0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #200 -: Февруари 05, 2012, 17:23:24 pm »
Давали ли сте скоро ( минали 6 месеца) Цефаклор ( Цеклор) на детето? за респираторно заболяване, сливици, бронхити?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #201 -: Февруари 05, 2012, 17:39:58 pm »
Не!Детето не е приемало медикаменти в близката 1 г. ,освен противоалергичен препарат - Ксизал през есента за 1 м. и за лечение на вирусна инфекция с разтройство и повръщане - вомакур , натриев цитрат , линекс ,витамини . Давала съм и Цистон лятото , но пак без ефект.Честото уриниране е през интервал от половин час в рамките на 2-3 часа през деня най-често след обяд и не е в много малки количества.В смисъл не пишка много по малко - по няколко капки напр.През другото време си ходи през 1 ч. през 2 ч.Понякога се оплаква , че нещо я щипка от долу .След уриниране се оплаква , че като се изтрие усеща лека болка за момент и отшумява .В момента пие само Имонубор уро и Витамини Мултитабс за деца.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #202 -: Февруари 05, 2012, 17:45:53 pm »
Няма нужда нито от Имуно_Бор, нито от витамини!
Мисля, курс с Бисептол би бил добра идея. Ако до два дена оплакванията изчезнат- пишете.
Ако детето не е алергично към Бисептол, разбира се, и/или няма противопоказания за това.
« Последна редакция: Февруари 05, 2012, 17:48:02 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #203 -: Февруари 05, 2012, 17:53:56 pm »
Дали не е по-добре да направя първо изследванията?Мисля първо това , след това ще Ви пиша какви са резултатите и ще преценим дали да давам Бисептол.Благодаря Ви за всичко!До скоро!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #204 -: Февруари 05, 2012, 18:07:31 pm »
Благодаря Ви за отделеното време!Бъдете здрав и истински щастлив!!!
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #205 -: Февруари 05, 2012, 18:08:40 pm »
Здравейте, докторе!

Тази зима имаме 2 бронхита с обструкция. Първият - нач. на декември, започна странно със суха кашлица на събуждане и никакви други симптоми (без хрема, температура, гърло - спокойно). Чак вечерта вдигна невисока Т (около 37 и малко), на следващия ден кашлицата много зачести, Т 38.5, увеличено CRP (20) и бронхоспазъм. На третия ден 39 градуса и после вече нямаше. През нощта нямаше кашлица, спеше спокойно. Лекуваха с Вентолин, Кларитромицин, Амброксол, Аериус и нещо за подтискане на неспиращата кашлица в началото. Спазъмът бързо премина, кашлицата стана много продуктивна също спря (всичко за седмица премина). Дълго време след това обаче имаше дрезгав глас (2-3 седмици), след него се появи едно сухо съвсем леко и кратко покашляне по 2-3 до 4 пъти на ден.

Края на януари отново - на събуждане суха кашлица, без температура, хрема, гърло - спокойно. На следващия ден вече имаше "свиркане". Вентолин, Ксизал, Амброксол. След 5 дни продължаващо свиркане + получи уртикария, тръгна и силна хрема, включиха Медрол 4 мг през устата (общо 4 дни), след още 2 дни предписаха и Сингулер. Уртикарията се появяваше и изчезваше и отмина за 3 дни. Свиркането спря след около 10-11 дни, ще продължаваме още 20 дни на Сингулер.

Но гласът пак е леко дрезгав от време на време, 1-2 дни след спирането на Вентолина и Ксизала, пак се появи сухото подкашляне.

Моля дайте ми някакви насоки какво от тук нататък. Предполагат, но не искат да диагностицират астма все още. Искат след известно време тестове за алергия да направят и да "наблюдават".

П.С. Мин.зима имахме история с няколко отита. Лятото всичко отшумя. Наскоро правихме контролен - всичко от УНГ гл.т. било ОК. Трета сливица 1-ва към 2-ра степен.



« Последна редакция: Февруари 05, 2012, 18:14:15 pm от Medea »
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #206 -: Февруари 05, 2012, 23:24:06 pm »
Сега забелязах, че когато я накарам да диша по-дълбоко, за да слушам има ли свиркане, тогава се закашля. Много сухо, единично покашляне. Все едно е пресъхнало гърлото - такова ми звучи.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #207 -: Февруари 06, 2012, 08:04:01 am »

