0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #820 -: Март 20, 2012, 00:10:39 am »
Е, вие ме вкарахте вече във филм!!! osi_15  osi_15 osi_15
Ся от де да знам дали не е от храна.Ко ще правя? Хремата я имаме от петък май.Не му тече носа, но го чувствам, че има дълбоко в нослето. Изсмуквам малко( с бейби вак) Ако пусна носен секрет и не се изолира нищо, това пак не означава че е алергичен ринит.
уфф  :? :?
Точно така,  не се знимавай с глупости. Каквото си му дала в петък, го спри и ако не спре, не е от него. Ако спре, пак не се знае - мпже да е мианла хремата. После даваш пак същото и ако пак почне, от него е.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #822 -: Март 20, 2012, 07:44:17 am »
Елена, този хляб много вкусен :) Малката също е по него.
Бях чела за някакво изследване,че бебетата захранвани по този начин предпочитат храна,която съдържа повече въглехидрати.
Вчера на разходката й дадох да "ръфа" една обикновена бисквита - е няма такова щастие :)

п.п. Ако оставиш бебето само да избере какво да яде, ако от предложените храни е алерген за детето, то изобщо няма да посегне към нея.Не става въпрос дали е полезна храната за бебето или не, а дали ще му причини алергия или не.
Аз макар да не съм захранвана по този метод, още от бебе съм плюела и повръщала рибните пюрета.Затваряла съм си устата и не съм искала да опитам.В последствие се оказвам алергична към рибата. За това аз спокойно мога да се доверя на бебка в избора й на храна.
« Последна редакция: Март 20, 2012, 07:51:58 am от krasi(ahiito) »
[/url]
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #823 -: Март 20, 2012, 09:39:13 am »
Краси отказвала си пюре, значи теорията, че като го вижда детето и го отказва отпада и не е от значение на пюре или цяло се дава, въпроса е да не се принуждава да яде.
Кисела от къде ги намери тия статии, то направо да започнем да ядем само домашно ако се съобразяваме със всичко.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #824 -: Март 20, 2012, 10:38:52 am »
м-и, проблемът е, че повечето деца не са като краси (тоест показват, че не искат, но до време, после игричките, пеенето и викането ги оборват).
не зная за мен беше естествен прехода от кърмене на поискване към хранене по този начин. детето се научава да разпознава кога е гладно, кога е жадно, колко да яде и кога да спре. един от основните проблеми при хората с хранителни разстройства или проблеми в теглото е, че те не знаят кога са сити (айде сега, още една лъжичка за чичо, за стринка и за кученцето дето те гледа умилително). после ми се струва ужасно някой да ми сложи пред мен чиния с нещо, което не знам какво е, да ме върже на един стол и да започне да ми пъха неща в устата.

както се казва малко офф - има един ресторант, който е напълно затъмнен. сервитьорите са слепи хора, а преди да влезеш вътре оставяш всички възможни източници на светлина - телефони, запалки и тн. има две опции - избираш си от менюто какво искаш или казваш "изненадайте ме". преживяването е уникално и съвсем не еднозначно приятно.

ако се замислите първото, което ви минава през ума като видите чиния с нещо пред вас е "какво е това", за бебетата често отговора е просто "пюре с неопределен зеленикав цвят".
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #825 -: Март 20, 2012, 12:44:29 pm »
Абе истината е че и с храненето трябва много да внимаваме, че не сме ги намерили на пътя тия деца. Всеки си преценя начина на захранване и на мен ми изглежда приятно аз да си ям и той да си яде, но с това бебе не случих ще видим следващото  :D за сега той яде, а мама като и ако може.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #826 -: Март 20, 2012, 13:06:32 pm »
Наистина се храним с боклуци.Решила съм до 1-2 години да следя стриктно какво минава през черния дроб и бъбреците и,а после ще си мине на обща храна...то е неизбежно.Като тръгне на ясла или градина кой знае какви продукти ядат?
Иначе БИО от магазин няма да купя).Те и нямат вкус на нищо.
Иначе Йоана яде много малко твърда храна и си е на кърма денонощно.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #827 -: Март 20, 2012, 13:12:55 pm »
Наистина се храним с боклуци.Решила съм до 1-2 години да следя стриктно какво минава през черния дроб и бъбреците и,а после ще си мине на обща храна...то е неизбежно.Като тръгне на ясла или градина кой знае какви продукти ядат?
Иначе БИО от магазин няма да купя).Те и нямат вкус на нищо.
 Йоана яде много малко твърда храна и си е на кърма денонощно.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #828 -: Март 20, 2012, 18:25:24 pm »
п.п. Ако оставиш бебето само да избере какво да яде, ако от предложените храни е алерген за детето, то изобщо няма да посегне към нея.Не става въпрос дали е полезна храната за бебето или не, а дали ще му причини алергия или не.
Аз макар да не съм захранвана по този метод, още от бебе съм плюела и повръщала рибните пюрета.Затваряла съм си устата и не съм искала да опитам.В последствие се оказвам алергична към рибата. За това аз спокойно мога да се доверя на бебка в избора й на храна.
Това въобще не го вярвам. Мъжът ми от малък умира точно за нещата, към които сега е алергичен и много тежко преживя, че е алергичен към някои храни. Аз пък съм била жестоко злояда ( то и сега не ям всичко) и много неща съм плюела, пък алергии към нищо нямам ( да чукам на дръво).   


