0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #120 -: Януари 19, 2012, 09:47:42 am »
Чудесно.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #121 -: Януари 19, 2012, 11:16:15 am »
Искам да благодаря на Birdie за всичко, което прави за децата ни.
Ще споделя малко предистория. Декември синът ни се разболя. Оказа се ангина. Педиатър го прегледа и каза, че му прилича на стрептокок, но понеже са празници няма да пускаме секрет, защото няма кой да го направи. Стана ни странно, но му се доверихме. Изпи си АБ- Оспен /10 дни/, прегледа го после пак и каза- всичко е ОК.
Обаче.... Нас продължиха да ни смущават някои неща- още стои един подут лимфен възел от тогава, детето не е така живо като обикновено, казва от време на време, че няма сила, последния петък изведнъж го заболя коремче- отмина за около 20 мин и след това нищо. В понеделник го водим при личната педиатърка. Тя казва- изкарал е вирус и сега е добре, гърди чисти, гърло спокойно, нищо му няма, но ще пуснем ПКК за всеки случай,нямало нужда от стерилна урина.
Благодарение на насоките на Birdie написани във форума във вторник пуснахме назален, фарингеален секрет, стерилна урина на детето ни, ПКК, ЦРП. Секретите от носа и гърлото още не са готови, ЦРП-1, но сега виждам, че в урината се е изолирала Klebsiella oxytoca /ESBL+/ до 10 на 4.   
Ще пуснем още една урина в друга лаборатория и ще записвам час за ехограф.
Ако не беше Birdie тук да ни научи как да действаме не знам какво щяхме да правим...
Докторе, има ли още нещо, което тябва да направим?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #122 -: Януари 19, 2012, 11:22:08 am »
Ако смятате че посявката е коректна, и не е замърсяване, би трябвало да започнете АБ лечение.
Ако детето не е алергично, Аугментин е добър избор.
После -по антибиограмата.
"Оспен" е неефективен срещу Клебсиела, освен ако АБ не "казва" друго.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #123 -: Януари 19, 2012, 11:29:24 am »
Ampicillin/sulbactam   R      
Amoxicillin clavulanic acid ( AUGMENTIN )   I       
Cefprozil ( ZEFZIL )   R      
Trimetho/sulfa   R      
Amikacin   R      
Nalidixic Acid   S      
Ceftibuten(Cedax)   R

Това е антибиограмата.
Ще пуснем в още една лаборатория за по-сигурно. В петък следобед сме на ехограф. Два-три дни докато излезе всичко можем да изчаме или?      
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #124 -: Януари 19, 2012, 13:29:20 pm »
Повторете в добра лаборатория.
И по-широка антибиограма, ако е възможно да се направи... .

За изчакването? зависи как е детето, и как е от прегледа ( дали се налага незабавно АБ лечение).
« Последна редакция: Януари 19, 2012, 13:33:28 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #125 -: Януари 19, 2012, 15:09:38 pm »
.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #126 -: Януари 19, 2012, 15:15:44 pm »

[/quote]

Боби,обривът  да не е от киселото мляко,знам ли?
« Последна редакция: Януари 19, 2012, 15:27:10 pm от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #127 -: Януари 19, 2012, 15:17:44 pm »
Докторе, здравейте!
Днес бяхме на прегледа по диспансер, разказах всичко подробно от миналата седмица - беше доволна от това как сме реагирали с Вас  :D и каза да продължа още десетина дена Флексотид 2х1 и Сингулара, ако се налага и повече.
Дишането беше спокойно и чисто, само на Дани (за когото Ви питах, защото после и другия си мина по реда, но с по-лек пристъп) му било леко зачервено-раздразнено гърлото и имал малко секрет който се тичал отзад. Най-вероятно от факта, че кашляше дълго време.
Пуснахме и ПКК и диференциално броене.
Благодаря отново!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #128 -: Януари 20, 2012, 01:14:42 am »
Здравейте, д-р Бърди! Началото на октомви пуснах носен и гърлен  секрет на дъщеря ми (1 год.8 мес.) заради постоянно хъркащо носле. Резултатите бяха: стрептококус епидерсин в носа, стафилококи пнеумоние в гърлото. Препоръчахте да повторим изследването (казахте, че може да е сгрешено), тъй  като детето нямаше други симптоми. Не го направихме, защото педиатърката ни категорично отказа да вземе секрет преди края на януари, а в лабораториите неможели на толкова малко дете (аз също  :oops: ). Започнахме капки с Гентамицин (беше в антибиограмата) и нослето спря да хърка, вече втори месец всичко е наред.
Въпросът ми е, да пускаме ли сега изследване? Детето не е боледувало, не е кашляло, не е вдигало Т.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #129 -: Януари 20, 2012, 01:21:05 am »
Тъй като доктора в една друга тема сподели, че за известно време няма да е на линия, позволи ми да ти отговоря аз.
Принципно Бърди съветва да се направи контролна посявка няколко дни след последния прием на АБ /ако не се лъжа 5-7 дни/


