0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Седмична тема 07.05. – 13.05.
« -: Май 07, 2012, 14:24:00 pm »
Здравейте и в новата седмица! :D
С пожелание за здрави деца и приятни емоции! :D

Ето ви нещо весело, като за начало:
Знаете ли как е мн.ч. на думата батко? Мислете си, че знаете, но нееее.... :wink: Според Косьо е батки :lol:
А ето ги и батките! :lol: - възкликна днес Малчо! :lol: :lol:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #1 -: Май 07, 2012, 14:30:58 pm »
Ами, да - каКИ, бат-КИ. Моят син прави интересни вариации, когато членува думи от женски род, с нетипично окочнание, например - солЪТ, вместо солта, калЪТ, кръвЪТ и т.н.
*
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #2 -: Май 07, 2012, 14:36:23 pm »
Здрава,слънчева и усмихната седмица! :)

Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #3 -: Май 07, 2012, 14:39:44 pm »
Здрава седмица и от нас:)
Ние отпразнувахме втория РД на Ники в парка, на пикник. Беше супер забавно, децата играха, викаха, тичаха, големите хапнаха, пийнаха и за 3 часа се видяхме на спокойствие.

Аз забелязвам лека регресия в поведението на Ники, сега гледах пак флагчетата и ще болдна това, което забелязах последните две седмици:

“Червени флагчета” – 12 до 24 месеца
1.Отсъствие на съставяне на съгласни до 15 месеца
- Оценка за умерени загуби при чуването
2.Отсъствие на имитация до 16 месеца
- Оценка за недостиг при чуването
- Оценка за познавателен или социализиращ дефицит
3.Отсъствие на указателно показване към 18 месец
- Проблем в социалният контакт
4.Предшестващо доминиране на ръката до 18 месеца
- Може да е индикация за слабост на противоположната моторна зона с хемипареза.
5.Неспособност да слиза и качва стълби до 24 месеца
- Може да е индикация за липса на възможност отколкото до моторен дефицит
6.Персистираща невъзможност (или лоша) приспособимост 21 до 24 месеца
- Може да е белег на комуникативно разстройство.
7.Предимно не комуникативна реч (напр. Ехолалия (непрекъснато повтаряне на звук или дума)) (комуникацията липсва при нас, само мучене, напоследък отказва и по бебешки да говори)
- Прости команди, които детето не разбра подсказват аномално състояние.
- Оценка за аутизъм
- Оценка за широко разпространени и свързани с развитието дефицити

В сряда ще го водя на логопед, която се занимава и работи с деца аутисти и после по нейна преценка ще видим дали ще го водя на по-специални изследвания.

Колкото и да не исках да го кажа, поведението му повтаря поведението на племенницата ми на две години. И като започне да се удря сам по главата ми иде да...се гръмна. Сърцето ми е свито, стомаха е някъде в петите и...
8.Закъсняло развитие на речта
- Изисква оценка на слуха при всички деца!

Незабавна речева терапия изискват следните признаци:
1.Липса на гукане до 12 месеца
2.Липса на посочване или жестикулиране до и към 12 месец
3.Липса на самостоятелни думи до 16 месец.
4.Липса на спонтанни фрази от по минимум 2 думи до 24 месеца.
5.Говор, който е неразбираем до 24 месеца.
6.Регресия на умения, в която и да е възраст. Например
-Загуба на реч или гукане
-Загуба на социални умения
[/url][/url]
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #4 -: Май 07, 2012, 15:07:24 pm »
Жаси, не мога да ти дам съвет или мнение, но се моля да са напразни страховете ти и всичко с Ники да е наред!

Здрава и слънчева седмица на всички!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #5 -: Май 07, 2012, 15:19:12 pm »
Вени,
и аз споделям казаното от сикса.
Дано всичко това да е просто прекалено вторачване в детето от твоя страна. Стискам палци. За логопед мисля, че му е доста рано засега.

Иначе, браво за хубави РД! :D

Ние на Косьо му направихме два РД през една седмица. Първо на 27-ми април (на самия ден) на обяд дойдоха бабите и дядовците. Децата бяха много щастливи, защото много си обичат бабите и дядовците и бяха заобиколени от внимание и от балони. :D
На следващия ден трябваше да имаме тук мини детско парти, но го отложихме, поради това, че децата бяха болни за пореден път!
Но пък купончето се състоя вчера. Дойдоха на гости момченца - наборчета на Косьо и се поиграха добре, поне така се надявам, де. :)
В резултат, на бебешката компания, Михаела се вдетени тотално и искаше и тя да е бебе. започна да пие вода от бебешко шише с биберон. Дори поиска да и сложа гащи Пуфис..... :?

