0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #220 -: Февруари 07, 2012, 10:40:25 am »
Неда, ако сте слагали Пентаксим, значи имате и Хиб.
Къде ходихте на УНГ?


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #221 -: Февруари 07, 2012, 10:45:48 am »
Моноцитозата в случая си има обяснение и извън тезата за ИМононуклеоза.

Само ако имате време и възможност...Какво е обяснението?
Едва ли ще го науча от нашите лекари...

*vera, благодаря за подкрепата.
И на мен ще ми е интересно обяснението...
Също и за леко повишените лимфоцити и занижени гранулоцити.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #222 -: Февруари 07, 2012, 10:56:11 am »
Простичко е обяснението- възстановителна фаза след тежка инфекция. Пише го даже във Википедиа
http://en.wikipedia.org/wiki/Monocytosis

"...Recovery phase of neutropenia or an acute infection."

Освен това, моноцитозата при ИМононуклеоза си има характерни черти, но днес се правят просто капсулни антигени ( на повечето места) за бърза диагноза.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #223 -: Февруари 07, 2012, 11:05:31 am »
Убедете се в правилната ваксинация с Хиб ваксината и Превенар.


Превенар има поставени 2 дози, много забавихме третата :oops:
За Хиб ваксината - в момента нищо не си спомням.. :oops:
Дозите за Превенар до 15м възраст са 4. СЪщото важи и за Акт-хиб.

Пропуски във ваксинацията дават непосредствено влияние върху честотата и тежестта на ушните инфекции.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #224 -: Февруари 07, 2012, 11:35:31 am »
Неда, ако сте слагали Пентаксим, значи имате и Хиб.
Къде ходихте на УНГ?

Да, Пентаксима е сложен както трябва.
УНГ - първо го лекуваше д-р Бановски от ВМА,после ходихме при Улевинов, после в ИСУЛ. Мненията на последните двама съвпадаха абсолютно.



*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #225 -: Февруари 07, 2012, 11:42:33 am »
Докторе, моят син има проблеми с ушите от доста време. При всяка хрема, дори и по-незначителна, слухът му намалява. Рядко се стига до възпаление, но събира течност в евстахиевите тръби. Напоследък дори забелязвам трайно намаляване на слуха, дори когато няма хрема.
Според следящият ни УНГ специалист третата сливица е на голяма основа /иначе не е много уголемена/ и притиска отворите на тръбите и оттам проблемите.
Каква е практиката за операция на трета сливица и кога се налага. Знам, че това е орган, който се свива след определена възраст.
Възможни ли са трайни усложнения, ако не се пристъпи към операция? Или само доскомфорта от честото намаляване на слуха?


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #226 -: Февруари 09, 2012, 08:43:32 am »
Докторе, може ли детето да вдигне темп. докато е на АБ. От 30-ти имаше нестихваща кашлица и от 31 започнах да давам Augmentin 312mg 4,5ml на 8 часа/детето е 18 кг/. Кашлицата спря на втория ден. Снощи в 23 часа се опитах да му дам АБ, но той не харесва вкуса и го повърна веднага. Повторих дозата и го оставих да спи. Другото, което ми направи впечатление е, че от 2 дни започна отново да покашля и има секрет от носа. До сега капах капки в носа макситрол и давах Мукосолван сироп за кашлица. От вчера смених сиропа с АСС и капките са правени по рецепта с Gentamycin. Миналият месец лекувахме гноен отит и до 6 януари беше на Зинат. Сутринта се опитах отново да дам АБ в 7 часа и той го повърна. Премерих темп. и беше 39,5 за около 6 мин. мерене под мишницата с живачен термометър. Сложих свещичка вомитусхил и свещичка панадол.. Отново е с висока темп. 39.4. Незнам вече какво да правя. Какви изследвания да пуснем? Възможно ли е от това, че съм повторила дозата да е вдигнал темп.?
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #227 -: Февруари 09, 2012, 08:58:57 am »
Туто, със сигурност не е от антибиотика. Щом го е повърнал веднага, той не могъл да подейства!
Според мен сте лепнали след предното боледуване грипа!!!  :( При нас така започна с позиви за повръщане, висока температура и кашлица!!! 
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #228 -: Февруари 09, 2012, 09:56:26 am »
Той снощи го повърна и аз успях веднага да дам дозата. Сутринта го повърна пак и педиатърката каза да не давам вече АБ. Днес и утре сутринта трябваше да е 10 ден прием на АБ. Обаче не смъква особено с тази свещичка панадол.. В болницата като бяхме му даваха 7-8 мл нурофен за сваляне, а на кутийката пише 5 мл. Не знам колко нурофен да дам. Колкото пише на кутийката?
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #229 -: Февруари 09, 2012, 10:21:41 am »
Здравей, д-р Бърди. Направо не знам от къде да започна. Дъщеря ми е болна от 2 месеца и вече е на 3-ти антибиотик и съм в ужас. Тя е на 5 г.
Всички започна началото на Януари, когато забелязахме, че лимфните й възли са подути. Заведохме я на УНГ, взеха и гърлен секрет и кръвни изследвания. Кръвните бяха наред, но гърления показа стрептококи група А. Започнахме лечение със Зинат за 10 дни и се изчистиха. На 8 ден от антибиотика, детето вдигна лека температура - 37.2. След 3-4 дни я заведох на лекар, защото започна и да кашля и се оказа бронхит. Изписаха и Клацид за 7 дни.Тук трябва да отбележа, че доктора пусна ПКК и CRP преди да даде АБ.
CRP-то се оказа високо 18,64 при граници от 0-5,
Гранулоцити(Gran) % 74.2 при граници 30-65;
Лимфоцити 17.3 при граници 29-65;
другите показатели от ПКК бяха в норма.

