0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #200 -: Декември 23, 2012, 10:50:07 am »
Боги, чак на мен ми беше тежко като те прочетох. Кърмата намалява и даже изчезва от преумора при мен. Няма значение какво съм яла, какво съм пила,ако не спя и се преуморя изчезва. Знам, че няма как да си почиваш повече. Но може да даваш АМ за начало по малко, докато слезе кърмата. Другият вариант ми се вижда да слагаш повече момичето да папка и да не я  дохранваш,ако не ти показва, че има нужда, пък момъкът малко да му даваш. След няколко дни ще дойде наистина повече кърма, обещавам ти:} Същата история бях с високо кръвно и не си пиех хапчетата от ужас и умора. И така за около седмица кръвното ми се закова на 100 на 60, мисля че кърменето много ми помогна да се нормализира (родих с 170/100). ти все ак като се сещаш удряй по едно хапче. Отоците се запазиха около два месеца, бях видимо отекла по лицето най-вече.
В началото бебетата са ужасно кресливи и разкиснати като са кърмачета. Поне у дома имах звяр, който не спираше да реве, да се дере, да яде час по час. И нададва с кило на месец и пак все е гладно и все мрънка.
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #201 -: Декември 23, 2012, 15:42:35 pm »
Първа нощ вкъщи. Почти не мигнах. Е, и таткото се буди да помага, че с две мрънкащи бебета наведнъж и само две ръце не става. Той хич не е навит на електрическа, ама го пратих за Медела мини електрик. Как се прави нощен режим за кърмене. Вие преди всяко кърмене ли сменяте памперса? И сменяте ли, ако се наака, докато кърмите? От вчера следобед досега съм сменила 4 наакани памперса на Кристиан и 3 на Никол. Тя дори ме напика, докато сменях. Просто се чувствам като идиот, който нищо не знае.

Боги, картинката, която описваш ... Все едно нашата само, че х 1 брой бебе, преди година и половина.  :lol:

Ще спомена, че продължавам да кърмя детето си но първия месец ако някой ми беше казал това категорично нямаше да повярвам. Моят съвет е да не мислиш сега за режим, децата сами ще ти покажат. Хриси много бързо спря с нощното  хранене и спеше от 21 до 6 сутринта до близо 6-я месец.  В един момент отново го възстанови, свързвам го с  поникването на зъбчетата или пък я успокояваше сученето.

Още първия месец започнах дохранване, защото беше наддала само 300гр. ходих на консултант по кърмене, убеждаваше ме да не се поддавам и да не давам АМ, че ще ми се нормализира кърмата, имах желанието но... детето изобщо не се нахранваше и на 20 мин. след минимум 1 часово кърмене пищеше. В момента, който започнах да дохранвам, се успокои бързо наддаде с теглото и влезе в норми. Най-важното и аз се успокоих като видях, че се нормализира ситуацията в къщи и детето ми спеше по 1-2 часа спокойно. Винаги първо кърмех и после дохранвах с малък номер биба. Всички твърдяха, че съм тръгнала да я отбивам да ама не ... всяко дете е различно. С времето моето дете категорично отказа да пие АМ, вероятно точно тогава кърмата ми се нормализира и беше достатъчно за нея.

В периода след 7 - те месеца започна много да суче особено нощем но стигнахме до нервна криза от моя страна ( получих силни сърбежи по ходилата - колкото и смешно да звучи в 2 през нощта ставах да си поливам краката със студена вода ), защото сучеше буквално през половин час. Тя спи при нас с баща и просто нямаше спиране. Чаках няколко месеца да отмине периода но не би... В един момент реших, че ще редуцирам нощното кърмене, бях се подготвила за безсънни нощи но... за моя най-голяма изненада за не повече от 2-3 дни спря да суче през нощта и сега спи спокойно, пак е до мен но и аз и тя се наспиваме пълноценно.

За позата... Първите месеци я слагах на възглавница и така я кърмих но за близнаци не мога да дам съвет. В последствие тя сама избра позата, легнала до мен, така си пиеше и АМ от бутилката при всеки опит да сменя позата се извиваше и отказваше да суче.

