапнало малко от това или онова. Проблем е ако започнете вие да ги купувате в къщи, тогава стават вече нормална част от храната. Ама че му дали 2 хапки и щяло после да иска - ми Ивана преди всеки ден искаше бонбони, понеже в магазина са ги сложили, не случайно, на нейната височина при висчки каси. Ми до сега нито един път не съм купила, какво като иска. Купувам и стафиди и и казвам, че са бонбони, наречени стафиди и тя е щастлива. А от както и казах, че от другите ще и се развалят зъбите и ще я болят, сама се отказа да иска и всеки ден ми ги показваше да ми каже, че това не се яде защото се развалят зъби. И вече не иска. 

П.П. Бубе, попарата ако не слагаш захар, няма нищо вредно, което да не давап отделно. Кофтито е че хората често я тъчат със захар.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #942 -: Юни 27, 2013, 09:18:40 am »
Ами точно за това става дума, да не се пълнят чекмеджетата в къщи с подобни храни, да не се предлагат целенасочено и постоянно, а не да се забраняват на 100%. естествено, че от всичко трябва да опитат и ако не сега, то след няколко години сами ще си го купят. за протокола и аз давам попара от време на време, захар не слагам и никога не съм слагала, но е факт че едната я яде, другата й се мръщи :)
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #943 -: Юни 27, 2013, 13:03:55 pm »
Ама от пълнене на чекмеджета в къщи с бонбони и солети до това да позволиш на детето да си вземе на детската площадка, ако друго дете усмихнато и любезно му предложи от своите, има разлика, нали?
Аз винаги съм разрешавала да си вземе, пък според ситуацията, ако мога - смотавам някъде, като казвам, че сега играят, после ще яде или обяснавям, че първо ще измием ръцете и пр. Ама и да е лапнал някой бонбон, зръчно или нещо подобно  на детската площадка - не е голяма работа нали.
Аз не бих тичала, за да забранявам да му дават това или онова. Какво са ми виновни хората, че да ги стряскам? :) Приближавам спокойно, виждам какво е, мръсни ли са му ръцете и се разбирам с детето си дали ще го яде или не...
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #944 -: Юни 28, 2013, 08:35:33 am »
Благодаря на всички момичета, които ми писаха ЛИЧНИ съобщения по повод нашите злоядковци  :lol:!

Оказва се, че са повечко децата, които са капризни, но просто не се престрашават  :lol: да пишат в темата.
Както се изрази една мама "Сит на гладен не вярва"!
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #945 -: Юни 28, 2013, 10:45:56 am »
щом опита да се изкаже лично мнение и да се дадат насоки го разбирате като "сит на гладен не вярва" и чак да ви е страх да пишете, мисля че проблема не е в нас, но всеки сам взима решенията относно отглеждането на децата си. :)
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #946 -: Юни 28, 2013, 14:48:48 pm »
Да и на мен този пост ми прозвуча като "Много ви благодаря, ама като нищо не разбирате от злояди деца, що ли ви питах"...И наистина, що ли?
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #947 -: Юни 28, 2013, 14:53:11 pm »
дам, и благодари само на хората които са й писали на ЛИЧНИ (с гл. букви) :wink:
аз едно не разбирам, като сме свръх некомпетентни и неразбиращи, че явно и страшилища, защо аджеба се искат съвети тук... :lol:
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #948 -: Юни 28, 2013, 16:03:38 pm »
Моля за извинение момичета, които ми даваха съвети!Наистина им благодаря, разбира се, просто не съм се изразила добре!

Мисля си, че момичетата, които пишат в този форум са достатъчно разумни, че да не дават суха паста и зрънчо на закуска обяд и вечеря!

Много полезни както в темата, така и на лични, ми бяха съвети като хранене сам, ядене на плодове пред него, предлагане непрекъснато, промяна на консистенция, подправки, съставки, място на хранене, групово хранене, и всякакви такива.

Благодаря още веднъж за съветите!