4-5 дни след като детето изпи Клацид-а, беше и 2 дена на градина, изглеждаше си здраво, вдигна 38.6 и бих казала, че хвана грипа, който се върти в момента. Отново я заведох на доктор, отново пуснаха ПКК, CRP, урина.
Урина - в норма
CRP - в норма 4,2 при граници 0-5
Гранулоцити(Gran) % 84.4 при граници 30-65;
Лимфоцити (Lym)% 8.78 при граници 29-65;
другите показатели от ПКК бяха в норма.
Докторът каза, че въпреки CRP е в норма, вижда възпаление, отчитайки стойността на Гранулоцитите и затова иска да й даде АБ - Панцеф. Каза на 6 ден от АБ да пуснем отново ПКК, за да види как влияе АБ. Днес е 6-ят ден и пуснахме ПКК и CRP:
CRP: 9.36 при граници 0-5
ПКК:
Левкоцити (Leu) 4.86 при граници 5-14
Гранулоцити(Gran) % 25.9 при граници 30-65;
другите показатели от ПКК са в норма.
Малката започна грипа с температура от 38,6 до 39.3 и след два дни я смъкна до 37.3-37.6 и вчера нямаше. Говорих с мои приятели, чиито деца карат грипа и те казаха, че и при тях протича така. Малката естествено имаше и кашлица, първо гърлена, докторката каза, че дробовете са чисти, но даде Мукосолван. Малката започна да изхрачва след    2-3 дни. Сега кашля много по-рядко.

Доктор Бърди, не знам как да се справя. Утре ще я водя при докторката отново да я прегледа и да каже дали трябва да продължим АБ 10 дни, но се притеснявам. Не мога да си обясня защо CRP-то пак е скокнало, а др показатели пък са паднали. Изобщо не знам какво да правя, та детенцето ми да се оправи. Имам чувството, че сме влезнали в порочен кръг.
Моля за съвет!
Благодаря!
















« Последна редакция: Февруари 09, 2012, 11:25:19 am от Munichka »
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #230 -: Февруари 09, 2012, 11:12:42 am »
Munichka, за последната ПКК си писала само левкоцити и гранулоцитите. А лимфоцитите в норма ли са? Бях чела, че лимфоцитите скачат при вирусни заболявания или в оздравителната фаза на възпалителни и обратно за гланулоцитите... /поправете ме ако греша./

Този грип, който започва с висока температура - над 39, която трудно се сваля, върлува и в Козлодуй /като и в цялата страна май/. След Т започва зверска кашлица. Какво ми прави впечатление, масово GP-тата тук изписват АБ в началото, няма сваляне на тази Т, после започва кашлицата, отиваш пак на лекар и се започва - сиропи, нови лекарства, та даже втори АБ. Всичките ми познати, които преболедуваха минаха по този път. А нали грипът не се лекува с АБ?! И масово се изписват тези АБ за по 3 дни /Азатрил и т.н./...
« Последна редакция: Февруари 09, 2012, 11:23:52 am от pgzenga »
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #231 -: Февруари 09, 2012, 11:27:26 am »
Редактирах си поста. Лимфоцитите са норма