В общи линии за кърменето разбрах, че трябва да се устои ( ако разбира се, няма някаква причина да се спре) но наградата след това е голяма. Като порасне бебето е невероятно забавление да го гледаш как суче а те са толкова изобретателни, че сме се смяли с глас като  сме наблюдавали Хриси какви стойки прави.  :lol:

Извинявам се за дългия пост.  :oops:
« Последна редакция: Декември 23, 2012, 15:44:42 pm от deep »

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #202 -: Декември 23, 2012, 16:01:06 pm »
В периода след 7 - те месеца започна много да суче особено нощем... В един момент реших, че ще редуцирам нощното кърмене, бях се подготвила за безсънни нощи но... за моя най-голяма изненада за не повече от 2-3 дни спря да суче през нощта и сега спи спокойно, пак е до мен но и аз и тя се наспиваме пълноценно.


Deep, това е окуражаващ коментар и историята ви с кърменето е много хубава.
Би ли споделила как подходи, за да спреш нощното кърмене?
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #203 -: Декември 23, 2012, 16:14:49 pm »
Днес положението е обнадеждаващо. Слагам и двамата на гърда. После давам по малко АМ (към 20-30 мл. изпиват). И аз и те сме по-спокойни. На Кристиан му падна пъпчето! Смених от полунощ досега 5 памперса на него и 4 на нея. За 30 мин. изцедих с Меделата към 50 мл. кърма. Мисля да се поцедя още, да я разделя и да я дам на децата.
Имам въпрос за АМ. Ако не изпият наведнъж дозата, да изхвърлям ли остатъка или мога да го дам като добавка при следващото хранене???
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #204 -: Декември 23, 2012, 16:26:22 pm »
Цигу,

първоначално бях започнала да променям начина на приспиване следобед, прегръщах я, галих, давах водичка, биба ако пожелае. Обяснявах и, говорих, все пак тя беше на година и 2-3 месеца и разбира.
Така процедирах и с нощното кърмене, не предлагах гърда веднага, за да заспи а я галих, успокоявах, целувах. Предлагах вода но гледах да не прекалявам с водата само ако тя пожелае, така предлагах и биба като сега леко по леко започвам и нея да махам, не ми е трудно и с нея, защото Хриси не обича биба от бебе. Интересното е, че сега тя сама дори я плюе като заспи или я отказва ако аз я предложа. Кърмих я само ако изпадне с силен плач и виждах, че няма да се успокои ако не се лъжа по веднъж на вечер но за моя радост всичко се случи бързо и не преживяхме стрес. В едни момент детето спря да се буди. Сега се събужда, за да пийне водичка, като се напие се обръща и заспива не показва, че иска да я кърмя, докато вечерта като я приспивам, защото знае, че ще суче започва да ми дърпа пижамата, да бърка през деколтето...голяма хитруша :lol:
« Последна редакция: Декември 23, 2012, 18:26:20 pm от deep »

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #205 -: Декември 23, 2012, 16:29:28 pm »
Боги, изхвърля се направеното АМ и преди всяко хранене правиш ново и прясно.
Цигу и аз практикувам като Диип, но си имаме едно нощно кърмене. Моят син винаги се сърди, но като го гушна заспива и се успокоява.
« Последна редакция: Декември 23, 2012, 16:32:46 pm от м-и »
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #206 -: Декември 23, 2012, 16:30:50 pm »
Днес положението е обнадеждаващо. Слагам и двамата на гърда. После давам по малко АМ (към 20-30 мл. изпиват). И аз и те сме по-спокойни. На Кристиан му падна пъпчето! Смених от полунощ досега 5 памперса на него и 4 на нея. За 30 мин. изцедих с Меделата към 50 мл. кърма. Мисля да се поцедя още, да я разделя и да я дам на децата.
Имам въпрос за АМ. Ако не изпият наведнъж дозата, да изхвърлям ли остатъка или мога да го дам като добавка при следващото хранене???

Аз изхвърлях. До 1 час може да се даде но ако е приготвено без за е пито от шишето. Има мами и по-дълго време са съхранявали приготвено АМ и нищо не се е случило но аз спазвах инструкциите.