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #829 -: Март 20, 2012, 19:32:16 pm »
п.п. Ако оставиш бебето само да избере какво да яде, ако от предложените храни е алерген за детето, то изобщо няма да посегне към нея.Не става въпрос дали е полезна храната за бебето или не, а дали ще му причини алергия или не.
Аз макар да не съм захранвана по този метод, още от бебе съм плюела и повръщала рибните пюрета.Затваряла съм си устата и не съм искала да опитам.В последствие се оказвам алергична към рибата. За това аз спокойно мога да се доверя на бебка в избора й на храна.
Това въобще не го вярвам.

Аз също не вярвам, въпреки че ми се нрави идеята за подобно захранване. Но класическият подход за мен си остава разумен, премерен и безопасен: постепенно въвеждане на плодове, зеленчуци, меса и пр. в различни съотношения и комбинации.

Елена В е писала преди, че има проведени иазследвания или наблюдение и децата така правели.
Някой разполага ли с научно обяснение защо това е възможно? По какъв механизъм невръстното дете разбира, че определна храна няма да му понесе, за да я отхвърли? (Примери кой конкретно как правил като малък не са обосновка.)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #830 -: Март 20, 2012, 20:01:25 pm »
Много внимавайте, момичета... Няма ограничение кога ще се отключи хранителна алергия. Ние сме с последна отчетена от мин.седмицата и то от сок  :? А това, че детето отказва храна, към която ще е алергично, не го вярвам. До момента не са ми отказали такава, а не съм насилвала (Всички такива храни съм въвела след 2 год, когато сами могат вече да си казват дали искат или не, а още имаме и невъведени потенциални алергени...).
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #831 -: Март 20, 2012, 20:11:29 pm »
Някой разполага ли с научно обяснение защо това е възможно? По какъв механизъм невръстното дете разбира, че определна храна няма да му понесе, за да я отхвърли? (Примери кой конкретно как правил като малък не са обосновка.)

Бих искала да съм сигурна, че съществува, преди да седна да му търся обяснения. Докато не разбера дали са изследвания направени като хората или наблюдения върху няколко деца без контролна група, не виждам смисъл да си измъчвам мозъчните клетчици как евентуално би могло да стане :-).


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #832 -: Март 20, 2012, 21:10:31 pm »
вижте, изследванията за които говоря са публикувани в книгата baby led weaning ето сайта, книгата е долу в дясно http://www.babyledweaning.com/.

не искам да влизам твърде много в обяснения, защото вече заключиха една тема и то по нещо, в което съм доста по-компетентна, та не ми се ще да ме "редактират" по този начин отново. там са цитирани изследванията, не съм им чела оригиналите, казано честно не виждам откъде ще взема един ден да прочета цялото изследване, пък още една седмица да го намеря, ако някой се нагърби да ги прави тези неща, ще съм му благодарна. моята логика е доста по-проста - алергиите са сериозен проблем в последно време - последните 20-30 години нали така? това е тъкмо времето когато огромното количество деца са хранени с ам и с пюрета. преди това алергиите (доколкото зная) не са били такъв сериозен проблем.

между другото "класическият" начин на хранене е тъкмо воденото от бебето захранване, този с пюретата исторически е въведен 30тте години и особено след войната, когато масово започват да се произвежда и маркетират ам. те дават доста тежки реакции и бебетата започват да се захранват на 2-4 месеца. тъй като стомашно-чревният им тракт е незрял се налага да им се дават пюрета. ако детето се захрани на 6 месеца и по-късно, ако се остави то да си избира какво и колко да яде няма причина да се минава през цялата тази истерия.