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #6 -: Май 07, 2012, 15:23:04 pm »
Жбрул, и ние отказахме АМ-то точно като вас като се поразболя преди около 2 месеца. И аз като теб - правех, предлагах, не искаше и хвърлях, докато тотално спрях да правя  :wink: Ние и прясно и кисело не ядем, ама и ние с таткото толкова консумираме млека  :? Иначе сирене в попарите яде.
Това - като отговор от предната темичка!

Жаси, не избързваш ли с логопеда?!?!?! Все пак не всички деца са по "калъп". Малък е още Ники! Но това естествено е мое мнение!

И аз с въпросче:
Злато от 2 дни се дърпа отпред по памперса. Струва ми се, че го прави като му се пишка. Или като започне да пишка - не знам! Питам се - дали нещо му пари като пишка или просто не иска памперса. Факт е, че изведнъж стана голяма жега! По принцип ми се иска да пусна една урина, но акъла ми не стига как ще го накарам да пиша в чашка  8O Говорих с педиатърката - каза да го промия с тетра. Мисля да пробвам днес като се събуди. И понеже сме на село, купих гърне и слипчета и днес ще го пробвам без памперс! Да му видя реакциите - ей тъй за проба. Знам, че е малък, но пък.....

Моля, ако някой е имал подобни терзания да сподели!
Иначе нищо му няма - весел е, играе, спи.... И див като за световно  :lol:

Хайде, весела и здрава седмица на всички!
*
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #7 -: Май 07, 2012, 15:45:24 pm »
Жаси,честито пораснало момченце!Да е живо и здраво и да е по пакостливо,за да не се тревожи майка му :D.Дано всичко е наред!

Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #8 -: Май 07, 2012, 16:20:32 pm »
barbaron0708 Никич така си показва, че му се пишка или че се е изпишкал, и аз още не мога да хвана.

Логопеда, при когото ще го водя ми е по-скоро за сверка на поведението, защото този отказ да говори и това биене по главата и удряне на главата в кревата ме притеснява ужасно. Комбинацията от двете+постоянното дуднене на свеки, че на детето му има нещо, ме докараха до истеричен рев днес.
Но има неща, които можеше преди, а сега не. Различаваше синя купичка от жълта преди 4 месеца, сега не, дори не разбира кое е купичка. Вече не сочи с пръст, отказва да говори и елементарни неща освен "мама". Не желае да играе с други деца на площадката, страни от тях. Ако аз му ги доведа "на гости" или го заведа на гости е различно.
Изпълнява "команди" и поръчения, но не може да различава какво е банан, какво е ябълка, нещо, което можеше преди два месеца.

И това биене по главата....като му откажа нещо или тръгваме от площадката започва да се бие с юмруци много силно :(
[/url][/url]
*
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #9 -: Май 07, 2012, 16:27:41 pm »
Жаси,в някои от изброените неща различавам поведението на голямото ми вече дете на вашата възраст.Той също си биеше главата в леглото,и до ден днешен ако сме в обстановка с непознати деца трябва аз да ги "каня на гости" :).За другото с цветовете и плодовете вече ти си най-наясно как стоят нещата при положение че преди ги е различавал.Но не се вкарвай в излишни филми преди да се е произнесъл специалист.Само си скъсяваш живота.На свекърва ти й тегли една майна от мен.

*
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #10 -: Май 07, 2012, 16:31:39 pm »
Успешна седмица и от мен :D

Вени, дано всичко е наред :bighug:

*
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #11 -: Май 07, 2012, 16:34:39 pm »
Жаси, дано са напразни тревогите ти! Жив и здрав да ти е Ники! Отиди на специалист, за да се успокоиш.

barbaron0708, пробвай го детето. Поне ще видиш кога го прави.