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #207 -: Декември 23, 2012, 16:41:56 pm »
Много ви благодаря!
А изцедената кърма в хладилника ли да слагам, че четох, че и на стайна температура може до 24ч.?
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #208 -: Декември 23, 2012, 16:45:48 pm »
Много ви благодаря!
А изцедената кърма в хладилника ли да слагам, че четох, че и на стайна температура може до 24ч.?
Абе според мен хладилника е по-добър избор.
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #209 -: Декември 23, 2012, 16:46:19 pm »
deep и на мен ми подейства успокояващо твоя пост...след като и на нас ни казаха, че е наддала само 350 гр. за 3 седмици аз просто изпаднах в криза...толкова много исках да кърмя детето си, а изведнъж да се окаже, че няма да мога по незнайни причини..за два дни дори имах чувството, че съвсем нямам кърма, давах няколко пъти АМ, тя се научи да пие и от шише...правих планове, аларми кога да стана през ноща да я кърмя, чайове, сминдух и какво ли не...всичко само за да увелича уж количеството кърма...накрая взехме една помпа и о чудо...изцедих 150 мл. за 10-тина минути...направо не можах да повярвам...значи, че имам мляко, и то би трябвало да е достатъчно за нейната възраст...сега съм по-спокойна, кърмя я, после се цедя...излизат от 30 до 60 мл. и когато мисля, че не й  стига и е гладна й давам от изцедената кърма...надявам се и това да помогне увеличаването на лактацията и най-вече да дебелее момиченцето ни...дано не бъркам и да не навредя на мъничето...все това ми е в главата...ами ако бъркам  :?

относно съхранението на кърмата...аз четох на стайна температура - 10 часа...но кое е вярно, че различни неща ми казват?
Благодарим Ви д-р Александров, д-р Кисьов, д-р Ковачев, Малена и Ани - МЦАР Варна.


*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #210 -: Декември 23, 2012, 16:54:53 pm »
Dragony, радвам се, че постът ми е подействал успокояващо за теб, всички знаем колко е важно мама да е спокойна. При вас нещата дори са прекрасни, щом след кърмене можеш да изцедиш, аз не можех нищичко, дори и 5мл. Една позната ми казваше, че само цапам стерилизираните бутилки.  :lol:

Успех в кърменето, след няколко месеца ще кърмите и ще се наслаждавате и дори ще се чудите как сте се притеснявали.  :wink:

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #211 -: Декември 23, 2012, 17:30:38 pm »
Боги, кърмата от хладилника затопляй на водна баня. В никакъв случай в микровълнова.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #212 -: Декември 23, 2012, 17:59:45 pm »
Боги, кърмата от хладилника затопляй на водна баня. В никакъв случай в микровълнова.
Сигурно ще прозвучи странно, но вкъщи не сме ползвали микровълнова досега. Ще ни трябва ли за нещо, свързано с децата?
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #213 -: Декември 23, 2012, 18:01:58 pm »
Боги, кърмата от хладилника затопляй на водна баня. В никакъв случай в микровълнова.
Сигурно ще прозвучи странно, но вкъщи не сме ползвали микровълнова досега. Ще ни трябва ли за нещо, свързано с децата?
Вероятно не, щом си се справяте прекрасно и без нея  :D
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #214 -: Декември 23, 2012, 22:16:52 pm »
мецани, когато казах, че има твърде малко подкрепа за кърменето имах предвид като цяло. смешно би било в темата за кърмене да пиша, че има твърде малко подкрепа, нали? писах го специално и лично на йоана по повод изказването й, че ще се оттегли, защото според мен тя има много информация и може много да помогне. не виждам защо да правим от мухата слон.

единствената причина, поради която аз пиша в темата за кърменето е, че според мен това е нещото, което най-много е допринесло за мен и за детето ми първата година и половина да е толкова приятна и удовлетворяваща. надявам се по този начин да помогна и на другите. да, смятам, че кърмата е най-добра, да, източниците ми не се изчерпват с доктор бърди, въпреки уважението ми към него, не смятам че това е проблем. всичко, което пиша е проверено от няколко източника, досега не съм попаднала на твърдението, че бебе не трябва да се кърми на под 2 часа. моята идея е, както и боги написа, тук се пишат мнения, хората си взимат сами решение. нито аз, нито който и да е би могъл да има претенции за това, че знае "абсолютната истина".


