0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #740 -: Март 09, 2012, 14:46:02 pm »
Дами, абе за кус-куса (не истинския, нали, имаме предвид пастата на топченца):
Какво изкаш да кажеш с „не истинския“? Кук-кус си е паста на топченца.


  
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #741 -: Март 09, 2012, 15:02:05 pm »
Какво мислите, може ли да се правят домашни пюренца на скоро захранено бебе, от замразените миксове зеленчуци по хипермаркетите?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #742 -: Март 09, 2012, 15:25:22 pm »
Силванче, може. Избирай добри марки. Аз залагах на Бондюел.

Кус-кус има на Плазмон за над 6 м. Много ситни топченца. Като набъбне става като голяма глава на карфичка - около 1.5-2 мм.
http://zabebo.bg/products/bebeshki-kus-kus-vrahcheta-plasmon


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #743 -: Март 09, 2012, 15:57:39 pm »
Дами, абе за кус-куса (не истинския, нали, имаме предвид пастата на топченца):
Какво изкаш да кажеш с „не истинския“? Кук-кус си е паста на топченца.
Горе-долу е, аз не се доуточних. Имам предвид следното: кус-кус принципно е само едни мнооого ситни топченца, северноафриканска кухня (Алжир, Мароко, Тунис, Либия)- cous cous; те не се варят, само се заливат с вода да набъбнат и имат по-различно съдържание и вкус от пастата; а иначе в нашето детсво така беше известен вид "макарони" (паста) - по-големички топчета/звездички и т.н.; и досега у нас и в магазините не се прави разлика и затова доуточнявам.
Аз си питам за пастата - и аз гледам тези на Плазмон, но по гореописаните причини се чудя дали да давам на пуйчо и каква...
Едва сега прочетох Уайт; благодаря :-)
Силванче, аз съм правила доста всички домашни пюрета със замразени зеленчуци, ако не ми паднат пресни - броколи, царевица, грах основно; ползвам всякакви, след справка с етикета разбира се, и нямаме проблеми.
« Последна редакция: Март 09, 2012, 16:01:47 pm от Nadine »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #744 -: Март 09, 2012, 16:14:33 pm »
Надин аз още не давам закуска, но слагам фиде в супата и днес реши човека да яде от моята чиния и вместо да го наливам само с бульона му давах и малки парченца фиде и морков та фидето под 1см дължина си го дъвче може първо така да пробваш и после с цяла лъжица кук кус или други подобни.
Другата хубава част с бебе в къщи е, че започвам да готвя по здравословно и за нас, че много обичам пържено, а сега се налага да не пържа  :D
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #745 -: Март 09, 2012, 18:24:11 pm »
Горе-долу е, аз не се доуточних. Имам предвид следното: кус-кус принципно е само едни мнооого ситни топченца, северноафриканска кухня (Алжир, Мароко, Тунис, Либия)- cous cous; те не се варят, само се заливат с вода да набъбнат и имат по-различно съдържание и вкус от пастата;
:-), добре де, кус-кус е паста без яйца.
А ти говориш за разните звездички ли? Не знаех, че им викат кус-кус. СПоред мен си зависи от детето и какво в момента може да яде. Щом не  дъвче, ако държих да даваш паста трябва да е много ситничка. Звездичките са доста мънички, може би с тях да пробваш. Те дори ги слагат в бебешките храни. А може и направо кус-кус да купиш. Те продават семолина за бебета, което е същото, ама в друга опаковка :-). Яде ли малки парченца меки морковчета?


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #746 -: Март 10, 2012, 10:42:53 am »
Яде ли малки парченца меки морковчета?
Ако е в настроение - яде; ако не е - мързи го да дъвче и пуска алармата да му пасирам всичко :-) Ще взема ситен Плазмон, ще прочета нещо по въпроса за първа помощ при задавяне на бебе и ще ядем...
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #747 -: Март 10, 2012, 11:23:01 am »
Надинка, не се притеснявай на Плазмон кус-куса като се свари става почти като каша, толкова е ситен  :lol: 
А аз да питам вие какво слагате в кус-куса? На Соф давах с масло и сирене, но хич не го харесва  :( , та се чудя дали да сложа и малко захар вътре  :??
М-и, ти супа за беб ли правиш и ако да каква, че нещо не разбрах?  :oops:

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #748 -: Март 10, 2012, 11:50:01 am »
Надеж, с масло и сирене правя кус кус и го омита адашката. Ама тя не е мерило, яде всичко :oops:
Аз също давам кус кус на Плазмон.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #749 -: Март 10, 2012, 15:28:32 pm »
момичета дайте идеи как да набавя на малката количеството мляко което трябва да приема. 1 година се кърмихме, но сега кърмата ми намаля дрстиччно, цока вечер да заспи, но незнам колко, мисля че не и достига защото след 2 часа се буди с рев и си търси. а преди изкарваше по 4-5 часа без да се буди. Купих два вида АМ номер 3, но не иска и да ги помирише. Кисело мляко се пробвах да давам, но и него неиска. За прясното мляко ми казаха че е малка, сега само кремчета с него мога да правя, но там количеството не е много.
Вие какво АМ давате(ако давате) на кърмени дечица?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #750 -: Март 10, 2012, 16:09:06 pm »
Echy, аз доколкото имам спомен от четенето тук, мисля, че след 1 год. може да се дава прясно мляко, но пък виж и мамите с по-големи дечица какво ще кажат.