Здравейте и от мен! Слава Богу, отдавна не съм писала тук, но сега отново имам нужда от съвет. Пък и да споделя пак за "нивото" на Бг педиатрията....
Всичко започна една петъчна вечер- 20ч. Детето вдигна рязко Т, започна да повръща. Личната ни педиатърка ни посъветва да отидем в МЦ, който й поема пациентите, когато не е на смяна. Попаднахме на "страхотен специалист" - след прегледа ни каза да се приберем, да намажем детето с камфоров спирт, да му дадем чай от лайка и всичко ще се оправи. На следващата сутрин /добре,че беше работен ден/ заведох детето при личната. В момента на прегледа видяхме, че от едното му ухо изтича  кръвенисто гноен секрет. УНГ прегледа потвърди - гноен отит. Последва лечение с КЛАЦИД - 10 дни, капки за уши и нос, ЗИРТЕК.
На вторият ден след спирането на Клацид-а, детето отново беше с 39 Т, пак започна да повръща. Първото съмнение на педиатърката ни беше отново ухото. Но д-ра УНГ, каза, че няма нищо на ушите, "търсете причината другаде".
Пуснахме кръвна картина, която показа високи стойности на левкоцитите- 20,9; нисък хемоглобин. Изпратиха ни  на консултация и в детската онко-хематология в ИСУЛ. Там отрекоха да има хематологичен проблем.
Отидохме отново при УНГ, друг. Казаха, че в дясното ухо детето има инфекция. Нов антибиотик- АУГМЕНТИН ES. Изразиха съмнения, че този път най-ворятно ще се наложи "пробиване" на ухото, защото това било затворено пространство, и АБ може и да не помогне. Днес ще ходим на контролен преглед.
Молбата ми е за съвет - доколко е опасно това "пробиване", наистина ли се налага?




*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #208 -: Февруари 06, 2012, 13:16:30 pm »

Пак съм аз...
Връщаме се от контрола - инфекцията в ухото овладяна.
ПКК - силно повишени моноцити - 22.9%/реф. ст-ти 4-10/.
                     лимфоцити 51.9% /17-48/
                     гранулоцити 25.2% /43-76/.
Единият лекар казва "инфекционна мононуклеоза", другият "няма данни за такава".
Изписаха ни капки "ЛИМФОМИОЗОТ".
Направо не знам вече къде да водя детето...



*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #209 -: Февруари 06, 2012, 13:26:28 pm »
Неда, защо не пуснахте едно ЦРП? Лимфомиозот при нас имаха много добър ефект.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #210 -: Февруари 06, 2012, 13:33:58 pm »
Лимфомиозот при нас нямаше никакъв резултат.
Изписаха го за свиване на третата сливица. Е, не се сви.
Може би е от небрежното ми отношение към въпросното лекарство, но аз никаква полза не виждам от тия хомеопатски тинктури.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #211 -: Февруари 06, 2012, 14:48:55 pm »
Неда, защо не пуснахте едно ЦРП? Лимфомиозот при нас имаха много добър ефект.

Ами знам ли...щото не съм завършила медицина...Омръзна ми да ходя по лекари като на изпит в университета- трябва всичко предварително да си си научил...



*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #212 -: Февруари 06, 2012, 17:52:58 pm »
Ами знам ли...щото не съм завършила медицина...Омръзна ми да ходя по лекари като на изпит в университета- трябва всичко предварително да си си научил...

Ей това е истината. Така се чувствам и аз.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #213 -: Февруари 06, 2012, 19:10:24 pm »
Не само сме на изпит, а понякога за съжаление и жокери подаваме :D.

Пропуснах да питам, за посявки от гърло говорихме скоро, утре ще взимат на младежа. Гладен, жаден, зъби и лекарства знам, но той в момента кашля и през нощта често му давам вода за да преглътне и се успокои.
Вода мога ли да му давам през нощта?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #214 -: Февруари 06, 2012, 21:00:59 pm »

Пак съм аз...
Връщаме се от контрола - инфекцията в ухото овладяна.
ПКК - силно повишени моноцити - 22.9%/реф. ст-ти 4-10/.
                     лимфоцити 51.9% /17-48/
                     гранулоцити 25.2% /43-76/.
Единият лекар казва "инфекционна мононуклеоза", другият "няма данни за такава".
Изписаха ни капки "ЛИМФОМИОЗОТ".
Направо не знам вече къде да водя детето...
Клацид не е добър избор за ушни инфекции.
Спонтанна перфорация на тъпанчето може да се случи разбира се ( аз за 12 години частна практика съм имал само 1 случай), но в случая се дължи на колегата, не прегледал уши, а даващ "камфор" ( това пък е странно за 2012).

Аугментин ЕС е добър избор.
За Моноцитозата ... колко са левкоцитите на детето? 20,9? СУЕ, СРП?
За мононуклеоза има бърз тест с капсулни антигени- Иг Г и ИгМ. Може да ги ползвате, ако има съмнение.

Накратце- следете ухото на детето как се лекува с "междинни" прегледи. 10 дена АБ курс, може да ползвате Аугментин ЕС в дозата му 90 мг, ако детето не е алергично- просто има показание за това тук. И стига да не направи диария.
Това са спонтанни перфорации, които добре се повлияват от адекватно АБ лечение- просто Кларитромицин не е в този спектър.

Ако от Аугментин ЕС ( даже и във високи дози) нямате ефект- добавете успоредно и Секлор ( Цефаклор). Или сменете с Цефаклор... .

Естествено заради една, единственна спонтанна перфорация, НИКАКВИ по-нататъшни инвазивни процедури не се правят. Следи се отита да се излекува- тъпанчето се затваря само.

Апропо, чудя се как да го кажа, но- капки за уши при налична ( или съмнение) за перфорация, са абсолютно забранени. Освен ако не се касае за макарички с Псевдомонас, когато се ползва "Дрол". Но това е специален случай... .