боги, при положение, че имаш изцедена кърма, аз бих давала кърмата, а не АМ. очевидно е, че имаш кърма, така че всичко е наред.  :)

драгони, няма как да й навредиш като й даваш изцедена кърма. вече е въпрос на избор дали ще й даваш добавка и ще се цедиш или ще я слагаш пак на гърда. за мен това с цеденето си е двойна работа, но ако теб те кара да се чувстваш по-спокойна, че виждаш колко цедиш - ок.

по повод цеденето - не винаги е нужно да се цедите след всяко кърмене. един път на ден е достатъчно, обикновено. пак обикновено сутрин се събира повече количество и хората не са така уморени, та повечето цедят сутрин, доколкото зная.

кърма може да се съхранява на стайна температура до следващото хранене и 24 часа в хладилника. чувала съм и до пет дни, но ето линк, да си погледнете сами
http://kellymom.com/bf/pumpingmoms/milkstorage/reusing-expressedmilk/

има цяла секция, наречена "цедене с удоволствие", надявам се да ви е полезна  :)
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #215 -: Декември 23, 2012, 22:56:59 pm »
Боги, бих те посъветвала на стайна температура да съхраняваш кърма не по-дълго от следващото хранене, а в хладилник не повече от 24часа, независимо, че ще срещнеш източници, в които се твърди, че до 3 дни може да стои в  хладилник. С всеки ден, даже с часове кърмата си променя и мириса и вкуса. Аз много съхранявах, по всякакъв начин и до този извод достигнах.

Как стерилизираш помпата?
Сигурно я изваряваш или ползваш електрически стелиризатор, щом не ти трябва MW.

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #216 -: Декември 23, 2012, 23:29:39 pm »
Приятелка с близнаци на 2 години ми даде ел. стерилизатор на Авент. Но аз помпата реално я ползвам едва от днес. Вчера беше драмата с непрекъснатия рев на Кристиан.
Е, и днес не беше идеално, но като цяло малко кърмене и после добавка или малко изцедена кърма. На Кристиан, когато нервничи и се блъска в гърдата, върти глава и не може да засуче му дадох първо цедената кърма, пък после като се успокои, че мляко има и да суче.
Днес се къпахме в корито. Той се съдра от рев, а Никол въпреки, че беше сънена пророни несравнимо по-малко сълзи. Тя е моята фражилна героиня.
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #217 -: Декември 23, 2012, 23:33:13 pm »
С цеденето за Ники процедирах така:
Цедя-изстудява се на стайна температура, слагам в най-задния рафт на най-горния ред на хладилника. Надписвам контейнерчето с датата и часът на първата кърма.
Второ изцеждане - изстудява се на стайна температура тогава се добавя към първата. Накрая замразявах контейнерчето като стигнеше почти до горе. За един ден няколко цедения пълних един контейнер.

Аз давах Ам, а замразената кърма пазих за времето, когато го отбия. ЗА поддържане на имунитета по-скоро.

П.С. Боги, пробвай Кристиан със силиконови зърна, по-лесно правят дърпането на кърмата и по-бързо суче. Нас те ни спасиха 4-5 месеца.
« Последна редакция: Декември 23, 2012, 23:34:48 pm от jasmin_veni »
[/url][/url]
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #218 -: Декември 23, 2012, 23:33:58 pm »
Боги, нямам микровълнова и никога не ми е липсвала.
50 мл изцедена кърма за 9-ти ден на децата е добре.
Не знам дали по принцип е така, но с девойката ми е доста по-лесно отколкото ми беше с брат й.  8)
« Последна редакция: Декември 23, 2012, 23:41:15 pm от blue_sky »

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #219 -: Декември 23, 2012, 23:47:37 pm »
боги, единственото, което ми идва на ум е да слагаш момъка на гърда по-рано, при първи признаци на глад. изглежда му е по-трудно да чака и затова след това му е трудно да засуче.