[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #949 -: Юни 28, 2013, 16:08:37 pm »
Аз да попитам и се извинявам, ако сте дъвкали темата хиляди пъти... :oops: Какви сирена могат да се дават на бебета/малки деца? В смисъл козе и овче е ясно, че не сега, имам предвид Моцарела, Ементал, Пармезан? Знам, че меките сирена не са подходящи за бременни, това важи ли за бебета и деца?
И от кога горе долу да въведа риба? /в момента е на 8 мес. и 2 седмици, другите меса ги е ял без проблем/
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #950 -: Юни 28, 2013, 16:31:38 pm »
меките сирена знам, че не е хубаво да се дават толкова рано, поради същите причина като на бремените - листериозата, но до колко е достоверно идея нямам. аз може би след 2-3 г. възраст съм давала, т.е. децата са опитвали, а не че съм ги хранила само с това :)
рибата спокойно към 9-10м. можеш да я дадеш :)
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #951 -: Юни 28, 2013, 16:40:36 pm »
меките сирена знам, че не е хубаво да се дават толкова рано, поради същите причина като на бремените - листериозата, но до колко е достоверно идея нямам. аз може би след 2-3 г. възраст съм давала, т.е. децата са опитвали, а не че съм ги хранила само с това :)
рибата спокойно към 9-10м. можеш да я дадеш :)
Да де, опитва имам предвид  :D Видях някакви пюрета на Плазмон с такива сирена...та ми стана интересно. Чудя се как да му разнообразявам вече  :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #952 -: Юни 28, 2013, 17:12:10 pm »
буболина, и аз съм имала същите терзания как да разнообразявам. след като веднъж споделих с педиатърката, жената просто каза, че на толкова малко бебе няма какво да му се разнообразява. т.е. основното от което имат нужда се съдържа едва ли не само в млякото, а сигурна съм че ти даваш и достатъчно разнообразни зеленчуци, плодове и месо. така че, спокойно, няма нужда от кой знае колко голямо разнообразие един 8м. бебок :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #953 -: Юни 28, 2013, 18:25:42 pm »
Те пюретата вероятно са третирани така, че да не може да има листерия. Не вероянто, а със сигурност са. Най-малкото са варени, не са сурови.
 Листерия може всеки да хване, не само от сирена, а и от месо и от какво ли не, ако не е третирано като хората или оставено за дълго отвън.  Расте дори в хладилника, ако нещо седи прекалено дълго. Обаче се разболяват само хора с намален имунитет, бременни, новородени ( но честно казано не знам до каква възраст), възрастни хора. При малко бебе , ако я хване ще има темепратура и дават антиботици . При бременните всъщност е по-опасно за плода, понеже самата бременна имамного леки симптоми и  никой не разбира, че  е била заразена и не се лекува, ама на плода се отразява.
Добре си е човек да е внимателен с тези неща, както Стефи е казала. Но специално щом е пюре, ако не го пазиш след като го отвориш ( или го стоплиш яко в микровълновата), не би трбявало да има проблем. То е като с пастета- листерия се хваща от него, ако го оставиш в хладилника, не не ако го отвориш и ядеш веднага.


  
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #954 -: Юни 28, 2013, 21:57:10 pm »
Благодаря ви, момичета! Аз със сигурност не мога да му пробутам "всичкото ядене на света", ще има още какво да опитва....цял живот :) Аз примерно много обичам млечни храни, без сирене не сядам на масата, само с десерт не го хапвам  :) Това, разбира се не значи, че ще му налагам и на него...Обожавам  също риба и морски деликатеси и ми е интересно той как ще ги приема  :) Опитвам се да се придържам към някои правила за захранване, но без да им робувам...
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #955 -: Юни 29, 2013, 00:22:42 am »
аз бих се въздържала от даване на пресни, неузрели сирена на малко дете. темата я дъвкахме съвсем скоро.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #956 -: Юни 29, 2013, 09:14:12 am »
аз бих се въздържала от даване на пресни, неузрели сирена на малко дете. темата я дъвкахме съвсем скоро.
Съжалявам, Jam, знам, че е досадно едно нещо 100 пъти да го повтаряш... :wink: СИгурно и аз ще се въздържам, макар, че Боби вероятно има право, че в пюретата съставките минават обработка...
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #957 -: Юни 29, 2013, 13:30:28 pm »
По-горе се вметна темата за временно злоядство. Мисля, че и ние сме в тази фаза - отказва да яде почти всичко, пие основно краве мляко, поне от 2 дни, и тук таме банан... Опитвам различни храни (без залитания в грешната посока), но като откаже, просто предлагам мляко и прибирам останалото.
Дано премине, но, въпросът ми е: колко мляко на ден трябва да давам на 1.5г дете, за да заместя останалите хранения?


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #958 -: Юни 29, 2013, 14:48:53 pm »
Съжалявам, Jam, знам, че е досадно едно нещо 100 пъти да го повтаряш... :wink: СИгурно и аз ще се въздържам, макар, че Боби вероятно има право, че в пюретата съставките минават обработка...

ами то, ако става дума за моцарела в пюре.... то това вече не е моцарела, а просто млечен протеин, сварен. ако въпросът е бил дали да даваш бебешко пюре с моцарела - проблеми няма.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #959 -: Юни 29, 2013, 15:11:01 pm »
Съжалявам, Jam, знам, че е досадно едно нещо 100 пъти да го повтаряш... :wink: СИгурно и аз ще се въздържам, макар, че Боби вероятно има право, че в пюретата съставките минават обработка...

ами то, ако става дума за моцарела в пюре.... то това вече не е моцарела, а просто млечен протеин, сварен. ако въпросът е бил дали да даваш бебешко пюре с моцарела - проблеми няма.
Да, за пюрета става въпрос  :) В този смисъл, важи ли това за пюрета с шунка /знам, че свинското трябва да се избягва поне до годинка/ и кашкавал?  :ask:

Забравих да уточня на коментарите по-горе, че в началото слагах по няколко трошички кафява захар в попарата, защото мислех, че иначе няма да я яде, но се оказа, че чудесно минава без нея  :D
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"