нека не забравяме, че тук става дума за здрави деца, без тежка история на алергии в семейството. ако има алергии естествено, че храните към които родителите са алергични ще бъдат ограничени или направо отложени, но това не променя основният концепт - с детето се отнасяме като с равен член на семейството, храним се заедно, с каквото има на масата и не правим голямо шоу от това, храненето е естествена дейност, която е добре да е приятна, а не очаквана с ужас от майката и да последвана от рев от страна на бебето. ако имате на гости човек, който е алергичен към броколи естествено е, че няма да му сервирате такова, нали?

а колкото до това как децата "разбират" кои храни могат да им навредят - тъкмо чрез изследването им преди да ги изядат. това е естествен рефлекс на всички живи същества. аз маймуна не съм наблюдава как яде, но като подадеш на куче нещо ново то го поема много внимателно, гледа го мирише го, опитва го и решава дали да го яде.
тоест това е инстинктивен процес, свързано е и с устройството на езика, например и идеята е, че ние просто ги оставяме да се хранят по начин, който им е естествен, вроден.

има храни, които аз вероятно няма да "въведа" просто защото те не са част от моята кухня. това не е беля, нали?

и другото е, особено за кърмените деца, те вече са били изложени на храните, които вие ядете по време на бременността и през първите шест месеца, така че те за тях не са напълно нови. за децата на ам се открива цял нов свят на различни вкусове и текстури на яденето.

ако толкова ви е страх може пак да предлагате храните по списък и по график, но просто във форма, удобна за детето да се храни само - вместо пюре от морков и картоф - варени или са чипс и печени на грила или фурната или на пара. цялата идея е да не превръщаме храната и храненето в някакъв невротичен акт, а да й се наслаждаваме заедно, както на вас ви е по-спокойно и сигурно, така.

извинете за дългия пост, надявам се тези неща са полезни
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #833 -: Март 20, 2012, 21:19:00 pm »
Девойки (бивши де, айде), ще ви върна рязко назад :-) - към АМ:
Имам си чуденка: Кай е на АМ, пие Лактана Био; минахме през 1, сега е на 2. Вече пие само вечер, след като го уморя от глад преди това (не вечеряя нищо друго, иначе не иска да пие мляко), през деня едва успявам да му пробутам мляко с попара или каша. От седмица-две вече си изпива по 240 мл (+7 м.л. сухо вещество). Днес в магазина се загледах в мляко №3, т.к. пише, че е за след 10 месеца; аха да го купя и установих, че е с плодове (ябълка, банан и портокал, не че има значение). Не мога да разбера за какво им е да слагат и плодове вътре! Не искам да го свиквам да яде само мляко с плодове (щото е по-сладко и му харесва), исках да си свикне на чисто. И сега се чудя какво да правя.... Някой има ли опит с точно тази Лактана?
И друг въпро ме гризе: има и друга Лактана, Киндер, която се води за след 12 месеца,вместо прясно мляко - била много по-подходяща от прясното мляко за нуждите на подрастващите и т.н. и т.н. (и останалите фирми имат такива млека)... Ама на мен нещо не ми се връзва: какво пък толкова му има на обикновеното прясно мляко, та да трябва да продължавам да давам на детето "химия", макар и органична :-) Не казвам нищо лошо за Лактана, адски съм доволна от тях, от много големи проблеми ни отърваха като останах без кърма; но търся логично решение какво да правя с дребното млекопитаещо :-)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #834 -: Март 20, 2012, 21:41:30 pm »
Надин, давай си му 2-ка до 1 година, след това можеш да даваш 3-ка. Аз дадох само 1 кутия 3-ка след 1 година после си минахме на обикновено прясно мляко, не сме имали проблем. Аз лично също не бих дала или по-скоро давала системно мляко с плодове за преди заспиване. Обаче, не е пила Лактана, ако няма никой с пряк опит мога да попитам близка, която даваше Лактана.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #835 -: Март 20, 2012, 21:45:12 pm »
Благодаря, Ади! Ако се сетиш - питай, много мило.
Но и аз мисля да си я караме както досега, не протестира :-)
И искам след годинката да му въведа и прасно мляко, обикновено, но да се информирам малко преди това... Илияна с какво прясно мляко почна? Кай хапва кисело мляко ня ЕлБи, но не знам дали и прясното да е тяхно или да взема да му давам на Хармония (то на мен ми е много вкусно, въпреки че иначе съм леко песимистично настроена към био-продукцията и особено към вманиачаването по нея напоследък).
« Последна редакция: Март 20, 2012, 21:48:24 pm от Nadine »
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #836 -: Март 20, 2012, 22:00:20 pm »
Досега нямах мнение за въпросното захранване, но днешната разходка с дъщеря ми ме накара да се замисля. През цялото време тя се заглеждаше в някой треволяк, клякаше, късаше го и се опитваше да си го сложи в устата. Така беше с шишарките, сухите листа и калта. По същия начин се държи и докато се храним всички на масата. Каква е разликата? Как да й се "доверя", че ще "избере" "правилната" храна? За мен това, което се случва, е изучаване на света, не инстинктивно подбиране на храната.
Колкото до пасирането - дори птиците, които притежават доста по - малък интелект от хората, сдъвкват храната на малките.
За пръв път чувам, че алергиите са възникнали заради АМ. Между другото, когато Тереза направи алергичен шок към пъпеш /който ужасно й се услади/, не беше и накусвала АМ. С баща й и брат й нямаме алергии  :wink:.
И като добавя това, което Боби каза за мъжа си, този "метод" съвсем ми заприлича на буламач.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #837 -: Март 20, 2012, 22:16:20 pm »
елле не се опитвам да те убеждавам, но нали ти на масата слагаш храна, не отровни неща? и да разбира се, че всичко в момента в живота им е изследване на света и какво лошо има в това? ние сме там, за да преценим и да се намесим когато нещо е опасно за тях. нали не си мислиш, че аз стоя и ръкпляскам когато ади реши, че й е много вкусен кабела на компютъра. но по същия начин се държим и с другите аспекти от живота им - ходенето е добър пример, не ги спираме да ходят, но обезопасяваме къщата.