Здрава и слънчева седмица на всички!!!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #12 -: Май 07, 2012, 16:36:46 pm »
Жаси, стига моля ти се
Преслава на две и половина започна да говори, но при нея всичко беше от инат, си мисля
до тогава само мама и н'икам бяха думите, които използваше
ти си знаеш, но ако детето прекрасно те разбира какво му говориш мисля не трябва да имаш такива тревоги

барбаронче- не е малък, според мен е една разумна възраст за запознаване с гърнето, пък ако свикне бързо- добре дошло

Здраве и усмихнати моменти на всички
« Последна редакция: Май 07, 2012, 16:54:25 pm от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #13 -: Май 07, 2012, 16:39:12 pm »
Вени, за мен ти си много интелигентна жена и грижлива майка. Щом си намерила основания да потърсиш компетентно мнение и помощ, постъпваш правилно.
И аз като останалите ти пожелавам страховете ти да не се оправдаят!
*
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #14 -: Май 07, 2012, 17:23:37 pm »
Жаси, дано страховете ти са неоснователни. Ти си познаваш детето,знаеш си дали има причина за консултация.
Боби беше колкото Ники, когато баща му реши че има проблем. Гледа предаване за аутизма и изнамери хиляда прилики. Облъчваше ме почти всеки ден, ама аз не му се дадох  :lol: :lol:
Някои от нещата започнаха едва сега, на 4,5г да изчезват при Боби.
Написах ти няколко примера от поведението на Боян, ама ги изтрих. Знаеш и сама, че няма смисъл да се сравняват деца.
Боян беше и още е странно дете. На моменти поведението му ме притеснява, но в повечето случаи ме кара да се усмихвам - просто имам умно, спокойно и странно дете  :D
При Боби някои от странностите започват едва сега да понамаляват.
*
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #15 -: Май 07, 2012, 17:24:00 pm »
Здравейте :)


Жаси, виждала съм Ники няколко пъти. Струва ми се абсолютно нормален. Всяко дете си има свои особености просто. Това, че не прави определени неща, които преди е можел, не значи че регресира. Според мен, той просто не желае или те изпитва. За говоренето най-вероятно ще проговори изведнъж и то с по-богат речник, понеже ще е научил много, докато си е мълчал. Но, ти си длъжна да провериш нещата. Най-малкото за да се успокоиш. Стискам палци!  :bighug:

Аз Ники я пробвам на гърне през ден, през два. Не иска да седи на него. Или го приема на игра и става. Или реве и се гъне и така. Няма да я насилвам. Когато е готова тогава. И седалка съм и купила, ако прояви интерес ще я слагам и там.

От 5 дни пия антибиотик. Уж не бил противопоказен при кърмене и се пие само сутрин. Но се цедя 3-4 часа след като съм го пила, защото хич не ме кефи идеята антибиотици и кърмене :( А за отбиване в момента и дума не може да става - зъби растат, рев, захласване, тръшкане. Всички роднини ми се карат как може още да кърмя (давам само вечер за приспиване). Обяснявам и не получавам  никакво разбиране. Но, май по-добре да спра да очаквам разни неща от хората. Те са си предубедени и знаят по-добре от майката и те туй то.  :lol:



*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #16 -: Май 07, 2012, 17:44:34 pm »
Всички роднини ми се карат как може още да кърмя (давам само вечер за приспиване). Обяснявам и не получавам  никакво разбиране.


Направо се родих, откакто спрях да се обяснявам на роднини и приятели. А и забелязах, че все по- рядко ме питат  :lol:.

Вени, не вярвам с нещо да навреди консултация със специалист. Сигурна съм, че всичко ще е наред!

Хубава седмица!
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #17 -: Май 07, 2012, 18:20:15 pm »
Хубава, спокойна и здрава седмица!
Вени, не е лошо да се консултираш ако така го чувстваш, просто имай едно на ум, че в момента аутизмът е много "на мода" и се привижда на всякакви специалисти навсякъде. Наше близко детенце на 2г.7м. минава в момента през серия от изследвания и тестове и всички си противоречат с предишните, а родителите са на ръба на лудостта.Единствено работата с логопед при него сякаш наистина помага и не поставя само още повече въпроси...

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #18 -: Май 07, 2012, 19:51:45 pm »
смарайди, душко, и да се потретваш нямах нет 3 дни :lol: :lol:
да, във вила вилекула бяха и двете деца :)
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Седмична тема 07.05. – 13.05.
« Отговор #19 -: Май 07, 2012, 21:14:09 pm »
Успешна седмица на всички!

Жаси, момичетата са ти написали повечето от нещата който си мисля и аз!
Ти си грижовна и отдадена майка, вглеждаш се повече в детето си,
това е нормално, дано опасенията ти са напразни!
Калина е на 2.6 и в 50 % от ситуациите и разбирам само аз.
У дома се говори много, познаваш ме, аз почти не спирам  :oops:.
Големия мишок на нейната възраст говореше много повече,
но всички деца са много различни.

Барбароне, на вашата възраст Митака действаше по-същия начин,
изчаках още месец да стане по-топло и го махнах, след 10 дни беше без,
слагах само за сън до към 2 години и няколко месеца!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)