Munichka, за последната ПКК си писала само левкоцити и гранулоцитите. А лимфоцитите в норма ли са? Бях чела, че лимфоцитите скачат при вирусни заболявания или в оздравителната фаза на възпалителни и обратно за гланулоцитите... /поправете ме ако греша./

Този грип, който започва с висока температура - над 39, която трудно се сваля, върлува и в Козлодуй /като и в цялата страна май/. След Т започва зверска кашлица. Какво ми прави впечатление, масово GP-тата тук изписват АБ в началото, няма сваляне на тази Т, после започва кашлицата, отиваш пак на лекар и се започва - сиропи, нови лекарства, та даже втори АБ. Всичките ми познати, които преболедуваха минаха по този път. А нали грипът не се лекува с АБ?! И масово се изписват тези АБ за по 3 дни /Азатрил и т.н./...

Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #232 -: Февруари 09, 2012, 13:00:12 pm »
Tutto_bene, може да ви е хванал "нашия" грип. Висока температура над 39 няколко дни, без да се повлиява особено от антипирептици. Само хексалгина смъква, но след около час.
И кашлица. Моите първо така почнаха да подкашлят, без сополи, после и двамата вдигнаха висока температура.
Като се разговарям с майки много дечица има с така протичащо заболяване в последните дни.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #233 -: Февруари 09, 2012, 13:19:08 pm »
За ИМононуклеоза си има бърз тест с венозна кръв- останалото са нонсенси. .

Направихме теста.
резултат: <10 
реф ст-ти : <0,8 отр.; 0,8-1.1 граничен; >1.1 положителен.

Е, поне имаме потвърдена диагноза...



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #234 -: Февруари 09, 2012, 14:33:35 pm »
Вашият резултат е??
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #235 -: Февруари 09, 2012, 14:43:01 pm »
Простете за спама, само се записвам . 
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #236 -: Февруари 09, 2012, 16:14:20 pm »
Пуснахме кръвни изследвания и направихме снимка на белия дроб и си имаме двустранна бронхопневмония. До момента давам на 3 часа нурофен и панадол, но темп. не спада особено. Предписаха ни панцеф по веднъж на ден. Бил с такова действие.. Направо не знам къде се намирам вече. Сега вероятно и малкия ще се разболее.. :(. Трябвало да следя детето да не се обезводни. Ми той спи непрекъснато и почти нищо не иска да поема. Давам по малко вода, ако пийне и това е. Просто не знам за какво да следя детето, за да не стане по-зле. Педиатърката каза, че ако се обезводнял щели сме да ходим в болница.
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #237 -: Февруари 09, 2012, 16:25:21 pm »
Бени, съжалявам, че се е стигнало до там!!! Температурата ги унася, нормално е да са сънливи!
При нас Панцефа ни докара страхотни болки в корема и ужасно разстройство! :(

При това положение не е ли по-ефективно венозно вливане на АБ!
Преди години бяхме с начална пневмония въпреки приема на АБ, започнаха сутрин и вечер да вливат АБ с абукат, без да влизаме в болница и на 3 ден детето беше съвсем добре!

п.п. При такава висока температура изобщо не помага Панадола, а Нурофена при нас предизвиква повръщане - дразни и много стомаха! Принудена съм в такива случаи да слагам свещички и да давам Хексалгин!
« Последна редакция: Февруари 09, 2012, 16:28:46 pm от yana-v »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #238 -: Февруари 09, 2012, 17:05:30 pm »
Туто, много съжалявам че сте стигнали до там.
При такива високи Т панадол обикновено е без особен резултат. Аз в тези случаи давам 5 мл. Нурофен с Хексалгин в него / по 1 капка на всеки кг. тегло/. Доста по-трайно сваля. Също и свещички нурофен, но те не бива да се използват често, защото дразнят лигавицата. Водичка съм давала и със спринцовката на панадола. Давай много често по глътка-две.
Дано бързо подейства АБ и детенце да се оправя, че няма по-голяма мъка от умоляващият а помощ детски поглед.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #239 -: Февруари 09, 2012, 18:05:42 pm »
За обезводняване давайте и Хидратин Алфа. За пневмония с един път прием на АБ, мисля е крайно неудачно.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!