а колкото до птиците, не мисля, че примерът е удачен, защото те се хранят по този начин от раждането си, ако трябва да правим паралел това е периодът на кърмене при хората и бозайниците като цяло. колкото до яденето на тревички, нали помним, че не винаги храната е била пакетирана, не преди дълго точно така са се хранили хората.

но мисля, да спра да пиша по въпроса, защото колкото повече хората си мислят, че някой ги убеждава в нещо (което не ми е целта, така или иначе) толкова повече се съпротивляват. според мен този метод има редица предимства за майката и детето, недостатъка за който аз мога да се сетя е, че не винаги можеш да го караш на каквото има в хладилника или на дюнери, но се предполага това да не е такъв проблем за нас.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #838 -: Март 20, 2012, 22:18:15 pm »
вижте, изследванията за които говоря са публикувани в книгата baby led weaning ето сайта, книгата е долу в дясно http://www.babyledweaning.com/.
Извинявай, ама ако ще го наричаме изследване,не говорим за места, където има така нареченото peer review. Всеки може да напише книга, информацията там не се проверява, така че публикувано в книга на мен ми говори, че или няма данни да се публикува другаде, или човекъ пишещ това идея си няма как се прави изследване. Не е по-различно от това да цитираме на някой блога примерно, понеже е „публикуван“ на интернета. 
Между другото, дъщеря ми изяде умряла буболечка, което по тази теория излиза, че е е било добре за нея. Може и да е било, де да знам, ама не ме урежда да яде буболечки. А тя ядеше и неща, които не стават за ядене.
Аз не виджам нищо лошо в метода, щом си ти харесва. Не е вредно, значи няма проблем. Което не вярвам е, че има някакви здравословни предимства. Точно както захранване първо с плодове, после с зеленцучи или обратното нямат никакво значение за здравето, така и това дали ти е на каша храната или не, няма такова.

Nadine, нищо му няма на обикновеното мляко, няма никаква причинда да даваш АМ след 1 годинка. Естествено производителите ти обясняват как понеже си има всичко и е по-добре. Вероятно е така, ако детето ти не яде нищо друго :-). Ако толкова държиш,  винаги можеш да даваш детски мултивитамини, за да компенсираш за това, че са ги сложили  в АМто.

П.П. Сетих се да добавя нещо. Ако прочетете някъде твърдение, че знаят от какво се предизвикват алергиите ( а не, че предполатат или че има еди каква си теория) просто престанете да вярвате на написаното от този човек.
« Последна редакция: Март 20, 2012, 22:25:32 pm от Bobbie »


  
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #839 -: Март 20, 2012, 22:28:58 pm »
Елена, от това, което пишеш в последните в последните си постинги разбирам, че става дума за "захранване, водено от мама", което практикуваме всички.
Не се чувствам агитирана за нищо, но споделям мнение.