*

    fifonqk

  • ***
  • 175
  • вярвах и чудото стана
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #751 -: Март 10, 2012, 19:52:09 pm »
Echy,аз имам сьщия проблем като твоя с дьщеря ми,вьпреки,че тя от 2-я месец е на АМ,сега реши,че повече не и се пие. От няколко дена и правя попарата,не с вода,а с АМ,изяжда си я сьс сьщия апетит,от там си набавям поне малко от нужното количество. В кашите сьщо има АМ,давай и млечни за следобедна закуска и ето то долу-горе се сьбира. Сьщо и докато спи-аз издебвам момента кьм 23-24 часа и и набутвам биберона,и тя си го изцоква,ако обаче е будна започва едно крещяне,ужас:))) Изпробвай различни варианти,успех,знам,че е трудно:)))
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #752 -: Март 10, 2012, 20:05:32 pm »
момичета дайте идеи как да набавя на малката количеството мляко което трябва да приема. 1 година се кърмихме, но сега кърмата ми намаля дрстиччно, цока вечер да заспи, но незнам колко, мисля че не и достига защото след 2 часа се буди с рев и си търси. а преди изкарваше по 4-5 часа без да се буди. Купих два вида АМ номер 3, но не иска и да ги помирише. Кисело мляко се пробвах да давам, но и него неиска. За прясното мляко ми казаха че е малка, сега само кремчета с него мога да правя, но там количеството не е много.
Вие какво АМ давате(ако давате) на кърмени дечица?
Вие сте вече на годинка, можещ да минеш направо на прясно мляко,ако го понесе добре. Не знам кой е казал, че е малка, но не е вярно. След 1 годинка може.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #753 -: Март 10, 2012, 23:14:45 pm »
Надеж аз правя само пилешка супа(много рядко и доматена, но нея само аз я ям  :D) сварявам си месото, цедя бульона, слагам зеленчуците, ориз и фиде и отделям за малкия. Слагам в едно бурканче за мярка зеленчуци до горе и наливам бульон да попълня празнините, като пасирам таман ни идва гъстотата, ако е редаво троша един сухар. За нас добавям  накрая сол, а понякога застройвам. За подправка слагам само магданоз, но на него още не.
« Последна редакция: Март 10, 2012, 23:16:42 pm от м-и »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #754 -: Март 11, 2012, 09:49:25 am »
От каква възраст може да се дава пастет на детенце? Мисля да направя домашен за нас - от пил. дробчета, с малко жълтък, лук, без подправки. А купешки - какъв давате?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #755 -: Март 11, 2012, 09:57:28 am »
Ако даваш съставките, мисля че не е проблем да дадеш и пастета, щом ще го приготвяш в къщи, но май дроб след 1г се дава.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #756 -: Март 11, 2012, 12:18:03 pm »
Аз знам - субпродукти след 3 год. Купешки пастет още не съм дала, нямам и намерение да дам скоро.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #757 -: Март 11, 2012, 12:35:54 pm »
Благодаря, май ще се въздържа за сега с пастета :?
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #758 -: Март 11, 2012, 14:15:37 pm »
Надеж, по-добре не слагай захар в кус-куса. Някои бебета просот не обичат такова нещо като мояту които иначе е голям лакомник, но кус-кус не ще да види. Аз обаче го ползвам за готвените от мен зеленчуци- слагам по 1-2 лъжици кус-кус за сгъстяване и за набавяне на необходимите въглехидрати (а и за да не го хвърля  :wink:) Също слагам и 1-2 лъжици царевичен грис със същата цел и за разнообразяване на вкуса - става много добре.. Всъщност идеята е от кухнята- там редовно слагат фиде или кус-кус в супите, въпреки че аз предпочитам да са с ориз или картоф.

А относно количеството на едно хранене - аз все си мислех че ние ядем много, а имало и по-яшни. Всъщност се оказа, че и на килограми не сме толкова, колкото на бузи  :D така че явно си има нужда детето. Та, той изяжда попара 3 сухара и малко банан преди това; обяд - около 300гр. напр. цялото основно + 1/3 супа (някой спомена за малки порции в кухните  :o, но при нас всички порции са 220гр.); каша около 250 гр. и вечеря имаме вече -засега другата 2/3 от супата и след час 180-200мл.АМ, но ми се струва че трябва да увелича малко вечерята.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 6
« Отговор #759 -: Март 11, 2012, 16:02:10 pm »
Педиатрката ни каза че до година и половина пр.мляко може да се дава в кремове и т.н. иначе било трудно за усвояване. също така каза да давам мляко 1,5-2 %, а на повечето места чета че е по добре 3 %, така че и тук поредното разминаване :)
пробвах да правя попарата с ам, но повече от 3-4 лъжички отказва. За сега ни остава само млечните каши и кремчета, но и това е нещо все пак.