0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #940 -: Декември 06, 2011, 21:52:17 pm »
Фруктозата разваля зъбите също толкова добре, колкото и захарта.
Да разбира се. Тя също е захар. „Захарта“ за която говориш е сукрозата. Всяка захар разваля зъбите.  

С риск отново да разбуня духовете смешно е да се твърди, че захарта разваля зъбите. Съгласна съм, че спомага за това, но чак да ги разваля...
Здравите зъби са ген.  
Аз самата от както се помня(това означава много ранна детска възраст 4-5г) ям минимум по един шоколад на ден, да не броим всички други вафли, сникърси и тем подобни, които поглъщам. На 31г съм и имам една пломба в устата си, включително сега след бременността ми и 7 месеца изключително кърмене нищо не е мръднало. Не съм спирала да ям шоколади нито по време на бременността ми, нито докато кърмех. :oops: Моя мъж се бъзикаше, че от гърдите ми тече Нескуик.
Така че мисля, че има и доста други фактори освен захарта.
« Последна редакция: Декември 06, 2011, 22:56:11 pm от Nataly* »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #941 -: Декември 06, 2011, 22:40:15 pm »
Давам си. :D
Има майки,  който не дават захар(рафинирана). Ала тя не е по -малко вредна от фруктозата, нали?Или?
Именно. Захарта си е захар. Единствено е проблем, че като дадеш захар, ти всъщност я добавяш към нещо т.е. така даваш много по-голямо количество. А иначе, няма значение коя е, ако е в еднакво количество.

Фруктозата,сахароза във фабричният й вид - обработена,все тая.Естествената фруктоза в плодовете,зеленчука е друго нещо.Обработката й в организмът е също коренно различна от тази на фабричните видове захар.
Какви са тези фабрични видове захар различни от другите? Те всичките са извлечени от нещо природно. Сахароза е рафинираната захар или още наречена сукроза. Извлича се от захарна тръстика или цвекло.
Тук говореха за фруктоза, която е плодовата захар. Тя е същата молекула, намираща се в плодовете под същото име. Иначе нямаше да се казва така, а нещо друго. Както водата е винаги Н2О,независимо къде се намира. Те не си я измислят тази фруктоза, а я извличат от растения - тук обикновено от царевица, при вас не знам от какво.

С риск отново да разбуня духовете смехно е да се твърди, че захарта разваля зъбите. Съгласна съм, че спомага за това, но чак да ги разваля...
Здравите зъби са ген. 

Хващаш се за думата дословно. Добре съгласна съм, не причинява, а спомага - като спомогне на някого, тя му ги е причинила.  Разбира се, че има и други фактори.  Все едно да оспориш, че пушенето причинява рак на белият дроб понеже повечето пушачи не го хващат ( а само тези с такъв ген го хвашат).
« Последна редакция: Декември 06, 2011, 22:47:45 pm от Bobbie »


  
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #942 -: Декември 07, 2011, 12:09:25 pm »
    Ети и нещо интересно за захарта

    От кога захар?
    Няма възраст, която да изисква добавянето на захар в храната.

    От гледна точка на детското хранене:
    Захарите (не захарта) са необходими за функционирането на мозъка и глюкозависимите клетки, но реално те могат да се набавят от други източници в детското меню, различни от рафинирана и кафява захар.

    Причини за ограничаването за захарта:
    1) Вкусовите рецептори на едно дете са недоразвити – усещането за сладко, солено и прочие е доста различно от това на възрастните.
    2) Вкусовите възприятия на едно дете са много по-интензивни от тези на възрастните – една несладка или почти безсолна храна за възрастен се оказва доста сладка или солена за най-малките.
    3) Възрастта преди 2 год. е период на активно формиране на вкуса и хранителните навици. Най-важното е детето да се научи, че храната може да бъде вкусна и предпочитана без добавката на захар, сол и подобни овкусители.
    4) Няма разлика между кафява и рафинирана захар от гледна точка на детското хранене – поради причините по-горе. Плюс факта, че и в двата случая се увреждат еднакво зле зъбите. Това се отнася и за фруктозата.

    Взето е от тук:
http://zahranvane.wordpress.com/category/%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE/
« Последна редакция: Декември 07, 2011, 12:11:07 pm от nikolina-pikolina »

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #943 -: Декември 07, 2011, 13:54:06 pm »
М,друго имах в предвид - в смисъла на който Смарайди попита.

Разликата е че едната фруктоза е минала фабрична обработка.Получена именно от сахароза.В организмат се разбива на равни части глюкоза и фруктоза.А в природата фруктозата е "необработена","свободна" и във връзка със фибри.
При усвояването в организма естествената фруктозата не повишава рязко кръвната захар.

Да,при нас също има глюкозен-фруктозен строп - също от царевица.Доста по-евтин,по-сладък и по -издържлив от обикновенната захар.Във храните добавят най-вече това.Но за мен пак си остава вреден,т.к. има поне 55% сахароза.
Докато една ябълка съдържа - 5,9% "свободна" фруктоза,2,4% "свободна"глюкоза и 2,1 сахароза.
« Последна редакция: Декември 07, 2011, 14:00:08 pm от fibo »
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #944 -: Декември 07, 2011, 15:05:30 pm »
 някой има ли отзиви за тези храни?
http://probijo-bg.com/%D0%B7%D0%B0-pro-bijo/
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #945 -: Декември 07, 2011, 15:22:57 pm »
Разликата е че едната фруктоза е минала фабрична обработка.Получена именно от сахароза.В организмат се разбива на равни части глюкоза и фруктоза.А в природата фруктозата е "необработена","свободна" и във връзка със фибри.
При усвояването в организма естествената фруктозата не повишава рязко кръвната захар.

Да,при нас също има глюкозен-фруктозен строп - също от царевица.Доста по-евтин,по-сладък и по -издържлив от обикновенната захар.Във храните добавят най-вече това.Но за мен пак си остава вреден,т.к. има поне 55% сахароза.
Докато една ябълка съдържа - 5,9% "свободна" фруктоза,2,4% "свободна"глюкоза и 2,1 сахароза.
Обработена, необработена - все на равни части се разбива.  А иначе не знам дали има значение, че се намира във връзка с фибри - това може. Абе то винаги си е по-добре да си ядеш естественото, ама таковап очти не остава. Всичко е тъпкано с пестициди, не знаеш кое е безопасно и кое не. Затова, когато мога гледам да купувам био храни особено за децата.


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #946 -: Декември 07, 2011, 16:45:38 pm »
Браво,че имате Боби.И при нас има,но в магазина който ми е близо избора е доста ограничен и често с лошо качество.Та залагам на сезонните неща и на строгия контрол :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #947 -: Декември 07, 2011, 21:42:46 pm »
Благодаря за коментарите за кашите на Слънчо, и за захарта.
При мен на дневен ред дойде прослувутия глутен. Та, започнах с овес (Овесено-ябълкова каша на Слънчо), после дадох едни макарони от лимец (в ДМ ги намерих). След това въведох и ечимика (отново с ДМ-ска каша - овес+лимец+ечимик). Сега дойде ред на ръжта. Не я намерих отделно, и ми хрумна една щура идея. Купих био ръжено брашно. Хрумна ми да замеся хляб, да го нарежа след като е изпечен, да го направя на сухари и да им ги смилам после като ги добавям в кашите. Попари не ядем, щото сме напред с килограмите  :oops: За ръжения хляб - притеснява ме какъв набухвател да сложа... иска ми се да е с мая, но нали това са си живи дрожди - да не им стресирам стомахчетата на децата. За сега (пу-пу-пу) нямаме никакви проблеми със захранването, но и аз карам доста бавно с въвеждането.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #948 -: Декември 07, 2011, 22:00:28 pm »
Браво,че имате Боби.И при нас има,но в магазина който ми е близо избора е доста ограничен и често с лошо качество.Та залагам на сезонните неща и на строгия контрол :)
Няма много, ама каквото има, това взимам. И без това в градината ги хранят с такива боклуци, че лошо ми става. И понеже е забранено храна отвън, та си издействах бележка от лекарката, че имам право да нося храна когато преценя, че не  е за Ивана.


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #949 -: Декември 07, 2011, 22:18:57 pm »
Ок де,какво ви е толкова менюто? :)
Нашто е винаги прясно.Замразени ползваме рядко и най-вече за крем супата.Менюто ни е следното - закуска у дома,9ч плод - 11ч чашка супа,зеленчуково пюре(като е основно от картофи+ 2 зеленчука,веднъж седмично паста или ориз)задължително току сготвено като е два пъти в седмицата пиле/пуйка филе,2х риба и веднъж яйце.В 15ч е задължително млечен продукт + плод.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #950 -: Декември 07, 2011, 22:28:55 pm »
fibo вие много разнообразно, супер.

Ние риба не ядем, не им харесва, месо давам почти всеки ден, жълтък също. Започнах и да застройвам, защото кисело мляко не ядем много.
Ние пък сме в 7ч кус кус/качамак/попара/филия с масло и сирене/кашкавал
12ч-13ч обяд - аз готвя, супа с нещо и пасирам със сухар, масло, сирене
16ч закуска
19ч млечна каша/пюренце/пудинг/филия
20.30 АМ
Ние плодове не ядем, пием фреш.

А аз имам много сериозен проблем с Йо,плюе всичко, "пърди" с уста и не иска нищо. Рядко я залъгвам. Предполагам, че е период, а и зъби никнат, но кога ще свърши не знам.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #951 -: Декември 07, 2011, 22:40:06 pm »
Ок де,какво ви е толкова менюто? :)
Нашто е винаги прясно.Замразени ползваме рядко и най-вече за крем супата.Менюто ни е следното - закуска у дома,9ч плод - 11ч чашка супа,зеленчуково пюре(като е основно от картофи+ 2 зеленчука,веднъж седмично паста или ориз)задължително току сготвено като е два пъти в седмицата пиле/пуйка филе,2х риба и веднъж яйце.В 15ч е задължително млечен продукт + плод.
Те въртят 4 менюта. В зависимост от това коя седмица е,някои от закуските са отвратителни. Аз съм си поискала и 4те, че да си ги сканирам и да си ги гледам като се присетя, че искам да проверя, понеже като съм там често забравям.
 Освен това петък им е ден за суха храна и има примерно сандвичи с фъстъчено масло, които не разрешавам. Има и едни цяревични като кренвирши ( казват се corn dogs), които са егати гадорията, ама тя ги яде. Рибата е под формата на панирани рибени пръчици. Панировката съм казала да я махат. Иначе месата са пилешко и телешко. Има свинско само един петък, когато имат сандвичи с шунка. За следобедна закуска имат плодове или някакви бисквити. Супи няма ( което не го смятам за проблем лично аз).
Проблема е не само какво точно има в храната, а и кой вид купуват. Аз съм убедена, че не им купуват от хубавата шунка, която аз купувам в къщи, а е вероятно някоя от тези композираните меса дето не е ясно какво има в тях ( поне така предполагма, не съм ги виждала). Дават им пица ( в което аз не виждам лошо, ако беше хубава пица) с почти нищо на нея - само някаква кайма.
 
И понеже готвачката им се е изхитрила и е започнала малко по малко да купува полуфабрикати и сега почти всичко е в такава форма, дето само се притопля там. Сега има нови собственици и казаха че скоро ще има съвсем ново меню и всичко ще се прави там. Не защото е добре за децата, а защото им е по-евтино :-), ама в крайна сметка в случая интересите ни съвпадат. Вместо да им купува замразени гофрети примерно, ще трябва да ги прави там. Ей такива работи. Ще видим до кога.

  
« Последна редакция: Декември 07, 2011, 22:42:18 pm от Bobbie »


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #952 -: Декември 07, 2011, 22:59:47 pm »
 8O Мене ме заболя корема...гадост osi_15
Честно Боби,съчуствам ти...чак се ядосах!

Ники,ами разнообразно е и прясно.В Белгия имаме силен контрол и слава богу,че виж какво се случва по света :)
 Месата са ни от тукашните кланници и зеленчуците,плодовете са ни от фермерите в региона.Нищо вносно,нищо от магазина.Веднъж седмично идват зарзаватите,и всеки ден месаря носи месото и яйцата.
Само рибата ни е дълбоко замразена.Сандвичи ядат само в петък,обикновенно с крема сирене.
« Последна редакция: Декември 07, 2011, 23:03:43 pm от fibo »
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #953 -: Декември 07, 2011, 23:30:46 pm »
В Щатите явно от малки си ги почват.... После се чудят какво става, та така са "пораснали"  :lol:


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #954 -: Декември 07, 2011, 23:40:58 pm »
8O Мене ме заболя корема...гадост osi_15
Честно Боби,съчуствам ти...чак се ядосах!
Те успяват да се впишат в изискваняита, защото в тях не пише за качеството, само какво трябва да има.
По правило това е какво трябва да има в храната им:
закуска-хляб или хлебен продукт, плод, мляко
обяд:хлебен продукт, 2 плода или зелечуци, месо , мляко
следобедна закуска: всеки две от хранителните групи ( по техен избор)

Ей това е по което се водят. И то не е лошо, но има толкова много повече, защото като нямат регулация кой вид да купят и те купуват каквото е по-лесно. дано сега като сменят менюто да е по-добре, ама не разчитам на това.
Занесла съм там разни храни, които пак са в бурканчета и разни опаковки, ама поне са био и като е ден, в който не давам да яде нещо, я хранят с тях.
Естествено, ако бяхме в някоя градина, която е $1500 на месец, менюто щеше да е по-хубаво, ама не сме.
« Последна редакция: Декември 07, 2011, 23:44:13 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #955 -: Декември 07, 2011, 23:49:27 pm »
някой има ли отзиви за тези храни?
http://probijo-bg.com/%D0%B7%D0%B0-pro-bijo/
Когато давам от бурканче, избирам предимно тези. Харесваме ги и аз и детето. Не разполагат с много голямо разнообразие обаче, цените са поносими според мен. Добавки на захар и сол не съм срещала в тях. Имат и малки бурканчета с месо за добавяне в домашни храни.
Дано съм била полезна.

*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #956 -: Декември 08, 2011, 00:05:31 am »
В Белгия няма такова нещо.Аз ти бях писала скоро за маслото.Дори и директорката ме привика да ме предупреди,че ако го даваме на под 12м ще ни глобят.
Тук има правила и стрикни забрани,колкото и понякога да ни се струва банално.
Иначе за цената - качество.Няма такова нещо - правилото е едно и точка.При това таксата се изчислява възоснова на родителските доходи и никой де факто не знае кой колко плаща.Ние плащаме 6.5 евро на ден.Има родители които плащат 10евр.Но децата ни ядат и играят заедно.С една дума не са дискиминирани въз основа финанс.положение.
Но ти предполагам имаш в предвид частна и държавна ясла?И все пак ми ядно да си "измиват" ръцете със кутия полуфабрикат само защото на съдържанието й пише 3 основни продукта....
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #957 -: Декември 08, 2011, 12:27:34 pm »
 Адито, благодаря!
Ще взема малко да имам запас. те в момента са на много хубава промоция /Няма да правя тук реклама/ ;) но ще напазарувам
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #958 -: Декември 08, 2011, 22:06:37 pm »
fibo защо не масло до 12 м?
Вижте колко са различни захранванията, въвеждането, въобще менюто при децата в различните страни.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #959 -: Декември 08, 2011, 23:05:07 pm »
fibo защо не масло до 12 м?
Вижте колко са различни захранванията, въвеждането, въобще менюто при децата в различните страни.


Заради кравия белтък.Ето днес също подобна ситуация - реших че ще застройваме днешната супа със кис.мляко и се наложи да я делим на две за под 12м и над,че нали е крави белтък.Опитите ми да обясня че 2ч.л. на 5л супа са нищо и че ние бебета със АБКМ нямаме понеже всички си плюскат АМ без проблеми,останаха глас в пустиня.Със измънканото,че то АБКМ може да се прояви и в по-късна възраст,нищо че сега пият АМ.Е,да ама по тази логика ние на нито едно дете(без значение неговата възраст) не трябва да даваме крави белтък "щото видиш ли...може би....евентуално...някой ден" да направи АБКМ.Чесно казано,не съм сигурна дали дори собствените им родители се вглеждат тоолкова дълбоко във съдържанието на всяка храна която дават.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!