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #130 -: Януари 20, 2012, 09:00:58 am »
грешка, изтрито


  
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #131 -: Януари 20, 2012, 17:09:56 pm »
Д-р Бърди  понеже сега има бум на варицела,искам да ви попитам -аз съм карала варицела като дете,ако аз имам контакт с болен в момента,мога ли да пренеса и да заразя децата ми?аз като съм я карала няма да се разболея  предполагам ,или греша.Но въпроса е ако не се разболея,мога ли да съм само преносител
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #132 -: Януари 21, 2012, 09:10:00 am »
Мисля, че не можеш да си приносител само! Дано не греша!  :?
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #133 -: Януари 21, 2012, 21:51:01 pm »
Д-р Бърди  понеже сега има бум на варицела,искам да ви попитам -аз съм карала варицела като дете,ако аз имам контакт с болен в момента,мога ли да пренеса и да заразя децата ми?аз като съм я карала няма да се разболея  предполагам ,или греша.Но въпроса е ако не се разболея,мога ли да съм само преносител
общо инфо - тук: http://www.puls.bg/illnes/issue_254/
Принципно заразата е по въздушно-капков път от болен на здрав. Щом си карала, си изградила имунитет, не може да си виросонусител. Варицела - зостер  го дават като неустойчив вирус. Това знам аз.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #134 -: Януари 22, 2012, 09:31:29 am »
Здравейте! На дъщеря ми и взеха проба от гърлен секрет заради задна хрема и много гъст зелен секрет от носа, резултатите са,че има два вида бактерии- е-коли и стафилокок пневмония, педиатъра ни праща на УНГ и да се повтори изследването в друга лаборатория. Доста четох, но не намерих никъде, че може да има е-коли в гърлото, имаме три приема на синфлорикс, може ли резултатите да са неверни и сериозно ли е, ако не са? Много ще съм благодарна, ако доктор Бърди се включи, че много се притесних.

Заведохме я в Токуда на УНГ за да и вземат секретите там, лекарката преди да я прегледа каза, че ще я полекуваме и после ще вземем секрет, аз и казах, че детето няма сополи, кашлица или други оплаквания. Тя я прегледа каза ,че имала много лека задна хрема и леко зачервено гърло, но общо взето детето е здраво. Изписа ни Макситрол(антибиотични капки за очи), коларгол 4пъти по 3капки, изопринозин и лимфомиозот- това на здраво дете!
Кажете ми как да се довера и да дам тези лекарсва на детето, сега чакам да дойде сряда и да отидем пак при нея(да я излъжа, че сме взимали всичко) за да ни вземе секретите.После как да не питаме доктор Бърди при такива лекари в България.Бъдете здрав докторе.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #135 -: Януари 22, 2012, 09:35:58 am »
Йоана, аз пък изобщо не чакам лекар да реши да вземе секрет, просто му казвам, че искам да пусна и той го прави. Плащам си разбира се всеки път. А когато преценката на  доктора е за посявка, то е очевадно за кво иде реч. Та така, с времето се научаваш и различаваш, гърлоболите, отитите, хремите.  :wink: :?
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #136 -: Януари 22, 2012, 14:17:18 pm »
Тъкмо и аз съм на вълна секрети, може ли да ми кажете как трябва да се взима секрет, за да не тормозя повече мини? Четох, че трябвало да е гладно и жадно детето. Така ли е?

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #137 -: Януари 22, 2012, 14:41:59 pm »
Тъкмо и аз съм на вълна секрети, може ли да ми кажете как трябва да се взима секрет, за да не тормозя повече мини? Четох, че трябвало да е гладно и жадно детето. Така ли е?
Водя детето сутрин в лабораторията без да си е мил зъбите, без да съм давала нищо за ядене или пиене. Трябва да са минали 12 часа от последното третиране с медикаменти. Там му взимат секрет.
« Последна редакция: Януари 22, 2012, 14:44:20 pm от sonnenschein »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #138 -: Януари 22, 2012, 14:43:10 pm »
Тъкмо и аз съм на вълна секрети, може ли да ми кажете как трябва да се взима секрет, за да не тормозя повече мини? Четох, че трябвало да е гладно и жадно детето. Така ли е?
И да не сте мили зъбките :)

Но е по-добре да се вземе секрет от лаборант.
« Последна редакция: Януари 22, 2012, 14:45:02 pm от anmar »
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #139 -: Януари 22, 2012, 15:21:38 pm »
Благодаря ви, момичета!