Цитат
Изразиха съмнения, че този път най-ворятно ще се наложи "пробиване" на ухото, защото това било затворено пространство, и АБ може и да не помогне. Днес ще ходим на контролен преглед.
Молбата ми е за съвет - доколко е опасно това "пробиване", наистина ли се налага?
Щом е изтекла течност, значи има спонтанна перфорация- освен ако не е течност от ухото, а ушна кал. Погледнете дали има перфорация (с отоскоп)- ако я има, не виждам какво още ще "пробивате" ... то каквото е трябвало да изтече- е изтекло. А и тези перфорация не се затварят за часове, а за малко по-дълго. Сега, да правите втора перфорация, успоредно с вече съществуващата само в Бг може да стане това... . Или в много, много редки случаи.

Общо взето- огледайте дали имате правилна ваксинация с Хиб ваксината и Превенар.
Може би сте се разминали с менингит от ушен произход- има всички данни от това, което пишете. И е тревожно, като се има пред вид "камфора". Можело е да стане голяма беля. Простете.
Мисля да поговорите с Вашият Педиатър относно лекуващият с "камфор", няма да е зле.
« Последна редакция: Февруари 06, 2012, 21:57:20 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Час
« Отговор #215 -: Февруари 07, 2012, 09:26:44 am »
Д-ре, благодаря за отделеното внимание!
Ще обясня малко по-подробно ситуацията с риск да досадя...

Спонтанната перфорация се случи преди около две седмици.Не беше ушна кал, беше си кръвенисто-гнойна  течност, ухото течеше повече от денонощие, цялата му възглавница беше в петна. Назначиха ни "КЛАЦИД" след като ухото вече течеше. Капките, които предписаха не бяха ушни, а "ТОБРАДЕКС" .Признавам, че не ги слагах редовно, капнах не-повече от два-три пъти...
По време на курса с "КЛАЦИД" детето изглеждаше добре, спря да вдига Т, възвърна му се апетита, но много беше много блед. Ама наистина много, с тъмни кръгове под очите. Водих го на два контролни прегледа при УНГ, според него всичко беше наред.
Два дни след последния прием на "КЛАЦИД" отново вдигна Т -, пак започна да повръща. Кръвната картина показа високи левкоцити - 20.9. СУЕ И СРП - нямаме изследвани. Лекуващият му УНГ отрече да има ОТНОВО проблем в ухото. Ходихме на консултация при детски онкохематолог - "няма данни за хематологично заболяване".
Друг УНГ. Има инфекция в ухото-recidiv- "АУГМЕНТИН" ES. На третият ден след започване на курса, на контролният преглед, "в стадий на оздравяване".
Според новата кръвната картина левкоцитите са в норма - 5,3.
Но дифернц. броене показва  силно повишени моноцити - 22.9%/реф. ст-ти 4-10/.
                                           лимфоцити 51.9% /17-48/
                                           гранулоцити 25.2% /43-76/.
Това е от вчера.
И дотук. "СЪмнения за "мононуклеоза"Довършете си антибиотика, давайте "Лимфомиозот", след 1 месец пак на преглед". Дори не знаем ИМА ли или няма мононуклеоза.
Детето продължава да е бледо, сравнително жизнено е.
Сега отново ми се налага да се образовам, да науча какви изследвания са нужни и да си ги самоназнача...
« Последна редакция: Февруари 07, 2012, 09:29:23 am от Nedda »



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #216 -: Февруари 07, 2012, 09:47:00 am »
Кларитромицин не е АБ за лекуване на ушни инфекции, поради голямата резистентност към него- АБ на избор е или Амоксицилин, или Аугментин.

Мисълта ми беше да не правите инвазивни процедури по ухото на детето. От които в даденият случай едва ли има нужда. Защото от това, може да започнат големи неприятности.
Убедете се в правилната ваксинация с Хиб ваксината и Превенар.

За ИМононуклеоза си има бърз тест с венозна кръв- останалото са нонсенси. "Лимфомиозитите" са пък още по-голям нонснес.
Моноцитозата в случая си има обяснение и извън тезата за ИМононуклеоза.
« Последна редакция: Февруари 07, 2012, 09:52:45 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #217 -: Февруари 07, 2012, 09:51:24 am »
Nedda, съвсем искрено ти съчувствам.  :bighug:

Моят син има такива тъмни кръгове под очите, когато беше със синузит. Който беше доказан със снимка. А бледостта предполагам е от антибиотика и въобще от заболяването. На девойката не й се отразява толкова зле, но момченцето става восъчно бледо.
*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #218 -: Февруари 07, 2012, 10:17:24 am »
Моноцитозата в случая си има обяснение и извън тезата за ИМононуклеоза.

Само ако имате време и възможност...Какво е обяснението?
Едва ли ще го науча от нашите лекари...

*vera, благодаря за подкрепата.



*
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част V
« Отговор #219 -: Февруари 07, 2012, 10:22:22 am »
Убедете се в правилната ваксинация с Хиб ваксината и Превенар.


Превенар има поставени 2 дози, много забавихме третата :oops:
За Хиб ваксината - в момента нищо не си спомням.. :oops: